„Half om" llit de Onistiekeu DISTRIBUTIEVRIJE BRANDSTOFFEN N.V. HOENDERDOS' BRANDSTOFFENHANDEL „Franken" £aatste 1Betichten 3butqedi\keSi<md DINSDAG 10 JUNI 1941 HAXRLEM'S DAGBL'AD HOOFDDORP GYMNASTIKK-GELIDS WED STRIJD EN'. De propaganda-commissie van de gymnastiek- en athle- tiekvereeniging „Hoofddopr" heeft met haar actie succes gehad, hoofdzakelijk bij de dames. Door de toeneming van het aantal leden bij deze afdeeling, is het wenschelijk geworden, opnieuw gelidswedstrijden te houden om tot een betere indeeling te geraken. De wedstrijden zullen over drie of vier weken worden gehouden. GEVONDEN VOORWERPEN- Een vulpen; een rol prikkeldraad; een ceintuur; een halsketting met hangertje. VASTE BRANDSTOFFEN. In de week van 9 tot en met 14 Juni zullen alsnog bon kaarten vaste brandstoffen worden uitgereikt aan hen die aan de onlangs bezorgde oproepingen geen gevolg hebben gegeven, zoomede aan hen.' die geen oproepingen hebben ontvangen. SCHOOLVOETBAL. Zaterdagmiddag zijn op de terreinen van de voetbal club Aalsmeer de wedstrijden uit de tweede ronde van het schoolvoetbaltournooi gespeeld. Hierbij is gebleken, dat de Aalsmeersche scholen, die het vorige jaar verreweg de beste waren, zich nog maar nauwelijks kunnen staande houden. De kampioenen van '39 van de openbare Oost einder school verloren evenwél tegen de Christ, lagere school uit Badhoevedorp met 3—1 De openbare school van den Bennebroekerweg uit Haarlemmermeer speelde tegen de gecombineerde scholen van Uithoorn en verloor met 1—0. De Christ. Jullanaschool uit Amstelveen won van de openbare school no. 3 eveneens uit Amstelveen met 1—0 en de Christ. Roelof Venemaschool uit Amstelveen ver sloeg de openbare Columbiaschool van Aalsmeer met 21. De Kozenstraatschool van Aalsmeer maakte de hoogste score door de Christ, school Ophelink te kloppen met 5—0. Ook in het Ulo-tournooi heeft de openb. Ulo van Hoofddorp, van de Ulo-school Aalsmeer III gewonnen mei 2—0, met 2—1 won Aalsmeer II van de Christ. Ulo Hoofddorp- ZANDVOORT BRUINVISSCHEN VOOR DE KUST. Maandagavond tegen zonsondergang vertoonden zich voor de kust enkele bruinvisschen, die stoeiend Zuidwaarts trokken. Telkens verstoonden zij een groot deel van hun glimmend zwarte lichaam boven het wa ter. Door de vele wandelaars op den Boulevard wer den de bewegingen van deze dieren met belang stelling gade geslagen. JAN HENNIS HERSTELD. Na een verblijf van meer dan zeven weken in het ziekenhuis te Haarlem is Jan Hennis, die bij de Paaschvoetbal wedstrijden zoo ernstig inwendig werd gewond, weer in de ouderlijke woning te Zandvoort teruggekeerd. IJMUIDEN Station Velsen—IJmuiden. Een verbetering. Aan het station Velsen-IJmuiden had men tot dus ver altijd moeite met de komende en gaande reizigers. Zooals beleend, is er een groote trap, waarlangs de reizigers moeten gaan naar en van het stations-em placement. Deze trap is door een ijzeren hek in tweeën verdeeld en bij goed rechts houden is alles natuurlijk in orde. Maar het publiek is niet gemak kelijk aan voorschriften te gewennen en zoo was het regel,dgt ^velen naar boven den linkerkant van de trap namen." Het gevolg was een mopperend pu bliek en vooral bij de aankomst van werklieden- en forensentreinen kwam het nog al ééns tot onaange naamheden. De stationschef, de heer de Noo, heeft er een oplossing voor gevonden. Op de iinkertrap staat nu onderaan een bord met verboden toegang en vóór de trap is een houten rek gezet. Maar ook voor den anderen kant moest de stationschef