de Groet )nze Spoorwegen. „Uier is Uwioomldf". Bandenzorg. KORT NIEUWS. TOBIAS nmAkkertje JINSDAG 13 MET 1941 Onlangs hebben wij een klein ontdekkingsreisje ndernomen in de arbeidssfeer van den stations- hef en wat wij van zijn arbeid zagen noopte tot rkenning van veel vakbekwaamheid en verant- foordelijkheidsbesef. Vele menschen moeten bij de edachte alleen, dat de snelle, uiterst bewegelijke tn zoozeer door klokken en seinen beheerschte gang fan zaken op een druk station aan hun persoon lijke verantwoordelijkheid zou zijn toevertrouwd., een rilling over hun rug voelen loopen. Natuurlijk fe daar geen reden toe, want men wordt maar zóó geen stationschef en moet jaren van opleiding, op klimming via lagere posten, een schat van ervaring en dharbij tevens de juiste geestesgesteldheid ver dorven hebben eer het zoover is. Maar de per soonlijke aanleg voor zulk een taak moet er ook wezen en wie die mist kan zich daar even moeilijk Indenken als de kunstenaar in de arbeidstaak van jjen accountant en de archivaris in het dagelijksch irerk van den beroepsvlieger, om nu maar een paar nilde tegenstellingen te noemen. Meer bijzonderheden omtrent het werk op de tations komen voor in een pas door de N.S. uit- regeven kleine brochure onder den titel: „De effi- ;iency der Nederlandsche Spoorwegen". De schrij ver, mr. W. J. de Graaff, vestigt er de aandacht op jat het gebruik der Nederlandsche stations veel iterker gericht is op uitbuiting van alle arbeids mogelijkheden dan in het algemeen in het buiten and het geval is. Daar vallen ons steeds weer de groote omvang van de stationsgebouwen, de wijd heid der emplacementen en het groote aantal per rons op. Dikwijls heeft iedere richting een eigen perrpn en als onze stations Utrecht, Arnhem en Amersfoort buiten onze grenzen waren aangelegd louden zij zonder eenigen twijfel twee of drie keer zoo groot zijn geweest, verzekert mr. de Graaff. De treinenloop is zeer intensief en zoodra die maar even van de regelmaat afwijkt moeten allerlei maatregelen getroffen worden. De organisatie en uitvoering van dit bedrijf eischt de nauwkeurig heid van een ingewikkeld uurwerk en zit vol raad selen die hun oplossing moeten vinden. Tijden van vertrek en aankomst worden niet alleen bepaald door den rijtijd van den trein. Zorgvuldig rekening moet ook gehouden worden met aansluitingen op stations onderweg, met wellicht voorkomende en- kelsporige baanvakken of bruggen, met kruisingen 'en aansluitingen van verschillende lijnen. De sa menstelling van den trein is een ander vraagstuk dat nauwkeurig opgelost moet worden en aan het eind van den dag moet al het materieel, bestemd voor den volgenden, tijdig de stations weer bin- nenloopen. Bovendien moet het allemaal zooveel mogelijk in gebruik zijn evenals de drijfkracht, die ten beste dient te worden gebezigd. De diensten jvan locomotief- en treinpersoneel moeten zoo ge kegeld worden, dat zij bijtijds thuis kunnen komen en tevens een voldoende arbeidstaak volbrengen. Enzoovoorts. Wie dit leest krijgt wel den indruk dat het moei lijkste kruiswoordraadsel bij dit alles vergeleken een kinderachtige nietigheid is. De schrijver der [brochure geeft dit voorbeeld men moet in de prac- tijk hebben meegemaakt hoe bijvoorbeeld een on derstationschef op een groot station met behulp van een schematischen plattegrond van zijn empla. cement en lucifershoutjes of blokjes, die de trei nen moeten voorstellen, zit te passen en te meten om alle treinen, die zijn station moet verwerken, op de beste wijze te doen binnenloopen, behande len en weer vertrekken. Tallooze vragen doen zich hierbij voor, niet alleen betreffende vrijgemaakte sporen maar ook aangaande zulke onderwerpen als: Kunnen de reizigers wel zoo gunstig mogelijk overstappen? Moet er een post- of bagagewagen worden „omgerangeerd" en hoe? Is het oponthoud lang genoeg voor de overlading, de wisseling van locomotief of het waternemen? En dit alles moet berekend worden op stations waar heusch geen meter rails meer ligt dan strikt