„Half om" Uit de Omstxeken i Lm l v u de Groet Franken P.H.Borghouts Nieuwe Uitgaven WOEXSDAG 11 JUNI 1941' H A' A R E E M *S D A "G B L' A D' Bijeenkomst van de Duitsche Kamer van Koophandel te Amstherdam. Redevoeringen van dr. Landfried, dr. Fischböck en rar. Rost van Tonningen. AMSTERDAM, 13 Juni. Ter gelegenheid van het bezoek van den staatssecretaris van het Rijkswir.t- schaftsministerium dr. Landfried heeft de Duitsche Kamer van Koophandel Maandagavond in het Ara- stelhotel een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar zeer vele autoriteiten, zoowel Duitsche als Neder- landsche, aanwezig waren, onder wie minister dr. Fischböck, Oberdienstleiter Schmidt, General-leutnant Sieburg, Kreisieiter Paustian, senator dr. Bömcker, de commissaris bij de Nederlandsche Bank dr. Bühler. mr. Rost van Tonningen, mr. Backer, commissaris voor de provincie Noord-Holland, regeeringscommis- saris en burgemeester van de stad Amsterdam Voüte, Woudenberg, commissaris van het N.V.V. en vele militaire en civiele autoriteiten. Nadat de gasten door den heer Flesche, voorzitter van de Duitsche Kamer van Koophandel welkom wa ren geheeten en hij het belang van de K. v. K. had geschetst, was het woord aan dr. Landfried die o.m. zeide: Ik heb reeds bij verschillende lezingen gezegd dat de beleekenis van de Duitsche Kamer van Koophan del in het binnehland niet te hoog kan Worden aan geslagen, De Duitsche Kamer van Koophandel in het binnenland is, als orgaan van het economische leven daartoe geroepen, de economie van het vaderland en van het vasteland tot elkaar te brengen en een we- derzljdsch begrip op te wekken en daartoe een ver dieping en een uitbreiding tot stand te brengen. Het is mij een groote behoefte nu tot uitdrukking te brongen dat de Duitsche Kamer van Koophandel die problemen heeft begrepen. Ik heb in den herfst van het vorige jaar, bij de opening van de Keulsche Jaar- beui's, tot gasten uit Nederland en ook uit andere lan den, die tegenover ons in den oorlog stonden, gezegd Gelooft u niet dat Duitschland de bedoeling heeft om van die landen, waarvan wij verwachten dat zij in de groote Europeesche ruimte hun plaats zullen innemen, slechts iets wil nemen. Ik wil nogmaals duidelijk tot uitdrukking brengen dat ik mij het economische leven van het nieuwe Europa slechts op de basis van wederzijdsch begrip kan voorstellen. Wij willen den opbouw van een groote Europeesche ruimte, die als één eenheid handel drijven zal. En wanneer het daartoe komt, dan is het mijn vaste overtuiging dat juist Nederland een be langrijk deel daartoe bijdragen kan de Hollandsche betrekkingen uit te breiden, want er zijn altijd eer lijke kooplieden in Holland geweest. Wat de haven aan de Noord- en Oostzee en haar onderlinge concurrentie betreft, zoo geloof ik dat nie mand na dezen oorlog zich te beklagen zal hebben over te weinig werk. Integendeel, de koopman zal na dezen oorlog in Europa een dusdanige opleving meemaken, welke wij ons in het geheel niet kunnen voorstellen. Over de Hollandsche industrieën zeide dr. Landfried verder dat men belangrijke industrieën, die getoond hebben levensvatbaarheid te hebben, behouden moet. Het is niet naar Duitschen aard, iets, wat goed is, te laten omkomen. Bij deze gelegenheid zou ik er nog graag op willen wijzen dat zelfs de Duitsche industrie hier en daar van den Hollander iets leeren kan. Laten wij het doel van dezen avond iets nauwkeu riger bekijken. Wanneer het ons gelukt dat de op zichzelf genomen begrijpelijke gedachte hier in Hol land: „Wat wil de Duitscher van ons? Hij wil ons niets geven, maar hij wil alleen maar nemen?" langzaam door de daad in een wederzijdsch vertrouwen wordt veranderd, dan vervult ook de Duitsche Kamer