1 SPORTJASJE. INCASSO BANK n.v. ALLE BANKZAKEN Het menu van den dag JCiuist en £ettecen m- KORT NIEUV/S. Onder valsche vlag ZATERDAG 17 M E I 1941 H A A RLE M'S DAGBLAD Dit sportjasje, een prettige dracht op een dun zo merjurkje, is gebreid van 400 gr. gemêleerde groe ne wol en met pennen no. 4. Maat 44. We beginnen met den rug en zetten hiervoor 70 st. op. We breien nu eerst een rand van gerste korrel (1 r., 1 a., verspringen) die 7 toeren hoog is, en vervolgen het werk met een pen recht, een pen averecht. Na 4 pennen minderen we voor en achter een keer en na 3 pennen nog een keer. Na 10 pen nen boven de laatste mindering meerderen we voor en achter een steek, en dit doen we elke fide pen weer tot we 74 st. op de pen hebben. Als we 77 toeren boven den rand gebreid hebben, kanten we voor het armsgat links en rechts 10 st. af (4-3-2-1) en vervolgen het werk nog 36 toeren. Dan kanten we in het midden 18 st. stevig af voor den hals, en de 18 st. aan weerszijden worden schuin opgebreid voor den schouder, d.w.z. van den hals af eerst 12 st. breien, dan 6 st. en dan den schouder afkanten. (foto De Haas) Bij het linkervoorpand te beginnen zetten we 40 st. op en breien eerst weer den rand van gerste korrel. Voorts breïèn we langs den heelen voorkant een bies van gerstekorrel, die 6 st. breed is. We minderen bij het voorpand, net als bij den rug, eerst weer 2 st. af en meerderen daarna om de 5 toeren een steek bij, natuurlijk alleen aan den zijnaadkant, tot we 77 toeren hebben en 47 st. op de pen. Voor het armsgat kanten we weer 10 st. af, en na nog 4 pennen gebreid te hebben verbreeden we den bies van gerstekorrel door aan den binnenkant bij elke pen een steek meer in gerstekorrelpatroon te breien en aan den buitenkant er om de 6 pennen een steek bij te maken. Dat laatste doen we maar 3 keer. Als we 30 toeren van het armsgat gebreid hebben, ver- deelen we het werk in tweeën, en wel 24 st. voor den schouderkant, dien we nu eerst gaan breien, maar waarvan we aan den reverskant telkens twee st. afkanten. Als we dit 3 keer gedaan hebben is de schouder even hoog als bij den rug en ook 18 st breed. We kanten hem nu op dezelfde manier af als bij den rug. Voor de revers hebben we nu nog 16 st. over, die we eerst twee keer opbreien en die we tot een punt laten uitloopen, door aan den schouderkant eerst 2 st. af te kanten en dan achter eenvolgens 3-3-4-4. Het rechtervoorpand is als het linker, maar hier in komen de knoopsgaten, die 3 st. breed zijn er. ook 3 st. van den kant liggen. Het eerste knoopsgat is na 36 toeren van onder af en elk volgende knoopsgat is 10 toeren verder. Het laatste knoops gat ligt net onder de revers. Voor den mouw zetten we 18 st. op, meerderen om de 3 pennen voor en achter tot 36 st. en dan om de 2 pennen tot 48 st. We zetten er dan nog voor en achter in één keer 8 st. bij op en breien deze 64 st. 8 keer over. Nu minderen we geregeld af en wel voor en achter telkens eefl steek eerst om de 4 pennen tot 58 st., om de 6 pennen tot 48 st., en om de 8 pennen tot 38 st. Daarna breien we nog een rand van 7 toeren gerstekorrel. Voor de zakken zetten we 20 st. op en breien 25 pennen gewoon en dan nog 7 pennen gerstekorrel. Nu kanten we links en rechts telkens 3 st. af, zoo dat de klep in een punt uitloopt, die later naar bui ten omgeslagen wordt. Voor het kraagje zetten we 42 st. op en breien 22 toeren gerstekorrel en voor het bandje in den rug zetten we 50 st. op en breien 10 toeren. We strijken alle deelen onder een vochtigen doek en stikken het op de machine in elkaar. De zakken worden eerst gevoerd met een lapje zij en er komt ook een biesje zij tegen de