Nog twee Engelsche kruisers vernietigd. De „Hood" zonk binnen enkele minuten. Valschermtroepen boven Kreta Jioct Tlieuivs M AANDAG 26 MEI 1941 Ie z(j wach ische wolk hollt I hi geef va Ech - d: heb encj i heb •noge v( 10k 5emd ,-olge '-•■■■ Novi Mg hit com enne onze r va n he va ndet He o; d in kin- rkinj e, er iziek, >r de be- Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Drie Engelsche torpedojagers in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. Vliegvelden in Midden- en Oost-Engeland aangevallen. BERLIJN, 24 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche gevechtsvliegers hebben gisteren in het Oostelijke bekken der Middellandsche Zee drie Brit- sche torpedojagers tot zinken gebracht, drie andere torpedojagers zwaar beschadigd en vijf Britsche mo- tortorpedobooten in de baai van Soeda vernietigd. In den afgeloopen nacht waren succesvolle lucht aanvallen gericht op vliegvelden in Midden- en Oost-Engeland. Een koopvaardijschip werd door bom- treffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika vernietigden verkenningsafdee- lingen van het Duitsche Africa-corps bij een aanval ten Oosten van Solloem twee Britsche pantserwa gens en verscheidene stukken geschut. De vijand wierp vannacht met zwakke strijdkrachten bommen op verschillende plaatsen in West-Duitschland. On der de burgerbevolking ontstonden geringe verliezen aan dooden en gewonden. Vooral in Keulen en Düssel- dorf werd schade aan gebouwen veroorzaakt. Tijdens de leiding van den strijd tegen Engeland vond de bevelvoerende generaal en bevelhebber van een vliegercorps, General-Oberst Grauert, den hel dendood. General-Oberst Grauert, die zich bijzon- de »re verdiensten verworven bij den weder opbouw van het Duitsche luchtwapen, heeft met zijn vliegercorps een groot aandeel gehad in de suc cessen der veldtochten in Polen en in het Westen. Als voorbeeldig soldaat en bevelhebber voerde hij zijn corps op tot de hoogste prestaties in den strijd tegen het Britsche moederland." Ned. g en nog Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag Dappere weerstand der Italianen in Oost-Afrika. ROME, 24 Mei (Stefani), Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: „In Noord-Afrika werd aan het front van To- broek, in den sector welke bezet gehouden wordt door de divisie Brescia, een vijandelijke actie van stormtroepen, gesteund door pantserwagens, in den kiem gesmoord. Eenige pantserwagens werden vernield of beschadigd. Ten oosten van Solloem werden twee Engelsche pantserwagens en eenige stukken geschut ver nietigd. Een vijandelijke luchtaanval op Benghasi veroorzaakte eenige slachtoffers onder de Moham- medaansche bevolking. In het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee heeft de onder bevel van fregattenkapitem Francesco Mimbelli staande torpedoboot, behalve den in het weermachtsbericht van gisteren ver melden kruiser welke in den nacht van 21 op 22 Mei werd getorpedeerd, bij denzelfden aanval een tweeden kruiser van de Dido-klasse (5450 ton) tot zinken gebracht. In aansluiting daarop ontmoette een onder bevel van den tweeden luitenant-ter-zee Giuseppe Cigala Fulgosi staande Italiaansche tor pedoboot, op klaarlichten dag een uit drie kruisers bestaande formatie. De torpedoboot viel den vijand van vlakbij aan en torpedeerde een kruiser van de Leander klasse (7270 b.r.t.). De vijandelijke kruiser werd mid scheeps getroffen, brak door het geweld van de ontploffing uit elkaar en verdween in de diepte. Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft de vijand dus v,an 20 tot 23 Mei vier kruisers ver loren, waarvan twee tot zinken gebracht werden door torpedobooten en twee door het luchtwapen. Voorts werden twee kruisers door onze motortor- pedobooten zwaar beschadigd en werd een kruiser door een torpedoboot getorpedeerd. In Oost-Afrika versterkt de vijand in het gebied van Galla Sidamo zijn druk in de richting Soddoe. Onze dappere troepen bieden taai verzet. In de Zuidoostelijke gebieden van Amara bieden eenige van onze geïsoleerde, omsingelde en aan alle kan ten door superieure krachten aangevallen posten, den felsten, heldhaftigen tegenstand en wijzen herhaalde eischen tot overgave van de hand. Een Italiaansche duikboot onder bevel van kor- vettenkapltein Giuseppe Vocaturo heeft in den Atlantischen Oceaan een schip van 12000 ton tot zinken gebracht". Italiaansch weermachtsbericht van Zondag Optreden van Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten in den strijd om Kreta Italiaansche duikboot brengt drie vrachtschepen tot zinken ROME, 25 Mei (Stefani) Hier volgt het 354e Italiaansche weermachtsbericht: „Onze zee- en luchtstrijdkrachten strijden in nauwe samenwerking met Duitsche strijdkrachten sedert den nacht van den 21en jVIei in een slag in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee om de bezetting van Kreta. Onze torpedobooten, die zege vierend de gevechten geleverd hebben en waar van in de weermachtsberichten 352 en 3o3 melding is gemaakt, hebben de vijandelijke vloot zware ver liezen toegebracht. Bommenwerpers, torpedovheg- tuigen, jagers en gevechtsvliegtuigen hebben zich onophoudelijk gerept. Doelen op den grond op- het eiland Kreta zijn herhaaldelijk met succes gebom bardeerd. Talrijke aanvallen zijn uitgevoerd op Britsche vlooteenheden die ter bescherming van het eiland zich in den strijd hadden gemengd en verliezen hebben geleden, genoemd in vorige weer- machtberichten. Na de zware verliezen, veroor zaakt door de strijdkrachten van de as, is de Britsche vloot verplicht zich op haar basis in Noord- Afrika terug te trekken. In Oost-Afrika geen nieuw vermeldenswaard feit. In gevechten ten Noorden van Galla Sidawa werd de vijand met verliezen teruggeslagen. Te Woggidi in Amara heeft een onzer collonnes in haar isole ment. onder bevel van kolonel Maraventano na langdurigen, moedigen tegenstand en zonder levens middelen en munitie zich met wapenen moeten overgeven. Een Italiaansche duikboot onder bevel van den luitenant-ter-zee eerste klasse Carlo Fecia di Cos- sato heeft in den Atlantischen Oceaan drie koop vaardijschepen. waaronder een groot tankschip van 21000 b.r.t. in totaal, tot zinken gebracht en met een torpedo een vijandelijk oorlogschip, waarschijnlijk een kruiser, getroffen. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee hebben onze torpedobooten een tegenaanval ge daan op een vijandelijke duikboot, die een convooi trachtte aan te vallen en dit vaartuig tot zinken gebracht Tijdens onze actie in het 0"stehik d~el van de Middellandsche zee hebben wij een torpedo jager en een torpedoboot verloren. De bemanning is bijna geheel gered". De herinneringsplaat aan den in 1914 te Serajewo geplecgden moord, die aan leiding werd tot den wereldoorlog, is naar het Tuighuis te Berlijn overgebracht en ter bezichtiging gesteld. (Foto WeltbildPax Holland) De ruim 1300 leden der bemanning waarschijnlijk omgekomen. Het D.N.B. meldt: Zondagmiddag heeft radio- Londen bevestigd dat het Engelsche slagschip „Hood" in de lucht gevlogen en binnen enkele minuten gezonken is. De uit meer dan 1300 kop pen bestaande bemanning is waarschijnlijk om het leven gekomen. Met de „Hood" heeft Groot-Brittannië twee slagschepen verloren. Tijdens dezen oorlog zijn er in Engeland twee slagschepen in dienst gesteld. Vijf andere bevinden zich in aanbouw. De zeeslag bij IJsland vormt het tweede gevecht, dat Duitsche en Engelsche slagschepen in dezen oorlog hebben geleverd. De eerste ontmoeting, waar bij de Duitsche slagschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" hun vuurdoop ontvingen, vond plaats op 9 April 1940 bij het begin van den Noorschen veldtocht, toen aanzienlijk sterkere Britsche vloot- strijdkrachten de Duitsche slagschepen probeerden af te snijden. In het gevecht, dat hierbij ontstond, kwam het tot een artilleriestrijd met den Britschen slagkruiser „Renown", die door voltreffers van het zwaarste kaliber werd beschadigd en moest om- keeren. Ook deze operaties stonden onder 'leiding van vice-admiraal Lütjens als plaatsvervangend vlootchef. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, wacht men in Londen nog steeds op nadere bijzonderheden over den zeeslag in de buurt van IJsland. Engelsche marine van schending van' liet internationale recht beticht. Een D.N.B.-bericht uit Vichy deelt mede: Met betrekking tot het protest, dat dc Fransche regee ring door bemiddeling van de Vereenigde Staten in Londen tegen het kapen en beslag leggen op het Fransche tankschip „Shéhérazade" heeft ingediend, vestigt een officïeele uiteenzetting nog de aandacht op een reeks van andere gevallen van den laatsten tijd, waarbij de Engelsche marine onder schen ding van elk internationaal recht Fransche schepen heeft buitgemaakt. Zoo werd op 9 Mei het Fransche vrachtschip „Citron", dat op weg was van Dakar naar Mada gaskar, door de Engelschen in beslag genomen. Het schip had slechts enkele tonnen wijn en ver scheidene producten uit Frankrijk voor Madagascar aan boord, vanwaar het met een lading suiker zou terugkeeren. Op 12 Mei werd door de Engelschen het s.s. „Bourbonnais" eveneens op weg van Dakar naar Madagascar buitgemaakt. Dit schip had in het geheel geen lading aan boord, doch vervoerde uit sluitend verscheidene honderden inlanders van Madagascar terug naar kun land. Wat het tankschip „Shéhérazade" betreft dat in den Atlantischen Oceaan werd buitgemaakt wordt in de verklaring gezegd dat dit schip in volkomen overeenstemming met de regeering der Ver. Staten, na verleening van een navycert door de Engelschen, een lading petroleum vervoerde, welke door de protectoraats- regeeringen van Fransch Noord-Afrika in de Ver. Staten was gekocht op de uitdrukkelijke voorwaarde dat deze petroleum niet naar Frankrijk zou mogen worden vervoerd. Aan deze belofte, zoo wordt ten slotte gezegd, is op loyale wijze gevolg gegeven van het oogenblik af dat zij gedaan was. CONCENTRATIE IN HET FRANSCHE AUTOMO BIELBEDRIJF. PARIJS, 21 Mei (A.N.P.) Naar verluidt heeft een aantal bekende automobielfabrikanten met het doel de mogelijkheden van den automobielverkoop na den oorlog te bestudeeren zich aaneengesloten en een maatschappij opgericht, genaamd Société Générale Frantjaise de Constuction Automobile. De fabrieken die bij deze maatschappij zijn aange sloten, zijn: Hotchkiss, Sauer, Latil, Unie, Lelahaye, Daffly en La Licorne. In Fransche kringen wordt in verband met de oprichting dezer maatschappen herinnerd aan de goede ervaringen die men in Duitschland met de Auto- Union heeft opgedaan. Duitschland en Turkije. De Wilhelmstrasse weerlegt geruchten. Van welingelichte zijde wordt aan het A.N.P. uit Berlijn gemeld: De door de „Gazette de Lausanne" verspreide berichten over beweerde onderhandelingen tus- schen Duitschland en Turkije werden Zaterdag in de Wilhelmstrasse als zuivere fantasieberichten ge kenmerkt. Vooral werd van Duitsche zijde de be wering van dit blad over een onderhoud van den Turkschen president Inönü op Duitsch gebied met leidende Duitsche personen als uit de lucht ge grepen gekwalificeerd. Tot dezelfde categorie behooren ook, naar men van Duitsche zijde hieraan toevoegde de bewerin gen van de Londensche „Times" over Duitsch- Russische overeenkomsten, volgens welke aan de Sovjet-Unie bepaalde gebieden zouden zijn toe gezegd, b.v. Kars. Het is niet de gewoonte van Duitschland. zoo werd in de Wilhelmstrasse verklaard, vreemd grondgebied of vreemd eigendom tot voorwerp van knoeierijen te maken. Dat is alleen een voorrecht van de z.g. democratieën, vooral van