Haarlem's Dagblad D Duitsche luchtwapen brengt koopvaardijschepen tot zinken. Mussolini over den Balkanoorlog Tien Britsche vliegtuigen boven het Kanaal neergeschoten. Bonaanwijzing boter Spoedig houding van Tokio bekend? Griekenland behoort tot de Italiaansche leefruimte Be JAARGANG No. 17784 igave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote outstraat 93,bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- ensi 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. lefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie {00, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 11 JUNI 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag' en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17',2. Groentjes zie rubriek. Schoolklceding en -voeding. Vergelijkingen tusschen Haarlem en andere gemeenten. erfaet Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de evens bewerkt over de verstrekking van polvoeding en -kleeding over het jaar 1939. In ial werd voor dit doel in ons land uitgegeven 608.711 (1938: f 1697.260) waarvan 95 pet. laste van de gemeentebesturen kwam. Daardoor is het mogelijk vergelijkingen te ken tusschen Haarlem en andere gemeenten. )e netto uitgaven voor dit doel waren be- end per duizend inwoners: imsterdam [otterdam Gravenhage Itrecht [aarlem [roningen f 502. f 377. f 683. f 607. f 343. f 568. [aarlem kon dus van de gemeenten boven de ,000 inwoners met de laagste uitgaven vol- in. Den Haag gaf bijna het dubbele uit. [aarlem heeft uitgegeven f 4.909. Van de 15699 deren die de scholen bezochten kregen 1059 i pet.) schoolvoeding en 4.909 schoolkleeding .3 pet.) I St. Elisabeths-Gasthuis in 1940. tan het heden verschenen verslag over 1940, ebracht door Regenten van het St. Elisa- isgasthuis te Haarlem, ontleenen wij het vol de: het jaar 1940 werden verpleegd 1121 man- ijke en 1426 vrouwelijke patiënten en 314 deren, in totaal dus 2720 personen (v.j. 5). let aantal verpleegdagen bedroeg 74725 (65299) niddeld per dag 204,2 (178.9). Het gemiddeld ital verpleegdagen per patiënt 23.72 (22.89) een sterftepercentage van 6.45 (6.94). et gemidddel aantal patiënten bedroeg 195.8 1.7) per jaar. iet gemiddeld aantal verpleegdagen van de Ie He klasse bedroeg 12.89 (12,99) per dag en de Ille klasse 191.31 165.91per dag. Wegens ltsgebrek werden verschillende klasse-patiën- doorgezonden. n de Heelkundige afdeeling werden 812 (849) raties verricht. In 2649 (2784) gevallen werd ite hulp bij ongevallen verleend, r werden 88 (45) bloedtransfusies verricht, van waren 59 (18) gevers van den bloedtrans- iedienst. r werden 4 patiënten in de diphteriebarak op- 35.044.08 f204.706.26) waaronder van den lan verpleeggelden werd totaal ontvangen leeskundigen Dienst f 152.311.94 (f 136.779.86). ier leiding van de Adjunct-Directrice waren kzaam op 31 December 115 verpleegsters, n.l. loofdverpleegsters, 12 eerste verpleegsters, 30 iplomeerde verpleegsters, 4 leerling-kraamver- 'gsters en 66 leerling-verpleegsters, og wordt in het verslag meegedeeld, dat van bibliotheek door de patiënten 'veel gebruik dt gemaakt, doch dat die dringend behoefte :t aan uitbreiding en vernieuwing. De sterftcstatistiek. Dc ouden van dagen. dc Statistische Gegevens der gemeente zijn ressantè cijfers te vinden over de sterfte naar eeftijden te Haarlem, de laatste jaren stierven te Haarlem: lc kW. 1941 1940 1939 1938 1937 1936 eden 1 jaar 33 80 84 56 64 61 -4 jaar 13 41 25 24 25 36 -14 jaar 7 22 17 20 14 24 -19 jaar 11 18 19 17 20 14 -29 jaar 15 41 33 40 41 44 -39 jaar 12 69 57 56 58 56 -49 jaar 40 104 86 82 67 89 -59 jaar 47 193 167 158 169 156 -79 jaar 236 750 695 603 574 618 en ouder 110 257 234 196 241 197 Totaal 522 1575 1417 1252 1273 1305 it deze cijfers 'blijkt dat de sterfte iets naar en geloopen is, maar bij de beoordeeling daar- moet in aanmerking genomen worden dat ook zielenaantal steeg. In 1936 telde Haarlem op Dec. 133.309 inwoners cn op 31 Dec. 1940: De stijging sinds 1 Jan. 1940 is evenwel oter dan uit de bevolkingsaanwas te verklaren Het ziet er naar uit dat het