Haarlem's Dagblad De broodprijzen van Haarlem en omgeving bon 41 („algemeen") t extra ei. int met twintig personen kapseisd. Slagschip „Bismarck" ondergegaan. Ten Westen van Afrika veertien Engelsche koopvaarders tot zinken gebracht. Engelsche troepen op Kreta trekken terug. Nieuwe Duitsche versterkingen door de lucht aangevoerd. Onbeperkte „Nationale crisistoestand" in de Ver. Staten. JAARGANG No. 17773 gave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant gaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote uistraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- nsi 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. eloon Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 25 Soendaplein 12230 tn zelfde prijs stgesteld 's Gravenhage wordt door het A. N. P. ge- i: Naar de Gemachtigde voor de prijzen mede- i, zullen zeer binnenkort bij beschikking van Secretaris-generaal van het Departement van dbouw en Visscherij voor de gemeenten Haar- Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek en [poort de volgende broodprijzen worden vast- eld. ir versch wittebrood en bruinbrood van 800 bedraagt de prijs 16 cent, afgehaald in den •el en 17 cent thuis bezorgd. De aandacht wordt p gevestigd, dat aan deze prijzen strikt de hand worden gehouden. Afwijking van deze prijzen, ij naar boven, hetzij naar benedep, kan niet len toegelaten. bovenstaande regeling geldt niet voor witte- d en bruinbrood, verkocht onder de benamin- vloerbrood, casinobrood, mout'orood en alinson, voor de bestaande prijs voorschriften onvermin- van kracht blijven. De regeling geldt evenmin oud brood en voor de overige broodsoorten en wit- en bruinbrood. Ook deze prijzen blijven rworpen aan de bestaande voorschriften, jor het broodverkoopersbedrijf is tenslotte nog belang, dat kortingen en provisies aan weder- oopers, slijters, bezorgers en andere tusschen- onen, in geld uitgedrukt, gehandhaafd moeten, den op het peil van 9 Mei 1940. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 28 MET 1941 'Abonnementen per week 0-26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Vi- Groentjes zie rubriek. GRAVENHAGE, 28 Mei. De secretaris-gene- van het departement van landbouw en visscherij het volgende mede met betrekking tot de distri- van eieren: oals reeds werd medegedeeld, zal tot een naderen m wekelijks een extra ei beschikbaar worden ge- In 'verband hiermede is thans bepaald, dat ge- nde het tijdvak van Donderdag 29 Mei tot en met nsdag 4 Juni a.s. de met „41" genummerde bon de „bonkaart algemeen" recht geeft op het koo- van één ei. Alle drenkelingen gered. 1PENVELD, 27 Mei. Terwijl de pont over het doornsche kanaal te Wapenveld zich met onge- twintig passagiers midden op het .twintig meter de water, dat ter plaatse 2J/2 meter diep is, be- is het vaartuigje gekapseisd. Alle opvarenden n, de meesten met hun fiets, te water. Gelukkig len alle drenkelingen, w.o enkele kinderen, worden d, De fietsen zijn later opgehaald. De pont bleek tig te zijn beschadigd. (A.N.P.) De personeele belasting voor pleziervaartuigen. Ontheffing moet vóór 1 Juni worden aangevraagd. De in het Verordeningenblad- afgekondigde ver bepalingen om met pleziervaartuigen in bepaalde irgebieden van ons land te vertoeven, met name en groot deel van Friesland, zullen nog meer dan nu toe houders van plezierbooten tot het besluit igen hun vaartuigen dezen zomer niet te gebrui- en op te leggen. In verband hiermede vestigt de W.B. er de aandacht op, dat in zoo'n geval vrij ing van personeele belasting kan worden verkre- mits de aanvrage hiertoe vóór 1 Juni is ingediend den plaatselijken