Draait U ieder bonnetje om, voor U liet uitgeeft VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS W ih m Ml \smmi in jen Groot Werk. Moederdag. AKKER TJES PETRIE Co. ALLE BANKZAKEN Eigenaardigheden RITDAG 9 MEI 1941 HAARLE M'S D A G B E A D Er zijn plannen voor belangrijke werken in deze |d en in de streek Ken- herland, die tengevolge van de tijdsomstandig- Hen moeten blijven wachten op hun uitvoering. L{ de stad Haarlem aangaat geldt dit met name, kals dezer dagen gebleken is, voor het ontwerp r ophooging van de spoorbaan in het Westen, n bouw van nieuwe viaducten en wat daar meer U aan de orde zal komen. Maar nevens zulke geschorte voornemens ziin er ook, welker uit ering al begonnen was voor de oorlog uitbrak en I verder worden doorgezet. Het eerste deel van n zeer groot nieuw werk, den bouw van tunnels ier het Noordzeekanaal te Velsen, is bovendien er dagen aanbesteed en gegund en met de uit- iring is een aanvang gemaakt. n Haarlem zijn twee grooto werken onderhan- i, welker voltooiing nog veel tijd en noesten ar- d zal vorderen: de aanleg van haven- en ustrieterreinen in den Waarderpolder en de rio- ring van de stad. Omtrent de vordering van dit tste werk, dat geenszins onopgemerkt blijft want bevolking van verschillende stadsdeelen doet er igezegd haar ervaringen mee op en kan er een angstellenden indruk van krijgen, hebben de ecteur van den dienst van Openbare Werken Ir. H. Maas en de leider van het bouwbureau voor werk, Jr. J. J. Fuykschot, inlichtingen aan de s verstrekt tijdens een bezichtiging van verschil de deelen van den rioolbouw. U vindt daar een slag van in dit nummer en het is niet alleen angwekkend voor velen, omdat zij daarin kunnen en op welke punten er nu gewerkt wordt en Ike stadsdeelen misschien is hun eigen erbij gen zullen, maar ook omdat eruit blijkt hoeveel [bekwaamheid en overwinning van bijzondere eilijkheden er noodig zijn om zulk een groote ierneming uit te voeren. Zoo wordt bijvoorbeeld chreven hoe de zware rioolbuizen bij den over- g aan de Westergracht onder de spoorbaan door egd worden, zonder dat de treinenloop daarvan maar de geringste stoornis ondervindt. Ook op Plein zal ondergronds worden gewerkt zonder der voor het drukke verkeer en het zal velen wonderen dat op de Dreef, waar men nu druk ;ig is, een vijf meter diepe sleuf gegraven is en It men er ondanks het grondwater dan toch in jgen kan, een stuk rioolbuis ter zwaarte van 2500 jG. in een paar minuten tijcfs nauwkeurig te latsen. Er wordt in een verslag als dit weer eens stukje „arbeidssfeer" onthuld het begrip is :en lezers zeer welbekend uit de reeks artikelen wij dezen winter gegeven hebben om belang- ^lling voor anderer .arbeid te wekken dat dui- ijk maakt hoeveel beleid en kennis van zakèn er onze onmiddellijke omgeving worden getoond, in hoeft niet ver te gaan om van den arbeid van leren eens een goeden indruk te krijgen en er ;pect voor te oogsten. lyerigens moet men de genoemde gevallen zien kleine onderdeelen in een kolossaal geheel, ;lks voltooiing dan ook jarenlangen arbeid vor- •t. Van die jaren zijn er nu twee verstreken en illen er naar de huidige berekening nog ruim j£ volgen. Waaruit blijkt dat er in de aanvan- jlijke verwachtingen omtrent den duur van het irk weinig of geen wijziging is gekomen. Het is iuwens opgezet als een onderneming waarbij ;nschen naar behoefte aan den arbeid zouden irden gezet, in werkverschaffing. Het kan ons rheugen dat velen er een jarenlange arbeidstaak zullen vinden en al gevonden hebben en het delijk ongex-ief, dat de bewoners der verschil- ïde stadsdeelen achtereenvolgens