Jioct Tlieuws Onder valsche vlag MAANDAG 26 MEI 1941 Luchtaanvallen cischten vijf dooden. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. Nadat in de laatste dagen geen Engelsche luchtaanvallen op ons land plaats vonden, zijn in den afgeloopen nacht weer eenige Britsche toestellen hier binnengevlogen. In totaal werden twee woonhuizen vernielr, ongeveer 15 woonhuizen kregen glasschade. Helaas werden vijf burgerlijke personen gedood, een vrouw werd licht gekwetst. Overigens vielen de meeste bommen op het vrije veld. (A.N.P.) Nieuwe s'iiis van N. O.-polder in gebruik. De sluis bij de Voorst, tusschen het Rand- kanaal en den N.O.-polder is thans in gebruik ge nomen. De sluis is 30 M. lang, 7 M. breed en het verval bedraagt 5 M. Het eerste schip, dat de slujs passeerde, was de „Hoop op Welvaart" van schipper Wijsterman uit Amsterdam. Inmiddels hebben nu ook de Vollenhoofsche botters, die daar nog opgesloten lagen, den N.O.-polder kunnen ver laten. Organisatie van z.g. eigen vervoerders. Reeds langen tijd is in de kringen van de z,g, eigen vervoerders de behoefte gevoeld, dezen zeer belangrijken vervoerstak doelmatig te organiseeren. Het gebrek aan een alomvattende organisatie kwam nog meer naar voren toen door allerlei noodige maat regelen het wegvervoer werd ingekrompen. Iedere wegvervoerder heeft deze maatregelen aan den lijve ondervonden en is daarbij tol het inzicht gekomen, dat hij als eigen vervoerder practisch alleen stond en geen hulp te verwachten had in zijn moeilijkheden, zulks in tegenstelling met den beroepsgoederenver- voerder. die zijn belangen behartigd wist door de Nederlandsehe Organisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer langs den weg (N.O.B.). Echter niet alleen van de zijde der eigen vervoer ders, ook van de zijde van.de overheid, met name van de afd. vervoerswezen van het departement van waterstaat, werd het gebrek aan een representatieve organisatie van het eigen vervoer gevoeld De te nemen maatregelen deden herhaaldelijk de noodzakelijkheid gevoelen de deelnemers aan hel wegvervoer een adviscerend aandeel t.a.v. deze maatregelen te verleenen. Op deze gronden is dan ook op initiatief van de vereenigingen en bonden van werkgevers, midden stand. landbouw en gemeenten in overleg met de betrokken overheidsinstanties geruimen tijd geleden een begin gemaakt om tot oprichting en instelling van de Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) te ko men. Na langdurige en grondige voorbereiding is nu aan deze plannen vanwege hef departement van Wa terstaat de definitieve goedkeuring verleend en is bij besluit van 5 April 1941 van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat de E.V.O. inge steld en erkend als een voor het geheele eigen ver- voer in den lande vertegenwoordigende organisatie. Voorzoover dit werkelijke eigen vervoerders be treft, d.w.z. zij, die in het bezit zijn van pen vergun ning voor z.g. eigen vervoer, is aan hen een verplicht lidmaatschap van de E.V.O. opgelegd, m.a.w. een ieder, die daadwerkelijk aan het eigen vervoer op den weg deelneemt met vervoersmiddelen, waarvoor een eigen vervoerdersvergunning is voorgeschreven, is automatisch lid van de E.V.O. Het secretariaat van de E.V.O is gevestigd in het gebouw van de K.N.A.C., Koninginnegracht 37, 's-Gravenhage. Openbare vergadering van het Vervoersfront. AMESTERÖAM 24 Mei. Het A.N.P. meldt: In Krasnapolsky te Amsterdam heeft vanmiddag het Vervoersfront der N.S.B. een openbare vergadering gehouden. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd geopend met een begroetingswoord door den heer A Kragt Hzn. uit Amsterdam Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. F: Suringh, uit Arnhem, leider van de vakgroep binnenscheepvaart, die er op wees, dat de Nederlan ders in de gouden eeuw de vrachtvaarders van Europa waren en dat in het nieuwe Europa wederom kunnen worden, indien zij begrijpen, dat zij een taak hebben te vervullen bij den opbouw en later in den Europeeschen statenbond- Er komt voor de Neder landsehe schipperij een arbeidsveld open van de Noordzee tot de Zwarte Zee en van daar naar de Oostzee. Ook de kustvaart zal ongekende mogelijk heden bieden, vooral door het verlies aan schepen van de groote vaart. Hierna sprak de heer F. C. Rietveld uit den Haag, leider van de vakgroep vervoer langs den weg. Na den oorlog is de toestand voor de autovervoer ders ernstig geworden, aldus spr. Geen stem heeft men echter hooren opgaan nu zij, die het geld voor de prachtige wegen opbrachten, hun bestaansmoge lijkheid grootendeels hebben verloren. Er komt echter een nieuwe tijd, waarin het autobedrijf een bloei zal meemaken waarvan men zich thans geen voor stelling kan maken. Het is daarom noodig, dat men zich nu gaat beraden over de gemaakte fouten en over wat in elk onderdeel van het bedrijf geschieden moet. Er moet worden opgebouwd door het particu lier initiatief. Bouwt men mee dan zal er een huis verrijzen, waarin het goed zal zijn te wonen, zoo besloot de heer Rietveld. Als laatste spreker trad op de heer F. D. Brands wit Voorburg, leider van het Vervoersfront. De heer Brands stelde vast dat het. noodig zal zijn te komen tot een beperking van typen en merken van ver voersmiddelen. Men zal moeten nagaan, welke sche pen noodig zijn en alleen deze soorten bouwen. Als wij dat. nu vaststellen kunnen wij klaar zijn wanneer de oorlog is geëindigd. Dan immers is er geen tijd meer voor plannen, doch moet men onmiddellijk aan den slag gaan. BRANDSTOF VOOR DEN KOMENDEN WINTER. Het voorheen vrijwel waardelooze kolenslik, het bezinksel van het waschwater der kolen uit de Lim- burgsche mijnen, wordt thans voor velen een gewild artikel. (Foto Het Zuiden' Uit de gevangenis ontsnapt, maar De N. R. V. vergaderde in Utrecht. weer gegrepen. De bijzondere strafgevangenis in Scheveningen was in rep en roer. Er was een gevangene ontsnapt en voorwaar niet de eerste de beste. Men zal zich herinneren dat in Februari van het vorige jaar nabij Soesterberg in een tuinhuisje een aanslag werd ge pleegd op de echtgenoote van den adjudant-onder officier vlieger van der Griendt. De dader vluchtte maar werd korten tijd later in de boschjes van Poot bij Houtrusl in Den Haag gearresteerd en opgesloten. Tezamen met nog een gevangene was deze man Zaterdagochtend op een binnenplaats in de bijzon dere strafgevangenis aan het werk. In hun nabij heid stond een ladder en toen de andere gevangene zich even had verwijderd en de omstandigheden voor een onlvluchlingspoging ook overigens ideaal bleken te zijn, klom hij op den buitenmuur om een seconde later met een koene sprong in de vrije wereld te staan. Uiteraard was de ontsnapping spoedig ontdekt. Het heele Haagsche politieapparaat werd in werking gesteld. Gekleed in een gevangenisbroek en "een hemd trok de ontvluchte zich terug in de Scheveningsche boschjes nabij de Badhuisweg. Daar werd hij 's mid dags door twee surveilleerende agenten die het struikgewas op een verdachte wijze hadden zien bewegen ontdekt. Gewillig liet hij zich arresteeren en overbrengen naar de plaats, vanwaar hij des ochtens zijn vrijheid had trachten te heroveren. Nieuw Verordeningenblad. 'S-GRAVENHAGE. 