HET AMERIKAANSCHE HUIS Lederen, Sport- en Regenkleeding Spot* en Spet H.F.C. en de Volewijckers Ragnhild Hveger Noorderbad Harold Wing KALMEETtEND tluillHIIMi'lllliai V R IJ D A G 30 M E I 1941' H A" ARJE M'S DAGBEAD 6 BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 (Adv. Ingez. Med.) Voetbal Van vele zijden wordt de meening geuit, dat H. F. C. het in de degradatie-wedstrijden hard te verantwoorden zal krijgen en vrij algemeen wordt Volewijckers als de ernstigste concurrent beschouwd. Dit heeft zijn reden, want de Amsterdammers hebben niet slechts een prach tig seizoen achter dèn rug. waarin zij geen enkele neder laag voor de competitie leden, maat bovendien behoort deze club van Benoorden het Y tot de krachtigste en best georganiseerde sportvercenigingen van ons land. Ongetwijfeld hebben de Volewijckers recht op een plaats !n een hoogere klasse en zij zouden zeker een uitstekend figuur maken in de tweede klasse, maar en hier schuilt het addertje onder het gras het staat lang niet vast. dat zij zullen promoveeren. In de promotiematches speelt goed voetbal een veel minder belangrijke rol dan zelf- beheersehing en kalmte, terwijl Vrouwe Fortuna meestal de lakens uitdeelt en haar gunsten schenkt aan de ploeg, die het initiatief neemt en weet te behouden en die over het meeste uithoudingsvermogen beschikt. Laat een elf tal zich in de verdediging dringen of huldigt het na het behalen van een kleinen voorsprong het principe van veiligheid voor alles, tien tegen één, dat de tegenpartij uit zulk een tactiek den moed en het zelfvertrouwen put om een krachtig en dikwijls doorslaggevend offensief in te zetten. Daarvan zijn voorbeelden te over; zoo slaagde H. B. S. er twee jaar geleden in het Noorder Sportpark ln, ondanks een veldminderheld gedurende een groot deel van den wedstrijd tegen E. D. O., een 2—0 achterstand ln te loopen, toen de Haarlemmers hel zwaartepunt te veel ln de verdediging legden. Maar om tot de Volewijckers terug te keeren: het elftal Is reeds meerdere malen kampioen van de derde klasse geweest, doch nimmer voerden de promotiematches tot het beoogde doel. hoewel de ploeg toen, evenals nu, op papier de beste kansen had en als favoriet werd gedood verfd. In 1937 bij voorbeeld hadden de hoofdstedelingen een zeer sterke ploeg, die den strijd met Bloemendaal en Alkmaarsche Boys moest aanbinden. Onder aanvoering van den ook toen reeds uitstekend spelenden Stijger den lateien linkshalf van Blauw Wit en van het Neder- landsch elftal werd op het Bloemendaal-terrein met 42 gewonnen, hetgeen échter meer te danken was aan fouten van den doelman der thuisclub dan aan een over tuigende meerderheid. Deze zege bracht echter niet het gewenschte resultaat, want de club uit Alkmaar, die niemand een kans had gegeven, ging met de promotie strijken, met groote medewerking van Vrouw Fortuna. Bloemendaal immers miste niet minder dan drie straf schoppen ln deze serie matches; ware dit niet het geval geweest, dan zou de club van Cassee haar plaats in de tweede klasse hebben behouden. Waarmede overigens maar gezegd wil zijn, dat de beslis sing tuschen de beide laatstgenoemde clubs werd uitge vochten en dat de „gloeiende favonét" Volewijckers er ten slotte niet aan te pas kwam. Het zou mij niet verwon deren, als de promotie-degradatie-competitie ook ditmaal een onverwacht resultaat opleverde en deze mogelijkheid kan den H. F. C.-spelers tot steun strekken. CRITICUS. Haarlem's Dagblad Wisselbeker voor den „Boschloop Den Hout". Voor den „Boschloop Den Hout" zijn reeds talrijke fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Zoo heeft „Haar lem's Dagblad" een wisselbeker beschikbaar gesteld voor den winnaar van de nieuwelingcnklasse. Dal zijn dus de niet-N.A.U.