noodzakelijk is. De taak van het personeel, dat overal op het juiste oogenblik en in het nauwkeurig-vereischte aantal gereed moet staan, dient daarbij tot in de kleinste kleinigheden te worden geregeld. Er staat meer in deze brochure, die ondanks haar hoeveelheid dorre statistiek een warm pleidooi is voor de organisatorische voortreffelijkheid van de Nederlandsche Spoorwegen. De statistieken dienen daarbij als bewijsmateriaal. En het maakt zeker indruk op den lezer! Een onderzoek naar de be- drijfsfactoren van de spoorwegen in de zeventien voornaamste landen van Europa, in onderlinge verhoudingscijfers tot uitdrukking gebracht, blijkt schoone uitkomsten voor de N. S. te hebben op geleverd. Dit onderzoek heeft aangetoond dat ten aanzien van de arbeidsprestatie van het personeel Nederland onder die zeventien landen op de tweede plaats stond, ten aanzien van de intensiteit van gebruik van het kapitaal (berekend op totale lengte van baanvakken, totaal aantal trein kilometers en aantal treinkilometers per baanvak) op de derde, ten opzichte van exploitatie-uitgaven per trein- kilometer eveneens op de derde. Dan volgen de voor het publiek zeer belangrijke gegevens omtrent de veiligheid. In de-, statistiek betreffende het aantal botsingen en ontsporingen per millioen trein-kilometers bezit Nederland op éen na het laagste percentage van de zeventien landen en in die van het aantal gedoode en ge wonde reizigers eveneens. Tenslptte is het hoogte punt de samengevatte efficiency-index van de spoorwegen in de verschillende landen en daófrop neemt ons land, blijkens de brochure, triomfante lijke de eerste plaats in! Al deze gegevens betreffen het jaar 1938, het laatste jaar dat als normdal beschouwd kan wor den en zijn ontleend aan de Statistique Interna tionale des Chemins de Fer, uitgegeven door de Union Internationale des Chemins de Fer. Geen wonder dat de Nederlandsche spoorweg man trotsch op zijn vak is en het met opgewekt heid beoefent. Zoo kennen wij hem immers in alle rangen, van den laagsten tot den hoogsten. En als men denkt aan de verantwoordelijkheid die gedragen moet worden, de trouw en het plichts besef die vereischt worden kan men de slotwoor den van den schrijver grif beamen: „Het leven van den zeeman moge romantischer zijn en meer tot de verbeelding spreken, het leven van den Nederlandschen spoorwegman doet als prestatie in niets voor hem onder. Waarom zou het ook. Zijn Zij niet gesneden uit hetzelfde hout. bezield door hetzelfde plichtsbesef en dezelfde kalme besluit vaardigheid?" R. P. TT A A R TT E M'S DAGE A D De krentenboomen van het Nationale Park „De Hooge Veluwc" staan op het oogenblik in vollen bloei. (Foto Pax Holland) Waarheen moeten de kampeerders tussclien 12 en 4 uur? A. N. W. B. bezig voor de kampeerders te zorgen. Een verslaggever van het A.N.P. heeft in het hoofdkwartier van den A.N.W.B. eens geïnfor meerd hoe men een oplossing tracht te vinden om het kampeeren in den a-s. zomer toch mo gelijk te maken, hoewel men tusschen 12 en 4 uur niet in een tent of kajuit mag verblijven, en welke resultaten tot nu toe zijn bereikt. De hoop leeft nog steeds dat het verbod niet onge wijzigd zal blijven en dat het dus alsnog mogelijk zal worden gemaakt 's nachts in tenten of in kajuiten te overnachten, zij het dan onder zekere voorwaarden. Wanneer dat echter niet het geval zal zijn, dient het verbod van de bezet- tingsautoriteiten uiteraard ten volle te worden gerespecteerd. Desniettemin behoeft een goed kampeerder zijn tent dezen zomer toch niet in de kast te laten liggen en zal de watersport liefhebber in vele gevallen heel goed het week einde en de vacantie op en bij het water kunnen doorbrengen. Met verschillende eigenaren van kampeerter reinen en andere gastvrije landgenooten vooral natuurlijk boeren heeft de bond con tact gezocht en het is verheugend te kunnen vaststellen, dat tot nu toe practisch allen daad werkelijke medewerking hebben toegezegd en een regeling getroffen is, waardoor het kam peerders mogelijk