knoopsgaten en onder de knoo- pen. De hoeken van den kop var. den mouw wor den naar binnen gevouwen, zoodat er een vierkante kop ontstaat die glad ingestikt wordt. KRUISWEG 59 HAARLEM SAFE-DEPOSIT HOE GEBRUIKEN WIJ ONZE MAALTIJDEN. In tijden van distributie groeit onze belangstel ling voor alles wat eten betreft.. Let maar eens op, hoeveel aandacht er bestaat voor de étalages van winkels die levensmiddelen verkoopen, en dan niet alleen van de zijde der winkelende dames, maar alle mogelijke mensehen houden eens even stil om een blik te werpen op alles wat er ligt uitgestald. Deze begrijpelijke belangstelling mag echter niet blijven steken bij een smakelijke étalage want het is niet consequent om verrukt te zijn over een etalage, en dan thuis te volstaan met de opmer king: dit en dat kan ik niet krijgen, dus we doen maar zoo'n beetje met het eten, hoe het er uit ziet, komt er niet op aan. Zoo goed als de winkelier in levensmiddelen zijn étalage goed verzorgt om tot koopen te nooden. zoo goed moet de huisvrouw haar maaltijden behoorlijk verzorgen om tot eten te nooden. En juist in distributietijd, nu er zooveel veranderd is en de hulpmiddelen zooveel schaar- scher geworden zijn. is het dubbel noodig om sma- kelijk-uitziende schalen en schotels op tafel te bren gen. Is het stukje vleesch maar klein voor het gezin, dien het niet op een grooten vlecschschotel op, omdat nu dubbel opvalt hoe klein het is. Zet het gesneden op den schotel op tafel, of beter nog: maak er met de groente en eventueel de aardappelen een eenvoudig, opgemaakten schotel van, dan valt de kleine hoeveelheid totaal niet op. Dien éénpersoons porties evenmin op groote schotels of in dekschalen op en zorg dat ze goed warm op tafel komen. Dek de tafel even keurig als vroeger; denk niet: nu ik geen tafellaken meer gebruik maar een zeil tje, komt de rest er ook niet meer op aan. Laat de waterkan niet aangeslagen zijn, alsof er geen warm water en wat zand meer is om haar schoon te maken, laat de lepels en vorken goed onderhouden op tafel komen en laat een bloemetje uit den tuin de tafel wat opvroolijken. Dit zijn nu wel allemaal bijkomstigheden die met de maaltijden zelf niets te maken schijnen te hebben, maar zij beïnvloeden de stemming en de sfeer aan tafel in vrij hooge mate. en die is wel van belang voor het maal. Een opgewekte toon bij een goed verzorgde omgeving bevorderen de spijs vertering en ieder van ons weet dat ergernis of slordigheid ons het gevoel kunnen geven dat het maal ons zwaar ligt. wat feitelijk wil zegen, dat het voedsel slecht verteert. Bij velen is de trek vóór de maaltijden grooter geworden en dat heeft wel eens tot gevolg, dat er met zoo'n lust wordt aangevallen, dat men zich nauwelijks den tijd gunt- om te kauwen. Het mag dan al eens aanlokkelijk zijn om zoo te eten, ver standig is het zeker niet. want hoe minder er ge kauwd wordt, hoe minder profijt men van het voed sel heeft. Natuurlijk is het van gezonde opgroeien de jongens niet te vergen, dat zij met precieuse hapjes, langdurig kauwend, hun geweldige trek in eten stillen, maar wie soms het andere uiterste bij woont. waarbij het eten als op hondemanier naar binnen wordt geslokt, kan toch wel begrijpen dat een middenweg daartusschen best te vinden zou zijn. Ook overhaast genuttigde maaltijden hebben veel minder profijt, dan wanneer dat zelfde op rustige wijze was opgegeten, terwijl eveneens onregel matige tijden voor het eten uit den booze zijn. Niet alleen moeten wij dus de voordeelen van ons voedsel in de spijzen zelf zoeken, maar ook wel degelijk in de manier waarop wij ze gebrui ken en hoe best de samenstelling ook mag zijn wanneer de wijze van eten onverstandig is. heb ben wij er toch niet het voordeel van dat wij kon den hebben. u E. E. J.