maatrege len nemen, want er waren genoeg reizigers, vooral onder hen, die in IJmuiden-Oost wonen, die aan den verkeerden kant naar beneden gingen. Daarom heeft de heer de Noo boven aan de trap, naast het huisje van den controleur een afscheiding laten maken, waardoor als 't ware een steegje is ontstaan. Dit heeft tot gevolg dat de van beneden komende reizi gers niet dadelijk links om kunnen en tegen de van de treinen komende reizigers botsen. Tenslotte wordt iedere reiziger, die nu den verkeerden kant van de trap neemt, onverbiddelijk terug gehouden. Deze maatregelen zullen het reizend publiek zelf ten goede komen. Bondsdag oud-Katholieken te Egmond. De Bondsdag van den Bond van Vereenigingen van Jonge Oud-Katholieken in Nederland, die Za terdag en Zondag te Egmond aan Zee is gehouden, is dank zij het mooie weer en de groote opkomst van ruim '300 leden, waarvan zestig leden van de plaatselijke vereeniging „D.IJ.S.", uitstekend ge slaagd. Zaterdagavond heeft de ontvangende vereeniging Vroom, Vrij en Blij" de gasten een gezelligen avond aangeboden, waarna de deelnemers bij gemeente leden onderdak kregen. De kerkdienst van Zondag morgen werd geleid door den bondsvoorzitter, pastoor J. A. J. van Zanten, bijgestaan door pastoor P. J. Jans en kapelaan A. Zwart, resp. voorzitter van den Bond en de vereeniging „V. V. en B.". Pastoor Van Zanten preekte naar aanleiding van Matth. 28 18—20, waarin hij tot uitdrukking bracht hoe zwaar de strijd is, die de bond en vooral de jongeren moeten voeren om in de toekomst sterk te staan. Des middags maakten de vele deelnemers een stevige wandeling door de duinen en langs het strand. De bondsvoorzitter wekte bij het afscheid allen •p om het volgende jaar Culemborg te bezoeken. Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden, 9 Juni 1941. Tarbot f 3.40 f 3 per K.G. Tongen 1 3.80—f 2.70 r?r K.G. Kabeljauw f 23f 10.50 per stuk. Leng 21.50per stuk. Zetschol f 92. Kleine schol f 90 f 44. Pufschol le soort f 37f 22. Pufschol 2e soort f 17f 9.50. Wijting f 36—f24. Groote schar f 47f 28. Kleine schar f 18f 17. Pufschar f 13— f 4.50. Pieterman f 61f 51. Kleine roode poon f 50f 40. Poontjes f 27. Muilen f 28f 22.50. Groote makreel f 78. Kleine makreel f 46 Hors- makreel 20.50f 17. Alles per 50 K.G. Treilers: IJM. 70 Zeehond 60 manden f 1176. IJM. 22 Ita 100 manden f 1782. IJM. 111 Olympia 125 manden f 2730. IJM. 418 Derika V 130 manden f 3500. IJM. 417 Derika VII 125 manden f 2679. Kotters: E 436 f 2807. IJM. 222 f 1704. IJM. 223 f 835. IJM. 221 f 2170. IJM. 224 f 2467. Loggers: KW. 33 f 459. KW. 173 f 576. KW. 144 f 449. KW. 58 f 377. KW. 18 f 731 KW. 47 f 1221. KW. 59 f 597 KW. 60 f 427. KW. 20 f 865. KW. 52 f 453. SCH. 196 f 968. SCH. 250 f 344. SCH. 443 f 428. SGH 245 f 1349. SCH. 97 f 1352. SCH. 332 f 873. SCH. 402 f 1552. SCH. 95 f 734. SCH. 73 f 577. SCH, 300 f 1553. IJMUIDEN, 10 Juni. Tongen f 3.20 per stuk. Pufschol f 17.50 per 50 KG. Pufschar f 13—f 7.50 per 50 KG. Consignatievisch: Kleine makreel f 3935 per 50 KG. Kleine schar f 24 per 50 KG. Bot f 55—f 47 per 50 KG. ■Voom f 23f 19 per KG. - Besommingen: -Kustvisscherc H. D. 131 f 117, EIKEN KACHELBLOKKEN Eiken talhout lang 20 of 40 cM. Eiken bosjes lang 40 cM. (j Eiken bossen lang 70 cM. Naaldhout in iedere gewenschte afmeting. Veenkluiten. Houtskool-briketten. Aanmaakturf. KINDERHUISSINCEL 2 HAARLEM TELEFOON 11979 (2 LIJNEN) (Adv. Ingez. Med.) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 10 OP 11 3UNI 1941 van 22.00 tot 5.18 Maan op 11 Juni onder 7.40 Maan op 11 Juni op 25.55 Open booten: IJm. 328 f 14; IJm 397 f 14; IJm- 326 f 15; IJm 307 f 28. SCHEVENINGEN 9 Juni 1941. Heden was er geen aanvoer van versche visch door kust- visschers. De van IJmuiden aangevoerde visch noteerde: Kleine tarbot f 3 per K.G. Versche makreel f 40: Kleine wijting f 12; Wijting f20; Pieterman f25, alles per kist van 25 K.G. VELSEN Loop der bevolking in de maand April 1941. De loop der bevolking in deze gemeente over de maand April 1941 was als volgt. Er vestigden zich 224 personen, waarvan 87 man- m en 137 vrouwen. Geboren werden 39 jongens en 44 meisjes, zoodat de vermeerdering 307 personen bedroeg, nl. 126 mannen en 181 vrouwen Er vertrokken 141 mannen en 125 vrouwen en er overleden 16 mannen en 12 vrouwen. De verminde ring was dus 157 mannen en 137 vrouwen of totaal 294 personen. De zuivere vermeerdering bedroeg zoodoende 13 personen; de totale bevolking op 30 April 1941 was 48.885 personen BEVERWIJK Het a.s. aarclbeieiiseizoen. Stand van het gewas goed. Wat zijn de vooruitzichten? Uit een strakken blauwen hemel schiet de zon haar milde stralen op de aarde, waar alles zich koestert in de warmte. De zon is ditmaal wel zeer lang weggebleven. De menschen foeterden op het koude voorjaar en de gewassen, boomen en planten groeiden niet. Het was alsof .er stilstand was in de natuur. Maar aan alles komt een eind, 'ook aan een koud voorjaar en het is nu de laatste dagen, alsof de zon haar schade wilde inhalen. Zij straalt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en alles neemt dankbaar die warmte in zich op. Men heeft lang genoeg op de zomersche dagen gewacht. Deze mooie dagen en een lekker regenbuitje hebben wonderen gedaan in de natuur. Vooral de te velde staande gewassen hebben er van geprofi teerd. Het eene zaaisel schoot nog harder den grond uit dan het andere. Kale en zwarte akkers in den polder werden bedekt met teere jonge plantjes. Over de uitgestrekte velden scheen een groen glan zend tapijt te komen, van ongerepte schoonheid. De eerste voorjaarsproducten zijn al weer aan de veilingen aangevoerd en voor deze streek was dit hoofdzakelijk spinazie. Spinazie, die eerst niet groeien wilde en van de eene kwaal in de andere viel, totdat plotseling na de eb de vloed kwam op zetten. Niettemin bleef de aanvoer door de koude beneden het normale peil. De tweede cultuur, die thans de aandacht vraagt zijn de aardbeien. Over aardbeien en haar geneug ten, ziekten en al wat dies meer zij zijn zoolang als die vrucht er is kolommen vol geschreven. Maar hoe het ook zij de aardbei is er nog en Beverwijk geniet daar ook min of meer bekendheid door. De laatste jaren ging het met de aardbeien den ver keerden kant op. Ziekten in het gewas, strenge winters, nachtvorsten, droogte en misschien wel... inteelt maakten normale oogstopbrengsten vrijwel onmogelijk. Daarbij kwam nog, dat er seizoenen waren, waarin de tuinders hun arbeid met een appel en een ei beloond zagen. De regeering heeft zelfs enkele jaren terug moeten ingrijpen om een debacle te voorkomen. Onderzoeken naar den achteruitgang van den oogst en het mislukken van het gewas werden in gesteld. Mej. ir. H. G. Kronenberg verricht hier nu al enkele jaren haar arbeid om den oorsprong van den achteruitgang te verklaren en de middelen te zoeken om hieraan paal en perk te stellen. Nieu we soorten werden beproefd, maar tot nu toe baatte het niet veel. Van de nieuwe soorten, die in 1938 op den monstertuin