Haarlem's Dagblad Rijden op gas In Mei 746.000 ton Britsche scheepsruimte tot zinken gebracht. Verstrekkende volmachten voor Roosevelt verlangd Duitsche luchtactie boven Engeland. 58e JAARGANG No. 17778 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 4 JUNI 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. Met vier generatorbussen rijdt de N.Z.H.T.M. momenteel. Dat wil zeggen: een van de vier wordt in reserve gehouden en een dient ter regelmatige vervanging, zoodat er voortdurend twee bij den weg zijn. Niemand kijkt meer naar de aanhangwagentjes, die achter de bussen aanhobbelen. Daar is ieder al aan gewend. Maar die andere bussen, die van ljjn B, die het zonder dien tweewieler van achteren stellen, hoe zit het daarmede? Loopen die nog altijd op vloeibare brandstof? Toch niet! Die zijn in de perfectie uitgerust voor persgas en het perfecte zit voor een gedeelte ook hierin, dat niemand iets ziet van de stalen flesschen, waarin, zooals ieder weet, het gecomprimeerde gas zit. Onder den wa genvloer achter de achteras is een plaatijzeren kast gemaakt, die ruimte biedt voor vier flesschen, die aangesloten zijn op de hooge-drukleiding die tot onder de motorkap loopt en daar uitmondt in een stelsel van filters, ventielen enz., waardoor het gas naar het mengapparaat wordt gevoerd en van daar naar de motor. Op de drukleiding staat een manometer, die buiten de carrosserie is aangebracht zoodat bij een eventueel lek het gas niet in den wasen kan komen. Door een ijzeren luik kunnen de gasflesschen in- en uitgebracht worden, want enkele malen per dag moeten ze verwisseld worden. Dit verwisselen geschiedt in de garage aan de Rozenstraat van de N.V. A.T.O. Door deze toch is een dienst in het leven geroepen. die de gasflesschen van het Hoogovenbedrijf haalt en aan diverse verbruikers distribueert. Het Hoogovenbedrijf n.l. is de leve rancier van het gas methaangas welk gas een hooger verbrandingswaarde heeft dan het licht gas. Het gas wordt in flesschen onder een druk van 150 atmosfeer gebracht, zoodat van het per soneel de noodige oplettendheid vereischt wordt. Wie dus de N.Z.H.T.M.-bussen ziet rijden zónder aanhangwagentje en zonder de vier stalen fles schen, die onze gemeentelijke auto's kenmerken, weet nu, hoe de N.Z.H.T.M. het heeft klaarge speeld. Britsche zeelieden begeven zich aan boord van een Duitsch marine-vaartuig, om als gevangenen aan land gebracht te worden. (Foto AtlanticHolland) Uitbreiding materieel der N.Z.H.T.M. Men zal bemerkt hebben, dat de N.Z.H.T.M. sinds eenigen tijd voornamelijk op de lijn Haarlem Leiden ander materiaal in dienst heeft gesteld en wel rijtuigen met dwarsbanken en eindbalcons. Zij bevatten 32 zitplaatsen en in totaal 78 plaatsen. De wagens zijn lager van bouw dan het overige type. Overigens wijken ze daarvan ook af, doordat de verlichting plaats heeft door een dynamo, die onder aan den wagen aan een der draaistellen is bevestigd en doordat de verwarming geschiedt door middel van kolenkachels, die zich onder het rijtuig bevin den. Begonnen werd met vijf van deze rijtuigen, die te voren bij de Gooische Stoomtrammaatschappij in gebruik waren. Sindsdien zijn er nog vijf van hetzelfde type bij gekomen. Persoonsbewijs na 1 Januari 1942. verplicht. De Staatscourant van gisteren bevat een uitvoe ringsbesluit Persoonsbewijzen III van den secre taris-generaal van binnenlandsche zaken, waarbij wordt bepaald, dat het steeds bij zich dragen van een persoonsbewijs is verplicht van 1 Januari 1942 af. (Het eerste uitvoeringsbesluit had bepaald, dat men na 1 October 1941 van een persoonsbewijs moest