-P. Groentesoep Raapstelen Gekaiicte aardappelenpurée Yoghurt met bessensap. RECEPTEN. Groentesoep. 1 L. water; 1 kopje melk; l/2 pond ver schillende groenten, zooals spinazie, worteltjes, prei, raapstelen, koolraap enz 150 gr rijst; 1 afgestreken lepel boter; zout; 2 bouillonblokjes. Smoor de schoongemaakte en fijngesneden groenten In de boter gedurende vijf minuten. Voeg het water toe en als dit kookt de rijst en de bouillonblokjes, laat dit gedu rende twintig minuten koken, giet de kokende melk erbij en maakt de roep op smaak af met zout, enz. Raapstelen. 2 pond raapstelen: pond spinazie; zout Wasch de belde groenten schoon, laat ze uitlekken en breng ze met het aanhangende water aan de kook. Kook ze snel gaar, laat ze uitlekken, maar bewaar het vocht voor een magere soep. Hak de groenten, bind ze met wat paneermeel of beschuit en laat ze twintig minuten zachtjes stoven. Gekruide aardappelpuree. 750 gr. koude aardappelen; wat melk: 1 ons belegen Leidsche kaas; X gesnipperd uitje; wat boter of vet; peper en zout en nootmuskaat. Druk de aardappelen fijn ln de kokende melk. Bak de ui lichtbruin ln de boter, doe ze bij de purée voeg er de geraspte kaas en de kruiden bij en dien ze direct op. Yoghurt met bessensap. y2 L. yoghurt; 2 d.L. bessen sap; 1 d.L. water!; 1 lepel aardappelmeel; 4 eetlepels suiker. Breng het sap aan de kook, vermeng het aardappelmeel met het water, roer dit door het sap en maak het met suiker af. Laat het sap afkoelen en roer het door de yoghurt. Dien het gerecht dadelijk op. IN EEN MODERNE KEUKEN wordt Jozo of Nezo gebruikt, het hygiënisch bereide en verpakte zout van Boekelo. (Adv. Ingez. Med.) Een verrassing voor de kinderen. Ook in donkere tijden zijn er dagen, die gevierd moe ten worden en vooral verjaardagen van kinderen mogen niet meer dan noodzakelijk is. door de tijdsomstandig heden aan feestelijkheid inboeten. Tractaties in vloei baren en vasten vorm dragen .altijd het hare bij om de stemming cr in te brengen of er in te houden. Niet alleen de smaak ls hierbij van belang, maar ook de wijze van opdienen Het rietje in de limonade, het mooie papiertje om de lekkernij zij verhoogen de feestvreugde. Ook is het steeds een succes, als kinderen op een huise lijk feestje gctracteerd worden op iets, dat gewoonlijk alleen maar in een restaurant of speeltuin wordt gegeven. Kent u b.v. de melkdranken, die fn verschillende mllkbars te krijgen zijn? Behalve dat het melk Is met een vruch- tensmaak. is deze drank gewoonlijk ook schuimend en mousseerend. We geven u hier een recept van zoo'n schui menden drank, die, als er gedeeltelijk spuitwater ge bruikt wordt, ook zal „prikken", zooals de kinderterm iuidt. Tevens een recept van een gezonde versnapering, die we ook in dezen tijd zelf kunnen maken, zonder van onze bonnen en ons huishoudgeld veel te gebruiken. SCHUIMENDE VRUCHTENDRANK (4—6 GI.AZEN) 2 d.L. gesuikerde bessensap (helft van een fleschje) öf 2 d.L. bessensap en ong. 1 eetl. suiker, L. water öf 1/4 L. water en 1 4 L. spuitwater, 50 g. (I/. ons) taptemelk- poeder. Meng het melkpoeder aan met een half kopje water tot een glad papje. Voeg onder voortdurend roeren met een garde (eiwitklopper) de rest van het water en het bessen- met de suiker toe. Klop den drank schuimig en zorg. l^oor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). TEDDY GUNT EEN ANDER OOK WAT „Kijks eens Teddy, 'k heb een kluifje voor je meegebracht vandaag. Want ik dacht, mijn brave hondje lust zoo'n lekkernij wel graag. Heel den dag reeds was mijn