Bonnen die thans geldig zijn: (JKunst en £ettecenj H. O. V. Beethoven cyclus. Heden en toekomst van het N.V.V. WOENSDAG 7 MEI 1941' HAARLEM'S DAGBLAD De uit de twaalfde eeuw dateercnde kerk van Hantumahuizen in Friesland wordt op het oogenblik gerestaureerd, waardoor dit merkwaardig bouwwerk ook in de toekomst behouden zal blijven. Een overzicht van bet gebouw, waarvan een gedeelte van het dak is weggenomen. (Foto Pax Holland» MUZIEK Met. het Oratorium „Christus am Oelberge" en de Negende Symphonie werd de Beethoven- Cyclus van dit jaar besloten. Drie en twintig jaren vóór de Negende schreef Beethoven het „Oratorium", drie jaren vóór de opera „Fidelio". Geen dezer werken werd in zijn oeuvre.door een gelijksoortig gevolgd, al bestaan er schetsen voor een 10de Symphonie. „Fidelio" was Beethoven's smartekind, en om trent zijn in betrekkelijk korten tijd gecompo neerd Oratorium beweerde hij in later jaren dat hij nu voorzeker een Oratorium anders zou schrijven dan toen. De uiting is begrijpelijk. Wel had zijn oratorium terstond groote waardeering gevonden en was het in het jaar van zijn ont staan niet minder dan vier maal te Weenen uitgevoerd, maar een met zoo scherpe zelfcritiek begaafde toondichter als Beethoven moest wel inzien dat in zijn Oratorium veel voorkwam, dat psychologisch en artistiek niet goed te keu ren was. Het duet van Jezus en den Seraph, en in nog erger mate het terzet van Jezus, den Seraph en Petrus zijn in een traditioneelen operastijl geschreven; de weeklagende dicipe- len doen den hoorder denken aan een schare angstige meisjes; de verheerlijkende slotfuga is op zich zelf zeker niet verwerpelijk, maar schijnt er hier als met de haren bijgesleept. Zoo is er meer in, dat den hoorder van onzen tijd, die Bach's Matthaus-Passion heeft leeren kennen, niet meer bevredigen kan. Maar dit wil niet zeggen, dat Beethoven in zijn „Christus am Oelberge" over de heele linie gefaald heeft. Een deel van dat falen mag wel toegeschreven wor den aan de breedsprakigheid en het gebrek aan de bij het geweldige, goddelijke drama passende verhevenheid van den tekst van F. X. Huber, die als opera-librettist eenigen naam had en o.a. den tekst voor Winter's opera .Das unterbrochene Opferfest" Beethoven componeerde in zijn jongen tijd een reeks variaties voor piano over een aria uit deze opera geschreven had. Daar om is het ook verklaarbaar dat we in het Ora torium Beethoven's volle grootte alleen vinden in dat deel, waar hij onafhankelijk van den tekst was, nl. in het instrumentale voorspel. Dat voorspel is treffend van stemming en bij uitstek mooi georkestreerd. Angst, vertwijfeling, gela tenheid en vertrouwen wisselen daarin af, en het ls merkwaardig hoe het klaren van de hoop daar in zijn uitdrukking vindt in een wending die sterk herinnert aan Florestan's aria uit de een paar jaren later geschreven opera „Fidelio". Ook het eerste recitatief van den Heiland mist geen waardigheid, althans wanneer een kunstenaar als Louis van Tulder het voordraagt. Deze zanger wist ons Dinsdagavond over enkele alledaagsche wendingen ongemerkt heen te brengen. Maar het ongemotiveerde der coloristische gangetjes en der zoetige tertsen- en sextenparallellen in het duet en het terzet konden noch hij, noch zijn partners Jo Vincent en Jo Lammen deze verving den bariton Otto Couperus wegcij feren. Puur vocaal beschouwd was het alles een exquis genot en in de koorgedeelten kweet het door het Vrijzinnig Luthersche Vrouwenkoor versterkte H.O.V.