de Groet )e Nieuwe nkomstenbelasting. AGENDA Een vinding. hmd Jat 2e mis' Een half jaar „Prijzenpolitiek". Eigenaardigheden WOENSDAG 4 JUNI 1941 HSAEtE M'S D A "G BEAD 3 Wij hebben het besluit tot invoering der Inkom- lenbelasting-1941 gepubliceerd en later een daarop an bevoegde zijde gegeven toelichting. Dergelijke lukken zijn voor de mcesten geen eenvoudige lec- iur en te minder eenvoudig wordt de zaak als [langrijke principiëele wijzigingen in de bereke- ing en in het stelsel van heffing zich voordoen, joals thans het geval is. Daarbii komt dat de zaak ele kanten heeft en zeer uitvoerige toelichting ergt, zooals reeds gebleken is. Ten aanzien van iderdeelen zal de gemiddelde belastingplichtige et gevoel hebben, dat hij in de practijk zal moeten varen hoe het stelsel werkt en er zich aldus aan «wennen. Hetgeen niet wegneemt dat het hem erk moet interesseeren, waaraan hij nu met zijn komen en in zijn omstandigheden toe is. De op insdag in or.s blad verschenen uitvoerige tabel, ■treffend inkomens tot bijna 7000, zal verreweg meesten daaromtrent ingelicht hebben. En zij illen zich allicht niet tot hun eigen aanslag heb- tn bepaald maar iets verder gekeken hebben om tnige vergelijking te maken. Uit de tabel blijkt bij Enige bestudeering, dat terwijl de nieuwe regeling r Inkomstenbelasting tot een aanzienlijk hoogere pbrengst moet leiden en dus voor velen een aan- erkelijk verhoogden totalen aanslag aankondigt, •l stelsel erop berekend is de kleine inkomens en kinderrijke gezinnen te sparen. Dit laatste doet ch zoo sterk gelden dat een gezinshoofd met drie incieren al iets minder betaalt dan onder de vroe- ire regeling. Sterk is de stijging van den aanslag s natuurlijk in de eerste plaats voor ongehuwden, de tweede voor kinderlooze echtparen. Het prin- pe doet zich, om een voorbeeld te citeeren. zoo erk gelden dat een ongehuwde met 2000 inko- in totaal 223.50 aan inkomstenbelasting zal oeten betalen, een kinderlooze gehuwde 149, een [huwde met één kind 121, met twee kinderen met drie 73, met vier f 42, met vijf 16. it betreft nu een bescheiden inkomen. Neem een eel hooger, bijvoorbeeld dat van 7000, en men rijgt natuurlijk gansch andere bedragen: onge- liwd 1915.50, gehuwd zonder kinderen 1277, iet één kind 1139, met twee kinderen 1001, et drie 863, met vier 725, met vijf 587. Ten aanzien van de hoog-belaste ongehuwden ient even de opmerking gemaakt te worden dat de ejaarden onder hen, namelijk zij die 65 jaar en ader zijn, in de belasting met gehuwden worden ■lijkgesteld, hetgeen eveneens geldt voor jongere igehuwden, uit wier vroeger huwelijk een kind gesproten. En ten aanzien van den kinderaftrek •ermeld, dat die bij de zeer hooge inkomens ge- idelijk verdwijnt. Ongehuwden zijn nooit meer ikomstenbelasting verschuldigd dan 65 pCt. van an geheele inkomen, voor andere belastingplich- gen is het maximum dat van iemand gevergd kan orden 55 pCt. Dit artikel heeft ten doel enkele hoofdpunten aar voren te brengen en daartoe behoort zeer ze er de heffing van Inkomstenbelasting, zooals die lans zal worden toegepast, uit drie bronnen: na- elijk ten eerste de loonbelasting, die reeds in wer- ng is, dan de dividendbelasting en tenslotte uit n voorloopigen aanslag over de rest van het in- jmen. Tot bij een inkomen van 12000 is het rief van de inkomstenbelasting ongeveer gelijk n dat van de loonbelasting. Maar hoe wei-kt de combinatie dezer heffingen nu? Het komt erop neer dat gedurende 1941 op de larissen, loonen en pensioenen loonbelasting afge- luden wordt, dat iemand die inkomsten uit divi- enden heeft in den loop van dit jaar daarop divi- mdbelasting zal moeten betalen en dat de belas- ngplichtigen voor hun overige inkomsten in 1941 n voorloopigen aanslag zullen ontvangen, geba- ierd op de inkomsten van 1940. Als 1941 ten eincle zullen zij moeten opgeven hoeveel inkomen zij dit jaar hebben gehad. Daarover zal