ilit de Ontstieken _y P. H. Borghouts (^ucgedifkeSXand^ W.QEN.SDX'G 7 MJ5LI. mi Tf. A 'A RLE M'S DAGBL'AD \V. Ve ii ter\ 194 29 i auti dez< mat B joni Ouc T per ecri 'I 44 j 54 I hei' jes, uit red dor ter 19 HAARLEMMERMEER Vergiftigde tarwe gestolen. HOOFDDORP, 6 Mei. De burgemeester van Haarlemmermeer maakt bekend, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. uit een schuur in de Haarlemmermeer een hoeveelheid tarwe is ont vreemd. Dit was tarwe voor de zaai bestemd en ont smet tegen ziekte. Voor die ontsmetting is zwaar vergift gebruikt, zoodat het levensgevaarlijk is deze zaaitarwe te gebruiken voor voedsel van mensch of dier. BESTRIJDING VAN ROODVONK EN" DIPHTERIE. De plaatselijke gezondheidscommissie te Haarlemmer meer geeft, in overleg met den inspecteur van de volks gezondheid Dr. v. d. Brekel te Hilversum en daartoe in slaat gesteld door het gemeentebestuur, ook dit Jaar, ter bestrijding van roodvonk en diphterie, de schoolkinderen in deze gemeente, die tot heden niet tegen deze besmet telijke ziekten zijn behandeld, gelegenheid zich kosteloos te laten lmmuniseeren." Weliswaar is het aantal gevallen van deze besmette lijke ziekten na den aanvang der immunisatie belangrijk verminderd, hetgeen als een mooi resultaat k.in worden geboekt, maar om de bestrijding zoo doelmatig mogelijk te doen zijn. is het noodig dat de daarvoor in aanmerking komende kinderen die tot heden niet weiden Ingespoten, thans worden behandeld. SPAAR DE DUINEN. waarnemend Commissaris van Politie verzoekt ons opneming van het volgende. Het dulnterreln. gelegen ten Zuiden van de Brederode- straat is verboden gebied. Nochtans heeft de eigenaresse dozer duinen (de N V. Zandvoortsch Duin) dit terrein tol lieden als ..wandelplaats" voor het publiek toegelaten. Der, laatstcn tijd zijn klachten bij de politie ingekomen betreffende de vernieling dezer duinen. Niet alleen de jeugd oi.tt.ziet zich niet, aldaar aardappelvelden te vernie len. ter plaatse te graven en vuurtjes te stoken, doch ook volwassenen blijken geen voldoende verantwoordelijk heidsbesef te bezitten ten opzichte van andermans eigen dom. Het Is zelfs voorgekonten, dat inwoners hun tuin hebben opgeknapt met zoden, welke in dit duingebied waren gestoken. Een dergelijk opzettelijk vernielen en beschadigen van eens anders bezit, dat door de eigenaresse kosteloos ter beschikking van het ..goedwillendpubliek is gesteld, kan let langer worden geduld. in verband hiermede moge, behalve een ernstige waar schuwing deze alleen bedoeld voor hem (haar) die zulks aangaat een beroep op aller medewerking worden gedaan Zal dit terrein, ook in de toekomst, als wandelplaats be houden kunnen blijven, dan dient een ieder, ln zijn eigen belang medewerking te verleenen De toegang tot de duinen naast het perceel Brcdcrode- straat 91 blUft verboden. HEEMSTEDE Inzameling van rijwiclbelasling- plaatjes. De Plaatselijk Directeur van Winterhulp Neder land te Heemstede verzoekt om opneming van het volgende: Nu de rijwielbelasting met ingang van 1 Mei 1941 is afgeschaft kunnen de rijwielbelastingplaatjes van de rijwielen worden verwijderd. De stichting Winterhulp Nederland heeft he: initiatief genomen om tot inzameling van de rijwiclplaatjes over te gaan. Omdat de opbrengst van het op deze wijze ingezamelde materiaal vooral in dezen tijd zeer hoog zal zijn, doe ik een dringend beroep op de ingezetenen van Heeinstede om de oude plaatjes te deponecren in de bussen, die daarvoor op het Raadhuis en Politiebureau zijn geplaatst. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat de vereeniging die zich vorige jaren met de inzameling belastte, ook dit jaar de baten zal ontvangen. Mocht zulks ge beuren, dan zullen de door Winterhulp ingeza melde plaatjes aan de daarvoor in aanmerking ko mende instanties worden afgedragen. Inbrekers slaan bun slap;. Tusschen Zaterdag 3 Mei en Maandag 5 Mei heb ben ongenoode gasten zich door middel van een valschen .sleutel of een niet-gesloten deur toegang verschaft tot een perceel aan de Clivialaan alhier. Kasten, laden en schrijfbureau waren openge broken en doorzocht. Behalve enkele juweelen maakten de dieven zich meester van een partijtje textïelgoederen voor hui selijk gebruik, vijf pond koffie, slaolie, pakjes vet en eenige worst, alles tezamen vertegenwoordigend een waarde van pl.m. f 200. Vermoedelijk zijn de goederen ingepakt in een rieten biezen tasch die t an den zolder was afge haald en vervoerd op een rijwiel, dat eveneens ont vreemd is. De politie stelt een onderzoek in. ONGEVAL OP DEN IIEERENWEG. Dinsdagavond omstreeks kwart over 6 heeft op den Heerenweg een verkeersongeval plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed afgeloopen is. Uit de richting Haarlem reden kort achter elkander twee personenauto's. Plotseling remde de voorste der twee wagens, waarop de bestuurder van de tweede auto ge noodzaakt was, eveneens krachtig en onverwachts to remmen, met het gevolg dal deze wagen om sloeg. De bestuurder van den wagen werd aan de lin kerhand gewonS.' De auto kreeg beschadigingen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijPrins, Binnenweg 197, autoped: van Wijk. Talmastraat 6, zilveren broche; de Clerq, Ostadeplein 3, koperen broche; Bureau van Politie, autoband met velg: Leistra. J. Israëlplein 15, grijs fotoalbum: Kuiper. Voor weg 13. zilverbon: Baggen. Rijnstraat 25. glas- snijder; terreinknecht R.C.H.. paar grijs wollen heeren handschoenen; Bureau van Politie, brui ne handschoen, idem. glacé handschoen, idem, grijs-beige handschoen; Volkers. Dr. P. Cuypers- laan 22. hangmat; Voogt. Landzichtlaan 37, grijze suede handschoen; Van Tuitum. Binnen weg 118. Foxterrier; Stuart, Mesdaglaan 17, kip pen: Houkes, Timorstraat 44. lantaarnreflector van rijwiel met verduisteringslampje; Bruines, Bronsteeweg 32, oorknop; Bureau van Politie, oorhangertje; Riensma. Zandvoortschelaan 87, portemonnaie met inhoud: Toledo, Haemstede- plein 30, portemonnaie met inhoud: Bureau van Politie, groen regenkapje: Van Wijk, Talma straat 6. gladde gouden ring: v. d. Schoot, Raadhuisstraat 35, heerenrijwiel; Krining, Jan van Goyenstraat 14. Sleutel merk Yale; Bureau van Politie. Textielkaart te name van B. Dor- landt, Kievitstraat 25; Mouw, Havenstraat 22. glazen vogeltje; Bureau van Politie. grijze rechter want; Snier. Bennebroekerlaan 3 te Bennebroekw. gummi windkussen, merk Dolomit Bureau van Politie, jute zak; Metselaar, Raad huisstraat 95, zilverbon, Bureau van Politie, zweep. .ZANDVOORT SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. Met medewerking van het gemeentebestuur zal van 15 Juni tot 1 September in het Raadhuis te Zandvoort een tentoonstelling van schilderijen en teokeningen gehouden worden van in Zandvoort woonachtige schilders. Deze expositie vindt plaats in de Raad- cn Trouwzaal. AGENDA WOENSDAG 7 MEI. Rembrandt Theater: „Operette" (geprolongeerd). 2.30, 6.30 cn 8.45 uur. Palace: „Rakoczy-marsch", 2, 6.30 cn 8.45 uur. Luxor Theater: „Johannisfcucr", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De groote Leugen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken Van leden van „Kunst Zij Ons Doel" 104 uur. DONDERDAG 8 MEI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel" 104 uur. IJMUIDEN Tragisch ongeluk bij den bootsteiger. 