zijn voorzien. Red). Prijsopdrijving van sigaren, j! I 20.000.boete 's GRAVENHAGE 4 Juni- Twee grossiers in tabaks producten v. d. K. en K. te Amsterdam, verkochten in de I afgeloopen maanden sigaren tegen veel te hooge prijzen. I Uit een onderzoek, dat door deskundigen van het Rijks- »y. I bureau voor Tabak en Tabaksproducten werd ingesteld A. bleek, dat zij bij verschillende fabrieken ln het land de restantpartijen inkochten, die zij eenige prijsklassen te hoog lieten banderolleeren. Hierdoor steeg de prijs per sigaar met gemiddeld 5 cent. Meer dan een half millioen Hgaren werd op deze wijze verhandeld. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam «telde tegen de beide grossiers een vervolging in en ver- j oordeelde elk tot een geldboete van f 10.000. De toren van Monnikendam. Een belangrijk restauratiewerk. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen aan de Prov. Stalen voor aan de gemeente Monni kendam, ten behoeve van de restauratie van den toren van de Groote Kerk aldaar een subsidie te verleenen van ten hoogste 20% der geraamde kosten tot een maximum van f 24.000, onder voor waarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk een bijdrage van 60% dier kosten tot een maximum van f 72.000 wordt verleend. De totale kosten zijn geraamd od f 100.000 a f 120.000. Duitsch weermachtsbericht: Engelsche bommen op Sleeswijk Holstein. Havenwerken aan de Tyne en en de Humber gebombardeerd BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: .Marine en luehtwapen hebben ook in de maand Mei den handelsoorlog tegen Groot-Brittannië met goed succes voortgezet. De vijand verloor in deze maand in totaal 746.000 b.r.t. koopvaardijscheeps- ruimte. Hiervan werden 479.000 b.r.t. door het duik bootwapen, 215.000 b.r.t. door het luehtwapen en de rest door bovenwater strijdkrachten van de marine tot zinken gebracht. Hierin zijn niet begrepen de verliezen, welke de vijand geleden heeft door het va ren op mijnen. Het luehtwapen heeft gisteren overdag en in den afgeloopen nacht bij aanvallen op krachtig beschermde convooien voor de Britsche Oostkust vijf koopvaardij schepen ernstig beschadigd. Gevechtsvliegtuigen heb ben in den Atlantischen Oceaan, ten Westen van de Farör-eilanden bomtreffers geplaatst op een groot koopvaardijschip. Overdag werden bovendien de ha venwerken aan de monding van de Tyne en van de Humber gebombardeerd. In Noord-Afrika geringe bedrijvigheid van artil lerie voor Tcbroek. De vijand heeft overdag met enkele vliegtuigen, be schermd door het laag hangende wolkendek bommen geworpen op SleeswijkHolstein. De projectielen richtten slechts onaanzienlijke schade aan. Jacht vliegtuigen schoten daarbij twee Britsche gevechts machines neer. In den afgeloopen nacht liet de vijand op ver scheidene plaatsen van West- en Noord-Duitschland brand- en brisantbommen vallen. Enkele afzonder lijke vliegtuigen drongen door tot Berlijn. De aan vallen eischten geringe verliezen aan dooden en ge wonden en veroorzaakten schade aan gebouwen in woonwijken. Er ontstond geen schade aan militaire inrichtingen of aan inrichtingen, welke van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten drie van de aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag. Tijdens de gevechten op Kreta heeft zich een compagnie bergjagers onder bevel van den eersten luitenant Walter bijzonder onder scheiden. De compagnie drong tot ver in den rug van den vijand door, bezette een brug, welke in ge reedheid gebracht was om in de lucht te laten vlie gen en beschermde deze brug voor de hierop aanslui tende achtervolgingsgevechten." Ter