sterftecijfer over ook aan den hoogen kant zal worden, ver- ïdelijk zelfs nog iets hooger dan over 1940, want eerste kwartaal was niet gunstig. In 1941 wa- er in de eerste 3 maanden namelijk 522 sterf- illen, tegen 455 in hetzelfde tijdvak van 1940. e toegenomen sterfte zit vooral in de groepen ouderen (6079 jaar) en der ouden van da- (bovcn dc 80 jaar). i 1940 stierven 1007 Haarlemmers boven de 60 tegen 815 in 1937 en 817 in 1336. lok voor deze groepen is het cijfer van het le irtaal 1941 nog iets ongunstiger dan over het kwartaal 1940. pvallend is. dat bijna 2 '3 van de menschen die ven 60 jaar en ouder waren. 1/6 deel der ge- enen werd 80 jaar en ouder, ët feit dat in den laatsten tijd het sterftecijfer naar boven geloopen is heeft niets verontrus ts, want het wordt verklaard uit de omstandig- I dat nu de gemiddelde leeftijd al sinds jaren r boven gegaan is, er wel een tijd moest komen er in verhouding meer ouden van dagen zou- vallcn dan voorheen. JUBILEUM C. J. VAN TILBURG. )p heer C. J van Tilburg, chef ter redactie en ls-redacteur van Haarlem's Dasblad. heeft ;dag hij zijn 40-jarig jubilé als journalist wel hij wegens de tijdsomstandigheden geen of- eele viering wenschte toch veel belangstel- ondervonden. De directie en hoofdredactie van irlenrs Dagblad schonken hem een blijvend aan- ken. Verder ontving hij vele bloemstukken en riftelijke gelukwenschen. in het bijzonder van lega's cn vrienden, 's Middags kwamen er velen r "din woning tc Heemstede om hem persoonlijk uk te wenschen. Daaronder waren bestuursle- van verschillende organisaties. ORGELBESPELING. r wordt een orgelbespeling gegeven in de Groo- of St. Bavnkerk 1e Haarlem op Donderdag 12 i 1941. de*- nfmiddags van 34 uur, door den r George Robert. Iet programma luidt: Fantasia d kL t. J. P. Sweelinck. uga g kl. t. J. S. Bach. a. Sieiliana E. Bossï. b. Pastorale Petite suite scholastique D. de Sévérac. Andantino C. Franck. Fuga over den naam B.A.C.H. R. Schumann. De uitvoer van snijbloemen naar Duitschland overtrof in de eerste vier maan den van dit jaar de gezamenlijke export naar alle landen, behalve Duitschland, in de jaren 1937, 1938 en 1939. Schuiten vol worden naar de veiling te Aalsmeer geroeid. (Foto Pax Holland) Duitsch weermachtsbericht: BERLIJN, 10 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft aan de Britsche Zuidkust en in den Atlantis',;r"en Oceaan twee vrachtbooten met 10.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Twee andere koopvaardijschepen werden op den Atlanti- schen Oceaan en ter hoogte van Portland zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden dat zij verloren zijn gegaan. In het Bristol Kanaal kreeg een gewapend vijandelijk tankschip een bom- voltreffer. In Noord-Afrika werden vijandelijke stoottroe pen voor de Duitsch-Italiaansche stellingen bij To- broek afgeslagen. Formaties van het Duitsche en Ttaliaansche luchtwapen bombardeerden Britsche luc-htdoelbatterijen en verdedigingsinstallaties bij Tobroek en Mersa Matroeh. In luchtgevechten boven het Kanaal en Noord- Afrika, alsmede bij pogingen om de bezette gebie den te naderen verloor de vijand tien vliegtuigen. Hiervan wei-den er door jagers zeven en door de luchtdoelartillerie een neergeschoten. Patrouille vaartuigen schoten op de Noordzee twee Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Hierdoor heeft deze flot tielje patrouillevaartuigen in drie dagen vier Brit sche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Overdag noch des nachts werden door den vijand boven het Duitsche rijksgebied gevechtshandelin gen verricht. Bij de oorlogvoering tegen de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart hebben de vliegerformaties van Generaloberst Stumpff bijzondere successen be haald. In de week van 1 tot 7 Juni hebben zij elf schepen met een gezamenlijken inhoud van 80.000 Nieuwe herkenningsteekens voor motorrijtuigen met rijvergunningen. Oude teekens niet meer geldig. Men verzoekt ons mede te deelen dat ten kantore van den inspecteur-generaal van het verkeer, Koningskade 25, te 's-Gravenhage, een gewaar merkt exemplaar van de vastgestelde modellen voor herkenningsteekens, welke sedert 1 Juni 1941 geldig zijn, voor belanghebbenden ter inzage ligt. Afdrukken van deze modellen liggen voor be langhebbenden ter inzage ten kantore van de rijks- (hoofd)inspecteurs van het verkeer. De vroegere herkenningsteekens hebben sedert 1 Juni 1941 hun geldigheid verloren. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de volgende bons van de boter en vetkaart zijn aangewezen voor het koopen van het daarbij vermelde rantsoen. BOTER. Bon „19" en „20" van de boterkaart: 12 Juni t.m. 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon. Bon „19" en .,20" van de vetkaart: 12 Juni t.m. 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon met 15 cent reductie per 250 gram. STOFFEN DIEFSTAL' OPGEHELDERD. Verleden weck is in een kleedingmagazijn aan de Rozengracht te Amsterdam ingebroken, waarbij niet minder dan 12 balen heerenstoffen ter waarde van 2500 werden gestolen. In verband met deze inbraak zijn elf menschen gearresteerd, van wie een aantal verdacht van diefstal, anderen van heling. Naar is geteken, is een der inbrekers onder voorwendsel dat hij kwam solliciteeren overdag de kleermakerij binnengekomen, waar hij zich ver stopte, om, toen eenmaal de duisternis gevallen was, zijn medeplichtigen binnen te laten. Het ver voer van het gestolene eischte veel hulp, vandaar het groote aantal arrestanten. De ontvreemde stof fen zijn achterhaald en in beslag genomen. br.t, tot zinken gebracht en 15 andere schepen zwaar beschadigd. Hierdoor hebben deze formaties sedert 1 Februari 1941 in totaal 33 koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 208.000 br.t. vernietigd en 86 schepen beschadigd". Japan en Ned. Indië Vermoedelijk spoedvergadering van het kabinet TOKIO, 10 Juni (Domei) Binnenkort zal de re geering definitief haar houding bepalen ten aanzien van het Ned.-Indische vraagstuk door binnen een dag of twee hetzij een spoedvergadering van het kabi net te houden of een gecombineerde bijeenkomst van de regcering en het opperbevel, zoo beweert men in welingelichte kringen. Dc autoriteiten van buitenlandsche zaken en de weer macht hebben vanmiddag op het departement van buitenlandsche zaken een gecombineerde vergade ring gehouden Ier behandeling en studie van het ant woord van Nederlandsch-Indië op de Japansche voor stellen. De autoriteiten van buitenlandsche zaken, die de beraadslaging met de vergadering van heden middag beëindigd hadden, verwachtten spoedig con crete resultaten. In dit verband meenen politieke waarnemers, dal de betiokken autoriteiten tot de slot som gekomen zijn, dat zij het antwoord van Neder landsch-Indië verwerpen, daar dit aanzienlijk afwijkt van het Japansche voorstel. Vernomen wordt, dat de opvatting, die onmid dellijke terugroeping bepleit van Kenkitsji Josji- zawa, den Japansehen vertegenwoordiger te Bata via, in regeeringskringen veld wint. Domei meldt, dat de Tokohai, een uiterst rcchtsche politieke groep onder leiding van Seigo Nakano vanmiddag in haar hoofdkwartier te Tokio een spoed vergadering heeft gehouden en haar houding nopens het Ned.-Indischo vraagstuk besproken. De aanwezige leden namen een motie aan, waarin bij de regeering aangedrongen werd op onmiddellijke terugroeping van Kenketsji Josjizawa en terzijdestelling van de vijandige gezindheid van Ncd.-Indië, gesteund door Engeland en de Ver. Staten. PERSSTEMMEN. Het blad „Miako" dringt, volgens een United Press- bericht uit Tokio, er bij de regeering op aan, dat zij haar politiek ten opzichte van de Ver. Staten nog maals onderstreept en een beslist standpunt inneemt. Het blad verklaart, dat het onbevredigende ant woord dat Ned.-lndië op de Japansche voorstellen gegeven heeft, een gevolg is van de besprekingen tusschen Roosevelt en Van Kleffens. Ook de tegen stand van Tsjoenking is volgens dit blad aan Ame- rikaanschen invloed te wijten. Het blad beweert, dat in het bijzonder van de zijde van het ministerie van Oorlog en dat van Marine een krachtige houding ten opzichte van Ned.