7-jarig knaapje verdronken. Een droevig ongeluk heeft Dinsdagmiddag één uur plaats gehad bij den binnen-aanlegsteiger bij de sluizen te IJmuiden. Het zevenjarig jongetje J. C.. wonende in de Kanaalstraat, speelde er met een kameraadje; hij kwam te dicht bij den waterkant, raakte plotseling het evenwicht kwijt en viel in het water, dat daar vrij diep is. Zijn vriendje was vermoedelijk te verbouwe reerd om onmiddellijk hulp te roepen; als hij dit aan had waren redders in de buurt ge weest, want vlak nabij de plek des onheils lig gen eenige tjalken, waar zich menschen aan boord bevonden. In plaats van hen te waarschuwen, is het vriendje naar huis gesneld en heeft daar ge zegd, dat J. C. in het water was gevallen. Toen onmiddellijk hulp werd gehaald, was het helaas te laat. Na ruim een kwartier gedregd te hebben, werd de drenkeling opgehaald. Direct werd de kunstmatige ademhaling toegepast, maar een in middels gewaarschuwde geneesheer kon slechts den dood constateeren. Prijsuireiking van bet damtournooi Kennemerland. Simultaanséance van H. Laros en blindpartij van B. Dukel. Onder zeer groote belangstelling opende Maandagavond in het clublokaal van Damclub Stabiel de voorzitter, de heer W. Dinkgrevc. den damavond. die als slotavond van het damtournooi van Kennemerland was georganiseerd Nadat de heer Dinkgreve de spelers uit Beverwijk, IJmui den. Haarlem en Santpoort had verwelkomd kreeg Laros gelegenheid te beginnen met de simultaanséance. Er namen 23 spelers aan deel. In de pauze werden door den heer K. de Jong de prijzen uitgereikt. In de tweede klasse werd een eerste prijs uitgereikt aan •T. Selderbeek: in de eerste klasse aan J. Hoek. Tenslotte d de heer Dukel als winnaar van het tournooi Hoofd klasse gehuldigd. In de pauze speelde onze damredacteur B. Dukel met zwart een blindpartij tegen den Santpoortschen kampioen A. J. Buyck. Na een gelijk opgaande partij wist Dukel in het vergevorderde middenspel stukwinst af te dwin gen. Na 53 zetten besloten de spelers tot remise. Voor deze prachtige prestatie had Dukel een ovatie in ontvangst te Daarna kreeg Laros gelegenheid zijn simultaanséance voort te zetten. Precies elf uuy was deze geëindigd en na 2 uur speeltijd had Laros van de 23 partijen er 20 gewon nen, 2 eindigden in remise tegen den heer A. J. Buyck en den heer C. H Jansen; de heer D. Ott uit IJmuiden wist zijn partij te winnen. Voor Laros een prachtig resultaat. Hieronder volgt de eindstand van het tournooi: Stand kampioenschap Kennemerland, tevens voorwed strijden N. H Meesterwedstrijden. Namen plaats gesp. gew. rem. verl. pnt.. Dukel, IJmuiden 8 6 2 0 14 £,aros, IJmuiden 8 5 2 1 12 Buljck, Santpoort 8 4 3 1 11 Bais. Beverwijk 8 3 4 1 ld v. d. Heide, IJmuiden 8 2.4 2 8 Dinkgreve, Santpoort 8 2 15 S Bakhuis, Santoort 8 3 14 1 Dlederiks. IJmuiden 8 2 0 5 4 Oudendijk, Santpoort 8 0 1 7 1 Hoek, IJmuiden 5 3 2 0 Straten. IJmuiden 5 3 10 1 Koetsier, IJmuiden 5 3 0 2 Snel, IJmuiden 5 2 11 Janssen, Santpoort 5 0 2 3 2 Wesselius, IJmuiden G 0 1 4 1 Selderbeek, IJmuiden 6 4 2 0 10 Buren, Santpoort 6 4 11 9 Ott. IJmuiden 6 3 3 0 9 Kok. Santpoort 6 12 3 4 Zuiderduin. Santpoort 6 0 4 2 4 Hart, IJmuiden 6 12 4 4 Steutel, IJmuiden 6 0 3 3 3 Motorschade. De kotter E 19 is uit zee teruggekeerd met zware motorschade. SCHEVENINGEN 6 Mei De aanvoer van versche visch uit zee was hedenochtend belangrijk. Aan de markt kwamen de kotter SCH 37. C. de Jong. met f 231 en 75 mo torschokkers met tezamen f 11.001. De notéerlng van de schokkervisch was: Griet £2,50— f3,90 per K G. Middelschol f52—f78; Kleine schol f 18— f49; Bot f 38,60f 50,20; Schar f 6,80—f 20. Alles per kist van 40 K G. Marktprijzen en besommingen. Kabeljauw f20—f 19 per st.; Tongen f6—f4,20 per K.G.; Zetschot f 112; KI. schol f94—f96. Pufschol f 41—f25; Puf- schol 2 f 13; Gr. schar f48—f46; KI. schar f28; Pufschar f7—f6,50; KI. gul f62; Wijting'f 47—f 41. Alles per 50 K.G. Kotter: IJM 222 f 8999. Loggers: KW 2 f 1436; KW 107 f 1033. Makelaar. Administratie van Vaste Goederen. \^<ENAUSTRAA^^^TELEFM715C^/ (Adv. Ingez. Med.) VELSEN Stagnatie bij den Reinigingsdienst opgeheven. Ophalen van huisvuil bijna weer normaal. Een verblijdende tijding vóór vele huismoe ders was de mededeeling die ons Dinsdagmiddag bereikte, dat de stagnatie bij den gemeentelijken Reinigingsdienst, «.ontstaan door het bezinete- kort, is opgeheven. In plaats van benzine zullen de auto's van dezen dienst door middel van houtgas voortbe wogen worden. De