Haarlem's Dagblad Aanvallen op Engelsche vliegvelden Inschrijvingsplicht voor vrachtauto's. Zuid- en Midden- Engeland aangevallen. 58e JAARGANG No. 17765 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groota Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 17 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Vfe. Groentjes zie rubriek. Vóór 22 Mei a.s. De secretaris-generaal van het departement van waterstaat heeft de volgende beschikking gegeven: Als vervoermiddelen waarop dit besluit betrekking heeft, worden aangewezen: 1. motorrijtuigen, op leggers en aanhangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht- of veevervoer; 2. motorrijtui gen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aanhangwagens (met uitzondering van landbouwtractoren) Zij, die op 15 Mei 1941 houder zijn van vervoer middelen, waarop dit besluit betrekking heeft, zijn verplicht deze vóór 22 Mei 1941 te doen inschrijven in vanwege den secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat te houden registers, onge acht of de vervoermiddelen al dan niet voor on middellijk gebruik gereed zijn. Het doen inschrijven geschiedt door invulling en onderteekening van een inschrijvingsformulier 1941, dat kosteloos verkrijgbaar -is bij de distri butiediensten en door tijdige opzending van dat for mulier aan den inspecteur-generaal van het ver keer, Koningskade 25, te *s Gravenhage. 1. Overtreding van de voorschriften, bij dit be sluit gegeven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoog ste f 10.000; 2. Met betrekking tot de voorschrif ten van dit besluit is voorts van overeenkomstige toepassing het bepaalde in de artikelen 3, 2e lid, 4, 5 en 6 van de wet gebruik vervoermiddelen 1939: 3. motorrijtuigen, ten aanzien waarvan de over treding is gepleegd, kunnen door den secretaris generaal van het departement van waterstaat ver beurd worden verklaard. Dit besluit kan worden aangehaald als inschrij vingsbeschikking I 1941. In verband met bovenstaand wordt nog de aandacht op het volgende gevestigd: In verband met een bij het drukken ondervonden vertraging zullen alle formulieren, welke blijkens het poststempel uiterlijk 24 Mei 1941 aan de post werden toevertrouwd, als tijdig opgezonden wor den aangemerkt. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat de afwezigheid of onbruikbaarheid van bepaalde onderdeelen, dus ook van banden, niet ontheft van de verplichting om het motorrijtuig te doen inschrijven. Slechts motorrijtuigen, die in zoo- danigen staat van onbruikbaarheid verkeeren, dal dientengevolge herstelling of weder-in-gebruik redelijkerwijze uitgesloten is, komen op dien grond Biet voor inschrijving in aanmerking. Ook behooren niet voor inschrijving te worden aangegeven motorrijtuigen van bijzondere inrichting welke niet bruikbaar zijn voor vervoer van goederen Of vee, zooals brandweerauto's, reinigingsauto's, reparatie-, takel- en kraanwagens en dergelijke. Personenauto's en autobussen blijven uiteraard •veneens buiten de inschrijving. Be typEusgevallen in Haarlem- Noord. fliïe vrees voor een epidemie geweken. Wij hebben vier weken geleden medegedeeld dat fel Haarlem-Noord in betrekkelijk korten tijd zes gevallen van typhus zijn voorgekomen. Dit gaf eenige reden tot ongerustheid, temeer omdat men er niet in kon slagen de besmettingshaard op te eporen. Natuurlijk heeft de Gemeentelijke Genees kundige Dienst onmiddellijk alle maatregelen ge nomen om uitbreiding te voorkomen. Die zijn af doende gebleken, want nu na 4 weken zich geen nieuwe gevallen hebben voorgedaan, is zoo ver- Bekerde men ons op den Geneeskundigen Dienst gelukkig alle vrees voor een epidemie geweken. Een van de 6 patiënten is overleden. Nog verl patiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen. Geen bepaalde oorzaken aan te geven. Ongeveer 3 maanden geleden vestigden wij er de aandacht op, dat er veel patiënten in de Haar- lemsche ziekenhuizen waren, zoodat vrijwel steeds alle bedden bezet waren. Het was zelfs zoo dat de Geneeskundige Dienst te Haarlem, de aanvragen voor opnemingen van patiënten die geheel of ge deeltelijk voor gemeenterekening in de ziekenhuizen moeten worden verpleegd, nader bekeek, om voor keur te geven aan die patiënten die het eerst hulp noodig hebben. Daardoor