Friesche meren zonder zeilen Levensduur? AGENDA Jiunst en £ettecen Een bijwoordje. Eigenaardigheden Nog eens Fietsradio. WOENSDAG 11 JUNI 1941' HAARLEM'S DAGSL'AÜ 3 Hoe moet men leven om een hoogen leeftijd te ereiken? Het is een oude vraag en er zijn in den pop der tijden tallooze antwoorden op verstrekt. Iet zekere regelmaat is dat gedaan door honderd- arigen en oudste inwoners van steden en dorpen, ie in interviews hun zienswijzen ten beste gaven n zich in den regel rotsvast overtuigd toonden van e waarde van hun eigen leefregels. Maar veel 'jjzer werden hun medemenschen er zelden van, fant wat voor de een goed blijkt is het daarom og niet voor den ander, zoodat men «hoogstens loest aannemen dat de honderdjarige die nooit ge pokt had voor zijn individueele geval evenzeer elijk had gekregen als de andere honderdjarige ie het steeds had gedaan, maar daarbij tevens loest vaststellen dat voor hun medemenschen uit e tegenstrijdigheid hunner tabaksopvattingen niets iel te leeren. Intusschen is, ondanks de groote oorlogen van e twintigste eeuw, die de statistieken zeer nades- ig beïnvloed hebben, de gemiddelde levensduur in uiopa zeer regelmatig blijven stijgen. Men schrijft it, zooals bekend is, toe aan de groote verbetcrin- m in de hygiëne op elk gebied en aan de vele (langrijke, zeer heilzame ontdekkingen op het ge- ied der medische wetenschap, die zoowel de ne- entiende als de twintigste eeuw hebben opgele- erd. De sterke daling in de zuigelingensterfte is an grooten invloed geweest op het algemeen ge- liddelde van den bereikten levensduur, maar bo- endien is gebleken dat toch ook op volwassen leef- jd het algemeen weerstandsvermogen tegen ziek- n zeer is toegenomen. Waartoe ook de ontwikke- ng van de sport en de sterke afneming van het rankmisbruik belangrijk moeten hebben bijge- ragen. Een Haarlemsche sterftestatistiek in dit nummer eeft weer eens merkwaardige gegevens omtrent e gevolgen van den veranderden toestand, zooals «n die in cijfers tot uiting ziet komen. In een artikel in het tijdschrift „Wissen und ortschritt" schrijft dr. Strauss ook over dit on- erwerp en herinnert er aan dat in 1800 de ge- liddelde levensduur nog maar 35 jaar was. In 900 was die pas gestegen tot 40, in 1925 al tot 55, i 1935 tot 60, thans reeds tot 63. Hetgeen m.i. niet ril zeggen dat de twintigste eeuw pas de ware liddelen heeft gevonden, maar dat ook vele groote ntdekkingen en hygiënische acties van de negen- ende pas in de twintigste haar volle uitwerking ebben doen gevoelen. Waarbij natuurlijk op het ebied der hygiëne zich de belangrijke voorwaarde eed gelden dat zij door de bevolking in al haar igen moesten worden aanvaard, als noodzakelijk rkend: dat zij gemeengoed moesten worden. Dr. Strauss' artikel is in hoofdzaak gewijd aan e vraag, wat ieder persoonlijk kan doen om zijn evensduur te bevorderen. Hij heeft waargenomen at bij alle menschen, die een hoogen leeftijd be- eikt hebben, de dagelijksche lange wandeling teeds op het programma heeft gestaan. Maar toch ehrijft hij aan dien natuurlijken vorm van lichaams- eweging alleen het resultaat niet toe. Want zeer erecht merkt hij op, dat als het alleen aan het randelen lag de postbode, vanwege de ideale randelgelegenheid die zijn beroep hem biedt, het udst moest worden. En hij constateert dat wij al- emaal weten van menschen, die voor hun beroep agelijks lang moesten wandelen en niet eens den emiddelden leeftijd bereikten. Dus moeten er ïeer voorwaarden vervuld worden dan alleen die an de dagelijksche lange wandeling, temeer om- at de menschheid zich in vroeger eeuwen bijna itsluitend te voet voortbewoog en de gemiddelde evensduur toen toch veel lager was dan nu. Het loopen is derhalve niet de hoofdzaak. Die igt veeleer hierin, dat deze natuurlijkste vorm van 'oortbeweging gepaard gaat met een ontspanning 'an den geest waardoor harmonie ontstaat dank ij een lichamelijk en geestelijk gevoel van het loogste welbehagen. Die harmonie, zegt deze me- iicus, zal bij menschen die gevoelig zijn voor de latuur in elk jaargetijde van zelf ontstaan zoodra ij zich