Een eigenaardige aanbieding DINSDAG 13 MKT 1941 HÏSECEÏI'S DAGBEAD l D „De Nederlanden van 1845". Dividend op ƒ90.per aandeel vastgesteld. In de Maandag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Assurantie Maat schappij „De Nederlanden van 1845" deelde de voorzitter, de heer J. F. D. Scheltema, mede, dat mr. H. R. van Maasdijk, die gedurende meer dan elf jaar het voorzitterschap heeft bekleed, den wensch te kennen heeft gegeven te worden ontheven van de zorgen warmedc die functie gepaard gaat. Spr. bracht, den heer van Maasdijk warme hulde en oprechten dank voor dc voortreffelijke wyze war- op deze zijn taak als voorzitter heeft vervuld en hij spark den wensch uit. dat de maatschappij nog vele jaren van de waardevolle adviezen van den heer van Maasdijk als commissaris zal mogen profi teered In overeenstemming met het advies van com missarissen werden in de algemeene vergadering van aandeelhouders de door den hoofddirecteur overgelegde balans per 31 December 1940 en winst en verliesrekening over 1940 goedgekeurd en zijn voorstellen omtrent de winstverdeeling aangeno men. Mitsdien werd het dividend bepaald op f 90 per aandcecl. Aan het ..reservefonds' werd f 337.216.92, aan de „reservegeldbelegging" f 216.392.54 en aan de „reserve voor verhooging van het op de aandèelen onzer maatschappij gestort bedrag" f 200,000 toege- vogd. De aftredende commissarissen de heeren mr. H. R. van Maasdijk en J. F. D. Scheltema werden herkozen. Aan het verslag der samertwerkende maatschap pijen is ontleend: Wij becijferden een koerswinst op onze effecten van f 3.154.087.waarmede de reserve geldbe legging vermeerdert. Het bruto premie-inkomen voor alle branches (met uitzondering van de levensverzekering maat schappijen) bedroeg f 17.663.000 tegen f 17.336.000 in het vorig jaar. Het premie-in komen voor eigen reekning uit de transportverzekering bedroeg in 1940 f 2.183.770 tegen f 2.748.340 in het voorafgaande jaar'. Het premie-inkomen \*oor e:gen rekening uit de ongevallenverzekering daalde 'van f 2 210.497 tot f 1.913.227. Wij boekten een premie voor eigen rekening uit de bedrijfsverzekering van f 387.753 tegen f 387.552 in het voorafgaande jaar. Der resultaten dezer verzekering zijn goed. Bij de N.V. Levensverzekering-Maatschappij van „de Nederlanden van 1845" steeg het verzekerd kapitaal tot f 435.723.400 en bij de N.V. Verzeke ringsbank „Victoria" tot f 106.908,225. De bedrijfs- nitkomsten van beide maatschappijen zijn gunstig. Aan het verslag van „de Nederlanden van 1845" is mog het volgende ontleend: Nieuwe verzekeringen kwamen tot stand lot een bedrag van f 29.558,000 (v. j. f 46.105.100). De voor uitgang in verzekerd kapitaal bedroeg f 8.440.000 (v. j. f 39.071.500). Het totaal verzekerd kapitaal op 31 December 1940 beliep f 435 723.400 (f 427.283 400). De geheele premie-reserve, in totaal f 121.419.126 groot, is volgens de zuivere netto methode bere kend. De bedrijfswinst bedraagt f 1.710^40.45. Voor winstbelasting is gereserveerd f 400.000, zoodat f 1.310.440.45 overblijft. Het nieuwe stadhuis te Medemblik. Dezen zomer gereed. MEDEMBLIK, 12 Mei. (A.N.P.) In den loop van dezen zomer zal, wanneer geen onverwachte stagnatie optreedt, het nieuwe stadhuis van Medemblik gereed komen. Aan het begin van de breede Nieuwstraat is onder de architectuur van den'heer A. J. Kropholler een monumentaal gebouw verrezen, met het in drukwekkende front naar de