Haarlem's Dagblad Havens in Zuid- en Zuidoost Engeland aangevallen. Tarwebloem e.d. op iroodbon verkrijgbaar Mislukte Engelsche tegenaanvallen bij Tobroek. Hertog van Spoleto Koning van Kroatië Solloem weer in Duitsch- Italiaansch bezit. De strijd in Irak. Grenzen tusschen Italië en Kroatië vastgesteld. 8c JAARGANG No. 17766 lilgave Lourens Costef, Maatschappij voor Courant- litgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote loutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- jienst 38810. Drukkerij; Zuider Buiten Spaarne 12. elefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie [J600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 4825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 19 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën; 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V4. Groentjes zie rubriek. - De secretaris-generaal van het departement i landbouw en visscherij deelt het volgende lede: De detaillisten en grossiers beschikken nog over ij groote hoeveelheden tarwebloem, tarwemeel, iggebloem, roggemeel en zelfrijzend bakmeel. Daar >ze artikelen aan bederf onderhevig zijn en tot nu e slechts op de bonnen van de bloemkaart kon- n worden gekocht, zoodat de voorraad betrekke- k langzaam afnam, is besloten het publiek tijde- k in de gelegenheid te stellen grootere hoeveel- den van deze artikeden te betrekken. In verband hiermede zullen gedurende het tijd- ik van Maandag 19 Mei tot en met Zaterdag 31 ei a.s. ook de geldige bonnen van de broodkaart cht geven op het koopen van bovengenoemde ederen. Gedurende het tijdvak van 19 Mei tot en met 31 a.s. geven derhalve de geldige bonnen van de oodkaart behalve op het koopen van brood of bak, tevens elk recht op het koopen van 70 gram rwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of lfrijzend bakmaal. In een officieele publicatie zijn de voor de de- Ulisten van belang zijnde bijzonderheden ver- eld. Brandstof fenvoorziening stookscizoen 1941—1942. Reeds thans de aanvraagkaart invullen en opzenden. De directeur van den Distributiedienst te Haar- jm schrijft ons: In verband met het feit, dat men gedurende de wnermaanden zooveel mogelijk wil bevoorraden, zal Innenkort reeds worden overgegaan tot de uitreiking pn de brandstoffenkaarten voor het stookseizoen Ml—1942. Er is voor de branstoffendistributie voor het nieuwe felzoen een nieuwe regeling ontworpen, welke paral- el loopt aan de oude regeling, doch waarbij door aan- jullingen en verbeteringen rekening is gehouden pet gerechtvaardigde wenschen. jDe enquête-formulieren zijn vervallen en daar- ioor is in de plaats gekomen een aanvraagkaart MD- 111) van vereenvoudigd model. [Deze aanvraagkaart, bestemd voor de categorie A. pat zijn zoowel de groep haarden en kachels als cen- jale verwarming voor particuliere* woningen) wordt jan Maandag af door de post huis aan huis bezorgd. |Deze aanvraagkaart dient onmiddellijk te worden (gevuld en binnen drie dagen na ontvangst te wor- jen gezonden aan het distributiekantoor waartoe pen behoort. Men dient hiertoe van de begeleidende hveloppe gebruik te maken. Alleen diegenen, die in het bezit zijn van een stam- Lart, voorzien van de gestempelde aanduiding Hoofd" mogen deze kaart invullen en onderteeke- En. innen drie dagen. Z'ooals gezegd, dienen de aanvraagkaarten binnen tie dagen na ontvangst te worden teruggezonden. Het vorig jaar is menigeen met de enquête- formu- eren zeer nonchalant omgegaan. Men heeft toen tot gen last de onaangename gevolgen daarvan moe- In ondervinden. Men neme er thans nota van, dat de aanvraag- larten binnen drie dagen moeten worden terugge- knden. Daarna worden zij passend in het huidige [steem geordend en dan zal zoo spoedig mogelijk tot Ie uitreiking der nieuwe kaarten worden overge- pan. Men lette er vooral op, dat men de kaart aan et kantoor waartoe men behoort toezendt. De Nedcrlandsche tuinbouw is er in geslaagd reeds thans de eerste druiven