meeste wagens waarover de dienst de be schikking heeft, zijn thans van houtgasgenera toren voorzien. Men zal nu trachten voor het ophalen van huisvuil een wekelijkschen dienst te handhaven. JUBILEUM C. P. GROENLAND. Gisteren heeft de heer C. P. Groenland, as sistent van den stationdienst aan het station Vel senIJmuiden-Oost zijn 25-jarige dienstvervulling bij de Nederlandsche Spoorwegen herdacht. Onder groote belangstelling van het stationspersoneel is de jubilaris gistermorgen gehuldigd. Namens de Directie der Ned. Spoorwegen sprak de stations chef, de heer De Noo, hem op waardeerende wijze toe en overhandigde hem de gebruikelijke enve loppe, vergezeld van een oorkonde. Daarna sprak de heer De Noo namens het personeel van het sta tion en bood als souvenir een boekenkastje en kleurenpotlood aan. Dat men den jubilaris een goed hart toedraagt bleek wel uit het feit, dat ook gepensionneerden van de Ned. Spoorwegen tot het huldeblijk hadden bijgedragen en dat hij bij het publiek gezien is werd bewezen doordat ook rei zigers hun belangstelling toonden. De heer Groenland heeft verder den dag ln het midden der zijnen doorgebracht. Te zijnen huize werd hij gelukgewenscht door het afdeelingsbe- stuur van de R.-K. Vereeniging van Spoor, en Tramwegpersoneel St. Raphael, waarvan de jubi laris al sinds 25 jaar deel uitmaakt. Men liet het niet bij woorden alleen doch bood hem een vulpen en een radiotafel aan. Ook bloemen waren niet vergeten. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. SchoutenLangbroek, z., Schulpweg 34, Velsen-N.: M. van BakelBoot, d.. Brederood- scheweg 13, Sentpoort; A. JagtBorst, d., Duin- vlietstraat 106, Velsen-N.; G. C. ScholtenBakker, z-, Corverslaan 84. Velsen-N.; C. J. de Jongvan Doesburg, z., Platanenstraat 43, IJmuiden; S. M. Nunninkvan Bugnum. d., Corverslaan 53, Velsen N.; C. P. KramerDries, d„ Casembrootstraat 5, IJmuiden; C. C. KloostermanKeur. z., Pr. Kruger- straat 28b, IJmuiden: J. O. M. van KaamKoks, z. Zeeweg 163, IJmuiden: M. TolNeervoort, z„ D Hartoghstraat 36. IJmuiden; W. WijsSpaargaren, cl.. Meervlietstraat 7, Velsen. Overleden: J. Dries. 73 j.. echtgen. v. A. Kramer. IJmuiderstraatweg 103, IJmuiden; P. Vos, 82 j.. wed. v. W. K. Nieborg, Burg. Enschedélaan 78, Santpoort; L. Santen, 26 j., ongehuwd, Bruno Klau wersstraat 22, Santpoort. BLOEMENDAAL BRANDWEER MOEST IN ACTIE KOMEN. Gistermiddag werd de brandweer gealarmered voor een boschbrandje op een terrein aan de Brede- rodelaan. Een tuinman was ter plaatse bezig met het verbranden van tuinafval, doch hef vuur sloeg over naar de helmbcplanting! De brandweer slaagde er in grooter onheil te voorkomen. Des avonds moest de brandweer wederom as sistentie verleenen aan de Zandvoortschelaan, waar in een perceel brand dreigde. Vermoedelijk door het stoken van hout, was in den schoorsteen een begin van brand ontstaan. Er werd geen noemens waardige schade aangericht. HOOFDDORP UITVOERING ZANG EN VRIENDSCHAP. Gisteravond gaf het mannenkoor „Zang er- Vriendschap" uit Hoofddorp, onder leiding van den heer P. Halsema een uitvoering in Hotel De Beurs tc Hoofddorp. Dat voor deze uitvoering een groote belangstel ling bestond, bleek wel, daar de Beurszaal bijna ge heel bezet was. Een zeer goed programma was samengesteld en werd vlot afgewerkt. Vooral Roes- ke's bekende „Lied van het Gangspil", een frisch ,^jicig nummer, mocht er zijn. Als vioolsolist trad oi de heer J. Halsema uit Velsen. Verschillende num mers werden door hem ten gehoore gebracht. Door den heer G. van Gasteren uit Santpoort werden eenige zangsoli ten beste gegeven. Door een der leden van Zang en Vriendschap, den heer G. Westerman. werden eenige verzen ge declameerd. Vooral de „Ode aan het varken" werd een waar succes. Bij het tweede optreden van het koor hoorden we o.a. „De Bruid" van H. J. den Hertog en „Piet Hein", van Roeske. Deze beide nummers werden evenals de verdere nummers, goed