24 Mei. Heden zal het Ver ordeningenblad no. 2-3 het licht zien. Het zal vier nieuwe verordeningen bevatten. No. 97 is de ver ordening over de oprichting van een Nederlandschen Arbeidsdienst. No. 98 brengt de gelijktijdige ophef fing van den Nederlandschen Opbouwdienst No. 99 geeft aanvulling op Verordening no. 108-1940 over benoeming en ontslag door den Rijkscommissaris; in plaats namelijk van den commandant van den op- bouwdienst wordt de commandant van den Arbeids dienst in de lijn der door den Rijkscommissaris te be noemen personen opgenomen. No. 100 is een samen- vatting van de tot dusver in twee verordeningen neer gelegde bepalingen over de beperkingen van de kust vaart en maakt de mogelijkheid van het hebben van buitenboordmotoren van offïcieele toestemming af hankelijk. KAMPEERDERS EN WATERTOERISTEN. Kampeerders en watertoeristen die voornemens zijn er met. de Pinksterdagen op uit t.e trekken en die daarbij gebruik willen maken van kampeerboerderijen of een bondsonderdak van den A.N.W.B. dienen er mede rekening te houden, dat in deze inrichtingen slechts toegang wordt verleend op vertoon van een geldige kampeerkaart. Aanvraagformulieren voor deze kaarten zijn bij alle informatiebureaux van de V.V.V.'s verkrijgbaar, benevens bij de belangrijkste zaken op het gebied van buitensport en bij de A.N.W.B.-kantoren. Er moet aan gedacht worden, dat tusschen het indienen van aanvragen en het uitreiken van de kaarten eenige dagen verloopen. UIT DE STAATSCOURANT. HET ONTSLAG VAN MR. A. SLOB. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is mr. A. Slob, op zijn verzoek, met ingang van 31 Mei 1941 als burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer eervol ontslagen. Zaterdagmiddag was in een der zalen van het ge bouw voor K. en W. te Utrecht, de Ned. Reisver. in algemeene vergadering bijeen onder voorzitter schap van den heer J. J. van Egmond uit Goor. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. G. Beurs, uit Utrecht, werd onder dankzegging aan den samensteller, na een korte bespreking goed gekeurd. Ook het jaarverslag van den algemeenen pen ningmeester den heer A. C. Dijkman (Kijkduin) kon de goedkeuring der vergadering wegdragen, De begrooting voor het jaar 1941 werd vastge steld op een bedrag van f 105.760. Na benoeming van de financieele commissie voor 1941, werd besloten aan het hoofdbestuur over te laten waar de volgende vergadering zal worden ge houden. Zoo mogelijk zal deze bijeenkomst in Den Haag worden gehouden. In de plaats van de heeren J. van Ettinger en S. de Leve, die voor een be stuursfunctie bedankt hadden, werden gekozen de heeren J. Eshuis en J. Melchior. De voorzitter sprak een woord van afschéid tot de aftredende bestuurs leden voor het vele werk, dat deze in het belang van de N.R.V. hadden verricht, waarna de nieuw benoemde bestuursleden met een welkomstvoord werden begroet. De periodiek aftredende bestuursleden J. J. Olt- mans, dr. R. van Waard en dr. G. Wallagh werden herkozen Het jubileum van „Volksonderwijs" Bijeenkomst te Leeuwarden. Zaterdag en Zondag L te Leeuwarden, waai de bakermat gestaan heeft, hel 75-jarig bestaan van de vereeniging „Volksonderwijs" gevierd. Za terdagmiddag werd een druk bezochte receptie ge houden, waarop door vele sprekers het woord werd gevoerd. De heer R. van Gaasbeek van Utrecht bood namens de jubileumcommissie het hoofdbe stuur een bedrag van f 5000 aan en de heer Klei terp afgevaardigde van het Ned. Ondei*wijs Genoot schap een bedrag van f 500. Onder de schriftelijke felicitaties was een schrij ven van prof. J. van Dam, secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. Nadat aan den vooravond nog een goed geslaagde feestavond was gehouden, waarin o.a. een folklo ristisch spel van Y. C. Schuitmaker werd gegeven, kwamen de afgevaardigden Zondagavond weer bij een. De voorzitter mr. W. C. Wendelaar hield in die bijeenkomst een herdenkingsrede waarin hij het ontstaan der vereeniging, haar aanvankelijke werkwijze en enkele gebeurtenissen uit het leven van ..Volksonderwijs" memoreerde. Maar, zoo zeidè spr.. zelfs onze jubileumstemming mag ons niet doen vergeten, dat er van ons ideaal „allen onverdeeld naar