inspecteur der directe belastin- Door treffers oan luchttorpedo 's onbestuurbaar geworden. „Wij strijden tot de laatste granaat". BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) Het slagschip Bismarck, dat in zijn eerste gevecht tegen een Britsche overmacht de „Hood" tot zinken bracht en de „King George" beschadigde, had door een treffer in het voorschip aan snelheid verloren. Door een torpedo, die tijdens een luchtaanval op 24 Mei werd gelanceerd, ver loor het nogmaals aan snelheid. Vierhonderd zeemijlen ten Westen van Brest werd het schip op 26 Mei tegen 21.00 uur opnieuw door twee lüchttorpedo's getroffen, waarvan er een het roer en de schroeven brak. Om 23.42 uur ontving het opperbevel van de marine van den vlootchef, admiraal Lütjens het volgend rapport: „Schip onbestuurbaar. Wij strijden tot de laatste gTanaat. Leve de Führer. w.g. Vlootchef. In den strijd tegen de vijandelijke zeestrijd- krachten, die langzamerhand versterkt werden, vocht het slagschip Bismarck tot het tenslotte op 27 Mei des ochtends het slachtoffer van de overmacht geworden is". Over het laatste gevecht van het Duitsche slag schip Bismarck wordt in een mededeeling van het opperbevel van de weermacht nader nog het vol gende bekend gemaakt: Tn den strijd tegen de langzamerhand steeds ver sterkte vijandelijke zeestrijdkrachten vocht het slagschip „Bismarck" in zijn onbestuurbaren toe stand tot het eindelijk Dinsdagmorgen het slacht offer is geworden van de overmacht van drie Brit sche slagschepen, een vliegtuigmoederschip, ver scheidene kruisers en torpedojagers. De Britsche formatie zelf wordt sinds gisterochtend door Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De gedachten van het geheele Duitsche volk zijn vol trots en rouw bij zijn in het zeegevecht bij IJsland zegevierenden vlootvoogd admiraal Lüt jens, bij het slagschip „Bismarck", zijn comman dant, kapitein-ter-zee Lindemann en bij zijn dap pere bemanning. grootste Britsche oorlogs schepen namen aan de ach tervolging deel. NEW-YORK, 27 Mei (D.N.B.) „Een meute heeft een stuk wild gejaagd", verklaren de Lon- densche correspondenten van de Amerikaansche pers omtrent den strijd tusschen de Britsche oor logsschepen en de „Bismarck". Associated Press meldt uit Londen, dat aan den slag, waarin de „Bismarck" verloren ging. de grootste Britsche oorlogsschepen deelgenomen hebben, waaronder de „Rodney", de „Nelson", de „King George V" en de „Prince of Wales" benevens een ongenoemd vliegtuigmoederschip. spaansche persstemmen over de „hood" en de ..bismarck". MADRID. 27 Mei. (D.N.B.) De avondbladen maken melding van het in den grond boren van het Duitsche schip „Bismarck" en schrijven, dat daardoor de vreesëlijke slag, die En geland is toegebracht door het verlies van het meest trotsche schip van zijn vloot, in zijn moreele uitwerking niet wordt verminderd. In alle com mentaren wordt tot uitdrukking gebracht dat het geen roem is voor de Britsche vloot een Duïtsch schip tot zinken te brengen, na een geheele vloot op het spoor te hebben gedreven. De „Pueblo" noemt het tot zinken brengen van de „Bismarck" slechts een incident, dat een groote luchtmogend- heid is overkomen en waaraan geenerlei beteeke- nis moet worden gehecht. Het verlies van de „Bis marck" wordt door het tot zinken brengen van de „Hood", door de zware nederlaag van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee en door de syste matische vernietiging van Britsche convooien hon derdvoudig goed gemaakt. „Arriba" schrijft dat de openbare meening in Engeland door het tot zinken brengen van de „Bismarck" de rust niet hervinden