Alleen Franken Hebt U „HALF OM" De opvoeding van de Nederlandsche jeugd. TE KOOP V R IJ D X G 23 MEI 1941 HASREEM'S DAGBEAD '2 (^llU de Omstxekenj ZANDVOORT TOONEELVEREEN. PHOENIX. Woensdagavond hield de tooneelvereeniging Phoenix in de „Loefhoeck" haar jaarvergadering. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Dhooge, las de secretaris zijn uitvoerig jaar verslag voor. Gewezen werd o.m. op de groote moeilijkheden die in het afgeloopen jaar waren te overwinnen en op den vrij sterken teruggang van het aantal leden. De penningmeester was. ondanks alle moeilijk heden zeer tevreden, omdat hij nadat een te kort van f 7.88 door een der leden aan de kas was geschonken zijn boeken zonder nadeelig saldo kon sluiten. Wat de samenwerking met de andere verenigin gen betreft werd besloten hieromtrent voor Augus tus een beslissing te nemen. In principe werd nog besloten om met of zonder samenwerking in ieder geval meer dan twee uitvoeringen te geven. Bij de bestuursverkiezingen werden mevrouw Bleesing en de heer Dhooge bij acclamatie her kozen. In de vacatures van de heeren Ph. van Beets. A. B. M. van Groeningen en J. H. L. Hendriks werden, gekozen de heeren J. Weber, Dietrich en G. Kiefer. Tot zaalcommissarissen werden benoemd de hee ren W. Koschin, J. Bellaart en H. Dhooge. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ada, dochter van L. Paap en van T. v. d. Meulen; Christina Maria, dochter van J. Teu- nissen en C. Visser; Helena Johanna Maria, doch ter van P. Th. Uitermark en van M. F. Castien; Kenrictte Catharina, dochter van C. Molenaar en van R. Vlasak: Reindert, zoon van P. Voorn en van C. Koper; Lucy Eleonora Clara, dochter van K. C. J. M. A. Berck Beelenkamp en van C. M. v Pelvoirt Pel: Frederika Johanna Margaretha, dochter van F. Kruger en van M. A. Visser; Kees, zoon van J. van den Bos en van H. A. Kramer. Ondertrouwd: Ch. de Muinck en M. Drommel, Nic. Beetslaan 16; W. Schilpzand en M. Ottenbros. Pakveldstraat 17. Getrouwd: P. J. Potveer en C. M. Kokkelkoren; J. C. Dorsman en A. Keesman; L. W. J. Horijaans en Pielage; C. G. A. Koreman en J. D. Smit. ZANDVOORT 1RIPPERDA 1 (3—0). Gesteund door den stevigen wind trok Zandvoort meermalen ten aanval, doch de verdediging van Ripperda hield zich kranig. Met een onverwacht schot wist C. Schut aan Zandvoort de leiding te geven. 10. Kort yoor de rust komt Ripperda nog enkele malen gevaarlijk opzetten, maar er waren dan tel kens zooveel verdedigers voor het Zandvoort-doel, dat het niet mogelijk was door te breken. Na de rust gaat het spel eerst vrijwel gelijk op. Beide keepers worden om beurten aan het werk gezet. Als de Ripperda-keeper een bal laat vallen schiet G. v. d. Bos toe en voor de keeper den bal opnieuw te pakken kan krijgen, tikt v. d. Bos hem in het net. 20. Enkele minuten wordt er door beide partijen flink geknoeid. Zandvoort herstelt zich het eerst en doet eenige gcede aanvallen op het Ripperda- doe*. die evenwel door dé verdediging worden on derbroken. C. Schut probeert het dan met een schot op vrij grooien afstand, dat precies buiten het be reik van den keeper in den linkerbovenhoek te recht komt. 30. Ripperda weet daarna nog wel een paar corners te fcrceeren, doch gedoelpunt wordt er niet meer. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 23 OP 24 MEI 1941 van 21.39 tol 5.32 Maan op 24 Mei op 5.06 Maan op 24 Mei onder 19.46 HAARLEMMERMEER BLAUWE BEUGEL GEOPEND. In het zwembad „De Blauwe Beugel" is de nieuwe badmeester gearriveerd en is dadelijk begonnen, weer alles in gereedheid te brengen voor het seizoen. Dit typische zwembad dat midden in het water op de scheiding van de Westeinder Plas en de Ringvaart is gebouwd, heeft de eerste bezoekers reeds ontvangen. Eindelijk heeft de verloting ook haar beslag gekre gen. De prijzen vielen op de nummers 1211-fiets. 890- phototoestel. 1830-bonbonschaaltje, 818-permanent. 471-bonbonschaal, 1558-messenshjper, 1258-aschbakje, 1647-thermometer, 1537-bagagebanden. 1234-scheerstel, 80-thermosflesch, 789-gratis zwemles, 34-fietsslot, 355-koekschaal. 349-abonnement Blauwe Beugel, 223- slacouvert. 