Nieuwstraat en de achterzijde naar het IJselmeer gewend. Bij zijn arbeid heeft de bouwmeester opnieuw zijn opvatting doen uitkomen, dat ieder groot bouw werk, inzonderheid een stadhuis, het nationale element cn bovenal de idee der gemeenschap op duidelijke en wardige wijze tot uitdrukking dient te brengen en levendig te houden. Vandaar zijn oud- Hollandsche motieven en vormen, en niet minder zijn levendige voorkeur voor het bij uitstek na tionale bouwmateriaal: de gebakken steen, zoowel voor den buiten- als voor den binnenbouw. Het geheel heeft daardoor een harmonisch en tegelijkertijd schilderachtig aanzien gekregen. Juist de baksteentinten, het warme rood in zijn rijke nuanceering, scheppen een sfeer van intimiteit, die elke gedachte aan kilheil en onbehagelijkheid ver dwijnen doet. PRIJSREGELING VAN BINNEN VAARTUIGEN. 's GRAVENHAGE, 12 Mei. De Staatscourant van heden bevat een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van water staat, betreffende richtlijnen inzake prijsregeling voor binnenvaartuigen. Op grond van artikel 3 van de „Prijzenbeschik- king binnenvaartuigen 1941, no. Ill wordt in deze beschikking o.m. bepaald: Voor de bepaling van de getaxeerde waarde van een binnenvaartuig wordt de bouwprijs per April 1939 van een vaartuig geheel gelijk aan het te taxeeren vaartuig, vermeerderd met ten hoogste 50 pet. en verminderd met een bedrag, hetwelk voor elk te taxeeren vaartuig bepaald wordt naar type. ouderdom, slijtage en staat van inrichting en onderhoud van vaartuig en inventaris. Hel rapen, vervoeren en verkoopen van vogeleieren. Bepalingen worden overtreden. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bescherming van vogels, Heerengracht 540 te Am sterdam schrijft ons: XJiit verschillende berich ten, welke bij de vereeniging zijn ingekomen, valt af te leiden, dat niet overal de hand wordt ge houden aan de bepalingen, welke ten aanzien van het rapen, vervoeren en verkoopen vap eieren zijn uitgevaardigd en dat o.a. thans nog in restaurants en winkels eieren van kieviten en andere vogels worden aangeboden. Het rapen van eieren van kieviten, tureluurs, grutto's kemphanen, scholeksters, wulpen, water hoentjes en meerkoeten was slechts geoorloofd tot cn met 19 April, het vervoeren en verkoopen van die eieren tot en met 21 April. Thans mogen alleen nog geraapt worden de eieren van zilvermeeuwen en wat de provincies Groningen. Friesland, Noord-Holland. Zuid-Holland en Zeeland betreft ook de eieren van kokmeeuwen. De andere in Nederland broedende meeuwen- soorten zijn, ook wat de eieren betreft, beschermd. De eieren van deze meeuwen en van groote sterns, vischdiefjes en noordsche sterns mogen slechts uitgehaald worden na verkregen vergunning van het departement van landbouw en visscherij en wel tot en met 14 Juni. De eieren van dwerg sterns, lachsterns en zwarte sterns vallen niet onder deze regeling en mogen derhalve niet uit gehaald, vervoerd of verkocht worden. Het hoofdbestuur der vereeniging roept de mede werking van alle vogelvrienden in Nederland in om haar in te lichten, schriftelijk of telefonisch van geconstateerde overtredingen. Prijsvraag voor bebouwing van „Bosch en Lommer" te Amsterdam. Dc behoefte om architecten die door de tijds omstandigheden geheel of goeddeels tot werkloos heid zijn gedoemd, de gelegenheid te bieden, hun krachten te wijden aan de oplossing van een vraag stuk, dat op het oogenblik van