had men zekerheid dat de belangen der patiënten niet in het gedrang komen. Wij hadden toen den directeur van den Genees kundigen Dienst te Haarlem gevraagd of er een verklaring is te geven voor den toeloop van patiënten. Het is zoo zei dr. W. B. Smit eigenaardig, maar een bepaalde oorzaak is niet vast te stellen. De algemeene gezondheidstoestand der bevolking in Haarlem geeft geen reden tot ongerustheid. Van een onsunstigen invloed van de tijdsomstandigheden is tot heden nog niet veel te bemerken. Het opmerkelijke is. dat de sterfte aan tuberculose te Haarlem over 1940 lager was dan over 1939. Het sterftecijfer was namelijk 3.17 per 1000 inwoners, tegen 3.80 verleden jaar. Het sterf tecijfer voor geheel Nederland ligt boven de 4. Niet onmogelijk is, dat er psychische factoren in het spel zijn. Door de tijdsomstandigheden zijn er menschen die lichamelijk lijden thans meer ge voelen dan voorheen en daarom er toe komen zich te doen verplegen. Bovendien is het wel aan te nemen dat oofc: sociale omstandigheden er toe medewerken dat een aantal patiënten die vroeger thuis verpleegd werden nu voor opneming in de ziekenhuizen in aanmerking komen. De moeilijkheden voor de verpleging thuis voor sommige patiënten worden ook vergroot door de voeding. Er is wel een regeling voor de ver strekking van ziekenvoedsel, maar die verzorging kan natuurlijk niet zoo goed zijn als in de zieken huizen. Zoo is het mogelijk aldus besloot de directeur dat allerlei factoren medewerken om het aan tal patiënten in de ziekenhuizen te vermeerderen. De directeuren van de Haarlemsche Ziekenhuizen gaven ons een korte verklaring die daarmee over eenstemde. Nu hebben wij nog eens geïnformeerd, waarbij ons werd medegedeeld, dat het aantal patiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen nog steeds zeer groot is. Alleen in het St. Elisabeths Gasthuis is de laatste weken een kleine vermindering te constateeren. Het opmerkelijke is dat nog steeds geen bepaalde oorzaken zijn aan te geven. Een der deskundigen verklaarde ons, dat zijn indruk is dat verscheidene omstandigheden tezamen medewerken tot een ver booging van het aantal patiënten. De Amstcrdamsche Betuwe in bloei. Aan den rand van de hoofdstad, de volkstuin tjes aan den Spaarndammerdijk, staan de vruchtboomen in bloei. De molen aan den Haarlemmerweg verhoogt het lande lijk cachet van dit typisch stukje natuur onder den rook der groote stad. (Pax-Holland). Duitsch weermachtsbericht: Havens in Schotland en Zuid-Engeland bestookt. Britsche troependeelen ten koste van zware verliezen Solloem binnengedrongen. BERLIJN, 16 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot rapporteert als gezamenlijk resul taat van haar gevechtsactie het tot zinken brengen van 26.000 b.r.t scheepsruimte. Daarvan werd 18.000 br.t. reeds in vorige berichten vermeld. Het lucht- wapen vernietigde in het zeegebied rondom Enge land twee schepen met tezamen 5.000 b.r.t. en be schadigde een ander schip in een dok door voltref fers van zwaar kaliber. Gevechts- en jachtvlieg tuigen vielen overdag en des nachts verscheidene Britsche vliegvelden aan en vernielden een aantal vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond. An dere geslaagde luchtaanvallen waren in den afge- loopen nacht gericht op havensteden in Schotland en Zuid-Engeland. In Noord-Afrika sloegen Italiaansche afdeelingen van het Afrika-corps een aanval vpn den vijand bij Tobroek af. Met gebruikmaking van talrijke pant serwagens rukten vrij sterke Britsche strijdkrachten naar Fort Capuzzo en Solloem en drongen met dee- len van hun strijdkracht Solloem binnen. De vij and leed hierbij sterke verliezen, Er werd een aan tal gevangenen gemaakt. Lichte Duitsche gevechts vliegtuigen namen met succes deel aan de gevech ten bij Tobroek en Solloem. In het gebied van de Middellandsche Zee be stookten formaties van het Duitsche luchtwapen in herhaalde aanvallen het vliegveld Lucca op het eiland Malta met brisant- en brandbommen, welke groote branden en verscheidene ontploffingen ver wekten. Op het eiland Kreta werden kazernes van den vijand in brand geworpen en op een vliegveld werden drie toestellen op den beganen grond ver nield. In het zeegebied om Kreta plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen voltreffers van bommen op drie Bommen op tal van wapenfa brieken BERLIJN. 