(v.it de Otnsttekenj "AKKERTJES Kent U „HALF OM" van FRANKEN al? tBucg-edifke Stand KRUSCHE V R IJ D A G 16 MEI 1941 HAARLEM'S DAGBL AD BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. C. B. POSTHUMUS MEIJJES BEDANKT ALS RAADSLID. De gemeenteraad van Bloemendaal kwam Don derdagmiddag twee uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was de burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Jex. De voorzitter deelde mede dat ingekomen was een brief van den heer C. B. Posthumus Meijjes, waarin hij mededeelde, dat hij zich ge drongen gevoelde als lid van den raad te bedanken en wel naar aanleiding van werkzaamheden, die hij als architect in de gemeente zal verrichten. De voorzitter meende dat dit gebillijkt moest worden. De heer Posthumus Meijjes was een zeer kundig en aangenaam raadslid, die zijn capa citeiten ten volle in dienst van de gemeente heeft gesteld". Wethouder Oiuvehand sloot zich namens de Commissie van Publieke Werken bij deze woorden aan. „We zullen hem als raadslid zeer missen, maar nog meer als lid van deze commissie. We hebben altijd buitengewoon prettig samengewerkt en er heerschte in deze commissie steeds, dank zij ook den heer Posthumus Meijjes, een goede ver standhouding en een onderlinge waardeering. Als architect heeft hij aan de commissie waardevolle adviezen gegeven en daarvoor verdient hij veel dank" VERZOEK VAN INTERVENTIE. Ingekomen was een verzoek van A. J. G. P. M. Jeurgens waarin hij interventie van den raad ver zocht voor een persoonlijke aangelegenheid. De heer S c h u 1 z vroeg, hierover in een ge heime zitting iets te mogen hooren. De voorzitter zegde dit toe. Een credïet van f 1000 werd toegestaan voor het aanschaffen van een brandweer-transportwagen. Op voorstel van wethouder C a s s e werd een crediet van f 2000 toegestaan voor de verbetering van het schoolgebouw te Vogelenzang. Goedgekeurd werd een voorstel tot slooping van de villa „Eikenhoek" van wijlen Mr. H. J. D. D. Enschedé WIJZIGING VERORDENING GEMEENTEPOLITIE. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening Gemeentepolitie, name lijk om het eerste lid van artikel 6 als volgt te lezen: Aan de ambtenaren van politie wordt een uïtkee- ring voor dienstkleeding toegekend en wel: aan de hoofdagenten en agenten tot een bedrag van f 100 per jaar. welke uitkeering kan worden verhoogd met een bedrag van ten hoogste f 25.per jaar. indien de tijd. waarin zij in burgerkleeding heb ben dienst gedaan, volgens het oordeel van den Burgemeester voor de verhooging voldoende is. De heer No o r m a n achtte het bedrag van f 100 te gering en vroeg of het niet wat meer kon. Het voorstel werd goedgekeurd, nadat de v o o r- z i 11 e r zijn waardeering over de woorden van den heer Noorman geuit had. VERHUUR VAN GROND. Voorgesteld werd te besluiten om behoudens goedkeuring van hoogerhand, te verhuren aan de Vereeniging Kennemer lyceum, voor den tijd.van 30 jaren, tegen een huurprijs van f 72 per jaar, de grondstrook, gelegen langs de Willem de Zwijger- laan, zulks ter vereeniging met het bij het Lyceum behoorend sportterrein onder nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden. Werd goedgekeurd. NORMALISATIE ZANDVOORTERWEG. Ten behoeve van de normaliseering van den Zandvoorterweg gaven B. en W. den raad in over weging. stukken grond aan te koopen van de hee- ren P. Egas te Bloemendaal, A. W. D. M. Bünker te Zandvoort en van mevrouw de wed. Th. J. B. Veling-Van Hees De raad ging er mee accoord. VERBREEDING SAXENBURGERWEG. Ter verbreeding van den Saxenburgerweg stel den B. en W. voor, van Dr. Jac. P. Thijsse pl.m. 45 M2. grond aan te koopen tegen f 5 per M2. De voorzitter sprak een woord van dank voor de welwillendheid van den heer Thijsse. Tot aankoop werd besloten SUBSIDIE BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK VEREENIGING. B. en W. stelden