van Koophandel een taak, die ik als de belangrijkste voor haar aanzie. REDE VAN DR. H. FISCHBÖCK. Vervolgens nam de commissaris-generaal voor fi nanciën en economie, minister dr. H. Fischböck, het woord. Hij sprak in zijn rede over de verandering der economische verhouding tusschen Holland en Duitsch land. Kon Nederland vroeger zeggen dat de export van Duitschland en Holland voor het Duitsche rijk van buitengewone beteekenis was, nu is deze verhou ding geheel anders. In- en uitvoer hebben na de be zetting van Nederland een geheel ander karakter ge kregen en het is begrijpelijk dat daarbij ook de taak der Duitsche handelskamer van een geheel andere structuur werd. Het is in dezen samenhang geheel verkeerd te zeggen dat van Duitsche zijde geen be langstelling bestaat voor leveringen naar Holland. Integendeel, Duitschland hecht waarde aan een ge zonde Nederlandsche economie. Wat nu in het bijzonder de Duitsche Kamer van Koophandel betreft, zoo is het misschien symbolisch dat een nieuwe oriënteering der economie, met het doel tot een samenwerking van het geheele Euro peesche continent te komen, zich voltrokken heeft in het zevende jaar van het bestaan der Kamer. Men zegt, dat een orgaan zich alle zeven jaren vernieuwt, zonder zijn oudenvorm te verliezen. Het nieuwe is echter grooter en mooier geworden, en dit is ook bij de Duitsche Kamer van Koophandel een feit gewor den. De samenwerking tusschen de Duitsche en Ne derlandsche economie te bevorderen is de taak, die de rijkscommissaris, volgens den wensch van den Führer, tezamen met de Hollandsche instanties, vervullen zal. Tenslotte sprak mr. M. M. Rost van Tonnïngen. 'Hij zeide o.a.: „Het Nederlandsche volk is door den oor log in een zielsconflict geraakt en heeft nu een be paalden tijd noodig om zich in de ontwikkeling, die nu aan den gang is, in te schakelen. Ik kan uit ervaring zeggen dat er vele menschen op dit oogenblik zijn, die de mogelijkheden van een samenwerking in een groo- tere ruimte naar waarde weten te schatten. Wij weten dat de Führer van het Duitsche rijk, wiens hart zoo warm voor het Hollandsche volk klopt en de zonen van zijn land, veel goed voor Nederland kunnen doen." (A.N.P.) VAN VOLLENHOVEN'S BIERBROUWERIJEN. De bedrijfswinst van Van Vollenhoven's Bier brouwerij bedroeg blijkens het jaarverslag over het boekjaar 1940 f 250.648 (v. j. 242.777). Voor gesteld wordt f 250.983 (v. j. 243.510) te bestem men voor afschrijvingen, waarna een verlies ••«teert van f 334 (v. j. 497.732.). N. V. HEEMAF. AMSTERDAM, 11 Juni. Naar wij vernemen is van de gelegenheid tot omwisseling van prefe rente aandeelen in gewone aandeelen der N.V. Heemaf voor een zeer belangrijk bedrag gebruik •emaakt. HILLEGOM GESLAAGD. Voor het examen-costumière der R.K. Vereeni ging St. Anna te 's-Hertogenbosch slaagde mej. R. Ruigrok; voor lingerie slaagden de dames C. Coe- nen„ A. Koster en J. Zwaaneveld. BEPROEVING BRANDSPUIT. Dinsdagavond werd dt nieuw aangeschafte auto mobiel-brandspuit op het terrein van Openbare Werken in tegenwoordigheid van den burgemeester en vele autoriteiten beproefd. De machine werkte perfect, alleen was er een oogenblikje hilariteit toen een slang sprong, maar dit was spoedig ver holpen en rustig spoot de machine haar 2400 liter water per minuut het luchtruim in. Na de oefening werd een rondrit door het dorp gemaakt, ten einde de gemeentenaren in de ge- le/enheid te stellen kennis te maken met de nieuwe aanwinst der brandweer. WATERPOLO. H. Z. V.