Haarlem's Dagblad Britsche vloot lijdt ernstige verliezen Het prijzen van artikelen De nieuwe bonnen 58e JAARGANG No. 17765 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 23 MEI 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V2- Groentjes zie rubriek. Verplichting gaat 24 Mei in Indertijd hebben wij medegedeeld dat winkeliers verplicht waren alle artikelen die zij in de etalages en in den winkel aanwezig haddgn van een duide- lijken verkoopsprijs moesten voorzien. Door de poli tie te Haarlem werden reeds eenige processenverbaal opgemaakt om aan die aanwijzing kracht bij te zetten. Daarna is evenwel door den Commissaris voor de Prijzen in ons land medegedeeld, dat de verplich ting voorloopig alleen zal gelden voor de levens- en genotmiddelen alsook voor textiel- en lederwa ren. (In het bijzonder dus de artikelen die onder de Distributieregeling vallen) Voor 24 Mei moesten alle winkeliers zorgen dat zij daartoe de vereischte maat regelen genomen hebben. Morgen. Zaterdag, is het 24 Mei Het is dus aan te nemen dat de politie te Haarlem, zoowel als elders Maandag al nauwlettend zal toezien of ieder die ver plichting is nagekomen. Tegen hen die daaraan nog niet voldaan hebben zal procesverbaal worden op gemaakt. Voorloopig behoeven dus de andere winkeliers zaken in meubelen, lampen, luxe voorwerpen, aarde werk. antiquairs, enzoovoort hun artikelen nog niet van een prijskaartje te voorzien. Handelsverdrag lusschen Finland, België en Nederland. Woensdag te Helsinki gesloten. HELSINKI. 23 Mei (D.N.B.) Woensdag is te Hel sinki door gezant Schnurre van het ministerie van buitenlandsche zaken en de voorzitter van de com missie voor den buitenlandschen handel een goede renruilovereenkomst geteekend tusschen Finland eenerzijds en België en Nederland anderzijds. Generaalveldmaarsclialk Milch in ons land. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Als vertegen woordiger van den Rijksmaarschalk Hermann Goe- ring maakte dezer dagen generaal-veldmaarschalk Milch een inspectiereis door NedeYland. Bij deze gelegenheid was generaalveldmaarschalk Milch de gast van den bevelhebber der weermacht in Neder land generaal der vliegers Fr. Christiansen. Wijzigingen bij de broodbonnen. Rantsoen blijft echter hetzelfde. BROOD, GEBAK. Tengevolge van het feit, dat er op de bonnen van de broodkaart tweemaal een rantsoen aardappelen en eenmaal een extra rantsoen brood is beschikbaar ge steld, is het resteerende aantal bonnen niet toerei kend meer om hiervan, totdat de nieuwe broodkaart is uitgereikt, w e k e lü k s een bonnummer aan te wijzen. In verband hiermede zal nu per twee weken een .bonnummer van de broodkaart worden aangewezen, met dien verstande, dat op eiken bon in plaats van 100 gram brood of één rantsoen gebak, thans 200 gram brood of twee rantsoenen gebak verkrijg baar zijn. Het brood en gebakrantsoen blijft dus over een periode van twee weken ongewijzigd. Natuurlijk geven deze laatste broodbonnen gedurende het tijdvak, dat er tarwebloem e.d. op mag worden gekocht, ook recht op een dubbele hoeveelheid van deze arti kelen. Uit het voorgaande volgt, dat de brood- en gebak leveranciers de helft van het tot nu toe gebruikelijke aantal bonnen voor brood of gebak in ontvangst die nen te nemen. De met „één rantsoen brood" gemerkte bonnen blijven recht geven op 100 gram brood. De bakkers en detaillisten dienen de bonnen, welke op een dubbel rantsoen brood, gebak of tarwebloem e.d. recht geven, op afzonderlijke opplakvellen te plakken. Betreffende de wijze van invullen der ont vangstbewijzen wende men zich tot de plaatselijke distributiediensten. Bon „21" van de broodkaart 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Distributieperiode: 25 Mei t.m. 7 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t m. 11 Juni a.s. Eén rantsoen gebak is: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koek jes 200 gram; koek 160 gram, cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; ge vuld groot korstgebak (b.v boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebak ken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. BLOEM. Bon „21" van de broodkaart geeft tot en met 31 Mei a.s. bovendien recht op het koopen van 140 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. AARDAPPELEN. Bon „03" van de aavdappelendistributiebonkaart 1V2 kilogram aardappelen per bon. Distributieperiode: 26 Mei t.m. 