De hond en zijn verzorging. KRUSCHE Jaarbeursjubileum. AGENDA Eigenaardigheden V R TJ D A G 30 MEI 1941' H X X E E E M'S DAGBCAC 3 Een flinke waschbeart is noodzakelijk. («Van een deskundigen medewerker). Wij hebben nu achtereenvolgens de aanschaffing, je huisvesting, de voeding en de opvoeding van jen hond besproken. Rest ons thans nog eenige an- jere punten der verzorging de revue te laten pas eeren. WASSCHEN. Zoo in den tijd, dat iedere huisvrouw de schoon maakwoede in zich voelt opwellen en daardoor bij ederen huisvader een ontvluchtingswoede ontke- ent, komen wij als vanzelf het eerst tot dit onder- rerp. Velen verkeeren nog in de meening, dat een iond niet gewasschen behoeft te worden. Dat is ten enenmale onjuist. Lang niet alle stof en vuil wordt loor kammen en borstelen van de huid verwijderd n een schoone huid is voor de gezondheid van uw lond een vereisehte. Anderzijds moeten we ons liet aan overdrijving schuldig maken. Deze waar- chuwing geldt in het bijzonder den houders van ritte honden als witte Kees, Samojeed, Malthezer .eeuwtje enz., die zoo gaarne pronken met een oed gewasschen hond." Door het wasschen ontstaat en ontvetting der haren, waardoor de hond zijn weer- en winduitrustïng" verliest. De vacht gaat an bij regen als een spons werken en houdt het pater vast inplaats van dat dit langs het vettige iaar direct afdruipt. Onnoodig te zeggen, dat het evolg van een en ander is een sterke afkoeling er huid. hetgeen tot verkoudheid of zelfs long- ipfsteking aanleiding kan geven. Vooraf zorgen we. dat alle bij de „verschooning" ipnoodigde ingrediënten binnen ons bereik liggen. Joodig hebben we: teil met lauw water, kam, bor stel, eenige doeken, die goed vocht opnemen en sen stuk goede zeep (vooral geen scherpe zeep!). Allereerst kammen en borstelen we den hond. paard oor veel van het losse haar wordt opgeruimd. Vervolgens plaatsen we den hond in den teil met lauw water. Vele honden hebben hieraan een broer- lie-dood en trachten voortdurend te ontsnappen. Het is daarom gewenscht den hond vooraf den halsband aan te doen, zoodat u hem met de linker hand in bedwang kunt houden. Met een doek, spons of pannetje gooien we nu flink wat water t.ver den hond, waarbij u het beste met het achter lijf kunt beginnen. Den kop laat u voorloopig jroog: die krijgt straks zijn portie wel. Nu wrijven tc den hond met zeep in, waarna we dit met de tand flink door zijn vacht werken. Den hond daar- goed schoonspoelen, zoodat alle zeepresten ver wijderd worden. De kop krijgt eenzelfde beurt, waarbij we den iek met de linkerhand in ondergreep dichthouden >n wel zoodanig, dat we met duim en vingers de Dogen bedekken. Met de gereed-liggende doeken wrijven we het dier vervolgens zoo goed mogelijk droog. Het wasschen zelve moet grondig, doch vlug ge- leuren, opdat de afkoeling niet te groot wordt: ;ooral bij jonge honden zou dit nadeelig kunnen fijn. Tijdens het wasschen en daarna tot het haar rolkomen droog is, moeten we er op letten, dat de hond niet in den tocht komt. Het is daarom aan ;e bevélen den hond in een afsluitbare ruimte te wasschen en hem voorloopig binnenshuis te houden. Ontsnapt hij naar buiten dan kunt u er zeker van rijn, dat hij binnen enkele minuten ontoonbaar is, :oodat alle moeite tevergecfsch is geweest. Nu maken we het hok goed schoon en u zult indervinden, welke voordeden het door u gemaak- e hondenhok (zie ons tweede artikel) bezit boven le gedoodverfde „kist met gat". We nemen den •oorgevel en het dak van het hok af