17 Mei (D.N.B. Naar het D.N.B. ver neemt, hebben sterke formaties van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 16 op 17 Mei een reeks belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden Enge land aangevallen. De voornaamste aanval begon na middernacht. Binnen een uur tijds wierpen sterke for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen brand- en brisant bommen van allerlei kaliber op talrijke wapenfabrie ken en andere industrieele doelen in een stad in Mid- den-Engeland ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 17 Mei (D.N.B.) In den afgeloopen nacht is de vijand naar West-Duitschland gevlogen. Zijn bri sant- en brandbommen veroorzaakten slechts geringe schade aan verscheidene woonhuizen en aan een on belangrijke fabriek, waarbij eenige burgers gewond werden. Militaire of voor de oorlogvoering belangrijke doelen werden niet getroffen. Overal werd de vijand door den afweer belemmerd om zijn bommen met succes te plaatsen. groote koopvaardijschepen. Bij de poging om in den loop van den dag de Duitsche Bocht en de be zette gebieden binnen te vliegen, verloor de vijand bij elkaar vijf vliegtuigen. In den afgeloopen nacht vloog de vijand met vrij sterke strijdkrachten naar Noord- en Noordwest Duitschland en deed o.a. een aanval op Hannover. Afzonderlijke vliegtuigen drongen door tot Berlijn, nergens ontstond noemenswaardige militaire schade. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gedood en gewond. Drie der aanvallende Britsche liegtuigen werden omlaaggeschoten. IN ArRIL MEER DAN EEN MILLIOEN TON TOT ZINKEN GEBRACHT. BERLIJN, 16 April (D.N.B.) In aansluiting op het weermachtsbericht van vandaag verneemt het D.N.B. dat in de maand April voor het eerst in dezen oorlog meer dan een milliocn ton scheeps ruimte tot zinken gebracht is. Dit buitengewone succes van Duitsche luchtmacht en marine is ove rigens sterk beïnvloed door de voortdurende aan vallen der gevechtsvliegtuigen op de transportvloot der uit Griekenland vluchtende Britsche troepen. Dergelijke recordcijfers kunnen niet elke maand verwacht worden, niet de records trouwens zijn in dezen oorlog beslissend, maar de gestaagheid, de on ophoudelijke uitholling der Britsche oorlogseconomie. In de gestaagheid van het tot zinken brengen ligt het doodelijke gevaar voor Engeland. Met betrekking tot de aanvallen van het Duit sche luchtwapen op voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland in den nacht van 15 op 16 Mei wordt nog bekend dat de haveninstallaties en werven van Barrow in Furness zwaar getroffen zijn. Twee bommen troffen de sluis, een bom een fabriek in de nabijheid van het Lisserdock. Een andere bom sloeg in in een werkloods van de Vickers-Armstrongwerf. Deze vier uitgeworpen bommen behoorden tot het zwaarste kaliber van het Duitsche luchtwapen en zij zullen waarschijn lijk buitengewoon groote schade hebben aange richt. Gemachtigde voor boschwezen en jacht. "s-GRAVENHAGE, 17 Mei. Het heden verschenen nieuwe Verordeningenblad brengt onder nr. 93 een besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van Landbouw en Visschcrij. van Handel. Nij verheid en Scheepvaart en van Opvoeding. Weten schap en Cultuurbescherming tot instelling van de be trekking van gemachtigde voor het boschwezen, de houtvoorziening en de jacht. De gemachtigde wordt benoemd en ontslagen door de secretarissen-generaal van de departementen Landbouw en Visscherij en van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. Zijn benoeming geschiedt na overleg met den secretaris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming. De gemachtigde heeft de algemeene leiding van al hetgeen betreft het boschwezen, de houtvoorziening en de jacht. Organisatie van den bloem- bollenhandel. De heer B Warnaar adviseur? In de „Hobaho", uitgave van N.V. Holland's Bloem bollenhuis te Lisse, lezen wij het volgende: „Zijn wij wel ingelicht, dan is de heer Bram War naar, directeur van de firma Warnaar Co. en plaats vervangend voorzitter van den Bond van Bloembollen handelaren, te Sassenheim, door de organisatie-com missie voor het bedrijfsleven (commissie-Woltersom) aangezocht om als adviseur op te