ter markt te brengen. In de kassen te Vleuten rijpen de kostelijke trossen. (Foto Pax Holland) Duitsch weermachtsbericht van Zondag BERLIJN, 18 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Gevechtsvliegtuigen hebben in het Kanaal twee schepen van 5500 b.r.t. in totaal aangevallen en in den loop van den nacht nog vier vrachtbooten be schadigd. Bovendien waren luchtaanvallen op ver scheiden havens in Zuid en Zuidoost-Engeland ge richt. In luchtgevechten boven Engeland werden drie Britsche jagers neergeschoten. In Noord-Afrika bezweken verscheiden Britsche tegenaanvallen uit Tobroek met steun van artillerie Iel plakken van politieke reclame biljetten te Haarlem. IVerboden tegen schoolgebouwen te plakken. [Uit overweging, dat de in deze gemeente (mwezige aanplakborden, zuilen, schuttingen e.d. bldoende ruimte bieden voor het aanbrengen ük van reclame- of propagandabiljetten van poli- jeken aard en dat het derhalve volstrekt overbodig ook nog schoolgebouwen voor dit doel te be- litten maakt de Regeeringscommissaris voor Haar- |m, gelet op de art. 51 en 51 bis der Algemeenc plitieverordening voor Haarlem bekend, dat het sn een ieder verboden is reclamebiljetten van plitieke strekking buiten tegen eenig schoolge- puw aan te brenpen. Tegen overtreders van dit erbod zal van heden al door de politie met de rootste gestrengheid worden opgetreden. Plechtigheid in het Quirinaal te Rome en pantserwagens onder het vuur der artillerie van het Duitsche Afrikacorps. Duitsch-Italiaansche strijdkrachten maakten bij een tegenaanval een aantal gevangenen. In de laatste gevechten bij Solloem en Fort Ca- puzzo werden vier vijandelijke pantserwagens en ander oorlogstuig buit gemaakt en tevens een aantal gevangenen gemaakt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op ver schillende plaatsen in West-Duitschland, o.a. te Keulen, brisant en brandbommen laten vallen. Woonhuizen werden verwoest en spoorwegempla cementen in geringe mate beschadigd. De burger bevolking had eenige verliezen aan dooden en ge wonden. Nacht jagers schoten twee der aanvallende vlieg tuigen neer. In de periode van 1517 Mei heeft de vijand totaal 26 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 19 in luchtgevechten en door nachtjagers neerge schoten, 5 door luchtdoelartillerie en 2 door een heden van de marine. In dezelfde periode gingen 11 eigen vliegtuigen ■erloren. De Persoonsbewijzen. Uitreiking in Heemstede en Blocmendaal. Wij hebben in de laatste weken heel wat ge- phreven over de uitreiking van Persoonsbewijzen Ie Haarlem. Maar ook de ingezetenen van de andere pmeenten moet als zij ouder zijn dan 15 jaar zoo'n lewijs in het bezit hebben. TE HEEMSTEDE. In Heemstede zij'n de voorbereidingen begonnen lm met de uitreiking onmiddellijk na Pinkster pus op Dinslag 3 Juni) te beginnen. De ambtena- cn houden daarvoor zitting in 't Raadhuis. Er moe- tn 15.500 kaarten uitgegeven worden. De bedoe- Ing is per dag 150 kaarten af te werken. Als dit empo kan worden volgehouden, zal de uitreiking lus in ruim 3 maanden voltooid zijn. De ingezetenen ontvangen oproepingskaarten [aarop het uur staat aangegeven dat zij aan de leurt zijn. Als ieder zich daaraan houdt, kan men I van verzekerd zijn, dat niemand lang zal behoe- jen te wachten. De Bond van Forensen had gevraagd voor de 'orensen het bureau ook in de avonduren open te lellen. Om practische redenen was het evenwel iiet mogelijk aan dit verzoek te voldoen. De fo- ensen krijgen evenwel zoo tijdig bericht, dat zij n de gelegenheid zijn hun werk zoo te regelen dat |j op den bepaalden dag eenigen tijd reserveeren teor het halen van hun Persoonsbewijs. TE BLOEMENDAAL. I De ambtenaren te Bloemendaal zijn de vorige leek al begonnen met de uitreikihg der Persoons- kwijzen. Daarvoor houden zij zitting in een lokaal Jaast het raadhuis te Overveen. Per dag worden er thans 50 a 60 personen opge- joepen. Daar Bloemendaal evenwel 13.000 kaarten ftoet uitreiken hoopt men het tempo binnenkort fat te kunnen opvoeren. 