Spart en SpeC j Ittiize tenmsCesseci Ut iveUiig, waarden. „Accordia". W O E NSDAG 4 JUNI 1941' H A A R L E M'S DAGBLAD 6 De „lob" een nuttige slag. De „lob" is een slag, waarmede men den bal hoog over het net speelt. Is de baan, die de bal door de lucht beschrijft, zeer hoog, zoodanig dat de bal bijna loodrecht weer neervalt, dan spreken we van een „American Lob". Is het traject min der hoog. doch nog altijd zoo, dat de netspeler er al opspringende niet bij kan, dan noemen wij dat een „running" lob. Het is de kunst, een goede lob te geven, zuiver afgemeten, diep neerkomend in het veld van de tegenpartij. Een te korte lob wordt altijd een ge makkelijke prooi van den netspeler, doordat hij den bal in eens neemt als volley of smash of na den stuit slaat met de z.g. overhead-drive", de slag die veel gelijkt op de „service". Men krijgt een „lob", wanneer men het lichaams gewicht op den achtersten voet brengt, den linker schouder hooger houdt dan den rechter, een be trekkelijk korten terugzwaai maakt en een langen uitzwaai met achteroverhellend racketblad, waarbij men tracht den bal zoolang mogelijk op het blad te houden en niet te veel vaart geeft. Allemaal aanwijzingen juist tegenovergesteld aan die. gegeven om den bal laag en vlak te houden zooals bij de uitvoering van de „drive". Beginners spelen meestal lobs in plaats van „drives", maar dan komen die lobs meestal niet binnen de lijnen van het speelveld neer. Door oefening krijgt men het juiste gevoel, hoe men de lob moet slaan om den bal „in" te houden en toch voldoende hoog en diep te spelen. De lob wordt voornamelijk gespeeld als ver dediging tegen den netaanval van de tegenpartij en als zoodanig nog te weinig toegepast. Wordt ge tijdens het spel uit positie gedreven, b.v. door een verre cross-drive", speel dan de lob. Ge hebt dan prachtig den tijd om u te herstellen. Immers, zoolang de bal in de lucht is, kan de te genpartij hem ook niet slaan, terwijl als ge een „drive" geeft, de tegenpartij als het ware al klaar staat, den bal nog verder buiten uw bereik te plaatsen. Bij het achterhalen van dergelijke cross-drives, is de handigheid van den speler van groote betee- kenis. Het is in de praktijk gebleken dat zelfs in moeilijke, gewrongen standen dikwijls nog zeer goede lobs geslagen worden. Alleen in deze gevallen wordt de slag meermalen met een handige polsbe weging uitgevoerd. De lob is het nuttigst, als hij „gemaskeerd" is, d.w.z. als het begin van den slag op een „drive" gelijkt, om dan plotseling in het midden van den zwaai over te gaan in de lobbeweging. Hier volgen eenige regels voor de lob: 1. Houdt den bal laag voor den aanval en hoog als ge tijd wilt winnen in de verdediging. 2. Speel bij voorkeur de lob als uw tegenpartij aan het net staat of komt. Is de tegenpartij achter in, dan kunt ge als antwoord een „smash" ver wachten. 3. Plaats uw lobs aan de „backhand" zijde en zoo mogelijk achter in het veld der tegenpartij. 4. Lob niet voortdurend, juist de afwisseling brengt de verrassing. Gebruik de lob om u te ver dedigen of om de tegenpartij achterwaarts te dwingen. 5. Lob hoog en diep als ge het tempo niet volgen kunt of om u te herstellen als ge uit positie ge dreven zijt, of om op adem te komen (tactiek). 6. Oefen de lob, eerst uit de hand slaande, daar na op ballen ,die u toegespeeld worden, zoowel backhand als forehand, Raak den bal zuiver, kracht is niet noodig' De lob is het beste antwoord op de harde smash (indien de bal te bereiken is). De smash is weer het beste antwoord op de lob. De „smash" wordt in de volgende les besproken. C. M. M. CONSTANDSE. Dammen Gymnastiek De Driekringenwedslrijd. Als hoogtepunt van het seizoen wordt a.s. Zon dag in Alkmaar de door ons reeds aangekondigde wedstrijd gehouden tusschen den Kennemer Turn kring, den Zaanschen Turnkring en den turnkring Alkmaar e.o. Deze driekringenwedslrijd is om twee redenen nog belangrijker dan vroeger. Ten eerste moest deze jaarlijksche wedstrijd in 1940 vervallen en gedurende de twee jaren, die aldus sinds den laat- sten strijd verliepen, zijn de kraehtsverschuivingen des te grooter geworden. De kamp wordt dus spannender dan ooit. Maar bovendien werd de turnkring Noord-Holland's Zui derkwartier, tot dusver elk jaar tegenstander, maar nu onmachtig tot deelneming, vervangen door den Zaanschen Turnkring. En daar deze van groote kracht is, in elk geval veel sterker dan het Zuider kwartier, is de a.s. wedstrijd een van de belang rijkste gymnastiek-gebeurtenissen in het N.G.V. van dit jaar. De dames van den Kennemer Turnkring wonnen in 1938 en 1939 met gemak. Ook nu bezit die kring een sterke damesploeg, waarvan bijna allen aan één van de vorige wedstrijden of wel aan beide deelnamen. De K.T.K.