zal, die zij door de vernietiging van de „Hood" verloren heeft. Engeland's nederlaag ter zee, die in de Noorsche fjorden haar aanvang heeft gekregen en in de ver liezen in het Oosten van de Middellandsche Zee en op den Atlantischen Oceaan haar hoogtepunt heeft bereikt, eischt een iets heldhaftiger actie tot herstel dan het tot zinken brengen van een enkelen moedigen tegenstander, op wien men een heele vloot gehitst heeft. Hel badseizoen te Zandvoort. Vermakelijkheden op het strand. ét attractiebedrijf Vermolen en Zonen heeft gedeelte van het strand ten Noorden van het gebouw gepacht. Het ligt in de bedoeling hier urende het seizoen verschillende attracties te igen en wel in de eerste plaats het rijden met iatuur auto's. len is reeds druk bezig de noodige voorbereidin- te treffen. eerlands oudste tooneelspeelster, Marie van sterhoven, werd Dinsdag 84 jaar. De jubila- «e neemt belangstellend kennis van de geluk- ttschen, welke baar op dezen feestdag bereikten. (Foto Pax Holland) Militair concert. Donderdag zal een Duitsch militair muziekcorps an 17 tot 18 uur een concert geven voor de kazerne op den Koudenhorn te Haarlem. Duitsch weermachtsbericht: Stelselmatig oprukken der Duitsche troepen op Kreta. BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duikbooten hebben ten Westen van Afrika veertien zwaar geladen vijandelijke koopvaarders van 77.600 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Op het eiland Kreta rukken de Duitsche troepen stelselmatig verder op na succesvollen gevechten en de bezetting van verscheidene plaatsen. Het lucht- wapen ondersteunde deze gevechten door doeltref fende aanvallen van Stuka's op Britsche steunpun ten, troepenconcentraties en kampementen. Lucht doelartillerie schoot boven het eiland een jager van het type „Hurricane" neer. Ten Zuiden van Kreta werd een groot transportschip zwaar beschadigd door bommen. In het Oosten van de Middellandsche Zee heb ben Duitsche Stuka's een sterke Britsche vloot- formatie aangevallen. Zij plaatsten vier bommen van zwaar kaliber op een vliegtuigmoederschip en verscheidene op twee kruisers. In Noord-Afrika is bij Solloem een plaatselijke Britsche aanval met steun van pantserwagens afge slagen. Formaties van het Duitsche en Italiaansche luchtwapen deden succesvol aan de gevechten mee. Door scheeraanvallen op colonnes Britsche artillerie ten Westen van Dar-el-Namra leed de vijand zware verliezen. Duitsche Stuka's brachten voor Tobroek twee koopvaarders van 9000 b.r.t. in totaal tot zinken en beschadigden een lichten Britschen kruiser zwaar. Rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een vrachtboot van 3000 b.r.t. vernietigd en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. Andere luchtaanvallen richtten zich gisteren en in den af- geloopen nacht op haveninstallaties aan de Britsche Zuidoostkust. Bijzonder succesvol was bovendien een aanval op een fabriek van de vliegtuigindustrie aan de Engelsche Zuidkust. De vijand is overdag noch des nachts per vlieg tuig boven Duitsch gebied verschenen. Bij de vernietiging van vijandelijke vrachtbooten ten Westen van Afrika heeft de duikboot onder com mando van luitenant-ter-zee eerste klasse Schütze zich bijzonder onderscheiden door het tot zinken brengen van elf schepen van 56.000 b.r.t. in totaal Door stoutmoedige, succesvolle verkenningsvluch ten boven Engeland hebben de volgende bemannin gen zich onderscheiden: 1. Luitenant Meyer, luite nant Denner, onderofficier Husskönig, onderofficier Kühne en 2. Luitenant VoÜert. Oberfeldwebel Verkeers-jubilea. Tram HaarlemLeiden en spoorweg Haarlem Zandvoort