ÊüUUMUAVim Zwal uwen. KORT NIEUWS. TOBIAS De Tuuter. H A "A" R T: E M'S DA'GBE A B In OuwehanS's Dierenpark te Khcnen is een kameeltje geboren, welke bijzondere aanwinst natuurlijk de algemcene belangstelling geniet van het publiek. Moeder en kind koesteren zich in het spaarzaam lentezonnetje. (Foto Pax Holland) De aardappelenvoorziening. j>n uiteenzetting van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening. :et Rijksbureau voor de Voedselvoorziening (rijft ons: Jen deel van het publiek blij'kt in de ineening verkeeren, dat, alvorens de aardappelen werden •antsoeneerd, er in het geheel geen'regeling lalve dan, wat den prijs aangaat van de •dappelenvoorziening van ons volk bestond, it schijnt nuttig dit misverstand op te helderen. Ie omdat men dan een inzicht krijgt in de or- isatie, welke ook met betrekking tot den ;uwen oogst zeer belangrijk werk zal moeten •richten. De regeling, in October j.l. ingevoerd, berust op gedachte, dat voor de voorziening van ons volk iet alleen de gewilde kleiaardappelen noodig zijn, laar evenzeer de zandaardappelen, alsmede een je! der aardappelen, die tot dusverre voor de ibricage van aardappelmeel werden gebruikt. Hierbij moet men er zorg voor dragen, dat de ind- en veenaardappelen, benevens de overge- jeven vroege aardappelen, dus de minder houd- are soorten, het eerst worden geconsumeerd. De bi-aardappelen kunnen beter lang worden be iaard en zijn daarom voor verbruik in en na m winter aangewezen. Om een en ander te re ilen is een centrale organisatie van den groot- mdel gemaakt, welke in elke provincie een ireau heeft. [Drieërlei voordeel kan door deze organisatie irden verkregen. Ten eerste kunnen de minst-houdbare aard- ppelen het eerst voor de consumptie worden aan- ewend. [Ten tweede geschiedt het vervoer zoo efficient (ogelijk, daar alle transportmiddelen worden ge- imbineerd voor den aanvoer. Ten derde kan men er zeker van zijn, dat men iet met in de steden gevormde voorraden .blijft tten. Deze al-omvattende regeling, welke aanvanke- k volgens vele telers en een groot deel van den mdel veel te ver ging, daar men ze niet noodig htte, is in het algemeen belang noodzakelijk bleken. Oorspronkelijk heeft men de Verkoopkantoren ijelijk aan den kleinhandel laten verkoopen, at deze kon opnemen. Maar reeds tijdens de jrstperiode bleek dit in de groote steden niet eer mogelijk. Het publiek, hetwelk tot dat ooge-n- ik hoofdzakelijk zand- en veenaardappelen had innen koopen, vermoedde, dat dit ook na de wst weer het geval zou zijn, en was geneigd om, >en tijdens de vorst kleiaardappelen in consump- e werden gebracht, zooveel mogelijk daarvan p te nemen. Elke kleinhandelaar werd toen ge- uitsoeneerd op de hoeveelheid, die hij vroeger oodig had gehad. Dit laatste herhaalde zich toen enige weken geleden de zand- en veenaardappe- in op raakten en in de groote steden uitsluitend lei-aardappelen werden aangevoerd. Een deel an het puibliek sloeg toen opnieuw meer in dan iet voor zijn dagelijksoh verbruik behoefde. De leinhandelaren leverden in de eerste plaats aan ude 'klanten, maar bovendien schenen de voor aden, vroeger door vele consumenten ge- ooht, verbruikt, zoodat ook dezen weer gingen Dopen. I Overigens mag er wel eens aan worden herin- erd, dat de oogst 1940 zeer slecht is geweest. Als evolg van de aardappelziekte was de productie lag en daardoor ging zelfs na den oogst nog een eel der aardappelen voor menschelijke con- umptie verloren. Daarbij was de uitpoot, o.a. ten evolge van de inundaties, beneden