Haarlem's Dagblad Verbitterde strijd in Syrië. isprekingen te Batavia aatste stadium Haveninstallaties te Alexandrië gebombardeerd. Hardnekkige verdediging der Franschen. jf JAARGANG No. 17783 jgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote utstraat 93, bijkantoor SoendapJein 37. Postgiro- anst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. lefoon. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie (00, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, J25 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 10 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V£- Groentjes zie rubriek. De Arbeidsdienst voor meisjes GRAVENHAGE, 9 Juni. De Staatscourant t een besluit van den secretaris-generaal van het rtement van algemeene zaken betreffende den «idsdienst voor meisjes". Aldus wordt blijkens el 1 van dit besluit de betreffende afdeeling emd van den Nederlandschen Arbeidsdienst, kei 2 bepaalt, dat besluiten, beschikkingen en alle ie door het daartoe bevoegde gezag gestelde of te >n regelen betreffende den Nederlandschen Ar- idienst niet van kracht zijn voor den Arbeids- it voor meisjes tenzij uitdrukkelijk anders wordt aid. :hers, 1—18 RCH meer -RCH ;steld i den i een alle n op- haar mee- ïmid- -d en lental tena- S het hoten npar- e bal over- II te evor- rder- een verhooging van de huur van landhuisjes toegestaan. JRAVENHAGE,'10 Juni. Velen, die in andere hun vacantie doorbrachten in het buitenland e kampeerden, zullen dezen zomer landhuisjes n huren of eenvoudig gemeubileerde buitenver- Er bestaat inderdaad voor dergelijke vacan- vogelijkhedcn een groote belangstelling, die er in nige gevallen toe heeft geleid, dat verhuurders buitenhuisjes den huurprijs gingen verhoogen. gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aan- op. dat het huurprijsbesluit de verhooging van i boven het peil van 9 Mei 1940 uitdrukkelijk ver- Dit besluit is ook van toepassing op gemeubi- e huizen of gedeelten daarvan. Elke verhooging den huurprijs is dus strafbaar en de gemachtigde de prijzen zal niet aarzelen in te grijpen, wan- men zich niet aan de bepalingen houdt. Het is •rs in geen enkel opzicht aanvaardbaar, dat door de joging van huurprijzen minder kapitaalkrachti- niet in de gelegenheid zouden zijn dezen zomer ten tijd buiten te verblijven. ichten kunnen worden ingediend bij de plaat- e politie en bij de inspecteurs voor de prijsbe- ching. Teylerplein te Haarlem. Er komt geen speelplaats. n de zijde van het Haarlemsche gemeentebestuur |t ons medegedeeld, dat niet zal worden uitge- d de wijziging van het Teijlerplein (het inrich- an het middengedeelte tot speelplaats met plant- aanleg daaromheen) waartoe de Regeerings- nissaris op 5 Mei j.l. besloot. Gedeputeerde in van Noord-Holland maken bezwaar tegen de ve, welke aan bedoelde wijziging is verbonden. Bchen hier ey tal eel patiënten in de ziekenhuizen te Haarlem. teming in het le kwartaal van 1941 IOÏ-jVo. j vestigden er reeds de aandacht op, dat er laats ten tijd veel patiënten in de Haarlemsche nhuizen worden verpleegd. Nu de Statistische vens der geméente Haarlem over het le kwar- van 1941 zijn verschenen, blijkt het verschil hetzelfde tijdvak van verleden jaar al heel 'heel of gedeeltelijk voor rekening der ge- ïte werden verpleegd patiënten met het vol- e aantal verpleegdagen: le kw. le kw. 1940 1941 Elisabeths Gasthuis 13794 16017 onessenhiiis 10198 10276 astichting 12471 14455 'ohannes de Deo 3215 3105 sziekenhuis 251 286 Totaal 39929 44139 dit kwartaal zijn er dus 44139 verpleegdagen ïest tegen.39929 in hetzelfde tijdvak van 1940. vermeerdering dus van 4210. Een toeneming lOJd pet. Dc toeneming der bevolking is niet •dan 1 \A pet. een vorige beschouwing hebben wij reeds me- ideeld, dat dc directeur van den Gemeentelij- Geneeskundigen Dienst te Haarlem voor de eming