-koor zich uitstekend van zijn taak. Voegen we daar het goede werk van ons orkest bij, dan resulteert een uitvoering, die in muzikaal opzicht veel schoons bood. waarvoor we den dirigent Marinus Adam erkentelijk mo gen zijn. Van de Negende Symphonie maakte evenals verleden jaar de geweldige finale den grootsten indruk. In het eerste Allegro en in het Adagio was niet overal de verelschte klaarheid, al onder scheidden sommige instrumentengroepen in het eerste 3 '4 gedeelte van het Adagio de twee de violen, verder ook fluit, clarinet en hoorn zich loffelijk. Het tempo van het Scherzo had bij Iets minder snelheid meer strafheid van rythme toegelaten. Maar de finale was voortreffelijk, vol van spanning en met een glorieuze stijging naar het slot. Het H.O.V.-koor overwon de ontzaglijke moeilijkheden der meer instrumen taal dan vocaal gedachte partijen zonder tot ruwe geluidsexpansies te vervallen; de solisten, waartoe nu ook de alt Ans Stroink behoorde schiepen zoowel in hun ensembles als indivi dueel momenten van superieure kunst. Een aankjubel steeg op aan het slot: bloemen werden aangedragen, voor Marinus Adam, voor Jo Vincent en Ans Stroink en men bleef jubelen onder den indruk van Schiller's woorden die in Beethoven's Negende tot een apotheose ge worden zijn en hier een zoo schitterende verklan king gevonden hadden. K. DE JONG. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. Dfc ADMINISTRATIE. Liederenavond Lore Fischer. Voor mij ligt de beteekenis dezer zangkunste nares niet in de voornaamste plaats in de schoone en hoog welluidende zangstem. Het is veel meer de wijze waarop zij op het kunstwerk reageert, het opneemt in de eigen ziel en het overstort in het hart van wie naar haar luis tert. In de vele liederen, die zij weergaf, van Brahms, van Schubert, in de volksliederen, kon men dit telkens ervaren. Op die momenten wordt ook de zangstem welhaast bovenaardsch schoon; men denke aan het slot van Sapphische Ode, bij de woorden „Doch auch dirtauten die Tranen." Het is de verrukking der dichter ziel. die uit een niets een schoonheid schept. Zooals Petrarca dichter werd, toen hij in Valchiusa ontmoette 'Ja. wie? was het niet veel eer ,,un essere affato immaginario" een wezen geheel denkbeeldig, maar dat ons als ..Laura" de pure schoonheid der Italiaansche lyriek gaf), zoo staat deze kunstenares plots stil voor de schoon heid van een woord, een zinswending, een har monie in de klavierpartij. En ik ben zeker dat zij op diezelfde plaats morgen of op een ander tijd stip, of voor een ander gehoor, een gansch an dere schoonheid zou brengen. Want Lore Fi scher's zangkunst is geen kunst van schablone. Nog een voorbeeld? Neem de slotstrofe van Schubert's ,Die Gebüsche". Durch alle Tone tönet, lm bunten Erdentraume Ein leiser Ton gezogen Für den der heimlich lauschet. Wat Lore Fischer hier weergaf? Het dichter woord; maar ook de heilige huiveringen die de ziel van een Schubert beroerden, toen hij het woord teruggaf in de kunst zijner Muze. Groot is, wie den zin ook van het simpele volks lied zóó verstaat als Lore Fischer. ,Da unten im Tale", het bekende oud-Schwabiscihe volkslied, is een lied van een onbekenden dichter, elke strofe zonder pretentie. Men volgt haar zang, met behulp van den tekst. En daar opééns, daar is weer dat woord, die wending, die klank. En dc muziek, die immers een kunst is in-den-tijd, staat niet stil. Gij wilt dat woord, dien klank, terug houden. Lore Fischer doet het voor u. zij toovert het om