'Alle inwoners krijgen een persoonlijke oproeping puis. Evenals Heemstede heeft ook Bloemendaal het ferzoek van den Bond van Forensen om ook op Ivonduren het bureau open te stellen, afgewezen. De ervaring te Bloemendaal is gelijk aan die te laarlcm: een deel der foto's moet worden afge- eurd omdat zij niet aan de eischen voldoen. Daar in wordt ieder aangeraden te zorgen voor een 3to die in alle opzichten aan de eischen voldoet, nders heeft men daarvan zelf het ongemak, maar ovendien wordt ook nog het werk der ambtenaren wraagd. i Verder is de ervaring opgedaan dat sommige pgezetcnpn in het geheel niet aan de' oproeping Erhoor geven. Daarvan zullen zij natuurlijk zelf de last ondervinden. Ieder is verplicht te komen. Aimone di Savoia-Aosta, hertog van Spoleto, die uitgeroepen is als koning van Kroatië en Irene, prin ses van Griekenland en Denemarken, koningin van Kroatië. (foto's Pax-Holland) Stefani meldt, d.d. 18 Mei: In een plechtige bijeenkomst in het Quirinaal heeft koning-keizer Victor Emanuel III op ver zoek van de Kroatische delegatie onder leiding van den „poglafnik", dr. Ante Pavelitsj, tot koning van Kroatië aangewezen Aimone di Savoya-Aosta, hertog van Spoleto. In de troonzaal van het Quirinaal hadden zich alle hoogwaardigheidsbekleders van het Italiaan- sche rijk vereenigd onder leiding van den Duce: die de fascistische uniform droeg. De koning-keizer, gekleed als eerste maarschalk van het rijk. trad tegen half twaalf binnen en nam plaats op de ver hooging. Ter rechterzijde van den troon stelden de prins van Piemont, de graaf van Turijn en de her tog von Pistoia zich op. Ter linkerzijde de hertogen van Spoleto, Genua en Ancona. Nadat Pavelitsj aan het hoofd van de Kroatische missie den vorst hulde had gebracht en het adres voorgelezen had, waarin hij dezen de kroon van Zwodimir aanbood, sprak Victor Emanuel de hoop uit dat in de nieuwe Europeesche orde de weder geboorte van Kroatië zich binnen den kring van de Italiaansche beschaving zal voltrekken. Vervolgens deelde hij mede dat hij den hertog van Spoleto als koning van het onafhankelijke Kroatië aanwees. (Men zie ook pag. 5) Bij tegenaanval heroverd. Het D.N.B. meldt: Solloem, Fort Capuzzo en Sidi- Azeiz (Noord Afrika) zijn weer in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen. Op 16 Mei werden deze plaatsen, waar de Britten tijdelijk waren bin nengedrongen. in een tegenaanval door Duitsche en Italiaansche afdeelingen heroverd. Alleen bij Sol loem werden ruim honderd Britten gevangen geno men. Op 16 Mei hebben Duitsche en Italiaansche patrouilles met succes verkenningen ondernomen. Drie Britsche officieren cn 22 manschappen werden gevangen genomen en twee Britsche pantserwagens vernield, Britsche pantserwagens in de ivoestijn overvallen DAMASCUS, 19 Mei. (D.N.B.) Het Iraksche legerbericht van 18 Mei luidt: „Westelijk front: Onze patrouilles vielen uit een hinderlaag, gesteund door plaatselijke stammen, vijandelijke pantserwagens aan en dwongen hen onder verliezen op de vlucht te gaan. Zuidelijk front: Onze strijdkrachten deden in den nacht van 16 op 17 Mei, gesteund door plaatselijke stammen, aanvallen op vijandelijke kampen bij Maakuil en Alehuaiba. De vijand leed zware ver liezen. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Onze troepen traden in contact met vijandelijke pantserafdeelingen en dwongen hen naar hun kampen terug te keeren. Aan vijandelijke zijde sneuvelden dertien manschappen, onder wie een officier. Luchtoorlog: Onze bommenwerpers overvielen in de woestijn Britsche pantserwagens, waarvan eenige vernield werden en waarbij de vijand ook verliezen aan manschappen leed. Onze gevechts vliegtuigen ondernamen verkenningsvluchten bo ven Cineldebane en andere plaatsen. Zij keerden alle behouden terug. Vijandelijke vliegtuigen kruis ten boven de buitenwijken van de hoofdstad en wierpen eenige bommen op het kamp van Rasjid, die