de openbare school" bitter weinig is terecht gekomen, ja zelfs, dat we er in het vérleden dichter bij zijn geweest dan thans het geval is. Maar wanneer we dit vastgesteld heb ben, dan mogen we ook wijzen op datgene, waarin wel succes is bereikt. Na hierover te hebben uit- gewijd, zeide spreker: Als men dit alles hoort, dan kan men toch niet ontkennen, dat er heel wat verbeterd is, waarmee niet gezegd wil zijn, dat er niet veel te verbeteren overblijft. Na een opsomming te hebben gegeven van wat Volksonderwijs deed en was, vroeg hij de aandacht voor wat de vereeniging doet. In dezen tijd is het gemakkelijker dan in vroeger jaren om propaganda te maken voor de eene school voor allen. Laten wij van dit meeloopend getij gebruik maken. Tenslotte behandelde spreker de vraag: wat valt er voor volksonderwijs in de naaste toekomst te doen, om te eindigen met te zeggen: het Neder landsehe volk verwacht, dat in de eerste plaats op de openbare school liefde zal worden geleerd voor alles wat kenmerkend Nederlandsch is. Moge het de vereeniging gegeven zijn nog lange jaren werk zaam te zijn in het belang van de openbare school als een van de uitingen van den eenheidswil van ons volk. Bij andere groepen van ons volk mogen andere idealen overheerschend zijn, bij ons was, is en zal het blijven: de eenheid van het Neder landsehe volk en dus „allen onverdeeld naar de openbare school". Wat de feestgave van de jubileum-commissie be treft, het groote gedeelte hiervan werd door spre ker aangeboden aan het fonds tot steun. Na deze herhaaldelijk door krachtig applaus on derbroken rede gaf mr. A. de Roos. secretaris van de wetscommissïe een uitvoerige toelichting op de voorloopige conclusie dezer commissie inzake de onderwijsbevrediging. (A.N.P.) Zaandam's wethouders vragen ontslag. - Op hun verzoek heeft de regeeringscommissarig voor Zaandam aan de beide wethouders R. Plooyer en L. Kelder per 1 Juni a.s. ontslag verleend. (A.N.P.) 55-JARIGE ECHT VEREENIGING. Op 9 Juni hopen de heer en mevrouw Th. N. van der Heyde en Joh van der Waterlaat den dag herdenken waarop zij voor 55 jaar in den echt werden verbonden. Beiden genieten nog van een voor hun leeftijd benijdenswaardige gezondheid. De familie en kennissen zullen dezen dag niet vergeten en wen- schen hen toe, dat zij in de zelfde gezondheid hun diamanten feest zullen mogen beleven. Slot defect? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L.Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) Voor de Kinderen (Teekenlngen H. Kannegieter). TFDDY VERLIEST EN HERKRIJGT ZIJN ZELFVERTROUWEN. Sapperloot, daar ligt een kluifje naast dien ouden vuilnisbak. Teddy denkt: „Ik ben een domoor, als ik dat niet even pak." ,t Water loopt hem om de tanden, zag hij ooit zoo'n heerlijk been? Kom. nu snel liet meegeno men naar een veilig plaatsje heen. Amper heeft hij 't been gegrepen of daar staat een groote hond. die hem toesnauwt: „Dat 's van mij zeg, 't kluifje dat je daar juist vond. 'k Had het even laten liggen om een straatje om te gaan. Geef het. op want ander kom je hier niet levend meer vandaan!' Herdenking van „Reriini Novarum" Toespraak van Mgr. J. P. Huibers. In de parochiekerk van den H. Nicolaas. aai Prins Hendrikkade te Amsterdam heeft Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem. Zondagmorgen pontificale H. Mis gecelebreerd ter gedachtenis va de uitvaardiging van de encycliek Rerum Novarum vóór vijftig jaar Mgr Huihers noemdo het in de korte toespraj welke hij onder de H, Mis tot de aanwezigen richtl een behoefte van het hart en1 een plicht van dank baarheid, welke ons aldus de bisschop hede hier samenbrengen tot dit plechtig dankoffer. In onsociaal tijdvak schreef Paus Leo XIII zijn ency cliek. Voor de meesten was de stem des pausen van een roepende in de