practische beteeke- nis is en de wensch om te trachten, de bebouwing van do nieuwe wijken van Amsterdam op een hoo- ger peil te brengen, hebben de kring Amsterdam van de Maatschappij tot bevordering der bouw kunst Bond van Nederlandsche Architecten (B. N. A.) het initiatief doen nemen tot het uitschrij ven "van een prijsvraag voor de verwerkelijking van één der uitbreidingsplannen in onderdeelen der gemeente. Er zal een prijsvraag worden uitgeschreven vopr de bebouwing van een gedeelte van het uitbrei dingsplan- Bosch en Lommer te Amsterdam, en wel het gedeelte, gelegen ten Westen van den Hoofdweg en grootendeels ten Noorden van den Bosch en Lommerweg. De inzenders moeten bij het ontwerpen van de bebouwing uitgaan van het gel dende uitbreidingsplan en de vastgestelde bebou wingsvoorschriften. De gemeente stelt een bedrag van f 4500 beschikbaar voor de prijzen van de bekroonde inzendingen, onderscheidenlijk van f 2000. f 15(f0 en f 1000 en een bedrag van f 600 voor de honoraria der niet-ambtelijke juryleden. EEN STEMPEL VAN DEUGDELIJKHEID. Een voor het stamboek goed gekeurd exemplaar krijgt het oormerk op den varkensfokveedag te Mill waar voor uit Noord-Brabant veel materiaal was aangevoerd. (Foto Het Zuiden) Wat kost een kuiken? 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. De secretaris generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld het prijzenbesluit kui kens 1941. Art. 2 luidt als volgt: 1. de prijs voor vrouwelijke kuikens van kippen en eenden bij verkoop door fokkers aan houders van vermeerderingsbedrijven bedraagt f 0.75 per stuk 2. De in het eerste lid genoemde prijs geldt bij levering onverpakt en af bedrijf van den ver- kooper en inclusief omzetbelasting. Bij levering verpakt en franco Icooper mag deze prijs met ten hoogste 3 cent per kuiken worden verhoogd. Handel in slachtschapen en slacht- rundereii beperkt. 's-GRAVENHAGE. 12 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat de secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij twee besluiten heeft uitgevaardigd waarin beperkende regelen zijn gesteld ten aanzien vn den handel in voor de slacht geschikte schapen en runderen. Het verhandelen en afleveren van alle voor de slacht geschikte schapen en alle voor de slacht geschikte runderen, welke van een zoodanige kwa liteit zijn. dat zij bij classificatie zouden worden ingedeeld in een van de klasse aa, a of b, is ver boden. De slachtschapen en aa, a en b runderen mogen alleen verhandeld en afgeleverd worden aan de door de Ned. Veehouderijcentrale erkende marktveehandelaren ter levering aan de Ned. Vee- houderijeentrale met gebruikmaking van de daar voor bestemde opgavekaarten. .In uitzonderingsgevallen bestaat de gelegenheid ontheffing te verkrijgen van de in bedoeld besluit gestelde verbodsbepalingen. Men wende zich daar toe tot den provincialen voedselcommissaris of tot de Ned. Veehouderijcentrale. De aandacht van belanghebbenden wordt er nog op gevestigd, dat niet alleen het te koop aanbieden en verkoopen, maar ook het koopen van de slacht schapen en van de slach:runderen van de klassen aa, a en b verboden en dientengevolge strafbaar is. DR. H. A. STHEEMAN OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. Zondag is op 76-jarigen leeftijd alhier overleden dr. H. A. Sthee- man, oud-geneesheer-direeteur van het Juliana- Kinderziekenhuis te 's-Gravenhage. Het stoffelijk overschot wordt