—OOSTERBAD (0—2) H.Z.V. peelde met 6 man tegen de Aalmeer- ders met 7 hetgeen een groote handicap voor de thuisclub was. Ook het plaatsen van den bal door de Hillegommers was nog niet goed, zoodat de tegenpartij telkens in het bezit daarvan kwam. Beide doelpunten werden door den linksbuiten van Oosterbad .gemaakt. De bijzetting van den vrocgeren Keizer Wilhelm II van Duitschland tc Doorn. De stoet op het landgoed onderweg naar dc kapel. Vooraan de krans van den Fiihrer, daarachter de auto met het stoffelijk overschot, (Foto P. K. FritzSchimmelpenningh) ZANDVOORT NED. VEREENIGING VOOR LUCHT- BESCHERMNIG. Dinsdagavond hield de Nederlandsche Vereent ging voor Luchtbescherming haar jaarvergadering in de Oude Bewaarschool. De heer A. J. v. d. Moolen bracht verslag uit van de werkzaamheden die door de vereeniging in den loop van het jaar werden verricht. Geruimen tijd was het niet mogelijk aan eenig practisch werk deel te nemen. Door het verstrekken van materialen voor verduistering en het schrijven van artikelen over luchtbescherming in de plaat selijke bladen trachtte het bestuur nog te doen wat het kon. Zoodra het mogelijk was werden cursussen in het leven geroepen voor zelfbescher ming en EHBO. In samenwerking met den Luchtbe schermingsdienst hield het bestuur zich den laatsten tijd onledig met de vorming van blokorganisaties. Op het oogenblik is Zandvoort verdeeld in 5 wijken, die onderverdeeld zijn in 14 blokken. In elk blok is een blokploeg' gevormd van 8 a 10 man. Dooi den Luchtbeschermingsdienst zijn de blokploegen voorzien van verbandmateriaal, schoppen, bijlen, tuinslangen, ladders en touwen. Weldra zullen de blokploegen er op uit trekken om de zelfbescher mingsgedachte te propageeren. Daar de heer J. Giskes als penningmeester had bedankt werd in zijn plaats bij enkele candidaat- stelling gekozen de heer C. van Weele, Poststraat 4. In overleg met 'de vergadering werd de inlei ding die de heer P. van der Mije zou houden over strijdgassen, uitgesteld, De heer Van der Mije zal deze inleiding thans houden op een der volgende cursusavonden voor de leden der vereeniging en voor de leden van de blokploegen. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen ge steld, die door den voorzitter werden beantwoord. I //aütus, zegt Puntje Textiel. die sjaal en die haarband zoo, en dan die leuke, sportieve ceintuur echt weer wat voor De Groot, vind je niet? Wat zal Henk trotsch op je zijn. Nou dag hoor, een heerlijke fietstocht". Inderdaad: 't is alles even verrassend, flatteus, wat U koopt bij: Groote Houtstraat 98 Haarlem. Telef. 16772 (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE HET UITREIKEN DER I IDENTITEITSBEWIJZEN Na eenige dagen van voorbereiding is men Maan dag bij het uitreiken der identiteitsbewijzen begon nen meer gang in de zaak te brengen en er kun nen nu iederen dag bij een normaal verloop 140 Stuks afgeleverd worden. Tot nog.toe was er eenige stagnatie in het werk, omdat verschillende opgeroepenen zich niet tijdig voorzien hadden van de benoodigde foto's. Haarlem zendt de oproepberichten 10 dagen te voren, in Heemstede is dit echter op 2 dagen ge steld. Dit kan echter geen bezwaar zijn, daar iedere belanghebbende eenigen tijd geleden een foldertje heeft ontvangen bevattende de verschillende aan wijzingen, o.m. ook, dat men zich tijdig van foto's moest voorzien. En als men toch wacht met een foto te laten maken als men den oproep krijgt, loopt het natuurlijk mis, daar de fotografen, over stelpt met werk, niet maar even klaar kan staan voor iemand die verzuimd heeft er vooruit voor te zorgen. Vooral zij wier naam met een der eerste letters van het alphabet begint dienen dus onverwijld te zorgen over de foto's te beschikken. Dank zij de routine waarover de ambtenaren nu beschikken wordt er snel gewerkt, en als regel is men binnen een kwartier weer op straat, mits ieder komt op het aangegeven uur. Naar wij vernamen moesten enkele personen af gewezen worden wegens