-leden. Ook de sportclub, die met de meeste deelnemers in de Nieuwelingenklasse aan den start komt zal een fraaien wisselbeker krijgen. Reeds talrijke sportvereenigingen in Haarlem en Om streken volgden het goede voorbeeld van de voetbal club Beverwijk en meldden zich voor dezen interes- santen wedstrijd aan. Ook een afdeeling van de Mare chaussee te Haarlem zal in den „Boschloop" uitkomen. Dammen WEEKOVERZICHT HAARLEMSCHE DAMCLUBS. HAARLEMSCHE DAMCLUB Maandag j.l. werden de onderlinge wedstrijden voort gezet. De uitslagen waren: Hoofdklasse P. L. Schrijne- makers—J. B. Sluiter 1—1; K. Oly—P. L. Schrijnemakers 2—0; J. W. v. Dartelen—Joh. Fabel 0—2. Eerste klasse: G Bakker—J. Otter 2—0. Tweede klasse: C. B. de Laat—C, v. Wageningen 1—1. Bekerwedstrijden: G. Bakker— J. B Sluiter 0—2; J. W. v. Dartelen—J. B. Sluiter 0—2; D. Phil- hpoJ. Zalm 0—2; P. Schrijnemakers—Ch. Gerritsen 2—0. SIMULTAAN-SEANCE RAMAN. Dinsdagavond om 7 uur geeft de heer Raman een slmul- taan-séance ter gelegenheid van zijn toetreding tot de Haarlemsche Damclub in restaurant Munniks, Groote Markt 10. KAMPIOENSCHAP HAARLEM EN OMSTREKEN Donderdag J.l, werd met de finale een aanvang ge maakt, de uitslagen van de eerste ronde waren W. Lcn- slnkChr. Gerritsen afgebr.; Y. de JongA. de Jong 1—1; P. J. v. Dartelen—J. B. Sluiter 2—0; J. W. v. Darte len—H. G. Teumsse 2—0. Zeilen GOUDSCHE ZEILWEEK 1941. De deelneming aan de Goudsche zellweek, die in het jaar van het dertigjarig bestaan van de Roel- en Zeilver- eeniging „Gouda" gehouden wordt, is ditmaal bijzonder groot. De Zuidhollandsche zeilers zijn in grooten getale vertegenwoordigd, evenals de Amsterdamsche en Haar lemsche. Totnogtoe zijn omstreeks 120 inschrijvingen bin nengekomen Op de wondermooie Reeuwijksche plassen zullen deze 120 zeilers a.s. Zaterdagmiddag, Zondag en Maandag den strijd met elkander en met wind en water aanbinden. In 13 klassen worden 4 nationale wedstrijden en in 3 klassen een onderlinge wedstrijd gezeild. Onder de namen der deelnemers treffen we talrijke bekende namen van de beste zeilers aan. BÜ de 19 Olympiajollen vinden we o.a. Borgerhoff Mulder, Jan Bier, J. H. H. J. de Jong, Re- court en nog vele andere sterke zeilers: in de Valkjach- ten varen o.a. Bruynzeel, Ritman en Jan Heincn mede. In de Sharpieklasse binden onder de 14 zeilers W. J. H. Nauta, v. Werkhoven, Overmans. Ott en L. Koster den strijd aan De Noord-Nederl. 16 M2 klasse geeft een totaal van 18 deelnemers te zien, terwijl er voorts 7 Pampus- jachten. 8 Bergumermeer-jachten en nog 13 twaalfvoels- jollen aan den start zullen komen. Onder de laatste zien we twee dames-leden van de Haarlemsche jachtclub, de dames Titi Bier en Latensteln. Zwemmen sfart 25 Juni in Haarlem' Naar wij vernemen zullen de Nederlandsche zwemsters op Tweeden Pinksterdag de reis naar Denemarken aan vaarden onder leiding van mevr. De Dood—Koenen. Voor de eerste maal zullen zij op 6 Juni te Kopenhagen starten, terwijl ook wedstrijden zijn vastgesteld op 8 Juni. Daar de zwemsters daarna nog ruim een week ln Denemarken verblijven voordat zij de terugreis aanvaarden, wordt aangenomen dat zij gedurende dezen tijd ook nog in an dere wedstrijden zullen uitkomen. Inmiddels vernemen wij. dat de Deensche recordhoudster Ragnhild Hveger niet alleen onze zwemsters op haar terugreis zal vergezel len, doch ook de Deensche zwemster Boerge Baeth. Ver ondersteld wordt, dat zij reeds op 22 en 23 Juni in Am sterdam zullen starten, alsmede op 25 Juni te Haarlem en vermoedelijk ln nog twee andere plaatsen. Kort daar op zullen zij de terugreis aanvaarden, doch daarbij tevens nog uitkomen ln wedstrijden te Leipzig op 29 Juni a.s. ter gelegenheid van de Leipziger sportweek. Honkbal DERDE KLASSE HAARLEM. Aan de derde klasse aid. C. Is alsnog toegevoegd E. D. O. V HET PROGRAMMA. Het competltieprogramma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: ZATERDAG: le klasse: Ajax—Blauw Wit. QuickSchoten Overgangsklasse: H C K—E D O II 3 uur Tweede klasseZ R C—T Y B B Derde klasse Haarlem: H H C IIIHaarlem III. EDO III—R C H IV T Y B B II—Schoten IV ZONDAG: Overgangsklasse: R C H—Hilversum 10 Tweede klasse: E H SKruisster 10 uur Schoten II—V V G A II 10 uur Rap—H C K II T H B—R C H II 10 MAANDAG: Eerste klasse: Haarlem—V VGA 10 uur Tweede klasse: H H C II—A F C II 2 UU Derde klasse Haarlem: H D M—H C K III E H S II—Haarlem IV Spaarnevogels—Schoten III R C H III—Zeemeeuwen. EDO IV—H H C IV Schoten trekt dus aZterdagmiddag naar Amsterdam daar voor de competitie de andere nieuwelinge in de - ste klasse. Quick, te ontmoeten, maar we zijn er niet zeker van dat Schoten de punten mee naar huis brengt. Nu Quick weer in de eerste klasse uitkomt zijn er spelers beschikbaar, die verleden Jaar geregeld verhinderd wa ren. Dat feit heeft Quick aardig versterkt. En dan begint Geestman, de Quick-werper, hoe langer hoe beter een vaarlljke curve te werpen, die den Schotenaren wel eens te machtig kon zijn. Zondag zijn er in Haarlem verschillende wedstrijden voor de tweede klasse en één voor de overgangsklasse bij te wonen. En dan komt Maandag, op het nieuwe sportterrein aan het einde van den Verspronckweg, de ontmoeting Haar lem—V. V. G. A. Zondag J.l. waren de ambtenaren zoo op dreef dat Schoten het slachtoffer werd. We gelooven ech* ter niet dat dit Haarlem overkomen zal. Toen Meen- horst uitgespeeld was wist Nottrot wel den slag van Scho len te bedwingen maar we vertrouwen er op dat hem dit bij Haarlem niet gelukken zal. Misschien komt dan Lammers op de werpplaat? Als korte stop speelde hij Zondag een uitstekende partij, maar als wei per zagen we hem nog niet. Deze wedstrijd vangt aan om tien uur. Hoera, de NOOUDERBAD EXPRESS rijdt weer vanaf tram en trein (voorloopig Zondags). ZANDVOORT Zee- en Zonnebad - Café - Dancing - Zwembad - Oefenbad in de duinreep, eenig aan de Ne derlandsche kust. Unieke gelegen heid tot zonnebaden op wind- beschutte terrassen. Verlaagde seizoenabonnementen. Verhuur van familiehuisjes, tenten en strandstoelen. Familie-Cabines per seizoen f 30.— (Adv. Ingez. Med.) Merkwaardige tegenslagen in de sport Toeval of noodlot Wat zou toch de oorzaak zijn, dat sommige clubs gedu rende een lange reeks van jaren er nimmer in kunnen slagen om van een bepaalden tegenstander te winnen Is het een inferioriteitscomplex, dat van de oudere op de jongere spelers overgaat, waardoor het een traditie wordt dat de serie nederlagen niet kan worden onderbroken? Het is dan toch merkwaardig, dat elf spelers voor zichzelf en tezamen als het ware onbewust overtuigd zijn, dat hun ploeg toch wel weer de mindere zal zijn van de ploeg, die, ook al staat deze veel lager op de ranglijst geklasseerd, nu eenmaal voorbestemd schijnt te zijn om steeds de zege weg te dragen. Men kan zich indenken, dat het spe len op een bepaald terrein een elftal moeilijkheden op levert, omdat het kleiner of ongelijker is dan het eigen veld. waardoor de gebruikelijke wijze van spelen onguns tig wordt beïnvloed. Maar dat elf mannetjesputters „ge hypnotiseerd" gaan voetballen met de gedachte, dat de nederlaag onafwendbaar is, is een eigenaardig verschijn sel, dat wellicht een psychischen ondergrond heeft. H. B. C. en Volendam hebben in den voormaligen R.K. Voetbalbond vele wedstrijden tegen elkaar gespeeld, doch tot Zondag j.l. is het den Heemstedenaren nimmer gelukt, hetzij voor de competitie, hetzij voor den landstitel, var de wijdbroeken te winnen. Dat zij in de uitmatches faal den, behoeft met te verwonderen, want er behoort heel wat „terreinkennis" en acrobatiek toe om op het Volen- damsche veld een succes te boeken. H. F. C. en R. C. H. hebben elkaar eveneens vele Tnalen ontmoet, maar