woes'nn. Veel strijd tegenwerking werden ondervonden zelfs van de zjj de. waarvan men medewerking had mogen verwad ten. De strevingen van onze dagen echter, de eischi welke thans worden gesteld en de verlangens welk nu worden geuit door katholieken en niet-katholi( ken bewijzen duidelijk, hoe goed paus Leo XIII ha gezien De groote les, welke God de w.ereld thans geef noemde de bisschop een bewijs, dat het woord va den paus niet straffeloos kan worden versmaad. Ec'a ter zijn er ook onder ons zoo vervolgde spr., di wel hebben geluisterd, die hun beste krachten heb hen gegeven, die de gedachten, besloten in de ener cliek hebben uitgewerkt en in practische daden heb ben omgezet. Met dankbaarheid en blijdschap moge wij getuigen, dat, al blijft er in onzen tijd nog ve? te wenschcn over, mede dank zij hun werken ook andere kringen betere gedachten zijn doorgedrongen dat er in ons land op sociaal gebied de laatste vijfti jaren ontzaglijk vee! is bereikt. De levensstandaar van den arbeider is aanzienlijk verhoogd, het leveni lot veel dragelijker geworden en in vele gevalle heerscht zelfs een bescheiden welvaart. Bij het zos ken van den weg naar aardsch geluk hebben echter den weg naar den hemel niet verloren, wondere harmone is bij stoffelijken vooruiteang h- geestelijk leven voller en rijper uitgebloeid. De tweede groote les van God in dezen tijd noeraoi de bisschop, dat zij die Gods woord zoeken en volgg ook het geluk hiernamaals zullen vinden. Zoolani God wil en kracht geeft zullen wij blijven werken aai de groote gedachten, in de encyclieken Rerum Novj rum en Quadragesimo Anno neergelegd, aldus Mg: Huibers. Spr. besloot met den wensch, dat Gods gee de volkeren moge bezielen bij den opbouw van nieuwe gemeenschap. (A.N.P.) Catharina van Rennes herdacht, Zaterdagmiddag is in den gevel van het hui aan de Brigittenstraat 1 te Utrecht, waar de con poniste en zangpaedagoge Catharina van Renns langen tijd heeft gewoond en gewerkt, de bronze gedenkplaat onthuld, welke wij in ons nummer va Zaterdag hebben gereproduceerd. Dr. J. P. Fockema Andreae, voorzitter van hi comité tot huldiging van de nagedachtenis va Catharina van Rennes, herinnerde aan de bijzonder wijze van werken van de groote componiste. He comité heeft, aldus spr., een krans gelegd Catharina van Rennes' graf en wil thans door u onthulling van deze gedenkplaat een meer duur zamen vorm aan die huldiging gegeven. Er is vc deze gedenkplaat, zoo vervolgde spr., meer ge) bijeen gebracht dan het comité redelijkerwijs moch verwachten. De overgebleven gelden zullen worde gestort in het Richard Hol-studiefonds, het bekend fonds voor onbemiddelde doch talentvolle jongi musici, opdat dezen zich verder in de muziek'kun. nen bekwamen. De burgemeester van Utrecht heeft o.m. meege deeld, dat een straat in het park Oog in Al naar de overleden componiste is genoemd. Du var Dr de zir aan Oos trei AMSTERDAMSCHE POLITIE ONTHAALDE KINDEREN. De Amsterdamsche politie heeft Zaterdagmiddag ii gebouw Excelsior een aantal Amsterdamsche kin deren onthaald, waarbij door W.H.N. medewerking werd verleend. Een der politiemannen goochelde, ei was een maaltijd, een „ijssie", speelgoed en muziek En W.H.N. gaf den kinderen een enveloppe voor de ouders mede, welke een waardebon van f 2.50 be> vatte. Het orgel iin de Groote of St. Jacobskerk te 's Gravenhage zal worden gerestaureerd. Tijdens het paling-visschen in het IJselmeer ia-eeg schipper H. Wakker van de UJC. 38 het Hik van een man in het net. Doordat het paard op hol sloeg, viel de land-I bouwer H. J. Meikamp uit de Markelosche Broei: van den wagen. De man kwam op zijn hoofd terécht en is kort na het geval overleden. Dank zij- een overeenkomst met de Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn., blijft de Gooische Schaapskudde voorloopig no» vijl jaar behouden. Zondagmiddag is na een langdurige ziekte te Nij megen overleden prof. mr. E. J. J. van der Hevden, hoogleeraar in het burgerlijk recht en rechtsgeschie denis aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Op 80-jarigen leeftijd is te Groenlo overleden F, Banning, van het bekende oud-Geldersche geslacht B^nn'n®s. In 1883 rlchlle h'J do Geldersche Bode op, De 33-jange gehuwde A p te Groningen is door uitstroomend gas bewusteloos geraakt en om het lieven gekomen. MARINES BERTRAM. (Nadruk verboden). 