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t.m. 4 Juni a.s. Bon ..18" van de melkkaart 1 'yi liter melk per bon. Distributieperiode: 26 Mei t.m. 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t.m. 1 Juni a.s. Bon „87" van de „bonkaart algemeen" één ei per bon. Distributieperiode: 26 Mei t.m. 1 Juni a.s. Koop tijd: 24 Mei t.m. 4 Juni a.s. KOFFIESL'RROGAAT EN THEE. Bon „34" van de „bonkaart algemeen" 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee per bon. Distributie- periode: 26 Mei t.m. 22 Juni a.s Kooptijd: 24 Mei t.m. 22 Juni a.s. BOTER, MARGARINE. SLAOLIE. Bon „17" van de boterkaart 250 gram boter, of 20( gram slaolie of raapolie per bon. Bon „17" van de vetkaart 250 gram boter of mar garine, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. Dis tributieperiode: 26 Mei t.m. 11 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t.m. 14 Juni a.s. Bon „18" van de boterkaart en van de vetkaart 250 gram boter per bon. Op bon „18" van de vetkaart 15 cent reductie per 250 gram boter. Distributieperiode: 26 Mei t.m. 11 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t.m. 14 Juni Vier kruisers en eenige torpedojagers tot zinken gebracht Andere oorlogsbodems beschadigd BERLIJN, 22 Mei. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten van de' Middellandsche Zee heeft vandaag het luchtwapen in den strijd te gen de Britsche marine bijzondere successen behaald. Door inslaande bommen zijn vier Britsche kruisers en eenige torpedobootjagers tol zinken gebracht, een slagschip en nog twee torpedobootjagers werden zwaar beschadigd. Tevoren had het D.N.B. bekend gemaakt dat in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee Donderdag drie eenheden van de Engelsche marine door Duitsche gevechtsvliegtuigen ernstig getrof fen waren. Een kruiser werd tot zinken gebracht, twee andere kruisers werden door bomtreffers zwaar beschadigd. Duitsch weermachtsbericht van Donderdag. BERLIJN, 22 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben gisteren met groot succes Britsche zeestrijdkrach ten in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee aangevallen. Bommen van zwaar en het zwaar ste kaliber trolfen een slagschip, zes kruisers en een torpedojager. Op vier kruisers ontstond brand. Een vertoonde slagzij. Aan deze aanvallen namen ook Italiaansche torpedovliegtuigen deel. In de zelfde omgeving werd een vijandelijke onderzeeër door een bom getroffen en een koopvaarder zwaar beschadigd. In Noord-Afrika voor Tobroek levendige be drijvigheid van verkenningstroepen. Bij Solloem schoten Duitsche jagers vijf van zes aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Bij de poging van den vijand zich overdag per vliegtuig naar het bezette gebied aan de Kanaal- kust te begeven werden ir. een luchtgevecht zon der eigen verliezen, zes Britsche jagers en een ge vechtsvliegtuig neergeschoten. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen hebben brisantbommen op Helgoland laten vallen. Er ont stond slechts schade in woonwijken. De burgerbe volking had eenige verliezen aan dooden en ge wonden. Marine-artillerie schoot twee der aanval lende Britsche vliegtuigen neer. Overigens is de vijand niet naar Duitsch gebied gevlogen. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 22 door het luchtwapen en drie door marine-artillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen ver loren. Duitsche pantserwagens in de woestijn, waar deze gemotoriseerde afdeelingen deelnemen aan den opmarsch van het Afrika-corps. (Foto Pax Holland) Schoenenbons te Haarlem. AANVRAGEN KUNNEN WEDEROM WORDEN INGEDIEND. Het hoofd van den Distributiedienst te Haarlem deelt mede, dat van morgen Zaterdag af, wederom gelegenheid bestaat tot het aanvragen van schoe nenbons. Men dient zich persoonlijk (niet schriftelijk) te wenden tot het kantoor waartoe men behoort. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat uitsluitend diegenen voor bons in aanmerking ko men, waarvoor zulks absoluut noodzakelijk is. Een stroom van ongemotiveerde aanvragen kan alleen tot gevolg hebben, dat de dienst weer spoe dig genoodzaakt zóu worden de aanvragen stop te zetten De voorjaarsgroenten. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Het voorlichtings bureau van den Voedingsraad deelt mede: In Mei komen de volgende voorjaarsgroenten: sla, spinazie, komkommer, worteltjes, rhabarber, poste lein, raapstelen, selderij, kervel, radijs en tuinkers. In Juni: komkommer, tomaat, sla. worteltjes, bloemkool, andijvie, doperwten, postelein, tuinboonen, spinazie, peulen, rhabarber, spitskool, selderij, peter selie, kervel, radijs en tuinkers. In deze maand zijn voorts de aardbeien, kruisbes sen en kersen rijp. Bij het bezien van bovenstaande groenten- en vruchtenlijst blijkt, dat de komende maanden volop keuze bieden uit verschillende groenten en vruchten. De weersomstandigheden (koude, weinig regen) zijn wel oorzaak, dat de groei wordt geremd en de groen ten even later op de markt verschijnen dan is aan gegeven. Voorzoover de geldelijke omstandigheden het toe laten is het uit voedingsoogpunt gewenscht volop van de groenten gebruik te maken. Men moet zoo veel mogelijk in deze tijden die voedingsmiddelen kiezen, welke een voldoende hoeveelheid ..bescher mende stoffen" leveren. Van belang zijn o.a. de zouten, die ieder hun bij zondere rol in het lichaam te vervullen hebben en in ruime hoeveelheden in groenten worden aangetrof fen. Ook de vitaminen komen er in ruime mate in voor. evenals in de vruchten. Met behulp van deze lijst kan men nagaan, welke groenten een bepaalde maand in voldoende mate op levert, waardoor de keuze vergemakkelijkt kan wor den. Wegens haar beschermende stoffen is het dage lijks nuttigen van groente noodzakelijk. JUBILEA BIJ DE N.Z.H.T.M. Donderdag vierden de wagenbestuurder B. Knook en de poetser W. J. Wiggers hun 25-jarig jubileum bij de N.Z.H.T.M. te Haarlem. Zij werden in hun woning namens de directie gecomplimenteerd door de heeren P. M. Gieske, chef van den uitvoerenden dienst, J. Jurrissen, chef van den vervoersdienst, en C. Menken, remise-bedrijfschef. Aan de jubilarissen werd het gebruikelijke geschenk onder enveloppe overhandigd. Heden werd het 25-jarig jubileum herdacht van den wegwerker K. Venema. Ook hij mocht bezoek van een deputatie ontvangen, bestaande uit de heeren ir. Nugteren, chef van den technischen dienst, en W. Zanen, hoofdopzichter. Zij boden hem namens de directie eveneens een geschenk onder couvert aan. Alle jubilarissen ontvingen ook een cadeau van het Jubileumfonds C. A. O. SCHOENENINDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE. 23 Mei. De bedrijfsraad voor de schoenindustrie heeft een verzoek tot alge meen verbindendverklaring van een wijziging van artikel 11 der collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie ingediend, van welke C. A. O. bij beslissing d.d. 22 Maart 1941 van het college van rijksbemiddelaars bepalingen algemeen verbindend zijn verklaard. OPENSTELLING VAN HET BOSCH ..WILDRIJK' ONDER ZIJPE (N.