Trixje een voorbeeldig, aardig dier. En daar moet hij Iets voor hebben, want dat doet mij veel plelzler. Maar wat zie ik, ls je vrindje ditmaal ook van de partij? Wacht dan even. want dan haal Ik voor hem er nog wat bij. Waarlijk Puck, 'k zal om Je denken, 'k ga het even halen vlug. Wees nu maar niet ongeduldig, dadelijk ben ik terug. (Adv. Ingez. Med.) dat er geen klontjes van melkpoeder in blijven zitten. Als spuitwater wordt gebruikt, voeg dit dan toe na het schuimig kloppen. Schenk de glazen vol cn presenteer ze meteen. (Bij lang staan wordt het schuim eentgszins taai). OPEN HANG OP-SANDWICHES (20 Stuks). 5 dunne sneetjes bruin brood, 100 g. (1 ons) hangop, 1 bosje radijs, wat sterrekers, zout en desgewenscht peper. Besmeer de sneetjes brood met een dikke laag hangop en snijd ze In vieren of: snijd met een glas drie of vier kleine rondjes tilt elke boterham en besmeer deze met hangop (dit kost echter meer brood). Beleg de stukjes niet halve radijsjes of met sterrekers. Strooi er daarna wal zout over. Leg de sandwiches op een schotel en presenteer ze ter afwisseling van zoete versnaperingen. ALIDA REIDING Over karnemelk en taptemelk. De publieke opinie over taptemelk is onjuist. Het is dikwijls een raadsel, hoe bepaalde ideeën postvatten. Waarom bijvoorbeeld vindt men het een tooneel- stuk zóó mooi, dat het avond aan avond volle za len trekt en laat men het andere, misschien betere, „als een baksteen vallen?" Waarom ook draagt men den een of anderen sportheld onder luid gejuich op de schouders in het rond en gevoelt men niet de minste behoefte om een ander, die op wetenschappelijk of artistiek terrein iets presteert en oneindig veel meer voor de wereld beteekent, ooit te zien of te leeren ken nen, laat staan te. bejubelen? Ook op voedingsgebied heeft „men" zoo zijn eigen meeningen, die soms door intuïtie raak zijn, maar dikwijls ook in het geheel niet gebaseerd op zelfs.de geringste kennis van de voedingsleer. Dit vindt men goed en dat vindt men slecht en on eindig veel moeite moeten de deskundigen op dit terrein zich getroosten in het belang van een juist oordeel over bepaalde producten. Om zéér actueel te zijn, nu de melk gedistri bueerd werd: van karnemelk zullen zeer velen di rect volmondig beamen, dat ze gezond voor ons is, doch taptemelk beschouwt men vaak als een drank „waar niets in zit". En tochbevatten beide vrijwel precies de zelfde voedingsstoffen! Ziedaar een dier onverklaarbare grilligheden van de publieke opinie. Aan karnemelk zoowel als aan taptemelk is het vet weliswaar onttrokken, doch ons lichaam heeft nog zoovele andere stoffen noodig en eiwit, kool hydraten, kalk, fosfor en ijzer bleven in karnemelk en taptemelk achter, in vrijwel gelijke hoeveel heden als in volle melk. Daarom is het onjuist, om taptemelk niet, evenals karnemelk, als een uitstekend voedingsmiddel te waardeeren. Door haar neutralen smaak zal tapte melk zich zelfs beter dan karnemelk leenen voor de bereiding van allerlei gerechten. Met taptemelk #kan men allerlei pappen klaar maken, op vrijwel dezelfde wijze als met volle melk. Ook soepen, stamppotten, sausen, vla's en puddingen, die men vaak zonder melk bereidt, kun nen aan smaak en voedingswaarde winnen door het gebruik van taptemelk. Huisvrouwen, wanneer u taptemelk door de maaltijden verwerkt en uw echtgenoote en kinde ren proeven, dat het goed smaakt, dan draagt gij er in belangrijke mate toe bij, om de publieke opinie over dit voedingsmiddel ten goede te ver anderen. Ge helpt de deskundigen op voedingsge bied, die er nu. meer dan ooit, voor ijveren om onze volksgezondheid in deze moeilijke tijden op peil te houden. Haarlem's Muziek-Instituut. 