Engeland. De verdediging van Nederlandsch- Indië. Dienstplicht voor de inheemsche bevolking? TOKIO, 25 Mei. Volgens een Domeibericht heeft de regeering van Neaerlandsch-Indié ter ve' sterking van de landsverdediging in den Volksraad een voorstel ingediend om den dienstplicht voor de inheemsche bevolking in te voeren, daar het systeem van vrijwillige aanmelding onvoldoende is. (D.N.B.) Amerika's maritieme politiek. Waarschuwing van groot-admiraal Rader. In een speciaal interview, dat groot-admiraal Rader heeft toegestaan aan den Berlijnschen ver tegenwoordiger van het Japansche nieuwsagent schap Qomei, heeft de groot-admiraal een stand punt bepaald ten aanzien, van actueele problemen. Gij hebt stellig, zoo vroeg de correspondent, de buitengewoon levendige discussie gevolgd in de Ver. Staten, welke zich bezig houdt met de kwestie hoe men met Amerikaansche hulp aan den eenen kant het voor Engeland bestemde oorlogsmateriaal veilig naar het eiland en de verschillende oorlogs- tooneelen kan brengen en aan den anderen kant de verschrikkelijke verliezen van Engeland aan oor- logs- en koopvaardijtonnage kan verlagen. Hoe beoordeelt de Duitsche marine de daaruit voort vloeiende eventueele gevolgen? De groot-admiraal antwoordde: Zij beoordeelt z< zeer ernstig, vooral daar niet alleen de pers, maar ook verantwoordelijke leden van de Amerikaan sche regeering zich hierover uitgelaten hebben op een wijze, die geen twijfel kan laten over den met het volkenrecht in strijd zijnden, agressieven aard van de reeds genomen, vooral echter van de verder voorgestelde maatregelen. Geen deskundige van de moderne oorlogvoering, die prijs stelt op zijn reputatie houdt een aanval over de breedte van den Oceaan heen voor mogelijk en uitvoerbaar. Wie desondanks Duitschland aanvalsbedoelingen in de schoenen schuift, doet dat tegen beter weten in en met de bedoeling zijn eigen agressieve plannen en zijn wil tot inmenging daannede te rechtvaar digen. Denkt gij daarbij, zoo vroeg de correspondent verder, in de eerste plaats aan de voorstellen om dc z.g. patrouille-activiteit der Amerikaansche ma rine. resp. van het luchtwapen ten gunste van de beveiliging der Britsche oorlogstransporten in de richting van den Atlantischen Oceaan uit te brei den of aan de voorstellen om op eenigerlei wijze het systeem der convooien te aanvaarden met de bedoeling een conflict te provoceeren? Het antwoord van den groot-admiraal luidde: beide maatregelen zijn van zoo toonaangevende wijze en op zoo categorische wijze geëischt dat men zich daarop moet instellen en van te voren de ver antwoordelijkheid moet vaststellen doch tevens nogmaals een ernstige waarschuwing moet uit spreken. Wat de convooien betreft, kan ik slechts de opvatting van president Roosevelt bevestigen: „Convoyeeren beteekent schieten" (convoy means shooting). Aangezien de aard van de ladingen der geconvoyeerde schepen volgens de Amerikaan sche bekentenissen van den aanvang af als contra bande vaststaat, zou de overgang tot deze wijze van convooisysteerrt geen neutraal geleide vormen in den zin van internationale, ook door de Ver. Staten gesloten verdragen, maar een openlijke oor logshandeling en een naakten, niet geprovoceerden aanval. De Duitsche zeestrijdkrachten zouden der halve gerechtigd zijn tegen deze vervoerders van contrabande op te treden volgens de regels van het zeeoorlogsrecht en zouden een belemmering bij de uitoefening van dit recht ook tegen Amerikaansche oorlogsschepen zoo noodig met de wapens van de hand moeten wijzen. Terwijl van een Duitsch ge vaar voor Amerika geen sprake kan zijn en terwijl dit systeem reeds thans practisch neerkomt op een ondersteuning van den Britschen tegenstander, kan slechts dringend gewaarschuwd worden voor uitbreiding daarvan. Ik zou bij deze gelegenheid nog een verder £>unt willen te berde brengen. De