Haarlem's Dagblad Hevige aanval op Glasgow en de Firth of Clyde. De Nederlandsche Taal. Bon 15 voor boter en margarine Luchtactie boven Engeland. Gas en electriciteit te Haarlem. 58e JAARGANG No. 17756 Uitgave Lourens Costei. Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algern Drukkerij N V Bureaux- Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 7 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3 42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentlën: 1-5 regels J 2.elke regel meer /0 40 Reclames f 0 65 Der regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f0 70. elke regel meer 0.17*4 Groentjes zie rubriek. Wij hebben vernomen dat er plannen worden ontwikkeld tot verbetering van het onderwijs in de Nederlandsche taal en dat de oplossing van het al zooveel jaren hangende spellingvraagstuk even eens nabij is. Omtrent dit laatste is deze dagen weer eens een brochure verschenen van een be kend man op dit gebied, prof. de Vooys. Dit ge schrift is uitsluitend gewijd aan de verbuigings-n cn ik zal er hier niet over gaan uitweiden want bij het woord spellingvraagstuk alleen bekruipt mij, en ongetwijfeld tallooze anderen eveneens, al een gevoel van landerigheid, dat onmiddellijk de gedachte wekt: laat het eindelijk opgelost worden en laat men geen nieuw twistgeschrijf meer over de onderdeelen beginnen. Er is al veel meer dan genoeg op dat gebied gedaan en de verwarring, de overlast in de practijk des levens en het tijd verlies die in den loop der jaren er door veroor zaakt zijn behoeven geen verdere uitbreiding. Er is een andere kant aan de bevordering van de Nederlandsche taal. En dat is die der algemeene belangstelling er voor. Die geldt dus niet alleen den scholen maar reikt veel verder en is, als zij op de juiste manier gewekt en bevorderd wordt, in be paalden zin vruchtbaarder ook. Er zijn maar wei nig schoolkinderen bij wie de ware liefde voor de taal ai ontwaakt is. Het onderwijs legt in hoofd zaak een, natuurlijk onmisbaren grondslag voor een kennis die zich in het latere leven door gerijpt inzicht veelvoudig zal uitbreiden, waarbij ook de toewijding pas zal kunnen ontstaan en groeien. Scholieren zijn veelal geneigd het lee- I ren van vakken als een plicht te beschouwen die hen nu eenmaal is opgelegd. Er zijn veel vakken, daartoe behoort de Nederlandsche taal, het leer programma is al overbelast cn in de volgende les uren moet de leerling zijn aandacht weer over schakelen op allerlei andere zaken die dikwijls meer inspanning van hem vergen om de vereischte goede cijfers en daarmee het voor hem vooropge stelde doel, zijn einddiploma, te veroveren. Ook is het gevoel voor taalschoonheid in de jeugd in den regel nog sluimerend. Dezer dagen las ik nog in een Amsterdamsch blad dat een onzer grootste diditers, die pas zijn vijftigsten verjaardag heeft gevierd en in wiens scheppenden arbeid juist de groote beeldende kracht van zijn woord treft, de welke hem dan ook tal van lofzangen heeft doen oogsten, op school wel eens onvoldoende voor Ne- derlandsch heeft gekregen. Vermanende woorden i omtrent zijn taalfouten, aangeteekend in school- schriften, heeft hij zorgvuldig bewaard, j In dezen tijd is de bereidheid om de kennis van en de liefde voor de eigen taal te vergrooten bij I velen aanwezig. De velden zjjn dus voor al die- I genen, die dit praohtig bezit van ons volk willen dienen, wit om te oogsten. Weinige maanden ge leden hebben wij dat o.a. nog kunnen vaststellen bij de groote belangstelling die Charivarius' nieuwe boekje „Is dat goed Nederlandsch?" ten deel viel. Toch valt het niet te ontkennen dat hij in hoofd zaak school maakt bij de beroepsschrijvers en bij de menschen van het vakonderwijs in de taal. Het groote publiek in den volledigen zin van -deze .aanduiding zou de beoefening van de taal kunnen dienen door meer zelfcritiek op eigen geschrijf te doen