en kunnen het ens flink uitschrobben. We laten het hok nu goed irogen en voorzien het daarna van schoon stroo. KAMMEN EN BORSTELEN. Hiervoor merkten wij reeds op, dat het wasschen Van den hond met mate moet geschieden. Doors da- jelijks flink te kammen en borstelen kunnen we rouwens reeds veel stof en vuil verwijderen, zon der dat wasschen noodig is. Ook om een andere reden is dit nog zeer nuttig: de losse haren worden regelmatig verwijderd, zonder dat deze nu juist op uw tapijt achter blijven. En tenslotte: het komt de beharing van uw hond ten goede. Wij, mannen, zijn niet ijdel maar hooren toch o zoo graag zeg gen: „wat een prachthond!". Dan groeien we! BEWEGING. Dit onderwerp mogen we vooral niet vergeten, want ook hierbij bestaan weer uitersten, waarin men maar al te vaak vervalt. Vele honden lijden een armzalig bestaan omdat zij tot levenslange op sluiting veroordeeld schijnen te zijn. Andere wor den behandeld als galeiboeven en krijgen een 1 a 2 meter langen ketting, waarvan het een eind om den nek van den hond en het andere eind aan het „hok" geklonken is. Ook zijn er honden-lief hebbers, die te veel van het goede nemen en den hond het twijfelachtige genoegen geven van een race-partij achter de fiets. O zeker, op zich zelf kan dit voor uw hond een genoegen zijn, maar dan moet dit toch van zeer korten duur zijn. De in figuurlijken zin gebezigde uitdrukking „hardloopers zijn doodloopers" heeft voor den hond ook een letterlijke beteekenis. Uw hond geeft het niet eerder op vóór hij er bij neervalt. Onnoodig te izeggen welke funeste gevolgen een zoo overmatige inspanning heeft. Uw hond móét beweging hebben: hij mag best eens flink.moe zijn. Maar.... is hij zóóver, dan dient u er ook voor te zorgen, dat er voor hem geen prikkel bestaat, die hem noodzaakt nóg verder te gaan. U moogt hem wel trainen om een grooter uit houdingsvermogen te krijgen, doch laat daarbij uw 'verstand een hartig woordje meespreken! Hij (zij), die zich een hond aanschaft, heeft den mo- reelen plicht hem naar beste weten te verzorgen. Dit is de consequentie, welke voor ons uit de aanschaffing voortvloeit of nog verder teruggaand, voortvloeit uit het feit. dat de mensch. hem uit zijn natuurlijken staat heeft gehaald, waardoor hij van ons afhankelijk is gewórden. Verzorging, welke uitsluitend haar oorzaak vindt in plichtsgevoel, kon ons echter nimmer een waar achtige vreugde doen smaken en blijft dan ook in wezen voos en gebrekkig. Een werkelijk goede verzorging kan niet anders dan uit liefde voor den hond geboren worden, een liefde, welke niet kan of mag ontaarden in een soort dweperij. Een hond is een dier. Zijn eigenschappen maken hem weliswaar overgelijkbaar met alle overige dieren, nochtans, hij blijft een dier. In theorie zijn wij het daarmede allen ongetwijfeld eens, doch in de praktijk zien wij vaak gevallen, waarin de liefde voor den hond ontaard is in een onnatuur lijke „verliefdheid". Dergelijke dwepers behoorden geen hond te bezitten omdat nog afgezien van het feit dat zij zich als mensch bespottelijk maken de hond daar niet anders dan schade van kan ondervinden. Ernstig willen wij dan ook waar schuwen tegen het „vermenschelijken" van den hond, want de hond denkt of handelt niet als een mensch. Zoodra wij hem gaan „vermenschelijken", gaan wij ook onze cischen op een niveau stellen, hetwelk voor den hond onbereikbaar is. Resumeérendalstublieft geen „gekwezel" om het nu maar eens vierkant te zeggen. Den hond geen gebreid jasje voor de kou