neutrale koopvaardij is reeds geruimen tijd geleden er voor gewaarschuwd met verduiiterde lichten te varen, aangezien zij zich daardoor blootstelt aan verwarring met vijandelijke oorlogsschepen en daarmede aan een onmiddel- lijken aanval. Dit geldt in nog sterkere mate ook voor neutrale oorlogsschepen. Bij den stand der moderne oorlogstechniek is het iii het belang van d eeigen veiligheid noodzakelijk op ieder verduis terd schip terstond het vuur te openen. Wie des ondanks verduisterd vaart, heeft iets te verbergen, heeft booze voornemens en moet dus verwachten om zonder waarschuwing te worden aangevallen. Wie zich, kennis dragende van dezen volkenrechte lijken en feitelijken toestand in gevaar begeeft, die zoekt twist. Aangezien de oorlog niet naar Amerika komt, moet de Amerikaansche oorlogspartij duizen den zeemijlen achter den oorlog aanloopon en het gevaar ver van de kusten van het Amerikaansche asteland opzoeken om zich voor bedreigd te verklaren en de gewenschte incidenten tot stan te kunnen brengen., De Duitsche marine zal zich daardoor niet laten belemmeren in de uitvoering van haar taak. De verantwoordelijkheid voor een op die wijze ont staand conflict ligt echter uitsluitend op de schou ders van hen die niet alleen buiten de Duitsche waarschuwingen, maar ook buiten den wil van de meerderheid van het Amerikaansche volk om bewust daarheen gaan, waar geschoten wordt. Mislukte aanslag op den Albaneeschen minister-president. Schoten misten hun doel. Stefani publiceert het volgende bericht uit Tirana: Op 17 Mei, toen de koninklijke stoet naar het vliegveld van Tirana onderweg was. heeft eer. Grieksche burger eenige pistoolschoten op den Al baneeschen minister-president Verlaci gelost, die naast den koning-keizer gezeten was. De schoten misten hun doel en de man, Mihailoff Vasillaci. werd terstond gearresteerd en aan de lynchjustitie van het volk onttrokken. Over den misdadigen aan slag werd eerst niets bekend gemaakt om het terstond begonnen onderzoek niet te belemmeren en om mogelijke handlangers te vinden. In de verhooren die tot Vrijdag duurden heeft Mihailoff verklaard dat hij tegen de leden der re geering redenen^van persoonlijkë vijandschap heeft, omdat hij niet ontvangen en aangesteld geworden is Zijn bedoeling was den jubel van het Albance- sche volk te verstoren. Het proces tegen Mihailoff Vasillaci zal binnenkort voor het militaire gerechts hof in Albanië plaats vinden. Ooggetuige doet zijn relaas In een eerste ooggetuigeverslag dat het D.N.B. ont- ahgen heeft van de landing van valschermjagers op Kreta, wordt gezegd: ..Het eskader torpedovliegtuigen waarmede ik vlieg, heeft tot taak het naderen van de ontelbare transport machines te beschermen en de landing der valscherm- troepen tegen vijandelijke luchtaanvallen te dekken. De hemel is stralend blauw en slechts hier en daar ziet men enkele dunne slierten wolken, wanneer wij voor Kreta starten. Na lange minuten komt land in zicht: Kreta, welke geweldige bergen als een dreigende vesting uit den nevel opdoemen. Honderden Ju's 52 trekken in nau welijks te over2i»:nen reeks hun baan naar het eiland, een vliegend leger, om den Tommy in zijn laat sten schuilhoek, dien hij behouden heeft uit den Bal kanoorlog, aan te vallen. Voortdurend liggen wij op den loer tegen vijandelykae, jagers die misschien het naderen van onze valscherm'.roepen zouden willen verhinderen. Maar geen Hurricane, Spitfire of Gloster laat zich zien. Wat de vijandelijke jagers verzuimen, tracht de luchtafweer goed te maken. Een reusachtig vuurgor- dijn ligt voor de Duitsche machines, maar midden in het woeste blaffen van de vijandelijke kanonnen razen plotseling onze torpedotoestellen omlaag en brengen in verscheidene scheervluchten de luchtafweer artillerie tot zwijgen. Een machine van de groep krijgt bij deze aanvallen zoo zware