bestaan 60 jaar. Het jaar 1881 was van groot belang voor het verkeer in Haarlem en omgeving. Op 2 Juni van dat jaar werd de spoorweg Haar- lem-Zandvoort geopend. Voor de ontwikkeling van Zandvoort als badplaats was dit van zeer veel be- leeltenis, want daardoor werd het voor Haarlem mers en Amsterdammers gemakkelijk voor een dagje over te wippen om aan strand en zee te ge nieten. Voor dien tijd Icon men alleen per rijtuig naar Zandvoort. komen. Aanvankelijk was het treinverkeer met Zand voort vrij beperkt. Toen de behoefte aan het ver keer zich uitbreidde, werd de dienst verbeterd. Nu heeft Zandvoort met de electrische treinen zelfs een directe verbinding met Amsterdam, iets waarvoor de tegenwoordige burgemeester van Zandvoort, de heer H van Alphen, jaren lang geijverd heeft. Het "verkeer tusschen Haarlem en Zandvoort werd ook veel verbeterd toen ongeveer 40 jaren geleden de electrische tramlijn Haarlem-Zand- voort geopend werd, die later doorgetrokken werd haar Amsterdam. Het is niet de bedoeling het 60 jarig bestaan van de spoorlijn Haarlem-Zandvoorl feestelijk te her denken. Evenmin zal feestelijk herdacht worden het 60-jarig bestaan van de N. Z. H. T. M. Deze naamlooze vennootschap begon in 1881 haar bedrijf met de opening van de stoomtram Haarlem-Leiden. Op 16 Mei werd het baanvak Hillegom-Leiden in gebruik genomen en op 29 Juni het baanvak Haar- lem-Hillegom. Later zijn verschillende andere tramlijnen in Haarlem en omgeving en ook elders in ons land door de N Z. H. T. M. overgenomen. Daaronder wa ren de E. N. E. T. en de E. S. M. die hun bedrijf in Haarlem en omgeving hadden. STOCKHOLM, 27 Mei (D.N.B.) In een offi cieel communiqué van het Britsche hoofdkwartier in het Midden-Oosten wordt omtrent de operaties op Kreta meegedeeld dat de Duitsche troepen ten Westen van Kanea gisteravond door een nieuwen succesvoilen aanval de bres in de Brit sche defensieve linies hebben verbreed, zoodat noodzakelijk werd de Britsche troepen te doen terugtrekken op achterwaarts gelegen stellingen Verdere Duitsche versterkingen zijn door dr lucht aangekomen. De Londensche berichtendienst heeft voor de radio verklaard dat het onmogelijk gebleken is nieuwe landingen van vijandelijke troepen door de lucht ter versterking van de vijandelijke aanvallen op Kreta te verhinderen. De kracht van den tegenstander is van dag tot dag toegenomen volgens genoemden dienst. Voorts meldt het D.N.B.: In den loop van den strijd op Kreta zijn zware afzonderlijke gevechten ontstaan, waarbij kleine Duit sche groepen zich onderscheiden door snel handelen en stoutmoedig optreden. Zoo vernietigde een kleine stormafdeeling op marsch naar'de Noordwestkust van het eiland drie Britsche batterijen. Talrijke gevan genen werden gemaakt en aanzienlijke hoeveelheden wapens, munitie en proviand buitgemaakt Minister-president Churchill heeft gisteren blij kens mededeeling van den Londenschen Berichten dienst in het Lagerhuis de gevechten op Kreta „fel en ernstig" genoemd. De vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is hij op het weste lijk deel van het eiland. Twee slagschepen en ver scheidene kruisers der Britsche zeestrijdkrachten zijn bij de gevechten om Kreta beschadigd. Hoe de gevechten op Kreta ook mogen afloopen, zoo besloot Churchill, de hardnekkige verdediging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oorlogsgeschiedenis een-bijzondere plaats innemen Stefani meldt, dat de 'Engelsche Admiraliteit, vol gens haar gewoonte geleden verliezen druppelsge wijs toe te geven, thans een klein deel der verliezen in den slag om Kreta erkent Men deelt namelijk te