daarin bevinden. Maar bij de meesten is leze gevoeligheid afgestompt door de veelheid van iagelijksche gedachten en zorgen. Is het zoo met den mensch gesteld dan moet hij voor het bereiken Ier innerlijke rust en harmonie vechten; hij moet lis hij buiten wandelt alle gedachten die hem niet lan de natuur binden uit zijn geest bannen. De chrijver beroept zich op een zegsman, ook een londerdjarige, die hem zei: „Ik liet alleen de pret- ige indrukken, die ik op mijn wandeling opdeed, ip mij inwerken; alle andere wees ik bij wijze van preken af. Ik heb mij nooit veel zorgen gemaakt". Dr. Strauss gaat dan voort met te betoogen dat de invloed van zulk een geesteshouding tijdens een Iagelijksche wandeling ook wetenschappelijk vol komen aanvaardbaar is en herhaalt dat de geestes toestand van overheerschenden invloed is op het rnder worden. Dit betoog met belangstelling lezend is men ge neigd de vraag te stellen of de tweede voorwaarde: het wandelen op zichzelf beschouwd, niet evenzeer door andere lichaamsbeweging in de natuur vervan gen kan worden en of dit zelfs niet met meer suc ces kan geschieden door menschen, die bij zulke indere lichaamsbeweging gemakkelijker los komen van hun zorgen dan bij wandelen. Omdat die hun meer vreugde en afleiding geeft. Dit aannemend 'ou men dan daarmee het nut van de veelzijdigheid der tegenwoordige vormen van lichaamsbeweging opnieuw bewezen zien. R. P. Sneek, de stad met één boot op vier gezinnen Heden: WOENSDAG 11 JUNI. Frans Hals Theater: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.30 •n 8.45 uur. Luxor Theater: „Bruidegom in angst", 2.30, 6.30 •n 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Als mannen op reis gaan' 1.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Het vliegersverhaal „D III 88", 2, 6.30 •n 8.45 uur. DONDERDAG 12 JUNI. Doopsgezinde Kerk, Gr. Houtstraat: Concert Doopsgezind Zangkoor, 7.45 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Ds. A. M. Berkhoff Van Groningen. 3 en 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Heemstede: Raad, 3 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Er.is een stad in Nederland, waar men op elke vier gezinnen één boot telt. Die staa is Sneek, het centrum van het mooie merenge bied in Friesland's Zuid-Westhoek Sneek en de watersport vormen één begrip. Honderden zij er die een belangrijk deel van hun leven aan nel zeilen hebben gewijd, die haast al hun vrijen tij en hun zakgeld daaraan besteden. Zij ontzeggen zich elke luxe om er maar een bootje op na te kunnen houden en zoodra het weer gdnstig »s laten ze geen oogenblik voorbij gaan, waarin ze er niet even met hun boot op uitvaren. Toen op Pinkstermaandag in Franeker dc giootc Bondskaatswedstrijd werd gehouden, een sport gebeurtenis bij uitnemendheid in Friesland, won daar het partuur van Sneek voor het eerst sinds jaren een prijs. Het was maar een bescheiden achtste prijs, maar de bondsvoorzitter vermeldde het als een zeer bijzondere gebeurtenis. Hij zeiae dat de Sneekers zóó hun hart aan het water en de zeilsport hebben verpand dat het kaatsen, dat er eens zoo bloeide, volkomen in verval was g raakt. Maar nu Sneek eindelijk weer eens op kaatsgebied op den voorgrond trad wilde hij aai beschouwen als het inluiden van een nieuwe ^Misschien gaan de wenschen van den voorzit ter van den Kaatsbond wel in vervulling, want de Sneekers krijgen thans alle gelegenheid meer aandacht aan de aloude Friesche sport te besteden. Het bericht, dat het door de bijzondere omstandig heden noodzakelijk was geworden een verboden zöne in de kuststreek in te stellen, is m Sneek als een bom ingeslagen. Alle illusies van een mooien zomer en een seizoen, dat de stad iijk inkomsten zou brengen, bleken ïjdel te zijn ge weest. Men wilde het aanvankelijk niet gelooven, men hoopte op een oplossing, maar wie ae al„e- loopen week in Sneek vertoefde, kon opmerken dat de hoop weliswaar niet vervlogen was, maar dat die toch wel zeer gering was geworden. Men voelt het verbod als een groote slag, maar die- Men is bereid er zich bij Men hoopt echter allesn, dat