treffers dat zij op het vliegveld, in de nabijheid waarvan reeds dee- len der valschermjagers geland zijn. een noodlanding moet maken. In steeds nieuwe golven brengen de oude, beproef de Ju's compagnie na compagnie valschermjagers aan. Het is steeds een opnieuw aangrijpend gezicht, wanneer hun deuren opengaan en met tusschenpoozen van een seconde jager na jager in de diepte stort, wanneer dan de valschermen zich ontplooien en naar den grond slingeren. Soms zweven honderden val schermen tegelijkertijd in de lucht, wat den indruk maakt als of het landschap is beschilderd met kleine witte verfvlekken. Wij kunnen zien. hoe beneden, terstond na de lan ding, de valschermjagers in groepen bijeenkomen en volgens een nauwkeurig van te voren opgesteld plan hun actie beginnen tegen de vijandelijke steun punten. In ons doelgebied hebben zij tot taak een vliegveld te nemen. In grooten getale liggen de val schermen reeds om het veld heen. En nog steeds ko men nieuwe parachutisten er bij. De Westelijke rand schijnt reeds in Duitsche handen te zijn, terwijl aan het andere einde de tegenstander nog verschanst is. Op dén weg rukken reeds vrij groote troepen val schermjagers op. Terwijl beneden de valschermjagers stelling na stel ling van den tegenstander innemen, blijven wij. intusschen gestegen zijn tot op 2000 M. hoogte, verder op wacht tegen eventueele verrassingen uit de lucht. Prachtig is het overzicht dat wij uit deze hoogte hebben. Achter ons. bijna vervagend in den nevel, de ruim 2000 M. hoog oprijzende gebergten van Midden-Kreta. die voor .een deel nog met sneeuw be dekt zijn. voor ons de zee, welker blauw olieachtig glanst in alle kleuren van den regenboog: duidelijke sporen van de vele scheepstragedies, die zich de laatste weken daar beneden hebben afgespeeld. Nu wordt ook het uitzicht naar halfrechts, naar de Soedabocht vrij. Hier liggen nog steeds eenige vijandelijke schepen, maar de zwarte rook, die boven den grootsten, daar voor anker liggenden kolos als een toren opstijgt en een tweede, blauwachtige rook pluim, die afkomstig is van een ongeveer 6000 b.r.t. groote kast, toonen duidelijk dat onze duikbommen werpers hier reeds aan het werk waren en goed werk hebben gepresteerd. Wij trekken onze cirkels boven het gebied van Canea en Maleme. Intusschen zijn bijna zonder onderbreking de transportvliegtuigen aangekomen en ook wanneer wij de thuisreis aan vaarden, houdt de eindelooze stroom niet op." Britsche vloot heeft Kreta verlaten. Naar de steunpunten teruggetrokken. De Britsche vloot heeft,, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, het gevechtsgebied rond om Kreta verlaten. Zij is gevlucht voor het Duitsche luchtwapen en heeft zich met de over blijfselen naar haar steunpunten teruggetrok ken. De Britsche vloot heeft verliezen geleden, die binnen afzienbaren tijd niet zijn aan te vullen en die de strijdvaardigheid van de Middellandsche Zeevloot aanzienlijk hebben verminderd. Het Duitsche luchtwapen heeft in deze dagen van strijd rondom Kreta bewezen dat zijn aanvalskracht zelfs is opgewassen tegen een als onoverwinnelijk be schouwde concentratie van krachten als de Britsche Middellandsche Zeevloot. Van Duitsche zijde wordt, naar de „Dienst aus Deutschland" schrijft, met betrekking tot de ope raties rondom Kreta op het volgende de nadruk gelegd: 1. De belangrijke voordeelen, welke de verdedi gers van het eiland Kreta bezitten. De afstanden hebben een actie van Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen bijzonder moeilijk gemaakt. Aangenomen kan worden dat niet alleen de eilandbezetting versterkt is, daar de Britten met een Duitschen aanval rekening moesten houden, doch dat ook het geheele eiland in een vesting- achtigen toestand is gebracht. Ter ijl de Duitschers met moeite onvoorbereide landingsplaatsen onder het vuren van het afweergeschut moesten zoeken, stopd den Britten een aantal goede vliegvelden ter beschikking. Ook vliegtuigmoederschepen konden den verdedigers hulp uit de lucht brengen. Tenslotte kon de vloot den verdedigers van het eiland voort durend hulp berengen. De prestatie van de Duitsche veroveraars kan derhalve niet hoog genoeg worden aangeslagen. 