1747-fietspomp, 1755-fietsbel, 1069-bloemen- vaasje, 1938-kachelpook. De prijzen zijn af te halen bij den heer M. J. v. d. Velde, Bennebroekerweg 52. WEDSTRIJD E. H. B. O. Door zeven ploegen van de E.H.B.O. werd deelge nomen aan den wedstrijd door Leimuiden uitgeschre ven. De N.V. Autobusonderneming „Maarse en Kroon" had voor dit doel een beker beschikbaar gesteld. De jury bestond uit de dokotoren Nanninga. Hoofddorp, Schreuder, Nieuw-Vennep en Stapensca, Leimuiden Met 128 punten werd de eerste prijs toegekend aan Aalsmeer, terwijl de heerenploeg uit Hoofddorp met 123 punten den derden prijs verwierf. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Albertus Martinus Maria. z. v. A. Weijer en M. P. van den Berg; Johanna Christina Maria. d. v. P. A. de Vnes en G. P. van Duuren; Corry. d. v. J. G. C. Hoog land en N. M. van Kuijk; Elly Maria Krljna, d. v. W Spaargaren en H. J. Jacobs wonende te Aalsmeer; Govert. z. v. G. Roubos en L. Bakker; Petronella, d. v. K. van Keimpema en A. C. Baartman, wonende te 's Gravenhage; Martha, d. v. H. J. Hoekman en L. Meijer; Ineke, d. v. W. Spaargaren en J. van Oorde; Petronella Theodora Maria, d. v. S. W. van den Heiligenberg en A. A. M. Zoe temelk; Clasina Hendrika Margaretha, d. v. P. S. Velt- man en H. de Jong; Johannes, z. v. J. Trouwen en M. J. Veen; Willem Marie, z. v. J. P. van den Berg en H. C. Bakhuijs; Gerrit Matthijs Jacob, z, v. p. van Huizen en K. van der Haar; Willem Jan, z. v. R. Pieterman en C. Speel man, wonende te Uithuizen; Jannetje, d. v. L. Kolle en T. Bogaard; Leendert, z. v. A. Bras en T. Joustra; Mai Cornelia, d. v. A. Beerendonk en A. M. Deijkers; Olof Johannes, z. v. A. Hulsbosch en J. A. Hulberts; levenl. zoon van C. van der Lip en P. de Man. ONDERTROUWD: Thomas Pijpers, 28 jaar en Elisabeth Rika Johanna Wesselius. 26 jaar; Johannes Josephus Ge- rardus van der Weijden. 27 jaar en Alida Adrlana Maria Bus. 27 jaar. GETROUWD: Willem Meijer, 25 jaar cn Hinke Vissers, 24 jaar; Krijn Evers, 25 jaar en Geertje Aaltje Amperse, 31 Jaar; Hermanus Gerardus Franciscus Castelljn, 30 jaar en Hendnka Magdalena van Leeuwen. 22 Jaar; Antonte Jongbloed. 46 Jaar en Jenneke van de Koppel. 36 j; Lambertus van Dlemen. 24 Jaar en Barbera van der Klauw. 23 Jaar; Gerrit van Egmond. 32 Jaar en Hendrika Adrlana van den broek. 36 j.; Detmer Deddens, 34 Jaar en Elisabeth Ibeltje de Bakker. 34 Jaar. OVERLEDEN: Taatjedina Mulder, 83 jaar, wed. van J. H. Sprenger. BLOEMENDAAL VOOR DE SLOOP. Woensdag j.l. werd door het gemeentebestuur van Bloemendaal aanbesteed het sloopen van het perceel Eikelaan 2 te Aerdenhout. Ingekomen waren 36 biljetten. Het hoogste be drag dat een der inschrijvers in de gemeentekas wil storten is f 11.250, dat geboden is door H. A. G. Smink te Amsterdam. Het laagste bod was f 888 van C, J. Hendriks en Co. te Utrecht. DEMONSTRATIFMIDDAG OP DE BLOEMENDAAL- SCHE MONTESSORÏ-KLEUTLRSCHOOL. De 'Bloemcndaalsche Montessori-klcuterschool gaf dezer dagen aan ouders en andere belangstellenden gelegenheid om haar vriendelijk gebouwtje, aan den Vijverweg no. 27 te bezoeken en zich op dc hoogte te stellen van het werk, dat de kleuters daar verrichten. In de frissche zonnige lokalen lag het werkmateriaal op tafels en vloerkleedjes (want de kleintjes werken graag op den grond) uitgestald. Dat het voor de kin deren een lust moet zijn met dit alles te mogen wer ken en al spelende zich te kunnen ontwikkelen blijkt telkens. Het door Dr. Maria Montessori ontworpen materiaal berust op de resultaten van jarenlange proefnemingen met kinderen en het heeft nu reeds ongeveer veertig jaren bewezen dat het in staat is bij de kinderen die belangstelling en diepe aandacht op te wekken, die voor hun ontwikkeling noodig is. De fotografe Claar Pronk heeft de kinderen in hun werk geobserveerd. Ook deze foto's waren te bezich tigen. Steeds weer treft in dc kindergezichtjes de ernst waarmee alles gebeurt, en waarvan men de vormende waarde niet onderschatten moet. Men %*erzuime niet bij een volgende gelegenheid bij dit interessante werk een kijkje te gaan nemen. Aan meldingen voor den nieuwen cursus kunnen dagelijks aan de school geschieden. BURGERLIJKE STAND, Bevallen: C. F. Roelen-van Aken. d. L. Oort- huijs-Zaaijer, d. J. E. J. Allard-Meddens, z. Ondertrouwd: C. Smit en J. A. Vlug. Getrouwd: J. L. Prins en