voor, aan de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging voor 1941 een subsidie van f 150 toe te kennen ter aanvulling van het materiaal, dat de vereeniging niet uit eigen midde len kan betalen. Dit subsidie werd verleend. Tenslotte werd aan de orde gesteld een verzoek om ontheffing bepalingen der Bebouwingsvoor- schiften van de N.V. Steenkolenhandel vJi. firma J. H. Krul Jr., voor het uitbreiden van het be staande kantoorgebouwtje dier N.V. op het stations emplacement te Overveen. Overeenkomstig het advies der Commissie voor Publieke Werken stel den B. en W. voor, op het verzoek afwijzend te beschikken, aangezien de voorgenomen bebouwing in strijd is met tal van bepalingen der bebouwings voorschriften en van de bouwverordening. De raad vereenigde zich hiermede en ging daar na in geheime zitting. "Op van Zenuwen"? Dan hebt U leveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een "AKKERTJE", dat werkt kal meerend en ge komt tot rust. helpen direct - - (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DE SCHOOLVOETBALWEDSTRMDEN EEN GROOT SUCCES. Julianaschool en Katholieke school winnen. Onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publick werden gisteren de eerste wedstrijden voor het schoolvoetbnlloui nooi georganiseerd. De R. K school kwam in het strijdperk tegen de O. L. S. uit Halfweg. Beide scholen speelden een aardigen wedstrijd Voor de was de R. K. school Iets meer In den aanval, doch doelpunten bleven uit. Na de ..ranja", waarop de deel nemers in de pauze getracteerd werden, speelde de Ka tholieke School veel beter voetbal dan haar tegenstan ders. De uitslag was 3—0 in het voordeel van de R. K School. De Julianaschool behaalde een overtuigende 50 overwinning op de Chr. School. Met spanning worden de finales tegemoet gezien, welke op Woensdag 21 Mei a.s. worden gespeeld. Het programma luidt voor aien avonod als volgt: Finale verliezcrsronde: 1. O. L. S. Halfweg—Christ. School, Halfweg, aanvang 18.30 uur. Finale winnaarsronde: 2. Julianaschool. Zwanenburg— R. Kath. School, Halfweg, aanvang 20.00 uur# Heden: VRIJDAG 16 MEI Luxor Theater: „Mag dat wel Erika?". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Morgen word ik ge arresteerd", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Tusschen Hamburg en Haïti", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Een stem uit den aether", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. ZATERDAG 17 MEI. Stadsschouwburg: Hedi en Margot Höpener, 8 uur. Frans Hals Museum; Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doe!'', 104 uur. Rest. .Lido: Pianorecital George Hamel, 8 uur. Bioscooptheaters; Voorstellingen des middags en des avonds. HALFWEG ZANDVOORT SLUITING SLAGERSWINKELS. B. en W. van Zandvoort deelen mede, dat de bij raadsbesluit van 28 April vastgestelde Tweede verordening tot wijziging van de verordening, krachtens de artikelen 6 en 9 der Winkelsluitings wet 1930 betreffende sluiting der slagerswinkels op Maandagmiddag van heden af gedurende drie maanden voor een ieder op de gemeente-secretarie ter lezing is gelegd. UITREIKING DIPLOMA'S EN SPELDJES VERKEERSEXAMENS. Donderdagmiddag kwamen de leerlingen dei- lagere scholen, die geslaagd zijn voor het verkeers- examen in het gymnastieklokaal van School D te zamen om het verkeersdiploma en het aardige speldje Veilig Verkeer in ontvangst te nemen. Hier bij waren aanwezig burgemeester Van Alphen, die bereid was ge/o: den, de diploma's uit te reiken: de waarnemend commissaris van Politie, de heer Vrernan, de leden van de onderwijsverkeeerscom- missie en de hoofden van scholen. Nadat de voorzitter van de Verkeersexamen- commissie, wethouder A. J. van der Moolen, een korte inleiding had gehouden, kreeg burgemeester Van Alphen het woord. Hij wees de kindeven op de noodzakelijkheid, de regels van het verkeer