10) Net of ik op uw dood zou willen speculeeren. riep hij met ongeveinsde hartelijkheid uit. Ik heb alleen maar zoo gedacht, dat met uw hulp alles zooveel ge makkelijker kon zijn. Ik heb al eenige jaren in Zuid- Af rika gewerkt en als Ik nu wat geld had om er weer te beginnen Dan bestond er de mogelijkheid van een middel matig* succes, vulde zijn vader droog aan. Goed, aan genomen: maar hoe denk je die kunstenares, die van daag of morgen beroemd wordt, er toe te bewegen, de kunst vaarwel te zeggen om zich met jou ergens in de rimboe te begraven? Hieraan had Albert nog heelemaal niet gedacht; de droomer in hem had den praciischen mensch op den achtergrond gedrongen. F.n hij had dan ook geen ant woord gereed. Zijn vader had een licht op de zaak ge worpen, dat wel niet heel aangenaam was, maar wel van buitengewoon practisch en verstandig inzicht ge- tuigde. Je moet een dergelijken stap niet bekijken als je na zoo'n zomer-droom geneigd bent te doen, maar altijd bedenken, dat je midden in het harde leven staat, met al zijn strijd en tegenslagen. En ik sla die amateur- beroepsvrouwen om paradoxaal-te spreken niet zoo hoog aan. Mijn ondervinding is. dat ze rusteloos zijn en meestal zelf niet weten wat ze willen, maar steeds bereid zijn om ieder en alles op te offeren aan hun ver langen. naar wat zij „onafhankelijkheid" noemen. En gewoonlijk zijn ze voor alles onbruikbaar en doen ze niets goed. Hij denkt natuurlijk aan Emma, overwoog Albert, want deze jongedame had eens het plan opgevat medi cijnen te studeeren om onafhankelijk te zijn. In den zelfden tijd wilde Helene haar liefdadig hart op de proef stellen door diacones te worden. En het feit, dat ze hun vader juist op het oogenblik, dat ze hem juist van dienst konden zijn. verlieten, telde voor die wetenschappelijke en menschlievende jongedames niet mee. Kijk eens. ik wil geen kwaad van je aangebedene zeggen, vervolgde Jhr. van Duyven. Als ik je goed begrepen heb. wou je weer naar Afrika of ergens anders in de wilderns je geluk be proeven. Je zegt dat ze een bizonder talent heeft en binnen niet al te langen lijd zeker beroemd zal wor den. Maar in een negorij, waar niemand verstand heeft van schilderen, zal ze natuurlijk ontevreden worden en teleurstelling zal het gevolg zijn. Heb je daar al over nagedacht? Albert voelde zich in een hoek gedreven. Hij moest erkennen dat wat zijn vader gezegd had, juist en ver standig was. Het is ongelukkig, dat ik nooit in de gelegenheid geweest ben om iets voor je te. doen vervolgde zijn vader. En heusch, ik ben er niet beter toe in staat dan vroeger. Ik zou nu wel een baantje voor je weten, maar daar zou een tijd van voorbereiding mee heen gaan en als je gaat trouwen, zou het een arme-mans- bestaan opleveren, dus dat kan nu buiten beschouwing blijven. Het overzeesche plan moet die dame in kwestie maar uitmaken: maar ik heb er geen vertrouwen in. Dan is er nog een derde mogelijkheid, voegde hij er aan toe. meer in zichzelf den legen Albert. Wat is dat? vroeg deze onmiddellijk.... Wel, dat je haar opgeeft en nog 'ns rondkijkt Je kunt heel wat beters krijgen. Uit financieel oogpunt beschouwd althans. Ik geloof niet. dat u beseft, wat dit voor mij be- teekent, zei de jonge man na een