ondervinden or de opbrekerij en de verkeersmoeilijkheden in in straat en omgeving kan men zich licht ge- josten in de overtuiging, dat de voltooiing van t plan, hopelijk einde 1946, een zeer groote idsverbetering zal beduiden. Nu al doen zich verbeteringen voor, want men akt reeds bevrijd van het onder water loopen van mmige stadsdeelen bij zwaren regenval, dat zich i zulke punten als de Vijfhoek (bij de Voldex-s- acht), in Haarlem-Noord en op andere plaatsen acht voor te doen. Maar de afdoende uitwerking in den bouw van het nieuwe riolen-net zal natuur- k pas kunnen optreden als de afvloeiing naar het inigings-station tot stand zal zijn gebracht. Dan 1 ook ten laatste een einde komen aan den in den op der tijden zoo vaak gehekelden toestand, waar de stadsgrachten feitelijk als open riolen dienst len. Dus ook aan den zomerschen grachtenstank. Blijkens de mededeelingen van den dienst van penbare Werken zal met den bouw van het hoofd- aol-gemaal aan den Spaarndamschen Weg in 1942 igor.nen worden, waarop die van het rioolgemaal het voormalige Phoenix-terrein in 1943 zal vol- m. De bouw van de zuiveringsinstallatie in den aarderpolder staat voor de jaren 1942-1946 op het ogramma. Dat de aanvankelijk geraamde kosten van vijf illioen hooger zullen worden door de stijging van i prijzen van materialen zal niemand verwon- eren. Het is verheugend dat ook in een tijd als deze nlke groote wei-ken als de aanleg van deze riplee- ing en die van de haven- en industrieterreinen in en Waarderpolder in onze stad voortgang kunnen inden. Voor haar toekomst zijn zij van het rootste belang. R. P. De distributie van stol'fen aan een stuk. De secretaris-generaal van het departement van landel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, at in de laatste alinea's vdn het d.d. 1 Mei j.l. an de pers verstrekte bericht inzake de artike- sn, welke op de textielkaart en op de toeslagikaart n die, welke op speciale punten verkrijgbaar zijn, nkele onjuistheden zijn geslopen. Derhalve volgen hieronder deze laatste alinea's iogmaals in haar geheel: Met nadruk wordt er lerhalve de aandacht op gevestigd, dat alle stof- en aan het stuk, ook de katoenen en wollen stof- en, met uitzondering echter van stoffen voor fin ter jassen en wintermantels en stoffen voor 11e soorten luiers en katoenen of graslinnen akens verkrijgbaar zijn op de punten der textiel- ;aart en'of toeslagkaart. Verder zijn alle stoffen aan het stuk, met uit sondering echter van alle katoenen en wollen stoffen, op speciale b.g.-punten verkrijgbaar. Deze stoffen mogen niet op andere speciale pun ten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale v.v.a.-punten verkrijgbaar en wollen stoffen op v.v.w.-punten. Deze katoenen en 'wollen stoffen mogen derhalve niet op andere speciale DunWa worden afgeleverd. (A.N.P.) i?fj Iff j ï/i Want U moet het allerbeste op Uw bonnen koopen. Bon no. 27 dus voor 2 pakjes Van Houten's puddingpoeder. Kwaliteit en samenstelling zijn zoo, dat iedere pudding - onver schillig weikon smaak U kiest een aangename verrassing is, zelfs voor den meest verwenden fijn proever. Serveert U eens zoo n Van Houten s pudding en U zult zeer tevreden zijn. Er zijn zeven smaken 2 PAKJES fVT OP BON Z L amandeltjes, vrucliten: 17j4cls - citroen, caramel, sinaasappel, frambozen 1 5 cis vanille: \lVi cis (A*'- Inqez Med.) Als ik even zeggen mag, (Of, nog beter, laat ik fluistren, Moedei- hoeft mei mee te luistren) Zondag is weer Moederdag. Alle kindx-en zullen graag, Of ze jong zijn of volwassen. Moeder weer eens graag verrassen, Dat is uiteraard geen vraag. Kindren gi-oot en kindren klein Zullen stellig aan haar denken, Met wat bloemen of geschenken, Hoe bescheiden 't ook mag zijn. Het ligt niet in het formaat, Daarop hoeft geen kind te achten, 't Is alleen maar de gedachte Waarom het bij moeder gaat. Dagelijks in dezen tijd Hebben moeders zware zoi-gen Die weer rijzen eiken mox-gen En die zijn geen kleinigheid. Moedei-'s grootste part is moed Die heeft moeder dikwijls noodig Lof vindt moeder overbodig, Maar toch doet die haar zoo goed. 