gezongen. Door den heer Halsema en zijn mannen is goed werk geleverd. Men kan terugzien op een succesvollen avond. Door den voorzitter van „Zang en Vriendschap", den heer A. Smit, werd den dirigent en den solisten een echte Aalsmeerschc sermgenhulde ge bracht. De propaganda der N. S. B. In ons nummer van Dinsdag is een mededeeling uit de Gemeentestem opgenomen, waarin wordt ge zegd, dat de N.S.B. in alle gemeenten van Neder land gerechtigd is alle soorten van vlakten voor haar propaganda tc gebruiken. Men deelt ons thans mede, dat de mededeeling in de Gemeentestem alleen betrekking hnrf od de provincie Utrecht Door den Commissaris der provincie Noord-Holland is aan de gemeentebesturen be richt, dat verkiezingsborden moeten worden opge zet of muruvlakten moeten worden aangewezen voor deze propaganda. ^Levering van vee. Spoedige mededeeling hoeveel stuks vee ieder bedrijf moet leveren. Verlengde leveringsperiode. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede: Om de vleeschvoorzienlng op een veilige basis te plaatsen en met het oog op de voederpositie werd er reeds in vroegere persberichten op gewezen, dat een zekere vermindering van den rundveestapel noodzakelijk is. De voederpositie voor den veestapel in den vorigen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgenomen beperking beslist noodzakelijk is, wil men dat voldoende productievoeder voor de melkkoeien en dus voor het op een veilige basis plaatsen van de melk- en vetverzorging overblijft. Het is bovendien noodzakelijk den aanslag zoo te doen geschieden, dat het vor men van een resereve voor den winter 1941-1942 mogelijk is. De leveringsperiode van vee van 25 Nov. 1940 tot 28 Febr. 1941 en van 1 Maart 1941 tot 1 Juli 1941 werd thans verlengd tot 1 Dec. 1941. Bij het vaststellen van de totale levering en bij de voor elk bedrijf apart vast te stellen verplich ting tot levering wordt rekening gehouden met de leveringen, die tot nu toe geschiedden. Het normale percentage slachtrunderen be draagt globaal 20 pet. der dieren die méér dan 1 jaar oud zijn. Bovendien heeft de aanslag ten doel een vermindering van den stapel van meer dan 1 jaar oud met ca. 20 pet., wat het zelfde aantal slachtdieren oplevert als het nor male percentage. Het aantal stuks vee boven 1 jaar dat elk be drijf moet leveren en dat op elk bedrijf op 1 December 1941 hoogstens aanwezig mag zijn zal aan de belanghebbenden zoo spoedig moge lijk worden bekend gemaakt. Voor een gedeelte van den aanslag zullen voor laterg leveringen fionugctQn wordeu afgesloten. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige plaag opgenomen.) Wouter Hulstijn persadviseur van dr. Goedewaagen. 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. De secretaris-ge neraal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bij beschikking van 26 April 1941 benoemd tot zijn persoonlijken persadviseur den heer W. B. D. Hulstijn. De heer Wouter Hulstijn, geboren 6 September J99 te Arnhem deed in 1919 zijn intrede in dc journalistiek als redacteur van de Nieuwe Courant te 's-Gravenhage. In 1920 werd hij verbonden aan de redactie van de N. Rott. Courant; in 1923 belast met den pers- cn propagandadienst van het Philips concern te Eindhoven. Van 1925 tot 1932 was hij verbonden aan de redactie van „De Telegraaf" als hoofd der afdeeling wetenschap, van 1932 tot 1937 trad de heer Hulstijn op als hoofdredacteur van de Bussumsche Courant. In 1939 werd de heer Hul stijn aangezocht toe te treden tot de hoofdredactie van de Java-Bode te Batavia, waaraan hij geen gevolg heeft kunnen geven door den inmiddels in- ;etreden oorlogstoestand. Als medeoprichter en oud-lid van het hoofd, en dagelijksch bestuur van de voormalige A.VR.O. geniet de heer Hulstijn bekendheid in radiokrin gen. Sedert 1933 lid van de N.S.B. behoort de heer Hulstijn tot de oudste cn toegewijds te strijders voor de Nationaal Socialistische Beweging onder