wordt gemaakt den nacht binnenshuis door te brengen, hoewel de bond door dit doel nog maar heel kort „de boer op is" heeft men thans reeds de beschikking over ruimte voor eenige duizenden kampeerders. Zooveel mogelijk is getracht bij alle kampeer- verblijven een nachtverblijf te vinden voor mannelijke en een voor vrouwelijke kampeer ders. Waar dat niet is gelukt, wordt aan een kampeerboerderij voor heeren de voorkeur gege ven, omdat statistisch is vastgelegd, dat er 75 mannelijke- tegen 25 vrouwelijke kampeerders zijn. Het inrichten van slaapplaatsen voor ge zinnen stuitte op zooveel moeilijkheden, dat hiervan moest worden afgezien. De overnachtingsprijzen der verschillende kampeerboerderijen loopen nogal uiteen. Enkele nachtverblijven zijn geheel gratis, bij andere is de overnachtingsprijs in- het te betalen kamp geld begrepen, terwijl bij de best ingerichte onderkomens de prijs niet meer dan 50 cent per nacht bedraagt. Bij langer verblijf zal in den re gel reductie worden verleend. De kampeerboerderijen staan, voor zoover er ruimte is, voor alle bonafide kampeerders open. De eenige eisch, welke gesteld wordt is, dat iedere gebruiker of gebruikster in het bezit is van een geldige kampeerkaart, afgegeven dooi de afdeeling Nederlandsche kampeerkaarten- centrale van den A.N.W.B. Wat betreft de vraag waar kampeerboerderijen zijn gevestigd, kan worden medegedeeld, dat binnenkort een volledige lijst bij den bond zal zijn te verkrijgen. Reecis nu kan worden gezegd, dat zij in het geheele land zijn te vinden. Voor al in Limburg en Brabant was de medewerking bijzonder groot. Ten aanzien van de watersport staat de bond voor grootere moeilijkheden. Voor de onderko mens van „Watersporters" dient de eisch ge steld te worden, dat zij liggen aan het water of althans in de onmiddellijke nabijheid van een ligplaats voor booten. Nu is gebleken, dat het heel moeilijk is een behoorlijk aantal onderko mens, welke aan dezen eisch voldoen, te vin den. Gehoopt wordt echter nog steeds, dat ook aan duizenden watersporters de gelegenheid zal kunnen worden gegeven een onbezorgd week einde of een prettige vacantie op en aan het water door te brengen. Mr. M. Slingenberg Door de Haarlemsche Rechtbank herdacht. Tn de civiele zitting van de Haarlemsche Recht bank is hedenmorgen door den president. Mr. G. Sluis, het overlijden van Mr. M. Slingenberg her dacht. Mr. G. Sluis memoreerde dat Mr. Slingenberg tal van jaren, van 1906 af, te Haarlem werkzaam is geweest en getoond heeft een man van groote bekwaamheid te zijn; zijn werk werd door de Recht bank gewaardeerd. „Toén Mr. Slingenberg tot no taris werd benoemd, mochten wij hem", zei spre ker, „weinig meer zien. Als hij echter aanwezig was. was hij beknopt in zijn verweer, doch hij wist op de juiste punten de aandacht te vestigen". De President achtte het vérlies van Mr. Slingenberg groot voor nabestaanden en rechtzoekenden. Mr. M. Paardekooper Overman sloot zich namens het Openbaar Ministerie bij de woorden van den President aan. Hierna verkreeg Mr. Dr. W. P. Vis namens den Raad van Toezicht op de Advocaten het woord; deze herdacht den overledene als iemand, die de belangen van zijn cliënten op juiste wijze wist te behartigen. Spreker noemde het overlijden van Mr. Slingenberg een verlies voor de balie. zegt Puntje. Ja, er leuk en apart uit zien is moeilijker aan vroe ger. Maar... het kan nog best. Mei die aller char mantste en geestige kraag jes en vesten, corsages en knoopen van De Groot slaagt men schitterend. Hebt U de laatste nou veautés van De Groot al gezien? Ze zijn de moeite waard om ze te gaan zien en... om ze te koopen. Gr. Houtstraat 98, Haarlem Telefoon 16772 (Er wordt gewezen op het gevaar voor fietsers van glasscherven op stralen en paden en erop aange drongen, dat men deze in het be lang van anderen zal verwijde ren). Ja, ik wil graag nadruk leggen Op wat hiermee wordt bepleij. Men kan niet te dikwijls zeggen: Wees voorzichtig waar je rijdt. Als je langs een scherf moet rijden, Stap dan even af en buk Leg haar „opgeruimd" ter zijde Want zoo'n scherf brengt nooit geluk. Laat geen ander ondervinden. Dat hij op een glasscherf strandt, Bij de banden die ons binden Hoort toch ook de rijwielband Menigeen is lek' gevaren Op een al te stevig glas, Deze leus is al het ware Ook voor wielrijders van pas. Maar wie uit«den band wil springen Met een glaasje in de hand, Ondervindt toch andre dingen Dan een glaasje in de band. 