werden uitgezet werden er eenige als bijzonder geschikt voor deze streek geacht, Hiervan zijn wat planten voortgeteeld en in het voorjaar als proef aan tuinders uitgegeven. Het zijn de soorten Mizi Schindler en Roter Elefant, de eerste is een zeer late en de andere een late soort. De pluk der Schindlers komt na de volle pluk van Moulin Rouge, waardoor het seizoen voor het binnenland nog wat kan worden verlengd. Het is echter de vraag of de nieuwe soorten de oude getrouwe „Amazonen" kunnen doen vergeten. Opnieuw staat nu de tuinbouwende bevolking voor een seizoen. Wat zal het brengen? Zal het loonend zijn en hoe is de oogst? Zooals de aardbeien er nu voor staan belooft het een goede oogst te worden. Het koude voorjaar is achteraf gebleken, voor de aardbeien nog een klein meevallertje geweest. Toen de strenge nacht vorsten in Mei huishielden was het gewas nog zeer „achterlijk", waardoor vrijwel geen schade aan gericht kon worden. Toen het warme weer kwam groeiden de aardbeien lustig verder en thans blijkt op enkele hoeken na dat zij zioh hersteld hebben. Wie dan ook nu een bezoek brengt aan de aardbeienvelden staat verbaasd over de ontelbare kleine witte bloempjes, die zelfs hier en daar over het groen domineeren. lederen dag kijkt de tuin der naar den stand, wiedt met zijn knechts de bed den en vertrouwt er op, dat straks zijn arbeid be taald zal worden. Het zal zoo lang niet meer duren of men ziet de plukkers weer op hun hurken of kruipend door de paden gaan, terwijl rappe handen de rijpe vruch ten van de struiken plukken. Slof. achter slof raakt vol, maar het plukken gaat door, dag in dag uit steeds maar plukken totdat de akker schoon is. In lange rijen zullen dan de karren voor de vei ling staan, wachtend op hun beurt. En in die groote ,,slr-kop", die veiling heet, beslist de wijzer van het afmijn toestel over de verdiensten van dit nijvere volk. De vooruitzichten betreffende export zijn nog zeer onzeker. De fabrieken en de bïnnenlandsche markt zullen vermoedelijk weef tot de grootste af nemers behooren. Alleen aan 't initiatief van Hebt U dat heerlijke te danken Nu 17 ets. per 800 gram Vooral dun snijden 1 (Adv. Ingez. Med.) Ned.-Indisch antwoord wordt te Tokio zorgvuldig bestudeerd. TOKIO, 10 Juni (D.N.B.) Een woordvoerder der Japansche regeering heeft, het antwoord van Batavia opnieuw „zeer onbevredigend" genaebd. Het wordt op het oogenblik, aldus zeide hij, zorgvuldig bestudeerd. Men heeft nog niet beslist of de onderhandelingen zullen worden voortgezet. Men kan nog niet zeggen wanneer Japan een beslissing zal nemen. De Japansche vice-consul te Batavia, Norisjide Ikeda, is gisteren, naar Domei meldt, aan boord var de „Haroena Maroe" te Kobe aangekomen. Journa listen trachten van Ikeda inlichtingen uit te eerste hand te verkrijgen over de economische onderhan delingen tusschen Japan en Ned.-Indië, die op het doode punt zijn aangekomen. Zij slaagden er echter niet in van den Japanschen consul een concrete ver klaring te krijgen over de vooruitzichten der eco nomische besprekingen. 