goed toe te passen, niet alleen in het belang van de kinderen zelf, doch ook in het belang van andere weggebruikers. De kinderen hadden bij het examen getoond, de regels van het verkeer te kennen en ze ook practisch te kunnen toepassen. Hij ver trouwde er op, dat ze dit ook in het vervolg zouden doen en dat zij steeds een voorbeeld zouden zijn voor ouderen. Mocht 't voorkomen, dat een der ge slaagden in de toekomst vergeet de regels van het verkeer goed toe te passen, dan zou hij zeker last krijgen met de politie en het gevolg zou kunnen zijn, dat het speldje weer werd ingenomen. Hierna reikte hij de diploma's en speldjes uit. Vervolgens kregen de kinderen een versnapering en als extra belooning voor de rest van den middag vrijaf. Van de 91 candidaten slaagden er 55; er werden 36 of ruim 39 pet. afgewezen, waaruit wel blijkt dat het examen niet gemakkelijk was. HAARLEMMERMEER Raadsvergadering. De Raad der gemeente Haarlemmermeer ver gaderde onder voorzitterschap van burgemeester Mr. A. Slob. De 'heer L. J. v. d. Lans werd als nieuw raads lid geïnstalleerd en door den burgervader toege sproken. Een brief van het R.K. kerkbestuur uit Bad hoevedorp betreffende de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs, werd in handen van B. en W. gesteld. Tot onderwijzeres aan de openbare school no. 8 werd benoemd mej. A. C. van Vuure, tijdelijk onderwijzeres aldaar. De vergoeding voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs werd vastgesteld. In verband met de stijging der prijzen van ma terialen werd de gemeentebegrooting 1941 gewij zigd. Het voorstel van B. en W. inzake den bouw van gierkelders werd aangenomen. De beteekenis hiervan werd door wethouder Öuwerkerk toe gelicht. De heer Van Reeuw ij k vroeg of reeds aan vragen waren binnengekomen, waarop de bur gemeester ontkennend antwoordde; het is mogelijk, dat de economisch-technologische Dienst aanvragen had ontvangen. De heer Bos zei, dat er den laatsten tijd vele klachten zijn over den slechten toestand van de slooten in Zwanenburg en vreest hierin de oor zaak van ziekte. Deze zaak zal nader worden onderzocht. JUBILEUM P. KOENE. In het gebouw van de P.E.N. te Hoofddorp was het Donderdag feest. Er waren talrijke bloemstuk ken ter eere van den hoofdlijnwerker, den heer P. Koene, die het P.E.N. 25 jaren achtereen in deze functie trouw gediend heeft. Op welke wijze hij dit gedaan heeft, bleek uit de woorden van lof en waardeering die uitge sproken werden door zijn superieuren en zijn collega's. Achtereenvolgens spraken de heeren Hysman, de Wit en Visser en nog eenige collega's. De jubi laris ontving vele geschenken, namens de directie een geséhenk onder enveloppe, namens het per soneel van Hoofddorp een vulpen en -potlood; verder een servies en een tfheemeubel. lijk te beantwoorden. Het lijkt B. en W. daarom ge- wenscht, voor elk der beide terreinen een ontwerp te laten maken, opdat het mogelijk zal zijn naar aanleiding van de ingekomen plannen in deze een meer gefundeerde -beslissing te nemen. Wat aangaat de aanwijzing van een architect zijn er uiteraard verschillende mogelijkheden om daartoe te geraken. Bij de overweging van deze mogelijkheden hebben B en W. gemeend de voor keur te moeten geven aan een openbare prijsvraag, waarbij c'.e deelnemers niet anders gebonden zullen zijn dan door een programma van eischen betref fende aantal, afmetingen en bestemmins van loca- liteiten. Voor het ontwerpen en inzenden der plannen zullen prijzen moeten worden toegezegd. Hoe groot de daarvoor beschikbaar te stellen bijdragen moe ten zijn. valt thans nog niet te bepalen. Het list daarom in de bedoeling van het College, indien de Raad zich met deze voordracht kan vereenigen, zoodra het mogelijk is in deze een beslissing te nemen, den Raad hiermede in kennis te stellen en het benoodigde crediet aan te vragen. B. en W. stellen