treden voor de ganisatie van den groothandel In bloembollen." Een officieele bevestiging van dit bericht had het blad echter nog niet kunnen verkrijgen. Amerika en Frankrijk. Mededeelingen van Roosevelt. United Press meldt uit Washington: President Roosevelt heeft in een verklaring gezegd dat het ondenkbaar is dat het Fransche volk de samenwer king en een overeenkomst met Duitschland zou accepteeren, omdat deze in feite zouden neer komen op een bondgenootschap met een macht die de verstrekkende verwoesting der vrijheid en der burgerlijke instellingen, waar deze zich ook bevinden, ten doel stelt. De politiek der Ver- eenigde Staten ten opzichte van Frankrijk berust op de oorspronkelijke eischen van den Duitsch- Franschen wapenstilstand en erkennen de door dezen wapenstilstand aan de Fransche regeering opge legde beperkingen. Pétain heeft, naar Roosevelt zeide, destijds zich bereid verklaard buiten de wapenstilstandsvoorwaarden niet met Duitschland te onderhandelen. „Dit was het minste dat men van Frankrijk kon verwachten dat het de respec teering van zijn integriteit verlangde". Het volk der Ver. Staten zal nauwelijks kunnen gelooven dat Frankrijk vrijwillig in dit bondgenootschap zou treden, waarbij het blijkbaar zijn koloniale rijk op geeft, met inbegrip van de Afrikaansche koloniën en de Atlantische kusten daarvan, „hetgeen een bedreiging voor den vrede en de veiligheid van het Westelijk Halfrond beteekent". Uit Berlijn meldt het A.NJ?.: In de Wilhelm- strasse weigerde men zijn houding te bepalen nopens de verklaring van Roosevelt omtrent Frankrijk. Men verklaarde van Duitsche zijde dat het ant woord op deze boodschap van Roosevelt niet door Berlijn, maar dor Vichy gegeven moet worden. Toch hebben natuurlijk de uitlatingen van Roosevelt in politieke kringen van de Duitsche hoofdstad een zekere belangstelling gewekt, waaruit overigens blijkt dat men ook in deze krin gen zich zuiver op het standpunt van den toe schouwer plaatst. Ten aanzien van het tot Frankrijk jgerichte ver wijt dat het wapens heeft dorogevoerd naar een ander land, wees men te Berlijn op de omstandig heid dat het den heer Roosevelt met zijn practij- ken al heel weinig betaamt dergelijke verwijten te doen. Men heeft te Berlijn nog nooit gehoord dat Engeland of Roosevelt zich opgewonden heb ben, als andere landen wapens naar Engeland heb- porteerden. Er bestaat ten slotte toch groot verschil zoo betoogde men alhier, of een vliegtuig een paar minuten in Syrië landt dan wel of groote Engelsche oorlogsschepen als de „Malaya" weken lang in een Amerikaansche haven gerepareerd worden. Als in dit opzicht precedenten geschapen zijn, dan is dit uitsluitend door Engeland en de Vereenigde Staten geschied. Voorts verneemt het D.N.B. uit Washington dat president Roosevelt gisteren op de persconferentie weigerde antwoord te geven op de vragen of hij ambassadeur Leahy uit Vichy zou terugroepen en of Martinique zou doen bezetten. Toen men zin speelde op een mogelijk verbreken der diplomatieke betrekkingen met Frankrijk, zeide Roosevelt: „Aan gezien de toestand van dag tot dag kan verande ren, is het mij onmogelijk zich uit te laten in „hy pothetische begrippen". Men moet integendeel zich houden aan „feiten". Op de opmerking dat de af kondiging van een oorlogszone op de Roode Zee een feit vormt, antwoordde Roosevelt dat dit afhangt van bijzonderheden en vooral van de vraag, of het een „effectieve blokkade" betreft. Omtrent den eisch van den minister van Oorlog Stimson dat het verkeer met Engeland doeltreffend moest wor den beschermd, verklaarde Roosevelt ontwijkend dat het hier het bekende, „zeer gecompliceerde" vraagstuk betrof. Vichy verrast over Roosevelt's jongste verklaringen. VICHY, 17 Mei (D.N.B.) Naar aanleiding van de verklaring van president Roosevelt in aan sluiting op de toespraak van maarschalk Pétain, is hier het volgende officieele communiqué uitge geven. In de kringen der regeering van Vichy toont men zich verrast over de verklaringen, welke president Roosevelt in Washington zou hebben afgelegd en volgens welke hij de toespraak van Maarschalk Pétain opvat als een beschikbaarstelling van de Fransche koloniën aan Duitschland. Deze interpre tatie wekt verbazing in verband met officieuze mede deelingen, waarin