48ste Leerlingen-Uitvoering De stukken en stukjes, die Vrijdagavond in de Tuin- zaal van het Gem. Concertgebouw door verschillende leerlingen van Haarlem's Muziek-Instituut ten ge- hoore gebracht werden stelden over 't geheel wat hoogere eischen aan de vaardigheid en de muzikali teit der jeugdige uitvoerenden dan die welke op het programma van den voorafgeganen Dinsdagavond stonden. Thans kwamen er dan ook reeds enkele wer ken, zooals een Nocturne van Chopin en een Viool concert van Vivaldi, op voor, die zeker niet voor in structieve doeleinden geschreven zijn, maar die tot de klasse der groote-menschen-muziek behooren. Zoo kwam het, dat we een paar malen e.en vertolking te hooren kregen, waaruit nog ontoereikende psychische rijpheid bleek. Het zijn zooveel factoren, als rhyth- miek, metriek, dynamiek en, wat de piano betreft, pe- daalgebruik, die met een juiste weergave der noten moeten samenwerken om alleen nog maar een cor recte uitvoering op te leveren. Elk dier factoren neemt een deel van de aandacht in beslag: hoe zou er dan van een vrij-zich-geven sprake kunnen zijn, gesteld al dat de lust en de intuïtie daartoe aanwezig waren? En toch bespeurden we bij enkele nummers zoo iets en daaruit bleek dan een meer dan doelma tige muzikale aanleg of een relatief vroegtijdige gees telijke rijpheid. Om dat te constateeren zijn volstrekt geen vertol kingen van „zware" stukken noodig. Een paar kleine Gouwe 218 (Adv. Ingez. Mei stukjes van Zilchcr en Colin Hood b.v. deden ri een verrassend goed pcdaalgebruik en een delii nuanccering kennen; een paar stukjes van Bossi op baarden een uilgesproken pianistisch talent: e tal werkjes van Stephen Heller werd aardig cn p voorgedragen, een van Tarenghi stelde gave vin techniek, beheerschlng der arm-bcwegingen bij ha overnemingen en zin voor klank in het licht. Dit wat de pianoleerllngen betreft, die resp. Nico Hoogerwerf, Jac. Bonset, J Beider en Ans B ter voorbereid waren. Fouten en tekortkomingen de zich natuurlijk ook wel eens voor, maar die zullen leerkrachten zelf het beste bemerkt hebben c niet habitueel bij alle leerlingen van eenzelfde 1( kracht te constateeren zijn, mag men ze niet i wijten. Viool werd gespeeld door leerlingen van Jesw. W en Joh. Vierveyzer; een deel uit Schubert's 1ste nate, een Canzona (niet „Siciliana") van Pergolesi, Bourrée van Handel en een Concert van Vivaldi to den meerendeels zeer bevredigende resultaten van vioolonderwijs. Een paar vlotte accordeon-voordn ten door een leerling van J. J. de Vogel vielen den smaak En de vertolking van een Nocturne Goltermann door een leerlinge uit de cello-klasse J. H. Gebhart bewees, dat de aankomende piani die vele der klavierbegeleidingen zeer verzorgd sp en die ook den avond tevoren als accompagnati lof verdiend had, zich beijvert een algemeen ontn kelde musicienne te worden. Op een der volge uitvoeringen zal zij zich als' pianosoliste doen hoo; De Suite „Kennemerland" van Jac. Bonset zal een der volgende avonden herhaald worden; we ho die dan te kunnen hooren. K. DE JON( Concert „Zang en Vriendschap" De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendsch hoopt op Dinsdag 20 Mei in de Gemeentelijke Conc zaal te Haarlem onder leiding van Frits Schuurn haar door de omstandigheden uitgestelde concert geven. Medewerking verleent de bekende viol Maria Neuss, die zich reeds meermalen in Haar liet hooren, o.a. dit seizoen bij de Haarlemschc B. vereeniging. Het koor. dat de vele moeilijkheden, welke het den van repetities in den afgeloopen winter met brachten, glansrijk heeft overwonnen, brengt gebreid programma ten gehoore, o.a. werken