daarom den Raad voor, in be ginsel te besluiten tot den bouw van een nieuw gemeentehuis en hen te machtigen: na gepleegd overleg met de Permanente Prijsvraag Commissie een openbare prijsvraag uit te schrijven voor het volgens nader vast te stellen voorwaarden en ge gevens, vervaardigen van een plan voor den bouw van een nieuw gemeentehuis op het gedeelte van het park „Velserbeek", dat thans wordt ingenomen door het hotel c.a„ of op het onbebouwde terrein liggende langs den Parkweg, deels achter ten Noord-Westen van het bestaande gemeentehuis. Verder om bij de P.P.C. advies in te winnen om trent. het opstellen van de onder a bedoelde voor waarden en gegevens, alsmede omtrent de samen stelling der commissie van beoordeeling der in gekomen plannen. VELSEN Plannen inzake den houw van een nieuw gemeentehuis. B. en W. meenen, dat twee terreinen hiervoor in aanmerking komen. Eenige weken geleden hebben wij er reeds op gewezen, dat er plannen bestaan tol den bouw van een nieuw gemeentehuis of tot uitbreiding van het bestaande. Reeds in een vorige raadsvergade ring zegden B. en W. toe, in dc volgende verga dering met plannen naar voren te zullen komen, doch uit een mcdedeeling in de toelichting op de agenda van de laatste vergadering bleek, dat B. en W. toen nog niet gereed waren. Uit een thans verschenen Gemeenteblad blijkt, dat B. en W. hun standpunt hebben bepaald. Het college wil een nieuw gemeentehuis doen bouwen, in plaats van het oude te doen verbouwen. Een nieuw gemeentehuis dient echter naar de meening van B. en W. in de onmiddclijke om geving van het bestaande te worden geplaatst, om dat het hier bedoelde gedeelte der gemeente ten opzichte van de andere deelen het meest centraal gelegen is. Wordt dit standpunt aanvaard, dan komen h.i. voor den bouw twee terreinen in aanmerking en wel: het gedeelte van het park „Velserbeek", dat thans wordt ingenomen door het hotel c.a., of het onbebouwde terrein, liggende langs den Parkweg, deels achter en ten noord-westen van het bestaan de gemeentehuis. De vraag, aan welke van deze perceelen de voor keur moet worden gegeven, is thans, in verband ,met hun .verschillende ligging en omgeving, moei IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot f 5.70— f4.60 per K-G. Tongen f 5— f 4 per K G. Kleine schol f135f54: Pufschol f43f28; Pufschol 2 f21,50—f8: Wijting f51—f40; Poon f39; Gr. schar f31; Kleine schar f22—f 12: Pufschar f 10—f 5. Alles per 50 K-G. Kotters: HD 18 f 898; HD 125 f1521; IJM 203 f2137; UK.76 f422. Loggers: IJM 268 f 1882; KW 144 f1576; KW 89 f 1760: SCH 443 f 1235. rekeT' 'k be^llcn dot 1 - iOt (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK Gunstig jaar voor de Harddraverij- vereeniging. De Harddraverijvereeniging „Beverwijk en Om streken" hield Donderdagavond in café „De Groentenbeurs" haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer A. Blom Hz. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan de vele gebeurtenissen in de wereld en in de draverssport. Niet verwacht werd, dat de draverij in het vorige jaar zoo'n groot succes zou worden. Het garantiefonds behoefde zelfs niet aangespro ken te worden. Spr. bracht dank aan de commis sie van het garantiefonds en de inteekenaars hier op. Hij deelde mede, dat Zandvoort dit seizoen eveneens weer een harddraverij zal organisceren en wel op 13 Juli. In een zeer uitvoerig jaarverslag van den se cretaris, den heer Joh. N. Tromp, passeerden al de moeilijkheden, en de hoogtepunten in het afge- loopen jaar de revue. Een groote plaats was weer ingeruimd aan de jaarlïjiksche harddraverij. Het keurige verslag werd met een daiverend applaus beloond. De penningmeester, mr. J. A. B. Sanders, merkte in het jaarverslag op, dat ondanks het feit, dat er in het afgeloopen jaar geen loterij is georgani seerd het financieel een zeer goed jaar is geweest. Het