'k Maak er even van gewag Dit, ofschoon ik meen te weten, Dat geen kind het zal vex-geten- Zondag is weer Moederdag. LOONREGELING ENZ. VOOR ELECTROTECHNISCHE ONDERNEMINGEN TE ROTTERDAM. 's GRAVENHAGE, 8 Mei. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een regeling vastgesteld met betrekking tot de loonen en verdere arbeids- voorwaarden voor de electrotechnische ondernemin gen te* RotterdamSchiedam en aangrenzende ge meenten. "AKKERTJES'- werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. (Adv. Ingcz. Med.) TELEF. 13870 (2 L.) - HAARLEM EFFECTEN-COUPONS SAFE-INRICHTING (Adv Ingez Med.) Pliarmaceutische studenten consresseerden te Doorn. Van 5 tot 8 Mei is op het Maarten Maartens huis te Doorn door de Alg. Ned. Pharmaceutische Studentenvex-eeniging een congres georganiseerd. Meer dan 150 studenten in de pharmacie uit de vier Nederlandsche universiteitssteden woonden dit congres bij. doch ook van officieele zijde was de belangstelling voor deze bijeenkomst groot. Van de vele redevoeringen vermelden wij die van apotheker Ign. Nieuwenbuis, voorzitter der Ned. Mij. ter bevordering der pharmacie. die ge- sproken heeft over ..De toekomst der pharmacie". Spr. verdedigde daarbij in een uitvoerig betoog de volgende stellingen: Het doel der pharmacie is de geheele Nederlandsche bevolking op de beste wijze van geneesmiddelen te voorzien. De maatschap pelijke plicht van alle pharmaceuten is hieraan hun beste krachten te wijden, dit is ook de plicht van de Ned. Mij. ter bevordering der pharmacie. De geneesmiddelenvoorziening moet toevertrouwd worden aan de meest bekwamen en de meest des kundigen. Wanneer en zoolang een stof genees middel is, in welken vorm dan ook. behoort zij zoo mogelijk aan de bevolking verstrekt te worden onder vex-antwoordelijkheid van een apotheker. Waar mogelijk moeten de beroepen van arts en apotheker gescheiden worden beoefend. De verdee ling van apotheken over het geheele land moet op meer juiste wijze bevorderd worden. Het provisoren stelsel worde omgezet in een verpachtingsstelsel. Geleidelijk worde, waar noodig, pensionneering voor nagelaten betrekkingen ingevoerd. Het be lang der goede geneesmiddelvoorziening eischt, dat in het algemeen de apotheker-beheerder ook eige naar van zijn bedrijf is Voor jonge, pas afgestu deerde apothekers moet de gelegenheid geschapen worden zich onder leiding van vakkundige apo thekers in de praktijk te bekwamen voor en aleer een groot bedrijf aan hun zorgen wordt toever trouwd. Het koor in het 4de Concert van den Beetlioven-Cyclus der H. O. V. In mijn verslag over het 4de Concert van den Beethoven-Cyclus der H.O.V. schreef ik, naar aan leiding van een mij verstrekte mededeeling, dat het door net Vrijz. Luthersche Vrouwenkoor ver sterkte H.O.V.-koor aan de uitvoering meewerkte. Een bestuurslid van het H.O.V.