-ploeg lijkt ons dar* ook homogener dan de Zaansche, waarin turnsters van groote kracht aan het hoofd gaan. Een open strijd is dus te ver wachten, ook tegenover de Alkmaarsche ploeg, want hierin komen slechts enkelen voor, die vroe ger deelnamen, terwijl bovendien in die ploeg werd opgenomen mevr. L. van Leeuwen-Franken, in haar Amsterdamschen tijd reeds één van de beste Neder- landsche turnsters. Beide vorige malen waren de heeren van Alk maar e.o. sterker dan de K.T.K.-tui-ners. Maar de Kennemer-rploeg is van een uitstekende hoe danigheid, ondanks verhindering van J. Verkes en J. Schuuring. Evenmin staat de deelneming van P. van Duijn vast en het ontbreken van deze drie turners zou tot groote verzwakking leiden, omdat de toch reeds gering in getal zijnde reserves van veel minder kracht zijn. Een schrale troost is, dat de staart van de Zaansche ploeg danig afsteekt tegen den kop, want hierin zijn vertegenwoordigd prima turners als J. de Graaf en H. Fabritius. De Alkmaarsche ploeg daarentegen is van groote ho mogeniteit. Aangenomen kan dus worden, dat de persoonlijke rangschikking niet bijzonder in het voordeel van den Kennemer Turnkring zal zijn. Meer vertrouwen is te stellen in de ploeg-presta- ties en daar deze den wedstrijd tenslotte beslissen, mag voor den K.T.K. succes worden verwacht. De Kennem er-ploegen hebben nu reeds enkele keeren afzonderlijk geoefend. In volgorde van wer ken zijn de ploegen als volgt samengesteld: Dames (Leider R. Bloem). E. Staring, Th. Fort- gens-Smal, S. Smit, A. Nol, C. van Koningsbruggen, C. Swart, C. Kwant, T. van Leeuwen. Heeren (leider P. van Duijn). N. Bank, J. D. de Kruiff, A. van Zadel, F. Guit, A. van der Starre, J. Roodenburg, G. J. Woethaar, P. van Duijn. Reserves zijn de dames D. van Geenhuizen-Ta bak en C. M. Toepoel, benevens de heeren H. Poorter en W. J. van Houten. Athletiek Fusie N A. U. en R.-K, bonden. Op den tweeden Pinksterdag werd te 's Hertogenbosch een vergadering gehouden, welke lot doel had de fusie der athletiekbonden tót een voldongen feit te maken. De F. D. A. (R. K. bonden) waren vertegenwoordigd door het 'volledige hoofdbestuur onder leiding van den heer A. J. Brouwers uit Heerlen; als gemachtigden van de N. A. U. traden op de heeren G. E. v. d. Werff Jr. en Wirtz, resp. voorzitter en secretaris-penningmeester. Aan het einde van de besprekingen werd de volledige overeenstemming bereikt. Een overeenkomst werd gelee- kend, waarbij de Kath. athleüekvereenlgingen zich me' alle leden aansluiten bij den N. A. U. De heeren H. B. Aerts en W. Dijkstra zullen de advisee- rende leden tot het hoofdbestuur van de N. A. U. toe treden. Deze regeling wordt van kracht 1 Juli 1341. Intusschen hebben reeds thans aUe R. K. athleten het recht, op N. A. U. wedstrijden uit te komen, evenals de N. A. U.- leden recht hebben, uit «e komen op wedstrijden van de R. K. athletiekvereenigingen. Honkbal E. D. O—H. H. C. Voor de eerste klasse van de competitie van den Ned. Honkbalbond wordt hedenavond 7 uur de wedstrijd E.D.O.H.H.C. in het Noorder Sport park te Haarlem gespeeld. Daar E.D.O. er Woensdagavond jl. in slaagde, van Haarlem te winnen, en het te verwachten is dat E.D.O. ook nu weer volledig zal kunnen uitko men, verwachten we niet veel succes voor H.H.C. OM DEN ZILVEREN BAL. Voor het op Zondag 8 Juni door „Haarlem" te houden tournooi om den Zilveren Bal hebben zich vee tien negentallen aangemeld, nh: A.F.C., Cat chers, E.H.S., Haarlem II, H.H.C. II, H.C.K., Kruis- ster, Quick II, R.C.H., Schoten II, Spartaan, T. H. B„ T.Y.B.B. en Zeeburgia. Voor het eerst zal dit jaar behalve de gewone serie een ronde voor de verliezers gespeeld wor den, zoodat ieder deelnemend negental tenminste twee wedstrijden speelt. Waterpolo H. P. C.