in Iets, dat niet meer vergaat; in een wondere schoonheid die bij u blijft: het zal u weer in de gedachten komen. En aan die herinnering verbindt gij dan en blijft gij verbinden het begrip „schoon", zooals wie ééns Anna Pavlova zag, slechts een bewegen van bloem of van vlinder vleugel noodig heeft ter herinnering. Ik blader wat in het tekstboek en zie den eer sten zang. uit Gluck's „Orpheus". En ik herinner mij dat Lore Fischer vreemd stond tegenover de zaal. waar toch geen groot aantal luisteraars was gekomen. Daarom stonden wij ook vreemd tegen over haar. Doch toen de klanken van Schubert's klaviermuziek door de zaal ruischten, uit den vleugel gewekt door den fijnzinnigen Hermann Rsutter (hoe praohtig klonk die slotstrofe van ,.Der Wanderer an den Mond"), toen waren we niet meer een groep individuen, maar werden een „gehoor". Zóó kwam het contact. En ook de be wondering groeide, voor den zang en voor de dictie. En, „für den der heimlich lauschet" was er nog zoovéél, waarvan men niet gewaagt in een krantenartikel. Men beleeft het in herinnering. Want Lore Fisoher is niet enkel de kunstenares van de vaardige keel. Zij is meer. en beter. Zal mén haar op de tournee door Nederland, geleid door den kunstzinnigen Enrst Krauss, nog terug zien? Want de schoonheid die zij sohonk, en de pracht ook van haar stem. die het oog van den luisteraar vochtig maakt, wil men toch niet uit sluitend genieten in herinnering. G. J. KALT. Rede van den heer Woudenberg in het Concertgebouw te Amsterdam. AMSTERDAM, 6 Mei. In het Concertgebouw te dezer stede heeft vanavond de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, in een ver gadering van leden en niet-leden van het N.V.V. gesproken over „Het N.V.V. in den nieuwen tijd" Na een kort openingswoord van den heer Piersma leider van het district Amsterdam van het N.V.V.. verkreeg de heer Woudenberg het woord. Het zijn ongetwijfeld de twee grootste arbeidszonen van deze eeuw. Adolf Hitler en Benito Mussolini, die de belangrijke rol van deze dagen spelen en nieuwe banen voor het volksche socialisme ope nen. Spr. vond, dat het te wenschen ware geweest, dat naar de stemmen van hen die voor 1940 in ons land een andere houding bepleitten was geluisterd Er lag geen schuld bij hen die waarschuwden, maai bij het systeem waarin de vakvereeniging weven was. Naar zijn meening mag men zich ge lukkig prijzen, dat de bezettende overheid ons volk met mildheid en lankmoedigheid, zelfs met vriend schap is tegemoet getreden. De bezettende overheid heeft de vakbeweging niet opgeheven, maar den zwaren en moeizamen weg gekozen om het apparaat te reorganiseeren en geschikt te ma ken voor den nieuwen tijd, waardoor aan een reeks van duizenden bestuurders gelegenheid werd ge geven een werkzaam aandeel te bobben aan het actieve leven in de veranderde omstandigheden en met bezieling mede te werken aan de vorming van een arbeidersarganisatie die den arbeider in den nieuwen tijd zou voeren en zijn sociale positie zou handhaven en versterken. De Rijkscommissaris benoemde daartoe voor het N.V.V. een Nederlandschen commissaris, terwijl de confessioneele en andere vakcentrales onder Duitsch toezicht werden geplaatst. De maatregelen ten opzichte van het N.V.V. onder een Nederlandschen commissaris getroffen zijn van verder strekkenden aard dan de bemoeie nissen die tot nog toe met de overige vakcentrales hebben plaats gehad. En hoe ver deze maatregelen ook strekkeh en in de toekomst nog kunnen worden uitgebreid, één