-H SCHAGERBRUG, 23 Mei. Op Hemelvaartsdag des namiddags ten 2 ure waren vele genoodigden tegenwoordig bij de officieele openstelling van „Wildrijk", het in het polderlandschap onder de gemeente Zijpe gelegen Loofhoutenbosch met zijn bij uitstek rijke bodemflora van wilde hyacinten en varens, dat in Mei 1940 door het ,,Noord-Hol- landsche landschap" van graaf Bentinck werd aan gekocht en in de afgeloopen wintermaanden in werkveschaffing werd gesaneerd door den dienst van de werkverruiming naar een project van het staatsboschbeheer» De zomervacanties. In Haarlem en omliggende gemeenten. TE HAARLEM. De vacantie voor de Middelbare Scholen is door het gemeentebestuur vastgesteld van Zondag 20 Juli tot en met Zondag 7 September. U.L.O. scholen van Zondag 13 Juli tot en met Zondag 31 Augustus. Opleidingsscholen van Zondag 13 Juli tot en met Maandag 25 Augustus. Lager onderwijs en voorbereidend onderwijs: van Zondag 20 Juli tot en met Maandag 18 Augustus. Openluchtschool: van Zondag 13 Juli tot en met Maandag 18 Augustus.. De vacantie voor het Gymnasium is nog niet defi nitief vastgesteld. Voorloopig was zij vastgesteld van Zondag 13 Juli tot en met Zondag 31 Augustus. Die zelfde data waren ook voorloopig bepaald voor de Middelbare Scholen, maar die zijn toen (in verband met examens) een week verzet. Het college van cu ratoren van het Gymnasium zal de volgende week vergaderen om te beslissen of voor het Gymnasium de oorspronkelijke data gehandhaafd zullen worden, of dat men ook voor het Gymnasium (in aansluiting met de veranderde regeling voor de Middelbare Scholen) de vacantie een week zal verzetten. TE BLOEMENDAAL. Te Bloemendaal krijgt de Openbare Lagere school vacantie van 19 Juli tot en met 25 Augustus. De U.L.O. krijgt een week langer en eindigt dus haar vacantie op 1 September. Het is momenteel nog niet bekend, tusschen welke data de vacanties aan het Kennemer Lyceum vallen. Dit houdt verband met de data der eindexamens.. TE HEEMSTEDE. De Openbare Lagere School te Heemstede begint de vacantie 19 Juli en eindigt die 25 Augustus. De leerlingen van de U.L.O. zijn met ingang van 12 Juli vrijaf en mogen tot en met 27 Augustus vacantie houden. De „Diplo" over de vrijheid der zeeën. BERLIJN. 23 Mei (D.N.B.) De Amerikaan- sche minister van Marine, Knox, heeft tegenover de pers tot uitdrukking gebracht, dat men tot de oolitiek der „vrijheid der zeeën" moet terugkeeren, daar de Noord-Amerikaansche koopvaardijschepen met hun oorlogsmateriaal rechtstreeks naar.Enge land of naar anclrre oorlogsgebieden moesten varen. De roep van den minister van Marine, Knox. om herstel van de „vrijheid der zeeën", schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz. is uitsluitend tot den sector beperkt, welke het principieele van dit geheele vraagstuk volkomen op den achtergrond schuift. Immers, bij het begin sel van de „vrijheid der zeeën" staat toch voorop dat de wettige handel over zee in oorlog en vrede veilig moet plaats hebben. Ongeacht de vlootstei-kte van de een of andere zeemogendheid, moet dus ook in oorlogstijd vooral de eigenlijke koopvaardijvaart tusschen de neutrale landen volkomen onbelem merd kunnen geschieden en bovendien moet echter ook elk artikel, dat niet onder de categorie van de «enlijke contrabande valt, zelfs in de oorlogvoe rende landen het deel kunnen worden van de niet-striidende burgerbevolking. Juist het onwettige stelsel der navycerts is dus een kaakslag in het gelaat van het beginsel der „vrijheid der zeeën", Knox doet alles wat in zijn vermogen ligt, om het begrip van de vrijheid der zeeën juist op dit principieele punt volkomen ondoeltreffend te maken. Immers, de Engelsche oorlogspolitiek heeft geen ander doel dan zich tot den onbeperkten tyran ter zee te maken, zonder zich in het geringste te "dm aan de voorschriften van het Volkenrecht, vooral niet aan de beginselen van de vrijheid dei- zeeën. Solloem vasl in handen van de