mmMOEHEiD Eigenaardigheden De sportterreinen aan den Schalkwijkerweg. De elektrieke. De raadsvacature in Bloemendaal. De heer C. D. van Rijn opvolger van den heer Posthumus Meijjcs. Elders in dit nummer kan men lezen, dat de heer C. B. Posthumus Meijjes (Liberale Staatspartij) als raadslid van Bloemendaal bedankt heeft. Zijn op volger is de heer H. Th. de Booy, Catslaan 3 te Aerdenhout. We vernemen echter, dat hij zich te rug getrokken heeft. Thans is opvolger de heer C. D. van Rijn, Nic. Beetslaan 1 te Aerdenhout. in Haarlem en omgeving. Het Napoleonslaantje. HA"AR'T:KM'S dagbl'AD' EEN DIAMANTEN ECHTVEREEMGING. (Adv. Ingez. Med.) DE MUENCK KEIZER KEERT 10 PCT. DIVIDEND UIT. De bruto exploitatiewinst der Ned. Staalfa brieken v.h. J. M. de Muinck-Keizer heeft in 1940 f 1.118.651 iv.j. 881.157) bedragen en na afschrijving en reserveering het winstsaldo f 409,613 (f 256.88411. Voorgesteld wordt een dividend van 10 pet. (v.j. 8 pet.) uit te keeren. Frauduleuze slachting. Van 7 schapen en 1 geit. De politie te Haarlem heeft Donderdag proces verbaal opgemaakt tegen een 37-jarigen koopman en een 52-jarigen slager te Haarlem wegens over treding van de Vleeschkeuringswet, de Distributie- wet en de Prijzenbeschikking 1940 I. De koopman had gedurende de laatste twee maanden zeven schapen en een geit frauduleus geslacht en het vleesch aan den slager verhandeld. Beide mannen bekenden. In beslag werden genomen het vleesch van een half schaap, een hoevelheid versch en ver duurzaamd spek en een hoeveelheid vet, dat alle maal naar het Openbaar Slachthis werd vervoerd. DIETSCH ZANG- EN MUZIEKFEEST. Zondagmiddag 18 dezer vindt in de Gem. Con certzaal te Haarlem een Dietsch Zang- en Muziek feest plaats met medewerking van het Gemengd Koor „Zingende Dïetschers", onder leiding van Her man Dijkstra, Nel Grüson (vleugel), Jaap van Kersbergen (voordracht) en Melchert Schuurman (leiding massazang). (■Foto De Haas). Er begint teekening te komen in de werkzaam heden aan de sportterreinen, gelegen aan den Schalkwijkerweg. Onze foto geeft een overzichte lijk beeld van den stand van zaken ter plaatse. Men onderscheidt de kanohaven, die een oppervlakte van 20 bij 75 meter heeft. Terzijde van de haven op de foto links zullen de loodsen verrijzen die zich thans nog bij de Buitenrustbrug be- inden. De kanohaven zal niet alleen door kano's, maar ook door kleine plezierbootjes gebruikt kun nen worden. Achter de haven lisgen de sportterreinen, die naar verwacht wordt, bij den aanvang van het nieuwe seizoen, in September, in gebruik genomen kunnen worden. Er zijn onderhandelingen gaande met een voetbalclub uit de derde klasse voor de regelmatige bespeling van een der terreinen. De verbinding van de kanohaven met het Spaarne is nog niet tot stand gekomen. De brug, die dit „kanaal" zal overspannen, nadert haar vol tooiing. Het verkeer over den Schalkwijkerweg is echter voorloopig nog- omgelegd. ALLE-DAG-KERK. Maandag 19 Mei van 7 tot 8 uur zal een pro- paganda-avond voor de Alle-Dag-Kerk gehouden worden in het koor der Groote Kerk. Als sprekers zullen optreden: ds. G. W. van Deth en dr. E. Emmen met het onderwerp „Christus voor allen en Christus alleen". Zang: mevr. S. PruysBoszhard. De ingang der kerk in op het Klokhuisplein. De loferij fen bate van het Winterhulp-werk. 