tot voor enkele jaren moest de „Good Old' steevast het onderspit in competitiematches delven, ter wijl daarentegen de Racing nimmer een bekerwedstrijd of een treffen voor het kampioenschap van Haarlem tegen de blauwwitten in haar voordeel vermocht te be slechten. In de lang vervlogen tijden, dat de Wagentngsche stu- dentenvereeniging G. V. C. thans afgedaald tot de vierde klasse den toon in het Oosten aan gaf en enkele malen achtereéh het afdeehngskampioenschap veroverde, stond het van te voren reeds \ast, dat de groenwitten door Vitesse op Klarenbeek te Arnhem met 21 zouden worden geklopt. Hoe goed zij ook speelden, zij bleven geabonneerd op de eenige nederlaag van het seizoen en.... steeds met dezelfde cijfers. Een opmerkelijk minderwaardigheidsgevoel, dat onder gegeven omstandigheden hoogst besmettelijk is, komt tot uiting in tournooien of seriewedstrijden, waarin de be slissing voor de prijzen door het nemen van strafschop pen of strafworpen moet vallen. Wordt de eerste van het drie- of vijftal vastgestelde schoten gemist, dan is het tien tegen één, dat ook andere schutters falen. Zelfs bij de schoolwedstrijden, waar de meestal kleine keeper het groote doel welhaast vergeleken kan worden met eei naald in een hooiberg, werken doelman en palen als eve& zoovele magneten. Waarschijnlijk ondergaat de schutte dezelfde sensatie als iemand, die fietsen leert en een eea imen lantaarnpaal tevergeefs tracht te vermijden. Het toppunt op dit gebeid werd onlangs in den Jaar lijkschen kol fbal wedstrijd Noord tegen Zuid te Lelde bereikt. De uitslag was 2—2 en strafworpen zouden beslissing brengen. Nu is een korfbalmand heel waf kis ner dan een goal en het leder heeft altijd de frivole nS ging om op den rand te blijven huppelen en er dan- naai allen, maar dat de beste speleis, en speelsters in d« lande 48 strafworpen noodig hadden om de winnend) ploeg aan te wijzen, is toch wei een tikje te erg. Tea slotte was het alleen mevr. Meyer, die zich aan de betoo •ing wist te onttrekken en die drie keer den koi f door boorde, waardoor Noord won. Maar het scheelde niet vee of het was inmiddels middernacht geworden. CRITICUS Nacht verblijven voor watertouristen Nu de vele watertoeristen niet meer als voorheen in hm booten of tenten mogen overnachten, is het een probleei op zich zelf geworden hoe een geschikt nachtverblijf krijgen. De zeilvereeniglng de Forel uit Den Haag heel echter een oplossing gevonden. Zij heeft nl. beslag kua nen leggen op schuren, ontruimde stallen, zolders e.d die als slaapgelegenheid zijn ingericht en waar leden vai deze vereeniging, doch ook niet-leden, tijdens den nach een onderdak kunnen vinden. De slaapgelegenheden ziji in de onmiddellijke omgeving van het centrum voor ws tertoerisme gelegen, zooals Warmond, Alkemade, Haar lcmmermeer en Aalsmeer. Om echter ongewenschte ele menten te kunnen weren,' moet men een zg. bivakkaat bij genoemde vereeniging aanvragen. Reeds met Pinksteren zal van deze nachtverblijven ge bruik kunnen worden gemaakt, zoodat vele liefhebben van het water in de onmiddellijke nabijheid van hun boo. ten den nacht kunnen doorbrengen. In totaal is ongeveg plaats voor 900 personen ,t.w. 525 slaapplaatsen voor hee ren en 350 voor dames. (A.N.P.) de Chineesche optimist Harold Wing Is een te Rotterdam gevestigde wielrennen Hoewel het dezen knaap volkomen duidelijk moet zija dat men om wereldkampioen op de sprint te worden, nia slechts van super-klasse moet zijn. doch ook geregeld wedstrijden moet uitkomen en onder deskundige leidinj dient te trainen, geeft hij nimmer de hoop op om noj eens een regenboogtrui te winnen. Bij de sprintmatches op den Olympischen Dag de wereldkampioenschappen te Brussel 1935 cn Amster dam 1938 was hij van de partij; bij wedstrijden op Rotterdamsche baan aan den Krommen Zandweg behoort hij steeds tot de meest enthousiaste deelnemers, maar. nog nimmer heeft hij het verder dan de eerste serie den herkanslngsrit gebracht. Waarom men dan toch steed weer zijn inschrijving accepteert, terwijl andere renner met de zelfde capaciteiten er niet aan te pas komen? reden is, dat deze Harold Wing op de wereldkampioen schappen de eenige officieele vertegenwoordiger van zijn land is, want hij bezit de Chineesche nationaliteit. Men kan hem dus met het volste recht, zoowel letterlijk all figuurlijk, den Chinees van de wielersport I .