aanvulling van het weermachtsbericht ver neemt het DNB het volgende: Sinds Februari zijn de verliezen van de Britsche koopvaardij nog geen enkele maand beneden de 700.000 b.r.t. gebleven. Schakelt men de record- Onteigening van particuliere bezittingen United Press meldt uit Washington: Het mi nisterie van oorlog heeft het Congres verzocht den president veelomvattende volmachten te verleenen en hem o.a. het recht te geven om particulier eigendom ,,van eiken aard" te onteigenen, omdat zulk een maat regel noodzakelijk is zoolang de onbepaalde natio nale noodtoestand voortduurt:. De plaatsvervangende minister van oorlog, Patter son zegt in een toelichting dat het onteigenen van par ticulieren eigendom op grond van de tegenwoordige bepalingen slechts langzaam en alleen na het uit den weg ruimen van lastige hinderpalen kan geschieden. Daarentegen zou een wet, zooals de regeering wenscht het mogelijk maken „materialen, die voor de bewape ning van belang zijn met een minimale vertraging te verkrijgen van personen, die niet gaarne afstand daarvan doen". Verder zou de wet bijdragen tot het stabiliseeren van de prijzen, het hamsteren verhinderen en het ma ken van groote winsten voorkomen. Amerikaansche deskundigen verklaren dat het wets voorstel in zijn Cormuleeringen zoo ver-strekkend is dat de president daardoor o.a. zou kunnen overgaan tot het onteigenen van vliegtuigen, vrachtwagens en ar.dere automobielen, allerlei gebouwen (bijv. pak huizen), spoorwegen, schepen en andere bezittingen. Van veel beteekenis is ook de voor den president op- geëischte volmacht om de prijzen te bepalen voor de te onteigenen goederen of zaken. Von Bardossy in Rome. Begroeting door den Duce en graaf Ciano. ROME. 4 Juni (D.N.B.) De Hongaarsche minis terpresident en minister van buitenlandsche zaken, Von Bardossy, is hedenochtend om 9.30 uur in de Italiaansche hoofdstad aapgekomen. Op het slation werd hij verwelkomd door den Duce, den minister van buitenlandsche zaken. Ciano, den secretaris van de partij Serena, alsmede door andere leden van de regeering en de drie staatssecretarissen van de weer macht. Van de zijde van het diplomatieke corps waren verschenen de Duitsche zaakgelastigde. Prins Bis marck en de vertegenwoordigers van de bij het drie- mogendhedenpact aangesloten landen Nadat Von Bardossy op hartelijke wijze door den Duce en graaf Ciano was begroet, inspecteerde de Hongaarsche eeregast onder de klanken van de Hon gaarsche en Italiaansche volksliederen de eere-com- pagnie en begaf zich vervolgens met graaf Ciano en de heeren van zijn gezelschap naar Villa Madama, waar hij voor den duur van zijn verblijf te Rome zijn intrek zal nemen. maand April met meer dan een millioen ver nietigde ton uit, dan ligt het gemiddelde bij om streeks 730.000 b.r.t. por maand,, hetgeen overeen komt met ongeveer 1 022.000 gewichtston lading of sinds 1 Februari meer dan 34.000 per dag. Dit con stante verliescijfer is bovendien eigenlijk progres sief, want de Engelsche tonnage slinkt van maand tot maand. Ambassadeur Winant bij Huil en Roosevelt. Commentaar van de „New York Herald Tribune". De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Wi- nant, heeft gisteren een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken. Huil en ver volgens aan president Roosevelt. Het doel van het bezoek van Winant aan de V.S. is Roosevelt met alle hem ter beschikking staande overtuigingskracht te doen weten dat de tijd dringt. Deze mededeeling doet de Washïngtonsche correspondent van de „New York Herald Tribune" die in zeer nauw contact staat met regeeringskrin- gen. Het