gelden, in geval van twijfel woordenboeken te raadplegen en nauwkeurig te lezen, zoowel wat stijl als taal betreft. Daarbij denk ik dan niet alleen aan de vele brieven, ingezonden stukken enzoo- voorts, die een hoofdredacteur zoo vaak ontstellen door hun talrijke fouten en als zij den weg dei- openbaarmaking op moeten op alle redacties van dag-, week- en maandbladen een aanzienlijk tijd verlies terwille van de noodzakelijke verbetering vereïschen, maar ook aan het overdadig gebruik van vreemde woorden en uitdrukkingen. Vaak worden die verkeerd gebruikt, hetzij in onjuisten zin of in verminkte aanhaling of spelling. Chari varius heeft daarmee onder den titel „Onze poly glotten" veelvuldig den draak gestoken. Maar ook worden ettelijke vreemde woorden onnoodig ge bezigd inplaats van goed-Nederlandsche en de reden daarvan is veelal, dat men niet zoo gauw op het woord kan komen of het heelemaal niet vinden kan. Zoo'n verschijnsel duidt op taalverarming in bree- den kring en helaas gaan vele mannen der weten schap erin voor door in hun wetenschappelijke pu blicaties een vaktaaltje te bezigen, dat wemelt van buitenlandsche termen. Daar komt blijkbaar een soort beroepsijdelheid bij. die men verontschuldigen kan. maar het voorbeeld werkt intusschen slecht en als zij zich eens tot een grooter kring dan die hunner vakgenooten willen richten zijn zij voor velen on verstaanbaar bovendien. Als die hoogleeraren eens hielpen voorgaan om onze taal te dienen? Ik herinner mij een landgenoot die in België woonde en wiens kinderen daar op school waren, die mij vertelde dat de Vlamingen plachten te lachen om de tallooze vreemde woorden in Ne derlandsche boeken en kranten en er zich terecht op beroemden dat zij de taal veel zuiverder hiel den. Dat doen zij ook. Ik bedoel geen tot het uiterste I doorgevoerde, overdreven taalzuivering. Er is een aantal vreemde woorden dat burgerrecht in ons taalgebruik heeft verkregen. Laten wij dat hand haven. Maar laat ons daarbuiten er het mes maar eens flink inzetten. En laten wij het allen doen. R. P. Onrust in Syrië. Anti-Britschc beweging. ISTANBOEL, 7 Mei. (Stefani) Uit Beyroet wordt vernomen dat anti-Britsche opstanden in Syrië ontstaan zijn onder de Mohammedanen. Voorts hebben 50.000 Mohammedanen een felle betooging geimproviseerd en het Britsche consulaat in Da mascus geplunderd. Bovendien is bericht ontvan gen dat de Groot-Moefti uit zijn verbannings plaats Bagdad de Arabieren zou hebben opgeroe pen tot den heiligen oorlog tegen de Engelschen. NA DEN STRIJD IN GRIEKENLAND. Engelsche krijgsgevangenen wachten te Larissa op transport naar een der kampen. (Foto Weltbild—Pax Holland) Duitsch iveermachtsbericht Engelsche tegenaanval bij Tobroek mislukt. Baai van Soeda (Kreta) bestookt BERLIJN, 6 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht met verscheidene honderden gevechtsvliegtuigen zware slagen toegebracht aan de voor den oorlog belangrijke doelen in Glasgow en aan de Firth of Clyde, alsmede aan andere Engelsche havens. In werven en bewapeningsbedrijven werden zware vernielingen aangericht. Industrieele en doek- installaties alsmede ravitailleeringsbedrijven ge raakten in brand.- In Zuidoost-Engeland schoten ge vechtsvliegtuigen gisteren overdag bij duikaanval- len op twee vliegvelden vier jachtvliegtuigen van het type Hurricane in brand cn beschadigden een vrij groot aantal op den grond staande vliegtuigen. Tijdens den nacht werden op een vliegveld twee vliegtuigen op den grond vernield en bomtreffers op hangars geplaatst. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen een groot patrouillevaartuig, alsmede een klein koopvaardijschip tot zinken en bescha digde door het neerwerpen van bommen twee schepen. In Noord-Afrika mislukte een hernieuwe tegen aanval van de Britten bij Tobroek door het dapper optreden van de Duitsche en Italiaansche troepen. De vijand leed zeer zware verliezen. Een aanval van de Britsche pantserwagens op Solloem werd afge slagen. Duitsche duikbommenwerpers grepen doel treffend in den strijd te land rondom Tobroek in. Duitsche en Italiaansche formaties gevechtsvliegers bombardeerden de haven van Tobroek. Succesvolle aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren bovendien gericht op Mersa Matroeh. In de Egeïsche zee bezetten afdeelingen van het Duitsche leger de eilanden Mvtilene en Chios. Duit sche gevechtsvliegtuigen rlaatsten in de baai van Soeda op Kreta bomvoltreffers op een Britschen kruiser, brachten een groot tankschip tot zinken en beschadigden een ander tankschip zwaar. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij zwakke strijdkrachten een gering aantal bri sant- en brandbommen op verschillende plaatsen in Zuid-west-Duitschland. Militaire schade ont stond niet. Onder de burgerbevolking vielen enkele dooden en gewonden. Oberfeldwebel Hahn behaalde in den nacht van 4 op 5 Mei als nachtjager zijn tiende luchtover winning. ALLE BELANGRIJKE EGEÏSCHE EILANDEN IN DUITSCHE HAN DEN. Als aanvulling op het weermachtsbericht van Dinsdag verneemt het D.N B. nog de volgende bij zonderheden: Liverpool, Belfast, Glasgow, deze drie namen die sinds den eersten Mei in het middelpunt der Duitsche groote aanvallen staan toonen aan dat er voor Engeland geen ontwijken bestaat. Ook de bastions van de Britsche oorlogsindustrie, die het verst van dé Duitsche steunpunten verwijderd liggen, krijgen de trefkracht van het Duitsche luchtwapen in vollen omvang te voelen. Deze drie wereldhavens vormen thans de drie sterkste centra van kracht der Britsche oorlogsindustrie. Zij vor men de drie hoofdkanalen, waarlangs de stroom van levensmjddelen, grondstoffen en oorlogsma teriaal naar Engeland moet looien. Ook in Enge land ziet men, zooals blijkt uit de pers en de radio, de verlammende uitwerking in van deze voortdu rende hevige aanvallen van vernietiging door het Duitsche luchtwapen, welke stelselmatig de grond slagen van de geheele Britsche oorlogsindustrie on dermijnen. Met de bezetting van de beide groote eilanden Mythilene en Chios door afdeelingen van het Duit sche leger zijn alle militair belangrijke steunpun ten der eilanden in de Egeïsche Zee in Duitsche handen. Tevens is daarmede de verbinding met de Italiaansche steunpunten in den Dodelcanesus tot stand gebracht, waardoor tegen eventueele aanval len van de Britsche vloot in de Egeïsche Zee een hecht afweerfront gevormd is dat zich uitstrekt van Rhodus aan de Zuidwestkust van Klein-Azië tot aan de kust van Thessalië, aan den noordelijken rand van de Egeïsche Zee. Voorts meldt het D.N.B. nog: Duitse'ne gerechts, en bombardementsvliegtuigen die in den nacht van 5 op 6 Mei opnieuw de docks en werven aan de monding van de Clyde aanvielen hebben groote concentraties schepen in deze Schot- sche Baai met bommen bestookt. Daarbij werden talrijke schepen tot zinken gebracht. Naar terug gekeerde vliegers mededeelen lagen de kleine ha- vens aan de monding van de Clyde vol bescha- digde schepen die in de wateren om Engeland be schadigd zijn en de Baai zijn binnengeloopen om daar gerepareerd te worden. De prijs van taptemelk 7 of 9 cent per liter. Van bevoegde zijde verneemt de Tel., dat de eenig toelaatbare prijs voor losse taptemelk 7 cent per liter bedraagt en 9 cent voor taptemelk per li- terflesch. Tegen prijsverhooging zal zeer streng worden opgetreden. De inspecteurs hebben op dracht gekregen nauwlettend toe te zien, dat de genoemde toelaatbare prijzen gehandhaafd worden. Deze officieele prijzen gelden voor het wettelijk eonsumptiemelkgebied, hetgeen de groote bevol kingscentra, met name de groote steden in Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht omvat. 