het in bezit hebben van foto's die niet aan de bepalingen voldeden. Het plan bestaat om voor hen enkele inhaaldagen te reserveeren. De berekening is dat, als in dit tempo van 140 per dag en 5 dagen per week wordt doorgewerkt, over ruim 20 weken alle identiteitsbewijzen zou den zijn uitgereikt, De laatste letters van het al phabet kunnen dus voovloopig rustig afwachten en behoeven niet ongerust te zijn, dat zij vergeten worden, De smaak van komt het meest lot zijn recht - Heel dun gesneden, en onbelegd! bakt het echte. Nu 17 ets. pei 800 gram Vooral dun snijden (Adv. Ingez. Med.) Schade door rioleerings werken? Vragen van het raadslid S- Rijkes. Naar wij vernemen heeft het gemeenteraadslid de heer S. Rijkes het volgend schrijven tot Burge meester en Wethouders gericht: „Mij is ter oore gekomen, dat in de Camplaan, tengevolge van door de gemeente in 1940 verrichte rioleeringswerkzaamheden, schade is toegebracht aan enkele huizen, en dat de eigenaar vap één der aldaar staande perceelen het plan heeft, tegen de gemeente te procedeeren om schadevergoeding te verkrijgen.- Indien bovenstaande inderdaad het geval is, dan verzoek ik uw College beleefd mij in de eerstvol gende openbare vergadering van den Raad te willen antwoorden op onderstaande vragen: 1. Is er getracht met bovenbedoelde eigenaar of eigenaren een regeling te treffen? 2. Indien vraag 1 ontkennend moet worden beantwoord, welke zijn dan de motieven geweest om niet te trachten tot een regeling te komen? Indien vraag 1 bevestigend moet woi'den beant woord, waarom is dan geen overeenstemming be reikt, zoodat een procedure kon worden voor komen? 3. Wil uw College den Raad inlichten op grond waarvan de afloop van een eventueel te dezer zake te voeren proces met gerustheid kan worden tege moet gezien? BENNEBROEK FEESTAVOND OUDEN VAN DAGEN. Dank zij de milde bijdragen welke ingevolge den gedanen oproep door de burgerij aan de Commis sie voor Ouden van Dagen waren geschonken, is de feestavond die gisteravond in café „Oud Berg en Dal" aan de ouden van dagen werd aangeboden, uitstekend geslaagd. Te ruim 7 uur opende de heer W Haze- broek den avond met een toepasselijk woord, waarin hij o.a. het verscheiden van den heer W Jansen Hen driks memoreerde en de hoop uitstak, dat de vele aanwezigen een goede herinnering aan dezen avond zouden mogen bewaren. Dat de avond inderdaad een groot succes is ge worden, is, naast het opgevoerde tooneelstuk niet in het minst te danken aan het feit, dat in de pauze de bejaarde aanwezigen royaal werden getrakteerd. En hoewel een dergelijke avond natuurlijk niet kan ha len bij een uitstapje van een geheelen dag in de vrije natuur gingen allen na afloop tevreden huis waarts. VOGELENZANG HENGELWEDSTRI.TD. De Vogelenzangsche hchgelaarsvereeniging „Nooit Gedacht" hield een onderlingen wedstrijd in de Hoofdvaart. Na den wedstrijd werd in het clublokaal van G. Blokker de uitslag bekend gemaakt. De prij zen werden uitgereikt door den voorzitter, den heer P. Verhoeven. „Held van den dag" was J. Abswoude met 130 stuks. Ie pr. extra prijs voor de meeste J. Abs woude, 2e pr. Th. Abswoude, 3e pr. A. Stijnman, 4e pr. K. Delisse, 5e pr. P. Lagerweij, 6e pr. J. de Win ter, 7e pr. N. Stijnman, 8e pr. M. Ruighaver, 9e pr. C. Been, 10 pr. A. Weijers. lie pr. B. Stijnman, 12e pr. T. Huitema, 13e pr. H. Boterbloem, 14e pr. W. v. d. M.ij, 15e pr. C. Koelemeijer, 16e pr. J. Dekker. HOOFDDORP Vereeniging „Vooruit" wordt niet ontbonden. Namens het bestuur van de vereeniging ter bevordering van paardenfokkerij in de Haarlem mermeer „Vooruit" wordt; ons inzake het bericht in ons blad, volgens hetwelk het plan tot ophef fing der vereeniging zou bestaan, medegedeeld dat er van ontbinding dezer