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. Winterhulp Neder- land schrijft: Zooals reeds werd aangekondigd, is voor de zo mermaanden, waarin het eigenlijke Winterhulp- werk stilligt en ook de' groote actie naar buiten op het gebied van collectes is gestaakt, een loterij georganiseerd, waarvan de netto-opbrengst geheel ten goede komt van Winterhulp Nederland. Reeds thans gaan onze gedachten al naar de volgende winterperiode, gedurende welke opnieuw een zeer groot aantal behoeftige landgenooten zal moeten worden ondersteund ten einde op eenïgszins behoorlijk peil te kunnen leven. Deze grootsche taak heeft Winterhulp Nederland zich ten doel gesteld en zij heeft dit gedaan in het vertrouwen, dat alle landgenooten die iets kunnen missen zich daarvoor een offer zullen getroosten. Het brengen van dit offer is voor iederen Nederlander een plicht waar aan hij zich niet mag onttrekken, omdat deze plicht geboren is niet alleen uit liefde tot den naaste, maar vooral ook uit het gevoel van saamhoorigheid, welke eischt dat de gemeenschap den economisch zwakkere opheft tot een zoodanig levenspeil, dat ook deze in het belang van de geheel gemeenschap zijn taak ,kan vervullen bij de vorming en het be7 houd van een krachtige, gezonde samenleving. Ge lukkig hebben zeer velen in de afgeloopen maanden dien plicht begrepen en het is een verheugend verschijnsel, dat de kring dergenen zich geleidelijk uitbreidt en daardoor de Winterhulp-gedachte meer en meer veld doet winnen. Met deze steeds groei ende kern kan Winterhulp dus vol vertrouwen de komende wintermaanden tegemoetzien. Maar er is meer. De ervaring heeft geleerd, dat men den nood welke des winters wordt geleden het best kan bestrijden door zoo spoedig mogelijk met de leniging er van een aanvang te maken, waarmede dus bewaarheid wordt het bekende spreekwoord „Wie spoedig helpt, helpt dubbel". Daai'voor is echter geld noodig en kan niet worden gewacht op de resultaten van de nieuwe collectes. Het stemt dan ook tot groote voldoening, dat vele giften gedurende de zomermaanden blijven vloeien, waardoor een zekere reserve kan worden gevormd waaruit de eerste ondersteuningen in het najaar kunnen worden geput. En als zoodanig heeft Winterhulp Nederland dan ook gaarne de gedachte aanvaard dat die reserve zou kunnen worden verstevigd met de bate van de georganiseerde loterij, waarbij het Nederlandsche publiek zonder dat hierbij de boven omschreven plicht naar voren treedt in de gelegenheid word* gesteld op aantrekkelijke wijze een kansje op een prijs te wagen en als onderdeel van het geheel mede te werken aan het totstandkomen van een regeling, waardoor de uitkeeringen aan behoeftige landge nooten kunnen worden bespoedigd. Naast bevorde ring van het sociale doel van Winterhulp Nederland heeft deze loterij derhalve vooral een praktische beteekenis, welke echter van zeer groot belang is voor het noodlijdende deel der bevolking. Wie dit bedenkt zal gaarne een steentje bijdragen. De prijs van een lot is zoo laag gesteld (vijftig cent), dat dit voor niemand een beletsel behoeft te zijn en velen zelfs in staat stelt meèr dan één lot te koopen. Men kan terecht bij vele agenten, die met den z.g. binnenhuisverkoop zijn belast, maar daarnaast zullen ook door straatverkoop en in openbare ge legenheden de loten worden aangeboden. Een aan trekkelijkheid van deze loterij is nog dat prijzen tot en met 10 gulden direct door de verkoopers worden uitbetaald, terwijl slechts voor de hoogere prijzen naar het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland, Hofweg 7. Den Haag wordt verwezen. Bovendien behoudt de eigenaar van ieder lot nog een kans op een premie van 5000, 500 of 100 gld. bij een trek king, welke na verkoop der loten wordt gehouden Morgenmiddag om half twee vangt over het ge- heele land de verkoop der loten aan en ongetwij feld zullen velen zich haasten een prijsje te be machtigen, of bij het trekken van een niet zich ge troosten