De nieuwe inkomstenbelasting, aan enkele gevallen uit de practijk getoetst. Wie moet boven en behalve de loonbelasting nog inkomsten belasting betalen AGENDA Spijsbederf. TOBIAS 31 N S D A G 10 JUNI 1941 HAXREEM'S DA'GBCA D De nieuwe inkomstenbelasting is er en velen an hen die van de in dit blad gepubliceerde offi- jeele toelichting op het Besluit Inkomstenbelasting 941 kennis hebben genomen, zullen een zucht van (erlichting hebben geslaakt, toen zij het dik ge- irukte opschrift lazen: „Geen aanslagen voor roote groepen van loontrekkenden". Onder dit oofd stond vermeld dat personen, die minder dan 4000 loon genieten en voor niet meer dan f 200 ndere inkomsten hebben, in den regel niet zullen orden aangeslagen. Deze toelichting is volkomen juist; er bestaat ehter kans dat zij door velen verkeerd zal wor- en opgevat. Het gevolg hiervan kan zijn dat men ich rijker waant dan men is en aangezien het van ger groot belang is dat ieder van tevoren weet relke belastingbedragen hij zal hebben te voldoen, aeenen wij goed te doen om door middel van en- ele sprekende voorbeelden er de aandacht -op te estigen dat het in vele gevallen niet overbodig is oven en behalve de ingehouden loonbelasting nog en reserve te vormen voor te betalen inkomsten- elasting. Wij kiezen daartoe drie gevallen: één uit de ca- gorie der lage inkomens, één uit de middenklasse één uit de groep der hoogere inkomens. Als eerste geval nemen wij een gehuwd arbeider iet twee kinderen, die een weekloon geniet van 26, terwijl zijn vrouw als werkster gedurénde ivee dagen per week f 2.50 per dag verdient. Op hun spaarbankboekje wordt per jaar f 15 ente bijgeschreven. Het totale jaarlijksche inko- len bedraagt dus f 1627. De inkomstenbelasting aarover is volgens de tabel f 57. Aan loonbelas- ng wordt van den man f 0.39 per week, o£ f 20.28 er jaar ingehouden. Van het loon der vrouw :ordt ingevolge de derde beschikking van den Se- retaris-Generaal van het departement van Finan- iën geen loonbelasting ingehouden, omdat zij uit lui tend huiselijke diensten verricht gedurende niet ïeer dan twee dagen per week. Volgens artikel 2 an het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 iordt echter het loon van de gehuwde vrouw ge- cht haar man te betreffen en wordt deze er dus oor aangeslagen. Het inkomen bestaat dus in dit eval voor f 1352 uit inkomsten, welke aan inhou- ing van loonbelasting zijn onderworpen, doch oor f 275 (dat is dus meer dan de geoorloofde 200) uit inkomsten, waarop geen inhouding is oegepast. Er volgt dus een aanvullende heffing van f 36.72, raarmede men goed zal doen vooruit rekening te ouden, daar dit bedrag binnen een maand na de agteekening van het aanslagbiljet moet worden oldaan. Een tweede voorbeeld betreft een gehuwden irocuratiehouder, met twee kinderen. Zijn maand- alaris bedraagt f 300, en hij geniet een jaarlijk- che gratificatie van eenzelfde bedrag. Aan rente ntvangt hij jaarlijks f 75 en aan bijverdiensten 150. Hij heeft een levensverzekering loopen van i hoofdsom f 10.000 en betaalt aan zijn moeder, ie weduwe is, een jaarlijksche toelage van f 300. )e procuratiehouder woont in een der randge- leenten van Haarlem. De berekening van zijn over 1941 te verwachten ïkomstenbelasting laten wij hieronder volgen, 'aarbij wij ter vergelijking de wijze, waarop de anslag in de oude inkomstenbelasting werd be- aald, mede hebben aangeteekend: gèS- gfs P aarsalaris ratificatie iftrek twee kinderen {trek wegens toelage moeder (deze aftrek bedraagt minder dan 0 procent van hel zuiver inko men, verminderd met 10 pet. voor elk kind en is daarom voor de nieuwe inkomstenbelasting niet toegestaan) f 3.600 300 3.900 400 3.500 300 3.200 3.900 75 lijverdienste 150 150 3.425 4.125 iftrek wegens premie van levens- 3.325 4.125 )e inkomstenbelasting hierover be- bedraagt 279.18 lan loonbelasting werd maandelijks ngehouden f 25.87 of f 310.44 per aar, verhoogd met 10 pet. van de ratificatie ad f 300. is totaal hor den procuratiehouder is na orit- 'anst van het aanslagbiljet binnen maand bij te betalen In dit geval heeft de omstandigheid, dat slechts f 25 meer dan de toegelaten f 200 „andere inkom sten" worden genoten, een aanslag in de inkom stenbelasting tengevolge, welke tot bijbetaling van f 86.44 leidt. Men rekene zijn fiscale positie dus terdege na! In de derde groep van belastingbetalers, name lijk die der hoogere inkomens, komen uiteraard de meeste complicaties voor, doch voor het door ons te berde gebrachte onderwerp kan juist in deze groep met een eenvoudig voorbeeld worden vol staan, omdat de hoogere inkomens ook al be staan zij uitsluitend uit loon steeds voor een aanslag in de inkomstenbelasting in aanmerking komen en dus in dat opzicht niet voor verrassingen kunnen komen te staan. Als voorbeeld kiezen wij een vrijgezel, die di recteur is eener naamlooze vennootschap en een jaarsalaris geniet van f 10.000. Hij heeft geen an dere inkomsten. De over een vol jaar ingehouden loonbelasting bedraagt f 2.884.44 Hoewel het inkomen uitsluitend uit loon bestaat, vindt niettemin een aan slag in de inkomstenbelasting plaats tot een bedrag van f 3.037.50 Hij moet dus binnen een maand na den aanslag bijbetalenf 153.06 In dit derde geval drukt de bijbetaling naar ver houding niet zoo zwaar als in 't geval van den pro curatiehouder. Dat de huidige belastingwetten ove rigens den vrijgezel geenszins sparen, moge ten slotte nog uit het volgende voorbeeld blijken: Een vrijgezel is directeur en eenig aandeelhou der eener N.V., welke een netto-winst maakt van f 100.000 De vrijgezel wenscht de N.V. een zoo danig bedrag te doen uitkeeren, dat hij hiervan na aftrek van inkomstenbelas ting f 25.000 in contanten ter beschik king houdt. Allereerst moet daartoe rekening wor den gehouden met de winstbelasting over f 100.000 a 31 petf 31.500 Blijft ter beschikking f 68.500 Indien hiervan een bedrag ad f 65.500 aan den vrijgezel wordt uitgekeerd, moet hij daarvan aan inkomstenbelas ting betalen f 40.510 waarna in contanten voor hem ter beschikking blijft. f 24.990 In totaal wordt dus van dc f 100.000 aan netto winst der naamlooze vennootschap f 97.000 gebruikt om aan den eigenaar f 24.990 in contanten te kun nen verschaffen. De in totaal van deze winst be taalde belasting bedraagt dus f 72.010. Neemt men daarbij in aanmerking dat een be langrijke verhooging van de winstbelasting en het instellen van een bedrijfsbelasting tot de waarschijnlijkheden hehooren, dan zullen de huis vaders zich wellicht, ondanks de ook aan velen van hen noodzakelijkerwijze opgelegde belasting verzwaring, hun lot getroost gevoelen. De eigenaars der besloten naamlooze vennoot schappen zullen zich echter ernstig moeten bera den of deze rechtsvorm voor hun zaken nog langer gewenscht is. Daartoe zal, zoodra meer bekend zal zijn omtrent de in voorbereiding zijnde faciliteiten welke aan de liquidatie van daarvoor in aanmer king komende naamlooze vennootschappen zullen worden verbonden, nader worden teruggekomen. B. SCHirPERS. Heden: DINSDAG 10 JUNI. Gemeentelijk Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., 8 uur. Groote TOr'-: Orgelbespeling n 89 uur. Frans Hals Theater: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.30 tn 8.45 uur. Luxor Theater: „Bruidegom in angst", 2.30, 6.30 tn 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Als mannen op reis gaan". 130, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Het vliegersverhaal ,.D III 88", 2, 6.30 i 8.45 uur. WOENSDAG 11 JUNI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des êvonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. EXAMENS. Geslaagd de dames A. M. Bakkum, Beverwijk, J. M. Bonszer, Haarlem en A. C. M. E. Dieben, Vijfhuizen. „SANCTA MARIA" R.-K. LYCEUM VOOR MEISJES TE HAARLEM. Eindexamen Gymnasium: geslaagd voor diploma A: Ida de Bruyn (Amsterdam), Elly Dee (Heem stede, Lexa Herbermann (Aerdenhout), Lenie Lips (Haarlem), Agnes Schneiders (Bloemendaal), Elly Schuyt (Heemstede). Diploma B: Marian Burg (Zandvoort), Riet van Leeuwe (Santpoort), Annie van de Pavoordt (Haar lem), Lenie Smid (Heemstede). Afgewezen: geen. Deze examens zijn afgeloopen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Mei was: c •O •o c 3 O O 2 (3 CS f3 w H Badhuis Koudenhoorn 1512 567 13 2092 Badhuis Leidscheplein 2300 1030 716 90 4136 Badhuis Schotersingel 2737 1454 1064 68 6328 Badhuis Hofdijkplein 2615 1126 1037 68 4846 Badhuis v. Egmondslr. 3405 1581 712 125 5823 Zenuwen in de war? iNeem dan toch SANATOGEN" Talloos zijn degenen, die Sanatogen reeds met succes hebben gebruikt en het warm aanbevelen. Sanatogen kan ook bij U die zenuwachtigheid overwinnen. Sanatogen versterkt het geheele ge stel en verhoogt den Begin er nog heden mede. (Adv. Ingez. Med.) (Er wordt nog eens nadrukkelijk gewezen op de noodzaak van maatregelen tegen het bederven van etensresten, hetgeen in warme zomerdagen zeer snel kan op treden Neen huisvrouw, lach er nu niet om, Ik weet het wel, een man is dom In alle huishoudzaken; Maar op één punt ben 'k even wijs. 'k Weet hoe bedorven drank en spijs Heel kwalijk kunnen smaken. We leven nu weer in een tijd, Waarin de zon ons vreugd bereidt Met mildheid, soms met hitte, En in die hitte gaat de vrouw Toch altijd al zoo druk in touw. Met extra zorgen zitten. Kwam 't vroeger er niet zóó op aan, Als dit of dat wat lang bleef staan En dan bederf ging toonen; Thans kunnen, zult u eens zijn, slechts Op het chapiter des gerechts De teerste zorgen loonen. Nogmaals, ik weet er alles van Ik weet er niets van (och, zoom man) Gij weet het stukken beter, Als ik dus toch in dezen tijd Voor wering van bederven pleit Is 't voor den man als eter. Er ga vooral nu niets teloor En er zijn altijd middlen voor Behoud van etensresten: Al is het soms een heel gedoe Pas deze zeer nauwkeurig toe Dan blijft u uit de nesten. De A.K.U. ill 1940. AMSTERDAM, 10 Juni. Aan het jaarverslag over het jaar 1940 wordt het volgende ontleend. Het jaar 1940 zette voor onze Nederlandsche fa brieken niet gunstig in. Door de Engelsche blok kade-bepalingen werd onze export overzee zeer ernstig belemmerd. Het mocht ons echter gelukken in de tweede periode van het verslagjaar deze be zwaren te overwinnen, zoodat wij tenslotte onze normale productie weer konden afzetten, totdat in Mei ook ons land in den oorlog betrokken werd. De fabrieken in Arnhem en Ede