den nol-malen mvang. j Het is vrij zeker, dat de uitpoot dit jaar. vooral op de zandgronden, aanmerkelijk hooger zal zijn. I Voorts zal thans een veel grooter deel der veen koloniale aardappelen voor de consumptie kun- hen worden bestemd. [Ben en ander geeft reden om te verwachten. Bat dit iaar een grootere hoeveelheid aardappelen pan verleden jaar voor menschelijke consumptie beschikbaar zal zijn. DOE MEE JUBILEERT. i He! bekende weekblad voor de jeugd „Doe Mee" bestaat S ;aar en het blad is daarom in feeststemming. Rie Cra- per. Cissy van Marxveldt. M- Doches de Wilde en Phiny bick hebben op hun eigen wijze lectuur voor de jeugd bijeengebracht en ook schrijvers als Henriëtte van Eyk, (Godfried Bomans en A. Viruly stonden bijdragen af. „LITERAIRE CLUB IIAERLEM". Men schrijft ons: De maandelijksche door de literaire Club „Haerlem" gehouden boekenbeurs is peer een groot1"succes geworden. Op het gebied van Ie verzorging van de boeken levert Holland toch vel iets bijzonders! De kleurige stempelbanden wed- jveren met de strakke, keurige omslagen. De lieuwste romans waren aanwezig, terwijl ook de aatste uitgaven op ander gebied niet ontbraken Bundels gedichten naaat goede novellen, hand- Kieken waar alles in te vinden is naast goede ont- panningslectuur. Bovendien gaven de werken uit het fonds der Vereeniging een ruime keus aan de boekenliefheb Jers, die zich dan ook niet onbetuigd hebben ge laten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 Etui m.i. Bureau van Politie, Smedestraat; Geld Bruida, Jan Gijzenkade 273: Handschoenen. Ben iner, Eikenstraat3; Dameshorloge. Frans Hals Apotheek: Hondje. Hersman, Binnenweg 53 Ben- nebroek: Zakmes, Valkers, Populierstraat 18; Por- temonnaie, Bureau van Politie, Smedestraat: Idem m. i. Domave, Paul Krugerstraat 16: Actentasch m.i. de Boer, Dr. Sehaèpmanstraat 48: Taschje m.i.. Kok. Spekstraat 4. Vulpen, Schouten. Pelsstraat 64. Velsen-Noord: Vulpen, Hagcns. Andricssen, Gi- [braltarstraat 25; Zak, v. Accooy, Visscherseinde 24. Bpaarndam. schuilt in de zes rotcercnde beitels van de „PhiliShave"' 6. De stugste baard verdwijnt snel en grondig. Uitgerust met een speciaal ontwikkelden mo tor, ronden kop en specialcn huidspanner. Prijs fl. 24.80 PHILIPS A (Adv Ingez. Med.) Van de Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 6 Mei. De commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken. dr. H. Fischböck, heeft Zaterdagmiddag te Maastricht een redevoering gehouden voor de Limburgsche in- dustrieelen, die in financieele kringen groote aan dacht heeft getrokken. Dr. Fischböck heeft zijn meening weergegeven over de wijze, waarop door verscheidene Nederlandsche vennootschappen tot wïnstuitkeering is overgegaan, in dier voege, dat hij er zijn verbazing over uitsprak dat in een tijd als den tegen woordigen besloten wordt hoogere dividenden uit te keeren. Vooral waar loonsver- hoogingen op het oogenblik zonder bijzondere nood zaak niet mogelijk zijn, achtte de commissaris- generaal een dergelijke handelswijze niet in over een stemming met gezonde opvattingen. Meer dan eens is gewag gemaakt van het gevaar van inflatie, voortspruitende uit een groote circulatie van bank biljetten. En juist door hoogere winstuitkeeringen waardoor meer circulatiemiddelen naar het econo- misohe leven worden overgeveld. wordt een derge lijk gevaar in de hand gewerkt. Natuurlijk is hier door' het vermoeden gewekt dat de dividendpolitiek van Nederlandsche ondernemingen door de uiteen zettingen van dr. Fischböck