ding staat vast en zoo luidt de op dracht aan den commissaris, dat de rechten van den arbeider onverkort zullen worden gehandhaafd. Inderdaad is een klein aantal bestuurders van hun post ontheven, omdat zij een te zwaar belast verleden hadden en samenwerking van tevoren uitgesloten was. Als voorbeeld noemde de heer Woudenberg den heer Kupers. Al deze personen zijn met volledig behoud van hun rechtspositie ter zijde gesteld, terwijl het tot nu toe slechts twee keer is voorgekomen, dat door een dwaze, ook tegen den bezetter recalcitrante houding een bestuurder BROOD BON 14. Broodkaart. Gel dig van 26 April t.m 11 Mei 100 gram brood of 100 gram roggebrood BON 16 Rrondki^rl Gel dig van 3 t.m. 14 Mei. BON 7. Bloemkaart. Geldig m IR Mpi BON 18 Broodkaart. Geldig van 6 t.m. 28 Mei. KOEK EN GEBAK BON 14. Broodkaart. Gel dig van 26 April t.m 11 Mei 1 rantsoen gebak. **ON 16 Broodkaart. Gel die van 3 t.m 11 Mei BON 18 Broodkaart. Geldig van 6 t.m. 28 Mei. 1 rantsoen gebak 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr. bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr.. kleir. korstgebak 400 gr AARDAPPELEN. BONS 15 (alle 20 stuks) Broodkaart. Geldig van 28 April t.m. 7 Mei IV? k.g aardappelen BONS 17 (alle 20 stuks) Broodkaart. Geldig van 3 Mei t.m 11 Mei KOFFIE EN THEE BON 30. Geldig van 5 t.m 25 Mei: 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 14 „vlecsch" van de Vleeschkaari Geldig tot en met 17 Mei, 50 gram rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een half rantsoen vleeschwaren. BON. 14 ..worst of vlccsch- warrn" Geldig tol en met 17 Mei een half rantsoen vleeschwaren SUIKER BON 21 Geldig van 12 April tm 11 Mei. 1 K.G suiker PEULVRUCHTEN. BON 28. Geldig t.m 11 Mei 500 gram peulvruchtea BOTER EN VETTEN. BONS 13 en 14. Boterkaart. Geldig van 21 April t.m 10 Mei 250 gram boter BON 13. Vetkaart. Geldig van 21 April t.m 10 Mei 250 gram boter of marga rine of 200 gram spijsvet. BON 14 Vetkaart Geldig van 21 April t.m. 10 Mei 250 gram boter of marga rine MEEL en GRUTTERSWAREN BON 23 „Bonkaart Alge meen". Geldig tot eD met 18 Mei: 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel. BON 21 (Boter- of Vet kaart). Geldig van 3 t.m 25 Mei. 250 gram rijst, rijs temeel. rijstebloem, rljst- gries of gruttenmeel BON 24. „Bonkaart Alge meen" Geldig t m 15 Juni 250 gram havermout of ha vervlokken of haverblnem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmeel of grutten BON 25 (Bonkaart Alge meen) Geldig van 21 April t.m 15 Juni- 250 gram gori of gori mout of grutten BON 26. ..Bonkaart Alge meen" Geldig t.m 15 Juni 100 gram macaroni of ver micelli of spaghetti BON 27 „Bonkaart Alge meen" Geldig t.m 15 Juni ino gram maïzena of gries- meel of sago of aardappel meel of Duddinesausnoeder BON 7 Bloemkaart. Geldig tot 18 Mei 35 gram tarwe meel of tarwebloem of rog gemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel \IELK BON 15 Melkkaart. Geldig van 3 Mei t.m 11 Mei. 1 3/4 L melk KAAS. BONS 64 en 74. Geldig van 21 April t.m. 18 Mei. BONS 65 en 75. Geldig van 3 Mei t.m. 1 Juni. elk 100 gram kaas. EIEREN. BON 85. Geldig van 28 April t.m 11 Mei BON 95. Geldig van 3 Mei t.m 18 Mei - 1 ei. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart) Gel dig t.m 31 Augustus. 