aangeven; geen lekkere beetjes voorzetten enz., want daarmede maken we hem tot een stumperd in plaats van een levens blije, dartelende robbedoes. En hiermede zijn wij aan het eind gekomen van deze beschouwing over ons edel huisdier, den hond. Wij vleien ons geenszins een volledige verhande ling gegeven te hebben: dat was trouwens niet de opzet. Bij opvolging van de door ons gegeven wen- schen zal uw hond echter met recht trotsch zijn op zijn baas en u zult zeer veel genoegen scheppen in zijn dartele levensblijheid, trouw en eerlijkheid, aanhankelijkheid en liefde. Hij zal voor u meer gaan beteekenen dan „mijn hond": hij wordt uw lotsgenoot, die u door dik en dun zal volgen in welke omstandigheden u ook verkeert. De uitver korene onder de dieren! Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengenl - Daarom, neem óók einder voortdu rende eontréte' van scheikun- dige-apotkeker G. J>Loggef en drbg. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. (Adv. Ingez. Med.) WINTERHULP NEDERLAND. Afd. Haarlem. Vacantie voor huismoeders. De leiding van „Winterhulp" te Haarlem schrijft: De belangstelling voor een vacantie van 10 dagen in Nunspeet blijkt zeer groot te zijn. Vele huismoeders willen van de geboden gelegenheid om eens even tot rust en ontspanning te komen ge bruik maken. Er wordt gehoopt op mooi weer, maar het is be kend dat ook in de zomermaanden nog al eens een buitje regen valt. Voor dit geval hebben de vacantie- gangers behoefte aan regenkle'eding, dat wil zeg~en regenmantels, parapluies en regenschoenen. Ook pantoffels voor verblijf binnenshuis kunnen niet als overbodige luxe worden beschouwd. De bedoeling is om deze voorwerpen in het va- cantiehuis te laten, opdat zij door elke groep voor zoover nooclig weef gebruikt kunnen worden. Zij. die door beschikbaarstelling van de genoemde voorwerpen aan het welslagen van het vacantie- plan hun medewerking willen verleenen, worden verzocht hun gave te zenden aan het kantoor van Winterhulp, afd. Haarlem, Ged. Oude Gracht 47, resp. daarvan aan dat kantoor mededceling te doen (telefoon 20047), waarna de goederen aan huis zul len worden afgehaald. Verkoopingen te Haarlem. Donderdag werden in het Verkooplokaal „Het Notarishuis" te Haarlem de volgende verkoopin gen gehouden:- Het huis met erf en tuin Azalealaan 3 te Heemstede, J. H. Verstappen f 7000. Het huis met erf en tuin Azalealaan 5 te Heemstede, F. T. van Rijn f 6450, Het huis met erf en tuin Azalea laan 7 te Heemstede, F. T. van Rijn f 6525. Het huis met erf en tuin Azalealaan 9 ie Heemstede, E. Huising f 6650. Het voortdurend effpachtsrecht van een perceel grond Zonneblocmstraat hoek Van Oosten de Bruynstraat te Haarlem, J. A. A. Rooyers f 5625. De kapperswinkel met woning, schuur, erf en plaats Nieuwe Groenmarkt 5 le Haarlem, B. M. Brans f 4325. Een woonhuis met erf Kastanjelaan 1 te Heemstede, M. van Gaaien f 3400. Een woonhuis met erf Kastanjelaan 3 te Heemstede, W, van Zan ten f 2400. Terreinen aan den Zwaluwenweg te Bloemedaal, inzet resp. f 44.200, f 64.900. f 47.500 en f 5900. (De veiling bij toeslag zal plaats hebben Donderdag 12 Juni). Een villa met garage, erf, tuin en bosch Vondellaan 15 te Aerdenhout, D. Wildeboer q.q. f 20.500. Het huisje Morinnesteeg 8 te Haarlem, niet geveild. Een huis met twee bo venwoningen en erf Van Zcggelenstraal 43, 45 en 47, opgehouden f 13.100. Een winkelhuis en erf Lange Heerenstraat 46 zwart en rood te Haarlem, J. D. Voetelink f 3650. Het heerenhuis met erf en tuin Zijlweg 164, opgehouden