2. De beteekenis van het eiland Kreta voor de strategische positie van de Britten in de Middelland sche Zee, zooals zij van Engelsche zijde wordt opgegeven. In Londen wordt er de aandacht op ge vestigd dat ingeval Kreta in Duitsche handen zou val len. Suez reeds voor de helft bereikt zou zijn, waardoor de Britsche positie in Irak, Egypte en in het nabije Oosten in het algemeen aan ernstige ge varen zou zijn blootgesteld. 3. In Duitsche militaire kringen verheelt men deze mogelijkheden niet. Er wordt echter aan her innerd dat Duitschland nog andere pijlen op zijn boog heeft en dat er nog in het geheel geen zekerheid bestaat over de vraag of de Duitsche leiding ^uist waarde zal hechten aan de door Enge land aangeduide gevolgen van een inneming van Kreta. Nog steeds hullen kringen van de opperste oorlogvoering zich in een geheimzinnig zwijgen. Posthume hulde voor Günther Prien. Dagorder van vice-admiraal Dönitz. Het D.N.B. meldt: De bevelhebber van de duik- booten, vice-admiraal Dönitz. heeft de volgende dagorder aan het duikbootwapen uitgevaardigd' Günther Prien, de held van Scapa Flow, heeft zijn laatste tocht gedaan. Wij duikbootmannen, buigen ons in trotschen rouw en groeten hem en zijn mannen. Ook wanneer hem de wijde oceaan bedekt, staat Günther Prien toch voor altijd midden onder ons. Geen duikboot zal naar het Westen varen die hij niet begeleidt, die niet iets van zijn geest mee neemt. Geen slag tegen Engeland zal door ons ge slagen worden dien hij niet, aandringend tot den aanval, medemaakt. Overloopend van jeugdige kracht en élan is hij voor de duikbootstrijders een eeuwig voorbeeld. Wij hebben hem verloren en herwonnen: symbool is hij voor ons geworden voor or.zen harden, onwrikbaren aanvalswil tegen En geland. De strijd gaat voort in zjjn geest. Engelsch. Lagerhui slid verwacht nieuwe „terugtochtsgevechten". Toestand op Kreta „niet zeer bemoedigend". Het Lagerhuislid Bartlett heeft Zondagavond in een radiotoespraak gezegd, dat de toestand op Kreta „niet zeer bemoedigend" is. Wederom moet worden vast gesteld, zoo zcide hij, dat de Duitschers steeds in den aanval zijn en Groot Brittannië nog steeds in de verdediging. Een feit is het dat de Duitschers telken male met meer tanks, meer kanonnen, meer val schermjagers, meer duikbooten aankomen, dat zij meer fabrieken bouwen en daar meer arbeiders aan stellen. Voor den ccrstvolgenden tijd moeten wij derhalve, zoo ging Bartlett verder, ons voorbereiden „terugtochtsgcvcchten"' en wij moeten waar- hijnlijk nog eenige verdere nederlagen in ontvangst nemen. Deze oorlog onderscheidt zich van alle vo rige. hij gaat om zoo te zeggen ieder aan. In den vo rige» oorlog was er de strijdende troep en het vader land. dat wel werkte, maar verder geen deel had aan den strijd. Thans zitten wij allen midden er in. Des ondanks. aldus Bartlett. zijn er helaas nog steeds ve len die zich dit niet duidelijk voor oogen stellen en die denken dat zij niet behoeven mee te doen. In cle opzichten gaat het niet zoo zeer om een gebrek _an arbeidskrachten als om een gebrek aan arbeidswil. De fabrieken brengen niet steeds datgene tot stand wat zij kunnen producecren En dan is er ook nog de troep mopperaars. Die richten groote schade aan, want de geest van het volk is het die den oorlog be slist. (D.N.B.) Naar Reuter uit Kairo meldt zijn volgens een officieel Egyptisch bericht van Vrijdag op Zater dag luchtaanvallen gedaan en bommen uitgeworpen op de omgeving van het Suezkanaal. Stefani meldt uit Rome: Onder de