as. BERLIJN, 23 Mei. (D.N.B.) In tegenstelling tot de herhaalde Engelsche beweringen is Solloem sinds den middag van den zestienden Mei stevig in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen. In den loop van den 22en Mei kwam de groote ge- htsbedrijvigheid voor Solloem tot stilstand. Botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen. Dooden en gewonden te Bombay. BERLIJN, 23 Mei. D.N.B.) Reuter meldt uit Bombay dat aldaar Donderdagavond weer een bot sing tusschen Hindoes en Mohammedanen is ont staan. Tot dusver werden ruim twintig personen in het ziekenhuis opgenomen. Op een plek heeft de politie tegen de menigte van de vuurwapens gebruik ge maakt. Het aantal der hierdoor ontstane slacht offers is, naar Reuter zegt, nog niet bekend. Vol gens een later Reuterbericht werden bij de onlus ten en botsingen in Bombay vier personen gedood n zestig gewond. ONDER SLOOPERSHANDEN EN TOCH BEHOUDEN. De aan den Haar lemmerweg nabij de Liedebrug staande en uit 1876 dateerende watermolen, die sinds tien jaren niet meer in gebruik was, wordt afgebroken, om overgebracht te worden naar Rijpwetering, waar hij weder opgebouwd en in dienst gesteld zal worden. (Foto Pax Holland) Diplomatieke vertegenwoordigingen uit Parijs naar Vichv. 34 missies hierbij betrokken. Van welingelichte zijde verneemt het D.N.B. uit Berlijn: Tot alle buitenlandsche diplomatieke vertegenwoor digingen te Parijs is de uitnoodiging gericht zich te begeven naar den zetel van de Fransche regeering te Vichy„ zoo werd Zondag in de Wilhelmstrasse ver nomen. In politieke kringen der rijkshoofdstad mo tiveert men deze uitnoodiging er mede dat de regee- ringsstad van Frankrijk niet meer Parijs, maar Vichv is. Ongeveer 34 missies van buitenlandsche staten zijn hierbij betrokken. Consulaten hebben deze Duitsche uitnoodiging niet ontvangen. Het D.N.B. meldt dat admiraal Darlan Donder dagavond uit Parijs naar Vichy teruggekeerd is. Hedenavond om 7 uur zal Darlan over den Fran- schen radio-omroep een regeeringsverklaring af leggen. Dr. Goebbels versus Roosevelt. De beschuldigingen van den Amerikaanschen president jegens Duitschland. Dr. Goebbels schrijft in een hoofdartikel in het weekblad „Das Reich" o.a.: Het is duidelijk dat Roosevelt in het geheel niet herkozen zou zijn wan neer het Amerikaansche volk geweten had dat hij na zijn verkiezing zoo ongeveer het tegendeel zou doen van hetgeen hij voor zijn verkiezing beloofd heeft. De president zelf moet dus thans ecnigszins voorzichtig te werk gaan. Derhalve zoo wordt ver der in dit artikel gezegd, heeft Roosevelt eerst zijn vrouw en beide zonen naar voren gebracht en ver volgens zijn ..wildemannen" Knox. Stimson, Ickes en tenslotte Willkie, die pogingen in het werk stellen om een chèque uit te schrijven voor het grootste verkiezingsbedrog der moderne geschiedenis. Pas toen hierover tumult ontstond heeft Roosevelt het zich kunnen veroorloven ook weer eens het woord te voeren, waarbij hij zich op de economie heeft ge stort. De democratie alleen is, volgens de meening van Roosevcelt in staat een constructief plan voor den wederopbouw van de internationale handelsbetrek kingen op te stellen, die door maatregelen der auto ritaire staten zoo zeer in wanorde zijn gebracht. „Nu is echter ons geduld gelukkig voorbij", schrijft dr Goebbels verder. „Een man, wien het in drie ambtsperiodes onder de gunstigste economische voorwaarden in het rijkste land ter wereld niet ge lukte het aantal werkloozen ook maar slechts met tien milliocn te verminderen, heeft de onbeschaamd heid een systeem van economische onbekwaamheid te betichten, dat de leiding v$n eèn volk op zich ge nomen heeft onder de ongunstigste voorwaarden en toch in enkele jaren tijds de werkloosheid totaal wist te overwinnen. Bestond er een algemeene econo mische crisis, toen wij aan de macht kwamen, of