-koor maakte mij er nadien op attent dat de term „versterkt" tot on juiste conclusies aanleiding zou kunnen geven, daar de medewerking van eerstgenoemd koor zich be perkte tot de partijen der „Jxingeren Christi" in het Oratorium „Christus am Oelberge". K. DE JONG EEN SYMPATHIEKE GESTE. Aan duizend ouden van dagen boven de 66 jaar worden door Winterhulp te Amsterdam gratis warme maaltijden ver strekt. De drukte op het hoofdkantoor aan het Rokin bij het inschrijven en uitreiken van de weekkaarten aan de gegadigden. CFoto Pax Holland) Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding. Belangrijk recreatieoord. Verschenen is het verslag van het rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding over 1940. Hieraan ontleenen wij: Lichamelijke opvoeding hooger onderwijs. Tot'heden geschieden dè lichamelijke oefeningen aan de instellingen voor hooger onderwijs uitslui tend in sportclubs op verschillend gebied. Van een systematische oefening is geen sprake. Een der oorzaken hiervan is, dat er geenerlei verplichting op dit gebied bestaat. Hoewel het college zich niet ontveinst, dat aan invoering van een verplichting der lichamelijke oefening op de universiteiten en hoogescholen velerlei bezwaren zijn verbonden, meent het, dat deze bezwaren niet onoverkome lijk zijn en dat hiermede een volksbelang gemoeid is. Mede ten gevolge van de rijksomstandigheden heeft deze zaak haar beslag nog niet gekregen, doch het college is voornemens deze aangelegenheid binnenkort opnieuw bij de daarvoor in aanmerking komende overheïdsirxstantie ter sprake te bren gen. Lichamelijke opvoeding voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. In vorige jaarverslagen van het college is meer malen gewezen op de noodzakelijkheid van de in voering van een leerplan voor de lichamelijke op voeding bij het gymnasiaal en middelbaar onder wijs. Een dergelijk leerplan werd door het college reeds in 1937 aan den toenmaligen minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aangeboden. Tot heden is aan de invoering hiervan geen gevolg gegeven. Opnieuw heeft het college zich daarom tot de overheid gewend met het vei-zoek de invoering van het leerplan te willen bevorderen. Het belang hiervan treedt in den tegen woord igen tijd wel zeer sterk op den voorgrond. Tevens werd verzocht er bij de directeuren der rijks middelbare scholen op te willen aandringen de lesroosters zoodanig in te deelen, dat het vak lichamelijke oefening vol ledig tot zijn recht komt. Ook heeft het college opnieuw aangedrongen op de lichamelijke opvoeding bij het middelbaar onderwijs. Lichamelijke opvoeding lager onderwijs. De invoering van het vak lichamelijke oefening op de lagere scholen, ingevolge artikel 195 der lager-onderwijswet 1920, met ingang van 1 Januari 1941 stemt het college tot groote dankbaarheid. Het ziet deze beslissing als een bekroning van zijn langdurig streven bij de overheid om tot deze. voor ons volk zoozeer belangrijken stap, over te gaan. Wil echter de invoering van het vak lichame lijke oefening op de lagere scholen resultaat af werpen, dan is een in te stellen inspectie een ge biedende noodzakelijkheid. Het college heeft dienaangaande in het najaar voorstellen ten depar- temente ingediend. Het behoeft geen betoog, dat het rijkscollege de totstandkoming van de rijksinspectie ten zeerste toejuicht. De keuze van de benoemde functionaris sen heeft de volle instemming van het college. Een volk, dat aan zijn -toekomst bouwt, behoort hecht en zeker te bouwen en het gaat thans in de eerste plaats om de geestelijke toekomst van het Nederlandsche volk. Data en gecommitteerden eind examens Gymnasia. De secretaris-generaal van het dep. van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming heeft goedgevonden: lo. te bepalen, dat de eindexamens der openbare en aangewezen bijzondere gymnasia cn afdeelingen gymna sium van Lycea, voor zooveel het mondeling gedeelte betreft, dit jaar zullen worden afgenomen op de hieronder voor elke school aangegeven dagen; 2o. aan te wijzen de navolgende gecommitteerden, onder wier toezicht deze examens zullen worden afgenomen: Bij de eindexamens van het- gem. gymn. te Haarlem op 26. 