—D. W. R. Hedenavond zal voor de eerste afdeellng heeren de com petitie beginnen met den wedstrijd tusschen D. W. R. en H. P. C. Dit is een zeer belangrijke wedstrijd. De Haar lemmers zullen verschijnen met N. Kollerie, E. Behle, J. Seubrlng, D. v. Viersen, L. ten Berge, H. J. Kollerie en A. A. v. d. Boogaerde. De Heemstedenaren komen uit met A. C. de Bruyn, J. Stammes, W. van Aalst, A. H. Sipkema, M. Maurïtz, A. J. Braam en F. de Geest. De wedstrijd begint te half negen. Vooraf wordt ge speeld de competitiewedstrijd H. P. C. 3— D. W. R. 2 (heeren). De wedstrijden hebben plaats in de Heemsteed- sche Zwemvijvers. KRINGZWEMFEEST VAN H. P. C. OP ZONDAG 15 JUNI. In de zwemvijvers „Groenendaal" te Heemstede zal de Heemsteedsche Poloclub „H. P. C," het eerste gedeelte van de Haarlemsche zwemkampïoenschappen organiseeren op Zondag 15 Juni a.s.. Een bijzonder goed programma zal worden afgewerkt, o.a. 100 meter borstcrawl dames en heeren, 100 meter rugslag heeren, 100 meter schoolslag dames, 4x100 meter borstcrawlestafette heeren semo 10x50 meter borstcrawlestafette dames en heeren en 3x50 meter wisselslagestafette dames. Dan volgt een demonstra tie schoonspringen cn als slot wordt gespeeld de water polowedstiTjd tusschen H. P. C. en de rest van den Kring Haarlem Vergoeding door oorlogsgeweld Het Departement van Financiën deelt mede, dat voojr oorlogsgeweldschade aan zaken, behoorende tot bedrijfs- of beroepsuitrusting dan wel tot bedrijfs- of handelsvoor raad, welke in huurkoop waren verkregen, in pand zijn gegeven of tot zekerheid in eigendom zijn overgedragen, de huurkooper, resp. de schuldenaar, als eigenaar in den zin van het besluit op de materleele oorlogsschaden wordt aangemerkt. Daarnaast wordt echter rekening gehouden met het feit, dat de huurverkooper, de pandnemer of degene, aan wien de zaak tot zekerheid is overgedragen, In de beschadigde zaak zekerheid had voor eigen schuld vorderingen. Daar zich hierbij in de praetijk zoo verschillende verhoudingen en gevallen kunnen voordoen, dat een algcmeene regel voor de verdeeling van de uitkeering van het Rijk in de schade niet is te geven, moet aan partijen worden overgelaten onderling tot een bevre digende regeling te komen. De bijdrage in de schade kan, indien de beschadig de goederen in huurkoop zijn verkregen, dan we! in pand zijn gegeven of tot zekerheid in eigendom zijn overgedragen, dan ook niet betaalbaar worden gesteld, alvorens partijen het over de vordeeling der bijdrage, eventueel over het sluiten van een nieuwe overeen komst, eens zijn geworden, dan wel zich accoord heb ben verklaard met uitbetaling aan een hunner. De schade-enquete-commissle, die de schade aan deze goederen in behandeling heeft genomen, zal den aangever van deze schade op zijn verzoek kunnen mededeelen, lol welk schadebedrag zij in haar advies aan den Secretaris- Generaal van het Departement van Financiën zal conclu- deeren, opdat de geïnteresseerden bij de verloren goede ren weten, op welke basis zij kunnen onderhandelen. Cliibkampioenschap van Nederland De uitslag van den Maandag gespeelden damwed- st-rijd tusschen het Residentie Damgenootschap en de Zuider Damclub uit Rotterdam had tot resultaat, dat het Residentie Damgenootschap met 119 heeft gewonnen, waardoor zij het clubkampioenschap van Nederland heeft behaald. SIMULTAANScANCE WEREEDK AMPIOEN- SIMULTA ANSPEL F. RAMAN. Dinsdagavond gaf de wereldkampioen-simultaanspel en oud-kampioen van Nederland F. Raman, die zich te Haar lem gevestigd heeft, ter gelegenheid van zijn toetreding tot de Haarlemsche Damclub in Restaurant Munniks t« Haarlem een simultaanseance voor de leden en genoodig- den dezer vereeniging. De voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, sprak er zijn vreugde over -uit, dat Raman thans actief aan het clubleven der Haarlemsche Damclub zal gaan deelnemen en hierdoor het hoofdklasse-team dezer vereeniging in zeer belangrijke mate komt versterken. De vele deelnemers en belangstellenden hebben volop genoten van het prachtige en zeer snelle simullaanspel van