M. J. J. L. van Beuse- kom. Overleden: C. P. C. Linnekamp, oud 72 j. P. J. van Beem, oud 73 j. OVERVEEN Lezing over Luchtbescherming. Voor de afdeeling Bloemendaal-Overveen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming sprak Woens dagavond ip hotel Roozendaal de heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie te Haarlem, over zijn ervaringen, opgedaan tijdens de lucht aanvallen in Haarlem en de maatregelen, die door de burgerij hiertegen toegepast kunnen worden. Het is geen aangfenaam onderwerp, zei hij, wegens de ellende, die er aan verbonden is,.maar het is nuttig, omdat de practijk heeft bewezen, dat door goede maatregelen wel het een en ander te berei ken is. Of het beplakken der ramen met papierstrooken doelmatig is, hangt van den afstand af. Valt de bom dichtbij, dan geeft het niemandal. Glas in lood geeft meer weerstand. Het veiligst is men liggend op den grond. Staat men 's nachts niet op, dan is het raadzaam, niet overeind te gaan zitten, maar te blijven liggen. Het gevaar, gewond te worden door scherven, is dan het geringst, Voltreffers zijn met geen enkelen maatregel onschadelijk te maken. Een schuilplaats in den kelder is goed, mits deze aan de gestelde eischen voldoet, o.a. wat sterkte van bovenbouw en uitgangen betreft. Zoo niet, blijf dan uit den kelder. Het publiek toont steeds neiging, naar buiten te gaan, maar hier is de kans. om door een scherf getroffen te worden veel grooter. Brandbommen zijn minder gevaai'lijk. dan men vroeger wel meende, mits men het hoofd koel houdt en van te voren weet, wat te doen. Raadzaam is, overal een slang met een bijpassen de aansluiting en zand te hebben. Grijpt men bij inslag vlug in en dooft men de brandbom of gooit men die, in een kussen of deken gev. ikkeld, naar buiten, dan kan brand voorkomen worden. Daar de watex-leiding vaak getroffen wordt is het aan te bevelen, steeds emmers water bij de hand te hebben. Spreker vestigde speciaal de aandacht op de hulp, die buren elkaar kunnen bieden en raadde aan, zioh met elkaar te vex-staan. Voor brandbommen met roode koppen behoeft men evenmin bang te zijn, mits men snel optreedt. Ze geven niet meer dan eenige vuurspatten. Bij de beantwoording van eenige vragen wees spr. nog op het gevaar van het afweergeschut. „Binnen blijven" is de boodschap. De heer A. F. Dicks dankte den heer Tenckinck voor zijn uiteenzetting. te overdenken, alvorens verder te gaan. In gedachten ga ik daartoe drie jaar terug. Ons land telde toen twee jeugdkringen, één te Amsterdam en één te Rot- tei-dam, die echter geen enkel contact met elkaar had den. Toen ik mij voor het werk onder de Schippers- jeugd ging intercssccren, was mijn eerste streven, een eenheid tot stand te brengen. Dit gelukte mij. Er kwam een landelijke organisatie tot stand onder den naam „Immanuel". Bovendien werden nog vier afdeelingen opgericht. Wanneer ik dit naga, dan is zeker alleszins reden tot verheugenis. Ik ben dan ook zeer tevreden, maar nog niet voldaan. We moe ten verder. We moeten eigen intèrnaten en eigen te huizen hebben. Ik geef toe. dat de tijden hiervoor moeilijk zijn. doch met Gods hulp kan veel bereikt worden". Nadat een koor van den kring Amsterdam zich had doen hooren. sprak de secretaris van den Schippers- raad, de heer G. de Jong, over: „De rijpere schippers- jeugd, haar taak mi cn in de naaste toekomst". Na de economische positie besprak de heer De Jong de kerkelijke positie van de schippersjeugd. Voor den schipper, aldus spr.. is geen normaal kerkelijk leven mogelijk. De in 1933 opgerichte Schippersraad doet in dezen, wat hij kan. wat spr. op uitvoerige wijze aan toonde. In de landdagen zag hij demonstratie van Christe lijke saamhoorigheid. Hij hoopte, dat op dezen weg zal worden voortgegaan, omdat hij er van overtuigd was. dat dan met Gods hulp de resultaten niet zouden uitblijven. Vervolgens hield de secretai-is van „Oest en West", de heer Petit, een causerie over „Het sprookjeseiland Bali", welk praatje hij verduidelijkte met lantaarn plaatjes. De sluiting geschiedde door Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer, den voorzitter van den Herv. Schippersraad. HEEMSTEDE A. Martin verdwijnt van liet groene veld. Zondag 25 Mei zal de bekende en populaire H. B.C.