hebben wij haar veroorzaakt? Deze vraag beant woorden beteekent een vonnis te vellen over Roose velt". Rijksminister dr. Goebbels besluit zijn artikel met te constateeren dat het Noord-Amerikaansche conti nent in hysterie en paniek gebracht moest worden om gebruikt te kunnen worden door de clique oorlogs ophitsers. „Amerika is weer eens het land der onbe grensde mogelijkheden. Iedereen kent slechts zijn eigen egoïstische doel. Engeland wil den oorlog winnen en Amerika wil het Britsche wereldrijk bij zijn ineenstorting erven. Laten wij hun dit genoegen. Op zekeren dag zal Engeland zijn ondergang bele ven en dan stuiten ook de onbegrensde mogelijkheden van Amerika op een grensJ' (D.N.B.) Irakschc strijdkrachten heroveren Faloedja aan den Euphraat. In Zuid-Irak Engelsche troepenconcentraties nauwer omsingeld. Het Iraksche legerbericht no. 23 luidt: Westelijk front: onze strijdkrachten ondernamen succesvolle aanvallen op vijandelijke troepen- afdeelingen bij Habbaniyah en Faloedja, gesteund door krachtig artillerievuuur, dat den vijand zware verliezen aan ipenèchen en materiaal kostte. Onze voorhoedes drijven den vluchtenden vijand voor- zich uit. Zuidelijke front: Onze strijdkrachten hebben- tezamen met de ongeregelde nationale troepen vijandelijke troepenconcentraties nauwer omsingeld Hierop wordt krachtig artillerievuur gericht. Luchtoperaties: onze vliegtuigen ondernamen verkenningsvluchten boven Seneldebane en ge vechtsvliegtuigen bestookten het vliegveld al daar met machinegeweer en beschadigden daarbij 15 vijandelijke toestellen. Bovendien beschoten zij met machinegeweren een vijandelijk troepen transport, waarbij verscheidene vaartuigen zwaar beschadigd en groote verliezen aan menschen- levens veroorzaakt worden. Politletroepen: Onze politietroepen, gesteund door ongeregelde nationale troepen beheerschen volkomen den toestand in de woestijn. Een vijan delijk vliegtuig werd omlaag geschoten en de uit drie personen bestaande bemanning kwam op het leven. Vijandelijke luchtoperaties: Verscheidene vijan delijke vliegtuigen vlogen boven de kampen van Allïachuach en Al Rasjid. Boven het eerstgenoemde kamp werd een bom geworpen, die echter geen schade aanrichtte. De vijand ondernam bovendien verkenningsvluchten boven de hoofdstad en andere gebieden. (Men zie over den strijd in Irak ook elders in dit nummer). DAMASCUS, 23 Mei (D N B.) Volgens berichten uit Bagdad hebben de Iralfsche strijdkrachten de stad Faloedja aan den Euphraat heroverd. Faloedja was enkele dagen geleden door de Engelschen bezet. Bekendmaking. 's-GRAVENHAGE. 21 Mei. De Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van paragr. 1 van zijn Verordening nr. 31940 over de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland den burgemeester der gemeen te Maassluis mr. P. A. Schwarz met onmiddellijken ingang ontslag verleend met toekenning van pen sioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van paragr. 3 zijner Verordening nr. 1081940 (vierde verordening over bijzondere bestuursrech telijke maatregelen) den burgemeester der ge meente Driewegen (Zeeland) G. M. C. Ort onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn tegenwoordig ambt tot burgemeester van Maas sluis. Tevens heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied door een in het veror deningenblad gepubliceerd decreet bepaald, dat de voorschriften van zijn verordening nr. 36-1941 (eer ste verordening over buitengewone maatregelen op staats- en administratiefrechtelijk gebied) op de gemeente Maassluis toepassing vinden. Burgemees ter G. M. C. Ort werd dientengevolge ook tot regee- ringscommissaris voor de gemeente Maassluis in den zin dezer verordening benoemd. (A.NJP.) (Bovenstaande is reeds in een groot deel onzer vorige oplage opgenomen.) HEDEN: 10 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1