f 12.000. Het win kelhuis met bovenwoning Kleine Houtweg 7, op gehouden f 11.000. Het woonhuis met erf en tuin Zuid-Brouwersstraat 43. D. Koomen f 2600. Het woonhuis met erf Zomerstraat 29, J. D. Voetelink f 34Ó0. Het winkelhuis met erf Ridderstraat 3. op gehouden f 3900. Het huis en erf Lange Annastraat 20 en drie onbewoonbaar verklaarde huizen Lange Raamstraat 19 b, 19 c en 19 e, J. W. Heuperman f 2530. Een oud gebruik in hel vergeetboek geraakt. Luilak99 als inzet van de Pinkstervreugd. Tot de oude volksgebruiken, welke in den loop der tijden niet alleen afgeschaft, maar zelfs in het ver geetboek zijn geraakt, behoorde ook dc „viering" van den Luilak-dag, waaronder verstaan werd de Za terdag vóór Pinkster. Van waar dit oud gebruik stamt, is heel moeilijk te zeggen, maar uit oude gege vens kan met zekerheid worden vastgesteld, dat het in tal van plaatsen in ons land reeds in de 14de eeuw in eere werd gehouden. Het ging er om. wit 's mor gens het laatst uit de veeren kwam en dit betrof niet alleen den huiselijken kring, (waar de jongere generatie natuurlijk wel zorgde, dat zij vóór dag en dauw opstond) maar ook elders moest men er voor oppassen, niet de laatste te zijn. De arbeider maar toen nog ambachtsgezel geheeten die het laatst in de werkplaats kwam, de groentenboer. die het laatst met zijn schuit aan de markt arriveerde, de school jongen, die na de anderen de schooldeur passeerde, kertom elk die maar het laatst op het appèl kwam, was voor dien dag de „luilak". En het overoud ge bruik bracht mee, dat er getracteerd moest worden. In de huisgezinnen geschiedde het op de ouderwetsche bollen met stroop, een tractatie, welke nog lange ja ren, nadat het luilak—gebruik was afgeschaft, gehand haafd bleef. Wat de bollen betreft, had (als wij Ter Gouw mo gen gelooven), een professor in de vorige eeuw ont dekt. dat de bollen, zooals zij op Luilak gebakken wer den („acht aan één schoot") aanvankelijk bekend zou den zijn geweest bij de Grieken, waar zij de bena ming hadden van „brood van vier rcepen en acht mondvollen". De naam „bol" zou dan feitelijk de be teekenis hebben gehad van „een mondvol". Hoe hebben onze voorouders gesmuld in die bollen en van die omstandigheid maakten sommige bakkers misbruik om licht gewicht te geven, in de veron derstelling, dat het gebak toch wel van de hand zou aan. Maar in Amsterdam had dit heel onverwachte gevolgen. Het was in het jaar 1749, vlak na het be faamde pachters-oproer, toen bleek, dat de bollen weer zes lood te licht waren. Groote woede onder de burgerij en de oproerige geest was nog zoo over onze •oor ouders vaardig, dat zij deze omstandigheden aan grepen, om maar weer een oproertoestand in het le ven le roepen. Ten stadhuize vergaderden de „Heeren van den Gerechte" en met bewamen spoed werd een resolutie afgekondigd, volgens welke de bollenbak- kers het publiek de bollen zouden moeten vóórwe gen. waarbij schaal en gewichten op de toonbank moesten staan. Naar Nellie van Kol ons vertelt, kregen eeuwen geleden de kinderen, die luilak waren, een kroon van brandnetels op het hoofd. Zij werden door den joelenden stoet rondgeleid, onder het geroep van: „de leuielak! de leuiclakü" Op sommige plaatsen werd er een liedje van gemaakt en zong de jeugd: „De leuyelak! De groote slaapzak! Hij is opgestaan. Hij mag weer naar bed toe gaanl Aluijn, aluijn! Een dief in den tuin! Allarm, allarm, Een dief in je arm! Al schoon, al schoon. De rozeboom! De eglantier!" Als proeve van zin-looze volksliedjes