't Een is vrij vlug te genezen Met tabletjes aspirien, 't Ander kan fataler wezen Verder zonder band misschien. Bandeloosheid, zelf verkozen, Is iets dat zich dwingen laat, 't Letterlijke bandelooze Bant je rijwiel van de straat. U weet toch van 't rasse loopen, Toegeschreven aan het glas; Kerft het glas uw banden open, Dan loopt u. maar niet zoo ras. P. GASUS. Het nut van krantenlezen. De krant is onmisbaar. Helaas zegt menig een. die door beroep of ambt genoodzaakt Ls. zich iederen dag op de hoogte te stellen van het da gelijksch gebeuren en daarbij geen dag kan overslaan. In den goeden ouden tijd was dat anders. Toen kon het wel gebeuren, dat men overtuigd moest worden van het nut van kranten lezen, niet zoo zeer omdat er toen iederen dag iets voorviel, waard om onthouden te worden aJswcl uit hoofde van de moralistische zijde van de zaak. Dat lijkt nu wel een beetje ver gezocht, maar uit het ver volg van dit stukje zal U blijken, hoe een voort varend uitgever de hooge roeping van zijn nieuws blad verstond. Die uitgever was de heer Harmanus Koning, die in Februari van het jaar 1778 in Amsterdam een nieuwsblad, de ..Noordhollandsche Courant" wilde uitgeven, daartoe geen verlof kon krijgen en het toen in Buiksloot deed, De man zal het wel ge daan hebben, om zijn broodwinning te verbete ren. Maar hoor nu eens naar zijn motieven. „Vermits" zoo schreef hij, „onze Courant zeer veel volk uit de Herbergen en Kroegen zal hou den, zal dit het. eerste nut wezen, dat zij doen zal. Het tweede, daaruit voortvloeijende, moet noodwendig bestaan in een volle neerlaag van de Dronkenschap, die wortel van de zeven dood zonden. Het derde, vierde, vijfde enz. zal de Leezer zelf wel ondervinden. Wat de Noordhollanders aan belangt. dewijl deze veel tijd over hebben en geen Comediën. Bals, Concerten enz. hebben, vallen zij meest of op de bekers, kaarten en dobbelsteenen of op de studie; welk een winst als wij 'hen van het eerste tot dit laatste met een nugtere hand geleiden!" Harmanus Koning bepaalde zich niet tot deze beloften. Hij zegde zijn lezers toe. hen nimmer te zullen vervelen met „Acten en Extracten en oude Relaassen of Vijgen na Paassen", maar dat hij het nieuws zou geven „gemengt en aangezet, om alle droogheid voor te komen, met aardige Re- flectiën, 't. zij een Fictie of een Fabel. Anecdote of koddige toepassing; want zonder die saus is de Kourantespijs al te dor en valt voor zwakke maa- gen hard om te verduuwen." Wel. dat is nog niet zoo gek gezegd en menig krantensohrijver kan er nog wel wat uit lecren. Ook in onze dagen heeft menige „Kourantespijs" nog wel "wat geestelijke specerij noodig. om niet al te zwaar in de „zwakke maagen" der lezers te vallen. Harmanus Koning was dus behalve een drankbestrijder een menschenkenner en de ver onderstelling. dat menigeen zich voor ..vijf guldens in 't jaar", den civielen abonnementsprijs, dien hij had vastgesteld, van het geestelijk genot, dat ae uitgever beloofde, verzekerd zal hebben, is stel lig niet gewaagd. Maar kreeg hij het niet aan den stok met de herbergiers, wien hij zoo vierkant den oorlog ver klaard had? Toch niet. Ze waren slimmer dan hij mogelijk voorzien had. Want wie er prijs op stelde, den gaanden en komenden man op bezoek te houden abonneerde zich op de nieuwe krant en al het even interessante als geestverheffende nieuws kon men van dien tijd af vinden op de tafels in herbergen en wijnhuizen, zoodat de gelagkamers zelfs nog meer toeloop kregen dan te voren. Mis schien dronk men. als de lectuur wat tijdroo- vend uitviel, er nog wel een extra glaasje bij en verviel dan aan het debatteeren. om vervolgens met verdubbelden ijver zich op de kaarten en dobbelsteenen te werpen. Ja, ook de best bedoelde moraal wil wel eens falen. In ieder geval heeft de Noordhollandsche Courant er geen last van gehad, want het blad bestaat nog steeds en wordt nog gedrukt in Buik sloot, juist als nu een goede 160 jaar geleden. CRISIS-HARING BESLUIT EN -MOSSEL- BESLUIT VERLENGD. 