Woensdag a.s. om 3 uur op de algemeene begraafplaats alhier ter aardebesteld. (A.N.P.) Voor de Kinderen (Teekenlngen H. Kannegleter). TEDDY ZORGT VOOR VERRASSINGEN, MAAR.... Kwispelend van louter vreugde komt hij al weer aangerend, met een pop nu ln zijn tan den, die geen mensc'n in huis nog kent. Kijk. die zal voor Miesje wezen, heeft ons hondje zoo bedacht. En in minder dan een oogwenk heeft hij haar het moois gebracht. Miesje. blij met haar nieuw popje, denkt toch: „Dat 's niet in den haak. Zou Mama daar wel van weten? Dat die kleine, wilde snaak, mooie dingen rond komt deelenT Wacht, ik ga er eens op af. „Teddy is al weer naar boven, aldoor in gestrekten draf. Ongaaf Nederlandsch. Voordracht van prof. Gerlach Roijen. AMSTERDAM, 12 Mei. In de hedenmiddag in het Trippenhuis gehouden vergadering van de ófdeeling Geschied- en Letterkundige Wetenschap pen der Nederlandsche Academie van Wetenschap pen heeft prof. dr. N. J. H. Gerlach Roijen een voordracht gehouden over „ongaaf Nederlandsch". Spreker verstaat onder Gallicismen, Germanis men, Anglicismen woorden en wendingen van Fransche, Duitsche, Engelsche makelij, die zich wel als rasecht Nederlandsche woorden voordoen, maar in werkelijkheid tegen het Nederlandsche taaleigen indruischen, Het aantal Gallicismen is in de Noor delijke Nederlanden zeer gering: hoe verder een taal van de onze afstaat, hoe geringer het gevaar is voor besmetting. Toen iemand onlangs als reden aangaf: „Daarvoor kent men hier het Fransch te slecht of te goed", zei deze auteur het wel aardig, maar wat hij zei, is er volslagen naast. In de Zui delijke Nederlanden, waar de kennis van het Fransch toch zeker grooter en algemeener is dan in het Noorden, is het aantal Germanismen juist zeer aanzienlijk. Zonder twijfel moet men de oor zaak daarvan in de tweetaligheid van de toonaan gevende Vlamingen zoeken. Want van-huis-uit tweetaligen weten zich wel vlot en handig in hun talen te redden, maar hun taalgevoel is in beide richtingen zwakker en minder zeker dan bij per sonen uit een eentalig gebied. Germanismen zijn voor het Nederlandsch een grooter gevaar, omdat er tussehen beide talen, al hoewel vaak meer in schijn dan in waarheid, zoo'n groote overeenkomst bestaat. Ook hier zou het ver keerd zijn de oorzaak van de vele Germanismen in boek en blad op rekening te stellen van een ge brekkige of volmaakte kennis van het Duitsch. De schuld van dit taalbederf ligt aan den .Nederland- schen kant: een niet voldoende ontwikkeld of een misvormd taalgevoel. Evenals bij de Germanismen legt spreker vooral den nadruk op Anglicismen, waaraan men te wei nig of geen aandacht pleegt té schenken. Ook had hij zich niet ten doel gesteld een uitgebreide op somming van gebruikelijke barbarismen te geven, maar vooral op dat ongave Nederlandsch te wijzen, dat tot duidelijke categorieën was terug te brengen. Tot besluit ging spreker na, welke fatale in vloed er uitgaat van het onderwijs in de moeder taal, voor zoover dit op klassicïstische leest ge schoeid blijkt. Spreker is van oordeel, dat zulk onderwijs onze moedertaal meer ontnederlandscht dan het gebruik van enkele germanismen en dat alleen het ook in grammatisch opzicht beoefenen van het in waarheid levende Nederlandsch ons kan bevrijden van ook in ander opzicht ongaaf Nederlandsch is. (A.N.P.) PRIJZENBESPHIKKING CHEMISCHE PRODT'CTEë No. 1. 's-GRAVENHAGE. 