bleven onbescha digd en konden na een korten stilstand van het Edcsche bedrijf weer normaal werken. De afzet naar het buitenland had na 10 Mei geheel opgehouden en die aan onze binnenlandsche afnemers ondervond groote moeilijkheden ten ge volge van vervoersbelemmeringen. Geleidelijk ver beterde in het verdere verloop van het jaar de toestand. De levering naar Duitschland herstelde zich niet alleen, maar nam zelfs belangrijk groo- lere afmetingen aan, terwijl wij ook naar enkele andere landen op het Europeesche continent, zij het ook in geringe mate, onze producten konden afzetten. De belangrijkste wijziging bracht echter de afzet in Nederland. Het ontbreken van katoen en wol bedreigde een groot deel van de textielindustrie met stilstand, indien het zich niet tijdig op het gebruik van kunstzijdq kon inrichten. Dientenge volge werd de vraag naar onze producten op de binnenlandsche markt zoo groot, dat in betrekkelijk korten tijd liet rijks-textielbureau de nodzakelijk- licid in zag om de aflevering van kunstzijde aan Nederlandsche afnemers te beperken. Aan de in Nederland vervaardigde grondstoffen ontbrak de celvezel. Onze vennootschap heeft be grepen, dat het wenschelijk was zoo snel mogelijk de vervaardiging van dit product ter hand te ne men. Daartoe was het noodig een groot nieuw be drijf te stichten en het vervaardigen van cellulose zelf ter hand te nemen uit een in Nederland vol doend aanwezig materiaal. Hout kon het niet zijn. Stroo is en was er echter in ons land genoeg. De verbindingen met onze overzeesche fabrieken waren in dit verslagjaar nog slechter dan in het vorige. Van de drie bedrijven in de Ver. Staten kregen wij in den loop van het jaar slechts onvol doende berichten over den bedrijfsgang. Door de inmiddels ontvangen jaarverslagen hebben wij kennis gekregen van de in het verslagjaar behaal de resultaten, die gunstig zijn geweest, zij het ook iets minder dan in 1939. Zooals uit de ver slagen blijkt, werd vooral de American Enka Cor poration zwaar geteisterd door een overstrooming, terwijl de North American Rayon Corporation als gevolg van dezelfde oorzaak eveneens schade on- lervond. De American Bemberg Corporation leed schade door grondverzakking. De bruto bedrijfswinst der fabrieken bedroeg VEILING VAN SCHILDERIJEN. In het Verkooplokaal Notarishuis te Haarlem zal Juni a.s. een veiling van schilderijen en andere kunstwerken worden gehouden, een en ander uit de collectie van wijlen den heer H. J. Herman te Drie huis. De schilderijen en aquarellen zijn meerendeels van de iaatste vijftig jaar o.m. van Bern. A. van Beek. D. H. W. Filarski. P. J. C. Gabriëi, S. Carf-E. R D. Schaap, E. L. H Woutersenvan Doesburghe. Bij de etsen en teekeningen zijn werken van D Harting. Jan Poortenaar, W. Witsen e.a. De veiling geschiedt ten overstaan van Notaris W. A. Dolleman te Santpoort. Maandagavond reed de Meppeler winkelier R. met zijn tandem nabij den spoorwegovergang aan de Sipildervaart te Meppel tegen een hek. Hier bij viel de heer R. over het hek en bleek overle den te zijn. De echtgenoote van den heer R. die mede op de tandem zat bleef ongedeerd. Te Poeldijk, gemeente Monster, is Maandg- avond het twee-jarige pleegdochtertje van de fa milie O bij het spelen in een sloot gevallen en verdronken. Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Jaarvergadering te Zwolle. De Ned. Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken heeft Zondag in het gebouw Odeon te Zwolle haar 106de algemeene vergadering gehouden, welke door vertegenwoordigers van 174 afdeelingen werd bezocht. In zijn openingsrede gewaagde de algemeene voorzitter, de heer B. J. J. Weijkamp, lid van Ged. Staten van Utrecht, van de groote eischen die gesteld zijn en nog zullen worden aan de geest kracht van ons volk. Met voldoening kon hij vast stellen, dat het apparaat van „De blauwe N.V." zooals de vereeniging in de wandeling genoemd wordt ongeschonden en de samenwerking tus- schen leiding, afdeelingen en leden voortreffelijk is gebleven. Spr. constateerde, dat er ondanks den druk ter tijden een stijging van het drankge bruik tc bespeuren is. Dat wijst op een gevaar, dat ons volk bedreigt. Het behoeft echter niet te ver ontrusten, mits men maar waakzaam blijft. Het jaarverslag waaruit bleek, dat het leden tal thans omstreeks 15.000 bedraagt werd goed gekeurd, evenals het beleid van de redactie van „De Blauwe Vaan" en de financieele jaarstukken. Algemeen werd hulde gebracht aan het hoofdbe stuur en in het bijzonder aan den algemeenen secretaris, den heer H. Ploeg Jr. De aan de beurt van aftreden zijnde leden van het hoofdbestuur M. Braaksma (algemeen pen ningmeester). mevr. H. StraalmanKremer, B. Smit, dr. G. Horreus de Haas, J. J. Wepster en dr. R. E. Wierenga, werden bij enkele candidaatstelling herbenoemd. De redactie van „De Blauwe Vaan" werd samen gesteld uit de heeren P. van der Meulen, H. Ploeg Jr. en H. F. Stekelenburg. Tot leden van den vereenigingsraad werden periodiek benoemd de heeren J. G. Jansonius, R. W. Kruk en ds. L. H. Ruitenberg. Het hoofdbestuur vroeg en verkreeg opdracht, plannen uit te werken voor de herdenking van het honderdjarig bestaan der vereeniging in 1942. Uit een voorloopige mededeelingen van den heer Weijkamp bleek, dat dit eeuwfeest o.a. in feestelijke bijeenkomsten te Utrecht en door de uitgave van een gedenkboek en een wetenschappelijk werk op waardige wijze zal worden herdacht. In de middagvergadering sprak de algemeene secretaris, de heer H. Ploeg Jr.. wethouder van Utrecht, over het onderwerp: „Drankbestrijding in dezen tijd". De inleider verzette zich o.a. met kracht tegen den laatsten tijd naar voren gebrachte verlangens uit de kringen van den drankhandel om de drankwet af te schaffen. Hij toonde aan hoezeer onvermoeide propaganda het alcoholge bruik in Nederland de laatste eeuw heeft vermin derd. (ANP) DE LANDBOUWDAG VOOR DRENTE, welke te Hoogeveen werd gehouden, kon zich in een groote.belangstelling verheugen. (Foto Pax Holland) over 1940 f 6.270.513,33. In mindering hierop zijn gebracht de afschrijvingen op fabrieksgebouwen en -installaties, ten bedrage van f 1.168.040,90, zoodat, de nette bedrijfswinst over '40 bedroeg f5.102.472.43 Uit andere bronnen komt hierbij f 3.047.071,90. Totaal dus f 8.149.544,33. Dit bedrag moet worden verminderd wegens: rente obl. leening met f 214.500.,00, concernkosten met f 274.190,44. reserve voor belasting f2.500.000,00 Totaal f 2.988,690,44. Er blijft dus een netto winstsaldo voor'1940 over van f 5.160.853,89. Het onverdeeld saldo van het vorig jaar bedroeg f 6.120.139,21, wij stellen voor de winstbelasting over 1939 ten laste van dit saldo te boeken. Daar de definitieve aanslag nog niet is ontvangen, heb ben wij het bedrag van den voorloopigen aanslag ad f 574.700,40 in mindering gebracht. Rekening houdend met het door ons vooi'loopig betaald be drag is dus f 10.706.292,70 als winst ter beschik