tegoed steeg met ruim f 130 tot f 1769,17. Het welslagen van de course in den a.s. zomer is dus vrijwel verzekerd. Het gemis van de loterij zal in de toekomst niet meer gevoeld worden, daar de totalisator automatisch het bezoek aan de dra verij zal verhoogen. Met woorden van dank aan de autoriteiten voor de vele medewerking werd het verslag besloten. Nadat de kascommissie rapport had uitgebracht werd den penningmeester décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren E. Rus en mr. J. A. B. Sanders bij acclamatie her kozen. De draverij zal op 7 Augustus worden gehouden. Britsclie hulpkruiser tot zinken gebracht. BERLIJN, 15 Mei. (D.N.B.) In het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan heeft een Duit- sche duikboot een zwaarbewapenden Britschen hulpkruiser van 20.000 br.t. aangevallen en tot zinken gebracht. HAARLEM, 15 Mei. Ondertrouwd 14 Mei G. J. Koelemij en M. Martens. Ondertrouwd 15 Mei: P. J. Velden en J. J. Ko ning. Gehuwd 15 Mei: N. A. Leeuwe en A. C. Uilen broek. H. J. Eken en B. van Zomeren; J. H. G. Tegel en J. M. Meijerink: F. A. Bakker en J. Krie- tenieijer: J. Sterkenbnrg en H. Bruins: J. B. de Zaaijer cn J. G. van Zurk; R. W. 't Mannetje en P. G. Face: C. L. Fels en G. M. Beun: G. de Groot en S. G. Bitter. Bevallen: 13 Mei C. J. EekhofWarmerdam d., 14 Mei K. WitbraadKeindl d„ G. A. Hopman- Denneman d„ M. R. H. van MaaswinkelVonk d.; M. C. Willemsvan Drunen z., A. H. C. Tromp Mathot d., G. BeerthuisTimmerman d., L. A. de Ruitervan Blokland d„ 15 Mei: W. H. Wolvers van der Stoop z„ A. M. GasteelMeijer z., M. G. H. Baanvan Iperen d., F. van der Bijvan der Werf d. Overleden: 14 Mei: J. van der Grient, 89 j„ Kleine Houtwee; D. KriensFlens, 83 j., Rijks straatweg; H. BlankertJoosten 32 j., Voorzorg- gtraat; C, C. BusHindorf .70, j., Yeenbergplein. Verklaringen van prof. dr. C. A. S. Snijder. Over het Genootschap Nederland en Europa De V.P.B. zenden het volgende verslag van een onderhoud met prof. dr. Snijder: AMSTERDAM, 15 Mei. „Na dezen oor-, log zullen zich op nagenoeg elk gebied van ons maatschappelijk leven groote veranderingen vol trekken. daarvan kunnen wij zeker zijn. Als wij Ne derlanders niets doen en met de handen in den schoot blijven zitten wachten, komen deze verande ringen er ongetwijfeld ook. Indien wij echter zelf gezonde ideeën ontwikkelen en naar voren brengen met de mogelijkheid dat deze ook door anderen worden aanvaard, dan hebben wij de grootste kans om zelf invloed uit te ofenenen op ons toekomstig lot bij de nieuwe ordening van het oude Europa". Met deze woorden heeft prof. dr. G. A. S. Snijder ons tijdens een vraaggesprek den gedachtengang ge schetst, welke heeft geleid tot oprichting van het nieuwe genootschap „Nederland en Europa" onder zijn voorzitterschap. Wij stellen ons dus ten doel, zoo vervolgde pro fessor Snijder, de problemen, welke na het sluiten van den vrede, bij de herordening van ons wereld deel onder leiding van Duitschland, aan de orde zullen komen, voor zoover deze Nederland betref fen, reeds thans te bestudeeren. U acht hel tijdstip voor deze werkzaamheden thans nog niet te vroeg? Zeker niet. Een volk. dat zelfs onder oorlogs omstandigheden zoo weet te handelen, bewijst daar mede dat het levenskrachtig is Duitschland is ons bijvoorbeeld met de herordening van Zuid-Oost- Europa al voorgegaan. Daar is het inzicht, dat de oude orde van ons continent feitelijk een chaos en een wanorde was. al veel eerder doorgebroken. Doch ook elders heeft men reeds lang zeer goed gevoeld dat het zóó niet langer ging, dat .er eenvoudig iets gebeuren moest. Helaas bleek er een oorlog voor noodig te zijn om deze wanorde opzij te schuiven om met geweld plaats te maken voor een nieuwe orde. Het doel van ons genootschap is nu de Neder landers die dit inzien tot samenwerking te brengen BREEDE KIJK Meent u, dat er