12 Mei Blijkens een in de staatscourant van 12 dezer afgekondigde beschik king van den secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart worden door hem vbor een aantal chemische producten, te weten aluminiurhsulfaat, bariumcarbonaat, na- triumacetaat en salmiak maximum-prijsregelingen vastgesteld. BOSCH- EN HEIDEBRAND BIJ HATTEM, In de bosschen van de gemeente Hattem heeft brand gewoed. De vlammen sloegen over op een complex bosch- en heidegrond gelegen aan den vuursteenberg onder de gemeente Oldebroek. De boschbrandweer van Hattem en van Olde broek bestreden het vuur, daarbij krachtig ge holpen door burgers. Na drie uur zwoegen was men het vuur meester. Veertien H.A. bosch en heide, waaronder vier H.A. dennenbosch van de gemeente Hattem bleven zwart geblakerd liggen Daar de brand op drie plaatsen tegelijk ont stond. wordt opzet of verregaande roekeloosheid als oorzaak beschouwd. A.N.P.i De strijd tegen de jeugd werkloosheid. Scholing en herscholing zeer belangrijk. 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. Bij de uitvoering van het plan om stad en platteland nader tot elkaar te brengen door de stadsjeugd tijdelijk te doen deelnemen aan het werk op de boerderij, was een der leidende gedachten hierdoor mede tot he resultaat te komen van een beperking en zoo mo gelijk tot opheffing van de jeugdwerkloosheid. Nu met ingang van 1 Mei de gewestelijke ar béidsbureaux hun werkzaamheid zijn begonnen heeft het A.N.P. zich gewend tot den waarnemen* d:reeteur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, dei heer Th. van Lier en hem de vraag voorgelegd hoe het rijksarbeidsbureau staat tegenover di jeugdwerkloosheid en welke maatregelen genome: zullen worden om dit euvel voor het opgroeiend* geslacht tot het verleden te doen behooren. Jeugdregistratie, aldus de heer Van Lier. bestoni tot voor 1 Mei slechts in 50 gemeenten in Neder land en de bemiddeling voor jeugdige personen liep tot de grens van den 18-iarigen leeftijd. Ni is de grens verlegd tot 21 jaar. Het is nu onze taal om door nauwkeurige algemeene registratie en documentatie een juist beeld te krijgen van d< werklooze jeugd. Naast de registratie en documentatie is van zee veel belang de scholing en de herscholing. Dit een van de klemmende eischen voor de opgroeien' de jeugd, voor de komende maatschappij en eet van de beste middelen tot het voorkomen val jeugdwerkloosheid. Een scholing die, voor zoove de bedrijven hierbij te kort schieten, hoofdzake- lijk staatszorg dient te zijn. Men behoeft niet bang te zijn, dat niet genoej ongeschoolde krachten voor het mechanisch werk dat thans van hen verlangd wordt, overblijven Lichamelijke en psychische eigenschappen makei een deel uitsluitend geschikt voor ongeschooli werk en dat zal zoo blijven. Scholing en herschölini moet zoo veel mogeliik in de bedrijven zelf of nauw contact daarmede geschieden ten bate van d( gemeenschap, ten bate van den mensch en van he bedriif zelf. Er ziin gelukkig al veel groote be drijven, die het overwegende belang van de scho ling der jeugd inzien. De staat, zoo stel ik me voor zal in de toekomst verordenend kunnen optrede! op. het gebied van de scholing, die deels in eigei werkolaatsen van de fabrieken en bedrijven kaï worden uitgevoerd. Theorie en praktijk en alge meen vormend onderwijs moeten samen gaan ei het stelsel van leerlingopleiding dient veel verdei te worden doorgevoerd. Die opleiding moet ooi open staan voor jeugdigen