mogelijkerwijze kan worden beïnvloed, zoödat men zich. indien door nationale vennootschappen mooie resultaten wor den verkregen, geen overdreven voorstelling mag vormen omtrent de gedragslijn die ten aanzien van de uit te keeren winsten zal worden gevolgd. De algemeene gang van zaken is voor het bin- nenlandsche bedrijfsleven in het achter ons liggende jaar lang niet onvoorspoedig geweest. Weliswaar heeft men in vele gevallen de nadeelen ondervon den van den oorlogstoestand, doch wanneer reke ning wordt gehouden met de vele mooie jaarversla gen en met de behoorlijke dividend-uitkeeringen dan moet men tot de gevolgtrekking komen, dat het Nederlandsche zakenleven het er in 1940 lang niet slecht heeft afgebracht. Een en ander heeft ongetwijfeld de koersen der binnenlandsche aan- deelen op, de effectenbeurs een goeden steun ver leend. Hoewel de verklaringen van dr. Fischböck op de resultaten van de Nederlandsche zakenwereld geen invloed kunnen hebben en aldus de beoordee- lïng van de innerlijke waarde der daarvoor in aan merking komende aandeelen niet behoeven te schaden, kunnen deze uiteenzettingen wellicht toch wel een rem zetten op speculatieve transacties op korten termïin. En een dergelijke rem kan in het huidige tijdsbestek wellicht goede diensten be wijzen. (A.N.P.) Zen alleszins verantwoorde beleg ging, juist nü, zoo'n degelijke en duurzame Lachappelle-vloer, die U voorgoed van alle vloerzorgen ver lost! Nu kunt U nog kiezen uit de zelfde prachtige Lachappelle-kwali- teiten van vroeger: uit Slavonisch eiken, mahonie of Australisch yarrah. Vraagt nog heden ons boekje! (Van verschillende zijden wordt de terugkomst van in totaal vier zwaluwen gerapporteerd.) Vier zwaluwen zijn weergekomen, Zoo wordt van her en der gemeld, Niet elke komst wordt waargenomen. Misschien is 't dus te laag geteld. Wij willen ze graag welkom heeteil. Zij bleven maandenlang van huis, Nu is het prettig om te weten: Ons zwaluwvolkje komt weer thuis. Zij zullen weer bevallig scheren Over ons waterrijk gebied. En pijlsnel duiken, wenden, keeren. Aan d' oever van een snellen vliet. Wij zullen hun volhartig gunnen Een hartig maal van vlieg en mug, Zooveel ze er maar snappen kunnen, Wees welkom zwaluw, weer terug. Maar één ding moet ik in ze wraken, Vier is belangrijk meer dan één, Vier die nog steeds geen zomer maken. Waar gaat het met de zwaluw heen. P. GASUS. (Adv. Ingez. Med.) Eet worteltjes. Pakketpostvervoer met hel neutrale buitenland. Maandag heropend. Met ingang van Maandag is het pakketpostver- keer van Nederland met alle landen in Europa, waarmede Duitschland zich niet in oorlog bevindt en ook met het Aziatisch grondgebied van Turkije en SoVjet Rusland, in beide richtingen heropend. Alleen gewone pakketten en pakketten met aan gegeven waarde zijn toegelaten. Het pakketpostverkeer met Duitschland was eeds eerder heropend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat tot de landen, waarmede Duitschland zich in oorlog be vindt, ook Frankrijk en België worden gerekend. Met deze landen heeft dus nog geen pakketpost verkeer plaats. GEBOUW VOOR WERKLOOZEN. AMSTERDAM. 6 Mei. Het district Amsterdam in het N.V.V. heeft het voornemen binnenkort, onder auspiciën van de werkgemeenschap „Vreug de en Arbeid", een gebouw te openen, waar werk- loozen gratis gelegenheid zullen krijgen aan ver schillende cursussen, zoowel op gebied van ont wikkeling als ontspanning, deel te nemen. Apothekersassistent. Geslaagd: J. K. van der Zwet, te Haarlem. De heer F van D. uit Zaandam is toen hij per fiets den Kuipersberg te Markelo afreed zoo ern stig komen te vallen, dat hij aan de gevolgen is overleden. En hamster zoo carotine. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Nu de aardappelen zijn gerantsoeneerd, verdient het aanbeveling bij de samenstelling van het menu vooral de wortelen niet te vergeten. Peen immers bevat onder meer vitamine C. dat ook in aardappelen voorkomt. Daar aardappelen slechts in beperkte mate zijn te verkrijgen, leveren zij thans niet de gebruikelijke hoeveelheid van dit vitamine aan het middagmaal. Het is volkomen waar. dat ook andere groenten vitamine C be vatten. maar wortelen zijn op het oogenblik over vloedig en goedkoop te krijgen. Deze groente heeft, behalve dat zij vitamine C bevat, nog andere zeer goede eigenschappen voor de voeding. Zoo bevat peen een sterk gele plantenkleurstof. naar den Latijnschen naam van den wortel ca rotine geheeten. In de donkere peensoorten komt zij het meeste voor. Carotine nu wordt in 's men- schen lichaam omgezet in vitamine A. Ook dit vitamine is voor de voeding heel belangrijk. Melk. boter en eieren leveren eveneens vitamine A op. Maar aangezien ook deze voedingsmiddelen ge rantsoeneerd zijn, komt dit vitamine allicht niet meer in dezelfde mate in de voeding voor. als vroeger het geval was. Bovendien bevat de peterselie, die men meestal over de worteltjes strooit, in ruime mate vitamine A. Een beetje peterselie kort voordat men de peen opdient, fijngehakt, verhoogt voor de meeste menschen sterk de smakelijkheid van het gerecht. De wortelen, die rijk aan koolhydraten (zet meel en suiker) zijn, hebben nog een voordeel, dat moeder de vrouw naar waarde weet te schat ten. Het is namelijk een groente, die weinig slinkt. De hoeveelheid ervan, welke men -per per soon voor het middagmaal noodig heeft-, bedraagt rauw gewogen, tweehonderdvijftig gram (een half pond). Hierin treft men ruim twintig gram koolhydraten aan, een behoorlijke portie van deze kostelijke voedingsstof. Het schillen of schrappen van de peen kan men bij de bereiding ervan achterwege laten, want het hooge vitaminegehalte bevindt zich in den regel aan den buitenkant van de wortelen en vooral tegenwoordig mogen geen uitstekende voedings- bestanddeelen te loor gaan. Het is alleszins vol doende de peen met een ruw borsteltje terdege te boenen, waardoor tevens de haartjes van de wor teltjes worden verwijderd, en te wasschen. Velen meen en, dat worteltjes zeer lang moeten koken, maar dit is onjuist. Men kan ze in een half uur gaar en droog koken. Op deze wijze be houden zij hun voedingswaarde en het is dus ver standig ze niet langer op het vuur te laten staan Niet alleen gekookt, maar ook rauw smaakt peen goed. Veel kinderen houden ervan, een wor tel rauw te „knauwen". Men stelle hen hiertoe volop in de gelegenheid. Het is sezonde kost. Vol wassenen geven vermoedelijk de voorkeur aan „een rauw hapje" bij de boterham of middagmaal. Zulk een rauw hapje van peen te maken, is heel aanbevelenswaardig. Zeer fijn geraspt, in een mengsel van citroensap of rabarbersap en een beetfe gecondenseerde melk. vormt de rauwe groente een smakelijk gerecht. Het bereiden van rabarbersap. Om rabarbersap te bereiden, strijke men vin- gerlange. ongeschilde stukjes rabarber over een rauwkostrasp. Als deze stukjes tot de helft zijn afgeschaafd, moet men ze omkeeren. Dan neemt men dus de uitgeraspte vezels in de hand. waar- MELK ZONDER BON. De geit is tcgemvoor- na men de rest kan raspen Wanneer men het dig wel