50 gr scheerzeep of een tube of pol scheercrême ZEEP BON 29 nieuwe „Bonkaart Algemeen". Tju 31 Mei 150 gr toiletzeep of 120 gr huishoudzeep óf 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr zeepvlok ken of 250 gr zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder is uitsluitend beschikbaar voor wassche- rijen. Voor 20 kg. wasch- goed moet 1 bon worden afgeleverd. BRANDSTOFFEN Bons. gemerkt „Brandstof fen" en „01 K.Fvan de Bonkaarten m en n: 1 een heid vaste brandstof Geldig 1—31 Mei Bon Generator-Anthraciet vierde periode 1 H.L an- thracietnootjes Bon Generator-turf, vierde periode. Geldig 131 Mei 50 stuks baggerturf PETROLEUM. ZEGELPERIODE 10 (alleen voor hen. die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 21 April t.m. 15 Juni 2 L HOVOENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei Groep 1 en 2- 10 KG Gr 3- 8 KG Gr 4: 5 KG Gr 5' 4 KG Gr 6: 3 KG Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei l'/2 KG Kattenbrood wordt al leen verstrekt voor raskat ten op staanden voet, zonder toekenning van zijn verdere aanspraken moest worden ontslagen. Ove rigens duet zich alom in den lande het verheugende verschijnsel voor, dat de oude bestuurders en hieronder reken ik vooral de duizenden onbezol digde bestuurders in groote en kleine plaatsen di geboden gelegenheid van harte aannemen om in het belang van hun arbeidsmakkers ook in den nieuwen tijd en onder de nieuwe vormen te blij ven werken. De organisatie van het N.V.V. besprekend, wees spr. er op, dat het N.V.V. niet meer als vroeger is een losse over koepel ing van zelfstandige organisa ties, maar de organisatie, waarvan alle moderne georganiseerde arbeiders lid zijn. De reorganisatie dei financiën brengt groote besparingen mede. Ten aanzien van de sociale politiek merkte dc heer Woudenberg op, dat het karakter van de sociale maatregelen van het laatste jaar ten nauwste verband houden met de oorlogsomstandigheden Toch wordt er onzerzijds nr ar gestreefd, aldus spr. de maatregelen in volkomen aanpassing aan onzen volksaard en cultuur te treffen en, waar dat mo gelijk is, een permanent karakter te doen dragen Het loon en de arbeidsvoorwaarden besprekende zeide spr.: Bij de vaststelling van de looncn hadden wij in de eerste instantie de opdracht de bestaande groote verschillen weg te nemen. Dit heeft er toe geleid, dat inmiddels vele duizenden arbeiders een loonsverhooging hebben gekregen. Deze loonsver- hoogingen hadden geen ander (joel, dan om dc be staande onjuiste verschillen weg te nemen. Daar naast wordt thans gewerkt aan de stabilisatie van het prijsniveau. Zoodra die stabilisatie tot stand is gekomen, kunnen wij nagaan, in hoeverre ook de hoogere loonen in een bepaalde bedrijfstak kunnen worden verhoogd. Dit is geen phrase, want in den landbouw b.v. waar thans de richtprijzen zijn vast gesteld worden thans loonsverhoogingen van ge middeld 15% gegeven. Ten aanzien van de werkverschaffing zeide de heer Woudenberg, dat deze werkelijke werkver ruiming moet worden, uitgevoerd als vrij bedrijf Dit beteekent. dat ieder geplaatst moet kunnen wor den. dus desnoods 4 of 5 man uit een gezin. De wachtweken vervallen. Er zal een minimum loon moeten komen, dat rekening houdt met den plaat selijken loonstandaard. 