„CONS I v.r,l„»..d I I voor hc' lichaam, opwekkend I „n7.30 I voor den geest - zóó werk» (Adv. Ingez. Med.) ETTY WAS EEN SCHATTIG PINKSTERBRUIDJE. „Tante?" vleit Etty cn ze legt haar mollig knuistje op Tante's arm. „Toe. Tante, mag ik naar bulten?" „Eventjes wachten tot we allemaal met de boterham klaar zijn. kindje!" Etty zucht heel diep en ze wipt op haar hooge stoel. Verbeeld je. daar vlak vóór Etty's verbaasde ogen is een groen, groen weiland! Je kunt het zien door het raam. •t Ligt vlakbij achter de haag. Er schitteren wel duizend kleine sterretjes in van witte bloempjes: wit, geel en heel licht lila. En daar net. „O Tante!" heeft Etty geroepen, want ze kon het haast niet geloven daarnet liep een grote, dikke koe vlak langs de haag voorbij. Die keek met d'r donkere ogen precies In Etty's gezicht en riep „bö „Ja. 't Is allemaal echt waar: de groene wel en de bloemen en zélfs de koe. Ze ligt er heus niet van te dro men in haar bedje thuis, in 't kamertje ,dat uitziet op de nauwe straat. Etty is bij Tante te logeren en nu mag ze straks, voor t eerst van haar leven, die heerlijke groene wei inlopen. Je begrijpt, dat Etty haast niet wachten kan en dat ze Zit te wippen op haar stoel! Maar nu Is 't dan toch eindelijk zover! Etty draaft de tuin door met haar twee kleine blonde vlechtjes springend cn dansend om haar hoofdje. En dan staat ze stil voor de haag, steekt haar armen uit en roept: „Toe Oom, helpt u mij eens!" Maar och. Oom is een heel eind weg. in de boomgaard zeker aan de andere kant van 't huis. Nu moet Etty al leen over de haag klimmen. Ze kijkt bedenkelijk, maai tilt dan flink haar ene beentje op. Stap! Midden in de haag! Nee. dat gaat niet Etty geeft 't niet op: probeert het nog.eens met 't andere been. En dangunst, wie is dat? Een kleine jongen met blond spriethaar staat vlak vóór haar in de wei. Hij staart haar aan met een paar baasde blauwe ogen. net als de koe van straks. Hij kauwt op een grasje en lacht haar uit. Etty wordt boos. Ze roept: „Ik kan het toch best hoor! Lekker!' En stapt heel woest :n de heg enau! daar duikelt de hele Etty voorover de wel in. Nu is de kleine Jongen gauw b:j haar. Hij valt op z'n knieën naast haar en roept: „Ochl heb je pijn? Och toe nou, huil niet zo!" Maar Etty huilt helemaal niet. Ze heeft zich ook bijna geen pijn gedaan, want de wei is zacht met al dat groene gras. Als Etty weer opgekrabbeld Is cn midden tussen de bloemen zit, roept ze: „Wat doe jij hier eigenlijk. Hoe heet je, zeg?" „Evert" zegt de Jongen, „en jij?" „Ik heet Etty". „Rare naam hoor! En hoe oud ben. Je?" „Helemaal niks raar. Evert is raar. En ik ben vijf en een half en nog wat." „En ik ben lekker al zes en van de zomer ga ik naar dc grote school." Nu kijkt Etty Evert een beetje vriendelijker aan en zegt: „O! Ga je mee spelen?" „Pff" zegt Evert. „Wat kun Je nou spelen met meisje?" „Onou, dan ga ik alleen' 'zegt Etty cn ze springt op en begint met bloempjes te plukken. Witte madelief jes, gele paardenbloemen en zachtlila Pinksterbloempjes. Alles door elkaar. Ze kan nog geen echt mooi boeketje maken, die kleine Etty. Ze plukt de steeltjes veel te kort af en knijpt ze stijf in haar linkerhand. Evert staat opzij te kijken naar haar bedrijvig gedoe