-speler A. Martin zijn laatsten voetbalwedstrijd spelen. Deze. vooral in de R.-K. Voetbalsport populaire voetballer begon reeds op 12-jarigen leeftijd aan zijn geliefd spel in het junioren-elftal van H B.C. Nauwelijks 15 jaar oud, kreeg hij dan ook al een vaste plaats in H.B.C. I en heeft daar al die jaren, behoudens de seizoenen 19321933 en 19331934, waarin hij de R.C.H.-kleuren heeft verdedigd het H R.C.-shii't gedragen. Vier jaar heeft Max-tin de kleuren van H.B.C. IV verdedigd, 11 jaar die van H.B.C. I, en 2 jaren die Van R.C.H. Zijn snelheid en schotvaardigheid viel m eiken wedstrijd op. Versdhillende seizoenen heeft Martin als aan voerder van H.B.C. gefungeerd, o.a. ook de kaxrx- pioensjaren 19381939 en 1940. Nu zal Martin a.s. Zondag zijn voetballoopbaan beëindigen in den wedstrijd H.B.C.Volendam en het zal voor hem een groote voldoening zijn als hij nu eens eenmaal de wijdbroeken een nederlaag kan helpen bezorgen want H.B.C. heeft nog nooit van de wijdbroeken kunnen winnen. BOONEN IN BESLAG GENOMEN. Door de distributie-recherche te Heemstede werd de vorige week bij een winkelier een zak met 50 K G. witte boonen aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat deze win kelier de boonen zonder bon of toewijzing had gekocht van een onbekenden man te Haarlemmermeer voor bedrag van f75; de normale prijs is f 0.54 per K.G. In verband hiermede werd door de politie aangehouden een inwoner van Nieuw-Vennep, die wegens het verkoo- pen zonder bon cn tegen te hoogen prijs in verzekering werd gesteld. Bij een verder ingesteld onderzoek bleek, dat deze man de boonen had gekocht van Iemand te Hil- legom voor f 1 per K.G. De boonen zijn ln beslag genomen; tegen genoemde personen is proces-verbaal opgemaakt. BEKROOND Op het nat. concours voor Harmonie- en Fanfare corpsen op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag te Utrecht, uitgeschreven door de vereeniging „Lou- i-echt" aldaar, behaalde gistei-en de Chr. muz. ver. „Arti et Religioni" dir. de heer F. A. Dekker, den eersten prijs in de afdeeling Uitmuntendheid, be nevens het hoogst aantal punten in die afdeeling op dien dag. Niet minder dan twee en zeventig ver- eenigingen nemen aan dit concours deel. Voorwaar een groot succes voor genoemde vereeniging en haar dirigent. SANTPOORT Landdag Herv. Schippersraad. Evenals het vorige jaar had de Hervormde Schip persraad op „Velserend" een landdag georganiseerd voor de leden van den Ned. Herv. Schippersjeugd- kring „Immanuel". Vele schippersjongens waren van heinde en ver gekomen om dezen landdag te kunnen bijwonen. Des morgens werd eerst een godsdienstoefening bij gewoond in de Goede Herderkerk te IJmuiden-Oost, waarin Ds. F. D. Emous uit Amsterdam sprak naar aanleiding van Handelingen 1:9, 10 en 11. Des middags sprak hij over het onderwerp: „Ver der". „De titel van mijn onderwerp", aldus spr., houdt in, dat we reeds een deel van den verder door mij te beschrijven weg hebben afgelegd. Het is wel eens goed, dat eerste gedeelte van dien weg nog eens even BEVERWIJK Totalisator in Beverwijk en Zandvoort. Naar wij vernemen zal dit seizoen bij wijze van proef de Ned. Harddi'averij- en Renvereeniging op enkele kortebaandraverij en het exploiteeren van een totalisator toestaan. De eei'ste kortebaan- draverjj waar de „toto" zal zijn is op 13 Juli te Zandvoort. Ook op de draverij in Beverwijk op 7 Augustus zal gelegenheid zijn een kansje te wagen bij de toto. IJMUIDEN Geslaagd. Bij de te Haarlem gehouden examens voor het Ward-zangdiploma A slaagden: de heer K. J. Noy, hoofd der „Emmaschool" te IJmuiden-Oost, mejuf frouw J. G. Schipper en de heer J. Bergsma, respec tievelijk onderwijzeres en onderwijzer aan genoemde schooL Van de Julianaschool. hoofd de heer A. Kool, mejuffrouw J. Tit en de heer J. J. Huizinga; van de „Comitéschool" mejuffrouw R. de Kan. ook al gekocht? Het brood waarnaar U jaren zocht. bakt het ECHTE! (Adv. Ingez. Med.) VELSEN Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School nr. Ter voorziening in de vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school no. 1 te IJmuiden, ont staan wegens het aan den heer I. Poldervaart verleend eervol ontslag, biedt het