dan belasting orden berekend en van dien aanslag zal a f g e- o k k e n worden: le hetgeen ingehouden is aan onbelasting en dividendbelasting, 2e het bedrag ui den voorloopigen aanslag. Deze laatste is pas rü laat in 1941 te verwachten. Men heeft dus geheel gebroken met het vroegere elsel, waarbij het inkomen voor het geheele jaar erd berekend naar den toestand op een bepaalden itum den eersten Mei. Zooals bekend werd srandering op dit punt al sinds langen tijd over- ogen en bestudeerd. In het nieuwe stelsel van effing zijn de vragen tot oplossing gebracht hoe «n het door den belastingplichtige werkelijk over n geheel jaar genoten inkomen belasten moest en oe het nieuwe stelsel op het oude moest aansluiten, aarbij de officieele toelichting de loonbelasting Enschetst als „een gegeven, waaromheen de overige van de inkomstenbelasting op logische wijze oest worden opgetrokken". Met betrekking tot dé oude inkomstenbelasting, ie over het jaar 1940-1941, eindigend op 1 Mei, is ipaald dat de belasting over de laatste vier maan- van dat belastingjaar (dus van 1 Januari tot Mei 1941) geheel met de belastingplichtigen wordt errekend of aan hen teruggegeven. Omtrent deze laatregelen heeft de toelichting een verdere uit- nzetting gegeven. Het thans ingevoerde stelsel wordt aangeduid „het reëele stelsel met voorheffing op afrekening" bestaat ook in Duitschland. De toelichting heeft ieromtrent opgemerkt, dat de nieuwe Nederland- he Inkomstenbelasting dus menigen trek gemeen eeft met de Duitsche, dat intusschen #wel naar on- erlinge vergelijkbaarheid maar niet naar het laken van een copie is gestreefd en dat de Neder- ndsche belasting voor zoover noodig bij het Neder- indsche privaatrecht en bij Nederlandsche toestan en aansluit. Tot de belangwekkende nieuwe bepalingen be- oort. een „hardheidsclausule" waarbij den secre- ris-generaal van het departement van Financiën evoegdheid verleend is, voor bepaalde gevallen of roepen van gevallen tegemoet te komen aan on- illykheden van overwegenden aard, die zich bij Heden: WOENSDAG 4 JUNI. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Chopin-avond leo van der Pas, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De zanger van Hare Hoog- iid". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Robert en Bertram". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Trenck de Pandoer" 2.30, 6.30 1 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De Geluksvogel", 2.30, en 8.45 uur. DONDERDAG 5 JUNI. Rest. Lido: Chopin-Piano recital en causerie door eorge Hamel. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en es avonds. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bericht wordt dat een. vischhaak is uitgevonden, die een belsignaal geeft, wanneer de hengelaar beet heeft.) Er zijn heele massa's menschen. Die behooren tot het sfag Dat, hoezeer het dit moog' wenschen, Nooit iets nieuws creëeren mag. Er zijn menschen daarentegen. Ook al is hun aantal klein, Die steeds weer prestaties plegen Met hun vindingrijke brein. Soms zijn het bepaalde wonders. Voor de fnenschheid schatten waard. Meestal is 't niet veel bijzonders. Als het wordt geopenbaard. Vaak ook kan men hoogstens meenen Voor zoo'n kind der fantasie, Dat men 't plaatsing moet verleenen In de schertscategorie. Volgens mij hoort de creatie Van een vischhaakbelsignaal Als vreemdsoortige prestatie In dit groeiend arsenaal. D' uitvinder mag 't goed bedoelen. Maar de brave man vergeet, Wat elk hengelaar zal voelen. Zoo neemt men geen visschen „beet" de uitvoering van het besluit mochten voordoen. Daarbij is overigens aangeteekend: „Men moet hier echter niet de conclusie uit trekken dat de belas tingplichtige slechts de pen hoeft op te nemen om al datgene, dat hij onbillijk acht, terzijde gesteld te krijgen". Personen, die minder dan f 4000 loon genieten en niet meer dan f 200 aan andere inkomsten zul len in