en roept dan opeens: „Zó moet Je niet doen! Je moet lange Stelen plukken!" En dan doet Evert 't haar voor. „Eén soort", zegt hij, „welke wil je hebben?" „Die witjes" zegt Etty. En dan plukken ze een hele bos madeliefjes. „Prachtig!" vindt Etty „nu die geeltjes". „Nee, ik weet wat zeg! We gaan eerst een kransje ken hiervan." ..Een kransje? O ja! „Etty juicht van de pret En Evert is nu helemaal vergelen dat je niet met een meisje spelen kunt. Een ogenblik later zitten ze samen in 't gras. Evert fronst gewichtig zijn voorhoofd, kauwt op het grasje en vraagt: „Heb je geen lange draad bij je?" „Neeee" zegt Etty. „Wil ik er een vragen aan Tante?" „Hoeft niet. Ik kan het ook met een speld of een naald. Héb Je geen naald, zeg?" „Nee. Wie heeft er nou een naald?" Evert had gedacht, dat meisjes daar altijd wel mee rondliepen. Hij fronst en zucht.... Maar dan bedenkt Etty iets. Ze zegt: „Wacht!" en peutert aan de vetligheidspeld. waarmee Tante zoeven haar kous heeft vastgemaakt omdat het knoopje eraf sprong. "t Gaat lastig, ze krijgt er een kleur van. Maar 't lukt toch en Evert is er blij mee. Wat gaat hij nu doen? Hij legt de madeliefjes met hun lange stelen netjes naast elkaar op zijn schoot en nu prikt (Teekenlng Doeve) hij op 't eind van elk bloemsteeltje voorzichtig een klein gaatje, steekt daar het tweede bloemetje door en trekt eraan, tot het bloemetje vlak op 't steeltje zit. Dan maakt hij een gaatje in het tweede steeltje en steekt er een derde bloemetje door. „Leuk hè?" ,,'t Wordt prachtig!" zegt Etty vol bewondering. Eindelijk is het kransje klaar en Evert zet het Etty op. Wa ziet ze er nu lief uit met die wttte sterretjes in haar blonde haar. Ze vindt het zelf zeker ook, want ze vraagt aan Evert: „Ben ik nu mooi?" „Pff!" zegt Evert. Dat vindt hij flauw meisjesgedoe. Maar als Etty de krans op haar hoofd heeft, vindt hij hem nog erg kaaltjes. „Kom hier" zegt hij. Maat Etty wil haar kransje niet missen. Ze springt op en holt ermee weg. „Ik maak nog een véél mooiere!" roept Evert. Maar Etty vertrouwt het niet. Ze blijft een heek eind ver in de wel staan, wipt van 't ene been op 't andere en lacht: „Ik hou m'n kransje lekker tóch!" Maar Evert trekt er zich niets van aan. Dan maakt hij een mooier kransje voor zich zelf. HIJ heeft al begrepen, dat je, als je kortere steeltjes neemt, een voller kransje krijgt. Maar dan moet je wel oppassen, dat je 't gaatje met helemaal op 't eind van het steeltje prikt, dan wordt het kransje te onsterk. Een hele tijd zit Evert stilletjes te prutsen. Hij is de hele Etty vergeten. En Etty danst met haar kransje op door de wei. Ze zingt een zelf bedacht liedje van de bloemetjes en de zon en het gorene gras. 't Is een mooi liedje, ik wou, dat je dat eens kon horen! Eindelijk als ze is uitgedanst wordt ze weer nieuwsgierig naar wat Evert doet. Ze valt achter hem in 't gras en kijkt over zijn schouder heen. Ja, dat kransje wordt nog veel mooier. Evert zet het zelf op en lacht trots. „Zie je nou wel?" „Ja Evert, 't is prachtig! Maar ik weet ook wat leuks!" En Etty neemt haar kransje af en steekt er kris-kras alle maal Pinksterbloemen tussen. De stelen draait ze eromheen t Wordt een slordige warboel. Eindelijk heeft Etty er genoeg van. Ze gooit het kransje verdrietig in 't. gras en roept: „Bah! Ik kan ook niets!' „Kom maar hier" zegt Evert. „Wou je Pinksterbloemen hebben?" „Ja, die mooie kleintjes" zegt Etty. En dan zet Even haar 't kransje op en steekt er voorzichtig de Pinkster bloemen tussen. Kijk maar, zó gaat het wél! Etty vindt, dat die E.vert toch alles kan. Ze staat* dood stil tot hij met 't kransje klaar is en zegt dan: „Nu ben'ik zeker èrg mooi!" „Gaat nogal" zegt Evert. „Maar ik weel nóg wat!" En dan maakt hij twee prachtige kettingen van paarde bloemstelen. Weet je. hoe hij dat