voor dit streven op het oogenblik voldoende waardeering bestaat? - Ongetwijfeld voldoende om dit initiatief le vensvatbaarheid te schenken. Dat bewijzen de vele adhaesiebetuigingen die wij reeds ontvangen heb ben. Er zitten op het oogenblik op vele plaatsen in onze maatschappij menschen. die tot dit inzicht ge komen zijn. Het ontbreekt hun echter aan contact met gelijkdenkenden. Wanneer zij over hun ideeën spreken met hun omgeving, dan worden zij on der invloed van de politiek afgeleid naar de kleine dingen en meeningsverschillen. Door ons ge nootschap komen zij in dc eerste plaats in aanra king met anderen, die over dezelfde kwesties heb ben nagedacht als zij en daarbij tot ongeveer de zelfde conclusies zijn gekomen Bovendien spreken zij in dezen kring niet-vakgenooten. die de oplos ing der problemen in dezelfde richting zoeken, wat het overzicht op het geheel weer zal bevorderen. Het genootschap probeert de vraagstukken breed en zakelijk te bekijken zonder de verwarrende ge voelsmomenten die op het oogenblik velen op een dwaalspoor leiden, zonder politieke kleur en zonder de kleine politieke meeningsverschillen die aan de orde van den dag zijn. Dat er voor zulk een streven waardeering bestaat, heb ik o.a. ondervon den als voorzitter van den Cultuurkring, toen mij gebleken is dat velen gaarne hun krachten zouden aanwenden die echter niet op cultureel doch op an der gebied thuis behooren. Wij zullen over het ge- heele land een aantal vaksecties instellen onder deskundige leiding en zoo noodig zullen wij tot een nog fijnere onderverdeeling overgaan. Er staat dan ook reeds binnenkort een uitbreiding van het tegen woordige bestuur te wachten. Op welke gebieden van de samenleving zal het genootschap werkzaam zijn? Handel, industrie, we tenschap. kunst en verkeer komen daar. voor zoo ver zij het algemeen belang betreffen, reeds oogen- blikkeliik voor in aanmerking. De uitbreiding der activiteit is natuurlijk welhaast onbeperkt en daar om is het voorshands nagenoeg ondoenlijk alle ter reinen, waar wij op den duur werk kunnen vinden, op te noemen. Verder zullen wij natuurlijk ook con tact zoeken met alle groepen, wier streven parallel met het onze loopt". ADHAESIEBETUIGINGEN GEWENSCHT Hoe zullen de doelstellingen van het genootschap worden gepropageerd? Men moet goed begrijpen, dat het hier geen ver eeniging betreft die tracht zooveel mogelijk leden te werven. Het gaat niet om de grootte van het ge nootschap, doch om zijn productiviteit. Het bestuur noodigt sympa'hiseerenden die daarvoor in aan merking komen uit om lid te worden. Natuurlijk stellen wij het zeer op prijs zooveel mogelijk ad haesiebetuigingen te ontvangen, welke gezonden moeten worden aan den secretaris van het genoot schap. den heer K. W. Boekholt, Naarderstraat 298 te Huizen (NH.). De resultaten van onze studies en onderzoekingen zullen worden neergelegd in pu blicaties die op hun beurt ook weer voorlichtend zullen werken in ruimeren kring buiten het genoot schap. Langs dezen deg zullen wij moeten trachten het Nederlandsche volk los te maken uit de than: heerschende inertie en slapheid, terwijl het nog tijd tot handelen is. Alleen >p die manier zullen wij in staat zijn zelf mede te werken aan onze eigen toe komst. Daartoe is goede deskundige voorlichting noodig. want kennis van zaken is nog altijd de ze kerste wijze om invloed te verkrijgen, wanneer hei kwesties van ordening en herordening betreft. f kheumatische pijnen kunnen verdreven worden met Kruschen. Reedi gedurende tientallen jaren bracht Kruschei uitkomst over de heele wereld. Neem toch óól onder voortdu rende contröle Van scheikun- dige-apotheker SinAs Le«oe' l drog. 1.62. 1.47. 0.76. 0.41. (Adv. Ingez. Medl Grondonderzoek in den land- e| tuinbouw. NAALDWIJK. 