van Loots, Dr. Joh. Wagenaar, H. Badings, da Palestr Riga, Neumann, alsmede twee Tsjechische volkslie ren van Aim. Wij twijfelen er niet aan of vele Haarlemmers, zich nog de prachtig geslaagde concerten van leden jaar Mei en Juni in de Groote Kerk herin ren, waaraan bovengenoemde kunstenares ook me werkte, zullen dit concert gaan bijwonen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Polil Smedestraat te Haarlem uitsluitend tusschen en 13 uur. Armband, Kaptein, Schgchelstraat Actentasch met inhoud, Rustenburgerlaan Bal, Uilenbroek, Paul Krugerstraat 76; Ce: tuur. Bureau van Politie, Smedestraat; Ge Bronstring, Pegasusstraat 105; Halsband, P< horst, Leidschestraat 66; Manchetknoop. Kn Reitzstraat 131; Theemuts. Graaff, Schoti singel 117; Poppenwagen m.i., Alphenaar, Hec straat 20; Muziekrol, v. Dijk, A. L. Dyserim straat 82; Tasch met inhoud, Bureau van Po tie, Smedestraat. Vrijdagmiddag is brand ontstaan in een ka tale hofstede bewoond door de familie Barend, Lange Ruigeweide. Het vuur, dat door een vc uit den schoorsteen is. ontstaan, nam weldra zi een omvang aan, dat het huis in korten tijd in lie terlaaie stond. Aan blusschen viel niet te denki 't huis brandde geheel af. Een groote partij kaas een gedeelte van den inboedel gingen verloren. schade wordt of f 20.000 geschat. J. VAN SCHOONHOVEN. Accountant en Belastingadviseur. RECHTHUISSTRAAT 17. TELEF. 22792 HAARLE (Adv. Ingez. JV door MARINUS BERTRAM. (Nadruk verboden). 4) Toen ze hiermee klaar was, stond ze op. Zij hield er óók niet van voor zooiets onbeduidends gestoord te worden, maar ze zag een mogelijkheid om van deze gelegenheid gebruik te maken. Ze gingen een klein ijzeren hek door en liepen langs de gracht, die wel erg pittoresk was, maar toch een grooten hinderpaal opleverde. Daarop sloegen ze een aardig boschpaadje in, waar de ondergaan de zon door de takken speelde en liet gefluit van een enkelen vogel hoorbaar was. Kamperfoelie en een weelde van andere planten stonden langs den weg; het was een verrukkelijk gezicht maar Emma zag slechts de gelegenheid, die zij waar moest nemen. Plotseling begon ze dan ook: Vader, er is iets, waarover ik al lang gedacht heb. Ja? Ik heb over Albert gedacht. Zoo, en wat dan wel? Wel, hoelang blijft hij nog hier? Hij is meerderjarig vraag het hem zelf, zei haar vader bedaard. Hebben jullie ruzie ge had? Neen. Hoe komt u daarbij? Omdat ik dacht dat je een poging deed hem hier weg te krijgen, antwoordde Jhr. van Duyven, die in werkelijkheid niets van dien aard dacht. Maar hij wist, wat er volgen zou en hij had geen lust zich de les te laten lezen. Ik geloof niet dat je er in slagen zult, iets tegen zijn zin te doen. Dat wil ik niet en dat weet u ook wel, maar ik bedoel, dat het op zijn leeftijd niet goed is hier rond te lummelen. En hij heeft geen plannen, Zou het niet beter zijn, als je dat allemaal tegen hem zei? Ze klemde haar lippen op elkaar. En even later zei ze: Het is toch beter, als het van u komt. Vind ie? Waarom? Ze keek hem verbaasd aan en frontste toen haar wenkbrauwen. Hoe is het mogelijk! Ik zou toch zeggen dat u. als zfjn vader, wel eenigen invloed op hem zult hebben. En dan is er nog zooiets als verantwoorde lijkheid. Invloed op hem? Je weet net zoo goed als ik, dat alle invloed dien ik misschien op hem gehad zou hebben, systematisch ondermijnd is. En wat „verantwoordelijkheid" betreft, dat woord ken ik niet. Alle gebeurtenissen in dit leven zijn m.i. louter een spel van het toeval. Jij bent oud ge noeg, om dat in te zien, ik zou zeggen vooral door je verlichte denkbeelden. Emma kreeg een kleur van woede en draaide zich half om. Haar vader klopte