's GRAVENHAGE, 7 Mei. De secretaris-gene raal van het departement van landbouw en vis- scherij deelt het volgende mede. Gedurende het tijdvak van Donderdag 8 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. zullen wederom twee bonnen van de boter- en vetkaart recht geven op het koopen van boter of margarine. In verband met technische moeilijkheden, o.a. bij de inlevering der bonnen door de detaillisten, wordt thans één bon aangewezen en zal in den loop van de volgende week de tweede bon bekend wor den gemaakt. De met „15" genummerde bon van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter en de met „15" genummerde bon van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram margarine of 250 gram boter. De verbruiks- periode van dezen bon loopt van Donderdag 8 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s., terwijl er nog tot en met Woensdag 28 Mei op mag worden gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op bon ,,15" van de vetkaart geen boter met reductie be schikbaar wordt gesteld, hetgeen wel^iet geval zal zijn met den bon, die in den loop van de volgende week wordt aangewezen. Eden over de jongste oorlogs gebeurtenissen. De Britsche tegenslagen in Griekenland en Noord-Afrika. De Engelsche minister van buitenlandsche za ken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis uitvoe rig rapport uitgebracht over de jongste ontwikke ling der gebeurtenissen op den Balkan en in Nooid- Afrika. Ter inleiding merkte Eden op, dat hij zich in een eenigszins delicate positie bevond, nu hij in het Huis rekenschap moest afleggen over de jongste gebeurtenissen cn vooral over de moeilijkheid in het Midden-Oosten. Hij moest zijn opmerkingen beperken op een wijze, dat zij den vijand op gee nerlei opzicht dienstig konden zijn. Om te beginnen verdiepte de bewindsman zich in de gebeurtenissen van Februari in Noord-Afrika. Hij verklaarde dat de Engelsche troepen bij hun komst te Benghazi zoo moegestreden waren cn hun voertuigen dermate hadden geleden dat zij eerst wat moesten uitrusten en hun voertuigen moesten repareeren. Onder deze omstandigheden was het onmogelijk nog voorbij Benghazi op te rukken. Een opmarsch naar Tripolis was uitgesloten. Vervolgens deelde Eden den afgevaardigden mede, dat op denzelfdcn dag, waarop de Britsche troepen te Benghazi waren aangekomen, te Londen een nota van de Grieksche regeering was ontvan gen, waarin geinformeerd werd welke hulp Groot- Brittannië aan Griekenland kon verleenen. Men had nu, aldus de minister, de keus vrij uitgebreide troepenmassa's te Benghazi te laten liggen of Grie kenland te hulp te komen. In de veronderstelling, dat de in Cyrenaica achtergelaten troepen vol doende zouden zijn om tegen iedere bedreiging stand te houden, besloot men aan Griekenland hulp te verleenen. Hij, Eden, zoowel als de opperbevel hebbers van de Britsche strijdkrachten waren naar Athene gegaan om met de Grieksche staatslieden te confereeren. „Als wij Griekenland niet te hulp wa ren gekomen," zoo verklaarde hij. „dan konden wij niet meer met opgeheven hoofd voortgaan". Ten aanzien van Joego-Slavië verklaarde de mi nister, dat de mobilisatie aldaar eerst op gang was gekomen, toen de nieuwe regeering aan het roer kwam. Toen was het evenwel reeds te laat. Nopens Turkije meende Eden, dat tusschen dit land en En geland vriendschappelijk contact bestaat. Ten slotte merkte hij omtrent de gebeurtenissen in Irak op. dat de Britsche regeering besloten is haar ..rechten" in Irak te handhaven. (DNB) Duitsche pers over de rede van Eden BERLIJN, 7 Mei. (DNB) ..Churchill ensceneert parlementstooneel". Op dit thema schrijft de Ber- lijnsche pers over de gisteren begonnen zitting van het Britsche Lagerhuis. Aangezien het kabinet over het geheel slechts een verkleind spiegelbeeld is van het Lagerhuis, aldus de „Völkische Beobaehter", kan nooit verwacht worden dat de critiek op de po litiek vormen zou aannemen die het bestaan der re geering zelf