15 Mei. Het grondonder; in den land- en tuinbouw, waarbij de grond op menstelling wordt onderzocht in verband me: benoodigde meststoffen, begint een steeds bel; rijker plaats in het agrarische bedrijfsleven in nemen. Thans is contact tot stand gekomen tusschei verschillende rijksinstellingen, welke zich bi houden of zullen gaan houden met net wetensch peliike grondonderzoek ten dienste van land* tuinbouw. Het doel van deze samenwerking is het uiti selen- van gegevens en resultaten en het verk gen van uniformiteit in de bepalingsmethoden. O.m. is dit contact thans tot stand gekomen sehen het rijkslandbouwproefstation te Gronin en den proeftuin te Naaldwijk. Laatstgenoe: proeftuin onderzocht het afgeloopert jaar in laboratorium ruim 6000 grondmonsters, waa wel blijkt, dat uit de practijk voor dit onder; groote belangstelling bestaat en de deskundige tensehappeliike voorlichting gewaardeerd wore BARNEVELD. Plulmveemarkt. Oude kippen f f3. Oude hanen f 1.75— f2.75. N.H. Blauwen per f2,50—f3.75. Jonge hennen f 2—f 3 Duiven, per paar f0,75. Tamme eenden fl.30—f 1.90. Ganzen f 6f Kalkoenen per K.G. f 7—f 12,50. Tamme konijnen f 8- Wilde konijnen f 1—f 1.50. Piepkuikens f 0.05—f 0,15. voer 4000. Handel vlug Eiermarkt. Witte eieren f 1.07 per K.G. Eendene! f7—f7,50. Aanvoer 190.000. Handel vlug. Veemarkt. Biggen f 20—f 30. Zware varkens ei naar kwaliteit. Nuchtere kalveren f 10—22. Aanvoe: Handel redelijk. Nederlandsch matroos gedood, IJMUIDEN, 14 Mei. (ANP) Gisterochtend is stoomtrawler „Jeanne" de haven van IJmui binnengeloopen met het stoffelijk overs van den matroos A. Klein uit Schevingen boord. Klein is gedood door een mitrailleurk afgevuurd door een Britsch vliegtuig dat twee n over het Nederlandsche visschersvaartuig is vlogen en het met zijn mitrailleur heeft besto Het slachtoffer woonde te Scheveningen en vader van 5 kinderen. Dp bandelsbesorekinsen te Batavia. BATAVIA. 15 Mei (Domei). - Kenkitsji Josji- zawa. de leider van de Japansche economische missie in Nederlandsch-Indië. heeft gistermiddag een onderhoud van een half uur gehad met den heer H. J. van Mook. directeur van de afdeeling economische zaken der Nederlandsch-Indische regeering. Naar vernomen wordt, heeft Josjizawa tijdens dit onderhoud tot in bijzonderheden een uiteenzetting gegeven van het Japansche ontwerp van een voorgestelde handelsovereenkomst tus schen de twee landen, terwijl Van Mook een tegenvoorstel gedaan heeft. Na deze bespreking heeft Josjizawa aan de journalisten het volgende medegedeeld: „De onderhandelingen hebben een vlot verloop. Evenwel mag men niet al te opti mistisch zijn ten aanzien van het uiteindelijke resultaat van onze besprekingen". Naar verder vernomen wordt, zullen de heeren Josjizawa en Van Mook in het begin van de volgende week elkaar opnieuw ontmoeten, teneinde de bespre kingen voort te zetten. Haven van Tobroek bestookt. ROME, 15 Mei. (Stefani). In zijn weermacht- bericht nr. 344 maakt net Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Ttaliaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de luchtbases op Malta aangevallen. Tijdens lucht gevechten werden drie Britsche toestellen neer gehaald. In Noord-Afrika activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek en van verkenningsafdee- lingen ten Oosten van Solloem. Onze vliegtuigen onderwierpen de haven en de inrichtingen van Tobroek aan voortdurende bom bardementen. Een schip geraakte in brand. Vijan delijke vliegtuigen bombardeerden Derna. In Oost-Afrika: de vijandelijke druk werd in alle sectoren voortgezet en vooral in den sector van Amba-Aladji, waar onze troepen tot het uiterste weerstand bieden. DE JUISTE BEROEPSKEUZE. 