Jiuast en £ettecenj Orgel-Voordrachten AGENDA Fietsradio. Van der Hoogt-prijs voor Vasalis Eigenaardigheden «r «r j Aspirin |A AND AG 9 JUNI 1941 H X A R E M'S DAGBCAD Amsterdamsch Conservatorium. voor den Prijs van Uitnemendheid door J. A. de Klerk. Om tot het eindexamen voor den „Prijs van Uit- tmendheid" vroeger ook wel „Prix d'Excellence" 1 alleen maar „Prix'' genoemd te worden toege len, moet men het einddiploma van het Amster- imsch Conservatorium met de hoogste cijfers voor meeste vakken natuurlijk voor het hoofdvak fhaald hebben. De toekenning van den „Prijs" ge biedt door een telkens voor dit doel benoemde mmissie, waarin behalve de directeur van het Bist. Conservatorium 'twee buitenlandsche deskun- De organist Albert de Klerk. (Foto Stapl Bilderdienst) gen en de laatste jaren ook de regeeringsgecommit- >rde, die bij alle examens aanwezig moet zijn, zit- g hebben. Aan het openbaar examen gaat een tentamen lige weken vooraf. Voor dat door dezelfde com- ssle (behalve den regeeringsgecommitteerde) te hou- tentamen zendt de candidaat een lijst van wer- als repertoire in. De commissie kiest daaruit nige, die hij ten overstaan van haar moet voordra- a. Uit deze wérken wordt dan weer een keuze ge- voor het programma van het openbare examen, it openbare examen is een plechtigheid, die men ligszins met een academische promotie zou kunnen rgelijken. De commissie on de candidaat zijn in ondkleedij een ambtsgewaad als de toga der aca- nische hoogleeraren bestaat voor de docenten aan iziekconservatoriums nog niet het podium der al, waar de voordrachten gehouden worden, is met nten versierd. let ligt voor de hand, gezien de eischen die er voor iteld worden, dat de Prijs v. Uitn. betrekkelijk zei- wordt behaald. Ditmaal was het voor Haarlem bijzondere gebeurtenis, omdat aan onzen jongen dgenoot Albert de Klerk de eer te beurt viel, en slechts één jaar, nadat hij een schitterend eind- men met als hoofdvak orgel had afgelegd. De sie bestond uit de heeren Prof. Fritz Heit- nn (Berlijn), Prof. Flor Peeters (Mechelen) en den ecteur van het Amst. Conservatorium Willem An- essen, terwijl als gecommitteerde der regeering Dr. nis Walter Boer aanwezig was. De groote zaal was na geheel gevuld met belangstellenden uit muzi- le kringen, bestuursleden, docenten en leerlingen het Conservatorium, terwijl ook de Pers vertegen- ordigd was. Albert de Klerk droeg het volgende programma .Preludium en Fuga" in a kl. t. van Bach, Va- ties „Onder een Linde groen" van Sweelinck, iento de falsas de cuarto tono" van De Heredia", reludium en Fuga in E gr. t. van Vine. Lübeck, ariaties en Finale over een oud-Vlaamsch lied" Flor Peeters, „Concert voor Orgel en orkest" van tlzelven, waarna hij tot besluit fmproviseerde over van twee door Prof. Heitmann opgegeven thema. 11 zijn voordrachten muntten door groote helder- d en kleurrijke registrecring uit. Misgrepen, on- enheden of troebelingen kwamen in het spel van de Klerk niet voor. Zijn opvatting van Bach's rk had volgens veler meening wat stoerder kunnen i hij gebruikte veel zachte en fijne registers prachtige détailleering verdiende toch lof. Ook bij eelinck's werk gebruikte hij voornamelijk zachte listerszijn exact staccatospel, ook in gevaarlijke ongen, trok hier de aandacht. Een groot contrast erde het gedragen, ernstige stuk van den oud- lanschen componist S. de Heredia, waarna het werk Bach's tijdgenoot Lübeck een zonnigen indruk akte. Flor Peeters hoogst interessante Variaties Hen den uitvoerende voor extreme moeilijkheden, oral wat het pedaalspel betreft, waarin Peeters een H€BT U 66N AFSPRAAK? Een minder aangename adem kan een goede indruk totaal bederven. Houdt Uw mond frisch me! Eén tabletje zuivert na éér» mmuut Uw adem van iedere rh*i£> (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG '9 JUNI. Frans Hals Theater: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.30 8.45 uur. Luxor Theater: „Bruidegom in angst", 2.30, 6.30 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Als mannen op reis gaan". 10, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Het vliegersvei'haal „D III 88", 2, 6 30 8.45 uur. Zand voort: Vergadering van den gemeente- ad, 4.30 uur. DINSDAG 10 JUNI. Gemeentelijk Concertgebouw: Volksconcert O.V., 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling .n 89 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en s avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des onds acht tot des morgens acht uur (ook op mdag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, 11. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, l 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. De naam Witte Heerenstraat bewaart de herinne ring aan het klooster der Witte Hoeren, ook wel de Proostdij der St.-Anthonisheeren genoemd. Dit kloos ter bezat hier in de vijftiende en zestiende eeuw belangrijke bezittingen, waartoe o.m. terrein en op stal van dc Zijlstraat tot en met de tegenwoordige Luthersche kerk behoorden. Op dezen grond lag het Coo(p)mans hof, een bezit ting van het St.-Nicolaas- of Coomansgilde, later Cra- mersgilde genoemd, dat reeds in 1411 bekend was, een eigen gilde-altaar in de Bavokerk bezat en vrij ruime inkomsten moet bezeten hebben. Toen dan ook in 1611 aan de Witte Heercnsteeg (de naam straat dateert van nog niet zoo lang geleden! een perceel grond te koop werd aangeboden, legde het Coomans gilde er de hand op en twee jaar later verrees er de nieuwe stichting, die in 1644 werd uitgebreid met een gildekamer voor Deken en Vinders welke kamer In 1645 werd ingewijd. Na de opheffing der gilden in 1798 verviel de oor spronkelijke bestemming ook van deze stichting en kwam zij aan dc stad, die haar in 1854 verkocht aan Adrianus van den Bosch, van wien wijlen de heer A. Enschedé het overnam. Deze heer Enschedé heeft het voormalige Gilde- huis in 1873 zooveel mogelijk in zijn ouden vorm laten restaurecren. waartoe ook het herstel behoorde van de poort, die toegang tot de Gildekamer ver leende. Bij die restauratie nu vond men den ouden gevelsteen, die vroeger boven de poort had ge staan, verborgen onder twee vloeren in het gebouw terug, waarna hij weder op de oude plaats is terug gezet (Adv. Ingez. Med.) buitengewoon virtuoos is. De Klerk beheerschte ze volkomen en gaf overal door zijn registreering en technisch meesterschap de bij dit harmonisch gecom pliceerde stuk niet gemakkelijk te bereiken klaar heid. Een chromatisch voortstormende en een in het karakter van een koraalspel gehouden Variatie gin gen aan de Finale vooraf; deze Finale begint als een Scherzo, doch bouwt zich meer en meer op totdat het thema canonisch in pedaal- en middenstemmen zich tegen snelle discantfiguren doet hooren. Albert de Klerk's Orgelconcert begint: met afwis selende zinnen voor orkest en solo-instrument. Dit laatste schijnt door het geheele stuk heen voortref felijk behandeld; de orkestratie echter schijnt niet steeds effectvol of doelmatig. De eigenaardige indee ling van het werk: Larghetto. Allegro, Larghetto, Al legro, doet aan die der antieke Sonates denken. Het eerste allego heeft een bewegelijk eerste thema, een gedragen tweede themagroep; de doorwerking bevat een fugato. Het tweede Larghetto wekt even herinne ringen aan de as min.