doet? Hij zoekt eerst een hele bos uitgebloeide paardenbloemen. Je weet wel: waar van die pluisjes aanzitten. Hij doet de pluiskopjes eraf en dan schuift hij het dunne eind van den stengel in het dikke eind. zodat hij een rondje krijgt. Nu steekt hij een tweede stengel door dit rondje heen. maakt daar ook weer een rondje van en zo maar door. Etty en Evert krijgen elk zo'n mooie paardenbloemket- ting om hun hals. „Je bent reuzeknap hoor!" zegt Etty. „En jij bent reuzemool hoor!" vindt Evert nu. Dat is wat anders dan alleen maar „pff!". Maar nu Etty hem zo bewondert, wil Evert ook wel Iets vriendelijks zeggen. „Wat zullen we nu eens doen?" zegt Etty. En dan ziet ze opeens Tante bij de haag staan. „Tante, we zijn zo mooi!" roept Etty. En ze hollen naar het huls toe. Tante moet erom lachen, dat de belde kinderen zich zo versierd hebben. „Etty lijkt wel een Pinkslerbruid" zegt Tante „een Pinksterbruid met eenafgezakte kous!" „O! schrikt Etly. Ze steekt haar vinger in de mond van verlegenheid, want ze bedenkt opeens, dat de veiligheid- speld weg is. Wie kan een speld gaan zoeken ln die hele grote wei? Maar Tante vindt het niet erg. Ze gaan alle drie naar binnen en Tante pakt vlug een naald en draad en naait een nieuw knoopje aan Etty's kous. En dan is het bruidje weer keurig. Evert krijgt een fijn glas limonade, omdat hij zo leuk met Etty gespeeld heeft. En Etty krijgt er ook een, om dat ze zo'n schattig Pinksterbruidje is. Was dat geen gezellige morgen in de wei? R. DE RUYTER—v. d. FEER. EJ1NI VAN L ,,'t Wordt prachtig!" zegt Etty vol bewondering. MEIDANSJE. Joechei, joechei, kom vlug en blij Een dansje door de weide! Wij hupp'len vrolijk hand in hand, Wij springen over 't gioene land! Joechei! 't Is Mei! Zo blijde! Joechei, weer schijnt de gouden zon Zij tintelt op de weide! Wat was de winter guur en lang, Hoe snakten we naar 't vreugdegezang: Joechei! 't Is Mei! Zo blijde! Nu stralen bloempjes wit en geel Op onze mooie weide! Nu zingt de leeuwrik luid cn blij. Nu klinkt ons lied zo fris, zo vrij: Joechei! 't Is Mei! Zo blijde! MARIE MICHON. OP DE ROBBENJACHT. Als je weieens in Artis of in een andere dierentuin geweest bent, dan weet je, wat een allerleukste dieren die zeehonden zijn. Tijdenlang kun je je vermaken met het kijken naar hun sierlijke sprongen als ze van hun sprin- plank duiken om de vissen te verschalken, die hun wor den toegegooid. Weet je wel, hoe die zeehonden worden gevangen? Nooit van gehoord? Ga dan maar eens in gedachten mee naar de Waddeneilanden. Dan zullen we een heer lijke tocht maken aan boord van een oude vissersschuit, die als „robbenvaarder" is ingericht. Veel vissers hebben zo'n schuit, waarmee ze elke zomer een paar keer op de robbenvangst gaan. En heel vaak willen dc zomergasten, die hun vacantie op een var Waddeneilanden of tn Noord-Friesland doorbrengen wat graag mee. 's Is dan ook een heerlijke tocht. Heel ln de vroegte verlaten we het eiland Schiermonnikooog. 't Is verruk kelijk helder weer en we zien clan ook al gauw links van ons liet kleinste Waddeneiland Rottumeroog opdoemen, Dit eilandje is bekend om de honderden zeevogels, die er elk Jaar hun nesten maken en er omheen liggen ver scheidene zandplaten, resten van de vroegere eilandjes Cornusant, Heffesant en Bosch. Hier stonden vroeger pakhuizen van Groninger kooplui, die echter maar al te vaak 'door zeeroovers geplunderd werden. Nu zijn 't enkel nog maar kale zandvlakten; een heerlijk toevluchts oord voor onze zeerobben en voor meeuwen en andere watervogels. We staan met gespannen aandacht over de verschansing geleund als het robbenparadïjs ln 't zicht komt. Lang vóór wij iets kunnen onderscheiden, vertellen de schipper en zijn knecht ons al. dat daar wel een veertig of robben zitten. En ja hoor, als we naderkojnen, zien we ze