geen direct aanwijsbare factoren kan even, wel is hij overtuigd dat deze geweten worden aan verschillende los van elkaar ide omstandigheden, die voor een deel het ge- van den oorlog zijn. toeneming is het grootst in het St. Elisabeths uis en in de Mariaslichting. Voor beide is het •eer 15 pet. Hel a«fntal patiënten van het Dia- ssenhuis nam daarentegen slechts met 68 toe, ts meer dan pet. het eslis- van weest st na auten bijna was ;werk even. lage- L Na tjully werd fkens :roote l. Doll inspel werd t ge- :ot er raden I bij het 'enlo- •doel- Doll, bal Conferentie te Tokio mei meldt uit Tokio: De vertegenwoordigers alle betrokken regeeringsdepartementen zijn rmiddag om 2 uur in een gemeenschappe- conferentie bijeengekomen om de houding Japan tegenover het antwoord van Neder- ch-Indic op de Japansche voorstellen ti ■eken. De conferentie duurde tot aan den and. Voordal de gemeenschappelijke confe- e begon, hadden de uitvoerende ambtenaren het Departement van Buitenlandsche Zaken morgens om 19 uur een gedachtenwisseling, vah het resultaat zou geweest zijn, dat zij U11 houding volharden. Hoewel er geen of- ile aanwijzingen beschikbaar zijn, meent mén welingelichte kringen dat de besprekingen te via haar laatste stadium bereikt hebben en over het uiteindelijke resultaatnog niets izekerheid te zeggen valt. Het D.N.R meldt uit Tokio, dat men vol- is de Tokio Nisji-Nisji tot de slotsom is ge nen. dat er onder de tegenwoordige om- mciigheden geen mogelijkheid voor overeen- Tnming met Nederlandsch-Indië bestaat. Volgens een officieuze mededeeling ver- cht men, dat de leider der Japansche han- isdelegatie te Batavia spoedig zal worden Uggeroepcn. ilgens een bericht van United Press uit Tokio de „Asahi Sjimboen". in aansluiting op de me ding. dat Maandag een conferentie tusschen den der regeering en de leiders der Japansche Ikrachtcn zou plaats hebben om de toekom- betiekkingen van Japan tot Nederlandsch- te bespreken, als zijn meening te kennen, dat ituotie buitengewoon ernstig is, daar Ned.-In- hei .Tapai -che programma verworpen heeft, koestert hier slechts geringe hoop, dat de be tingen wéér opgenomen zullen worden daar Wwoord van Nederland-Indië op de Japansche stellen „uitèfst onbevredigend" was. Meer dan honderdduizend personen namen aan de Macedonische demonstratie te Sofia deel. In den optocht werden Duitsche en Italiaansche vlaggen mee- gevoerd. (Foto WeltbildPax Holland) Duitsch weermachtsbericht: Actie boven Zuid-Engeland. BERLIJN. 9 Juni (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duikbooten hebben vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijke» inhoud van 31.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Formaties van het Duit sche luchtwapen hebben in den nacht van 7 op 8 Juni een nieuwen, bijzonder succesvollen aanval gedaan op het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië. Verscheidene zware bomtreffers werden, ondanks de hevige afweer, op haveninstallaties cn marine- depóts geplaatst. In voor den oorlog belangrijke installaties ontstonden verscheidene groote bran den. In de Britsche wateren hebben gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht twee koopvaarders met 7.000 b.r.t. m totaal tot zinken gebracht en de haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland gebombardeerd. Overdag heeft een gevechtsvliegtuig een op slagplaats van grondstoffen in Zuid-Engeland ge bombardeerd. In Noord-Afrika werden opnieuw Britsche ge- schutstellingen voor Tobroek met artillerievuur be stookt. Door formaties Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegers zijn versterkingen en luchtdoelbat terijen bij Tobroek met zeer goede uitwerking aan gevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten West-Duitschland aan gevallen. Onder de burgerbevolking vielen oenige dooden en verscheidene gewonden. Militaire of oorlogs-economische: schade wgrd niet aangericht. Branden in verscheidene woonhüizen konden snel gebluscht worden In de periode van 4 tot 8 Juni verloor de vijand tien vliegtuigen. Hiervan werden er acht in lucht gevechten en twee door patrouille vaartuigen neer geschoten. In dezelfde periode gingen 9 eigen vlieg tuigen verloren. Luitenant- kapitein Heinrich Liebe en luitenant ter-zee eerstq klasse Endrass hebben als vierde en \ijfde duikbootcommandant elk meer dan 200.000 b.