DORDER D"A'5 JUNI 1941' H X X R' U M'S D A' 'G B E 'A D Duco spreekt Von Bardossy loc. Redevoeringen in het Palazzo Venezia. De Hongaarsche minister-president Von Bardossy, heeit, naar het D.N.B. meldt, gisteravond te half zes in gezelschap van den Hongaarschen gezant bij het Quirinaal een bezoek gebracht aan het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, waar hij een zeer hartelijk onderhoud met graaf Ciano had. Vervolgens begaf hij zich met Ciano naar het Palazzo Venezia. De bevolking juichte hem op zijn tocht door de stad hartelijk toe. Aan het einde van het diner, dat des avonds door den Duce in het Palazzo Venezia is aangeboden ter eere van Von Bardossy heeft de Duce de volgende toast uitgesproken: „Het is mij bijzonder aangenaam u te begroeten uit mijn eigen naam en uit naam van de fascisti sche regeering en u op de hartelijkste wijze welkom te heeten. De betrekkingen van vriendschap vol vertrouwen, die sedert lange jaren Italië en Hon garije verbinden, vinden haar grondslag in idieëele motieven en reden van politieleen en economi- sehen aard. Deze betrekkingen hebben voor de recente gebeurtenissen een bijzondere belangrijk heid en strekking gekregen tengevolge van den strijd, dien Italië en Duitschland voeren voor de verovering van een nieuwe orde en tengevolge van de weloverwogen toetreding van het Hongaarsche volk tot de vernieuwende politiek van de spil De deelneming van de Magyaarsehe natie met Italië en Duitschland is bevestigd en een krachtigen steun is gegeven aan de vorming van het nieuwe Europa. Haar medewerking aan den gcmeenschappelijken strijd heeft het Hongaarsche volk nieuwe en sterker redenen van consideratie gegeven. Met bijzondere voldoening ziet. Italië de verwezenlijking van de gewettigde aspiraties van Hongarije, die Italië zelf voortdurend en van harte heeft gesteund. In de nieuwe orde, die georganiseerd wordt in Europa, zal Hongarije terecht de omstandigheden vinden, die noodzakelijk zijn voor de natuuurlijke ontwikkeling van zijn nationale leven en nieuwe redenen voor nog nauwere betrekkingen en solide toekomst voortgaan samen te werken in strikte gemeenschap pelijkheid van doelen voor den wederopbouw en den vooruitgang van hel Europeesche Donaugebied in het algemeen belang en in dat van de beide vol ken. Met deze gevoelens hef ik mijn glas op, op de welvaart van de edele Magyaarsehe natie, op de ge zondheid van den rijksbestuurder van Hongarije en op uw persoonlijk welzijn. De Hongaarsche minister-president, Bardossy, antwoordde hierop o.a. als volgt: Het geheele Hongaarsche volk, zonder één uitzon dering, heeft een diepe bewondering voor de held haftige en schitterende inspanning, voor den geest van offervaardigheid, dien het geheele Italiaansche volk en zijn roemrijke leger volhouden in het be lang van een betere Europeesche orde, waarop hel stempel zal worden geplaatst door de zegevierende Italiaansche legers. Het Hongaarsche volk herinnetr zich met een onvergetelijke dankbaarheid in u, Excellentie, den eersten staatsman te hebben ont moet die bereikt was de vriendenhand te reiken aan de verminkte Hongaarsche natie. Uw vrienschap vormde een hechte pijler, waardoor het Hongaar sche volk, strikt samenwerkende met de politiek'der spil Rome-Berlijn, een deel heeft kunnen heroveren van zijn gebieden en daarmede een positie die het volkomen rechtens toekomt in Midden-Europa. De Hongaarsche regeering en de millioenen Magyaren, die zich rondom haar scharen, zijn hecht overtuigd dat alleen door samenwerking met Italië en Duitsch land een reorganisatie kan worden verkregen van het Donaubekken op den grondslag van het onwrik bare gevoel van rechtvaardigheid, een reorganisatie, die alleen den waren