met de gedachte, dat de twee kwartjes niet zijn weggegooid, maar ten bate komen van een goed doel. Joris van Severen-herdenking. Men schrijft ons: De afd. Haarlem van het Verdinaso hield gister avond een vergadering naar aanleiding van het feit dat de stichter van het Verdinaso, Joris van Seve- ren. een jaar geleden in Abbéville werd vermoord. Nadat alle aanwezigen 3 minuten stilte in acht hadden genomen, deelde de hoofdman, de heer A. Gerards, mede dat te Lunteren een monument zal onthuld worden ter nagedachtenis aan den tichter en leider van het Verdinaso Joris van Se- veren, in Wakken zal dit monument reeds nu ont huld zijn. Verder betreurde spr. het feit dat nu ook het Verdinaso in België, heeft opgehouden te bestaan. Wij kunnen, aldus spr. de nagedachtenis van Van Severen niet beter eeren dan juist nu harder dan ooit zijn ideaal te helpen verwezen lijken door den strijd voort te zetten. Wordt harder en strijdt, offert voor het Dietsche volk. Wij zullen niet rusten voordat de Nederlanden één zijn, aldus spreker. Vervolgens hield de heer R. Heemskerk uit Vorden een herdenkingsrede. Nadat spr. vervolgens den mot Van Severen ver moorden strijdmakker Jan Rijckoord en de talrijke Dinaso's die in den dienst van het vaderland zijn gesneuveld had herdacht, spoorde hij de Dinaso's aan het werk van den leider te voltooien. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT HET VERRICHTEN VAN MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN N.V. In de Vrijdag te Haarlem gehouden algemeene ergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken N.V. zijn de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1940, sluitende met een winst- saldo van f 34.045.97 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 4%. De heer H. van Kralingen werd tot lid van den Raad van Commissarissen herkozen. PROVINCIALE STATEN. Dc opvolger van wijlen Mr. Slingenbcrg. Naar wij vernemen zal de heer A. Bennink Bolt. Notaris te Amsterdam, die in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. M. Slingenberg in_de Provinciale Staten, aan de orde van benoeming is, deze benoeming aanvaarden. (Hel is juist 60 jaar geleden dat te Berlijn de eerste eleclrische tram ter wereld, door Siemens en Halske gebouwd, in gebruik werd ge nomen.) Is ze nog. maar zestig jaren D' eerste elektrieke tram? Als men 't mij vroeg zou 'k verklaren Dat die al veel eerder kwam. Naar herinnering gesproken Heeft ze sinds mijn prilste jeugd Nooit aan ons gemak ontbroken, Zoolang mij tenminste heugt. Toch heb ik nog wel gereden In een tram met paardekracht, Maar dat lijkt zoo lang geleden. Dat ik er pas nu aan dacht. Dat ging met een heel kalm vaartje Opdat niet het lijntje brak. Conducteur, koetsier en paardje Deden 't werk op hun gemak. Maar de snelle jeugd van heden Heeft daar geen begrip meer van Zelfs electrisch voortgereden Vraagt ze of 't niet sneller kan. Zestig" jaar electrisch trammen Voor den man die dat ons gaf Nemen wij wel zonder stemmen Unaniem ons petje af. EEN JEUGDIGE SCHILDERES. In de kunstzaal van gebr. Koch aan de Noord- blaakgalerij, Jongkindstraat 11, te Rotterdam, wordt van 17 Mei tot 15 Juni een tentoonstelling gehouden van schilderstukken door de 17-jarige schilderes Patty van Heynïngen, die reeds op 15- jarigen leeftijd met groot succes te Den Haag expo seerde. (A.N.P.) Op 26 Mei 1941 hopen de heer A. Bijlsma en mevrouw N. Bijlsmade Groot den dag te her denken, dat ze zestig jaar geleden in den echt werden verbonden. De heer Bijlsma, een Fries, vestigde zich als smid te Echten. Later werd hij machinist op een Zuiderzee-boot en tenslotte werd hij door den heer Beynes ontdekt. 