55-JARIGE ECHTVEREENIGING. Het echtpaar G. van Doorn—G. Verwey, verpleeg den in het Gemeentelijk Rusthuis voor Ouden van Dagen te Haarlem, viert vandaag zijn 55-jarige echt- vereeniging. Beiden zijn 77 jaar. De gezondheids toestand van den man laat niets te wenschen over. De vrouw daarentegen is den laatsten tijd wat bedlegerig. Het spreekt vanzelf, dat de oudjes vandaag niet over belangstelling, zoowel van de zijde hunner kinderen als van hun dagelijksche omgeving le klagen hadden. Onder de tegenwoordige omstandigheden kan er van feest betoon natuurlijk weinig sprake zijn, doch den 17en dezer zal toch in het Rusthuis een gepaste herdenking van het heuglijk feit plaats vinden. N. S. D. A, P. Men schrijft ons: Voor de leden van de N.S. Frauenschaft-Deut- sches Frauenwerk alsmede voor genoodigde Neder- landsche vrouwen sprak Zondag 8 Juni 1941 in een druk bezochte vergadering in de gymnastiek zaal van de Deutsche Schule, Haarlem, mejuffrouw Wulkow uit Amsterdam over de inrichting van de jeugd- en kindergroepen van de N.S. Frauenschaft- Deutsches Frauenwerk. Zij bracht naar voren, van hoe groote waarde deze organisatie ter verlichting van de taak der huisvrouw in Duïtschland geble ken is. De loteuverkoopers van Winterhulp Nederland zijn overal op hun post. Zelfs op den landbouwdag te Hoogeveen ontbraken zij niet. (Foto Pax Holland); Feestvoorstelling „Winterhulp". De Directie van Winterhulp Nederland afd. Haarlem heeft gisteravond allen vasten medewer kers, die dezen winter in Haarlem en Omstreken, Bennebroek en Velsen hun krachten aan het Win- terhulpwerk hebben geschonken, een feestvoorstel- ling aangeboden, die plaats had in het Gem. Con certgebouw alhier. De zaal was vrijwel geheel bezet. De bijeenkomst werd geopend door den heer M. J. G. J. van Leeuwen, propagandist van Winter hulp Nederland in Noord-Holland, die de aanwezi gen welkom heette, allereerst den Burgemeester van Haarlem, den heer S. L. A. Plekker, Mr. P. D. Briët, secretaris van Winterhulp hier ter stede en Dr. Rombach, die den Beauftragten des Reichskom- missars in Noord-Holland vertegenwaordigde. De heer Van Leeuwen stelde den nood in het licht, die zoo dikwijls door het Winterhulpwerk gelenigd is kunnen worden en wees er op, dat het plicht is en blijft van het Nederlandsche volle, noodlijdenden volksgenooten steun te verleenen in hun moeilijk heden. Wie dit afwijst uit overweging, dat Winter hulp buitenlandsch is handelt kleingeestig. Men vrage slechts: Is het goed en is het, aangepast aan de Nederlandsche omstandigheden, te gebruiken? En als het beter is dan wat op een bepaald gebied bestaat dan hebben wij den plicht, het ons volk te geven. Wat Winterhulp door zijn helpers heeft kunnen verrichten is een daad geweest weliswaar beschei den, omdat er nog veel meer gedaan had kunnen worden, doch dit ligt in hoofdzaak niet aan de medewerkers van Winterhulp maar aan hen, die onder allerlei voorwendsels weigerden, hun steun aan Winterhulp te geven. Wie van een dergelijke houding de dupe zijn geworden is duidelijk. Spr. drong er op aan, dat de medewerkers met onverflauwdèn ijver hun werk zouden blijven voortzetten. Hierna had de tooneelvoorstelling plaats van „De andere Vrouw" door de Haarlemsche Tooneelver- eeniging „Jacob van Lennep". Spel en opvoering waren een succes voor de uitvoerenden, die dan ook een hartelijk applaus na ieder bedrijf in ont vangst hadden te nemen. Na afloop bleef men nog eenigen tijd in gezel lig samenzijn bijeen. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Het stoffelijk overschot van den ex-keizer bijgezet. Indrukwekkende plechtigheid te Doorn. DOORN, 9 Juni. (A.N.P.) Met hooge militaire eerbewijzen en in tegenwoordigheid van den Rijks commissaris Rijksminister Seyss Inquart, als ver tegenwoordiger van den Fiihrer, verscheidene ge neraals van de oude keizerlijke en de nieuwe Duit sche weermacht, alsmede van vele andere hooge Duitsche autoriteiten is vanmorgen het stoffelijk overschot van ex-keizer Wilhelm II in de oude slotkapel van huize Doorn bijgezet. Tot de genoo- digden voor deze plechtigheid behoorden behalve de Rijkscommissaris in de eerste plaats de Duit sche weermachtsbevelhebber in het bezette Ne- 'derlandsche gebied de generaal der vliegers Fr. Christiansen, die den Rijksmaarschalk Goering en het Duitsche luchtwapen vertegenwoordigde, ver der admiraal Canaris, luitenant-genei-aal Hase en admiraal Densch, die resp. aanwezig waren voor den generalen staf. het leger en de marine. Voorts Gesandte Bene, die den Rijksminister voor Bui- tenlandsche Zaken. Von Ribbentrop vertegenwoor digde, de Höhere SS.- und Polizeiführer luitenant- generaal Rauter, die aanwezig was namens den Riiksführer der S. S: en den chef van de Duitsche politie Himmler, de gevolmachtigde van den Rijks commissaris in de provincie Utrecht dr. Joachim en nog enkele andere leden van den staf van den Rijkscommissaris. Van de oude keizerlijke weermacht waren aan wezig de generaal-veldmaarschalk Von Mackensen, de generaals der infanterie Von Fabeck, Von Stülp- nagel, Reinhardt en Hasse, de generaal der artil lerie Von Behrendt en de admiraals Reuter en Von Lanz. Ook waren er delegaties van Bulgarije en Hongarije. Van de groote keizerlijke familie waren er 35 leden naar Doorn gekomen. De meesten van hen arriveerden hedenochtend in een extra-trein. Het eere-bataljon der weermacht, bestaande uit een compagnie van het leger, de marine en het luchtwapen en voorafgegaan door een militair mu ziekcorps, het geheel onder commando van Oberst von 'Gersdorff, stelt zich om kwart voor elf ter weerszijden van het voorplein van het slot Doorn op. De leden van de keizerlijke familie en de ge- noodigden hebben zich intusschen in de vestibule van het slot, waar het stoffelijk overschot op de baar is gelegd, verzameld. De Rijkscommissaris en de leden van zijn gezelschap arriveeren om precies halfelf voor het poortgebouw. Hier'wordt de Rijks commissaris door den vleugeladjudant Oberst von Giese verwelkomd, en vervolgens naar den vroege- ren kroonprins geleid. Rijksminister Seyss Inquart begeeft zich hierna naar de gemalin van den ge storven ex-monarch. In de vestibule, aan den voet van de baar legt hij een krans, een persoonlijke hulde aan de nage dachtenis van den gestorvene. De rouwdienst be gint. Weer treedt de Rijkscommissaris naar voren en thans legt hij namens den Führer aan den voet van de baar een groote krans. Het is een fraai bloemstuk bestaande uit een breede krans van le lietjes van dalen met witte orchideeën. De krans is versierd met breede roode linten, waarop een hakenkruis. Generaal Christiansen legt vervolgens een krans namens den rijksmaarschalk, generaal veldmaarschalk Von Mackensen, namens het oude leger, Gesandte Bene namens den rijksminister van buitenlandsche zaken en luitenant-generaal Rauter namens den Rijksführer der S.S. en chef van de Duitsche politie H. Himmler. Ook werden kransen neergelegd namens de vier onderdeelen van de Duitsche weermacht, den generalen staf, het luchtwapen, het leger en de oorlogsmarine. Het aantal kransen, dat in het hoofdgebouw is ge bracht of op het voorplein ligt, is niet te tellen, Hierbij bevinden zich ook bloemstukken van de Deensche en Zweedsche koningshuizen. Treffend is de hulde die de burgers van Doorn aan de nage dachtenis'van den ex-keizer hebben gebracht. Zij is op het voorplein opgesteld en bestaat uit een groot bloembed, voorstellende een