stilte, waarvan zijn vader gebruik maakte om een nieuwe pijp te stoppen en aan te steken. U denkt zeker, dat ik geen gevoel heb? Als je bij dat plan blijft om weer weg te gaan, wil ik wel eens zien wal ik voor je doen kan. Maar neem een goeden raad van mij aan; stel je er niet te veel van voor. Misschien kan ik Je op een andore ma nier nog helpen, dus wacht nog wat en bedwing je ongeduld kijk, ik dacht wel, dat het zou gaan rege nen. en hij brak zijn woorden plotseling af en ging naar het open venster. De regen viel bijna loodrecht neer. Achter de heuvels scheen de regen een gordijn opgehangen te hebben dat het uitzicht benam en door het venster kwam de geur van vochtige aarde en boomen. Nu, dan zal ik het maar aan u overlaten, zei hij en stond op. U wilt er wel met niemand over spreken? Mijn beste jongen, ken je mij nu noe zoo slecht, dat je het noodig vindt zooiets te vragen? Ben ik zoo praatziek? Albert mompelde iets wat op een verontschuldiging moest lijken en ging naar de deur. Het spottende in den toon van zijn vader, die niet het minste van zijn gevoelens scheen te begrijpen, had hem een gevoel be zorgd van iemand, die door het ijs gezakt is. Toen hij de kamer was uitgegaan, bleef zijn vader naar buiten staan kijken en hij dacht na over wat hij zooeven gehoord had. De regen had weer opgehouden het was een zo- mersche bui geweest en hij besloot wat te gaan wandelen. En ondertusschen zorgde het lot alweer voor een nieuwe verrassing, die van het grootste gewicht zou worden. HOOFDSTUK X. Toeval.... louter toeval. Ik kom zoo langzamerhand tot de overtuiging dat ik eens naar ander gezelschap zal dienen om te kijken, zei Paul Reijnders tegen zijn zuster en hij schudde somber het hoofd. Wat bedoel je? Wel. dat de verhouding tusschen jou en een zeker iemand buitengewoon vriendschappelijk wordt. Paul lag in een luien stoel, met een pijp in zijn mond en het poesje op zijn schoot. Hou todh op met dat arme dier zoo te plagen, zei Agnes, die een kleur als vuur had gekregen, maar deed of ze de opmerking van haar broer niet gehoord had. Ik plaag hem niet, hij vindt het prettig, niet waar, Zwartje? Als antwoord nam het snorren van Zwartje in kracht toe en Paul liet het beest dan ook los. Het sprong op den grond en ging tegen de broek van zijn beul kopjes geven. Op de tafel stond de ontbijtboel nog en er boven vloog 'n groot aantal wespen, die suikerkorrels of wat. verder van hun gading was wegsleepten. Mag ik vragen, wanneer mijn broederlijke zegen gevraagd zal worden? vervolgde Paul want iedere dwaas kan zien, dat het nog maar een kwestie van tijd is en voor iemand zooals ik, die schrijft Ik dacht dat je iets van dwazen zei, merkte zijn zuster vriendelijk op. Wat? O ja. Nu. ik heb het eens rustig aangekeken Het levert wel stof op voor een dozijn boeken Zomer idylle. fluisterende bosschen onbewust gebruikte hij dezelfde woorden als Jhr. van Duyven, woedende stier, romantische redding, een knappe heldin en de held nog maar op het kantje af aan den dood ontsnapt Dat is het zwakke punt van de werkelijkheid, dat Albert er zoo goed ^fgekomen is; ik zou hem een ernstig ongeluk laten krijgen. En tot slot het gelui van de klokken van de kerk in Vorden, dat staat altijd veel beter dan een kerk ergens in een stille straat in Utrecht. Paul moest dien ochtend een bezoek brengen aan een uitgever in Arnhem en na afloop van de bespreking ging hij de stad in om koffie te drinken. Vlak voor Restaurant Central ontmoette hij Albert. Hallo! riep hij verrast, ik wist niet dat je ook in Arnhem was. We hadden samen kunnen gaan. Kom mee naar binnen, dan eten we met elkaar. All right, antwoordde Albert. Zij zetten zich aan een tafeltje bij het raam en Albert vertelde dat hij in de stad was om bij zijn kleermaker een nieuw pak te laten aanmeten