zou kunnen bedreigen. Het kabinet van Churchill is een compromis, een kabinet van de systeembonzen, zijn zwakte is aan den eenen kant gebleken uit de voortdurende verandering van mi nisters. aan den anderen kant uit het falen bij be langrijke maatregelen op het gebied van de oorlog voering. De ..Berliner Börsen Zeitung" verklaart dat de zoo dringend in het Lagerhuis geëischte debatten over de oorzaken van de laatste Britsche neder lagen in Libië en Griekenland nu eindelijk zijn be gonnen. De minister van buitenlandsche zaken Eden heeft tot taak gekregen de inleidende regeerings- verontschuldiging uit te spreken. Zij was jammer lijk genoeg. Diplomatie kon niet helpen, waar het aan wapens ontbrak, zoo luidde het „Leitmotiv" van Eden. Engeland heeft meer schepen en meer munitie noodig, zoo luidde zijn toelichting op c^e laatste nederlaag, waarbij hij zeide dat meer wa pens en meer schepen uit de V. S. niet alleen voor het behalen van militaire overwinningen, maar ook voor diplomatieke successen noodzakelijk zijn. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft dat Edeq voor het Lagerhuis de verantwoordelijkheid voor de catastrofe heeft geschoven op Grieken, Serven en op Smuts. De voorstelling van zaken, die Eden gaf van de Britsche nederlagen noemt het blad een „achteraf bijgeslepen met een bepaald doel opgesteld rapport". Het blad besluit: „Het laatste deel van de redevoering van Eden vormde een woedende klacht tegen Irak en een machtelooze poging om de Arabieren te overtuigen van de edele bedoelingen van Brittannië en op te hitsen tegen de spilmogendheden. Tenslotte kwam de ge bruikelijke finale buiging voor de hulp uit de Ver- eenigde Staten voor de „slagvelden in Azië. Afrika en Europa". Eden vergat slechts te vermelden dat het Europeesche vasteland in den Balkan-veldtocht van April 1941 voor de laatste maal Britsch slag veld is geweest." ZWEEDSCH MINISTER IN HELSINKI. HELSINKI, 6 Mei. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken Giinther is hier in ge zelschap van den Finschen gezant te Stockholm aan gekomen. (D.N.B.) Van de „denkende" spoorkaartjes-automaat in het Centraal Station te Stockholm wordt een dankbaar en druk gebruik gemaakt. Een druk op den knop levert tegen betaling in verschillende muntsoorten prompt het gewenschte biljet. (Foto WeltbildPax Holland) Industrieele doelen en haven' installaties getroffen. Vier vliegvelden gebombar deerd. BERLIJN, 7 Mei (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen is, naar het D.N.B. verneemt, Dins dagavond gestart met sterke formaties voor aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland. Reeds de eerste berichten over successen maken melding van talrijke branden en vernielingen in industrieele en haven-installaties in het Britsche gebied tot aan Schotland toe. Nadere bijzonderheden o.a. omtrent de aangevallen doelen, zijn nog niet ontvangen. De Londensche Berichtendienst noemt als voor naamste doel van de Duitsche luchtaanvallen op Engelsch gebied in den nacht van Dinsdag op Woensdag het Clyde-district, waar „schade van een zekeren omvang" is ontstaan, Bovendien vreest men dat ook „een zeker aantal personen nadeel heeft ondervonden." Als verdere aanvalsdoelen van het Duitsche luchtwapen worden genoemd het Merseygebied, Noordoost Engeland, Oost Anglia, Zuidwest-Engeland en Noord-Ierland. Een door het Noord-Iersche ministerie voor de veiligheid in het binnenland gepubliceerd communiqué meldt dat in de vroege ochtenduren van vandaag boven Noord-Ierland „eenige vijandelijke activiteit in de lucht" is voorgekomen. Dinsdag overdag zijn vier vliegvelden op het Britsche eiland door het Duitsche luchtwapen ge bombardeerd. Op Lympne kwamen de bommen tusschen geparkeerde vliegtuigen en hangars te recht en vernielden met stelligheid een Hurricane op den grond. Bij het vliegveld West Raynham werden bommen op