van 20 a 21 jaar. De jongens en meisjes, die pas van school komen behooren zich in de toekomst allen te melden bi een bureau voor beroepskeuzevoorlichting. Wij krij gen dan een inzicht in de jeugd en dat zal de jeugd werkloosheid voorkomen. De beroepskeuzevoor lichting zal landelijk centraal worden georgani seerd door het rijksarbeidsbureau, doch zoo wordéj mgericht dat er bij alle 37 gewestelijke arbeids bureaux een afdeeling voor beroepsvoorlichting tei dienst -staat van de jeugd. We spraken met den heer Van Lier over he groote belang, dat voor de jeugd gelegen is in d« landhulp. De stadsjeugd, aldus de heer Van Lierj zal daardoor het platteland leeren kennen en liefde voor het land en zijn bevolking opdoen. Ook hej tekort aan geschikte arbeidskrachten, dat in somj mige tiiden op het platteland zich doet gevoelen) zal worden aangevuld. Een deel van de stadsjeugd zal zich zijn afkomst herinneren en teruggaan naai het platteland. Bovendien bestaat thans de mogelijheid de man nelijke jeugd boven 18 jaar onder de werkver schaffing onder te brengen. In Amsterdam ook methaangas voor auto's. Daar de Amsterdamsche bodem bron- oi methaangas bevat, een gas dat tweemaal zoo groot calorische waarde heeft als lichtgas en uitstekeni te gebruiken is voor de aandrijving van auto's, zijl op enkele plaatsen te Amsterdam proefboringen ver richt, onder meer op het terrein aan den Karper- weg, waar een onderstation voor het gemeente energiebedrijf in aanbouw is. De boringen op di terrein hebben tot gunstig resultaat geleid, zooda aan dit onderstation een gaslaadïnrichting voor beide soorten gas zal worden verbonden. In onder zoek is nog, op welke punten in het Zuidelijke stads gedeelte een tweede laadstation kan worden ge vestigd. De kosten van de uitgevoerde boringen, welke f 6500 hebben bedragen en die van den bouw en de inrichting van een laadstation aan den.Karper- weg, welke op f 70.000 worden-geraamd, behooren naar het oordeel van den regeeringscommissaris ui buitengewone middelen te worden bestreden. Bosch- en heidebrand bij Markelo, Wederom „De Hocht" geteisterd. Veertien dagen geleden heeft op „De Hocht" bi] Markelo een bosch- en heidebrand gewoed, die een groot gedeelte van het complex in de asch heeft gelegd. En -thans is daar wederom een felle branc uitgebroken. Wat er den vorigen keer nog gespaard is gebleven ging ditmaal verloren. Verscheidene Hectaren hoog opgaande dennen werden door het vuur verteerd. Veel jong wild en gevogelte kwam in de vlammen om. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 48) Alleen hij hoorde het gefluisterde: „als hij me hebben wil?" En, in aanmerking nemend, dat Quinton zijn heele leven min of meer aan verlegen heid geleden had, was de vrijmoedige manier, waarop hij Whiff regelrecht in zijn armen nam en de aanwezigheid van tante Sophia volkomen negeerde, terwijl hij Whiff met opgetogen woorden van liefde en geluk, omhelsde, eveneens verbazing wekkend Inderdaad, het is twijfelachtig hoe lang hij zou zijn voortgegaan zich zoo schaamteloos en schande lijk te gedragen, had niet tante Sophia zelf een dom per op zijn geestvervoering gezet door uit te roepen „Als je klaar bent, Christopher, en je zult herinne ren. dat ik hier zit, zou ik graag een woordje met je spreken". „Twintig, tante Sophia, honderd als u het wenscht". Hij keek haar stralend aan. maar zonder Whiff los te laten.'want toen zij trachtte zich te