de bezetting van Fransch Guyana en van de kolonie Martinique overwogen wordt. De bewaking van tien Fransche schepen in Amerikaan sche havens, waaronder ook de „Normandië' vormt een handeling, welke men met zuiver ideologische redenen, waarmede men in de Vereenigde Staten de aangelegenheid wil vergoelijken, niet vei"kla- ren kan. In Mei 1940, toen Frankrijk door Enge land in den steek werd gelaten, beschouwden de Vereenigde Staten het als doelmatig het Fransche beroep onbeantwoord te laten. Heden heeft Frank rijk, dat als groote mogendheid de onschendbaar heid van zijn koloniale rijk bewaren wil. wel het recht met zijn overwinnaar over de voorwaarden en omstandigheden eener gemeenschappelijke nieuwe ordening van het Europeesche vasteland te onderhandelen. Dit beteekent in het geheel niet dat Frankrijk het doel nastreeft Groot Brittannië en nog veel minder de Vereenigde Staten aan te vallen. De dreigementen van den Brhschen minister van buitenlandsche zaken Eden tegen Syrië en het bombardeeren van Syrische vliegvelden vormen onderdeelen van een stand van zaken welken Frankrijk nog weigert als een aanvalspoging van Engeland te beschouwen. Overigens geeft de ver klaring, welke de Fransche ambassadeur in Washington Henry Haye jegens de Amerikaansche pers heeft afgelegd, in dit opzicht het standpunt weer van het Fransche volk dat afkeer heeft van alle splitsing en dat zijn vertrouwen stelt in het beleid en de groote vaderlandsliefde van maar schalk Pétain. Textielkaart blijft tot 1 September geldig. Geruchten tegengesproken. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde mede deelt. zijn de geruchten, welke zich momen teel hier en daar rond de textielkaart voordoen, van lederen grond ontbloot. De thans geldige textielkaart blijft van kracht tot 1 September a.s. 100 KINDEREN DE GASTEN VAN DE AMSTERDAMSCHE POLITIE. AMSTERDAM, 16 Mei Op verzoek van den Alg. Ned. Politiebond, afd. Amsterdam, heeft het stedelijk bureau Amsterdam van de stichting „Win terhulp Nederland" uit de door haar ondersteunde gezinnen 100 kinderen aangewezen, die op Zaterdag 24 Mei a.s. gast zullen zijn van de politie-ambte- HEDEN: 12 PAGINA'S Dit jaar weer Luilakmarkt te Haarlem. Niet op Vrijdagavond, maar alleen op Zaterdag vóór Pinksteren. De jaarlijksche Luilak-markt, welke ieder jaar op Vrijdag en Zaterdag voor Pinksteren gehouden wordt, is een Haarlemsche traditie, die men gaarne wil hand haven. Het vorig jaar moesten wij de Luilak-markt echter noodgedwongen missen, maar daar Haarlem in den lande bekend staat als de Bloemenstad, wil men deze markt, voor zoover de omstandigheden het toelaten, thans laten doorgaan. Een markt op Vrijdagavond, welke den ganschen nacht voortduurt, is wegens de verduisteringsvoor schriften en het uitgaansverbod niet mogelijk. Om echter de Haarlemmers toch In de gelegenheid te stel len, op de Luilak hun potjes te koopen. en het idee 'an vroeg-opstaan. onafscheidelijk aan de Luilak ver bonden, te handhaven, is besloten, dat dit jaar de Luilakmarkt doorgang zal vinden en wel op Zaterdag vóór Pinksteren van des morgens zes tot des namid dags zes uur. De Haarlemmers zullen dus met Pinksteren volop gelegenheid hebben, van de gebruikelijke Luilak-pret te profiteeren. De Persoonsbewijzen te Haarlem. Uitreiking verloopt nu vrij vlot. Maar nog altijd zijn er verkeerde foto's en wegblijvers. Het gaat nu met de uitreiking van de Persoonsbe wijzen te Haarlem heel wat vlotter dan in de eer ste dagen. Maar het blijkt wel dat het een heel werk is er voor te zorgen dat 100.000 Haarlemmers een kaart krijgen die aan alle eischen voldoet. De ambtenaren zijn nu goed ingewerkt, zoodat er al een goed tempo bereikt wordt. Deze week was het aantal opgeroepenen per dag opgevoerd van 400 tot 800. De volgende week be gint men evenwel weer met 700 om eens te zien hoe het gaat. Zoo mogelijk zal het aantal op 800 per dag gehandhaafd worden. Vrijdag waren er 800 personen opgeroepen, ter wijl er 650 bewijzen konden worden afgegeven. Dat is dus een percentage van 80, terwijl dit in de eerste dagen onder de 50 bleef. Er waren nu nog ongeveer 100 menschen die nog met een foto kwamen die niet aan de eischen vol deed. Dit is wel verbazingwekkend na de vele waarschuwingen en aanwijzingen die