hermelijnen mantel met in het midden een goudkleurig kruis. Om elf uur begint de liturgische rouwdienst. Voorganger is de hofpredikant D. Döhring uit Ber lijn. Na dezen dienst wordt de baar, welke gedekt is door den keizerlijken standaard, door het man nelijk huispersoneel onder leiding van twee ka merdienaren naar buiten gedragen en op een voor dit doel verbouwden Mercedeswagen geplaatst. Tromgeroffel weerklinkt, het eerebataljon presen teert het geweer. Wanneer het tromgeroffel op houdt speelt het muziekcorps het koraal „Jesus meine ZuversichtWanneer de baar voorzich tig op den wagen is gedragen zet het eerebataljon zich in beweging. Nu speelt het muziekcorps het koraal ,,Wenn ich einmall soil scheiden...." en daarna 't niet minder bekende „Harre meine seele". Al deze koralen en ook die welke nog volgen, zijn lievelingsliederen van den gestorven ex-keizer ge weest. De rouwstoet wordt geopend door den generaal- adjudant Eschenburg, een der oude getrouwen van den gestorvene. Daarna volgen verscheidene kran sen, welke gedragen worden door leden van de Duitscihe weermacht. De lange rij van kransen wordt besloten met een groote krans van den Führer. Zij wordt gedragen door twee soldaten. Daarachter loopen nog eens drie soldaten. Hierna volgt de veldmaarschalkstaf van den overleden ex- keizer, welke op een kussen gedragen wordt door den generaal Graaf von der Goltz, en de ridder orden van den keizer, eveneens op een kussen ge dragen door den vleugeladjudant Graaf Moltke. Hierachter heeft de hofpredikant Döhring zich op gesteld. Dan volgt de wagen met het stoffelijk over schot van den ex-keizer. Naast den wagen loopen de kamerdienaren en het mannelijk huispersoneel. De slippen van den keizerlijken standaard welke de baar dekt, worden gedragen door den generaal- (Adv. Ingez. Mei adjudant Von Dommes en de vleugeladjuda Mewes, freiherr Von Sell en Von Ylsemann. ter de baar schrijdt Prinses Hermine met haar de vroegere Kroonprins. Hierop volgen di den van de koninklijke familie en daarachter Rijkscommissaris en de andere genoodigden. Tijdens den droeven tocht van het slot naa oude kapel dichtbij het poortgebouw speelt 'muziekcorps treurmuziek. Wanneer de baar va auto in de kapel is gebracht speelt het muziekt het koraal „Ein fester Burg ist unser Gott". Ter weerszijden van de baar, die in het mi van de kapel op een tapijt staat opgesteld, trekken vier zoons van den gestorven ex-mon in de uniformen van het oude leger en vier k kinderen in de uniform van de nieuwe weern met getrokken sabel de doodenwacht. Aan den van de baar worden de voornaamste bloemstu gelegd, vooraan de krans van den Führer. I: kleine ronde ingang van de kapel verricht de predikant vervolgens de uitvaartceremoniën v hij besluit met het bidden van het „Onze Va: Dan speelt het muziekcorps voor het laatst het raai ,,Icb bete an die Macht der Liebe". Nauw* zijn de laatste klanken verstorven of de zomei lucht wordt uiteengereten door een eeresalvo, geven door een compagnie infanterie welke i nabijheid van de kapel staat opgesteld. De pi tigheid is hiermede afgeloopen. Duitsche luchtactie boven Engeland. Voornamelijk in de kustgebieden. BERLIJN, 9 Juni (D. N. B.) In den nachl Zondag op Maandag, zoo meldt de Engé Nieuwsdienst, is er „slechts geringe" vijand! luohtactie boven Groot-Brittannië geweest, wel voornamelijk in de kustgebieden. Er „eenige schade" aangericht en er zijn verliezen" ontstaan. ENGELSCHE VLIEGTU1 BOVEN DUITSCHL. BERLIJN, 9 Juni (D.N.B.) De