bevrijden, greep hij 'naar zoo stevig vast. dat hei niet veel scheelde of hï.i had haar fijngeknepen. „Ben je je wel goed bewust, dat dit mensch je aan den haak geslagen heeft?" „Pas op dit oogenblik", gaf hij terug en keek nog stralender. „Ik heb haar weken geleden gevraagd met me te trouwen, maar zij heeft geweigerd, om redenen, die zijzelf wel het beste zal weten". „En wat heeft u van gedachten doen verande ren?" zei tante Sophia, de vraag naar Wlnffs hoofd slingerend en op de manier van iemand, die er graag een rotten appel voor in de plaats geslingerd zou hebben. „U". „Ik?" „Ja", zei Whiff. „T^oen ik u weer zag uw eigen, lieve, charmante, onweerstaanbare wezen werd ik plotseling overweldigd door een hunke ring uw nicht te zijn, een niet te miskennen hun kering, en alleen door met Christopher te trouwen, kan ik uw nicht worden, nietwaar? Tante Sophia ik mag u toch tante Sophia noemen, niet, een maal moet toch de eerste keer zijn, ik behoef toch niet te wachten tot ik getrouwd ben?" Zij verliet Quinton cn de kamer overstekend knielde zij voor tante Sophia, terwijl zij haar twee handen uitstak. „Zeg „ja", tante Sophia, zeg het vlug". „Oh!" kreunde tante Sophia. „Oh, mijn hemel! Te bedenken, dat ik heelemaal van St. Ives gereisd, ben dit te vinden!" Zij stond uit haar stoel op, wierp Whiff met een zwaaiende beweging van zich af en als een schip in een door storm opzweepte zee ging zij woedend de kamer uit. en slóeg de deur dicht niet een kracht, die de keukenmeid, ver weg in haar domein, noodzaakte om met een plotselingen steek tc gaan zitten: een nieuwe pas geïmporteerde kat vluchtte naar den kelder en ging dekking zoeken achter enkele stoffige wijnflesschen, terwijl ze in ieder haar van haar vacht beefde. „Vanwaar die verandering, liefste?" vroeg Quin ton na een poosje. „Wat was oorzaak, dat je plotse ling tot de ontdekking kwam, dat je tenslotte toch wel om me gaf?" „Ik heb nooit gezegd, dat ik om je gaf". „Dan", zei hij, „geloof ik niet dat je zoo hoort te zitten. Het is niet behoorlijk". Zijn stem was ernstig. „Zoo denk ik er ook over; maar je wilt me niel Uiten gaan'. „Verlang je te gaan?" herhaalde hij. „Of ik het verlang of niet, ik kan niet". Hij lachte, terwijl hij zijn wang tegen de hare legde met een zucht van diepe tevredenheid. „O. Whiff, wat ben ik gelukkig. Ik kan het nauwelijks gelooven. Een uur geleden, een half uur geleden, was ik de armzaligste man op aarde.... En nu! Het lijkt me te wonderlijk om waar te zijn; het is bijna ongelooflijk. Je bleek zoo heel zeker, zoo heel erg vastbesloten". „Dat was ik ook". „Dat was ik ook". „Toch veranderde je". „Ik miste je". „Lieveling". „Ja verwaarloosde me". „Ik kon mezelf niet vertrouwen". „Je kocht een motorfiets zonder mij te raad plegen". Weer lachte hij. „En ik wist, dat je bibliotheek niet gezellig zou zijn en ze is het ook niet. Ze is leelijk". „Er is nog niet veel-aan gedaan, maar het be hang is prachtig". „Heb ik gekozen. Het is het vloerkleed en de gordijnen, waar ik over klaag: ik wist, dat je het verkeerd zou doen". „Dus je gaat met me trouwen, om dat recht te zetten?" Hij omhelsde haar nog steviger. „Nog iets anders? „Je hebt vergeten de antirrhinums te besproeien Ze hangen allemaal slap, en ik heb zoo'n moeite met den ouden Shalton gehad, om ze tenslotte ge plant te krijgen". Hij drukte zijn spijt uit. „Morgen zal ik ze water geven". „Neen", zei ze. „Je zult ze waarschijnlijk