echter geen groote schade aanrichtten. Ont vangen berichten bevestigen den dood van kapi tein Klub, genaamd Abu Neik, bij een gevecht in de buurt van Ambla". Verdrag te Rome onderteekend. Het D.N.B. meldt: Naar officieel wordt medegedeeld is Zondag te Rome in het Palazzo Venezia door den Duce en Pavelitsj een verdrag tusschen Italië en Kroatië onderteekend, dat verdeeld is in verscheidene afzonderlijke verdragen. Allereerst is een verdrag on derteekend, dat de grenzen tusschen het koninkrijk en het koninkrijk Kroatië bepaalt. Krachtens deze over eenkomst wordt dat gedeelte van Dalmatië. dat be schouwd wordt als het klassieke Dalmatië, ingelijfd bij het koninkrijk Italië. Dit deel omvat een breede zóne rondom Zara met de steden Zara, Sebenico. Trau en Spalato. Bij het koninkrijk Italië worden verder de eilanden langs de Dalmatische kust, die behoord heb ben tot den vroegeren Joego Slavischen staat, met uit zondering van Pago, Brassa en Lesina, ingelijfd. Ten slotte komt het geheele gebied van de Bocht van Cat- taro tot aan de Montenegrijnsche grens bij Italië. De nieuwe grenzen zullen zoo spoedig mogelijk door een Italiaansch-Kroatische commissie ter plaatse vastgesteld worden, waarbij rekening zal worden gehouden met de belangen van beide landen. Deze overeenkomst treedt onmiddellijk na de onderteekening in werking. In een tweede verdrag verplicht de Kroatische re geering zich geenerlei militaire installaties voor het leger, de vloot en het luchtwapen, noch een of ander steunpunt te bouwen of te onderhouden, die geschikt zouden zijn in de tot Kroatië behoorende zóne aan de Adriatische Zee voor oorlogsdoeleinden gebruikt te worden. De Kroatische regeering verklaart verder niet de bedoeling te hebben een marine in het leven te roepen. Daarna is een „verdrag van garantie en samenwer king" onderteekend. Krachtens dit verdrag garandeert Italië de territoriale integriteit van het koninkrijk Kroatië op de basis van de met de nabuurstaten vast gestelde grenzen. De Kroatische regeering verplicht zich geenerlei internationale verplichtingen aan te gaan, die in strijd zouden zijn met de garanties en den geest van de met Italië gesloten overeenkomsten. Ver der zal de Kroatische regeering een beroep doen op de medewerking van de Italiaansche weermacht vc betreft vraagstukken inzake de organisatie van het Kroatische leger. Bovendien hebben de verdragsluiten de regeeringen de verplichting op zich genomen zoo snel mogelijk douane- en valuta-overeenkomsten, spoorweg- en zeevaartregelingen, kolonisatieverdragen alsmede cultureele overeenkomsten te sluiten. Dit „verdrag van garantie en samenwerking" wordt gesloten voor een tijdsduur van 25 jaar. Krachtens een andere notawisseling zal de stad Spa lato en het eiland Curzola een vergaande bestuurs autonomie verleend worden. De nota's behelzen voorts waarborgen ten gunste van de op Kroatisch grondge bied vertoevende Italiaansche minderheid. In het slotprotocol verplichten zich de Italiaansche en Kroatische regeeringen om de met het voormalige koninkrijk Joego Slavië gesloten overeenkomsten van kracht te laten totdat nieuwe ovei eenkomsten zullen zijn gesloten. De officieele en definitieve teksten van deze overeenkomsten zullen binnenkort gepubliceerd worden. Bij de overeenkomst over de militaire vraagstukken betreffende het Adriatische kustgebied moet nog het volgende punt worden gevoegd „De beide regeeringen zullen in een latere overeen komst de modaliteiten preciseeren, volgens welke de Italiaansche regeering volmachten zal hebben en haar weermacht op Kroatisch gebied langs den kustweg FiumeCattaro en langs de spoorlijn FiumeOgulin Spalato en haar eventueele verlenging tot Cattaro' te laten passeeren." Rede van Hull over de Amerikaansche hulp aan Engeland. WASHINGTON, 19 Mei. (D.N.B.) Ter gele genheid van de buitenlandsche handelswcek heeft de minister van buitenlandsche zaken Huil gisteren een per radio verspreide rede gehouden, waarin