leiding van ir. Mussert in Nederland.. Van zijn hand verschenen tal van publicaties op wetenschappelijk, sociaal-economisch en poli tiek gebied. (A.N.P.) Het jubileum van den lieer A. J. Lips. De heer A. J. Lips, teekenaar-constructeur en chef van de toeken-kamer bij de firma J. J. Beljnes te Haarlem, vierde heden onder zeer veel belang stelling zijn veertigjarig jubileum bij deze firma. De jubilaris word vanmorgen per auto van zijn wonina aan de Burgemeester Sandbergstraat 32 gehaald en ten kantore door de directie, de amb tenaren en een deputatie van het fabrieksperso- neel ontvangen. Ook een paar leden van de fa milie Beijnes woonden de huldiging bij. De heer Lips werd eerst op hartelijke wijze ge complimenteerd door den directeur, ir. H. J M. Bekkers. Spreker bood hem het getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en Handel met bijbehoorenden gouden draagpenning aan. als mede een haard en een geschenk onder enveloppe Ir. J. W. Dröge feliciteerde den jubilaris namens het hoofdpersoneel en bood hem een stoel voor den haard aan. Namens de collega's van den heer Lips voerde de heer G. H. Voerman het woord. Deze legde spe ciaal den nadruk op den kameraadschappelijken omgang van den jubilaris, aan wien hij tevens hulde bracht voor zijn werken voor de verschil lende fondsen aan deze fabriek. De heer C. Becker sprak namens het fabrieks- oersoneel en overhandigde een fraai electrisch klokje. De heer Lips, die ook bloemen in ontvangst had te nemen, dankte op hartelijke wijze voor de hem gebrachte hulde en voor de geschenken. M. B. Hoogeveen overleden. De samensteller van het „leesplankje". Hier ter stede is in den leeftijd van ruim 78 jaar overleden de heer M. B. Hoogeveen, wiens naam ten nauwste verbonden is aan het „leesplankje", het onmisbare onderdeel van de leesmethode- Hoogeveen, die thans reeds jaren lang vrijwel overal wordt aangewend bij het aanvankelijk lees onderwijs. De heer Hoogeveen werd 28 September 1862 te Giethoorn geboren, ontving aan de Rijkskweek school te Deventer zijn opleiding tot onderwijzer en was achtereenvolgens hoofd der school te Stiens, Deventer, Enschedé en Utrecht, waarna hij tot zijn pensioengerechtigden leeftijd direc teur was aan de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers te Leiden. De heer Hoogeveen voelde zich al spoedig tot de methodiek van het onderwijs aangetrokken en schreef in het einde der vorige eeuw zijn be roemde methode voor het aanvankelijk leeson derwijs, die eerst te Deventer bij Brinkgreve werd uitgegeven doch later door de bekende firma Wol- ters te Groningen werd verzorgd en toen een ware revolutie in het leesonderwijs hier te lande ver oorzaakte door de volkomen nieuwe beschouwing die er in aan het licht trad. Zooals men weet be trok hij den leerling sterk bij het onderwijs door het leesplankje, de letterdoosjes, de leesplank en de letterkast, waardoor het jonge kind prac- tisch gesproken spelenderwijs de moeilijkheden overwon en in zeer korten tijd het lezen onder de knie had. Hoogeveen heeft daarbij het voorrecht gehad van voortreffelijke assistentie. Vooreerst die van den teekenaar Jetses, wien het gegeven was. den jeugdigen lezer te boeien door zijn knappe il lustraties en vervolgens die van Jan Ligthart, die de methode hanteerde tot het samenstellen, in samenwerking met Hoogeveen en Scheepstra van eenige series leesboekjes, de eerste in ons land. die alweer door Jetses illustratief on eindig beter verzorgd waren dan ooit met het leesboek het geval was. Wel zelden is de metho diek beter gediend dan door de samenwerking van de vier hier genoemde paedagogen. Ook voor Ned. Indië heeft de heer Hoogeveen met succes een leesmethode geschreven. Dat hij zich overigens niet tot het leesonderwijs be paalde blijkt uit de door hem bezorgde schrijf- rekenmethodes en zijn dicteerdoösje. Volstaan wij met deze enkele woorden, waar uit intusschen gebleken moge