27. 20 en 30 Juni en 1, 2. 3. 4 en 5 Juli; gecommitteerden: dr. B A. van Groningen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. w. Vogelsang, hoogleeraar aan de Rljksunlvcrsltelt'ie Utrecht; dr. A. M. A. A. Steger, buitengewoon hoogleeraar aan de »Technische Hoogeschool te Delft; aan wie zal worden toe gevoegd: op 20 en 30 Juni en 1. 2 cn 3 Juli dr, M. J. Sirks; buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Het R. K. lyc. voor jongens te Haarlem op 13, 14, 16 en 17 Juni: het Kennemer lyc. te Bloemendaal op 18, 19, 20 en 21 Juni. gecommitteerden: dr. L. Alma oud-lector aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; dr. J. Q. van Reg- teren Altena buitengewoon hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam; dr. G. J. Sizoo hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; aan wie zal wor den toegevoegd: op 18 en 19 Juni dr. H. J. Lam hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Lelden; op 26 en 27 Juni dr. J. P. Wibaut hoogleeraar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam: het R. Kath. lyc. voor meisjes te Haarlem op 6. 7 en 9 Juni; het Chr. lyc. te Haarlem op 26, 27, 28 en 30 Juni en 1 en 2 Juli; gecommitteerden: dr. B. J. H. O vink. oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. K. R. Gallas, oud- hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam: dr. J. Haantjes, lector aan de Vrije Universiteit te Amsterdam: aan wie zullen worden toegevoegd: op 9 Juni dr. Th. Strengers. lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; op l en 2 Juli dr. A. A. Pulle, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. in Haarlem en omgeving. De doodendaas is een zinnebeeldige voorstelling, die uit de 14e eeuw stamt en op de macht van den dood over het menschelijk geslacht wijst. Zooals het woord het zegt werd deze gedachte uitgebeeld door een dans, waaraan oorspronkelijk 24 personen deelnamen en waarbij de dood de leiding had. Heel wat beeldende kunstenaars hebben het onderwerp behandeld en vooral in kloosters vond men schil derstukken, beeldhouwwerken en tapijten, die doodendansen vooistelden. Dat ook de dichters het onderwerp gaarne bezigden behoeft geen betoog. Langzamerhand werd de rij van 24 personen, die aan den doodendans deelnemen, beperkt en be paalde men er zich meer toe, eenige maatschappe lijke standen als vertegenwoordigers der mensch- heid voor te stellen, bijvoorbeeld, het wereldlijk en geestelijk gezag, de landbouwer en de ambachts man. ofwel men koos jeugd en ouderdom, man en vrouw of andere representaties, altijd ver gezeld van den dood als de onvermijdelijke gezel van het leven. En ook de dans zelf ging in de voor stelling verloi'en en verliep in een eenvoudige voor stelling van de personagiën. De „Doodendans". (Foto De Haas) Zulk een doodendans in de voorstelling van later tijd kunt ge afgebeeld vinden op een gevelsteen in de Nieuwe Spaarnwouderstraat te Haarlem. Het is een heel mooi en goed geconserveerd steentje, dat de fisuren van een Paus, een Keizer, een Land man en de Dood te zien geeft en die het volgend kex-nachtig opschrift te lezen geeft: lek bidt voor U lek vecht voor U lek voede U lek strijeke U algar ghelijcke. Het onderschrift luidt: WIE KANT MAKEN DAT NIEMAND ZAL LAKEN. Een dubbele uitdrukking van levenswijsheid dus: de les der vergankelijkheid van alle leven én de overweging, dat men het niemand ten slotte geheel en al naar den zin kan maken. Wie was de moralist, die eenige eeuwen terug dezen steen, getuigend van veel diepzinnige bespie geling in den gevel van zijn eenvoudige woning liet metselen?