king. Aan de algemeene vergadering van aandeelhou ders zal worden voorgesteld, mede op grond van het advies van de raad van commissarissen, de volgende bestemming aan deze winst te geven: div. prioriteits-aand. 6 pet. f 2.880.div. cum. pref. aand. 6 pet. f 106.920.dividend gewone aand. 5 pet. f 5.096.075.overboeking op nieuwe reke ning f 5.500.417.70. ,Hooge C".... Van de Amstcrdamsclie Beurs. Een van de meest opvallende kenmerken van de Effectenbeurs is tegenwoordig de lustelooze stem ming voor de Indische cultuurwaarden. Weiliswaar liggen deze fondsen meestentijds niet uitgesproken zwak in de markt, maar vrijwel aanhoudend bestaat er toch aanbod en geleidelijk aan zijn de koersen op een vrij sterk verlaagd peil aangekomen. Vooral de laatste weken is er van de noteeringen nogal wat afgegaan. Hierbij moet worden opgemerkt dat er wel geen groote verkoopsdrang bestaat, maar dat er hocg naamd geen kooplust is. Nu is dit mo menteel wel te verklaren, In de eerste plaats blijft de spanning tusschen Ned.-Indië en Japan groot en volgens de laatste berichten is men in Japan tot de slotsom gekomen, dat er op het oogenblik geen mogelijkheid voor overeenstemming tusschen Japan en Ned.-Indië bestaat. Vooral nu de situatie in het Verre Oosten van dien aard is dat de internatio nale spanningen aldaar een krachtigen weerslag vinden, ligt het voor de hand. dat de minder be- hagelijke verhouding tusschen Japan en Ned.-Indië geen aangenamen indruk maakt. Voorts weet men niet hoe de economische situa tie zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Naar dezer dagen werd gemeld, wijst de begrooting van Ned.-Indië voor 1942 een aanzienlijk deficit aan, terwijl nog geen plannen zijn beraamd het tekort tc dekken. Een niet-sluitende staatsbegroo- ting is in den tegen woord i gen tijd bijna zoo na tuurlijk. dat het voor de hand ligt, dat Ned.-Indië geen uitzondering maakt. Een andere kwestie is echter, dat volgens mededeelingen van recerrten datum voor 1941 een minder gunstige handelsbe weging voor Ned.-Indië wordt verwacht dan in 1940 het geval was. Voorzoover gegevens beschik baar zijn. leverde het achter ons liggende jaar voor Ned.-Indië een aanzienlijk exportsaldo op en dit bedroeg omstreeks 488 millioen gulden, hetgeen ten opzichte van de beide onmiddellijk vooraf gaande jaren een flinke vooruitgang beteekende. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat 1937 eveneens een belangrijk uitvoeroverschot op leverde. n.l. voor bijna 500 millioen gulden. Dat men vr>or 1941 oen achteruitgang vreest, moet klaar blijkelijk in hoofdzaak op rekening worden gesteld van de moeilijkheden waarmede de afschpep van de Indische cultuurproducten gepaard gaat. Dezer dagen werd b.v. uit Amerika bericht, dat voor het vervoer van Ned.-Indische thee naar de Ver. Staten in Juni geen tonnage disponibel is. Ook zijn er aanwijzingen om te veronderstellen dat ook het vervoer van andere producten door het gebrek aan scheepsruimte wordt vertraagd. Daar dag in dag uit nog altijd op groote schaal scheepstonnage wordt vernietigd, bestaat wat de vervoermogelijk- heden betreft niet veel kans op verbetering. (ANP) INDIë OP PLAATJES. De Vereeniging Oost en West organiseert Zater dag 14 dezer in ..Der Leeuwerik" een vertooning van een serie gekleurde opnamen: „Indiè op plaatjes", vervaardigd door den heer J. C. Mo! en toegelicht door den heer J. M- Bosman. 0

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5