zijn, welk een uit nemende figuur de thans overledene voor het Nederlandsche schoolonderwijs is geweest. Pogingen tol bemiddeling in het conflict tussclicn Engeland en Irak. Turksch aanbod door Londen afgewezen. LONDEN, 6 Mei. In officieele kringen ver luidt dat Turkije zijn bemiddeling heeft aangeboden in het IrakschBritsche conflict. De Britsehe re geering heeft echter laten Weten «dat zij onder de huidige omstandigheden genoodzaakt is het aanbod af te wijzen. Blijkens een bericht uit Istanboel blijft de Turk- sche diplomatie ook na deze afwijzing activiteit ontplooien om tot een oplossing te komen. De Iraksche regeering heeft geéischt dat de Britsche troepen teruggetrokken zullen worden. Dc Engelsche regeering is van oordeel dat de ver bindingen naar Turkije en Palestina niet onbe schermd mogen blijven. Uit Kairo wordt vernomen dat ook de Egyptische regeering pogingen tot bemiddeling doet. Het kabi net heeft gisteren deze kwestie besproken en er werd besloten een beroep te doen op Rasjid Ali. Aan den Britscnen gezant te Bagdad is verzocht zich hiervoor ter beschikking te houden. (United Press). Een toelichting op het Joumalisfenbeslui „De pers moet variatie bieden Op het Zaterdag gepubliceerde Journalisten^ sluit heeft het A, N. P. een toelichting verstre waaraan het volgende is ontleend: Het besluit beschermt den naam van „journalist N'iemand mag zich aldus noemen, die daartoe nj bevoegd is. Journalist zal voortaan zijn een eert titel, die slechts gedragen wordt door hen, die g< roepen zijn tot de vorming van den redactioneel inhoud van couranten en tijdschriften. Het besluit betreft natuurlijk uitsluitend hoi die het beroep van journalist als hoofdberoep ui oefenen. Aangezien de openbare taak van den journali strenge eischen stelt, kan niet ieder journalist zij Hoofdvoorwaarden voor de toelating tot het beroe zijn: Nederlanderschap, behoorlijke vakopleidini algemeene ontwikkeling en geschiktheid. Hi spreekt vanzelf, dat Joden en andere volksvreemd elementen ons volk bezwaarlijk kunnen voorlichte en opvoeden en dus niet tot het beroep kunne worden toegelaten. De vakbevoegdheid wordt vei kregen door een leertijd van minstens één jaar. De regeling van het journalistenberoep betre hen, die vorm geven aan dag- en nieuwsbladen, be nevens aan tijdschriften, die volksvoorlichting ge ven. Zuiver wetenschappelijke bladen vallen buite het gebied van het besluit. De aldus geordende taak van de journalisten hee ook ten aanzien van hun organisatie ingrijpend gevolgen. Het Verbond van Nederlandsche jour nalisten wordt een publiekrechtelijk orgaan. D, orgaan houdt het beroepsregister. De eisch, dat de journalist slechts de waarhei diene, vormt een der hoekpeilers der verordeninj Voortaan mag de journalist geen verslagen publ; ceeren, gekleurd door persoonlijke of groepsbe langen., Hij mag geen betoog uit het verband rukken, h mag niet onvolledig citeeren, noch opzettelijk volledig berichten. Evenmin is het hem veroorloof: belangrijke omstandigheden, welke hij na publi cëering van een bericht of een artikel verneem: en welke een anderen indruk vestigen of een wijzigde opvatting wettigen aan zijn lezers te on: houden. Een journalist mag evenmin bepaalde on derwerpen, van belang voor de volksgemeenschap opzettelijk negeeren. Ook deze negatieve houdin immers is in strijd met de getrouwe weergave vai de waarheid. Dezelfde vereischten gelden voor geïllustreerde pers. Naast de bepaling van de positieve houding va den journalist geeft het besluit, in artikel 13, ee opsomming van eenige handelingen, welke de joui nalist heeft na te laten. Dit zijn uiteraard hande lingen, die indruischen tegen het belang der volks gemeenschap en tegen elk begrip van fatsoen. Ee journalist mag niet op misleidende wijze verwar ring stichten tusschen persoonlijk en algemee belang. Dit doet hij, wanneer hij op bedekte listige wijze voor een bepaalde onderneming of be