deze genlalcn speler. Zooals bekend vestigde Raman in Mei 1933 het wereld record simultaanspel op zijn naam met een séance van 133 partij (107 gewonnen, 18 remise en R verloren) in welke séance hij speelde met een gemiddelde snelheid van pl.m. 2i/o minuut per partij. iHeronder volgt de uitslag van zijn simultaanséance van Dinsdagavond. Aantal deelnemers 23, allen zonder uitzondering meer gevorderde clubspelers, waarvan Raman 18 partijen won, twee partijen verloor tegen Th. Tolenaars te Hoofddorp en .T. Boerkoel te Haarlem en drie partijen remise speelde tegen A. Snut, A. Miedema en D. Schrijnemakers, allen te Haarlem. De winnaars ontvingen elk een prijs. Wielrijden DE RONDE VAN ZAANDAM. Onder groote belangstelling had Dinsdag het tweede deel van het jaarlijksche wielercrtterium „de ronde van Zaandam" plaats, die Maandag begonnen was. De organi satie was bij de Zaanl. Wielerclub „D. T. S." In goede handen. Er werd felle strijd geleverd door het maximum aantal deelnemers, waarvan er slechts 17 de eindstreep bereikten. Er waren opvallend veel uitvallers wegens lekke banden, waaronder bekende renners, die daarmede hun kansen verloren zagen gaan. Niettegenstaande de hooge temperatuur spanden de renners zich geducht in. Eerst, bij het Ingaan van de laatste twintig vonden kwam er eenige teekening in den strijd. Aan den kop gingen toen Pellenaars en Van Amsterdam, die een feilen strijd lever den. Deze situatie bleef tot de laatste ronden ongewijzigd, doch met nog 500 meter voor den boeg nam Pellenaars den kop. Van Amsterdam kwam geducht opzetten, doch in de sprint toonde Pellenaars zich de sterkste. De uitslag luidt: l- Pellenaars (Terheyden) 2 uur 51 min. 23 sec.; 2. Van Amsterdam (Princenhage); 3. M. Jansen (Eindhoven); 4. C. Joosen (Made); 5. G. Sprenkeling (Hengelo). Do Jonge Kampioen. De Jonge Kampioen liet eersten Pinksterdag een trainingsrit verrijden voor A- en B-klasse over den korten afstand. F. Keijzcrswaard en B. Boterbloem reden een goeden wedstrijd. De uitslag werd: 1 G. Peters, 2 F. Keijzerswaard, 3 K. Neeft, 4 B. Snoek, 5 B. Boterblom, 6 Asmus (pech). 7 H. de Droog (pech). De C-klassers reden een wedstrijd over 20 K.M. Uitslag: 1 D. Keisers, 2 B. Petter, 3 K. Groeneveld. Inde ronde van Zaandam wist bij den len wed strijd amateur G. Peters zich 4de te plaatsen en bij de nieuwelingen B. Boterblom 7de, K. Neeft viel door het breken van zijn voor-as, Op de Pinkstertentoonstelling van de Eerste Zaansche Zweef vliegclub, welke te Krommenie werd gehouden, was veel interessant materiaal bijeengebracht. (Foto Pax Holland) Hengelen Morgenrood. De Haarlemsche Hengelaars Vereeniging „Morgenrood" hield Zondag haar openingswedstrijd ln de Ringvaart tus schen Bennebroek en Hlllegom op witvisch. De uitslag werd bekend gemaakt in het clubhuls. De door het. lid Duin geschonken wisselbeker werd gewonnen door Schmidt Jongbloed; Schaap werd winnaar van den „Lau- renburg" hengel. De totaal uitslag was; Schmidt Jongbloedl; 2. Meijer; 3. Oostrom; 4. Ron- dema; 5. A. v. Dijk: 6. Rietman; 7. Draeck; 8. Klinkenberg; 9. Schaap; 10. Vogos. VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL. Maandag heeft deze Haarlemsche vereeniging haar openingswedstrijd gehouden op Witvisch in de Hoofd vaart. De uitslag was als volgt: Alb. de Boer „held van den dag" met de meeste en den grootsten visch le pr.; P. John 2e pr.; H. Eerhart 3e pr.; W. Eerhart 4e pr.; A. Eer hart 5e pr.; A. Bromkhorst 6e pr.; J. de Boer 7e pr.; J. J. Freyer 8e pr.: J. Karpes 9e pr.; C. Pouro 10e pr. HET BAARSJE. Bovengenoemde Haarlemsche hengelaarsverecniging hield een baarswedstrijd om een wlsselprijs tegen „De Hoop" uit Amsterdam. Er werd 8 x \'z uur gevischt in het Noord Hollandsch Kanaal te Upondam. Er weiden in totaal 81 stuks baars gevangen, waarvan De Hoop er 40 met 17 leden, en Het Baarsje 41 met 22 leden. In het clubhuis reikte de voorzitter van Het Baarsje, de heer H. Veen. den wisseiprijs aan den voorzitter den heer Assenberg uit. Tevens werden er prijzen gewonnen door Assenberg voor den grootsten vlsch en Wtjnands voor de meeste baars. Van Het Baarsje waren het P, Berkhuls, A. Provoost, A. van Wagentngen, Wandelsport Het