Londen mede dat de laatste dagen in de omgeving van Kreta tot zinken gebracht zijn twee kruisers, de „Gloucester" en de ..Tidji" en vier torpedojagers, de „Greyhound", de ..Kelly" de ..Cashmir" en de „Juno" Ter aanvulling maakt de Londensche Berichten dienst bekend dat de verliescijfers zijn 43 officie ren, 500 man bij den kruiser „Fidji", 8 officieren, 120 man bij den torpedobootjager „Kelly", 9 officie ren en 150 man bij den torpedobootjager „Juno" en 3 officieren en 88 man bij den torpedobootjager „Grey hound" ENGELSCHE OPROEPINGEN TOT DE BEVOLKING VAN KRETA. BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) Opnieuw wordt de bevolking van Kreta in Engelsche uitzendingen op gewekt tot gewapenden tegenstand tegen -de Duit- schers Het nieuwe Britsche parool voor de Kreten zers luidt zich met geweren en ander oorlogsmateriaal te bewapenen en de Duitschers in de pan te hakken Van Duitsche zijde wordt hieromtrent verklaard dat deze oproeping het volkenrecht schendt en de Kretenzers, als zij daaraan gevolg zouden geven, zich zouden blootstellen aan het gevaar als franctireurs behandeld te worden. Raasch, Feldwebel Schwager, onderofficier Hage- meier". DE ACTIE TEGEN DE CONVOOIEN Ter aanvulling van het huidige weermachtsbe richt verneemt het D.N.B.: De Duitsche onder zeeërs hebben in de tweede helft van Mei niet minder dan vier groote Engelsche convooien uit elkaar gejaagd en ten deele vernietigd, waarbij nog een reeks doeltreffende afzonderlijke acties komt. De berichten luiden als volgt: 16 Mei 8000 b.r.t, 17 Mei: 33.612 b.r.t., 20 Mei 33.000 b.r.t. (con- vooi tankbooten), 23 Mei 110-000 b.r.t. (noordelijk deel van Atlantischen Oceaan en ten Westen van Afrika), 27 Mei 77.600 b.r.t. (convooien ten Westen van Afrika). Het totale resultaat van den duik bootenoorlog tegen de koopvaardij is 262.212 b.r.t. vernietigde vijandelijke tonnage. Haarl. Huishoud- en Industrie, school. Openbare lessen. Heden en Donderdag worden in de Haarlemsche Huls- houd- en Industrieschool openbare lessen gegeven en tentoonstelling gehouden, waar vooral in dezen distributietijd de huisvrouwen veel aan zullen hebben. Hedenmorgen werden we door de directrice in de gele genheid gesteld, een kijkje te nemen. De tentoonstel ling is in een groot aantal lokalen ondergebracht. In een lokaal op den beganen grond kan men zien. hoe de meisjes in kinderverzorging worden onderwezen. Ze hebben speelgoed vervaardigd voor kinderen van zes maanden, een jaar. twee jaar enz. Van vrijwel waar deloos materiaal zijn voorwerpen gemaakt. die voor kinderen zeer aantrekkelijk zijn. Zoo hebben ze van garenklosjes de boven- en onderkanten afgezaagd en daarna gekleurd: de kinderen kunnen ze nu met een veter aan elkaar rijgen. Er liggen Lotosspelen. waar de kleuren kunnen leeren en prentenboeken, waarin ze begrip van allerlei voorwerpen krijgen. Het is merkwaardig te zien. met welke eenvoudige middelen nuttige voorwerpen gemaakt kunnen worden. zooals bijv. een karretje, dat gemaakt is van de latjes van een fruitkistje. Hier krijgt men een goeden indruk over de rijke fantasie van de meisjes, die elke maand een opgave krijgen om iets te vervaardigen. In het huishoudgedeelte kunnen de bezoeksters zien, welke fijne hapjes zé voor een partijtje kunnen maken met behulp van artikelen, die nog niet in de distributie zijn- Hier valt veel te leeren: bijvoorbeeld hoe nuttig kranten kunnen zijn als ze gelezen zijn. Daarmee moet het koper, dat gepoetst moet worden, eerst wrijven, men doeken kan sparen. In de wasch-afdeellng wordt getoond, hoe door het ge bruik van verschillende waschmiddelen zeep