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht. In de gevechten om Kreta hebben zich de onder bevel van majoor Koch, kapitein Altmann en eerste luitenant Genz staande afdeeli.ngen valscherm jagers door dapperheid en heldenmoed bijzonder onderscheiden. De onder bevel van generaai-majoor Meindl, ko lonel Braer, kolonel Ramke en kolonel Sturm staande afdeelingen valschermjagers hebben in hardnekkige gevechten de grondslagen gelegd voor de verovering van Kreta". Op nieuw luchtgevechten hoven het Kanaal. Twee Engelsche jagers neergeschoten. Bij luchtgevechten boven het Kanaal hebben Duit sche jagers gistermiddag, naar het D. N. B. meldt, twee Britsche jachttoestellen van het type Spitfire neergeschoten. Een derde machine, die ernstig werd getroffen, trachtte de Britsche kust te bereiken, een breed rookspoor achter zich latend. Ten Noorden van Ameland is gistermiddag boven dien een Britsch gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim door Duitsche jagers aangevallen en neergeschoten. Vijfhonderd K.M. ten Westen van de Faröer-cilan- den heeft een Duitsche langeafstandsbommenwer- per, volgens een radiobericht een Britsch koopvaardij schip van 3000 b.r.t. zoo zwaar getroffen dat het be gon te zinken cn de bemanning in de booten moest gaan. In hetzelfde zeegebied werd een tweede koop vaarder van 5000 b.r.t in brand geworpen. Beide schepen moeten als verloren worden beschouwd. Een vissclier. die de visch maar voor het grijpen had. De visscher greep echter niet, want het was doode visch, die, waarschijnlijk tengevolge van z.g. kwaad water, gisteren in het Zuider Buiten Spaarne dreef, zoodat alleen rle poesen uit de buurt interesse toonden. (Foto De Haas) Koffietlieven door Amsterdamsche politie gegrepen. Een veem was hun werkterrein. Uit een der veemen in de hoofdstad werden in den laatsten tijd voortdurend kleine hoeveelheden koffie vermist, in gewicht varicerende tusschen 5 en 10 KG. Het feit dat verschillende nasporingen geen resultaat opleverden schijnt den dader naar thans is gebleken iemand van het veemper- soneel stoutmoediger gemaakt te hebben. De man kwam n.l., vergezeld van zijn vader, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. per roeiboot .naar het veem, wist met behulp van een valschen sleutel binnen le komen cn toe was het een „koud kunstje" twee balen koffie, ieder van 60 KG, mee te- nemen. Dat zij daarbij terloops nog enkele kistjes sigaren naar het bootje lieten verhuizen, mag wel als een rechtmatige belooning voor hun nachtelijken arbeid worden beschouwd. Helaas begon na dit bezoek de pech voor de beide dieven. Een der balen geraakte al spoedig te water. De andere zak koffie werd evenals met de reeds eerder gestolen koffie was gebeurd naar een heelster in de Jordaan gebracht. De groote hoe veelheid zal er echter oorzaak van zijn geweest, dat ditmaal de politie er spoedig de lucht van kreeg. Het duurde niet lang, of zoowel de beide inbrekers als de heelster en haar zoon werden door de po litie gearresteerd. Ook het gestolen goed is in beslag genomen. De totale hoeveelheid van de gestolen koffie kon tot nu toe nog niet worden vastgesteld. Het onderzoek der centrale recherche in deze zaak duurt voort. (ANP). Jeugd eii werkloosheid. Het verloop op de arbeidsmarkt te Haarlem. In ons vorig nummer hebben wij al medege