vrede, de ontwikkeling en het welzijn kan verzekeren aan de volken, die daar wonen. De historische gebeurtenissen der laatste maanden hebben onze volken tot elkander gebracht niet alleen in territoriaal opzicht, maar hebben ook, zoo dat nog mogelijk was, de oprechte gevoelens van sympathie en diep in de harten onzer beide volken gewortelde vriendschap nog versterkt. Aan de zijde van onze machtige vrienden zien wij, Hon garen, met hecht vertrouwen en diepe hoop onze toekomst tegemoet. In dien geest hef ik mijn glas op ter eere van Z.M. den koning en keizer, van zijn doorluchtig Huis, op de gezondheid van Uw Exc., op de grootheid en de welvaart van het Italiaansche volk. Nederlandsch-Indische lichting opgeroepen NEW-YORK, 4 uni. De Nederlandsch-Indische regeering heeft volgens een bericht van United Press uit Batavia de lichting 1923 voor militaire op leiding opgeroepen. (D.N.B.) Japansche bladen over de onder handelingen te Batavia. Ongeduld komt aan den dag. Domei meldt:» De Japansche bladen „Miyako Sjimboen" en „Hotsji Sjimboen" bevatten hoofdartikelen, waarin zij uiting geven aan hun ongeduld over „de vijan digheid van de Nederlandsch-Indische autoriteiten gedurende de in Batavia gevoerde handelsbespre kingen met Japan". Zij dringen er op aan dat Japan „zijn politiek van besluiteloosheid" zal laten varen en ermede zal beginnen krachtige maatregelen tegen Batavia te nemen. De „Hotsji Sjimboen" raadt den NdGer- landsch-Indischen autoriteiten aan de in haar bezit zijnde jongste voorstellen van Japan goed in overweging te nemen. Het blad legt; er den nadruk op dat in haar besluit niet alleen het succes of het fiasco van de onderhandelingen ligt, doch ook de toekomst van het Zuidelijk gebied van den Stillen Oceaan. Beide bladen vermoeden de hand van Engeland en de Vereenigde Staten achter „de dwaze stugheid" van Nederlandsch-Indië, alsmede een verkeerd vertrouwen in de mogelijkheid dat Enge land tenslotte de overwinning op de asmogend- heden zal kunnen behalen, De „Miyako Sjimboen" herinnert in dit ver band aan het recente bezoek aan Batavia van Van Kleffens en Weiter, resp. minister van buitenland sche zaken en minister van koloniën van de Neder- landsche einigrantenregeering te Londen. Het blad schrijft dat de houding van Nederlandsch Indië ten opzichte van. Japan sedert hun bezoek stugger geworden is. De „Hotsji Sjimboen" noemt als bij komenden factor voor de stugge houding van Ned.- Indië dat Batavia de kracht van Japan onderschat, hetgeen men baseert op den tijd welke Japan be steedt aan de vijandelijkheden in China, welke het vijfde jaar zijn ingegaan alsmede op de misplaatste meening dat Japan niet in staat is zijn „druk" te richten op het Zuiden. Het blad betoogt dat. uit gaande van deze dwaling, Nederlandsch-Indië pro beert de handelsbesprekingen met Japan te rekken. De „Hotsji Simboen" schrijft: „Aangezien Joshizawa een laatste nota met onze minimum-eischen reeds heeft overhandigd aan H. J. van Mook, den direc teur voor de afdeeling economische zaken, zouden wij tot Nederlandsch-Indië een ernstig woord van waarschuwing willen richten. De sleutel tot succes of mislukken der onderhandelingen cn tot de toe komst van hel Zuidelijk deel van den Stillen Oce aan, ligt in de handen van Nederlandsch-Indië. Wij dringen er bij Batavia op aan hierover ernstig na te denken en voorzichtigheid aan den dag te leg gen". Japansche en Chineesche verliezen in Sjansi. Grootste veldtocht sinds het uitbreken van het conflict woedde in deze provincie. Het Japansche persbureau Domei dee.lt mede: Volgens een mededeeling van het militaire pers bureau van het keizerlijke hoofdkwartier hebben de Japansche strijdkrachten in het Zuidelijk deel van de provincie