is de opvatting van den ambassadeur dat een verdere vertraging van doeltreffende acties van den kant der V.S. een situatie moet doen ontstaan waarbij ieder ingrijpen der V.S. ter verhindering van de Britsche ineenstorting te laat zal komen, aldus de correspondent, die dit motiveert met aan te duiden dat een verdere instandhouding van het Britsche moreel, gezien de aan de bevolking op gelegde oorlogsoffers en de ontzenuwende reeks van Britsche tegenslagen alleen dan kan worden verwacht, wanneer een gegronde hoop bestaat op een spoedig, actief ingrijpen der V.S. Alleen een onmiddellijk, beslissend ingrijpen van den kant der V.S. met meer dan alylecn oorlogsleveranties kan 'n verandering bewerkstelligen. (A.N.P.) ROOSEVELT WEIGERT ANTWOORD OP VRAGEN. WASHINGTON, 4 Juni (D.N.B.) President Roosevelt heeft in de persconferentie alle vragen over het doel van de besprekingen met den ambassadeur der Ver. Staten te Londen, Winant, van de hand ge wezen. Hij beperkte zich tot de mededeeling dat de besprekingen met Winant heden zullen worden voortgezet. Nachtelijke aanvallen op Malta. Vliegvelden gebombardeerd. ROME, 4 Juni (Stefani) Ook vannacht hebben formaties zware bommenwerpers weer aanvallen gedaan op de vliegvelden Mikabba en Halfar op Malta Bommen van zwaar en licht kaliber wer den geworpen op de inrichtingen en op vliegtuigen op den beganen grond. Ondanks het hevige afweervuur keerden alle bommenwerpers behouden op hun basis terug. VRIJGESPROKEN. Veertien dagen geleden had zich voor de Arr. Rechtbank te Haarlem een inwoner van Haarlem te verantwoorden wegens diefstal in dienstbetrek king. Gisteren heeft de Rechtbank hem vrijgespro ken. DOOD VAN DEN AMERIKAANSCHEN MARJNE- ATTACHé TE LONDEN. WASHINGTON, 4 Juni. (D.N.B.) Het ministerie van marine deelt mede dat de plaatsvervangende marine-attaché van de Vereenigde Staten in Londen, de eerste luitenant-ter-zee Raymond Jones, door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt heeft. Er zullen voorloopig geen nadere bijzonderheden bekend gemaakt worden, zoolang het ingestelde on- dei-zoek niet geëindigd is. De Associated Press weet nog te melden dat Jones Maandagmiddag in London derry (Noord-Ierland) zelfmoord gepleegd heeft. Volgens Reuter was Jones reeds verscheidene da gen voor zijn dood ziek. Hij heeft zich aan boord van een schip in een haven van Noord-Ierland met een bajonet doorstoken. Generaal Weygand brengt rapport uit over de verdediging der Fransche koloniën, Fransche ministerraad bijeen onder presidium van Pétain. United Press verneemt uit. Vichv: Naar hier wordt verklaard is de belangrijkheid van de zitting van den Franschen ministerraad, die gisteren plaats had, af te meten aan het feit, dat alle ministers en staatssecretarissen aanwezig waren en de zitting door Pétain zelf gepresideerd werd. Men zegt dat de ministerraad zich gedurende de ge- heele vergadering heeft bezig gehouden met het uit voerige rapport van generaal Weygarid over de mo gelijkheid tot verdediging der koloniën en de bestrij ding van de aanhangers de De Gaulle. Alle deelne mers aan den ministerraad werden tot het strengste stilzwijgen verplicht, daar het rapport uitvoerig pro blemen van landsverdediging behandelde. Eenige mi nisters zeiden evenwel dat de ministerraad zeer getroffen was door de energieke manier, waarop de generaal zeide dat de regeering in staat is de koloniën te verdedigen. Ex-keizer Wilhelm overleden BERLIJN, 4 Juni. (D.N.B.) Dc voormalige keizer van Duïtschland, Wilhelm n, is hedenoch tend 11 uur 30 min. in huize Doorn overleden. O.a. haveninstallaties aan