'Deze regeling komt zper spoedig. De heer Woudenberg sprak zijn scherpe afkeuring uit over de ondernemingen en ondernemers, die de boven normale verhouding uitgaande winsten aan aandeelhouders uitkceren. zonder tegelijkertijd iets voor de arbeiders te doen. Het N.V.V. heeft reeds de vorige week dezen wantoestand onder de aan dacht van de autoriteiten gebracht j?n dit protest heeft reeds van offieieele zijde weerklank ge vonden. De toekomst van het N.V.V, besprekende, zeide de heer Woudenberg, dat in de eerste plaats noodig was het N.V.V., dat zelf in politiek kielzog voer. los te maken van elke partijpolitiek. Spr. zeide dan ook te kunnen verklaren, dat het N.V.V. op dit moment niet verbonden is aan eenige politieke partij of beweging, wat niet wegneemt, dat zijn sociale politiek niet richtingloos is en zal zijn, maar gestuwd zal worden door den nieuwen socialisti- schen geest, die zijn weg ook zoekt in het Neder- landsche volk. Daarom moet de organisatie en de werkwijze zijns inziens worden toegepast, zooals die bekend is uit het Duitsche Arbeidsfront, aldus de heer Wou denberg. Het zegenrijke werk en de verstrekkende sociale resultaten die door de betrekkelijk zoo jonge organisatie, in enkele jaren zijn bereikt, wekken de bewondering vau iederen oprechten Nederlan der. Ten tweede is deze vorm eigenlijk noodzakelijk als wij straks in de Europeesche levensruimte willen meekomen. Bovendien is deze vorm zoo geheel aangepast bij onzén Nederlandschen, Germaanschen aard en wezen. Zelfs, of liever gezegd juist de in het Ar beidsfront tot uiting komende leidersgedachte, is geheel in overeenstemming met onzen Nederland sehen aard. Ook ons socialisme drijft ons naar den weg en vorm van een arbeidsfront, aldus spr. Ons socia lisme plaatst den arbeider in het midden van zijn volk, waarin hij door zijn plichtsvervulling hel recht heeft geborgen te zijn. Het oude standpunt, dat de arbeider als klasse moest strijden tegen ondernemers en andere bur gers, is voorbij. Het geheele sociale vraagstuk is eigenlijk kort als volgt samen te vatten, aldus spr.: De arbeidende mensch verlangt redelijke belooning voor zijn ar beid maar ook erkenning van zijn arbeid. Het so ciale vraagstuk heeft dus twee zijden. Een materi- eele, de belooning van den arbeid en anderzijds een ideëele, het verlangen den eiseh tot erkenning van den arbeid. Het N.V.V. geel't met de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" uitdrukking aan een hoogei plan, dat de ideëele zijde van het socialisme raakt den arbeider in het midden van den volksgemeen schap te brengen. Onze grondslag „Vreugde en Arbeid" gebaseerd op het onvervreemdbare recht tot arbeid en op de arbeidswaarde voor de volks gemeenschap, is de blijde levensaanvaarding dei sterken, die gelooven in de toekomst. Wil de Nederlandsche arbeider niet achterraken zijn gerechte plaats naast andere arbeiders kunnen behouden, d.wjz. zijn sociaal-economische positie op peil houden en waar mogelijk, tof grootere hoogte brengen, dan zal dit alleen kunnen door een ont plooiing van zijn arbeidsvermogen. Tot die ont plooiing moet hij een stimulans vinden. Daarom is het verheugend, dat steeds meer ar beiders begrip krijgen voor den nieuwen tijd, da' steeds meer arbeiders komen tot onze gemeenschar „vreugde en arbeid" en dat steeds meer arbeiden bezieling vinden en met nieuwe idéalen worden vervuld om mee te bouwen aan het huis van den arbeid, waarvoor thans de fundamenten zijn ge legd. een huis, dat ruimte zal bieden aan alle Ne derlandsche werkers van hoofd en hand, die daarin warmte en beschutting vinden, waarop zij als plichtsgetrouwe werkers in de volksgemeenschar recht hebben, aldus besloot de heer Woudenberg (A.N.P.) Biljarten KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM lc KLASSE KLEIN BILJART. Nabeschouwing. Als we na het afsluiten van de wedstrijdenreeks om den plaatselijken kampioenstitel voor het jaar 1941 spel en spelers