college van B. en W den ge meenteraad de volgende voordracht aan: 1. Th. R. Vellenga, kweekeling aan de P. Nieuw- landschool te Amsterdam; 2. G. S. Jellema, tijdelijk onderwijzer aan de school voor u.l.o. te Haarlem. Bij het opmaken van deze voordracht is rekening gehouden met de richtlijnen, welke worden toegepast door de organisaties voor besturen van bijzondere lagere scholen en welke eveneens voor het openbaar onderwijs moeten worden gevolgd. Wedstrijden voor politiehonden. Zondag 25 Mei zullen op het landgoed Schoonen- berg (overplaats) van den heer De Vries te Driehuis evenals voorgaande jaren politiehond-wedstrijden worden gehouden, om den Kennemrlandbeker. De commissie, die deze wedstrijden organiseert, viert met dezen wedstrijd haar tienjarig bestaan. Daarom zijn zeer fraaie prijzen voor de winnende clubs be schikbaar gesteld. Zij die belangstellen in de hon- dendressuur wacht een interesstante wedstrijd, die des morgens 9.30 uur begint en des middags wordt vervolgd te ongeveer 2.30 uut Raadsvergadering. De raad der gemeente Velsen komt Dinsdag 27 Mei 's middags 3 uur, in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen. PINKSTERGRATIFICATIE BIJ HOOGOVENS EN VAN LEER. De directies van Hoogovens en van Van Leer's Wals- bedrijven zullen in dc komende week aan het perso neel een Pinkstergratificatie uitbetalen wegens de gunstige bedrijfsresultaten over het afgeloopen boekjaar. De gratificatie bedraagt voor gehuwden en ongehuwden, die kostwinner zijn f 30; voor ongehuwden f 15 en voor jeugdigen een naar ver houding van hun loon te betalen bedrag. (Onderstaande ts reeds tn een deel van onze vonge oplaag opgenomen.) Militaire maatregelen op Martinique. PARIJS, 21 Mei. (D.N.B. De op Martinique gestationneerde Fransche land- zee en luchtstrijd krachten hebben, naar de „Matin" uit Fort de France meldt, bevel gekregen de noodige maatrege len te treffen voor verdediging van het eiland tegen een eventueelen aanval. OOK DE VROEGERE EGYPTISCHE PREMIER ALI MAHER PASJA VERDWENEN. DAMASCUS, 20 Mei (D.N.B.) Naar uit Kaïro vei-luidt, zijn de vroegere Egyptische ministerpresi dent Ali Maher Pasja, alsmede de opperbevelhebber van de Egyptische troepen Abdoel Rahman Adam Pasja, sinds Zondag verdwenen. Men weet niet of zij gearresteerd og door agenten van den Secret Service vermoord zijn, of dat zij zich verborgen houden. Arrondissements-Rechtbank te Haarlem. DIEFSTAL VAN KOFFIE EN THEE. In den nacht van 5 op 6 Maart van dit Jaar ls Ingebroken bij Kremer's Koffie- en Theehandel te Haarlem. Een groo te hoeveelheid koffie, thee en rijst werd daarbij gestolen. Terzake van dezen diefstal stond hedenmorgen een Haar- lemsche handelsreiziger terecht, die bekende zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. HIJ was op het dak van het pakhuis der firma geklommen en door het inslaan van een raampje binnen gekomen. Zonder ge stoord te worden had hij rustig de thee, koffie, rijst en ook nog een bedrag aan geld weggenomen. De goederen had hij op een bakfiets geladen en later verkocht. De directeur van Kremer's Koffie- en Theehandel getuigde, dat er inderdaad een flinke hoeveelheid koffie cn thee as ontvreemd. De Officier bracht naar voren, dat de ver dachte heeft gehandeld als een volleerd misdadiger. Hij heeft zich aan een misdrijf schuldig gemaakt, dat vooral in dezen tijd ongemeen ernstig is. Het is een raadsel hoe deze verdachte, die nog nooit met den strafrechter in aanraking is geweest, tot deze daad is gekomen. Ook het reclasseeringsi apport brengt hiervoor geen oplossing. Spr. eischte tenslotte een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. President: Welk motief hebt u toch eigenlijk gehad? Verdachte: Heelemaal geen motief.... Ook de verdediger Mr. T. A. M. A. van Löben Seis meende, dat de groote vraag ln deze zaak is. welke drijf veer den verdachte heeft bewogen om tot dezen daad over te gaan. Reden voor clementie is er echter zeker aan wezig want de verdachte heeft een blanco strafregister. Na 'n uitvoerig pleidooi drong pletter aan op een mildere straf teneinde dezen man nog eens een kans te geven. Vervolgens stond een Haarlemsche gro'entenhandelaar terecht, die een deel van de gestolen koffie en thee