gespaard kan worden. Hier vindt men ook middelen voor het ont harden van water. In de strijk-afdeeling kunnen de bezoeksters zien. hoe goed de meisjes hier het strijken leeren: we zagen o.a. fraai gestreken doopjurken en overhemden. In de keuken kan men zien. wat wèl en wat niet ln een hooikist gedaan moet worden. De meisjes leeren bier, zoo- eel mogelijk voedzaam eten voor dezen tijd te bereiden: i.tf. noten-cake, havermoütkóekjes, wortel- en rabarber- taart enz. Verder ziet men vele smakelijke smeersels voor de boterham. Op de eerste étage is de costuum-afdeeling, waar de meisjes ook opgeleid worden voor leerares stofverslgren, Hier kunnen de bezoeksters ook het weven zien Op de tweede verdieping is te zien, wat uit oude klee ding gemaakt kan worden. Van stukken van oude over hemden zijn o.a. nog heel goede blouses voor kinderen gemaakt. Vooral ook hier valt voor de bezoeksters veel te leeren, ook omdat alles zeer overzichtelijk is uitgestald. De oudste leerlingen krijgen ook plantkundelessen: ze leeren o.a. zaaien en krijgen daarmee liefde voor de natuur Zelfs op de derde étage, echter te bereiken langs heel gemakkelijke trappen, zijn lokalen voor deze tentoonstel ling en openbare lessen ln gebruik genomen. De meisjes leeren hier o.a. ook natuurteekenen. Bijzonder leerzaam is hier een tafel vol artikelen met verschillende vitaminen, zooals A (slijmvlies beschermend), (bevorderen van den groei en veel weerstand gevend), C (voorkomt scheurbuik en infectie) en D (tegen-Engel sche ziekte). Aan de wanden hangen eenige biljetten met waarde volle spreuken, zooals deze: „Laat geen enkele distribu tiebon verloren gaan. Zeg van geen enkel voedingsmid del: „ik blief dat niet", maar probeer het. Kennen ts waardeeren." De bezoeksters kunnen op deze hoogste verdieping na het bezichtigen van de tentoonstelling op hun gemak een proefje van een en ander nemen en tevens genieten van het mooie panorama, dat men hier door de breede ramen ziet. We kunnen onze lezeressen ten zeerste aanbevelen, deze openbare lessen te bezoeken: ze zijn vooral in dezen tijd bijzonder nuttig. Ze zullen dan zien, hoeveel kennis de leerlingen op deze school voor het latere leven opdoen. Van de Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 28 Mei. De veronderstelling, dat de verlaging van de discontotarieven gevolgd zou kunnen worden door een verlaging van de prolongatierente, is spoedig waarheid geworden, want gisteren werd de prolongatïekoers vastge steld op 2 1/4 pCt. nadat verscheidene maanden achtereen 2 3/4 pCt. was genoteerd. Zooals'reeds eerder werd uiteengezet, is op het oogenblik de vraag naar prolongatiegelden zeer gering, omdat op de effectenbeurs vrijwel geen nieuwe posities worden gebouwd. De verlaging van den prolon- gatiekoers is echter een maatregel die niet alleen voor kennisgeving kan worden aangenomen, want er zitten betrekkelijk vergaande consequenties aan vast. Door de bankinstellingen en de commission- nairs in effecten wordt de prolongatiekoers als basis gebruikt voor het rentepercentage, dat in rekening wordt gebracht. Voor particulieren wordt doorgaans als grondslag aangenomen de gemid delde prolongatierente over ieder jaarkwartaal, benevens de gebruikelijke provisie van 1.8 pCt., terwijl voorts bovendien nog een afronding naar boven plaats heeft tot op een kwart procent. In dien de prolongatiekoers dus 2 3 4 pCt. bedraagt, komt de debetrente voor particulieren uit op 2 3/4 pCt. plus 1.8 pCt. benevens een kleine afronding naar boven tot een vol 1/4 pCt., in totaal uitko mende op 4.75 pCt. Behoudens natuurlijk de geval len waarin voor relaties