Sjansi in de periode van 7 Mei tot 4 Juni, waarin de' grootste veldslag sinds het uitbreken van de Japanseh-Chineesche vijandelijkheden is gevoerd, in totaal 554 manschappen en officieren verloren. De Chineesche troepen, ter sterkte van ongeveer 200.000 man, onder directe leiding van Tsjang Kai Sjek, heb ben ongeveer 100.000 man verloven. Hiervan werden er ongeveer 50.000 gedood, ongeveer 25.000 gevan gen genomen en ongeveer 25.000 gewond. De oor logsbuit bestaat uit ongeveer 250 stukken geschut, 47()lichte en zware machinegeweren, 11.000 lichte wa pens en 600.000 lichte en zware patronen voor mitrail leurs. Luchtaanval op Beiroet, Vier dooden. Volgens berichten uit Beiroet zijn Dinsdagmid dag enkele Britsche vliegtuigen boven Bemoei ver schenen, die klaarblijkelijk een aan den rand van de stad liggende benzineopslagplaats wilden bom bardeeren. Tijdens dezen aanval zijn vier menschen om het leven gekomen. De schade is aanzienlijk. De En- gelschen hebben ook vlugschriften laten vallen. (D.N.B.) Zwitserland's betrekkingen met de groote mogendheden. Over het algemeen bevredigend, constateert bondsraad Pilet. De chef van het Zwitsersèhe politieke departe ment, bondsraad Pilet, heeft Woensdag blijkens een D.N.B.-bericht uit Bern voor den standenraad een rede uitgesproken over de buitenlandsche po litiek, waarin hij in het bijzonder inging op de betrekkingen van Zwitserland met de groote mo gendheden. Deze betrekkingen moeten onder de hcerschende omstandigheden ook over het geheel bevredigend worden genoemd, Amerika bijv. heeft, zich bereid getoond begrip te hebben voor de bijzondere be- noeften van Zwitserland. Zwitserland zal niets na laten om dit begrip ook verder te behouden. Met Rusland heeft Zwitserland zoo juist een handels overeenkomst gesloten, waarvan een vergroote en succesvolle samenwerking kan worden verwacht. Het Britsche rijk behoudt jegens het land de sym pathie die het van oudsher gehad heeft jegens het land van de bergen. Het is echter nog te wenschen dat Engelana's blokkade-politiek rekening houdt met de behoeften van Zwitserland. Met Frankrijk is Zwitserland ook verder verbonden door de vol strekte vriendschap die de beide landen in den loop der eeuwen verbonden heeft. Wat Italië be treft, toont het feit dat kort geleden een nieuwe handelsovereenkomst is gesloten dat de traditionee- le betrekkingen tusschen de beide staten hartelijk zijn gebleven. Italië heeft jegens Zwitserland een groot begrip getoond, vooral ook sedert het begin van den oorlog. Aan de betrekkingen van Zwitser land met Duitschland wordt van den kant van Zwitserland een bijzonder belang gehecht. Te allen tijde heeft Zwitserland met zijn grooten nabuur in het Noorden, die in het sociale drama, dat geheel Europa op het oogenblik hervormt, de algeheele aandacht tot zich trekt, een uitwisseling van den meest verschillenden aard en van vitale beteekenis onderhouden. Men kan met voldoening constateeren dat de betrekkingen van Zwitserland met het Duit sche rijk meer en beter zijn dan correct. Uit troe bele bron worden vaak valsche geruchten verspreid, die in de hoogste mate betreurenswaardig zijn en die met nadruk van de hand moeten worden ge wezen. (Foto Hoffmann) Der Deutsche Soldat besitzt die besten Waf- fen der Welt und wird noch bessere erhalten! Die Bildserie zeigt den Führer und vermittelt einen Quer- schnitt aus der deutsehen Rüstungsindustrie sowie aus dem Einsatz der deutschen Wehr macht. De Duitsche soldaat bezit de beste wapenen der wereld en hij zal nog betere krijgenl De fotoserie toont den Führer en bevat een greep uit de Duitsche bewapenings» industrie en den inzet der Duitsche Weermacht.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8