bijzonder in trek. want het bezit van de moes en de vezels in een doekje dringt en het uit- ..werkmanskoe" betcekent tevens een voorraad geperste laat bezinken, heeft'men een helderen van eenige liters vette melk per dag. frisch-zure vloeistof, die dagen lang goed blijft. (Foto Pax Holland) WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuiverings Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) 't Begeerde.... f men veel buiten is, 1 beschermen 3 meermalen 3 mds9 iww °^stwt-30'n-5°_ (Adv. Ingez. Med.) Dat is een vervelende aap van een jongen. Dat is geen aardigheid meer. dat is sarren, treiteren. Ik kan genist wel wat hebben, maar een half uur lang aan iemands oor op een fluitje te blazen, daar kan ik de geestigheid niet van inzien. De jongen (ik ken hem wel, hij stond gisteren al gekke gezichten te trekken voor het bord in de Houtstraat) kijkt me ernstig aan, toovert plotseling tien fluitjes te voorschijn en het gilt en giert door mijn hoofd, dat ik er koud van wordtuuut.... tru tru tuuuut Ziezoo, nou is 't uit. Daar in de verte komt de Officier van Justitie aan en die moet hem nu maar meteen meenemen naar de Jansstraat. Hier jij.... met een vluggen greep tast ik naar den boosdoener, grijp hem beet, knijp ter dege toe en vraag me het volgend oogenblik af waar ik ben en waarom en met welk doel ik mijn hoofdkussen tracht te vermorzelen. De schemering gloort. Hé, dat was een rare droom. Zeker op mijn rug gelegen. Ik stel geen be lang in het ochtendgloren, draai mijn kussen om en dommel weg in de gevestigde overtuiging, dat ik den trein nog net precies op 't nippertje zal kun nen halen. Den trein van tweeën. Ik moet die ver gadering in Utrecht bijwonen en ze beginnen om drie uur en nu is het een halve minuut voor tweeën en de boomen zijn dicht en achter de boomen staat de trein en de conducteur schreeuwt me toe, dat het hóóg tijd is enwaarachtig, daar fluit de locomotief al tuuuttu-tu-tu-tu uuuutstopsluit stoom afik moet méétuutuutuutniet weggaan conducteur; ik moet méé.... ik moet.... ik zal.... tuut- tuuuut Resoluut klim ik over de gesloten boomen. Dat zal me wel een bonnetje kosten, maar wat moet dat moet.... klimmen maar.... hieuw up! Nog even! Wil jij m'n been wel eens loslaten! Zie je niet, dat ik met den trein mee moet? „Neen", zegt m'n vrouw, „dat zie ik niet, maar ik geloof, dat je een glas water moet drinken!" Beschaamd duik ik terug met het gefluit van den locomotief nog in mijn ooren. Ik trek het licht aan en zal maar een paar bladzijden lezen in het detec tiveromannetje, waarin ik, als meer groote mannen, me pleeg te verdiepen voordat ik slapen ga. Het is een heel boeiende roman. De bankroovers breken door het plafond, forceeren de kluis, vinden de do cumentenen danjawel, daar is de politie al. Dat hoor ik aan het fluitje.tuuut..tuut. teruut..teruut..tuuuut. Juist op het oogenblik dat zes revolvers op me gericht worden schrik ik wakker. Nu klaar wakker. Volkomen klaar wakker. Ik droom niet meer. Ik ben volmaakt bij mijn positieven. Het romannetje is me uit de hand gevallen. Maar hóóren doe ik het. Dat kan niet missen. Dat politiefluitje. Dat treinfluitje. Dat treiterende jongensfluitje, dat.... Juist. Ik ben er. Het komt van buiten. Het pijpt en fuut en tuut zonder ophouden en ik word nóg klaarder wakker, nóg mer uitgeslapen dan te voren. Ik begrijp. Nuit de Mai. Poète, prends ton lutheen merel zit hier of daar te fluiten, jawel, maar dat nadert, neen, dat over schrijdt de grens van burengerucht, al is 't dan maar een merel. De kille ochtendlucht strijkt sterk verkoelend langs me heen, als ik het raam opengooi en ksss kss doe. 