en wat toiletbenoo- digdheden te koopen. Ze waren halverwege hun lunch, toen Paul opnieuw een kreet van verrassing slaakte. Wel alle-mensehen, daar hebben we Louis Ver mande! Hallo, Louis De aangeroepenc kwam met een verheugden blik van herkennen op het tafeltje toe Zoo Pauk dat is ook een tijd geleden sinds we el kaar het laatst gezien hebben Hoe kom jij hier zoo verzeild? Je weet natuurlijk niet dat ik sedert een Daar maanden als scheikundige aan een fabriek ben. Paul legde kort uit hoe hij zoo in de buurt van de Geldersche hoofdstad kwam. maar het ontging hem evenmin als Albert zelf, dat Paul's kennis een blik. die de grootste verbazing uitdrukte, op Albert liet rusten. Laat ik jullie even voorstellen: Jhr. van Duyven D. Vermande, een clubgenoot uit mijn studenten tijd. Dr. Vermande boog een beetje stijf en links en scheen al zijn moed te moeten verzamelen om op Pauls uitnoodiging aan het tafeltje plaats te nemen Als Albert iets bijzonders overkwam, had hij een eigenaardige manier van kijken die dc meeste men- ehen die hem niet kenden, voor een bewijs van schich- t gheid en ongerustheid hielden. Op dat oogenblik kwam weer dezelfde uitdrukking op zijn gezicht, als gevolg van het vreemde, gereserveerde doen van Louis Ver mande. en bovendien was hij juist in een droom over Agnes verdiept geweest, die door de komst van den derden man ruw was afgeknapt In zoo'n geval kostte het hem ook altijd moeite •••oer snel zijn gedachten te verzamelen en zijn verstrooidheid te overwinnen. Maar zoowel Vermande als Paul hielden het voor een ge volg van den indruk, die eerstgenoemde op A'bert maakte. Dat is ook al weer een poos geleden, dat we elkaar voor het laatst zagen, hè?, richtte Vermande zich tot Albert. is u al lang weer hier? Neen, nog niet zoo heel lang. zei Albert, die vraag niet begreep, op een verstrooiden toon. Hij was nog steeds niet heelemaal uit zijn gedroom wakker en het zonderlinge gedrag van Paul's vriend droeg er niet toe bij hom op zijn gemak te zetten. Maar ook nu weer schreven de beide anderen zijn afwezigheid en onrust toe aan de ontmoeting. Toch toevallig, niet?, vervolgde Vermande. Albert knikte alleen maar hij vond den man niet de moeite waard; een beetje onsympathiek en opge blazen en het behoorde tot zijn eigenaardigheden in zoo'n geval de menschen maar zoowat te laten praten, Misschien had de man hem inderdaad vroeger een! ergens ontmoet; hij was, op zijn zwerftochten met zoo veel menschen in aanraking gekomen het liet hem Siberisch en hij had heel wat prettiger dingen om aan ie denken Vermande beson ondertusschen druk tegen Pau! te praten en keek telkens met iets gejaagds en zenuwachtigs naar Albert Deze was inmiddels klaar met zijn maaltijd, keek '.ijn horloge en stond er op Hij had er schoon genoeg van. Zeg Paul, ik heb nog een paar boodschappen: ik zie ie straks wel aan het station. Je gaat zeker ook 4 20? Met een korten groet ging hij heen en nadat hij ver- 'rokken was. bleven de heide anderen een poosje zitten zonder een woord te zeggen. Eindelijk vroeg Paul- - Hebben jullie elkaar vroe ger al eens ontmoet' Waar ergens? In Zu;d-Afrika Je herinnert je misschien dat ik na mijn promotie daar oen paar jaar heb gewerkt bij de goudwinning Metalen zijn altijd mijn speciaal stu dievak geweest. Ik be.p nu ook weer in 'de metaal- odustrie. Bij Terlinden. Paul knikte nadenkend Ik krijg zoo den indruk dat int lie "oen erg dikke vrienden bent geweest. Mm Neen. het is toch een kleine wereld en een rare En er zijn nog wel vreemdere types dan je vriend, maar toch niet veel. Och. ik vind van Duyven een heel geschikte vent, heel wat geschikter dan de meeste menschen. zei PauL 'Tii -r-o-v Aihpr{ vrjj wa{ Hevei dan den zelfingeno men Vermande. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6