door weken. De tuin moet mijn domein zijn". „En het huis ook?" „Ik veronderstel van wel". „En ik?" „Misschien". Hij zuchtte gelukzalig. „Zeg: Christopher ik bemin je". Zij schudde haar hoofd. „Ik kan niet alles tegelijk zeggen". „Welnu, handel dan alsof je me bemint!" „Wat wil je dat ik doe?" fluisterde zij. „Weet je het niet?" „Neen". Na een poosje beval hij haar enkele woorden, die hij haar zou voorzeggen, te herhalen: „Gezegende tante Sophia! Driedubbel gezegende tante Sophia! Duizendvoudig en tweemaal tienduizendvoudig ge- gezegende tante Sophia! Zonder tante Sophia zou den we elkaar niet gekend hebben en het koninkrijk der liefde zoun iet het onze geweest zijn, noch het koninkrijk van geluk, noch „Ik geloof, dat ik haar hoor komen" zei Whiff haar hoofd oplichtend en zij sprong op, toen tante Sophia de kamer binnenkwam, een groote, majestu euze figuur, gehoed en gejast en in haar handen een tasch en een paraplu dragend. „Ik ga weg", verkondigde zij. „ik ben gekomen om vaarwel te zeggen. Christopher". „Verdraaid.. hij beheerschte zich. „Vaar wel. tante Sophia". „Geen spoor van leed?" Zij stond voor hem, een beeld van somberheid, van bitter verwijt. Hij sprak niet. „Je vraagt me niet, hoe, of waarom, of om welke reden ik je huis verlaat?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik verlaat het. omdat geen dak op een en het zelfde tijdstip mijn hoofd en het hoofd van dit hate lijke jonge wezen kan bedekken, dat verkondigt dat ze van plan is met je te trouwen. „Maar ik slaap hier vannacht niet", zei Whiff, „ik ben op kamers in een boerderij". Mevrouw Dismale negeerde de storing; feitelijk verdedigde zij Whiff met een groote, zwarte, ver nietigende, leeren hand zooals men een mug of een mot verdelgt. „Dus zal ik afscheid nemen, Ik loop naar Bramling, waar ik .een bed hoop te bemachti gen. Zoo niet, dan zal ik in de open lucht slapen, op een veld. in een schuur of onder een bremstruik. Jij hebt me hiertoe gebracht, Christopher, een dood-] gewone bremstruik". Nog zei hij niets. „Hoor je?" haar stem trilde van onderdrukte emotie, „een doodgewone bremstruik, ik. je bloed eigen tante!" „Gelukkig is de avond mooi", zei hij kalmeerend, „en warm". Toen liet tante Sophia zichzelf gaan of liever ge zegd haar adem en hart en longen en andere lichaamsorganen lieten zichzelf gaan, en ze gaven lucht aan vreemde snikken en gehijg en gesmoorde en andere snorkende geluiden. Alleen haar tong bleef stil. Mogelijk was deze alle emoties te boven, eri kon niets meer doen dan stom tussehen haar opeengeklemde kaken blijven. En terwijl al deze ongewone hijgende geluiden aan tante Sophia ont snapten, waren Whiff en Quinton sprakeloos, er scheen in het aangezicht van een dergelijke emotie niets te zeggen, Zoo. hand in hand. stonden zij voor haar als twee belangstellende, maar volkomen on boetvaardige kinderen, zich afvragend wat er daarna ging gebeuren. Zou ze gaan, gaan naar haar bremstruik, of zou ze eerst een aanval krijgen? Maar neen. Zooals al eerder vermeld was tante] Sophia's lichaamsgesteldheid puik in orde. Zij herstelde, zy draaide bij, de geluiden hielden op,; zij kreeg geen aanval. Toen. zich tot haar volle hoogte oprichtend, keerde ze zich om en zonder een woord stapte zij de kamer en het huis en hunl leven uit voor goed, hen juichend in hun ko ninkrijk van geluk en liefde alleen latend.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6