31 jaar lang was hij in dienst van de fa. Beynes en was een zeer bekwaam werkman, die ten zeerste werd ge waardeerd en het volste vertrouwen van de Directie genoot. Zonder de groote trom te roeren was hij vaak de vertrouwensman en spreektrompet van zijn kame raden bij de Directie. Hij was een steun voor zijn medearbeiders en verrichtte in stilte veel pioniers arbeid voor het vereenigingsleven. (Foto Brust). De familie Bijlsma geniet al jaren lang van een welverdiend rustig leven in een der geriefelijke huisjes aan de Zomerkade. Beiden genieten een goede gezondheid en aan belangstelling zal het stellig niet ontbreken. LENTE IN WEST-FRIESLAND. Het „buitenom-schrobben" is in vollen gang nu de boerderijen de jaarlijksche schoonmaakbeurt krijgen. (Foto Pax Holland) EXAMEN HANDENARBEID. Tot voorzitter van de commissie welke te Haar lem belast is met het afnemen van het examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in ..han denarbeid" is aangewezen dr, I. C. van Houte, in specteur van het B.L.O. te Utrecht. OPNEMING VAN FONDSEN IN DE DAGELIJKSCHE NOTEERING. De wnd. Secretaris-Generaal van het Departe ment van Financiën maakt bekend, dat hij heeft aangewezen ter opneming in dc dagelijksche notee ring in de prijscouranten der beurzen, met ingang van Vrijdag 16 Mei 1941, de volgende fondsen, t.w.: f 2.500.000 aandeelen der Nederlandsche Dok Maatschappij N.V., gevestigd te Amsterdam; de certificaten, uitgegeven door de N.V. Admini stratiekantoor voor Aandeelen Koninklijke Neder landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., ge vestigd te Amsterdam, van gewone aandeelen dei- Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V., gevestigd te IJmuiden. JEUGDTOONEEL OP STRAAT. l)e jonge acteurs, die de figuren van de poppenkast leven inblazen hebben een dankbaar gehoor, dat zijn enthousiasme niet onder de denkbeeldige stoelen of banken steekt. (Foto Pax Holland). Distributiedienst Haarlem. Zes geboden voor den wielrijder. De directeur van den Distributiedienst te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende. Gaat zorgvuldig met uw rijwiel om! Dat het met de distributie van rijwielbanden bit tere ernst is, heeft menigeen tot zijn ongenoegen reeds moeten ondervinden. Men houdt in de eerste plaats den aanwezigen voorraad beschikbaar voor beslist noodzakelijke gevallen. De bepaling bestaat, dat men alleen dan voor een bon in aanmerking kan komen, als de afstand van huis naar school of kantoor langs den kortsten weg tenminste vijf kilometer bedraagt. Voor hen, die hun rijwiel dagelijks noodig hebben voor de uitoefening van beroep, ambt of bedrijf, geldt de bepaling, dat men per dag in doorsnee ten minste 15 K.M. moet afleggen. Voldoet men aan deze voorwaarden, dan is de controle nog uiterst streng. De banden moeten ver sleten zijn, wat wil zeggen, dat zij niet meer gerepa reerd kunnen worden. Men zal begrijpen, dat er verschillende catego rieën zijn. die bij de distributie van rijwielbanden voorrang dienen te genieten, aangezien er vooral op gelet moet worden of er vitale belangen voor de bevolking mede gediend zijn. Het is dus zaak, dat een ieder medewerkt, de nog aanwezige banden zoo doelmatig mogelijk te be steden. Gezinsleden, die hun rijwiel uitsluitend voor gemak of genoegen hebben, dienen hun banden af te staan, of te sparen voor de leden van het gezin, voor wie het gebruik van een rijwiel meer noodzakelijk is. Bovendien is een zorgvuldige behandeling van band en rijwiel een eerste vereischte. Hiervoor dienen de volgende wenken: le. Rijdt niet op slappe banden, want dan komen er barsten in. 2e. Laat de velgranden niet roesten. Roest vreet de banden aan! 3e. Laat uw banden tijdig repareeren. 