uit den ouden tijd, had dit liedje zeker goed dienst kunnen doen. Maar eeuwen geleden bestond er nog geen drang naar verbetering van den volkszang. De brandnetels, welke tot een kroon werden ge wonden. om op het hoofd van den luilak te worden geplaatst, moesten natuurlijk eerst geplukt worden. Niet onaardig merkt Nellie van Kol hierbij op, dat zij vermoedde, dat die kinderen uit vorige eeuwen de kunst verstonden, brandnetels te plukken, zonder zich te „branden". Van dat brandnetels plukken werd ook al een feestje gemaakt. Bij het terugkomen werden, de geplukte „versierselen" in het rondge-. draaid en daarbij werd ook al gezongen. Dal alles behoorde tot de onschuldige grapjes op den Luilak-dag, maar een ander gebruik, dat op den ochtend van den Zaterdag vóór Pinkster in practijk werd gebracht, was voor de betrokkenen minder prettig. Opgeschoten jongens gingen langs de wonin gen der ingezetenen en bonden deurknoppen van aan grenzende woningen aan elkaar vast, waarbij dan nog het een of ander cadaver werd opgespoord, om h'et geheel le volmaken. Dit moest heel vroeg in den ochtend gebeuren en dan werd er met stokken of stee- ncn op de deuren gerameid, zoodat de slapende be woners met schrik ontwaakten. Als zij dan een venster openden, bemerkten zij spoedig, dat „de lieve jeugd" zich weer eens had laten gelden. Ook van andere plaatsen kwamen wel volwassenen naar de groote steden, om baldadigheden op luilak-ochtend te plegen en in Amsterdam b.v. had een en ander een derge- lijken omvang aangenomen, dat de overheid besloot, gedurende den geheelen luilak-dag de stadspoorten gesloten te houden, ten einde het vernielen van ge bouwen enz. tegen te gaan. Later is dat alles in onbruik geraakt, waarom we zeker niet rouwig behoeven te zijn. Maar als het Luilak-dag geworden is, kan men hoogbejaarde menschen nog wel eens de verzuchting hooren slaken: „Tk zou toch nog wel 's bollen met stroop willen proe ven...." W. (De Utrechtsche Jaarbeurs is 25 jaar geleden opgericht.) Vij'f en twintig jaar geleden Is de Jaarbeurs opgericht En zij is niet zonder reden Toenmaals in het Sticht gesticht. Krachtig heeft zij al die jaren Aan een groot belang gewerkt En ze heeft, mag men verklaren, Zich van jaar tot jaar versterkt. Onvermoeid en o verdroten Heeft zij aan haar taak gebouwd En millioenen landgenooten Hebben 't resultaat aanschouwd. Z'is een instelling geworden In die drukke kwarteeuw tijd, Van de allereerste orde En geen mensch wil haar meer kwijt Z'is als alles klein begonnen, Zij het dan als grootsch idee En zij heeft het pleit gewonnen Vele jaren reeds gclêe. Hoe verzwarend ook de tijden, Zij zal zich hardnekkig aan Taak en roeping blijven wijden In volhardend voorwaarts gaan. Er 's geschiedenis geschreven Door de Jaarbeurs, en in goud, Z'is een kwarteeuw jong gebleven, Ook al is z'een kwarteeuw oud. P. GASUS. Jolianna Naber overleden. 's-GRAVENHAGE. 30 Mei- De bekende letterkun dige mej. Johanna W. A. Naber. die tevens als strijd ster voor de vrouwenbeweging grooten naam had verworven, is heden in den ho&ge jaren ontslapen. irerworven, is heden in den hoögen ouderdom van 82 Johanna Naber werd 25 Maart 1859 te Haarlem ge boren. Zij is bestuurslid geweest van verschillende onder wijscommissies en van vcreenigingen op het gebied der vrouwenbeweging. Zij was vice-presidcnte van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland en oud lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Tweemaal werd zij bekroond met Teyler's gouden