-Orgelfuga van Brahms in het laatste Allegro heeft een contrapunt.ische doorwerking van de voorafgegane thema's plaats. Het geheel is modern georiënteerd werk, dat groote begaafdheid toont.De versterkte orkestklasse onder Andriessen's leiding werkte daarin mee. Hierna volgde de verplichte Improvisatie. Prof. Heitmann had 2 thema's opgeschreven- één van Joh. Gottfr. Walther (1684—1748) en één oud-Nederlandsche melodie. Willem Andriessen gaf het papier aan De Klerk, die na kort beraad het eerste'koos. Weer zette hij zich op de orgelbank en improviseerde een kolos sale fantasie, waarin het thema telkens een verschil lende rol vervulde. Daarna construeerde hij voor de vuist weg een fuga, waarin het thema ook in de ver grooting optrad en die imposant eindigde. Een donderend applaus volgde op deze schitterende improvisatie. De commissie trok zich even terug, maar keerde spoedig weer, waarna Andriessen meedeelde dat de Prijs met algemeene stemmen en met volledige in stemming van den gecommitteerde aan Alb de Klerk was toegekend. Op bijzonder hartelijke wijze sprak Andriessen (die behalve op het klavier ook als spre ker een goed improvisator is) den jongen begaafden toonkunstenaar toe. Hij wees hem daarbij op de be langrijke en schoone taak. die de organist te vervullen heeft en haalde herinneringen uit zijn eigen jeugd, toen zij zelf wel eens aan het orgel in de Jozefskerk te Haarlem zat, op. Tenslotte deeide hij hem als ver rassing mee, dat het Hoofdbestuur van de M. t. B d. T. aan Alb. de Klerk den door wijlen den heer Dudok van Heel ingestelde Jubileumprijs had toegekend. In 9 jaar was deze Prijs niet verleend. Het is dus een bijzondere onderscheiding. Velen kwamen daarna den bekroonde gelukwen- schen. De voorzitter van de Ver. van Conservatorium leerlingen bood hem namens de leerlingen een bio grafie van Sweelinck als huldelijk aan. Ook het aan wezige bestuur van de Stichting Amsterd. Conserva torium complimenteerde den heer De Klerk, de voor zitter deed dat in een waardeerende toespraak. Daarmee eindigde het officieele deel van dezen avond, waarvan de jonge toonkunstenaar het middel punt was en die de aangenaamste indrukken van zijn sympathieke, bescheiden natuur en de hoopvolste van zijn begaafdheid schonk. Albert de Klerk zal zijn weg wel vinden. K. DE JONG. ORGELBESPELING TE HAARLEM. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Dinsdag 10 Juni, 's avonds van 89 uur, door den heer George Robert, luidt als volgt: 1 Veni creator Jean Titelouze (15631633). (4 Versets). 2. Fantasia en Fuga g. kl. t. J. S. Bach. 3. Ave Maris stella Marcel Dupré (3 Ver sets). 4. Twee Rhapsodieën over Bretonsche liederen C. Saint-Saëns. A, Choraal III C. Franck, (Volgens eèn bericht uit Zweden heeft een Zweedsch ingenieur een radio ontvangtoestel ge construeerd dat op de fiets kan worden meegenomen en een zeer helder geluid geeft.) Ook niet radio, dat bleek wel, Staan de technici voor niets, Waarom autos met een toestel En geen toestel op de fiets? Zoo heeft, blijkt het, kortgeleden Een vernuftig Zweed gedacht, Nu deelt hij de wereld mede, Dat het kunststuk is volbracht. Nou, het zal nog wel wat duren In ons landje, denk ik zoo, Voor wij onze fiets besturen Met „aan boord" een radio. Voor wij 's ochtends lustig rijden Naar kantoor of naar fabriek En ons laten begeleiden Door een mopje dansmuziek. Moeten we ernaar verlangen? Het is waar, een vlotte mop Of een marsch of frissche zangen, Fleuren ft stadsrumoer wel op. Maar waar heele zwermen rijden Zie ik toch een risico, Doordat men zich af laat leiden Door de klank der radio. Dat kan op de drukste plekken In een Zondagmiddagstoet Heele botsingen verwekken. Waar ik niet aan denken moet. Dan, als elk stations kan nemen Naar een