hij o.a. beweerde dat de asmogendheden ernaar stre ven de controle over de zeeën te verkrijgen, lenein de de „wereld te beheerschen". Huil gaf zijn beken de standpunt weer dat de eigen veiligheid van de Vereenigde Staten vereischt aan Engeland voldoen de oorlogsmateriaal voor een succesvollen tegen stand te verleenen. Hij noemde wel geen bepaalde methoden hoe hij Engeland te hulp wilde komen doch verklaarde: „Wij zullen wel een weg vinden". Vervolgens besprak hij de grondslagen van den handel na den oorlog, zooals deze door de Ameri kaansche regeering gedacht zijn en wel in de vol gende punten: Buitensporig nationalisme mag niet weer in bui tensporige handelsbeperkingen zijn uitdrukking vinden. Geen discriminatie bij internationale han delsbetrekkingen. Grondstoffen dienen aan alle landen op dezelfde wijze ter beschikking te staan, Internationale overeenkomsten tot regeling van den aanvoer van grondstoffen moeten zoodanig zijn dat de belangen van de afnemende landen volkomen beschermd zijn. De internationale financiën moeten zoo georganiseerd worden dat zij bijdragen tot de ontwikkeling van alle landen en van hun vitale on dernemingen en een betalingsverkeer toelaten in overeenstemming met de welvaart van alle landen. Met betrekking hiertoe beweerde Huil dat indien het vrije handelsstelsel niet weer werd ingevoerd, er een chronische politieke instabiliteit te wachten zou staan en een herhaling van de economische in eenstorting. Dan zal er nooit in den werkeüjken zin des woords vrede heerschen. De Vereenigde Staten, zoo besloot Huil. hebben zich tot taak gesteld die genen te bewapenen en van leveranties te voorzien, wier succesvolle tegenstand van vitale beteekenis is voor de eigen veiligheid der Vereenigde Staten Hij herhaalde dat de Vereenigde Staten niet zullen toe laten in deze zaak gedwarsboomd te worden, Rijwieltaxies voor personenvervoer verboden. 's GRAVENHAGE. 19 Mei. Onder verwijzing naar de verordening no. 20 van 1941 wordt het be drijf van rijwielta.xies voor personenvervoer met on middellijke inwerkingtreding verboden. Handelingen in strijd hiermede worden gestraft met de in artikel 1 der verordening no. 20 1941 genoemde straffen. Drie jaren tuchthuis wegens beschadiging van weermacht», materiaal. 's-GRAVENHAGE. 19 Mei. De Ncderlandsche staatsburger Albert de Leeuw uit Wiermgegr. is door het „Oberste SS unri Polizeigericht". dat in Den Haag zitting hield, wegens beschadiging van weermaehtsmatcriaal tot een tuchthuisstraf van drie jaren veroordeeld. Albert de Leeuw had. om de Waffen-SS schade te berokkenen, opzetelijk een inrichting, welke voor militaire doeleinden dient, beschadigd. i' Britsch oorlogsmateriaal ligt in groote hoeveelheden langs de wegen in Griekenland als teeken van den overhaasten terugtocht der troepen. (Foto Ituce-Holland), Wegens heleediging der Duitsche weermacht tot hooge gevangenis straffen veroordeeld. •s GRAVENHAGE. 19 Mei. Het S.S. en Politie- feldgericht behandelde de zaak tegen drie Neder landers uit 's Hertogenbosch, die iemand, behoo rende tot de S.S.-standarte Westland. met de woor den ..Landsverrader" en „deserteur" hadden be schimpt en door hun optreden samenscholingen van verscheiden honderden personen teweeg gebracht hadden. Over de aangeklaagden werden gevangenisstraf fen tot vijf jaren wegens beleediging van de Duit sche weermacht uitgesproken. Drie dooden hij Engelsclie lucht aanvallen op ons land. Aantal zwaar- en lichtgewonden. •s-GRAVENHAGE. 19 Mei. In het verloopen week einde vlogen enkele Britsche toestellen boven ons land. Een aantal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen. In verschillende plaatsen kregen huizen glasschade. In een stad in Zuid-Holland werden 5 woonhuizen vernield, 3 zwaar, 3 licht beschadigd. Daar bij werden drie burgerlijke personen gedood. 