vereeniging geen sprake is. PROGRAMMA SCHOOLVOETBAL. A.s. Zaterdagmiddag zullen voor de derde ronde van schpolvoetbaltournooi op de sportvelden van de v.v. „Aalsmeer" de volgende wedstrijden plaats hebben: Gecombineerde scholen Uithoorn 1Chr School Juliana Amstelveen; Openb. School 4 Hoofddorp Christ, school Badhoevedorp, Als tusschenronde in het Ulo-tournooi zullen het 2e en 3e elftal van de Ulo „Aalsméer" elkaar bekampen. N. S. b. In de vergadering der N.S.B. op Donderdag 12 Juni zal Ds. van den Berg van Utrecht spreken over het onderwerp: „Godsvertrouwen". VELSEN Laten liggen of opgestapeld houden van geveld naaldhout. De burgemeester der gemeente Velsen brengt ter kennis, dat de secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Vlsscherij bij zijn beschikking van 28 Mei 1941 voor de in de beschikking van den toenmaligen minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw van 28 April 1923 (opgenomen ln de Ne derlandsche Staatscourant) genoemde gemeenten ont heffing heeft verleend van het verbod om tusschen 15 Mei en 1 Augustus geveld naaldhout te laten lig gen of opgestapeld te houden en zulks voor het tijd vak van 15 Mei tot 15 Juni 1941 en onder bepaling dat het nog niet geruimde hout uiterlijk per 15 Juni moet zijn geschild. BEVERWIJK Huisvrouwen kunnen ook groente drogen. Met „Droga", het ei van Columbus. Voor het verduurzamen van groente bestaan sinds jaren verschillende méthodes. De nieuwste manieren om groente voor bederf te vrijwaren zijn wel het drogen en het invriezen. Het in vriezen wordt in ons land tot nog toe heel weinig toegepast, maar in Amerika heeft het reeds grooten opgang gemaakt, ln Beverwijk is op het oogenblik de N.V. Conservenfabriek v.h. Gebr. Docter druk bezig met den bouw van een invries- inrichting vooj* groente. In ons land bestaan échter reeds eenige groote drogerijen o.a. in Delft en Princenhage, welke alleen reeds in de afgeloopen weken enorme hoeveelheden groente gedroogd hebben. De huisvrouw was echter tot nu toe .-aangewezen op het wecken en de ouderwetsche manier van inmaken met zout, waardoor veel vitaminen ver loren gingen. Thans heeft echter een nieuwe vin ding het ook voor de huisvrouw mogelijk ge maakt groente te drogen en deze te bewaren tot tijden, wanneer bepaalde artikelen schaarsch ge worden zijn. Het nieuwe apparaat is eigenlijk het ei van Columbus, zoo eenvoudig en practisch als het is. Selt u voor een houten kastje zonder bodem en van binnen bekleed met asbest, 3 bakjes, waarin eën gaas van aluminium is. En dat is het heele apparaat. Het kastje heeft geen bodem, omdat het boven een gascomfoor geplaatst moet kunnen worden. De hitte van de gasvlam stijgt naar boven. Deze drie bakjes, die boven elkaar ligg'gen, worden evuld met een groente. De warmte stijgt door het fijne gaas, waardoor de groente uitdrogen. Na een bepaalden tijd moeten de bakjes verwisseld worden, daar het onderste bakje natuurlijk de grootste hitte opvangt en de groente daardoor eerder droogt. Dinsdagmiddag werd met het nieuwe apparaat „Droga" in de toonzaal van het gemeentelijk Gasbedrijf gedemonstreerd. De proef werd geno men met spinazie, die, na eerst goed gewasschen te zijn, in de „treetjes" gedeponeerd werd. Na een half uur konden de bakjes reeds verwisseld wor den en na anderhalf uur was de spianzïe door de warmte reeds zoo droog en gekrompen, dat zij gemakkelijk in één bakje kon. De spinazie was toen reeds zoo goed als geheel gedroogd. De na druk werd er op gelegd, dat de brander van het comfoor geen volle vlam mag geven, daar anders de groente kan verbranden. EERSTE KWALITEIT. Voor het drogen op deze manier is alleen eerste kwaliteit groente geschikt. Daarbij moet er op ge let worden of het groente