keus uit, zeg maar, drie Denk eens aan wat 'n problemen, Wat een aartscacaphonie D' overheid zou zeggen moeten, Voor dit ons bedreigen kon, Heden, op verbeurt van boete Dit of dat slechts fietsstation. Alles bij elkaar genomen Geloof ik. dat ik maar wensch, Dat ze hier zoo gauw niet komen. Radio heeft ook een grens. P. GASUS. Volksconcert H. O. V. Het volksconcert dat Dinsdag avond 10 Juni in de Gem. Concerzaal te Haarlem zal worden ge geven, wordt geopend met de Symphonie in Bes. gr. terts van Joh. Chr. Bach. De hobo-solo in het prachtige tweede deel wordt gespeeld door Jac. Moolenyzer. Corry Koppen zal het Piano-Concert in G. gr. terts van W. A. Mozart voorgedragen. Het tweede programmadeel begint met de ouverture „La Princesse Jaune" van C. Saint- Saëns, dat gevolgd wordt door de Prélude „L'après midi d'un Faune" van Cl. Debussy Het concert wordt besloten met drie deelen uit de „Impressions d* Italië" van G. Charpentier. Drie stukken die indrukken weergeven uit het zonnigs Italië, Wijnaendts Francken-prijs voor Vestdijk Onder voorzitterschap van mr. M Nijhoff hield de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde haar jaarlijksehe vergadering te Leiden. De aanmoedigingsprijs, de zgn. Lucie B. en C. W. van der Hoogtprijs werd op voorstel van de commissie voor schoone letteren toegekend aan den dichtbundel „parken en Woestijnen" van mevr. M. Droogleever FortuynLeenmans. Aan de toelichting is het vol gende ontleend: Toen Vasalis, de schuilnaam van mevr. Droogleever Fortuyn haar eerste gedichten in de tijdschriften „Groot Nederland" en „Werk" publiceerde, veroor zaakte dit in den kring der poëzieminnaars een bijna blije opschudding. Kort daarna verscheen haar no velle „Onweer". De eerste indrukken omtrent dit ta lent werden hierdoor verstevigd: ook deze novelle was boeiend, suggestief en oorspronkelijk In hooge mate. Het eerste bundeltje werd met verlangen beid. Dat bundeltje poëzie nu „Parken en Woestijnen" draagt de commissie van schoone letteren voor tei bekroning met den van der Hoogtprijs, den aanmoe digingsprijs. Want de verzen in dit bundeltje zijn van een gehalte, dat men zeker de hoop mag uitspreken dat deze dichteres niet zal ophouden te dichten, wijl wij haar geluid nu reeds als een stem in onze poezië erkennen. De Wijnaendts Francken prijs 1941 werd toegekend aan Simon Vestdijk voor zijn roman „Albert Verwey en de idee". Aan de toelichting der commissie van de Wijnaendts Francken prijs 1941 is het volgende ont leend: Daar reismoenijkheden een samenkomst be lemmerden. werd gepoogd schriftelijk tot overeen stemming te geraken omtrent den aan het bestuur voor te dragen candidaat. De bij den secretaris der commissie binnenkomende stemmen bleven echter verdeeld tusschen vier candidaten, en wel tusschen Vestdijk voor zijn ..Albert Verwey en de idee". Ed. Hoornik voor zijn „Tafelronde", dr. W. A. P. Smit voor zijn „Dichters der reformatie in de zestiende eeuw" en D. A. M. Binnendijk voor zijn opstellen „Zin en tegenzin". Toen dus langs schriftelijken weg geen overeen stemming bereikt werd tusschen de commissieleden, is tot een bijeenkomst overgegaan. Bij stemming werd besloten het genoemde werk van Vestdijk ter bekro ning voor te dragen. BANKETBAKKERS NAAR BERLIJN. 