verhuren van vischwatcr Beroepsvisschers zullen in de toekomst voorgaan. Het departement van landbouw en visscherij heeft volgens de N. R. Crt. aan de gemeentebesturen en de pol derbesturen een circulaire gericht, Inzake het verhuren van vlschwater. In deze circulaire staat o.m. het volgende vermeld: Zooals bekend ls de situatie In de zoetwater- visscherlj, tengevolge van de lage vischprijzen In de vo rige jaren en van de groote vischsterfte, welke vooral in den winter 1939'40 in vele ondiepe wateren is voorgeko men, In het algemeen uitermate ongunstig. Hoewel zoo wel de sport als het beroep belang hebben bij goed visch- water, ls het alleen de beroepsvisscher, die op het water zijn arbeidsterrein vindt, daar zijn dagelijksch brood moet zoeken en wat onder de huidige omstandigheden zeker van belang is actief deelneemt aan de voedsel voorziening van zijn medeburgers. Voor den sportvisscher beteekent goed vlschwater een bron van genoegen en een recreatieoord, dat aangename poozing biedt. Beide categoriën streven naar het ver werven van vischrechten. Bij de eerstgenoemde categorie klemt daarbij de vraag naar arbeid en brood, bij de tweede de vraag naar genot a den arbeid. De sportvisschers en hun organisaties namen daarbij de financieel meest krachtige positie in en hadden daar door de gelegenheid vlschwater aan zich te trekken, waardoor dan een of meer beroepvisschers niet langer ge legenheid hadden hun bedrijf te blijven uitoefenen, dan wel zich moesten beperken tot een enkelen tak van vis- scherijbedrijf. Het ligt in de bedoeling op dit terrein voorzienin gen te treffen, teneinde te bereiken, dat bij het ver huren van vlschwater dit in de eerste plaats wordt toegewezen aan beroepsvisschers of organisaties van bcroepsvisschers, en slechts, wanneer geen beroeps visschers al gegadigde optreden, sportvisschers in aan merking komen. Om teleurstelling te voorkomen, die te grooter zou zijn, indien aan den tot stand te brengen regel terugwerken de kracht zal worden verleend, zou het aanbeveling verdienen bij de uitgilte van visehwater reeds thans deze richtlijnen le volgen voorzoover althans de beroepsvis schers genegen zijn redelijke huurprijzen te betalen, welke niet hooger mogen zijn dan die, welke op 9 Mei 1940 golden. DE AVOND-VIERDAAGSCHE 1941 GAAT DOOR, Naar wij vernemen zal de Avond-Vierdaagsche 1941, georganiseerd door den Ned. Wandelsportbond ook nu weer doorgang vinden en wel van 18 tot en met 21 Juni a.s. over 4 x 20 K.M. Voor Noord-Holland zal zij te Alkmaar, Amsterdam, Anna-Paulowna, Enkhuizen, Haarlem, Hoorn, IJmuiden en Zaandam gehouden worden. De heer J. C. Stomps Jr. uit Amsterdam verzekerde ons, dat er zeer vele inschrijvingen binnenkomen. Het aantal deelnemers zal veel grooter zijn dan verleden jaar. Men verzocht ons mede te deelen, dat er tot 10 Juni gelegenheid bestaat tot inschrijving. Na deze datum zal het inschrijfgeld verhoogd worden. Het centraal-adres in Noord-Holland voor inschrij ving is o.a. bij: J. C. Stomps Jr., Van Woustraat. 2011 Z. Tel. 96578, Amsterdam. De start zal plaats hebben tusschen 6 en 7V^ uur en Zaterdag tusschen Z]/2 en 3^2 uur- Tochten van „Viribus Unilis". „Viribus Unitis" te Santpoort organiseerde op tweeden Pinksterdag wandeltochten over 20 en 35 K.M. Niet minder dan 1200 wandelaars(sters) uit vele plaatsen van Noord-Holland verschenen bij hoel „Vreeburg" te Bloemendaal aan den start, waar ook het rust- en eindpunt was. De tochten gingen over de mooie, boschrijke ter reinen van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort, „Jagtlust" en door de gemeenten Bloemen daal en Velsen. Haast alle deelnemers volbrachten den tocht; aan hen werd een fraaie medaille uitgereikt. Het danslied in Mei van Marx, dat door een meisjeskoor met begeleiding van strijkkwartet werd gezongen, was typisch „volkstümliehe" muziek. Ik dacht hierbij terug aan een avond, jaren geleden, toen ik op de trappen van het stadhuis in Rothen- burg aan de Tauber gezeten, jonge meisjes om een fontein op de Markt in dat prachtige oude stadje hun „volkstümliehe" liederen hoorde zin gen. Toen maakte dit op mij nog meer indruk, maar dit kwam voornamelijk door de romantische