't Komt van den kant van den pruimenboom. Daar zal ie wel zitten.... 'n gezellige vrijer, die zijn aangebedene 's morgens om vijf uur komt vertellen.enfin, dat 's zijn zaak, maar ik wensch van zijn confidenties verschoond te blijven „Rrrrt! Pts! GorrrrKggggg „Doet het erg pijn?", vraagt de vrouw, die, om met Multatuli te spreken, mijn zorgen deelt en mijn geluk grooter maakt. Juist als ik haar naar den eisch zal antwoorden begint het weer: Teruutteruut.... tuu.... uut Ik besluit een kleine studie van geluiddempend materiaal te maken en ga weer te bed. Jawel, 't Is mis. Volkomen, volslagen, hopeloos mis. Hoe is het mogelijk, dat zoo'n klein gedierte zoo'n lawijt kan voortbrengen. Daar begint hij weer. Ik ben geen znensch van superlatieven, maar dit is zegge en schrijve óórverdoovend. Dit giert door je hersens als je onder de dekens kruipt om het niet te hooren en snijdt door je trommelvliezen als je, benauwd en wel je hoofd er weer boven uit steekt. O, nu eerst kan ik begrijpen, waarom Egyptische Farao's en Arabische khalifs er slaven op nahielden, die moes ten waken en oppassen, dat geen gerucht den slaap van hun meester stoorde. Als ik voor een prikje een slaaf kon krijgen zou ik hem vast en zeker daar onder den pruimenboom zetten.... Halfslag. En nog maar wakker. Heel erg wak ker. En... waarom zal je in bed blijven, als je wak ker bent en dat vermaledijde ondier je iedere tien seconden verzekert, dat er van slapen geen sprake meer zal zijn? Ik zal maar opstaan. Op sokkevoeten naar benden om een beetje scheerwater. „Miauw zegt de poes. die dorst heeft. Aha, hier hebben we het middel ter beteugeling van alle nachtelijk rumoer. „Wou jij er niet eens uit, poes?" Zij moet het toch ook gehoord hebben ..Tuut tuuttuut Poes luistert aandachtig. Ik zet de deur open. Poes steekt haar neus en één oor er buiten, draait zich om en zoekt haar kroost weer op, dat klaaglijk jankt. Het scheerwater is warm. „Je lijkt wel niet wijs" krijg ik te hooren, als ik weer boven kom. Zwijgend zeep ik me in. Voor het accompagne ment zorgt de merel. Een kwartier later ben ik beneden. Wat lijkt zoo'n huiskamer ongezellig in het vale Westerlicht. Zelfs m'n tuintje ligt er meer dan naargeestigj^j. Met de dwaze hoop, dat er iets in de bus zal liggen, ga ik naar vorenin het Oosten kleurt de lucht al rozerood, maar ik ben akelig nuchter en kan ditmaal niets moois vinden in het uchtendkrieken, zoolang het blijft tuuten. Dat ik inmiddels een half dozijn malen op den pruimenboom ben aangerend spreekt vanzelf. Dat ik geen merel, geen veertje, heb kun nen ontdekken, evenzeer. Een klok slaat het uur van zessen. Ik zoek mijn eigen kluis. Twee minuten later zit ik achter mijn machine en tik er op los als een typiste, die zich plotseling haar plicht herinnerd heeft. De brieven stroomen over de rol. vijf, zes, zeven brieven, die ik andevs zeker nog een paar dagen had laten liggen.... Bij den achtsten ver schijnt m'n vrouw met een kopje morgendrank. Mijn buurman, de forens komt voorbij. „Heb jij dien rampzaligen merel gehoord, van nacht?, vraag ik hem. „Neen", antwoordt hij, „daar slaap ik wel door heen en bovendien, ik mag wel zoo'n fluitje!" In 't ochtendblad een hooggestemd artikel: „Rijk beloonen ons thans de vogels met hun liefe lijk gezang voor onze goede zorgen van den win ter Ik zal dat abonnement opzeggen D.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5