deeld dat het aantal werkloozen te Haarlem thans 3163 bedraagt. Naar ouderdom zijn die werkloozen als volgt verdeeld: 1417 jaar: 116, 1830 jaar: 790, 3164 jaar 2096 en boven de 65 jaar 161. Interessant is na te gaan hoe de jeugd zich in deze periode van crisis, van werkloosheid en van oorlog heeft gedragen. Uit de Statistische Gegevens der gemeente Haar lem stelden wij de volgende vergelijking samen van het aantal werkloozen in hetzelfde tijdvak van de jaren 19391941. Deze statistiek ziet er als volgt uit: 1939 1940 1941 14—17 jaar 84 76 116 1830 jaar 1568 739 790 31—64 jaar 3800 3261 2096 boven 65 jaar 135 140 161 Totaal 5587 4216 3163 In die twee jaren is het aantal werkloozen te Haarlem dus gedaald van 5587 tot 3163. Een ver mindering van 2424 of 43T< pet. Het aantal jongens van 1417 jaar dat zonder werk was is in de jaren iets gestegen. Daaren tegen is de werkloosheid onder dc jongelui van 18 tot 30 jaar gedaald van 1568 tot 790. Een daling dus van bijna 50 pet. Opmerkelijk is dat in de groep volwassen werk lieden (3164 jaar) de daling in het laatste jaar veel sterker is geweest dan in het daaraan voor afgaande jaar. Van 1939 tot 1940 was de vermindering 539 cn in het jaar 19391940 niet geringer dan 1165. Natuurlijk heeft het feit dat een groot aantal Haarlemsche arbeiders in Duïtschland en Frankrijk is gaan werken invloed gehad op de vermindering van het aantal werkloozen. Ook is het mogelijk een vergelijking te maken betreffende de verschillende beroepen. Het aantal werkloozen was als volgt verdeeld Handels- en kantoorbe 1938 1939 1940 1941 dienden 324 264 328 403 Metaalbewerkers 786 871 545 402 Bouwvakarbeiders 1623 1255 1212 783 Grafische vakken 123 101 103 86 Fabrieks- en transport arbeiders 1605 1791 851 902 Land- en tuinbouw 187 215 144 69 Andere beroepen 1186 1090 1033 518 Hieruit zien wij dat het aantal werklooze bouw vakarbeiders in die 3 jaar gedaald is van 1623 tot 783 Dat wil dus zeggen meer dan 50 pet. De metaalbewerkers zijn van 786 tot 402 gedaald, dus met 48'.: pet. Voor de fabrieks- en transportarbeiders is het percentage der vermindering 44 pet. Alleen de werkloosheid onder de handels- en kantoorbedienden is toegenomen. Duitsche visie op de situatie in Irak. Te Berljjn is men niet van mecnïng dat de situa tie in Irak niet meer actueel is zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn. Men weet hier dat de Iraksche nationa listen den strijd voor de bevrijding van de Arabi sche wereld als een signaal tegen Engeland hebben afgekondigd en bereid zijn dezen strijd met alle middelen en naar gelang van de omstandigheden voort te zetten en te activeeren. In de Wilhelmstras.se was men gisteren van mee ning dat een dergelijke actie in geenen deelo onac tueel kan worden. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad viel de volgende opvatting te hooren: al moesten ook de vrijheidsstrijders van Irak met het oog op de technische superioriteit der Engelschen den strijd tijdelijk staken, dan zegt dit nog niets omtrent den afloop van dit conflict. In de Wilhelmstrasse vatte men de Duitsche opvatting aldus samen dat al wat. zich tot dusver heeft afgespeeld slechts een klein begin is. VERMISTE JONGEN TERECHT. AMSTERDAM, 10 Juni. Blijkens mededeeling van den chef van liet buveau kinderpolitie is Jo hannes Cornelis Witlox, wiens opsporing was ver zocht, weer terecht. HEDEN: 8 PAGINA'S Britsche aanval wordt door vijf colonnes ondernomen. VICHY, 9 Juni (D.N.B.) Het Fransche mi nisterie van oorlog heeft te 10.25 uur het volgende communiqué over de militaire operaties in Syrië ge publiceerd. „De Britsche en Gaullistische troepen, die giste ren over de Syrische grens zijn gerukt, hebben hun aanval in den middag van den 8stcn en in den och tend van den 9en Juni versterkt. In de streek tus schen den Dzjebel Droes en de uitloopers van