medaille. Voorts was zij eere-lid van de Nederlandsche Verec- niging voor Vrouwenbelangen, zoomede ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vooral in de laatste veertig jaren zijn verscheidene letterkundige werken en geschiedkundige publicaties •an haar hand verschenen. Het stoffelijk overschot wordt Dinsdag a.s. te 12 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag ter aarde besteld. RADIOREDE DR. R. VAN GEN ECHTEN. Heden, Vrijdag 30 Mei om 19.30 uur zal dr. R van Genechten voor den zender Hilversum II (301.5 M.) spreken over: „Kapitalisme en nationaal- socialisme". (A.N.P.) OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het programma voor de maand Juni van de Op wekkingssamenkomsten. die iederen Donderdag in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat No. 15 te Haar lem worden gehouden, luidt als volgt: Donderdag 5 Juni 's middags 3 uur en 's avonds 8 uur: Ds. A. M. Berkhoff. Vrij Evangelisch predikant te Groningen. Van Woensdag 18 Juni tot en met Zon dag 29 Juni wordt een Evangelisatie-tent-campagne gehouden onder leiding van de Evangelisten J. Kits te Zeist en J. Sevensma te Amsterdam. In de tent, die evenals vorige jaren aan het Soendaplein m Haarlem-Noord zal 'staan, worden iederen avond Evangelisatie-samenkomsten gehouden, waaraan verschillende predikanten en evangelisten en enkele zangkoren medewerken. Heden: VRIJDAG 30 MEI. Rembrandt Theater: „De zanger van Hare Hoog heid". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Robert en Bertram". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Trenck de Pandoer" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De Geluksvogel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 31 MEI. Stadsschouwburg: ..De weg is beter dan de herberg", (Het Ned. Tooneel). 2.15 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten, heeft een bezoek gebracht aan Maastricht, waarbij hij in gezelschap van den Commissaris der Provincie, graaf M. de Marchant eU d'Ansembourg o.m. de St. Servaaskerk bezocht- Tijdens de bezichtiging van de schatkamer. x (Foto Het Zuiden); JUBILEUM OP DE CENTRALE WERKPLAATS. De heer J. Brouwer zal Woensdag 5 Juni 25 jaar aan de Centrale Werkplaats le Haarlem verbonden zijn. De jubilaris is werkzaam als voorslaander. De goede, die met dc kwade moet lijden. Wan neer zich bij de koeien „zwemmers" bevinden dit zijn de exemplaren, die zich door een sloot naar dc weide van den buurman begeven dan worden deze met een bongel aan een andere koe gekoppeld, die zulke neigingen niet bezit. (Foto Pax Holland) FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Uitgesproken: A. Hop, timmerman te Baarn, Balistraat 21. R.-C.: Mr. A. D. van Regteren Altena. Cur.: Mr. H. C. Dietz te Baarn. 26 Mei: H. W. Frowcin, arts te Den Haag, Ake leistraat 124. R.-C.: Mr. A. J. Paulus. Cur.: Mr. M. J. van der Flier, Den Haag. 26 Mei: A. R. Nusink, meubelmaker, te Leiden, thans verblijvende te Maassluis. R.-C.: Jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Cur.: Mr. L. Sprey te Lei den. 28 Mei: P. C. Ch. van Leeuwen, te Heinkenszand. R.-C.: Mr. A. van der Hoop. Cur.: Mr. A. H. Kui pers te Middelburg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 26 Mei: Jacoba M. E. Kersjes te Amsterdam. 26 Mei: Wed. S. van Straten-Sanders te Den Haag. 27 Mei: H. v. Elteren, expediteur te Oudenbosch. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 24 Mei: Johannes Antonissen, fabrieksarbeider te Roosendaal. Geëindigd door het verbindend worden der uitd.lijst. Uitk. 100 pref. en conc. 26 Mei: Albert Cohn. parf. Apollo", Nijmegen. Geëindigd door het verbindend worden der uitd. lijst. Uitk. 0.315 pet. 26 Mei: Hendrik Jacob van Elswijck, expediteur te Venlo. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd.lijst. Uitk. 1.02 pet. 27 Mei: Hubertus Johannes Willem Ronckers, smid te Baexem. Idem. Uitk. 11.544 pet. GEVONDEN" DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedcstraat te Haarlem, uilsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: v. Houten. Kennemcrplcin 7, armband; Akkerman. R. Anslostraat 59. handschoenen; Asyi. Ridderstraat II. hond; Jordens. Karolingenstraat 14. horloge: Brosens, Gen. Cronjcstraat 143. jumper; Snoeks. G. O. Gracht UI. muts; Bureau van Politie. Smedestiaat, porteir.onnaie m. i.; Buis. Judith Leysterstraat 6, porte- monnaie m. i.; Panneokek Looys, Vollenhovenstraat 6. ring: De Graaf f, Feithstiaat 1. gymnastiekschoenen: v. Schagen. Scheeperstraat 45. brt!; v. Thof, v. 't Hoff- straat 230. boek; Warmerdam, P. Kiesstraat 36, bril; Prinse, Zomerkade 229. doek; Smalle, le Zuidpolderstraat 80. dop van autowiel; De Haan, Jan Hanngstraat 34. étui met brli; Brederode, Gr. Markt 21, geld; Vroom en Dreesmann. Gr. Houtstraat, geld ;Heins. Lange Margarethaslraat 38. hand schoenen; Merens. Iordensstraat 10, handschoen; Kennel Fauna. Friesche Varkensmarkt 24, 2 honden; Frjlstra, Damaststraat 12, werkjas; v. Duin. Vrouwehekstraat 23. Jasje; Kennel Fauna. Friesche Varkensmarkt 2kat; Hunling. Populierstraat 13, rozenkrans; Maar. Sophia- straat 17, gymnastiekschoen; De Vries. Plein 34 A. school- tasch m. I4 y, Opioo, Gr, Houtstraat 28 zw., taschje, Haarlem en omgeving. Huizen aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Aan de Zuidzijde van de Nieuwe Gracht naast de ambtswoning van den Commissaris der Provin cie, tusschen de Kruisstraat en dc Jansstraat,, staan twee huizen die de aandacht trekken van den voorbijganger. De huizen werden in 1882 ge bouwd op grond waar voorheen bedoelde ambts woning had gestaan. Architect was de heer P. Kleiweg Dyserinck, aannemer dc heer H. J. Geyl, beide mannen die in hun tijd als hoogstbekwaam gewaardeerd werden. De voorgevel der huizen, die onder een lijst ge bouwd zijn, werd ontworpen in gewijzigde Holland- sche renaissance. Ter herinnering aan de titularis sen die er vroeger woonden zijn op de kariaturen die de cordonlijst van de bel-étage dragen, de wa pens van de voornaamste Noord-Hollandsche steden en wel: Amsterdam, Den Helder, Zaandam, Alk maar, Hoorn. Enkhuizen, Mcdemblik en Haarlem. In het midden staat het wapen der provincie. (Foto De Haas) Van de 9 kariatiden zijn er 4 voorzien van vrou wen- en twee van mannenmaskers, die alle met muurkronen gedekt zijn. De overige 3 kariatiden bestaan geheel uit ornament. De sluitsteenen boven de ramen van de bel étage, 6 in getal, vertoonen vrouwenkoppen in na tionale kleederdracht. Het zijn vrouwen uit Mar ken. Noord-Holland. Hïndeloopen, Noord-Brabant, Friesland on Zeeland. De sluitsteenen boven de portieken der beide huizen zijn versierd met cartouches en de aanwij zing Anno 1882. De 8 sluitsteenen boven dc ramen der eerste étage zijn typisch satirieke koppen uit dien tijd namelijk boor, aanspreker, milicien, schipper, ar tist, schutter, bakker en anonymus. Onder de balcons zijn als dragers satyrkoppen aangebracht. Het beeldhouwwerk werd uitgevoerd door Stracke, een beeldhouwer die destijds te Haarlem woonde en een goeden naam had. De gevel werd gemetseld