is, die moeilijk of ge makkelijk water loslaat. Wortelen en koolsoorten laten over het algemeen moeilijk water los, daaren tegen bladgroente wel, welke eerst goed gewas schen moet worden. Het groote voordeel van groente in gedroogden toestand is, dat zij heel gemakkelijk opgeborgen kan worden, daar de producten veel kleiner wor den. Wij zagen o.a. een op deze manier gedroogde bloemkool, die zoo ingedroogd was, dat de kool in een theekopje ter bezichtiging de ronde deed. Bo vendien is het steriliseeren duurd.er en moeilijker. Mislukkingen bij het drogen zijn vrijwel uitge sloten en daarbij is het gasverbruik zeer gering. De voedingswaarde van het gedroogde product is zoo werd betoogd niet zoo groot als van het versche, maar veel grooter dan bij gesteriliseerde en gezouten groente. De gedrogode groente kan in een katoenen sloopje op droge plaatsten opgehan gen worden en blijft ongeveer een jaar goed. Om de gedroogde gewassen weer geschikt te maken voor de consumptie moeten zij eerst geweekt wor den, waardoor de kleur en smaak weer terugkeeren Ze kunnen verder op dezelfde wijze als versche groente gekookt worden. De aanwezige dames hebben zich daarvan kun nen overtuigen toen de kookleerares van het Gas bedrijf, mej. Kooreman, wat spinazie op het vuur gereed had gemaakt. De dames waren over den smaak vol lof. Mej. Kooreman vertelde nog dat bijna alle groente op deze wijze gedroogd kan worden. Alleen met aardbeien en asperges gaat het zeer moeilijk. VOOR KNUTSELAARS. Het apparaat is heel eenvoudig en kan gemakke lijk dor een handigen knutselaar in elkaar gezet worden. Het gasbedrijf verleent daarbij graag alle medewerking. Gemaakt kost de „kist" ruim f 6. Kettiiijrliandcl ontdekt. De gemeente-politie is een kettinghandel met kofie en thee op 't spoor gekomen, Enkele personen zijn in verband hiermee gearresteerd. Een hoeveelheid koffie en thee is in beslag ge nomen. i Makelaar in ONROERENDE GOEDEREN. KENAUSTRAAT 5 b - Telef. 17130 (Adv. Ingez. Mei VOOR ONZE JEUGD. Bij A. J, G. Strèngholt's Uitgeversmaatschi N.Vi' te Amsterdam verscheen een drietal ténboeken onder den verzameltitel: „De preni boeken van den Lantaarnopsteker" Het zijn aar fleurige boekjes, waarmee onze kleintjes zich teiijk zullen amuseeren. De titels luiden als volg „De geschiedenis van Betsy het paard", door Riemens-Reurslag, geïllustreerd door Johanna tem a. Dit boekje verhaalt de geschiedenis van een lentje, in de wei van boer Daalders geboren, het opgroeit en welke avonturen het in zijn leven meemaakt. De plaatjes zijn grappig teekend. „Annclicsje uit den Achterhoek", door J. Riem Reurslag, met plaatjes van Hil Bottema. Tal van oude gebruiken, zooals Palmpaschen, schen, dauwtrappen, St.-Nicolaas-, Kerstmis. Nieuwjaarsgebruiken worden in dit boekje onze kleintjes duidelijk gemaakt. Een en wordt, hoewel het boekje hier en daar wat gieus getint is, op prettige, kinderlijke verteld, waartoe ook de aardige illustraties bijdragen. Ten slotte „Nederlandsche Handenarbeid", voor huisgezin en elders; naar oude vaderland volkskunst-motieven bewerkt door Hil Bottemi Dit boekje werd hoofdzakelijk bewerkt naar vt kunstmotieven uit onze noordelijke en oosté provincies. Het geheel is in kinderlijken opgezet en bevat o.m. een Frïesch kruisstee! troon, het Saksisch ros als lichtdrager, ninger Paascheieren, enz. Een alleraardigst boekje voor onze kinderen, w van ze veel kunnen leeren. (Onderstaande is reeds in een deel van vorige oplaag opgenomen.) ACCOUNTANTS IN HET RECHTSFRONT. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. De N.S.B.