den regel niet worden aangeslagen, zoodat dan een uitdrukkelijke verrekening van ingehou den loonbelasting achterwege zal blijven. Tot zoover dit koriQ overzicht van eenige hoofd punten. R. P. Economische rechter te Haarlem. Hedenmorgen heeft de Economische Rechter te Haarlem, Mr. C. G. Bijleveld, zijn eerste zitting in het Paleis van Justitie gehouden. Het O.M. werd waargenomen door Mr. Besier. Eenige zaken be treffende overtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, van de Tcxtielproductenbeschikking, van de Brandstoffen Distributiebeschikking enz. kwamen aan de orde. Aanbod crisisproduclen aan buitenland is verboden. Het blijkt noodig er nadrukkelijk aan te herin neren, dat het te koop aanbieden en verkoopen van crisisproducten, met bestemming naar het buitenland, verboden is. Op de naleving van het verbod zal met de grootste gestrengheid worden toegezien. De directeur-gene raal van de voedselvoorziening heeft, met instemming van de Duitsche autoriteiten in dezen geest circu laires naar alle desbetreffende instanties doen uit gaan. (A.N.P.) Eenige zeldzame exemplaren van de bijzondere tulpen-variëteiten welke de troetelkinderen zijn van de studie van dr. W. E. de Mol voor de ver edeling van siergewassen. (Foto Pax Holland) zegt Puntje, Kwaad dat ze was, die Gertie, toen ze hoorde dat ze een vermaakte jurk van haar moeder moest dragen... Maar nauwelijks u'os de jurk klaar, of die bakvisch mos er maar wat trotsch op. En geen won der.. Met behulp van een geestig kraagje, aparte knoopen en 'n snuitige ceintuur van De Groot was 't echt een juweel van een jurk geworden. Enorm flatteus. Dat hebt U met fournituren van De Groot. Groote Houtstraat 98 Haarlem, Telef. 16772 (Adv. Ingez. Med.) BRAN DSTOFFEN KAARTEN TE HAARLEM. WELKE STRATEN' DONDERDAG AAN DE BEURT ZIJN. NOORD Gebouw Nederlandsche Protestantenbond. Berkenstraat 10, de straten met de beginletters U tot en met Z. dal zijn dus: Uranusstraat. Van Baerle-, Van der Meer-, Van der Vinne-, Van Dort, Van Egmond-, Van Nes-, Van Olst-, Van Rech- terenstraat, Van Riebeeklaan, Van Wickevoort Crom- melln-. Vechtstraat, Veenbergplein. Veenberg-, Veerpol- der-, Velserstraat, Vergierdeweg, Verspronckweg, Vier- spronkweg. Vinkenstraat, Visscherseinde, Vollenhoven- straat, Vondelweg. Voorduin. Vosterman v. Oyen-, Vre derijk-, Vroom- Vrouwenhekstraat. Waalstraat, Waarderweg, Weltevredenplein, Weltevre- denstraat, Westlaan, Wetering-, Wethouder Roodenburg-, Wicher-, Wilgen-, Willebrordstraat, Willem v. Outhoorn-, laan, Woonschepenhaven en Wouwermanstraat. IJsselstraat. Zaanenlaan, Zaanenstraat, Zocherstraat en Zwaluw straat, CENTRUM. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, de straten met de beginletters T tot en met Z, dat zijn dus: Teylershofjesstraat, 't Krom, Tuchthuis-, Tuinstraat, Tulpenkade, Turfmarkt. Turfsleeg en Tweede Hasse- laersstraat. Ursulastraat. Valken-, Van Loostraat, Verwulft, Veste-, Vlaming straat, Vogelkoopsteeg, Voorzorg-, Vrouwe-, Waldeck Pyrmont-, Warmoes- Wester Boogaardstraat, Westergracht;, Wester-, WUhelmlnastraat, Wilsonsplein, Witte Heeren-, Wolstraat en Wijde Appelaarsteeg. Zak-, Zoetestraat, Zonnestecg, Zuid Brouwersstraat, Zuider Schoolsteeg, Zuiderstraat, Zijhuizen, Zijlstraat, Zijlvest, Zijlweg en Zij-Zijlweg. ZUID. Agentschap Badhuisstraat. De straten met de begin letters W tot en met Z, dat zijn dus: Wagenmakerslaan, Wagenweg, Welgelegenstraat, Wes tergracht (alleen kant St. Bavo), Westerhoutpark, Wes terhout-, Weverstraat, Wllhelminalaan, Wilhelminapark, Willem de Zwijgerlaan, Wijde Geldeloozepad. Zomerkade, Zomerluststraat, Zomervaart, Zomerweg, Zonnebloemstraat, Zonnekade, Zonnelaan, Zuider Bui ten Spaarne, Zuider Houtlaan, Zuidpolderstraat, Zuid- schalkwijkerweg en Zwaardstraat. HAARLEMSCH KWARTET BEHAALT TWEEDEN PRIJS TE UTRECHT. Het Gemengd Kwartet „Joseph Haydn" te Haar lem behaalde Maandag op het