daarover ge geven zijn. Het opvallende is. dat zeer veel ouden van dagen met onvoldoende foto's komen. Er zijn er die vertellen dat zij alleen maar wisten dat zij foto's moesten meebrengen. Zelfs de aanwijzingen die op hun oproepingskaart staan hadden zij niet gelezen. Geen wonder dat zij op die manier „lek varen". Verwonderlijk is, dat er nog fotografen zijn gelukkig slechts enkelen! die nog foto's aan den achterkant stempelen met hun firmanaam. Het is een goede reclame, maar.het maakt de foto's voor de persoonsbewijzen onbruikbaar. In het lokaal in het gebouw van den Protestan tenbond waar de Haarlemmers hun Persoonsbewijs in orde moeten laten maken is nu een reservetafet gemaakt voor de menschen die terug moeten ko men, omdat zij den eersten keer geen goede foto's hadden. Om de ingezetenen ter wille te zijn' is de maatregel getroffen dat zij niet behoeven te wach ten tot alle andere ingezetenen hun bewijs heb ben, maar dat zij over enkele dagen terug kunnen komen met hun nieuwe foto's. Aan die reserve-tafel worden in den regel 60 of 70 menschen per dag geholpen. Rijksdienst voor liet Nationale Plan Taak bij heden verschenen verordening omschreven, 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. Het heden ver schenen verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken, van Financiën, van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming, van Waterstaat, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij betreffende de instelling van een rijksdienst voor het Natio nale Plan. Hierin wordt bepaald dat ten behoeve van de ruimtelijke ordening der nationale belangen, het toezicht op de ruimtelijke ordening van de streek- belangen en gemeentelijke belangen en het onder zoek. dat als basis voor deze ordening zal dienen, een riiksdienst voor het nationale plan wordt in gesteld, Aan het hoofd hiervan staat een president, Deze ressorteert onder den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken. Als onderdeelen van den riiksdienst worden in gesteld' een raad van bijstand, een vaste commis sie, andere commissies, welke naar behoefte wor den ingesteld en een bureau. De rijksdienst voor het Nationale Plan heeft tot taak de centrale ruimtelijke ordening en coördina tie van planologische maatregelen voor het geheele gebied des rijks. Op verzoek van en in overleg met den president van den rijksdienst voor het Nationale Plan kan de secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming' 1) Een of meer universiteiten en'of hoogescholcn aan wijzen. waar een studiecentrum zal worden ingesteld ten behoeve van het onderzoek, naar welke grondsla gen de ruimtelijke ordening van de nationale, streek- en gemeentelijke belangen zal dienen te geschieden. 2) De Hoogleeraren aanwijzen, die met de leiding van deze studiecentra worden belast. De president van den rijksdienst voor het Nationale Plan kan voorschrijven dat en op welke wijze bepaal delijk aan te duiden objecten in een streekplan of in een uitbreidingsplan moeten worden opgenomen. De openbare lichamen zijn verplicht aan den president van den rijksdienst voor het Nationale Plan of aan het door hem daarmede te belasten bureau op verzoek tij dig van voorgenomen grondaankoopen en werken mededeeling te doen en alle gevraagde gegevens te verstrekken. Gelijke verplichting geldt met betrekking tot voorgenomen werken voor andere rechtspersonen en voor natuurlijke personen. De president van den rijksdienst kan tegen door openbare lichamen voorgenomen grondaankoopen en tegen het uitvoeren van door die lichamen of door andere rechtspersonen of door natuurlijke personen voorgenomen werken bezwaar maken, indien de grond aankoop of het voorgenomen werk in strijd zou zijn met het nationale plan, een streekplan, een uitbrei dingsplan. een in voorbereiding zijnde ontwerp of een in voorbereiding zijnde wijziging daarvan. Tegen een door den president van den rijksdienst ge maakt bezwaar kan overeenkomstig door den secre taris-generaal van het departement van binnenland sche zaken nader vast te stellen regelen bij dezen be roep worden ingesteld Dit besluit treedt heden in werking. Tegelijkertijd treden de artikelen 45 tol en met 50 der Woningwet buiten werking.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1