de Zuidkust aangevallen. BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.) De Engelsche Nieuwsdienst meldt dat er in den nacht van Dins dag op Woensdag eenige vijandelijke luchtactie boven Groot-Brittannië geweest is. Daarbij zijn op een reeks van gebieden bommen neergekomen. De luchtactie bleef in hoofdzaak beperkt tot de ooste lijke helft van Engeland. In den loop van Dinsdag zijn door het Duitsche luehtwapen naar aan het D.N.B gemeld wordt, voor den oorlog belangrijke doelen in een industrieplaats in Zuid-Engeland en haveninstallaties aan de Zuid kust met goed gevolg aangevallen. In den nacht van 2 op 3 Juni zijn behalve de reeds vermelde doelen ook nog eenige belangrijke fabrieksinstallaties in het gebied om Birmingham met goed gevolg aange vallen. Branden konden worden waargenomen. Het aantal in den nacht van Maandag op Dinsdag neerge schoten vliegtuigen is met nog een, dus in totaal tot 4 gestegen- ENGELSCHE SCHEPEN BESTOOKT. BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben formaties van het Duitsche luehtwapen aanvallen op Britsche schepen ondernomen in het zeegebied om Noord-Schotland. Hierbij kon een koop vaardijschip van 4.000 b.r.t. ten Noordoosten van de Orkaden door verscheidene treffers tot zinken ge bracht worden. Een koopvaardijschip van 4.000 b.r.t. en een ander koopvaardijschip van 5.000 b.r.t. werden ten Noordoosten van Kaap Wrath door treffers zwaar beschadigd. De gevechtshandelingen boven Engeland strekten zich tot de aanvallen op havens aan de Brit sche Oostkust uit. Verscheidene branden toonden de goede uitwerking der bommen in de militaire doelen aan. In een hevig luchtgevecht, dat zich vannacht afspeelde, werd een Bristol-Blenheim boven Zuid- Engeland neergeschoten. In Noord-Afrika probeerden eenige Britsche jachtvliegtuigen een Duitsch vlieg veld aan te vallen. Zij werden door het hevige afweer vuur verdreven en een Hurricane werd omlaag ge schoten. RECHTER HUGHES GAAT MET PENSIOEN. WASHINGTON, 3 Juni. (D.N.B.) Charles Evans Hughes de in rang oudste en eerste rechter van het Opperste Federale Amerikaansche gerechts hof gaat 1 Juli met pensioen. President Roosevelt heeft het verzoek van Hughes reeds ingewilligd. De „New-York Times" schrijft dat als eventueele opvolger van Hughes de minister van Justitie Jackson in aanmerking komt. De „New-York Herald Tribune" noemt als can- didaten ook den minister van Buitenlandsche Zaken Huil en den democratischen senator Byrnes. Nieuwe functies bij de provincie. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stel len den Provincialen Staten voor, in het salaris reglement 1920 eenige wijzigingen aan te brengen, neerkomende op het scheppen van een aantal nieuwe functies. Vooreerst stellen zij voor de rangen Chef-leid ster kookonderwijs en assistent-leidster kook- onderwijs bij het P.E.N. te vervaingen door die van Chef en Adjunct-chef voorlichtingsdienst huis vrouwen en aan die betrekkingen een salarieering van f 1.995—f 2.945 resp van f 1.140—f 2.090 te verbinden. Verder stellen Ged. Staten voor in het reglement een zestal nieuwe functies op te nemen eti wel die van Hoofdlijnwerker, Chef-monteur, Machinist le klasse Prov. Bedr., Instrumentmaker Centrale P.E.N.Inspecteur 3e kl. en Assistent Scheikundige Prov. Bedrijven met een bezoldiging van f 1.900- t 2.565. Een volgende nieuwe functie is die van Hoofd Technische Dienst Prov. Ziekenhuizen op een salaris van f 2.100f 3.325 en ten slotte stellen Ged. Staten voor bij de Provinciale Bedrijven de rangen te scheppen van Technisch Hoofdambtenaar en Administratief Hoofdambtenaar op een wedde