's GRAVENHGE, 8 Juni. Zondagmorgen ver trekken 17 Nederlandsche banketbakkers, onder wie ook enkele gezellen naar Berlijn, om daar op de vakschool aan de Steglitzerstrasse een cursus van veertien dagen te volgen, voornamelijk In ver band met het gebruik van vervangingsmiddelen. Het bezoek, waartoe de uitnoodiging was gericht tot de Ned. Banketbakkersvereeniging. wordt geor ganiseerd door het Reichsinnungsverband, terwijl het gezelschap onder leiding staat van den heer C. A. Ales te 's Gravenhage, voorzitter van de afdeeling aldaar der Ned. Banketbakkersvereeni ging. welke afdeeling is aangesloten bij het Front van nering en ambacht, en landelijk leider van de bakkersvakgroep van dit front. in Haarlem en omgeving. De Coomanspoorf De Coomanspoort aan de Witte Heerenstraat. (Foto De Haas) Poort en steen kunt ge thans nog in de Witte Hee- renstraat bekijken Het poortje, opgetrokken uit rooden baksteen, onderbroken door grijzen zand steen, vertoont weinig bijzonders al Is het op zich zelf knap metselwerk, doch meer aandacht vraagt de steen, die St.-Nicolaas vertoont met twee kinder figuren. In den linkerbovenhoek ontwaart men het wapen of blazoen van het Coomansgilde. nl. een arm, een wolk komende, houdende een weegschaal. Onder aan den steen leest men: T. Coomans Hof Ao. 1659. Ziedaar dan het laatste uiterlijke getuigenis van het eertijds bloeiende Coomansgilde. Want daar achter ligt nog altijd de Gildekamer, waarover we misschien een volgenden keer eens Iets mededeelen. l! X ht d&yttUt/uuS! (Adv. Ingez. Med.) Antwoord van Ned.-Indië in Tokio ontvangen. (Men zie ook pag. 4). TOKIO, 9 Juni. (Domei.) De vroege ochtend editie van het blad „Nitsji-Nitsji" meldt dat de vol ledige tekst der antwoordnota van de Nederlandsch- Indische regeering alsmede een boodschap van de Japansche delegatie in Batavia, waarin de legeering in Tokio om nieuwe instructies verzocht wordt. Zondag hier is ontvangen. De telegrafische bood schap van Kenkitsji Josjizawa, den leider der Ja pansche delegatie, hoewel niet bekend gemaakt, schijnt zeer uitvoerig te zijn. Het blad weet voorts te melden dat er een ministerïeele bespreking ge houden zal worden om do boodschap nauwkeurig te bestudecren. Conferentie in Tokio over antwoord van Batavia. TOKIO. 9 Juni. (DNB) Nadat gisteren het ant woord van Batavia op de Japansche voorstellen in Tokio volledig was ontvangen, vindt hier heden een conferentie plaats, waaraan niet alleen het mi nisterie van buitenlandsche zaken, doch ook het leger, de marine, het organisatiebureau en, ver schillende andere belangrijke afdeelingen zullen deelnemen. Naar in bevoegde kringen van Tokio verluidt, kan men voor morgen geen beslisingen verwachten, vooral daar hier sprake is van een uitvoerig docu ment, welks onderzoek geruimen tijd vereischt. Over den inhoud van het antwoord van Batavia bewaart men in Tokio evenwel een volkomen stil zwijgen, hoewel de pers van een „volledig onbe vredigend antwoord" blijft spreken. Het blad „Tokio Asahi Sjimboen" verwijt aan Batavia opnieuw onoprechtheid en schrijft: daar hier blijkbaar sprake is van het laatste woord va* Nederlandsch-lndië. zijn naar de meening van be voegde Japansche klingen, nieuwe onderhandelin gen volkomen overbodig. Nieuwe instructies van Matsoeoka aan Japansche delegatie te Batavia? TOKIO, 9 Juni (Domei) Officieele Japansche kringen blijven zich uiterst gereserveerd toonen ten aanzien van de beweerde crisis in de besprekingen te Batavia. Een onbevestigd bericht houdt in dat Matsoeoka, de minister van buitenlandsche zaken, voornemens is nieuwe instructies te sturen aan de Japansche delegatie te Batavia. Dit zou over en kele dagen gebeuren. Hiermede zou de weg geëf fend worden voor nieuw contact tusschen de dele gaties van Japan en Nederlandsch-Indic. Van wel ken aard de nieuwe instructies zijn. kan nog niet gezegd worden. Evenwel wordt de schaduw der oeteekenis daarvan vooruitgeworpen door berich ten dat "Matsoeoka voornemens is heden alle be trok^- r^-^cringsdepartementen te confiulteeren»

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5