-De Nieuwe Spaarnwouderstraat toch was nooit een hoofdstraat en werd trouwens pas bebouwd na de Spaarnwouderstraat zelf. Of. deed men destijds wat men heden ten dage ook nog wel eens ziet gebeuren: 'n ouden gevelsteen metselen in een nieuw pand? Dan zou deze steen mogelijk afkomstig zijn uit een niet meer bestaand bouw werk te Haarlem, al is het moeilijk te zeggen, waar hij eerder ons voorgeslacht zijn wijze lessen mag hebben voorgehouden. Calculatievoorscliriftcii voor de confectieindustrie. De Staatscourant van Donderdagavond be vat een besehikkiiig van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende calculatie-voorschriften voor de confectie-industrie. Deze beschikking be treft artikelen, vervaardigd uit stoffen, geheel of gedeeltelijk gefabriceerd uit wol. kunstwol. ka toen, linnen, zijde, kunstzijde en alle ter vervan ging hiervan dienende textielgrondstoffen. In dit besluit is o.m. voorgeschreven: 1. De prijs, waarvoor een fabrikant zijn artike len ten hoogste mag verkoopen of te koop aanbie den. bedraagt de som van de volgende factoren: a. den inkoopsprijs van de in deze artikelen ver- wex-kte grondstoffen. Onder inkoopsprijs wordt verstaan de inkoopsprijs franco plaats van be stemming: b. het bedrag aan omzetbelasting, dat hij ter zake van de levering dezer artikelen ver schuldigd is: c. de bedragen, welke hij voor het overige op 9 Mei 1940 in de prijzen van gelijke of aanverwante artikelen calculeerde. 2. Indien een fabiukant gelijke grondstoffen in voorraad heeft, welke hij tegen verschillende prijzen heeft ingekocht, mag hij bij toepassing van het bepaalde in lid 1 uitgaan van den gemiddel den inkoopsprijs dezei^ grondstoffen, de onder scheiden hoeveelheden in aanmerking genomen. Wederverkoopers mogen het bedrag, waarmede hun inkoopsprijzen ten gevolge van het hier boven bepaalde zijn gestegen, aan hun afnemers doorberekenen. Met het bedrag, waarmede hun inkoopsprijzen dientengevolge zijn gedaald, moe ten zij hun verkoopprijzen verlagen. De betalings- en leveringscondities mogen voor afnemers niet ongunstiger zijn dan die, welke fabrikanten op 9 Mei 1940 toepasten. Deze bepa lingen worden geacht op 27 November 1940 in werking te zijn getreden. Staatsbosclibehccr koopt het Leersumscbe Veld aan. Naar het A.N.P. verneemt heeft het Staatsbosch- beheer een belangrijke uitbreiding ondergaan door aankoop van het Leersumsche veld, groot onge veer 325 H.A. en gelegen in de provincie Utrecht. In dit terrein, dat zich uitstrekt tusschen het dorp leersum en de spoorbaan van Maarsbergen naar de Klomp, liggen de z.g. Leersumsche plassen, die niet alleen landschappelijk een bijzondere bekoring hebben, doch ook uit natuurwetenschappelijk oogpunt beschouwd van groote waarde zijn, o.a. als broedplaats voor watervogels. Dat het blijvend behoud van deze plassen ten gevolge van dezen aankoop verzekerd is, zullen de natuurliefhebbers stellig met vreugde vernemen. Het ligt in de bedoeling, de aanwezige bosschen te verbeteren en de woeste gronden voor een ge deelte te bebosschen, zoodat het geheel dienst baar zal worden gemaakt aan de zoo noodige hout productie en tevens als recreatieoord in beteekenis zal winnen. - De elfjarige B. v. Hoorn te Hoorn is onder een sleeperswagen geraakt en aan de gevolgen over leden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5