's-GRAVENHAGE, 12 Mei (A.N.P.) Het crisisharingbesluit 1940 en het crisls-mosselbi- sluit 1938, die tot 1 Mei 1941 golden, zijn ook na dien datum van kracht gebleven en wel - onbepaalden tijd. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der Provincie deelt mede, dat de eerste gewone zitting der Staten van dit gewest zal worden geopend op Dinsdag, 17 Juni e.k., des voor middags tc half twaalf. IR. A. BRYAN OVERLEDEN. 'S-GRAVENHAGE, 12 Mei. fA.N.PH Heden is te Wassenaar, 73 jaar oud. overleden ir. A, Bryan, oud-hoofdingenieur bij de Staatsspoor wegen in Ned.-Indië. De teraardebestelling zal Donderdag a.s. om 12,45 uur op de begraafplaats Oud-Eik en Dui nen alhier geschieden. (Adi Ingc.z. Med.) De 49-jarige vrouw A. A. D. H. van der H, is van de trap van haar woning in de Essenburg- straat te Rotterdam gevallen en zeer zwaar ge wond. De Utrechtsche politie heeft twee mannen gear resteerd, verdacht betrokken te zijn bij het fraudu leus slachten van varkens. Onraad., DE DUITSCHE GAATJESMl NTEN WORDEN ONGELDIG. AMSTERDAM, 12 Mei. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft met ingang van 15 Mei 1941 de Reichskreditkassemunten van 10 en 15 reichspfennig al wettig betaalmiddel uit den omloop genomen. De munten zullen nog tot einde Mei 1940 door de Reichskreditkasse Amster dam als door de Nederlandsche Bank en haar filia len in betaling worden aangenomen of gewisseld. Nadrukkelijk dient er op te worden gewezen, dat deze maatregelen slechts betrekking hebben op de Reichskreditkassenmunten, dit zijn de Duitsche munten met een gat, welke slechts bestemd zijn voor de circulatie in de bezette gebieden, doch niet op de rijksmunten, welke in Duilschland geldig zijn. Deze laatste blijven ook in het verkeer en kunnen in betaling worden genomen. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Dezer dagen werd bij Haas' Azijnfabrïeken N V. te Haarlem het 25-jarig jubileum gevierd van den heer D. Meyer, chef van de afdeeling Flesschen Azijn. Door de directie werd hem een getuigschrift van de Maatschappij van Handel en Nijverheid voor 25- jarigen trouwen dienst, met de daarbij behoorende zilveren draagmedaille, uitgereikt, terwijl hij tevens een envelop met inhoud ontving. Namens het personeel is.de heer Meyer door ver schillende personen toegesproken en werd hem eveneens een cadeau overhandigd. DAMESKOOR Z.I.G.E.A. Het dameskoor Z.I.G.E.A. dirigente Rie Schouten, begeleiding Willy Schijf zal Donderdag 15 en Vrij dag 16 Mei «f concerten geven in het „St. Elisabeths Gasthuis" in „Sarepta" cn in „Brederodeduin". Welwillende medewerking wordt verleend door mevr. M. v. Dijk, sopraan en mevr. S. Lcendcrtz, piano-solo en begeleiding. "Nare dagen"? j 'n (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 13 MEI. Restaurant Brinkmann: H.O.V. algemeene leden vergadering, 7.30 uur. Concertgebouw Tuinzaal: 47e Lecrlingcnuitvoe- ring Haarl.Muziek Instituut. De Nijverheid, Jansstraat: Alg. vergadering' N.V, Mij. „De Eendracht", iy2 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Rambrandt Theater: „De Komedianten" in ,,'n Rare Familie", 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Huzarenkoorts", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Renate in het kwartet", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Monica", 2.30, 6.30 en 8.45 uur Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. WOENSDAG 14 MEI. Zijlweg 113: Alg. vergadering N.V. Techn. Mij. Heringa en Wütrich, 2 uur. Rembrandt Theater: „Dc Komedianten" in ,,'n Rare Familie". 2.30 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5