R.A.F. i nacht van 8 op 9 Juni naar West- en Ni west-Duitschland gevlogen en heeft op verr lende plaatsen brisant- en brandbommen worpen, die slechts geringe schade aan geboi veroorzaakten. Er ontstond geen schade aan taire of voor de oorlogvoering belangrijke in tingen. Onder de burgerbevolking vallen scheidene dooden en gewonden te betreurei De ,,Völkische Beobachter" ovi den aanval op Syrië. BERLIJN, 9 Juni. (DNB) Over den aanval Engelsche troepen op Syrië schrijft de „VÖlki; Beobachter": „De stemming in Engeland en in het kamj Amerikaansche interventionisten is door de dige nederlaag der Britten op Kreta en door schok, welken de Engelsche heerschappij in de dellandsche Zee geleden heeft, zoo diep gezo dat Churchill c.s. onvoorwaardelijk een m1 succes noodig hebben. Tegen de weermacht v3 as is zulk een succes niet te behalen. ,Wie zie schandelijke daden herinnert, die Engeland in en Dakar en op zee tegen het precies een jaai leden door de Engelsehen smadelijk in den gelaten Frankrijk bedreven heert, zal zich ook de nieuwste heldendaad van Churchill niet bazen. Churchill zou geen Churchill zijn, war, hij ervoor terug zou schrikken, zijn oorlogslai ren te zoeken in het sinds een jaar van het mol land afgesneden kleine Fransche mandaatsge Engeland was van den eersten dag van dezen log af bereid, te vechten tot den laatsten Frai man." Britsche patrouilleschepen verlo gegaan. BERLIJN, 9 Juni (D.N.B.) Naar de Bri Nieuwsdienst meldt, heeft de Admiraliteit het lies bekend gemaakt va nde patrouillevaarti „Thistle" en „Evesham". Beroep van Smuts op de Vereenigde Staten. NEW YORK, 7 Juni (D.N.B.) Associated meldt uit Kaapstad dat de minister-pres van de Zuid-Afrilcaansche Unie, Smuts, in rede een beroep gedaan heeft op de Vereer Staten, snel te handelen en beslissende stappe doen, voordat het te las is. De Vereen. Staten, verklaarde Smuts, gaan dor voro het land van handelen. Indien dit een feit is. hoop ik, da Vereenigde Staten deze faam gestand zullen ENGELSCHE BOMMENWERPER VOOR NEDERLANDSCHE KUST NEERGESCHOT Zaterdagavond is voor de Nederlandsche naar het D.N.B. verneemt, een Britsohe borai werper van het type Bristol-Blenheim door sche jagers neergeschoten. Het N. V. V. en de zwemsporL Het N.V.V. deelt ons mede: Ook in Haarlem heeft het N.V.V. op Dins avond van 6.30 tot 10 uur de beschikking ovet Sportfondsenbad voor de leden aangesloten bij N.V.V. en hun huisgenooten, die voor een lagen prijs deze mooie en nuttige sport kunnen oefenen. J.l. Dinsdag waren er 300 bezoeke Maar toch verwacht het bestuur nog veel leden Dinsdagsavonds in het Sportfondsenbi HAARLEM. 9 Jul Ondertrouwd 9 Juni: T. Slot en H. M. Abt Getrouwd 9 Juni: K. Ronner en A. S. Bief Bevallen 5 Juni: A. Heiliegersvan den Ooi kamp, z.; 6 Juni: U. van der Schaaf—Lage veen E. C. Vinkvan Daalen, d.; E. S. Negerin! Exner, d.; J. W. Winkler—van Zee, z.; 7 Juni: i Buijs—Veeken, z.; M. E. Schreurs—van Kem z.; H. M. Swaalfvan Noort, 8 Juni: A Vogelvan Dijkman, z.; R. HijlkemaRomb d.; C. Koêkenbiervan den Kerkhof, z.; D. Dïi Vrugt, d.; E. W. C. Hassinkvan Koningsho z.; H. C. HeiligBakker, d.; 9 Juni: W. M. van TuukStauder, d.; M. W. C. SluijterBouma J. S. Keevelvan den Heuvel, z. Overleden 5 Juni: C. A. Beerthuijzen, Hagestraat; 7 Juni: M. E. W. Hooge woon ink— der Hoek, 71 j., Acaciastraat; H. J. Neienhuis, 1 Ramplaan; 6 -Tuni: M. C. RutteSintenie, Luy eken straat; 8 Juni: S. G. v. d. Putten, 18 Vooruitgangstraat,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2