het Hermongebergte zijn de aanvallen ondernomen door aanzienlijke strijdkrachten van alle wapens, waaron der een groot aantal pantserwagens. Onze dekkings- flfdeelingen hebben, met steun van artillerie en ludht- macht, eiken meter gronds verdedigd en den tegen stander ernstige verliezen toegebracht Een aanzienlijk getal pantserwagens ls vernield. Lans de kust van den Zuidelijken Libanon zijn afdeelingen cavalerie en gepantserde strijdkrachten vver de rivier de Litoni teruggeslagen Een verbit terde strijd duurt voort langs de hoofdlinie Litoni- Merdsj-AjoemijKoeneitra-Sjeik Meskin. Enkele Brit sche vliegtuigen hebben de vliegvelden van Aleppo. Rajak en Damascus en de bases van Merdsj Ajoem gebombardeerd Onze jagers hebben drie Hurricanes neergeschoten. Onze eskaders bommenwerpers zijn In volle actie gekomen tegen vijandelijke strijdkrach ten die in gevecht zijn met onze plaatselijke afdee lingen. Tijdens een gevecht tusschen onze vlootstrijdkrach- tcn en een sterkere vijandelijke vlootmacht bij de Libaneeschc kust is een Britsche torpedobootjager ernstig beschadigd. Getrouw aan hun militairen plicht bicden onze strijdkrachten overal eén hardnek kig verzet tegen de numeriek sterkere en krachtig gewapende vijandelijke strijdkrachten." In Fransche militaire kringen te Vichy ver klaarde men Maandagavond dat de hoofdaanval der Britsche troepen in Syrië uitgaat van Doraa. aan het begin van een natuurlijken toegangsweg naar Damas cus. De vijand is echter overal op hardnekkigen te genstand der Fransche troepen gestooten De vijandelijke luchtaanvallen waren vooral gericht op de luchtbases Rajak (Beiroet), Mezzo Metta (Da mascus) en Nerab (Aleppo). De Engelsche vlieg tuigen hebben ook vlugschriften laten vallen. Op haar beurt heeft de Fransche luchtmacht de vijandelijke marschcolonnes aangevallen. In bevoegde Fransche kringen spreekt men het Amerikaansche bericht, volgens hetwelk de Fran- 4 sche vloot naar Syrië zou zijn uitgeloopen, tegen. Eveneens tegengesproken wordt het in het buitenland verspreide bericht als zouden 4000 Fransche soldaten in Dzjebel Droes naar de Engelschen zijn overge- ioopen. De militaire correspondent van de „Exchange Tele graph" bij de Britsche troepen in Palestina meldt dat de inval in Syrië door vijf afzonderlijke colonnes is ondernomen De eerste colonne, die wordt gesteund door sterke gemotoriseerde afdeelingen, dringt naar Beiroet op. de tweede valt uit Palestina aan in de richting van Damascus. Verder naar het zuiden rukt een kleine afdeeling uit Transjordanië door de woestijn op. Een andere colonne nadert van een basis in Irak langs de Eufraat BETUIGINGEN VAN TROUW AAN FRANKRIJK. Een A. N. P.-bericht uit Beiroet meldt: Na het bekend worden van den Britschen aanval op Syrië kwamen de menschen in de Syrische en Li- baneesche steden bijeen en getuigden van hun sympathie voor de Fransche autoriteiten. Talrijke Arabische persoonlijkheden richtten telegrammen aan den hoogen commissaris generaal Dentz. waar in zij de verzekering geven van hun trouw op dit oogenblik. De Syrische en Libaneesche regeering hebben het Fransche Hooge Commissariaat opgeroepen maat regelen te nemen ter verdedigingvan de Levant. Te vens gaven zij de verzekering dat de inheemsche bevolking onverdeeld steun zal verleenen Te Dzjebel Droes heeft de leider der Droesen, sultan Pasja Trasjl een proclamatie uitgegeven, waarin de steun der Droesen zonder beperking wordt toegezegd tegen den Britschen aanval. De zenders van Jeruzalem en Kaïro hebben Zon dag bijna ononderbroken oproepen uitgezonden van den gedeserteerden Franschen generaal Catroux en van de Britsche regeering aan de Syrische bevol king, waarin getracht wordt den Britschen aanval op Syrië te verontschuldigen en te verklaren. Brit sche vliegtuigen werpen vlugschriften met den tekst van deze oproepen uit