nog eens oider de loupe nemen, mogen we met een gerust hart neerschrijven, dat 't kampioenschap in handen van den sterksten deel nemer is gekomen. J. Steffers, van de B.C. D.E.S., vormt nog steeds een klasse op zichzelf en alleen door het feit dat G. Metz tegen hem Zondagavond één van zijn beste partijen speelde, kwam zijn kampioenstroon even wankel te staan. Na een roede voorbereiding zal Steffers volgend jaar onge twijfeld met meer succes aan den strijd om het landskampioenschap der hoofdklasse op klein- biljart deelnemen. De B.C.H.'er G. W. Metz werd eervolle tweede. Zijn trekken en rappelleercn zijn nog steeds een lust voor het oog. Behoudens enkele uitzonderingen won hij zijn 7 partijen met ruim verschil. Metz heeft echter „hooger" gespeeld en kan door inten sieve training absoluut op zijn oude peil terug komen. De jeugdige Lamers van Excelsior uit Velsen- Noord. die eerverleden jaar zijn intrede in de hoogste klasse deed, volgt direct achter de leiders met het fraaie moyenne van 9.52. Zijn spel is nog wat le groot van opzet. Als hy erin slaagt bet kleine spel nog meer uit te buiten en de ballen wat minder vaart geeft, wordt deze speler zeker spoedig een nog ernstiger kampioenscandidaat. Een verheugent verschijnsel is de prachtige vierde plaats van de „comingman" P. Dickmann. sinds enkele maanden actief clubspeler bij de B.V.D.E.S. Deze sportieve jongeman, die in het kampioenstour- nooi van de tweede klassers al zulk een uitstekend figuur sloeg, gooide zijn algemeen gemiddelde nu met ruim 3 punten omhoog en kan nog beter! Hij begon wat zwak en verloor dan ook de eerste 2 partijen. Na dien ging het aanmerkelijk beter en zijn vasthouden is er borg voor, dat hij het volgende jaar zeker zal meetellen. Nummer 5 werd de B.C.H.-voorzitter W. Hout- kooper. Als wij de woorden uit zijn slotspeech willen gelooven, zouden we met hem te beginnen de „spelers" besproken hebben en nu aan de „prut ser" van het tournooi toe zijn. Niets is minder waar! Zelf kan de robuste B.C.H.'er, die even gemakkelijk verliest als wint, zijn spelpeil nog beduidend op voeren door de ballen wat beter aan te kijken. Ook van Corver (Insulinde) en v. d. Hoek (D.E.S.). die respectieveliijk als 6e en 7e eindigden, behooren in dit milieu thuis. Het heeft beiden in dezen strijd niet direct meegezeten. Na een goed begin kreeg het zelfvertrouwen van de D.E.S.'er een geduchte knauw door een rake nederlaag tegen den kampioen en een ol'f-day, welke daarop volgde. Corver verloor enkele malen op het nippertje en speelde bijv. in den wedstrijd, die verleden jaar Mei moest worden afgebroken, stukken beter. De deelneming van de Jager (B.C.H.) aan dezen wedstrijd in eigen clublokaal verraste ons eenigszins omdat deze veteraan die ondanks zijn bijna dertigjarig lidmaatschap nog een mooie soepele partij speelt de groote tournooien al jaren vaar wel had gezegd. Tot de groote prestaties van wel eer achten wij hem echter niet meer in staat. Als laatste eindigde de enthousiaste v. d. Broek (B.V. 1939). Eerlijk gezegd valt deze 9e plaats van de tweede debutant ons tegen. Naar aanleiding van zijn gemiddelde in het tweede klasse-tournooi pro moveerde hij terecht naar de hoogste afdeeling. doch hier was de partij-lengte 250 caramboles en niet 150! Dit is o.i. hoofdzakelijk de ooi-zaak van het falen van de 1939-man. Tot de 150 speelde hij steeds goed om daarna af te zakken. Als deze speler meer lange partijen gaat trainen en daarbij een zekere slordigheid in zijn