omgeving, die wij hier natuurlijk misten. De zang van het koortje klonk frisch, jong en pittig en was streng rhythmisch. Na de pauze kregen wij enkel het strijkkwartet van het orkestje, dat het Andante cantabile uit het strijkkwartet No. 6 van Mozart en de variaties uit het bekende Keizerkwartet van Haydn speelde. Ook hierin trof mij de muzikaliteit van dit kwartet, waarin vooral de eerste viool en dc cello uitblonken. Zeer muzikaal was ook de pianiste Hertha Tatje, die het „Karneval" van Schumann met romanti sche gevoeligheid en technisch volkomen af voor droeg, Het publiek toonde zich zeer dankbaar. Aan het slot was het applaus zoo enthousiast, dat een ge deelte van het Keizerkwartet moest worden her haald. J. B. SCHUIL. e Haarl. Piano-Accordeon Orkest. Het piano-accordeon is een vergroote en door het pianoklavicr verbeterde vorm van het in 1822 uitge vonden accordeon (vroeger gewoonlijk „harmonica' genoemd). Het wordt gezegd een der meest algemeen verbreide en dus populaire muziekinstrumenten te zijn, en dit klinkt niet onwaarschijnlijk, gezien de be speelbaarheid, de veelstemmigheid, het gemakkelijk aanspreken der tonen, de mogelijkheid tot dynamische schakeering binnen zeer ruime grenzen en vooral ook de draagbaarheid, waardoor men het instrument zonder bezwaar overal mee kan nemen. Accordeon ensembles (of „bands") schijnen ook in de meest ver schillende deelen der wereld te bestaan. Het is begrijpelijk dat bespelers en bespeelstcrs van behoorlijk gelijkgestemde en dat zijn ze wel! accordeons zich aangetrokken gevoelen tot gezamen lijke muziekbeoefening, waarbij dan natuurlijk één hoofdige leiding noodzakelijk is. Een andere kwestie is, of het gemotiveerd mag heeten, dergelijke ensem bles „orkesten" te noemen. Immers onder de bena ming „orkest" verstaan we een gedifferentieerd or ganisme, uit ongelijksoortige, doch elkaar aanvullende instrumenten opgebouwd. Waar meervoudige bezetting van sommige instrumenten,, zooals van de strijkinstru menten voorkomt is dat om het noodzakelijk klank- evenwicht tegenover de individueel zooveel krachti ger blaasinstrumenten te verkrijgen. Maar een accor deon-ensemble is een complex van gelijksoortige in strumenten, die elk voor zich een compleet organisme vormen en een zelfstandig bestaan kunnen voeren. De vereeniging tot een ensemble geeft alleen aan de tonen meer kracht, evenals een spreekkoor luider klinkt dan een enkele stem. Nu zou het wel mogelijk zijn om ook accordeon ensembles groepsgewijze te laten werken, zóó, dat iedere groep een eigen functie had. Maar dan zou men een polyphone schrijfwijze moeten toepassen, die niet meer binnen het kader van populaire muziekbeoefe- zou liggen. Voor zoover we weten hebben se rieuze componisten nog nimmer proeven in die rich ting genomen; wèl hebben enkele, zooals b.v. Tschai- kowsky en Percy Grainger, een met het accordeon verwant instrument, n.l. de concertina, wel eens in een orkestraal ensemble aangewend. De verrichtingen van „Accordia" hebben we reeds meermalen gehoord en besproken. De dirigent Her man Teunissen heeft den wind ondqr de werkende leden, zoodat hun samenwerking doorgaans tot een heid wordt. Overbodig en in muzikaal opzicht on- wenschelijk lijkt het ons, dat hij de maal met de rechtervoet hoorbaar markeert. Bij vroolijke stukken, waarin ook de drummer de eenige niet-accordeo- nist in actie is, hindert dat niet. maar bij een stuk als het beroemde Largo van Handel, waar het slag werkcomplex bescheidenlijk zwijgt, wèl. Ook over drijft Teunissen o.i. de rubato's b.v. in Strauss' „An der schonen blauen Donau" wel eens, zoodat de voor dracht dan geaffecteerd lijkt, Daartegenover moeten wc juist dan de volgzaamheid zijner ondergeschikten met lof erkennen, want het samenspel blijft ook in die rubato's steeds intact. Wat Teunissen al solist presteert is zeer veel. Hij vertolkte Dinsdagavond Liszt's 2de Rhapsodie. Het was een eigen transscriptie, die htqr en daar van het origineel afweek, maar die zeer aannemelijk bleek en die zijn virtuositeit in een helder licht stelde. Nog een virtuoos liet zich hooren: de xylophonist Johan Gerritsen. Deze bespeelde beurtelings een drie tal instrumenten, n.l. de