door de gemengde zangvereeniging „Lauwerecht" le Utrecht georga niseerd concours in de eerste afdeeling een tweeden prijs met 286 punten. In den Hortus Bulborum der „Neversie" te Limmen bloeien thans de eerste „röntgentulpen" van dr. W. E. de Mol. Dit is het resultaat van jarenlange proefnemingen met bollen, welke onder invloed van röntgenstralen tot zeer bijzondere variëteiten zijn uitgegroeid. iFoto Pax Holland) Mr. Schokker over resultaten en' plannen van zijn Dienst. (Van een Haagschen correspondent) Het is nu ongeveer een half jaar geleden, dat de Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen zijn arbeid begon. Reeds bij het uitbreken van den oorlog, doch nog sterker na 10 Mei 1940, was een neiging tot stijgen der prijzen waar te nemen, in de hand gewerkt door een scherpe beperking van den invoer en door een niet geringe zucht tot hamsteren. Natuurlijk zijn niet alle prijsstijgingen te vermijden. Wan neer de productie-kosten der goederen stijgen, zal dit na verloop van tijd in de prijzen tot uiting moeten komen. Dergelijke prijsstijgingen, die dus op materieele gï.-nden berusten, gorden dan ook voor de bevoegde instanties in het algemeen, doch onder scherpe controle, aanvaard. Een zeer groot aantal prijsstijgingen misschien wel het groot ste deel is echter het gevolg van psychologische factoren. Hiertegen nu wordt met alle kracht en zonder genade opgetreden, omdat dit het econo misch mechanisme van ons land in hooge mate ver stoort en uitsluitend schadelijke gevolgen met zich meebrengt. Mr. Schokker en zijn medewerkers beschouwen zich min of meer als vrijgestelden van een leger van 8 millioen ongeorganiseerde consumenten, die zon der overheidsingr ij pen overgeleverd zouden zijn aan ontwrichte markten, waarbij zij voor hun be- hoeftenbcvredigïng nauwelijks meer het noodige zouden kunnen bemachtigen. De fundamenteele rechten van deze 8 millioen moeten worden ver dedigd. Men zou echter het volk geen dienst heb ben bewezen, indien het overheidsingrijpen er toe had geleid, dat de producent niet meer in staat geweest zou zijn, zijn bedrijf in stand te houden. Ook voor de moeilijkheden voor den producent moet dus een goed begrip bestaan en beiden, consu ment en producent, moeten concessies hebben. In Februari, de eerste maand van de praetische werkzaamheid der afdeeling Prijsbeheersching van den Dienst, werden 60 tuchtbeschikkingen ge wezen; in Maart 248: in April 418: in Mei 604. In totaal dus 1330 tuchtbeschikkingen, waarmee een totaal bedrag van f 640.000 aan boeten was gemoeid. Dit resultaat moge technisch gezien eenige vol doening wekken, het ideaal van mr. Schokker en de zijnen blijft, dat de inspecteurs voor de prijs beheersching werkloos worden, omdat er geen over tredingen meer zijn! Want de kracht van den Dienst van den Gemachtigde voor Prijzen ligt niet aller eerst in de rol van wrekende gerechtigheid, maar in een opbouwende coördinatie van de belangen van consument en producent beide. NIEUWE MAATREGELEN OP KOMST. Voor de tweede periode van zijn werkzaamheid, die door mr. Schokker dezer dagen met een pers conferentie in zijn bureau aan het Haagsche Be- zuidenhout werd ingeluid, heeft de Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen verschillende nieuwe maatregelen, die er vooral op gericht zijn, den consument en den bonafiden kleinhandelaar te be sehermen, in voorbereiding. Een belangrijke voor ziening in dit opzicht was reeds het op 24 Mei j.l. in werking getreden Prijs-aanduidingsbesluit. Ver der zal er een verbod van weigering tot verkoop worden uitgevaardigd. Er zijn n.l. vrij veel producenten en handelaren, die, de goede niet te na gesproken, weigeren be paalde artikelen te verkoopen of die voorraden achterhouden, omdat zij meenen daarmede door prijsstijging in de toekomst op meer lucratieve wijze handel te drijven dan nu. Dit is natuurlijk zeer ongewenscht en onder de