speciale condities of over eenkomsten zijn getroffen. De verlaging van den prolongatiekoers beteekent dus tevens een ver laging van de debetrente en dit houdt onverver- mijdelijk in, dat de banken en de commissionnairs in effecten uit hoofde t'an hun voorschotten aan clienten een geringere rentebate zullen verkrijgen. Dit geldt natuurlijk alleen voor zoover de clienten gefinancierd worden met eigen geld, want door de sommen welke door financieele instellingen en commissiehuizen op de beurs worden opgenomen wordt door de verlaging van den prologatiekoers geen verandering gebracht, daar de gebruikelijke marges behouden blijven. Veel meer dan vroeger het geval was, worden effectenposities tegenwoordig met eigen geld be taald en veel minder dan voorheen wordt gebruik gemaakt van vreemd geld. Het bedrag dat in totaal aan prolongatiegelden uitstaat is dan ook veel klei ner dan voorheen. En op een uitbreiding van de affaire door de maatregelen in kwestie behoeft men niet te rekenen, vooral niet in het tegenwoordige tijdsbestek. (ANP) Roosevelt's radiorede. „Versterking der verdediging tot aan de grens der eigen kracht". WASHINGTON. 28 Mei. (D.N.B.) Pre- sident Roosevelt heeft in zijn redevoering den onbeperkten nationalen crisistoestand afgekon digd en de versterking van de verdediging der Vereenigde Staten tot aan de grens der eigen kracht geeischt. Roosevelt begon zijn aangekondigde rede met opnieuw de bewering te uiten dat Duitschland naar de wereldheerschappij streelt en het Amerikaansche continent onder „slavernij" tracht te brengen. Dit is het principieele „feit", waarop de politiek van de Vereenigde Staten wordt opgebouwd. Met bijzon der toegenomen kracht hebben de Ver. Staten en de andere Amerikaansche republieken thans hun weg in den toestand van dit oogenblik bepaald. Voor Amerika, zoo vervolgde Roosevelt, is de vrijheid der zeeën en de vrijheid van den handel een levensnoodzakelijkheid, daar het niet alle goe deren welke het vortbrengt zelf kan verbruiken. Indien Duitschland evenwel de overwinning be haalt, zou de Amerikaansche productie van cie wereldmarkt worden afgesloten, terwijl de „Nazi goederen" onbelemmerd Amerika zouden binnen komen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Europa en een deel van Afrika door de asmogendheden militair bezet is. Wanneer het de asmogendheden gelukt, ook Dakar, de Azo- ren en de Kaap Verdisehe eilanden te bezetten, zou de oorlog den rand van het Westelijke Halfrond naderen De techniek van dezen tweeden wereld oorlog plaatst de Vereen. Staten voor veel grootere vraagstukken dan in den eersten wereldoorlog. De vernietiging van koopvaardijschepen geschiedt thans over een veel grooter gebied dan toen, ja zelfs binnen de wateren van het Westelijk Halfrond. De snelheid, zoo verklaarde Roosevelt letterlijk, waar mede de koopvaardijschepen tot zinken gebracht worden, is driemaal zoo groot als het vermogen van de Britsche scheepswerven om nieuwe schepen te bouwen. Zij is meer dan tweemaal zoo groot als de Britsch-Amerikaansche productie van schepen op dit oogenblik. Wij kunnen aan dit gevaar met behulp van twee gelijktijdige maatregelen het hoofd bieden: 1. Door ons groote scheepsbouwprogramma te bespoedigen en uit te breiden en 2. Door ertoe bij te dragen de verliezen op zee te verminderen. Wij hebben daarom onze patrouilles in de wateren van het Noordelijke en Zuidelijke deel* van den Atlantischen Oceaan uitgebreid en wij vergrooten deze patrouilles meer en meer met schepen en vliegtuigen. Het is algemeen bekend dSt de kracht van onze Amerikaansche vloot tijdens het afgeloopen jaar