ook. Sommige liggen heerlijk te zonnen, andere zwem- zelfs vlak bij het schip rond. Er is ook een moeder zeehond met een kleintje, dat lustig in cirkels om haai heen zwemt. Dat is een grappig gezicht. De moeder laat zo n dan een blaffend geluid horen, grijpt dan het jonkie tus de voorste vinpoten en duikt ermee in de diepte on poosje later en een héél eind verder weer boven t« komen. We verbazen ons erover, Hoe vlug die robben onder water vooruitkomen. Op 't land gaat het lang zo makkelijk niet: daar is 't niet veel meer dan een schuife len en strompelen. Hun bewegingen over de zandplaat doen eigenlijk nog 't meest denken aan het kruipen van spanrupsen: om de beurt drukken ze het voorste en hel achterste deel van het lichaam tegen de grond, waarbij zich telkens strekken en krommen. Intussen vertelt de schipper ons, wat eigenlijk het doel Is van deze robben jacht. In andere landen, vooral in de poolstreken, is de zee hond al" een buitengewoon nuttig dier waar letterlijk alles van gemaakt wordt, ook wordt ln Noorwegen Zweden graag robbenvlees gegeten. Maar bij ons worden de robben hoofdzakelijk gevangen om de vellen, waar gedeeltelijk leer van wordt gemaakt en die ook wel met haar en al gebruikt worden voor het overtrekken van koffers en tassen enz. Je begrijpt dus, dat de vangst wel de moeite loont. We zijn nu vlak bij het robbeneiland gekomen en de boot legt aan. De schipper en zijn knecht springen heel voorzichtig aan land, sluipen behoedzaam nader weldra knallen de geweerschoten. Als de eerste schoten klinken, gaat er een blaffend ge jank op uit de robbenkolonie en alle dieren strompelen zo snel ze maar kunnen van de zandplaat af naar zee toe, waar ze onmiddellijk onderduiken en veilig zijn. Twee robben zijn blijven liggen, die zijn meteen door de schoten gedood en worden nu snel aan boord gesleept. En bovendien heeft de schipper vandaag het bizondere ge lukje gehad, nog twee jonge zeehondjes te vangen. Die worden levend aan boord gebracht en zullen waarschijn lijk in Artis terechtkomen. Sommige liggen heerlijk tc zonnen. Deze robbenjacht heeft stellig iets aantrekkelijks voor een echten jager en is ook niet wreder dan elke andere manier van Jagen. Veel afschuwelijker is het bedrijf de z.g. „robbenslagers" of „robbenkloppers". Die laten weieens een net drijven langs de zandplaat, waarop de robben liggen. Zodra het net stilligt, hollen ze met knup pels gewapend over de vlakte en slaan de dieren met hun stokken dood. Van de vluchtende robben raken er dan meestal nog verscheidene in het net verward, waarop die ook worden afgemaakt Een verheffende jacht is dit zeer zeker niet. Dan ga ik maar liever eens met onzen schipper op de robbenjachtl HOEVEEL WEEGT DE MENSHEID? Een leuk rekensommetje: als we aannemen, dat het gemiddelde gewicht van alle mensen, die op aarde leven, 60 KG is, dan weegt de hele mensheid op aarde rond 100 milliard KG. De aarde zal dus wel een ontzaglijke zwaarte ondervinden door al die mensen ,zul je zeggen. Mis! De aarde heeft er niet méér lastv an als een groot gebouw ervan heeft, als men een naald op het dak legt. Want.... het gewicht van de hele mensheid bijelkaar bedraagt slechts het 60 billioenste deel van het gewicht der aarde! JE KUNT HET GRAS HOREN GROEIEN. Met behulp van zeer moderne meetwerktuigen, die voorzien zijn van uiterst gevoelige microfoons, waardoor het geluid duizendvoudig wordt versterkt, kan men thans planten hooren groeien. Op het oogenblik, dat de maishalm uit de huls breekt, de rozenknop openspringt of de varen begint uit té rollen, wordt een sissend geluidje vernomen, dsi langzaam aanzwelt, tot er een plofje volgt, dat te vergelijken is met een gasvlam, die wordt aange stoken. Het geluid sterft na enkele seconden weg.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8