huidige omstandigheden in geen geval toelaatbaar. De goederen, die er zijn zullen in den handel moeten worden gebracht waai er behoefte naar is, tegen de prijzen die er voor gelden. Een tweede maatregel welke op dit gebied is voorbereid is het verbod van gekoppelde verkoopen. De koppelverkoopen, b.v. melkpoeder met een of ander artikel worden strafbaar gesteld. Er zijn nog meer nieuwe maatregelen te wachten, waaromtrent echter in het huidige stadium van voorbereiding nog niets kan worden meegedeeld. BESTRIJDING SLUIKHANDEL. Een ander gebied, waaraan men in de komende periode extra veel aandacht zal besteden, is dat van den sluikhandel. De Gemachtigde voor de Prij zen doelt hierbij niet uitsluitend op den sluikhan del in het groot. Deze gaat met groote winsten ge paard en is uiteraard a-sociaal en zelfs misdadig, Vooral zal hij echter ook aandacht besteden aan zeer eenvoudige overtredingen, als het lcoopen van een ei zonder bon voor een prijs, die wellicht slechts enkele centen hooger is dan de officieele prijs. Men moet inzien, dat één illegaal ei per week per persoon neerkomt op 8.000.000 sluikhandel eieren per week over het geheele land. Ditzelfde geldt voor aardappelen en boonen en vele andere eerste levensbehoeften. Ook aan het gebied van dc voorlichting en op leiding wijdt de Dienst van Mr. Schokker ruime aandacht. Onlangs hebben wij reeds bericht over de samenstelling van een soort gids voor politie agenten, om dezen behulpzaam te zijn bij hun taak van opsporing van overtredingen der prijsvoor- schriften. Deze gids is inmiddels gereed gekomen; een proef-exemplaar van dit handige boekje heb ben wij gezien. Doch men wil ook den zakenman voorlichten. Hiertoe is juist dezer dagen een aardig boekje van de pers gekomen, getiteld :„Zakcnman en Prijspolitiek", waarin men in groote lijnen al les vinden kan wat nuttig is te weten en waaraan men zich dient te houden. VRAGEN BEANTWOORD. Tijdens bovengenoemde persconferentie heeft Mr. Schokker ook vele vragen beantwoord. Een korte samenvatting van de belangrijkste kwesties, welke hierbij aan de orde kwamen, moge hier nog volgen. Een verhooging van den broodprijs is nog aller minst zeker. Wat de loonen betreft, is de toestand op het oogenblik zóó, dat hierin nog geen groote wijzi gingen zijn gekomen. In het algemeen zal dit ook niet mogen, want experimenteeren met de loonen is onverstandig en hoogst gevaarlijk. Niets moet zoozeer vermeden worden als inflationistische ten- denzen. Er kunnen echter wel correcties plaats hebben voor bepaalde groepen, waar achterlijke so ciale toestanden heerschen. Voor schoenenreparaties is op korten termijn een bindende regeling te wachten, waarbij de WINTERHULPEN EDERLAND In de maand Mei zijn bij den penningmeester der afdeeling Haarlem van Winterhulp Nederland de vol gende giften ingekomen: G. A. de Th. f 10. Personeel Haarl. Auto Centrale f 22.50, N.V. Union f 50. J. L. B Sr. f 10, J. W. L. f 100. Perolin Comp. f 10. Dr. A. K. K. f 10, Personeel N.V. Gebr. Brinkmann f 13.54, Th. v. H. f 10, C. H. f 10, N. N. f 30. J. H. f 10. A. G. B. f 10, S. L. A. P. f 42.26. Kleinere giften f 119.92 Nage komen giften op de collecte van 2 Mei f 467.46. Entree gelden Kweektuin f 280. Mr. H. Schokker. (Foto Schimmelpenningh) schoenmakers zullen worden verdeeld in 15 tarief klassen, rekening houdend met de beschikbare be drijfsruimte, het aantal knechts, de verschillen tus- schcn stad en platteland, enz. Ook voor de melk zal waarschijnlijk een aparte regeling komen. In ieder geval zullen de prijzen van taptemelk binnen redelijke grenzen worden gebonden. Het voorschrift, dat winkeliers, die vóór 10 Mei „procenten" gaven, dit ook thans moeten blijven doen, is nog altijd onverminderd van kracht. De kwestie van informatie- en klachten-bureaux voor publiek en handel, in verschillende grootere plaatsen, is nog in behandeling. Er is reden te ver wachten, dat