4e. Alleen bij uiterste noodzaak sterk en plot seling remmen! 5e. Laat uw rijwiel niet in weer en wind staan. 6e. Rijdt niet op een aanloopenden band! Als deze wenken ter harte worden genomen, kan men langer met den rijwielband doen. Dat het meer dan ooit noodig is, het rijwiel tegen diefstal te beschermen, spreekt van zelf. Is uw rijwiel ont vreemd, dan zult u alleen dan bonnen voor nieuw banden krijgen, indien uw aanvrage aan de daartoe gestelde voorwaarden voldoet. Hierop mag voor vermiste rijwielen geen uitzondering worden ge maakt. Het Napoleonslaantje. (Foto De Haas) Westelijk van het Costermonument in Den Hout kunt ge het vinden: een laantje van hooge, eeuwenoude beuken, die thans in het fijne voor jaarsgroen komen te staan; de zon kan er nog zoo goed als onbelemmerd door het hout schijnen en ie er wandelt hoort hoog boven zich dc vogels zingen en kan het wel treffen, dat een eekhoorntje aan den voet van het geboomte rondspringt. Er zijn meer van die laantjes in Den Hout. maar niet alle zijn zoo vermaard als dit. dat het doel was van heel wat pelgrimages naar de beuken, die hier zulk een prachtig gewelf vormen, en meer speciaal naar dien eenen boom, waarin men nog flauw het woord „Napoleon" kan ontdekken. Dat woord bewaart de herinnering aan het ver blijf van Louis Napoleon, den broeder van Napoleon Bonaparte. Louis Napoleon was van 1806 tol 1810 koning van Holland en resideerde te-Haarlem in het tegenwoordige Gouvernementshuis, het Paviljoen. Het ligt voor de hand, dat hij meermalen in Den Hout zal gewandeld hebben en de overlevering, dat hij eigenhandig zijn naam in een der boomen van dit laantje heeft uitgesneden kan dus heel goed op waarheid berusten. Er is echter meer. Op een anderen boom kan men met ecnigen goeden wil de woorden „Respectez ma solitude" Eerbiedig mijn eenzaamheid ontcijferen en men wil. dat ook deze wensch door den toenmaligen koning, die in zijn afzondering nogal wat zorgen het hoofd te bieden had, in het hout is aangebracht. De waarheid hieromtrent zal wel niet gemakkelijk achterhaald kunnen worden. Voor het overige geven de stammen ruimschoots blijk, dat heel wat bezoekers van Den Hout tijdens en na Louis Napoleon het noodig hebben gevonden hun visitekaartje in den vorm van een inscriptie in den boombast na te laten en wie van bespiegelen houdt kan menige roman fantaseeren rondom die half uitgewischte namen, die hier en daar boven dien het zinbeeld van teedere gevoelens voeren. Wie er lust in heeft moet dat te zijner tijd maar eens doen. Laat hij intusschen origineel blijven en er aan denken, dat de inscriptie „Cornelia-Combat de la volupté", die ook al op een der boomen voor komt, reeds werd gebezigd en wel door onzen oud- stadgenoot prol', dr. P. H. van Moerkerken, die dit gegeven verwerkte in zijn historischen roman „De bevrijders". ij nt I doo pittig opwekkende, krachtig vers kende en weldadig kalmeere (Adv. Ingez, Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Boekje, Slippriaan, Spaarnhovenstraat 66; Handschoenen. Mauriks, Ruychaverstraat 4; Hond. Kennel Thornwood, v. 't Hof f straat 93; Dameshandschoenen. Ratsma, Brouwerskade 53; Hond( v. d. Wielen, Omvalspoort 14; Da meshorloge, v. Dantzig. Jacobijnestraat 9 A rd., Pomp. Torrer, Pijnboomstraat 118. Portemon- naie met inhoud. Vester, Brouwerstraat 91; Plaat. Kodde. Celebesstraat 1; Rozenkrans, Bom, Rijksstraatweg 35; Shawl, Duvff. Lorentzkade 92; Rolletjes zij. Dijkstra, Vergierdeweg 69. Zwart en wit in één mand. (Foto Weltbild—Pax Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5