-lndië geëischt wordt, met de motivecring, dat er grenzen aan het Japansche ge duld zijn. De „Miako" is verder van meening, dat de door de Japansche regeering sedert verleden herfst aangenomen houding thans gewijzigd moet worden. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld: ..Het sulfapyridine, klinische en bio-che- mische onderzoekingen": H. Verhagen, geb. te Se- marang. MACHINISTEN. Geslaagd voor diploma A de heeren N. Doorn- bosch te Heemstede en J. C. Knegjesrte IJmuiden. Duce verzekert dat het Oost-Afrikaansche gebied heroverd zal worden. Het D.N.B. meldt uit Rome: De Duce heeft Dinsdag ter gelegenheid van het feit dat het een jaar geleden is sedert Italië ging deelnemen aan den oorlog, een redevoering uit gesproken, waarin hij dezen verjaardag een gc- denkwaardigen en plechtigen dag noemde. In zijn rede gaf de Duce een in bijzonderheden afdalend rapport in de zitting van de fascistische en corpo ratieve Kamer over de phasen van den oorlog die zich van Februari af heeft afgespeeld aan het Al- baneesche front en aan de fronten in Afrika. De Duce zeide dat met het oog op de gepubli ceerde documenten geen twijfel kan bestaan dat het tusschen Italië en Griekenland tot een afreke ning moest komen. Sedert Augustus 1940, zoo zeide hij, had ik de bewijzen Hat Griekenland niet eens meer den schijn van de neutraliteit handhaafde. Na eenige weken betrekkelijke rust spitste zich in October de situatie opnieuw toe. Ik overtuigde mij er van dat Griekenland inderdaad een sleutelposi tie van Engeland in het centrale Oosten van de Middellandsche Zee vormde en dat ook Joego-Sla- ië een uiterst ondubbelzinnige houding aannam. De Joego-Slavisch-Grieksche situatie behoefde een opheldering, ter einde gevaarlijke verrassingen te ermijden. De feiten hebben volkomen bewezen da* mijn opvatting juist was. Daarom werd op 15 October met algemeene stemmen besloten iedere vertraging onmogelijk ie maken en aan het einde an dc maand te velde te trekken. DE VELDTOCHT. Het begin van dezen veldtocht aan het eind van October eischte met het oog op de ravitailleering verzorging een geweldige inspanning. De groote Cioeilijkneden van het jaargetijde in de maanden November tot Februari werden door de Italiaan- :che afdeelingen met waarlijk buitengewone dis cipline verdragen, welke men waarlijk Stoïcijnsch kan noemen. Behalve deze negatieve elementen bood het begin der operaties aan den aanvang van den winter toch twee voordeelen: de lange nachten, die de scheepvaart in convooien begunstigde en het wegblijven van de malaria. Wij zouden dezen wa ren geese1 der Albaneesche kust niet ontkomen, wanneer wij den veldtocht in het komende voor- jaa hadden moeten beginnen. De opperbevelhebber der strijdkrachten in Alba nië, generaal Visconti Prasea, was van meening dat de veldtocht in Epirus een gunstig en snel verloop zou nemen. Zijn door de generale staven in Rome cn mij goedgekeurde plannen waren logisch en over tuigend. Zij behelsden een „Tang"-manoeuvre, on dernomen in het Oosten door de bergdivisie Julia, die den pas van Motsovo achter Janina moest be reiken en in het westen door normale infanterie divisies die na het passeeren van de Kalamas in de richting van Arta opmarcheerend Janina ach ter zich moesten laten en daarmede den aanval van deze stad tot stand moest brengen. In het midden zou een colonne in de richting van Kali- baki oprukken om den vijand daar tot den strijd te dwingen en de zeer sterke vcrdedigingsinstallaties der Metaxaslinie buiten gevecht te stellen. De opmarsch der bergdivisie Julia naar de top pen van den Pindus was buitenmate moeilijk. De gemotoriseerde colonne in het midden kon, geremd door regen en moeras, bij Kalibaki niet doorbre ken. Het hooge water van de Kalamas hield de divisie Siena dagen lang op. Op 6 November gaf het opperbevel der bergdivisie Julia het bevel te rug te trekken op Koritsa. De bergdivisie Julia, die nog een dagmarsch van Metsovo verwijderd was, keerde terug naar de linie van voor den opmarsch en moest zich verscheidene malen een