had gekocht. Deze verdachte had de thee weer voor f 439 van de hand gedaan. De groentenhandelaar antwoordde op vraag van den president dat hij niet wist. dat de goe deren gestolen waren. Ik dacht dat het smokkelwaar was, zoo luidde zijn verweer. De handelsreiziger, die ln deze zaak getuigde vertelde dat hij met de bakfiets koffie, thee en peper naar den groentenhandelaar had gebracht. Ook had hij gezegd dat het helersvverk was. De groentenhandelaar herinnerde zich dat dit gezegd was. Van de opbrengst had hij f200 gekregen. President: U geeft toch zelf toe, dat u wist, dat het he- lerswerk was. U weet toch dat een heler even slecht is als een steler. Verd.: Ja, maar ik heb vier keer gevraagd of we er last mee konden krijgen, maar hij gaf geen antwoord. Pres.: Nou. toen begreep u toch wel dat er iets niet ln orde was De Officier achtte het duidelijk, dat de verdachte gewe ten heeft, dat de goederen van misdrijf afkomstig waren. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. B. W. Stomps, meende dat het nog aan twijfel onderhevig was of de verdachte zich aan heling heeft schuldig gemaakt. De verdachte is muurvast overtuigd geweest, dat het goederen betrof, die van smok kelhandel afkomstig waren. Spieker vroeg daarom vrij spraak. Tenslotte stonden wegens heling terecht de vrouw en de zwager van den groentenhandelaar. De zwager, een chauffeur-monteur uit Beverwijk had een hoeveelheid van de gestolen koffie of thee verkocht. Tegen de vrouw werd 6 maanden en tegen den man 4 maanden gevangenisstraf geëischt. De verdedigers mrs. Stomps en Baron pleitten clementie. Oplichting. Hedenmorgen had zich te verantwoorden een 30- jarige makelaar uit Haarlem, die in het laatst van 1940 aan een chauffeur te Amsterdam had meege deeld, dat hij in een pakhuis een hoeveelheid thee (265 kisten) had staan, die te koop zou zijn. De chauffeur wilde die wel eens gaarne zien, daarom ging verdachte met hem naar het pakhuis om hem die kisten te toonen, maar maakte die niet open. Op verzoek van den chauffeur gaf verdachte hem een paar enveloppen met thee als monster, waarop de Amsterdammer den wensch te kennen gaf, de thee te willen koopen. Verdachte had daar wel ooren naar, doch wilde een zekerheid hebben, waar op de chauffeur hem een bedrag van f 15.000 over handigde. Verdachte zei, dat de chauffeur naar hem toe gekomen was en hem naar thee gevraagd had. Ver dachte had hem toen geantwoord,, dat hij de thee nog niet had, maar dat hij er wel aan kon komen. De chauffeur had hem toen de f 15.000 gegeven; de thee zou hij later geven als ereen boot met dit thans zoo kostbare artikel zou arriveeren! De President: „Dus over een jaar of tien!" Verdachte verzocht het dossier te mogen inzien, wat de Rechtbank toestond. De zitting werd daar voor een half uur geschoi'st. Daar de verdachte na een halfuur nog niet klaar was met het inzien van het dossier werd de zaak tot Vrijdag 30 Mei ge schorst. NATIONALE JEUGDSTORM HERDENKT JORIS VAN SEVEREN. 's GRAVENHAGE, 20 Mei. Vandaag een jaar ge leden werd de leider van het verbond van Dietsche nationaal-socialisten in België, Joris van Severen als slachtoffer van zijn strijd voor Groot-Neder land vermoord. Heden is ter herdenking van dien Vlaamschen strijder en als symbool van de nieuwe eenheid waarbij het Verdinaso in de Nationaal-Socialisti- sche Beweging is opgenomen de wimpel van jong dinaso aan den nationalen jeugdstorm te Utrecht plechtig aangeboden en terzelfder tijd is op het Haagsche Binnenhof een indrukwekkende plech tigheid gehouden, waaraan een ban stormers en een ban stormstei-s van de N. J. S. deelnamen. De wimpel werd destijds als symbool van de uiterlijke eenheid van het Jongdinaso door Joris van Severen aan de groep Gx-oesbeek als eenige in Nooi'd-Nederland overhandigd en het is om de samensmelting van Jongdinaso en Jeugdstorm te symboliseeren, dat de wimpel thans aan den lei der van deze oi'ganisatie ter hand is gesteld. Het overbrengen van den wimpel van Groesbeek naar Utrecht is geheel te voet geschied door esta fetteploegen, samengesteld uit leden van Jongdi naso en Jeugdstorm. De heer Voorhoeve hield bij de overhandiging van den wimpel een korte toespraak tot de jeugd- stormers. Hierop antwoordde