in speciaal gebakken Waalsteen in oud-Hollandsoh formaat. Allan, de Haarlemsche geschiedschrijver die het bouwen van de huizen heeft, aanschouwd, maakte de volgende aanteekening: Werd ons gevraagd, welken indruk de gevel op ons maakt, dan-zou ons antwoord zijn, dal hij ons in vele opzichten voldoet. Wij vinden er echter hier en daar wel wat al te veel ornamentuur aan, zoodat, naar ons inzien, het ensemble niet geheel is vrij te pleiten van over lading. Wij prijzen evenwel gaarne het streven naar degelijkheid en schoonheid, waarvan het ge heel een blijk geeft. Ons komt het voor dat het gebouw een sieraad is van de Nieuwe Gracht en dat zoowel ontwerper als uitvoerders een woord van lof waardig zijn voor het door hen geleverde werk. Verjongingskuur van Artis. Schapenrots in aanbouw. De verjongingskuur, die „Artis" te Amster dam sedert het voorjaar van 1940 ondergaat, wordt krachtig voortgezet. De hoofdingang wordt op het oogenblik ver fraaid en in vroolijke kleuren geschilderd. Direct bij het binnenkomen zal men rechts een kiosk, die weldra gereed zal zijn. vinden, waar het publiek tegen een lagen prijs zakjes voer voor verschillende groepen van dieren, zooals apen, herkauwers, oli fanten en beren, verder ook prentbriefkaarten, sou venirs, enz., zal kunnen koopen. Links even voorbij den ingang wordt het nog dadelijk verrast door het fraaie en doelmatige Hoefdierenveld met zijn biibehoorend poortgebouw en complex van vriendelijke stallen, het geheel omgeven door een weelde van bloemen, waarach ter dan, even naar rechts, de nieuwe Apenrots op rijst. De bevolking van het Hoefdierenveld is juist ver rijkt met een prachtig paar kolossale Afrikaansche struisvogels, waarvan vooral de haan met zijn sterk rood gekleurde pooten en hals en zijn zwart- en witte veerenkleed een zeer opvallende verschij ning is. Rechts in den voortuin is de schilderachtige kin derboerderij in volle fleur heropend. Bonte kalfjes, dartele witte geitjes, kroezige lammeren begroeten er de jeugdige bezoekers, waarmede ze onmiddel lijk op goeden voet staan. De groote makke zeug zal een dezer dagen omstuwd zijn door een drom van zilver-roze biggetjes. Pronkende kalkoenen, luidruchtige poule-pintades, snaterende Toulouse- ganzen, Turksehe eenden en parmantig stappende krielhoenders wandelen er over het gezellige boe renerf met zijn karren, hooiberg, konijnenberg en wat niet al. In het met fleurige llsschen en riet om zoomde eendenslootje met vlonder, dat zich door den bloeienden boomgaard slingert, waadt een sta tig paar langbeenige Flamingo's rond. die er rank en sierlijk van bouw. met rose snavels en pooten een bijzonder decoratief figuur slaan. In den moestuin met vischvijver is allerlei al flink aan den groei. Terzijde van het huis is nu ook een aardige „liefhebbers-bloementuin" aangelegd. Op het zuidelijke gedeelte van het voorterrein nedert thans ook het nieuwe, aan den Zuidelijken vijver gelegen, glazen paviljoen van het restaurant van „Artis" zijn voltooiing. fn den middentuin word: op het oogenblik hard gebouwd aan een romantische rots met waterval, waarop gebergte-schapen en -geiten, zooals manen schapen of Tedals. Steenbokken. Mouflons, e.d., binnenkort een tehuis zullen vinden. De bouw van deze rots, evenals de verfraaiing van den hoofdin gang, geschiedt voor rekening van het Artis Red- dings Comité, welk comité, zooals bekend is, het vorige jaar ook reeds de Apenrots en het Hoefdie renveld liet bouwen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5