aanzienlijk ver groot werd. Deze schepen en vliegtuigen stellen ons op de hoogte van de aanwezigheid van aan vallende schepen boven zee. onder zee en op zee. Onze nationale politiek is thans als volgt: 1. Wij zullen aan elke poging of bedreiging van Hitier zijn heerschappij tot het Westelijk halfrond uit te breiden met alle ons ter beschikking slaande hulpmiddelen en met actieven tegenstand het hoofd bieden. Nadrukkelijk volharden wij in de vitale noodzakelijkheid, het „Hitlerisme" van elk punt der wereld verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika's zou kunnen bedienen. 2. Van het standpunt der absolute noodzakelijk heid uit zullen wij Groot-Brittannië elke slechts mogelijke hulp verleenen en evenzeer allen ande ren die het fascisme met geweld van wapenen tegenstand bieden. Alle andere maatregelen welke noodig zijn om Groot-Brittannië de noodige aan voeren te doen toekomen zullen genomen worden en alle andere methoden, welke gebruikt moeten worden, zullen door onze deskundigen bestudeerd en in daden omgezet worden. Vervolgens keerde Roosevelt zich tegen de tegen standers van zijn politiek en kondigde hij aan dat de regeering alle haar ter beschikking staande mid delen zal gebruiken om aan elke storing in de pro ductie van oorlogsmateriaal het hoofd te bieden. De president sloot zijn redevoering met de vol gende woorden: „Wij zullen niet aarzelen onze wapens te gebrui ken om aan een aanval het hoofd te bieden. Daar om hem ik hedenavo"d den onbeperkten nationa len noodtoestand af ;ondigd en de versterking van onze verdediging tot aan de uiterste grenzen van onze nationale macht en bevoegdheid verlangd". Roosevelt's nieuwe volmachten. NEW-YORK, 28 Mei (DNB) Tot de volmach ten die president Roosevelt verkrijgt door de af- kondigng van den onbeperkten crisistoestand be hoort o.a. dat hij radiostations kan sluiten of in beslag nemen, vor vervoer van troepen en oor logsmateriaal voorrang eischen. handel in gelds waardige papieren verbieden, electricitcitsccntrales en andere ondernemingen, welke vor de productie van munitie belangrijk zijn, kan overnemen. Hij kan alles door een persoonlijke proclamatie uit voeren, alleen voor een oorlogsverklaring moet het congres zijn toestemming geven. De president kan verder den Federal Reservebanken voorschrijven alleen zaken te doen op besluit van het ministerie van financiën. Ook ligt het in zijn macht transacties in vreemde valuta te verbieden. Hij kan verder het vertrek van. schepen van oorlogvoerende lan den verbieden. Hij kan ook schepen requireeren of aan schepen het vertrek verbieden, rechten heffen voor dringend noodzakelijke goederen en de na tionale garde alsook het leger in actieven dienst roepen. Reeds in 1939 werd de beperkte crisistoestand afgekondigd. Naar de meening van rechtsgeleerden bestaat er geen duidelijk verschil tusschen den be perkten en den onbeperkten crisistoestand. De pre sident heeft waarschijnlijk heden den onbeperkten crisistoestand afgekondigd, teneinde er de aan dacht op te vestigen dat de toestand ernstig is. Valutavolmacliten van Roosevelt i verlengd. Congres aanvaardt de desbetreffende wet. NEW-YORK. 28 Mei (DNB) Het Huis van Afgevaardigden heeft, naar de Associated Press uit Washington meldt, tegen de scherpe oppositie van de republikeinen in, een wet aangenomen, volgens welke Roosevelt gemachtigd is de waarde van den dollar te bepalen en het fonds van twee milliard dollar voor de vaUta-stbilisatie te blijven be- heeren. Daarmede werden de valutavolmachten van Roosevelt tot Juni 1943 verlengd. HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1