spel aflegt, lukt het volgende maal vast beter. Kwaliteiten bezit hij vol doende. CLUBKAMPIOENSCHAP B.V. 1939. De onderlinge wedstrijden van bovengenoemde vereeniging zijn nu afgeloopen. De eindstand is als volgt: 1. G. Metz (kampioen) 2. H. v. d. Brink 3. J. v. Opzeeland 4. P. v. d. Broek 5. J. Krom 6. W. de Graaf 7. J. Schiphorst 8. C. Vogel 9. H. v. Bessen 10. J. Giebels 11. Joh. Vijn 12. J. Wiegerinck 37 matchpunten 36 36 30 Waterpolo 21—17 13— 6 14—11 14—18 11—21 pnt. pnt. EINDSTAND WATERPOLO COMPETITIE. De wintercompetitie voor de in den N. Z. B. spelende zeventallen is nu geëindigd. De eindstand der dames- afdeeling D is als volgt: gesp. gew. gel. verl. U. Z. C. 1 6 4 1 H. Z. en P. C. 1 6 3 2 A. D. Z. 1 6 2 2 D. W. R. 1 5 1 1 otter 1 5 10 De wedstrijd Otter 1—D. W. R. 1 wordt niet meer i speeld. In de heeren-afdeeling ls de eindstand: gesp. gew. gel. verl. H. Z. cn P. C. 1 8 7 0 1 57—19 y 1 8 7 0 1 48—19 14 D. W. R. 1 8 4 o 4 21—37 8 U. Z. C. 1 3 3 0 5 2025 6 R. Z. C. 1 8 4 0 4 21—37 9 H. P. C. I 8 2 0 6 15—34 4 Zian 1 8 1 0 7 25—44 I De U. Z. C.-dames zijn inmiddels door den U. Z. C.- voorzitter hartelijk gehuldigd. MEDISCH ONDERZOEK VOOR JONGE POLOSPELERS. In de komende competitie zullen alle polospelers die den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt een medische verklaring moeten overleggen dai zij geschikt zijn voor de beoefening van het waterpolospel. Bovendien is bepaald dat zij, die den leeftijd van 13 jaar nog niet hebben be reikt, niet in de competitie mogen uitkomen. Honkbal INDEELING DER COMPETITIE. Door het bestuur van den Ned. Honkbalbond zijn de deelnemende negentallen als volgt ingedeeld: Eerste klasse. Ajax. Blauw Wit. E. D. O.. Haarlem, H. H. C„ Quick, Schoten en V. V. G. A. Overgangsklasse. A. F. C., The Catchers, D. O. S.. E. D. O. II, H. C. K. I-liiversum, R. C. H. of O. V. V. O en Zeeburgia Tweede klasse A. A. F. C. n, Ajax II, E. H. S„ H. H. C. II. Krulsster, T. Y. B. B. en Z. R. C. Tweede klasse B. Celeritas. D. W. S.. H. C. K. II. O. V. V. O. of R. C. H., R. A. P.. Schoten II en V. V G. A. II. Tweede klasse C. Haarlem II, R. C. H. II, T. H. B„ Quick II. De Spartaan, V. V. G. A. III en Watergraafsmeer. Derde klasse Haarlem—Den Haag. Afd. A. Celeritas fl, Haarlem III, H. H. C. III. H. C. K. III, H. D. M. en LaakkwarUer. Afd. B. E. D. O. in. E. H. S. II. Haarlem IV, R. C. H. IV, Schoten III en Spaarnevogels. Afd. C. E. D. O. IV. H. H. C. IV. R C. H. III, Schoten IV, T. Y. B. B. II en Zeemeeuwen. Verder bestaat er een derde klasse Amsterdam, dl* zestien negentallen telt en een derde klasse Utrecht— t Gooi, waarin zes negentallen uitkomen. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4e klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 7 Mei 1941 Hooge Prjjzen 5000— 6848 f 1000— 7827 17889 100— 4099 5090 9231 Prijzen van f 65. 1371 1628 1674 1690 2041 2389 2592 2706 2725 2959 3140 4130 4426 4518 4848 5092 5163 5391 5476 5966 6158 6349 6398 6557 6711 6757 6860 6865 0915 7140 7510 7551 7600 7693 7802 7810 8088 8126 8185 8286 8670 9272 9511 10429 10441 10602 10665 11198 11907 »2485 12594 12666 12863 13046 13306 13346 13546 13617 13981 14189 14325 14327 14352 14691 15242 15424 15599 16281 16556 16865 16901 16954 17096 17151 17332 17439 17534 17621 17750 17768 17954 18068 18724 18801 19256 19403 19421 19504 20273 20354 20494 20831 21035 21466 Verbeteringen 4e klasse, 3e lust; 3435 m. x. 3425 4786 m. *- 4768

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8