een bevredigende oplossing zal wor den gevonden. Mr. Schokker gaf tenslotte te verstaan, dat er nog ten aanzien van vele artikelen hij noemde met name o.a. kaas, visch, gebakjes, fruit prijs opdrijving plaats vindt. Het is echter niet mogelijk, alles in eens le achterhalen. Maar ook al deze ge vallen krijgen een beurt en een aantal voorbeel dige boeten is ook hier te wachten. in Haarlem en omgeving. CREMATIE DICK WALESON. In allen eenvoud heeft gistermiddag te Velscn dc crema tie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den violist Dick Waleson, die vroeger tweede concertmeester is geweest van de H. O. V. en te Den Haag is overleden. Aanwezig waren de heeren Ad. Poth, tweede concert meester van het Residentie-orkest, Nap de Klljn en Guiilaume Hesse, die met den ontslapene deel hebben uit gemaakt van het Waleson-strijkkwartet, de zangeres Lottl Fleurs ,dr. J. R. F. Vijzelaar en andere vrienden. Er werd niet gesproken. De heer Ad. Poth speelde bij het dalen van de kist Aria van Bach, op het orgel bege leid door den heer Kees Panman uit Delft. Mevrouw Waleson dank'e voor de belangstelling. Zy zegde eenige regels uit „Mei" van Herman Gorter. De pilaarbijter. (Foto De Haas) Een pilaarbijter is iemand, die in pilaren bijt, dat kan niet missen, al is het een nogal vreemde bezig heid. Niemand zal dan ook zoo simpel zijn, het woord letterlijk te nemen, omdat ieder begrijpt, dat het een overdrachtelijke beteekenis heeft. Van iemand, die dikwijls naar de kerk gaat uit andere beweegredenen dan ware vroomheid, van een schijnvromen kerkganger dus, zegt men, dat hij een pilaarbijter is. Pilaarbijters zullen er wel altijd geweest zijn. We kennen ze immers zoowel uit de gewijde Schrift als uit de profane literatuur en het woord is treffend juist. Dat niet het begrip maar ook het woord zeer oud is, bewijst ons een sculptuur, die se in het koor van de Groote Kerk te Haarlem kunt vinden en waarvan we hierbij een foto geven. Het werk van den ouden meester is voortreffelijk bewaard ge bleven en toont een monnikje dat met overgave aan zijn pilaar knabbelt, tot leering en vermaan van den kerkganger, wien hiermede stof tot leerzaam moraliseeren werd geschonken. Die zedeles zullen we nu maar daarlaten, omdat dit beeldhouwwerk ons ook op iets anders wijst en dat is het speelsch vernuft, dat de middeleeuwsche beeldhouwer, die tot taak had. de kathedralen van zijn kunstwerken le voorzien, dikwijls aan den dag legde. Het schijnt, dat deze beeldhouwers vaak een groote vrijheid van werken bezaten, die hun ver oorloofde, al hun fantasie uit te leven ter plaatse waar hun arbeid eeuwen en eeuwen bewaard zou blijven. Men kan hiervan bij de Fransche kathe dralen even kluchtige als verbazingwekkende voor beelden vinden. De weelderigheid van sculptuur, die de meeste dezer kerken men denke aan Reims, Chartres en Parijs vertoonen, zou nim mer die hoogte bereikt hebben, als hier volgens ge detailleerde plannen was gewerkt en we kunnen er de middeleeuwsche bouwmeesters erkentelijk voor zijn, dat zij breed genoeg van inzicht zijn geweest, om den kunstenaars hunner dagen de vrije hand te laten in het vertrouwen, dat hun talent aldus het best tot uiting zou komen. De namen dezer beeldhouwers zijn zoo goed als alle onbekend. Ze werkten immers niet uit winst bejag of zucht naar roem maar als mede-arbeiders aan een machtig geloofsgetuigenis. Pilaarbijters zul len het wel niet geweest zijn. Zoo weten we ook niet, wie dit sprankelende stukje houtsnijkunst vervaardigde. Ligt zijn gebeente wellicht ergens diep onder de zerken of trok hij, na volbrachten arbeid te Haarlem naar elders, om daar zijn abel handwerk le beoefenen? Het doet er op zichzelf weinig toe. Wat hij ons heeft nagelaten is meer dan een naam het is een les, die ook in onze dagen nog niets van haar waarde verloren heeft

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5