marimba, de xylophoon en de vibraphoon. soms in zeer snelle afwisseling en toonde daarbij een verbluffende technische vaardig heid, o.a. in een aardige paraphrase over melodieën uit Rossini's „Guillaume Teil". Dan was er nog de humorist Johnny Rovo. Deze had de lachers op zijn hand, maar Teunissen en Ger ritsen verwierven eveneens uitbundigen bijval, en zij lieten hun klavierbegeleiders daarin terecht deelen. Het was een „amusementsavond", geen „concert' dus, Dinsdagavond in de stampvolle zaal van den Haarl. Kegelbond. En daarom kunnen we niet voor alles een strikt-muzikale maatstaf aanleggen, doch werd heel wat ten beste gegeven, waaruit een groote instrumentale vaardigheid bleek en dat. even als het correcte samenspel ook den muziekcriticus kon ver blijden. K. DE JONG. Concert „Bund Deutscher Madchen". Voor de Ortsgruppe Haarlem van de N.S.D.A.P. gaf het orkest van den „B.D.M." Bund Deutscher Madchen van de Obergau Düsseldorf gister avond in onzen Stadsschouwburg een concert waar voor veel belangstelling vooral van de jeugd bestond. Vóór den aanvang van dit concert, heeft de Gaulcider van de Ortsgruppe Haarlem, de heer Gerisch, de aanwezigen en in het bijzonder den commissaris van Noord-Holland den heer Mr. A. J. Backer en den burgemeester, den heer S. L. A. Plelcker met een kort woord welkom geheeten, Het. begrip „Hitler-Jugend" heeft zoo zei de heer Gerisch in Duitschlapd een wezenlijk begrip. Zij vormt de jonge menscbengroepen, die eens hun belangrijke leidende taak in het Rijk zullen in nemen. Op cultureel gebied doet zij baanbrekend werk en hiervan zou dit concert van de B.D.M. uit Düsseldorf dezen avond een bewijs geven. Zeer zeker was het opmerkelijk, wat deze jonge meisjes gisteren presteerden. Ik schat den leeftijd van de uitvoerenden tusschen de 14 en 18 jaar en de namen, die op het programma voorkwamen Handel, Glück, Mozart, Schumann en Haydn toonden reeds aan, hoe ernstig zij deze cultureele taak opvatten. Maar misschien nog meer de wijze waarop zij deze muziek uitvoerden. Zonder dirigent speelde dit. kleine strijkorkest niet alleen met een opmerkelijke accuratesse en een strenge gedisci plineerdheid maar ook muzikaal en fijn genuan ceerd de ouverture en dansen uit de opera Alcida van Handel en de balletmuziek uit de Orpheus van Glück. Een voorbeeld van geacheveerd orkest- spel gaven deze meisjes in het tweede deel van de balletmuziek van Glück, waarin het pizzicato merk waardig knap, teer en gevoelig werd gespeeld. Zeer mooi vooral was het wegstervend pianissimo aan het slot. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5cL klasse, 10de lijst Trekking van Woensdag 4 Juni 1941 Hooge Pryzen f 15.000.— 13652 10.000.— 14970 f 1.500.— 4646 f 1,000.— 4283 6832 12276 14989 f 400.— 7884 8956 9709 10890 1357e f 200.— 5741 10736 11203 18741 f 10?.— 2678 3751 4040 4429 6330 6372 6717 8116 8131 8426 12166 12540 14056 14363 14607 17186 Prezen van f 70. 1092 1145 1158 1247 1250 1433 1606 1645 1747 1774 1789 1859 1885 1921 1998 2120 2183 2354 2370 2409 2467 2608 2634 2710 2722 2742 2905 2940 3048 3313 3356 3419 3432 3921 3943 4156 4158 4256 4322 4536 4559 4648 4710 4712 4731 4808 5010 5034 5064 5270 5325 5540 5551 5584 5775 5814 5832 5860 5950 5978 6022 6058 6092 6106 6192 6356 6388 6525 6604 6729 6807 6914 6983 7186 7194 7312 7318 7327 7462 7561 7575 8104 8105 8119 8178 8203 8261 8290 8326 8348 8400 8448 8501 8507 8666 8889 8970 9146 9158 9270 9494 9514 9538 9645 9661 9691 9702 9706 9740 9787 9850 9864 9867 9878 9962 S992 10020 10024 10222 10346 10364 10368 10465 10514 10604 10719 10853 10857 10859 10913 10942 11026 11074 11366 11532 11563 11692 11871 11878 11915 12034 12175 12196 12283 12456 12578 12646 12658 12668 12727 12764 13024 13117 13197 13273 13623 13693 13806 13832 14209 14253 14364 14419 14591 14643 14661 14783 14797 14818 14829 15017 15057 15142 15152 15228 15250 15461 15490 15516 15530 15562 15794 16009 16066 16084 16247 16516 16607 16779 16925 17301 17423 17466 17492 17552 17585 17591 17762 17802 17810 17952 17961 17997 18295 18362 18464 18532 18568 18577 18674 18686 18782 18923 18956 19017 19265 19306 19406 19411 19637 19724 19794 19878 19892 19970 