de hoofdstormer C. van Geel kerken. (ANP) tBucyectiikeSiand HAARLEM, 21 Mei. Ondertrouwd 21 Mei: A. T. de Jager en J. H. Hirs: G. A. Schrader en W. M. Kuijer; P. J. Nobels en M. J, E. van den Dries; A. A. v. d. Linde en G. Vroege: J. W. R. A. Buchwaldt en J. P. Huurdeman; J. H. Wensinck en J. M. M. J. Tesch; J. M. Lutgerink en M. P. Nederstigt; W. de Laat en J. H. Smits; G. J. Groenendaal en C. M. J. Schouten; T. Oldenburger en M. E. Leuver; A. J. Rutte en J. Schoone; F. J. Bieswaag en P. H. Schoone; C. M. Nooij en H. M. van Emmerik; J. D M. Ketelaar en J. Hagmeister; C. J. v. d. Merkenhof en J. T. Erdtsieck; N. H. Joores en J. C. J. Bakker; P. H. A. v. d. Wal en E. Veldhuis: J. P. A. Nelissen en M. A. J. van der Eisen. Gehuwd 21 Mei: J. B. Lammers en F. E. K. Schnie- der; M. Eichenberger en M. van Keijzerswaard; A. Jansen en C. A. Lasschuit; J. Damiaans en A. Sul- mann; C. Bijster en S. I. J. Heinsbergen; J. J. ten Bosch en A. M. Dirks; J. Hofmans en C. G. Fabels; B. de Koningh en J. H Bos; K. Tichelaar en A. H. Bouwman; J. H. Consent en C. de Nieuwe; C. F- van Zutphen en E. A. Kroder; S. v. d. Huure en J. A. Plomp; U. Veenstra en A M. E. Lodewijk; F. J. van der Winden en M. van der Waal; P. Claudius en M. Hulshof; E. v. Heulen en A. v. d. Hoff, T. Timmer en A. K. de Boer; G. M. A. Gussenhoven en A. M. Kluijskens, T. J. Willemse en M. L. Puts; P. C. M. van der Wal en J. G. Luiten. J. H. C. F. Eckhardt en A. M. Rompa. Bevallen: 19 Mei: A. M. Vinkvan Schie, d., M. C. RutteSintenie, z., C. J. van BerkelSmit, d. 20 Mei: M. Terreehorst—Koningen, z., C. M. Kruijer—Kikkert, d., A. Bronkhorstvan Kampen, d. 21 Mei: G. M. En gelenbergKruijer, d. Overleden: 18 Mei: Y. N. OeiLlem, 44 j. 19 Mei W. J. IJlstraLigt, 89 j., Rlpperdapark. 20 Mei: C. J. G. Vos van Zalinge—Bevcrloo, 67 j. J. Nleuwenhui- zenstraat. A. Groes, 67 j„ Raaks. Q. G. M., 10 m., d. v. H. S. Warmerdam, Kamperlaan. 21 Mel: M. E. Ruurda—Keesen, 55 j., Eemstraat. Een vraaggesprek met mr. dr. R. van Genechten. i-GRAVENHAGE. 21 Mei. (V.P.B.) Vanwege het groeiend besef, dat noodzakelijke hervor mingen in opvoeding en onderwijs moeten worden aangebracht, heeft een redacteur van de Vereenigde Persbureaux een onderhoud gehad met mr. dr. R. v an Genechten, leidei- van het Opvoedei-sgilde. Mr. dr. R. van Genechten heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om oen belangwekkende uiteen zetting te geven van de beginselen, waarop in de toekomst de vorming van de NedeiTandsehe jeugd •^al berusten. „In de vorming der toekomstige Nedei-landsche mannen en vrouwen moeten diepgaande wijzigingen worden aangebracht", antwoordde mr. dr. R. van Genechten, leider van het Opvoedei-sgilde. toen wij hem vroegen een uiteenzetting te willen geven van de hervoxrningen, die op dit gebied tot stand moeten worden gebracht. „Ondanks de vele zorgen, die aan opvoeding en onderwijs in de laatste tientallen jaren besteed zijn. zijn over het algemeen geen beter gevormde mensehen ontstaan. Daarmede wil ik niet zeggen, dat er geen resultaten bereikt zijn, maar de nieuwe tijd, die hoofden en harten der Neder landers beroert, eischt meer. Tegen de ontbindende krachten, die tot voor kort haar invloed deden gel den, ontstaat een reactie. Meer en meer breekt de gedachte door. dat de enkeling niet los van alle banden, maar integendeel, in en door de volksge meenschap zijn lev^n ten volle kan ontplooien. Een nieuw beeld van den mensch ontstaat; op voeding en onderwijs hebben de grootsche taak, aan de vorming an dien nieuwen mensch scheppend mede te werken". VERNIEUWING DER NEDERLANDSCHE JEUGD. „Hoe zal dit naar uw meening kunnen geschie den?" „Meer door zich duidelijk rekenschap te geven in welke opzichten het nieuwe beeld van den mensch verschilt van het oude dan door uitvoerige gedachtenwisselmg over technische verbeteringen van het onderwijs. Opvoeding is kimstenaarsarbeid; de opvoeder moet bezield zijn en den mensch, zoo als hij hem wil vormen, in zich zelf voelen leven. De belangrijkste verschillen met vroeger kan men in enkele punten samenvatten. Vóór alles willen wij de Nederlandsche jeugd op heffen uit haar gezapigheid, haar zelfgenoegzaam heid, kortom haar overdreven gehechtheid aan het