-p dienst meldt: Door den leider van het „Ree! front" wordt bekend gemaakt dat een nieuwe deeling is opgericht ter opneming van de accc tants. Alle Nederlandsche accountants, onge< hun lidmaatschap van de N.S.B. kunnen hier lid worden. Tot leider van deze afdeeling is noemd de heer C. M. Steenken, accountant bij Rijksaccountantsdienst, wonende te Haarlem. (ANP AGENT VAN POLITIE VRIJGESPROKEN 's GRAVENHAGE, 10 Juni. Op 11. October ontstonden bij het colporteeren van „Volk en. derland" ongeregeldheden tusschen een aantal porteurs en personen uit het publiek. Tijdens relletjes passeerde in burger een 23-jarige a[ van politie, die trachtte in te grijpen en daarbij bruik maakte \an zijn dienstrevolver. Hierdoor den de volgende personen gewond: W. K., scl wond in het bovenbeen, mevr. M. F. J. J. T., \t den aan beide beenen, veroorzaakt door schei van een kogel, die vermoedelijk tegen een steen kapotgesprongen, en J. A. C. van G. en F. C. die beiden schotwonden in de beenen hadden. Vandaag deed de, rechtbank uitspraak en onts verdachte van. rechtsvervolging. (ANP) Engelsche aanval op Fransch* Belgische kust. BERLIJN, 10 Juni. (D.N.B.) Naar van bevoe zijde wordt medegedeeld, hebben verscheidene B sche bommenwerpers gistermiddag laat getracht n; taire installaties aan de F-ransch-Belgische kust te vallen. Het gelukte hun echter als gevolg van doeltreffende Duitsche afweer niet eenige sch aan te richten. De enkele neergeworpen bomi vielen op open terrein, of, zooals bij Zeebrugge, in Door luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen wei drie Britsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten, hiervan was van het type Bristol-Blenheim en beide andere van het type Vickers-Wellington. Tien milliard voor de Amerikaansche weermacht. WASHINGTON, 10 Juni. (D.N.B.) Het Huis Afgevaardigden heeft met 350 stemmen tegen 1 bedrag van tien milliard dollar beschikbaar ges! voor de Amerikaansche weermacht, voor het Juli beginnende financieele jaar. De kwestie der steunpunten op Ik Westelijk Halfrond. MONTEVIDEO. In een interview heeft, stai president Baldomir verklaard, dat Uruguay bei is mogelijkheden te verschaffen voor het opricb van steunpunten voor de verdediging van het At rikaansche continent, Ons standpunt tegenover Ver Staten baseert zich op de principes van de P Amerikaansche solidariteit. Wij staan achter de v klaringen die op de laatste inter-Amerikaansche c ferentie geformuleerd werden en waarin vastgesl werd, dat ingeval een Amerikaansche natie in i oorlog gewikkeld zou worden met een niet-Ami kaansch land, de Amerikaansche mogendheden de Amerikaanschen staat als niet-oorlogvoerend zul beschouwen. Bovendien zouden er verdere stappen daan moeten worden om beraadslagingen tusschen Amerikaansche landen tot stand te brengen. Ik hi dat alle Amerikaansche naties zich steeds weer v( het idee van de Amerikaansche solidariteit, zul uitspreken. Daarna zeide Baldomir dat Zekere Zuid-Amerikai sche kusten, die niet zoo dicht bij Europa liggen, spoediger aan een aanval zouden zijn blootgeste Men gelooft dat de president hiermede een bedi ging van de Westkust door Japan op het oog heeft. Tenslotte zeide de staatspresident: „Indien wij reid zijn de mogelijkheid te verschaffen om in land steunpunten in te richten, dan zullen wij tuurlijk in geen geval de souvereiniteit over een toebehoorend gebied opgeven of gebiedsdeelen staan." (United Press.) HAARLEM, 10 Juni 1941. Bevallen: 6 Juni: M. J. Slenders—Diesveld 8 Juni: A. W M. SchuurmansBrounts d. Overleden: 7 Juni: P. H. C. M. A., 17 d,, d. vs C. J J. Jacques. Kamperlaan: 8 Juni' J. N. Hekhui 51 j., Olieslagerslaan; C. Sint 70 j., Lombo! straat; M. E. Henneke—Jansen 73 j., Westergracht; Juni: A. A. Küller, 88 j., Kleine Houtweg; J. J. Donck, 69 j., Ripperdapark; F. M. J. 2 m., d. van G. Bsrnhoorn, Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2