boven alle Syrische en Li baneesche steden. In talrijke steden bijvoorbeeld Beiroet. Damascus, Hama en Aleppo heeft de menigte deze vlugschriften verzameld en in brand gestoken. In aansluiting hier op werden straatbetoogingen tegen Groot-Brittannlë gehouden. Haarlemsche Werkinrichting. Twee afdeelingen bestaan 12 V4 jaar. Hedenmorgen had in de Haarlemsche Werkin richting aan de Botermarkt te Haarlem voor de afdeelingen blinden en zwakzinnigen een plechtig heid plaats ter gelegenheid van het 12' ;-jarig be staan dezer afdeelingen. Behalve de tewerkgestel de», de werkmeester en de directeur, was ook Dr. Ch. A. Götte, wethouder van Volksgezondheid, aanwezig. De directeur, de heer E. P. Schuyt, hield een rede. „Hoewel de arbeid voor onze geestelijk en lichamelijk misdeelden ons dagelijks voor nieuwe problemen zet," zei hij „meenden we toch even on zen arbeid te moeten onderbreken, daar het van daag 12' jaar geleden is, dat we aan onze arbeids- inrichtingen een afdeeling voor blinden en een af deeling voor het maken van rietmatten door gees telijk misdeelden vormden. De werkmeesters dezer afdeelingen, de heeren A. de Vries en H. J. Kense- laar, zijn derhalve 12Vt jaar aan onze arbeidsin- richtingen verbonden, terwijl een drietal blinden, de heeren L P. Dekker, H. Hoogkamer en A. Smit vandaag 12'jaar alhier werkzaam zijn. Het 12' jarig bestaan van onze manden- en riet- mattenmakcrij zou mogelijk heden stil zijn voorbij gegaan, als niet eenige blinden tot mij gekomen waren met het verzoek, vandaag het werk te mo gen onderbreken, om hun werkmeester dank te kunnen zeggen voor zijn voortreffelijke leiding. Hoewel ik weet, dat zij niets van huldebetuigingen willen weten, heb ik gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen. Dat de onmiddellijke chef van dit Nazorgwerk Dr. Ch. A. Götte, wethouder van Volksgezondheid gelegenheid had om aanwezig te zijn, stellen wij ten zeerste op prijs." Spreker herinnerde hierop uitvoerig aan het tot stand komen van dit onderdeel van het Nazorg- werk. Hij wenschte de heeren De Vries en Kense- laar van harte geluk met dezen dag en hoopte, dat ze nog vele jaren als gemeente-ambtenaar werk zaam zullen zijn. Ze hebben getoond, niet alleen een goed vakman te zijn. doch en dit is voor dit werk haast nog belangrijker ze bezitten de gave om leiding te geven en een sfeer van vertrouwen te scheppen. „Dit werk vraagt bijzondere menschen, die met hoofd en hart zich geheel geven. Dat de tewerkgestelden hen dankbaar zijn voor de wijze waarop zij hun taak verrichten, is een dank, grooter dan welke andere ook. En als ik ook de blinden Dekker. Hoogkamer en Smit met dit ook voor hen Koperen jubileum hartelijk felici teer, dan geldt dit tevens het verdere personeel en alle te werk gestelden." Wethouder Dr. Götte achtte het een bijzonder ge noegen. namens den Regeeringscommissaris voor Haarlem de gelukwenschen over te mogen bren gen. „Dit is een gebeurtenis, die niet onopgemerkt voorbij mag gaan; 12' jaar beteekent weliswaar in den loop der tijden niet veel, maar wel het feit, dat in zulk een periode dit belangrijke werk ten nutte van de gemeenschap onder de bekwame leiding van den directeur is verricht. Dit werk vergt im mers heel veel, zooals vakkennis, maar ook ge meenschapszin en opofferingsgezindheid: anders kan men aan dit werk geen leiding geven. Met vol doening kan men op deze 12' jaar terug zien, want het werk werpt prachtige resultaten af. Dat is aan den ijver van directeur cn werkmeesters te dan ken: zij hebben het leven van velen verlicht en prettig gemaakt door hun groote dosis geduld en goeden wil. Gaarne wil ik namens het gemeentebe stuur zeggen, dat uw werk zeer op prijs wordt ge steld. De Nazorg te Haarlem heeft een goeden klank, dank zij dc goede leiding en de capaciteiten van den directeur. Ik hoop, dat u cn uw