de kwartieren geplaatst, waar brand uitbrak. Voorts werden hangars en kwar tieren van het vliegveld Lmton-upon-Oust ver woest en op het vliegveld Creil twee branden door bommen veroorzaakt. Ten noordoosten van Dover werden vier versperringsballons neergeschoten. LUCHTG EVEC HTEN. BERLIJN, 7 Mei (D.NB.) Tien Britsche jagers en tweè gevechtsvliegtuigen zijn Dinsdag naar het D.N.B. verneemt, zonder eigen verliezen boven het Kanaal en boven Malta omlaag gehaald. Bij een aanval van verscheidene Engelsche Spitfires en Hurricanes op de Fransche Kanaalkust stegen vanmiddag Duitsche Messer- schmitts voor de afweer op. Een kort, hevig lucht gevecht ontstond, waarbij de Duitsche jagers in wendbaarheid en trefkracht benevens in de per soonlijke vaardigheid van de vliegers verre de meerdere bleken van hun tegenstanders. Zij slaag den er in zeer korten tijd in zes Spitfires en een Hurricane neer te schieten en de overige vlieg tuigen te dwingen weg te zwenken. Bij een poging om de Nederlandsche kust te naderen, werden twee Bristol-Blenheims In een luchtgevecht neergeschoten. Boven Malta verloor de tegenstander bovendien in een kortstondig luchtgevecht drie Hurricanes. EENIGE BOMMEN OP DUITSCHLAND. BERLIJN, 7 Mei (D.N.B.) Zonder dat cr zicht op den grond was in Noord-Duitschland, hebben zeer zwakke strijdkrachten der R.A.F. In den nacht van Dinsdag op Woensdag eenige bommen neerge worpen. De civiele schade is volgens de tot dusver ontvangen berichten buitengewoon gering. Militaire schade is niet ontstaan. Hoogere rantsoenen voor Mei en Juni Tarieven voor electriciteit opnieuw verhoogd. Met Januari werd, zooals bekend is, de rantsoo- neering voor gas en electriciteit ingevoerd. Een maatregel die noodzakelijk was wegens de kolen- bezuiniging. De algemeene regel geldt daarbij dat niet meer gas en electriciteit gebruikt mogen wor den dan in de overeenkomstige maanden van 1940. Bovendien waren voor de eerste 4 maanden mi nimum-bedragen vastgesteld, die opgemaakt mogen worden, ook al zijn die hooger dan het verbruik in dezelfde maanden van hei vorige jaar. Met belangstelling werd uitgezien naar de mi nimum-verbruiken voor de komende zomermaan den, omdat er veel menschen zijn, die op aan drang van het gemeentebestuur na het uit breken van den oorlog op 10 Mei 1940 zichzelf vrij willig gerantsoeneerd hebben. Het zou daarom on billijk geweest zijn zonder meer het verbruik over de maanden Mei en Juni 1940 te nemen als basis voor de rantsoeneering. Thans is bepaald, dat over de maanden Mei en Juni hetzelfde rantsoen gebruikt mag worden als over Maart en April. Dit is een gunstige bepaling want in het algemeen is het gebruik in deze laatste maanden belangrijk grooter. Elke gebruiker heeft van de gas- en electrici- teitsfabrieken een kaart ontvangen waarop de rantsoenen voor Maart en April stonden, zoodat het gemakkelijk is na te gaan. De uitzonderingsbepaling is evenwel gemaakt dat als iemand door toevallige omstandigheden in Mei en Juni 1940 meer gebruikt heeft dan in Mei en April 1940, vor hem het verbruik over Moi en Juni 1940 als rantsoen voor dit jaar geldt. Wat het minimum-verbruik aangaat zijn dezelfde rantsoenen vastgesteld als voor Maart cn April gol den. Voor gas Is dit 30 M3. per maand en voor electriciteit 47 of 31 K.W.U. per maand, naar ge lang van de meteropneming. Het is bekend dat in den loop der laatste maan den de tarieven voor gas cn electriciteit te Haar lem met een halve cent verhoogd zijn om de hoogere uitgaven voor kolen te dekken, alsook om de om zetbelasting te verrekenen. DE KLUCHT VAN DEN ONECHTEN MANET Het Haagsche Hof heeft heden den jongeman, die op een schilderij den naam „Manet" had geplaatst en het vervolgens aan een schilderijenhandelaar voor f 15 had verkocht, tot f 25 boete subs. 25 da gen hechtenis veroordeeld. HEDEN: S PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1