drijf reclame maakt. Natuurlijk mag hij evenmi den belangen van volk en staat schade berokke nen, noch het cultureele leven verzwakken aantasten. Hierbij is gedacht aan sommige vorme van krenkende kunstcritiek, welke elk opbouwer, karakter missen. Voorts mag de journalist de gods dienstige gevoelens van anderen niet kwetsen, eer van zijn volksgenooten niet aantasten en na tuurlijk geen artikelen publiceeren, welke in strij zouden zijn met de openbare orde of de goed zeden. De uitgever is verplicht een hoofdredacteur benoemen en deze benoeming té publiceeren. mag geen twijfel over bestaan, wie de verantwoor delïjkheïd draagt voor het algemeen karakter vai een blad. TUCHTRECHT Natuurlijk moeten er maatregelen genome kunnen worden tegen journalisten, die hun open baren plicht verwaarloozen. Het tuchtrecht is handen gesteld van den secretaris-generaal van departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dez kan een waarschuwing geven, boeten opleggen de inschrijving van den journalist doorhalen waardoor hij zijn beroep niet meer kan uitoefenen Het spreekt vanzelf, dat de laatste straf slechts worden opgelegd, indien een journalist volkomei ongeschikt voor zijn beroep blijkt te zijn. In het algemeen zal de secretaris-generaal op treden op vordering van het Verbond van Neder landsche Journalisten. De hanteering van tuchtrecht vereischt een volkomen kennis zaken van de pers en de journalistiek, daarom de secretaris-generaal van het departement Volksvoorlichting en Kunsten, hetwelk de zor| draagt voor de pers, de aangewezen persoon om tuchtrecht uit te oefenen. De hooge openbare functie, welke de Journalis bekleedt, maakt het noodzakelijk, dat er strafbe palingen zijn, welke zijn onkreukbaarheid bescher men. Daarom stelt het journalistenbesluit Journalistes strafbaar, die zich laten omkoopen. Ook word strafbaar gesteld degene, die een journalist of uit gever omkoopt of bedreigt. Bij deze strafbepalingei ziet men, dat de openbare functie van den journalis in zeker opzicht gelijkt op die van den ambte naar. De overige strafbepalingen betreffen het onbe voegd uitoefenen van het journalistenberoep. De secretaris-generaal heeft verstrekkende voegdheden tegen uitgevers. De belangrijkste betreffende bepalingen behelst, dat de secretaris- generaal het verschijnen van een blad voor bepaal den tijd kan verbieden. Dit is een bevoegdheid welke slechts ln uiterste noodzaak zal gehanteerd worden, doch de practijk heeft geleerd, dat deze noodzaak kan bestaan. Indien de journalisten trachten zich volkomen open te stellen voor den nieuwen tijd, hun beroep zorgvuldig uitoefenen en bovenal positief waarheids getrouw weergeven, hetgeen zich afspeelt in land en daarbuiten, zal deze noodzaak niet staan. Wij zijn er van overtuigd, dat dit journalisten- besluit er toe zal bijdragen de pers op een hooger peil te brengen. De journalist zal dankbaar zijn, hij zijn beroep als een werkelijk eerlijk beroep kunnen uitoefenen. Het Nederlandsche volk dankbaar zijn, omdat door dit besluit de pers machtig instrument kan worden voor ware volks voorlichting en volksopvoeding. he i hel de: Engelsche luchtaanvallen richtten glasschade aan. 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. Een enkel Britsch vlietuig vloog in den afgeloopen nacht boven ons land. De uitgeworpen bommen richtten slechts eenige glasschade aan woonhuizen aan. (A.N.P.) HAARLEM. 6 Mei. Bevallen: 3 Mel: P. D. Meijboomde Zwart. d. A. H. Visser—Braam, d. 4 Mei: P. Strijbis—de Voogd. z. A. Assendelft—Balk, d. A. van Dam— Luiten, d. 5. Mei: F. van der Sluis—Koopmans, z. A. A. Zwart—Iburg, z. E. Walker—Berg, z. 6 Mei: G. M. Pot^-Lagerweij, d„ E. van Polen—Bols, d. A. J. WaltaLisman, d. Overleden: 3 Mei: M C. J. Maas. 23 j.. Timor straat. S. J. Veltman—Hoffman, 87 j„ Westerhout- park. 4 Mei: M. de Groot—Fokkema, 69 j., van Esmonds traat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2