zijn pijp tegen een stam uit en nadat hij die weer opnieuw gevuld had, ging hij verder Albert is drie-en-dertig. Hij heeft jarenlang voor zichzelf gezorgd en dat onder moeilijke, harde omstandigheden En daarbij is hij licha melijk krachtig genoeg om zoo'n leven voort te zetten en geestelijk niet zoo'n idioot als de mees te menschen. Ik vind het van jou wat ik je al eerder gezegd heb een groote onbeschaamdheid om mij te zeggen, dat ik hem onder den duim moet houden en om je vader over zijn verantwoordelijk heid de les te lezen. Hoe meer de zon de kim naderde, des te schoo ner werd het landschal; het geheele Westen was één groote vlammenzee en tusschen die pracht en den geur der bloemen gingen deze twee vader en dochter met nijd in hun harten naar huis. En zoo had de avondwandeling van den land heer er niet toe bijgedragen zijn humeur te ver beteren. Aan tafel maakte Albert, die vrij laat kwam, geen melding van zijn ontmoeting, dien middag. Hij was van nature niet erg mededeelzaam en alle dingen overwegend, vond hij dat het maar beter was. het voor zich te houden; en de gele genheid om het te vertellen deed zioh ook niet voor. Er was iets in de atmosfeer; niet te definiee- ren, maar tooh onmiskenbaar gespannen. En hij was zich bewust, dat zijn ontmoeting niet tot on derwerp van een luchtig praatje kon dienen. Daarom was hij vrij stil en zei niet meer dan nood zakelijk was. En de anderen volgden zijn voor beeld. Er was geen vriendschap tusschen die vier menschen, die hier om één tafel vereenigd waren en dat is toch een eerste vereischte voor mede leven en belangstelling. En toch leken alle uit zonderlijke omstandigheden van dien aard, dat men ze niet beter wenschen kon, al was de finan- cieele toestand van het jarenlang verwaarloosde landgoed niet schitterend. De vroolijke kamer, de goedvoorziene disch, de zachte zomerlucht, die door de open vensters naar binnen kwam, het gedempte licht. Er was een tijd geweest, dat de oudste van de vier dergelijke omstandigheden als het paradijs beschouwde, maar nu hij zoover was, was alles hem onverschillig. HOOFDSTUK IV. De bewoners van de boerderij. Daar heb je het al weer, Agne;s, zei Paul Reijn- ders, toen zijn zuster de kamer binnenkwam en hij liet haar een groote enveloppe zien. Het is weer het oude liedje; „Tot onze spijt zijn wij niet in staat enz." En het mooiste is, dat mijn verhaal veel beter is dan de rommel, die deze maand weer in de verschillende tijdschrif ten staat. Allicht. Waar ga je het nu probeeren? Ik weet het heusc'n niet. Er zijn haast geen redacties meer. bij wie ik het nog probeeren kan. Het is eerst noodig, dat die idioten tot het inzicht komen, dat mijn werk veel beter is dan dat, wat ze nu plaatsen. En dat zal nog wel een poosje duren. Waarom ga je niet weer aan je eigenlijke werk en bewaart dit voor je vrijen tijd? vroeg Agnes na een drukkende pauze. Dan zou ik wel een heeleboed van „dit" doen! Na een heelen dag met mijn vulpen in de weer te zijn geweest, denk je zeker, dat ik lust heb om 's nachts nog eens hetzelfde te doen? Nee hoor! Ik zal hiermee doorgaan; er zijn veel te veel ad vocaten. Ik haat de advocatuur en het is een geldverspilling geweest, dat ze mij rechten heb ben laten studeeren. Neen, dat ls het niet geweest, want als de nood aan den man komt, kun je daar toch nog altijd mee beginnen. Het eenige voordeel dat de studie oplevert, is den titel, en gezien ik den titel niet noodig heb om een fatsoenlijk mensch te zijn, biedt 't mij heelemaal geen voordeelen. Zijn zuster deed geen moeite hem te antwoor den. Zij streelde zwijgend de kleine poes. die altijd in de kamer lag neergevleid, terwijl