weg banen in zeer zware en aan verliezen rijke gevechten. Met den terugtocht van de bergdivisie Julia begon het Grieksche tegenoffensief, dat in November Ko- ritza en in December Argyro Castron bereikte. Met de verovering van Klissoera en het bereiken van de z.g. „linie der bergen" van de Chiarista naar Spa- dari kan men de periode als geëindigd beschouwen, waarin de Grieken het initiatief in handen hadden. Van dit oogenblik af brak iedere Grieksche aanval ter bereiking van werkelijk strategische doelen, d.w.z. El Bassan, Berat en vooral, zooals de Engel- schen wenschten, Valona, op den tegenstand van de onzen. Er was een muur opgericht en die muur was door den moed en vastberadenheid van onze soldaten onneembaar geworden. Het naspel van den eersten slag geschiedde eind December in den sec- Het drama tc Durgerdam. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. De militaire ka mer van de Haagsche Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den cx-kapitein der mariniers P. J. van der E„ die op 27 Mei j.l. terecht stond wegens het. drama te Durgerdam op Tweeden Pinksterdag van het vorig jaar, toen hij met revol verschoten twee burgers doodde, twee anderen licht verwondde en zijn chef, kolonel N A. Rost van Ton ningen (die inmiddels geheel is hersteld) ernstig aan het hoofd kwetste. Een gevangenisstraf van tien jaren was tegen den verdachte geëischt. Thans heeft de rechtbank hem van rechtsvervolging ontslagen, op de overweging dat vol gens de rapporten van de psychiaters prof. dr. Carp en dr. Van den Esch de gepleegde feiten den ver dachte wegens ziekelijke storing van diens geestver mogens niet konden worden aangerekend (A N P.) Reichsleiter Adolf Hühnlein, leider van het Nationaal Socialistische Kraftfahrkorps N.S.K.K., brengt op het oogenblik een bezoek aan Neder land. (Foto Pax Holland). tor van het Sjoesjiza dal, den onmiddellijken toe gangsweg naar Valona met de tegenaanvallen van het tweede regiment alpenjagers in den sector van Vranisla. In den sector van de Vojussa vielen, ter ver lichting van den druk aan het front bij Berat, de troepen van het 25ste legercorps aan in de richting van Klisoera en droegen aldus bij tot het mislukken van het Grieksche offensief by Berat. Op 13 Februari begon de vijand zijn offen sief tegen Tepclini. De aanval werd gedaan door een speciale divisie die door onze infanterie en afdeelingen zwarthemden letterlijk vernietigd werd. Een poging om van Golico naar het dal van de Vojussa af te dalen, werd eveneens in den kiem gesmoord. In het Desnitza dal kwam de op Berat gerichte Grieksche aanval na het be reiken van Klisoera op 12 Januari tot aan Spa- darit, maar werd hier in de eerste tien dagen van Februari door Alpenjagers en zwarthemden defi nitief tot staan gebracht. In het Devoli-dal was de Tomori het hoekpunt tusschen het negende en elfde legercorps. In de laatste tien dagen van Januari werd een versterking uitgevoerd van dit gevoelige scharnier door den inzet van een offen sieven aanval in het Tomorettadal. In het Skum- binidal trachtte de vijand, nadat Koritza in de laatste tien dagen van November was opgegeven, via het bruggehoofd van de Skumbini het knoop punt El Bassan te bereiken, hetgeen door onzen tegenstand mislukte. In den sector van Pogradetsf (Ochrida) werd in December iedere vijandelijke poging tot een aanval definitief tot staan ge bracht. Toen ik mij in de eerste dagen van Decem ber naar Albanië begaf, zoo ging Mussolini ver der. had ik het gevoel dat het begin van de over winning in de lucht hing. Door generaal Cavallero, die op 30 December het opperbevel der strijd krachten op zich had genomen, was het leger in Albanië georganiseerd, verstevigd en voorbe reid op het offensief. (Vervolg op pag. 5) Vijftigjarig bestaan van den Ned. Slagershond. Herdenkingsvergadering te Utrecht. Dinsdag herdacht de Nederlandsche Slagershond den dag waarop hij voor vijftig jaar werd opgericht en ter gelegenheid hiervan wordt te Utrecht een tweedaagsch congres gehouden. Het slagorscongres begon Dinsdagmiddag met een