van f 3.515—f 4.940. GEVALLEN. In de en. Cronjéstraat te Haarlem is gisteren een 71-jarige vrouw, die te weinig acht sloeg op het drukke verkeer ter plaatse, aangereden door een wielrijdster. Zij kwam te vallen, tengevolge waarvan zij een bloedende wonde en een lichte hersenschudding opliep. Zij is naar een ziekenin- richting vervoerd. I SOLLICITANTEN. ZANDVOORT Woensdag Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de Openbare Lagere School C hebben zich 60 sollicitanten aangemeld. PINKSTERVACANTIE OP DE NIEUWE MEER. Onder den rook van Amster dam wordt de zeilsport druk beoefend. De eerste dagen met een zomersch tintje geven kleur aan dit echt Hollandsche tafereel. (Foto Pax Holland) De Haarlemsche politie. Commissaris E. H. Tenckinck eervol ontslagen- Naar wij vernemen is aan den heer E. H. Tenckinck eervol ontslag (met toekenning van wachtgeld) verleend als Commissaris van Politie te Haarlem. De heer Tenckinck werd 4 November 1881 ge boren. 1 Februari 1905 trad hij in dienst als adjunctinspecteur van pilitie te Middelburg. 1 April 1907 werd hij in gelijken rang benoemd te Zeist en 25 Augustus 1908 te Gouda. 1 November 1914 kwam de heer Tenckinck als adj.-hoofdinspecteur te Haarlem, 1 Juli 1915 volgde zijn bevordering tot hoofdinspecteur chef van den Justitieelen dienst. Op 3 Aug. 1921 werd hij in de plaats van den heer Schuitemakcr tot Commis saris benoemd. Bijna 20 jaar heeft de heer Tenckinck dus aan het hoofd der Haarlemsche politie gestaan. De laatste jaren was hij ook Hoofd van de Luchtbescherming te Haarlem. Brandstof f enkaarten. De zorg, niet te laat te komen, moge in het alge meen prijzenswaardig zijn, ergens al te vroeg ver schijnen heeft óók zijn bezwaren. Dat ondervinden zij, die de laatste dagen hun Brandstoffenkaarten in Haarlem moeten halen en meenen, wijs te doen, door zich al om acht uur te postceren voor de lo kalen. Dat veroorzaakt een groote toeloop, zoo groot dat er heel wat tijd mee gemoeid is, voordat de ambtenaren deze masa menschen hebben afgehol pen. Dan wordt het ineens rustig, dikwijls heel rustig, zoodat de ambtenaren den tijd hebben, zich te verbazen over de kortzichtigheid van vele men schen, die liever om acht uur in de rij gaan staan, ten einde om negen uur aan de beurt te zijn en dan nog dikwijls een uurtje moeten wachten dan wat later op den dag te komen en dan vlot geholpen te worden. Moraal: Die stormloop om acht uur geeft niets. Laat men zijn bezoek wat later stellen. Dan gaat alles geleidelijk en daardoor vlugger. De fiuanciën van Noord-Holland. 1939 had een batig saldo van ruim 1% millioen gulden. De rekening van de Provincie Noord-Holland over 1939, die aan de Provinciale Staten ter vast stelling wordt aangeboden, wijst aan als gewone ontvangsten f 34.112.247 en als gewone uitgaven f 32.586.609. Er is dus een batig saldo van f 1.525.638 Het Provinciaal Ziekenhuis. Pensionnecring 'van 60-jarigen. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd medegedeeld, dat besloten was aan ambtenaren bij de Provinciale Ziekenhuizen, die op 60-jarigen leeftijd voor een vergoeding krachtens het Pen sioenreglement Noordholland 1922 in aanmerking kunnen komen, bij het bereiken van dien leeftijd ontslag te verleenen, ook al zou dit tegen den wensch zijn van de betreffende ambtenaren. Door dit besluit zullen de aan het pensioenfonds van het Ziekenhuis Duinenbosch te stellen eischen belangrijk worden verzwaard, aangezien eertijds bij de berekening van het jaarlijks te reserveeren bedrag, zijnde f 27000, ervan was uilgegaan, dat blijkens de èrvaring, een gedeeltp der betrokken ambtenaren