materieel bestaan. De jeugd moet weer gaan besef fen dat zij bereid moet zijn zich voor iets hoogers in te zetten. Beter is het te strijden voor een ideaal en daax-bij te verliezen dan nöoit voor een ideaal te hebben gestreden. Een tweede belangrijk punt is, dat opvoeding en ondex-wijs er op gericht moeten zijn iedereen in staat te stellen datgene, dat in hem leeft, te ont wikkelen. Wel werden ook in het liberale tijdperk de begaafden in staat gesteld voox-uit te komen, maar hierbij werd te vee) aandacht geschonken aan intellectueele prestaties, terwijl deze bovendien meer ten eigen bate dan tot voordeel van de volks gemeenschap wei-den aangewend. De nationaal-soeialistische opvoeding gaat uit van de ongelijkheid der menschen en geeft aan hen, die bijzonder goede eigenschappen bezitten, de ge legenheid deze te ontwikkelen ten bate van de ge meenschap. Karakter en deugdzaamheid zijn daar bij beslissend. Natuurlijk spreekt het vanzelf dat hij, die leiding moet geven, ook intelligent moet zijn, maar karakter en deugden als moed. eenvoud, open hartigheid en trouw zijn van meer belang dan ver stand. Zoo wordt een volksche elite gevormd van jonge mannen, die in vex-band met hun latere ver antwoordelijke positie in de volksgemeenschap ook een hardex-e opvoeding zullen krijgen". DE OPVOEDING MOET DE VOLKS EENHEID VERSTERKEN. „Bent u van meening, dat op deze wijze het doel bereikt zal worden?" „Zeer zeker, indien ten minste ieder bij dit werk zijn beste krachten geeft Uw vraag brengt het der de punt ter sprake, n.l. dat de geheele opvoeding en het geheele onderwijs in het teeken der volksver bondenheid moeten staan. Datgene, dat het volk vereenigt zal op den voorgrond worden gesteld te genover de invloeden, die ons volk in allerlei hokjes hebben gescheiden. Geschiedenis in nationalen zin, kennismaking met andere streken en volksgenooten door middel van excursies, om maar enkele van de middelen te noemen, zullen het besef van volksver bondenheid versterken. Verder denk ik aan den heilzamen invloed van den Arbeidsdienst. Welk een gunstige uitwerking had op vele jongelieden de mi litaire dienst en hoeveel grooter nog zal de invloed van den arbeidsdienst zijn." DOEL VAN HET OPVOEDERSGILDE „Kunt u nog het een ander mededeelen omtrent het opvoedersgilde?" „Het in September 1940 opgerichte opvoeders- gilde heeft een tweeledig doel, ten eerste de her ziening van opvoeding en onderwijs in volkschen zin en ten tweede de vereeniging van alle volksge nooten, die op eenigerlei wijze bctx-okken zijn bij de opvoeding van en het onderwijs aan onze Diet sche jeugd. De opvoeders zijn nu nog over tiental len organisaties verdeeld; aan dezen toestand wil het opvoedersgilde een «inde maken om alle krach ten in een groot verband te vex-eenigen en haar onderlinge samenhang te bevorderen. Het gilde staat open voor alle opvoedex-s, ook natuurlijk voor hen er bestaat op dit punt nog een misverstand die geen lid zijn va de Nationaal-Socialistische Beweging. Er zijn verschillende afdeelingen ge vormd: landelijke afdeeling voor alle leden, die bij een bepaalden tak van opvoeding of onderwijs werkzaam zijn en plaatselijke groepen, die alle leden, onverschillig in welken tak zij werkzaam zijn, in een bepaalde gemeente omvatten. In de afdeelingen wordt hard gewerkt aan de be studeering van de vraagstukken, die zich in zoo groote getale voordoen. Zoo wordt de basis vastge legd, waai-op later kan worden voortgebouwd, om de Nederlandsche jeugd een haar waardige vorming deelachtig te doen worden". PRIMA STUDIE PIANO 95.- door inruil verkregen in- en uit wendig in prima staat. VAN WOUW, Kruisstraat 41, Tel. 13354. wegens vertrek: zwaar modern bekleed bankstel (mahonie) bank, 2 fauteuils, tafel in pr. st. f 185. Idem Heex-enkamer (eiken, Qox-omandel, noten) bureau, boe kenkast, stoel in pr. staat f 150. Twee antieke Chin, tafeltjes £-75 Brieven onder no. 5534 bur. van dit blad. TE KOOP: SLAAPKAMER AMEUBLEMENT compleet met bed. Dr. Cuyper- laan 29, Velsen. VERLOREN Gedachtenis, Goud. dameshor loge no. 585. Route Huis naar Kerkhof Vergierdeweg. Tegen groote belooning terug te bezor gen Lemmers, Rustenburgerl. 83, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2