heldhaftige verdedigers van Amba Aladzji. die op het veld van eer zijn gevallen, bevindt zich ook generaal Vol- pini. de adjudant van den hertog van Aosta. Dit is de vijfde Italiaansche generaal die in het eerste jaar van den oorlog in den strijd is gebleven. Naar Reuter meldt uit Jeruzalem, is het Fran sche consulaat-generaal aldaar gesloten en de con sul-generaal uitgenoodigd het land te verlaten. Volgens een bericht uit Dublin heeft De Valera onverwacht de Dail voor heden. Maandag, bijeenge» roepen. In dit bericht wordt gezegd dat De Valeri een verklaring zal afleggen over het voornemen van Londen om in Noord-Ierland den dienstplicht in t« voeren. Uit Istanboel verneemt het D.N.B.: Het mi- nisterie voor landsverdediging heeft in het parlement een nieuw aanvullend crediet aangevraagd ten be drage van 85 millioen Turksche ponden, ten behoeve van defensiedoeleindcn. Het opperste gerechtshof te Tokio bevestigde blij kens een United Pressbericht, de vijfjarige gevan genisstraf van den Britschen marine-luitenant Peter, waartoe deze wegens schending van de spion- nagewelten veroordeeld was. De ArgentUnsche president Castillo, heeft een decreet uitgevaardigd, op grond waarvan het aan on- darzeestrijdkruchten van oorlogvoerende mogendhe- len verboden is Argcntijnsehe territoriale wateren te bevaren. Uitzonderingen zijn slechts in absolute nood gevallen toegestaan. (United Press.) Naar United Press uit Londen meldt bouwen de Britsche troepen nieuwe stellingen op Cyprus, daar zij deze noodzakelijk achten als Kreta door de Duit schers ingenomen mocht worden. Tiroolsehe liederen onder den Bulgaarschen hemel. Duitsche soldaten musieeeren tijdens hun middagrust te Plath. (Foto WeltbildPax Holland) ütadio '3lwupuini*na DINSDAG 27 MEI 1941. HILVERSUM I, 415.3 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten, a.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Sllchtingj. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8 45 Gramofoonmuzlek 9.15—9.20 Voor de huts vrouw. 10.00 Ensemble Amendo. 10.20—10.40 Declamatie. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.00 Orgelspel. 12 30 Voor den boer. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten, l.oo Celesta- esemble. 145 Gramofoonmuzlek. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Sprankelende middagklanken. 3.40 Gramofoonmuzlek. 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomtté). 4.20 Gramgfoonmuzick. 4.30 „Over Indonesische muziek: Dc Soendaneesche muziek", causerie met gramofoonplatcn. 5,00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuzlek 5.45 Omroeporkest. 6.15—6.30 ..Hee- ren en knechten ln de taal", vraaggesprek. 7.00 B N. O. Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.30 Duit sche les. 8 00 B. N. o. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest. 9.10 Nederland voedt zich zelf. Productieslag 1941 9.25 Avondwijding (voorbereid door het Vrij*. Prot. Kcrkcomlté). 9 30 Berichten. Engelsch. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche be richten. HILVERSUM 17, 301.5 M. 6 45 Gramofoonmuzlek «.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek- 5,«o B. N. o. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoor dracht en gramofoonmuzlek 1,00 Declamatie. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Schtammelkwartet en soliste. 12 45 B N. O Nieuws- en economische berich ten. 100 Orkest Eloward met plano-intermezzi. 2.00 De Haarlemsche orkestvei eenlgtng. solist en gramofoonmu ziek. 3.30 Zonnestralen In ziekenzalen. 4.00 Ensemble Bandl Balogh. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Ensemble Bart Ekkcrs 6.00 Textiel A B c. 6.15 Orgelspel. 6.45 Gramofoonmuzlek. 7.00 B. N O Vragen van den dag. 7.15 Amusementsorkest en soliste. 8.00 B. N. O Nieuws berichten. 8.15 Radlotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7