Paul zijn schimprede vervolgde. Ik begrijp niet wat ze ineens bezielt om alles van mij te weigeren. Toen ik de verhalen In de hij noemde de namen van een tiental der meest gelezen maandbladen geplaatst had gekregen, dacht ik, dat ik er zoo ongeveer was. Om de een of andere reden of zonder reden willen zij mijn verhalen niet meer plaatsen en ze komen allemaal terug, ook van die tijdschriften, die vroeger wat van mij geplaatst hebben. Maar ik zal er mee doorgaan. Tusschen twee haakjes, ik zal die geschiedenis van jou en dien van Druyven in een verhaal verwerken, dat kan wat worden. Agnes Reynders lachte. Nee, dat kan je niet doen. Het zou hetzelfde zijn als wanneer je een biografie tijdens het leven van het slachtoffer publiceerde! Ja. dat is ook waar! Paul Reijnders had een knap. aristocratisch type en was in de dertig. Zcoals hij straks al zei, was hij van beroep advocaat, maar hij had dit beroep nooit uitgeoefend, ten minste niet zelf standig. wel was hij medewerker op een groot ad vocatenkantoor geweest. Deze betrekking had hij kort geleden, na een ernstig meeningsverschil met. den oudsten firmant, er aan gegeven en had toen besloten verder als schrijver zijn kost te ver dienen. Hij had wel talent, maar de weg Ls zwaar voor den beginner en dat moest Paul Reijnders ook ondervinden. Maar om de waarheid te zeg gen liet deze ontdekking hem min of meer koud. Tenminste tot nog toe. Hij was jong en gezond en hij had een onwankelbaar vertrouwen in de waarde van zijn eigen permevruchten. En met recht. Maar een even groot vertrouwen had hij in de toekomst, die hij zich door middel van zijn pen dacht te verschaffen en dit vertrouwen was minder gerechtvaardigd. Paul en Agnes, die halfbroer en zuster war hadden beiden een behoorlijk vermogen; voldoe de om samen in een aardig huis in Utrecht wonen en als ze er zin in hadden eens naar b ten te gaan. Ze hadden voldoende middelen aan hun artistieke neigingen toe te geven Agnes had op dit punt meer geluk dan haar bro Het was dus allemaal erg aardig en mooi. tot van beiden het in het hoofd zou krijgen om gaan trouwen. Over die ontmoeting van jou gesproken, gl Paul na eenigen tijd voort, de historie is nu al e week geleden en we hebben hier nog niema van zijn familie gezien. En hij zei toch. dat eens zouden komen? Wat doet dat er nu toe? Die menschen zuil wel andere verplichtingen en wat anders aan h hoofd hebben. En een week is ook nog zoo la niet. Bovendien moet ik zeggen, dat mijn wachtingen niet te hoog gespannen waren. Nu ze hebben niets te doen, dat weet Maar we kunnen het best zonder de van Duyve stellen; ik tenminste. Maar het is frisscher worden; wat zullen we doen: fietsen of met wagentje uitgaan? Ik ben voor de fiets. O. maar mijn acht( band is lek! Zou jij dien niet even voor mij will maken? Vroolijk fluitend ging hij naar buiten en e minuut later zat hij op het gras met de om? keerde fiets naast zich. De houding van de v< schillende redacties scheen geen blijvenden i vloed op zijn humeur te hebben. En onder 1 werk sprak hij door het open raam opgewekt rn zijn zuster. Van de van Duyvens gesproken. Agnes, hij. toen hij den band in het water stak om na luchtbelletjes te zoeken. Ik ben er zeker van c ik den ouden heer gezien heb. Hij ging het pos kantoor in toen ik in den winkel van Brin was; ik had het Brinks nog willen vragen, ma ik heb het weer vergeten. Hoe zag hij eruit? riep de stem van binne Een lange, rechte figuur met een grijzend! baard. Een echt voornaam heer. Ik ben er zek van, dat het de oude van Duyven was. Natuurlijk was hij het. (Wordt vervolgd)(

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6