er de voprkeur aan geeft, eerst op 65- jarigen leeftijd gepensionneerd te worden. Eon berekening, verricht op grondslag der nieuwe bepalingen, heeft aangetoond, dat daardoor het jaarlijks te reserveeren bedrag verhoogd dient te worden tot f 41.900. Aangezien dit hoogere bedrag nog niet in de begrooting 1941 kon worden opge nomen, wordt voorgesteld bij suppletoire begrooting nog f 14000 toe te voegen aan de in de oorspronke lijke begrooting genoemde som. Kwitantiezegel op rembours- facturen e.d. Slechts in een enkel geval niet noodig- Het ANP meldt: Nog steeds blijkt dat bij het pu bliek geen voldoende bekendheid bestaat met da bepalingen der zegelwet ten aanzien van nota's facturen, e.d., voorzien van de aanduiding „rem bours", welke worden afgegeven bij de aflevering van goederen onder gelijktijdige betaling van den daarvoor verschuldigden prijs. Veelal toch blijkt nog de meening te heerschen dat dergelijke stuk ken steeds als vrij van kwitantiezegel mogen wor den beschouwd. Die zienswijze berust echter op een misverstand. In beginsel is namelijk op deze stukken wel degelijk kwitantiezegel verschuldigd, aangezien moet worden aangenomen, dat de af nemer van de goederen aan het woord „rembours" het bewijs kan ontleenen dat de op de facturen vermelde geldschuld by de aflevering der goederen in voldaan. Slechts in één geval zijn facturen, als hierboven bedoeld, vrij van zegel en wel indien als vast staande kan worden aangenomen dat. de aanduiding „rembours" uitsluitend de beteekenis heeft van een opdracht door den leverancier aan den vervoerder, dat deze goederen slechts zal mogen afleveren tegen gelijktijdige betaling. Een zoodanig geval oordeelt de zegelwet slechts dan aanwezig, indien ten volle is voldaan aan be paalde eischen, te weten: a. de afzender moet de bedoelde opdracht op het stuk stellen en mag daarvoor geen andere aanduiding bezigen dan „remboursof „de goederen mogen slechts tegen betaling van f worden afgeleverd" (zonder handteekening of paraaf!): b. die opdracht moet voorkomen boven aan het stuk; c. zij moet leesbaar zijn voor den vervoerder (dus geen bij voeging van het stuk in gesloten enveloppe). Er zijn gevallen waarin onder den „vervoerder" door de belasting administratie ook verstaan wordt de besteldienst van een handelaar die door eigen personeel laat vervoeren. Van dergelijke gevallen is sprake als er bij dien handelaar feitelijk een af zonderlijke afdeeling of organisatie is, die in zoo verre werkt als of er sprake was van een zelf standigen vervoerder. Slechts in dergelijke ge vallen toch is het rationeel in de aanduiding „rem bours" te zien een opdracht door den verkooper aan dengene die met het vervoer belast is. Ont breekt een dergelüke afzonderlijke besteldienst (en dit zal bij verreweg de meeste handelszaken het geval zijn) dan zal, indien de aflevering der goe deren door eigen personeel geschiedt, moeten wor den aangenomen dat de voormelde aanduiding niet de door de wet vereischte bovenvermelde beteeke nis heeft en het stuk dus zegelplichtig maakt. Belanghebbenden zullen er, indien zij meenen dat zij in een geval als hiervoor bedoeld verkeeren, goed aan doen zich tijdig zekerheid in deze te ver schaffen bij de inspecteurs en ontvangers der re gistratie of van het zegel. Laat men zulks na, dan bestaat immers dc kans op het moeten betalen van een belangrijke boete wegens overtreding van de zegelwet en daaraan zal men dan in het algemeen niet meer kunnen ontkomen door een beroep op onbekendheid met de wettelijke voorschriften. HEDENj 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1