herdenkingsver gadering in een der zalen van het Jaarbeursrestau rant en voor deze bijeenkomst bestond uit alle sla gerskringen in Nederland een groote belangstelling. De vergadering droeg een feestelijk karakter: de groote dinerzaal was in een bloemenpaleis her schapen, tientallen bloemstukken waren door de verschillende afdeelingen aan het hoofdbestuur gestuurd, zoodat de bestuurders van den Nedcrland- schen Slagershond bijna schuil gingen onder een schat van de mooiste bloemstukken. De voorzitter van den Ned. Slagershond, de heer E. Weima uit Leeuwarden, heette allen hartelijk welkom en hield een rede. Hij gaf een uitvoerig historisch overzicht en eindigde zijn toespraak aldus: „Uit hetgeen ik u mededeelde is wel geble ken dat wij meermalen te kampen hebben gehad met schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden, maar desondanks zijn wij voorwaarts gegaan en ten spijt van deze moeilijkheden hebben wij thans een hoogte bereikt vanwaar wij met groote voldoening de bereikte resultaten kunnen overzien". Hierna was het woord aan den bondssecretaris, den heer Th. Cuiper, die een herdenkingswoord sprak, waarin hij den strijd van den Slagershond, speciaal in de laatste tien bewogen jaren, in korte trekken beschreef. Er is reden tot critiek, aldus spr., maar in de tien jaren die ik in en voor den bond heb mogen werken heb ik wel heel veel voor uitgang en nuttige dingen tot stand zien komen. We mogen constateeren, dat de bondsleiding het vertrouwen der groote massa van de slagers en van de overheidsinstanties ten deel is gevallen, ook in moeilijke tijden. Zoo gaan we de nieuwe levensperiode van den bond in met nieuwe gedachten en frissche ideeën, Een er van zal en moet zijn de mogelijkheid te scheppen voor de jongeren, die de ervaring en vakbekwaamheid hebben verworven noodig voor het patroonschap, zich ook de financieele middelen te verschaffen. Daartoe kome het spaar- en crediet- fonds spoedig tot stond. Daarnevens hebben we te zorgen dat in de toekomst de oude bedrijfsgenootcn die hoog noodig hun zaak aan de jongeren moeten overdragen, geen zorg meer behoeven te hebben voor een onverzorgden ouden dag. Dat alles cn meer is te bereiken, als we het wil len, in onzen groeienden en bloeienden bond; alleen of in samenwerking met anderen. Na deze redevoering hebben vele afgevaardigden uit het geheele land hun gelukwenschen aangebo den: in de meeste gevallen vergezelden fraaie cadeaux hun felicitaties. Na afloop van de herdenkingsvergadering recipi eerde het hoofdbestuur. Hierna verecnigden hoofd bestuur, afgevaardigden en genoodigden zich aan een gcmeenschappelijken maaltijd. Dc Duitsche valschernilroepen op Kreta. Churchill's herroepen verklaring. Van toonaangevende Duitsche zijde wordt mede gedeeld: De Britsche minister-president Churchill heeft voor het Lagerhuis ln een samenvattend slotrapport over Kreta verklaard: „De Duitsche valscherm troepen waren niet gekleed in Nieuw-Zeelandsche uniformen". Deze verklaring heeft Churchill niet vrijwillig afgelegd maar onder den ijzeren dwang van het feit dat aan het front geen Britsche com mandopost bestond die het met zijn soldateske eer overeen zou kunnen brengen Churchill's leugen over de Duitsche valschermtroepen in Nieuw Zeeland- sche uniformen over te nemen of te bevestigen. Bovendien kan Churchill, wegens de onmonsche- lijke gruwelen die gepleegd zijn jegens Duitsche gewonden op Kreta, waarvoor hij met zijn laster het parool had gegeven, een onprettig gevoel heb ben gekregen ten opzichte van het van Duitsche zijde uitgesproken dreigement van vergeldings maatregelen. Wanneer Churchill thans zijn terug tocht tracht te dekken door den niet minder ver- werpelijken leugen dat de vergissing was ontstaan doordat de Duitsche valschermtroepen Britsche en Nieuw Zeelandsehe gewonden voor zich uit lieten optrekken, brengt deze reeks vervalschingen een verworden gezindheid aan het licht, waarvoor ieder misdadig middel ten behoeve van haar duistere doeleinden goed Is. (D.N.B.) HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1