medewer kers op dezen weg nog vele jaren zult mogen blij ven voortgaan." Namens de gemeente bood spreker aan dc twee werkmeesters cn de drie jubilecrende blinden een geschenk onder couvert aan De twee werkmeesters hadden bovendien nog fraaie geschenken namens personeel en tewerkge stelden in ontvangst te nemen en Mej. M. C. van Maris huldigde Mevrouw Schuyt met een fraai bloemstuk. De tewerkgestelden keerden hierop weer naar hun arbeid terug. Dc sluizen le Spaarndam. Een onderhoudsquaestie die juist 4 eeuwen oud is. In den ouden tijd konden de schepen uit Haar lem in het IJ komen door een sluis te Spaarndam. De eerste sluis te Spaarndam is vermoedelijk in 1285 gebouwd. Er zijn aanwijzingen dat die gestaan heeft op dezelfde plaats waar nu de Kolksluis ge vonden wordt. Dus in het hartje van het tegen woordige dorp. Eerst is de Kolksluis in 1492 vergroot en later nog eens in 1571 cn in 1778. Bij de laatste ver grooting kreeg zij een doorvaart van 19 voet 11 duim. De opbouw is van blauwe Namursche steen. Er zijn na dien tijd heel wat sluizen in Spaarn dam gekomen. In 1363 werd de Woerdcnsche sluis gebouwd nadat tusschen Rijnland en het Groot waterschap van Woerden een overeenkomst was gesloten over de afwatering. Deze sluis heeft altijd alleen voor waterloozing gediend, nooit voor door vaart van schepen. De kleine Haarlemmersluis is haar oorsprong verschuldigd aan een handvest' van Maximilaan en Maria van 1479. Deze sluis is evenwel pas ge maakt in 1519. Het heeft dus niet minder dan 40 jaren geduurd voor gebruik gemaakt kon worden van de verkregen vergunning. Dit kwam omdat Rijnland zich er tegen had verzet. Het verzet had tengevolge dat Haarlem niet Rijnland in 1506 overeenkwam een overtoom te maken, waarover kleine schepen gesleept konden worden terwijl hiervoor niets betaald behoefde te worden. Haar lem bleef evenwel ook na 1506 aandrintren ojr toe stemming van de sluis alsnog te maken, daar d« scheepvaart bij de overtoom veel oponthoud had. Nadat in 1514 het IJwater door een storm opge zweept, een gedeelte van den dam in de monding van het Spaarne wegsloeg, begon Rijnland zijn verzet op te geven. Toen in 1517 de Gelderschen de sluizen in Spaarndam verbrand hadden eischte Haarlem alsnog toestemming om de nieuwe sluij te mogen bouwen. Die vergunning kwam in 1518 af, zoodat de bouw in 1519 kon geschieden. De bouw van deze sluis was niet gelukkig. Spoe dig bleek namelijk dat er zooveel IJwater door kwam dat het water van het Spaarne brak werd. Er werd veel aan gerepareerd, maar het euvel kon niet afdoende verholpen worden. Haarlem werd daarop door Rijnland gedagvaard om de sluis afdoende te verbeteren. Dit geschiedde In 1541, dus nu juist 400 jaar geleden. De reparatie kwam feitelijk neer op een vernieuwing, want de sluis werd afgebroken en opnieuw opgebouwd van harden Bentheimer- of Arduinsteen. De breedte van de sluis werd toen meteen op 11 Vfe voet gebracht. Haarlem moest toen evenwel op zich nemen „ten eeuwige dage" te blijven zorgen voor het onderhoud van de sluis. In later tijd is er af en toe een geschil tusschen Haarlem en Rijn land geweest over de onderhoudsquaestie. Haarlem probeerde af en toe aan de verplich ting te ontkomen, maar het gelukte niet. Haarlem bleef voro het onderhoud van de sluis zorgen, ter en Rijnland gesloten om een groote Haarlemmer- Later werd een overeenkomst tusschen Haarlem en Rijnland gesloten via een roote Haarlemmer sluis te bouwen. In 1567 werd met den bouw daar van begonnen. In 1569 kwam het eerste schip door de nieuwe sluis, namelijk een boeier uit Noorwegen. Ook over het onderhoud van deze sluis is in den loop der jaren veel door Haarlem en Rijnland getwist. Er is ook een tijd geweest, dat de Haar lemsche brouwers dë sluisgelden van Spaarndajn in pacht namen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1