20160 20185 20186 20238 20276 20343 20391 20401 20427 20638 20651 20790 20807 20826 20998 21012 21044 21415 21564 21616 21700 21715 21823 21827 21834 21845 Nieten 1031 1051 1073 1116 1125 1129 1131 1135 1147 1173 1196 1241 1266 1269 1273 1369 1381 1382 1400 1457 1516 1721 1788 1835 1908 1954 1960 2073 2098 2130 2202 2206 2229 2232 2236 2260 2261 2278 2288 2296 2322 2362 2366 2375 2379 2437 2479 2511 2516 2539 2581 2637 2639 2646 2667 2680 2795 2809 2810 2819 2834 2863 2385 2956 3086 3110 3127 3161 3199 3218 3224 3255 3287 3324 3326 3349 3351 3359 3446 3456 3605 3654 3736 3763 3774 3894 3965 3978 4000 4011 4027 4035 4069 4084 4127 4134 4136 4168 4181 4204 4214 4259 4281 4339 4404 4409 4436 4445 4463 4575 4612 4616 4623 4627 4636 4645 4675 4697 4791 4829 4868 4901 4910 4977 5003 5098 5140 5156 5175 5195 5196 5216 5222 5254 5266 5276 5287 5299 5306 5329 5380 5417 5428 5444 5466 5475 5477 5508 5518 5569 5582 5599 5634 5656 5708 5787 5879 5930 5932 5995 6046 6048 6070 6076 6079 6090 6171 6174 6176 6215 6287 6308 6310 6345 6368 6375 6396 6401 6434 6435 6438 6444 6448 6510 6518 6537 6538 6599 6601 6639 6710 6713 6738 6759 6808 6850 7020 7045 7051 7057 7058 7064 7081 7137 7197 7205 7209 7223 7259 7261 7273 7296 7352 7353 7363 7411 7430 7497 7511 7516 7570 7616 7651 7654 7701 7713 7734 7737 7748 7755 7789 7792 7803 7815 7882 7953 7956 7962 8017 8051 8059 8060 8152 8210 8220 8228 8281 8313 8330 8342 8411 8498 8513 8529 8586 8604 8642 8690 8702" 8732 8773 8805 8857 8867 8876 8898 8917 8962' 8986 8984 9002 9066 9103 9130 9152 9233 9314 9365 9372 9374 9380 941-5 9445 9463 9542 9554 9560 9584 9650 9663 9666 9698 9733 9752 9778 9848 9885 9886 9942 9956 10006 10029 10099 10103 10175 10224 10284 10338 10398 10412 10432 10438 10457 10508 10524 10544 10545 10547 10572 10575 10634 10667 10676 10714 10750 10765 10774 10775 10864 10934 11008 11018 11024 11079 11182 11187 11209 11212' 11247 11268 11324 11344 11347 11360 11400 11411 11451 11505 11513 11565 11606 11654 11663 11688 11690 11694 11766 11820 11859 11862 11874 11946 12069 12087 12100 12126 12145 12198 .12208 12213 12220 12289 12314 12317 12455 12544 12620 12665 12714 12733 12735 12739 12753 12783 12839 12878 12888 12973 13009 13035 13043 13064 13067 13109 13128 13210 13212 13225 13226 13228 13257 13263 13271 13274 13288 13289 13292 13313 13317 13345 13353 13381 13391 13396 13399 13411 13465 13496 13536 13542 13556 13557 13560 13635 13638 13683 13818 13878 13952 13995 14047 14069 14074 14085 14086 14098 14099 14119 14123 14131 14185 14226 14269 14278 14339 14405 14420 14473 14537 14540 14559 14634 14647 14672 14707 14730 14765 14781 14794 14803 14814 14898 14908 14938 14947 14986 15003 15029 15087 15123 15182 15187 15240 15258 15354 15397 15400 15406 15419 15421 15483 15548 15618 15657 35662 15727 15765- 15773 15875 15896 15934 15948 36001 16027 16059 16069 16075 16213 16218 16253 16256 16307 16325 16401 16419 1.6482 16488 16521 16527 165-33 16592 16630 16702 16762 16769 16795 16851 16858 16927 16955 16988 17015 17090 17095 17107 17187 17192 17289 17319 17378 17414 17429 17460 17487 17510 17532 17553 17563 17579 17646 17672 17704 17721 17732 17739 17784 17800 17864 17941 17972 17981 18039 18087 18088 18092 18098 18109 18114 18135 18171 18196 18207 18270 18383 18394 18396 18407 18409 '8457 18461 18484 18488 18505 18507 18541 18581 18677 18683 18804 18810 18824 18872 18885 18937 18943 18952 18959 18966 18968 18979 18982 18988 19043 19054 19055 19059 19099 19149 19160 19199 19274 19296 19330 19335 19365 19376 19456 19471 9510 19525 19530 19532 19652 19669 19673 19682 19697 19715 19717 19735 19740 19741 19755 19736 19876 19892 19925 19975 19982 20002 20039 20045 '0055 20128 20141 20152 20155 20198 20208 20214 0227 20287 20332 20380 20397 20413 20436 20555 0577 20C02 20711 20725 20727 20742 20781 20787 0802 20825 20852 20856 20880 20391 20907 20910 ■0988 21029 21111 21134 21137 21154 21211 21240 '21255 21265 21341 21351 21376 21394 21405 21411 21453 21547 21577 21581 21590 21603 21685 21694 21707 21744 21841 21949 Verbeteringen 5e klasse, 9e lijst: 5618 m. 8618; 5643 m. z. 6643; 11895 m. z. f 70.-5

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8