3 zwaar en 2 licht gewond. Bij een andere aanvalspoging op een stad in Zuid-Holland werd 1 persoon gewond. Overigens vielen de meeste bommen op het vrije veld en brachten slechts terreinschade teweeg. (A.N.P.) Wederom druk bezoek aan de holh ?nv< ■ia< Ml. Ook Zaterdagmiddag en Zondag hebben weer heel veel nienschen genoten van de schitterende kleurenpracht, die thans speciaal de tulpenvelden boden. De directie van de N.Z.H.T.M. had er trou wens op gerekend en al het materiaal in gebruik laten nemen. Er waren vele extra diensten en bo vendien een groot aantal volgwagens. Het aantal wielrijders was wederom zeer groot. Landesgericlit. Verboden wapenbezit. 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. Er is aanlei- j ding de Nedcrlandsche bevolking nogmaals ernstig te waarschuwen tegen het verboden bezit van wapenen. De rechter zal hiertegen met de allergrootste gestrengheid optreden en niet schromen zelfs de doodstraf toe te passen, aldus luidde een waarschuwing van den Staatsanwalt, dr. Koblitz, gedurende de behan deling voor het Landesgericht van een zaak tegen twee leden van den voormaligen opbouw- dienst, den rijwielhersteller de G. en den land bouwerszoon van D. Eerstgenoemde is behulpzaam geweest bij de inlevering van wapens na de capitulatie. Hij heeft toen een dienstrevolver achter gehouden dien hij naar hij thans verklaarde, wilde hebben „als aan denken aan de mobilisatie". Later heeft hij aan van D. dezen revolver verkocht cn deze is er in ge- loopen toen hij het gevaarlijke wapen te voorschijn haalde gedurende een twist in het café van den H. te Oss. De Staatsanwalt wees er op, dat op verboden wapenbezit de doodstraf staat of tuchthuisstraf en slechts in zeer lichte gevallen gevangenisstraf. Hij achtte hier geenszins een licht geval aanwezig, te meer omdat met dit wapen gevaarlijk is gema noeuvreerd. Geëischt werd daarom tegen de G. 1 jaar en 9 maanden, tegen van D. 2 jaar tuchthuis straf, voor beiden met aftrek van preventieve hechtenis. De rechter overwoog o.m. dat beide verdachten nog jeugdig zijn, doch dat van D. zwaarder ge straft dient te worden dan de G. omdat hij het wapen geladen heeft en er gevaarlijk mede heeft gehandeld. Verder werd overwogen, dat geen der verdachten een bijzondere bedoeling heeft gehad. De veroordeeling luidde: voor de G. 1 jaar en 6 maanden, voor van D. 1 jaar en 9 maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. (A.N.P.) Inschrijving van motorrijtuigen voor goederen- of veevervoer. 's-GRAVENHAGE. 19 Mei. De aandacht van alle houders van motorrijtuigen, opleggers en aan hangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot het vervoer van goederen of vee, alsmede van motor rijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aanhangwagens, uitgezonderd landbouwtractoren, wordt gevestigd op hun ver plichting om van die voertuigen vóór 22 Mei 1941 op een bij de distributiediensten verkrijgbaar for mulier aangifte te doen. Niet nakoming van deze verplichting kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f 10.000, alsmede "met verbeurdverklaring van het voertuig. Evenwel zullen, in verband met een bij het drukken ondervonden vertraging, alle formulieren, welke blijkens het poststempel uiter lijk 24 Mei a.s. aan de post werden toevertrouwd, als tijdig opgezonden worden aangemerkt. Afwezigheid o£ onbruikbaarheid van bepaalde onderdeelen, dus ook van banden, ontheft niet van de verplichting om het motorrijtuig te doen inschrij ven. Slechts motorrijtuigen, die in zoodanigen staat van onbruikbaarheid verkeeren, dat dientengevolge herstelling of wederingebruikneming uitgesloten is, komen op dien grond niet voor inschrijving in aan merking. Ook behooren niet oor inschrijving te worden aangegeven motorrijtuigen van bijzondere inrichting, welke niet bruikbaar zijn voor vervoer van goederen of vee, zooals brandweerauto's, reini gingsauto's, reparatie-, takel- en kraanwagens en dergelijke. Personenauto's en autobussen blijven uiteraard eveneens buiten de inschrijving. (A.N.P.) HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1