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. Voor het w< en voor het geluk voor den werker is een ju| beroepskeuze van het grootste belang en van 5 slissende beteekenis voor zijn leven. Meer l meer wordt dit in ons land ingezien en ths bij de instelling van het Rijksarbeidsbure waarbij de beroepskeuze ingeschakeld is, is principe volledig tot zijn recht gekomen. Het A.N.P. heeft dezer dagen een onderin gehad met den heer C. Koning, directeur - het Gemeentebureau voor beroepskeuze 's-Gravenhage en hij heeft een en ani verteld over het groote belang van de juiste roepskeuze voor den aanstaanden deelnemer aanstaande deelneemster in het productieprol Naarmate de specialisatie van den arbeider toegenomen, heeft de wetenschappelijke 1 roepskeuze en de voorlichting op dat terrein al beteekenis gewonnen, aangezien het meer I meer aankomt op physieke en psychische kwaamheid en aanleg van het individu voor 3 speciale werk. In het belang van den arbeid! in 't belang van den mensch gaat het erom zó veel mogelijk den juisten man op de juist plat te zetten. Voor een goede beroepskeuzevoorlichting z voldoende fondsen noodig en een geschoold p soneel van voldoende getalsterkte, niet over den met werk. Slechts dan kan de adviseur r tig met den jongen en zijn ouders praten. 1 rijksarbeidsbureau moge in de toekomst in di richting werken, slechts in dat geval kan 1 werk resultaat hebben. Aan de 37 gewesteli Arbeidsbureaux worden afdeelingen voor vo lichting verbonden: die gewestelijke bureaux de bijkantoren bestrijken het geheele land dat is een zeer groote vooruitgang, want tot toe is de voorlichting op beroepskeuzegebied ons land volkomen onvoldoende. Blijkens statistisch overzicht over 1939 hebben'in jaar 36 bureaux voorlichting bij beroepskei verstrekt. Dat is een toeneming met 6 bures vergeleken bij het vorige jaar. Maar toch is volkomen onvoldoende geweest. In Limbi werd geen enkel advies verstrekt. Ook Zeeuwse Vlaanderen, de Veluwe. de Betuwe, groote dr len van Groningen, Friesland en Drente geheel van voorlichtingbureaux verstoken. H zelfde geldt voor uitgestrekte gebieden in Noo: en Zuid-Holland en Noord-Brabant. Het is heel typisch, zoo zeide de heer Koni dat slechts een deel van de jongens, die wij h krijgen, een eenigszins geformuleerd begrip he van wat zij willen worden. De mogelijkheden, voor hen openstaan, kennen zij dikwijls niet een belangrijk deel van de jeugd heeft geen sp ciale beroepswenschen. In vrijwel alle geval) komt de jongen in gezelschap van een van l ouders en een ervaren adviseur weet dam spoedig welk vleesch hij in de kuip heeft. Veel beperkt zich de beroepskeuze aanvankelijk I een schoolkeuzeadvies en later, soms zelfs jai later kan de jongen terugkomen. Aan het hoi van de school wordt een vragenlijst gestuu waarin niet alleen naar de vorderingen op sch wordt geïnformeerd, maar tevens inlichting worden ingewonnen over de psyche van het ki of hij vlug van begrip is, of hij ijverig of tra is, of hij volhardend is bij eens begonnen we of hij handig of onhandig is, of hij zijn as dacht goed kan bepalen, of hij zijn uiteri goed verzorgt, of hij naar het oordeel van onderwijzer geschikt is voor intellectueelen beid of voor handenarbeid enz. Zoo zijn er geveer 25 vragen, die aan den onderwijzer w den voorgelegd en die dan al een tamelijk nat keurig beeld geven van den jongen. Gaat hij reet in een of ander beroep, dan wordt hij 11 disch onderzocht. Soms heeft ook een psycl technisch onderzoek plaats. Tenslotte vertelde de heer Koning over centraal comité van samenwerking inzake v< lichting bij beroepskeuze, waarvan hij secrei ris is. Dit centraal comité heeft in den loop v den tijd zeer veel gegevens aan de aangeslot bureaux gezonden. Dit centraal comité w< door de regeering gesubsidieerd. Maar het is het grootste belang, dat de beroepskeuzevc lichting landelijk wordt georganiseerd en .ml een onderdeel van staatszorg wordt. Dit is in I belang van de opgroeiende jeugd, van het pi ductie-procesen tevens een overwegende faci om het geluk van den arbeid te ervaren.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2