het misschien moge lijk zal blijken dat het Sneeker Meer buiten de kuststrook zal vallen. Het zeilen is niet alleen een bron van vreugde en ontspanning van duizenden Sneekers, het is eveneens een economisch belang van de eerste orde. Men kon n.l. de laatste jaren rekenen op een seizoen met 40.000 overnachtingen. Slechts een bescheiden percentage van deze 40.000 ver toefde in de hotels. Velen verbleven in de boot of in een tentje, maar het is toch duidelijk dat die vele duizenden groote inkomsten in Sneek brachten. Indien ze per persoon f 5 uitgaven, een bedrag, dat toch zeker niet te hoog is, komt men reeds op twee honderd duizend gulden. Twee ton, welke in Sneek' werden verteerd, het wil iets zeg gen en die inkomsten zal men dit jaar moeten missen. Sneek zal dan niet het fleurige water sportcentrum zijn van Noord-Nederland, maar net rustige, landelijke stadje, dat plotseling van zijn mooie omlijsting van witte zeilen op blinkend water is beroofd De nieuwe burgemeester van Sneek, die pas enkele weken geleden zijn ambt heeft aanvaard, zag zich reeds direct voor een belangrijk vraagstuk dat de belangen der ingezetenen ten nauwste raakte, geplaatst. Hij heeft dan ook alle krachten ingespannen teneinde te onderzoeken of er een kans zou bestaan voor het Sneeker Meer een ont heffing van het verbod te krijgen. De burgemeester heeft in den loop der vorige week bekend gemaakt, dat het eerste verzoek be treffende de verzachting of ontheffing van het ver bod voor zoover het de wateren in de omgeving van Sneek betrof, werd afgewezen. Daarom werd onmiddellijk in Den Haag een meer gedocumen teerd verzoek ingediend, dat behelsde het Sneeker Meer tot een afzonderlijk zeilreservaat te be stemmen onder bepaalde politieele voorwaarden. Betreffende dat verzoek was nog geen afwijzing ontvangen, doch de burgemeester was ook ten deze niet optimistisch gestemd. WAAR BLIJVEN DE BOOTEN? Langzamerhand is men er zich al bij beginnen neer te leggen, dat er dit seizoen niet gezeild zal worden. Maar de groote vraag is: Waar moet men met de honderden schepen en scheepjes heen? De bootenverhuurders lijden een groote schade post, want nagenoeg hun geheele vloot, welke in Sneek uit een 89 booten bestaat was verhuurd. En de meeste contracten zijn thans geannuleerd. Ze zijn echter niet bij de pakken gaan neerzitten en hebben hun scheepjes naar den anderen kant van de spoorlijn LeeuwardenZwolle, welke de afscheidingslijn vormt, gebracht, in de hoop, dat velen alsnog in het vrije gebied in de wateren rondom Grouw, de watersport zullen beoefenen. Het grootste deel van de Sneeker verhuurvtoot is overgebracht naar Nes bij Akkrum, waar zich een kleine plas bevindt, welke een gunstig uit gangspunt vormt voor tochten naar Grouw, Ber- gum, enz, Tevens is daar een boerderij gerequi reerd, welke als slaapgelegenheid dienst zal kunnen doen. Ook in Grouw zijn reeds booten uit Sneek gearriveerd Maar het grootste deel van de pleziervaartuigen uit Friesland's Z.W..hoek bevindt zich nog op de gewone ligplaatsen. De betrokken vereenigingen hebben direct verzoeken om ontheffing ingediend en de kans schijnt niet gering, dat op die verzoe ken gunstig zal worden beschikt. Sneek bezit een schitterende, zeer modern ingerichte jachthaven, welke is gesticht door een speciaal voor dit doel in het leven geroepen N.V. In deze jachthaven zijn 100 afgeschoten gedeel ten. waarin gewoonlijk twee booten een ligplaats vinden, zoodat er een 200 schepen op doelmatige wijze kunnen worden ondergebracht. Afgeloopen week bevonden alle vaartuigen zich binnen. Niemand had zijn boot nog wegge haald en naar verluidde zal voor deze haven, welke hermetisch kan worden afgesloten, vergunning worden verleend om de schepen te laten lig gen. Er zijn nog andere, doorgaans wat minder mo dern geoutilleerde havens, terwijl de menschen met kleine beurzen vaak hun bootje bij een boer hebben ondergebracht. Juist dezulken loopen de grootste kans dat geëischt zal worden, dat ze hun scheepje naar de niet verboden zöne overbren gen, daar dé huidige ligplaats niet voldoende garanties biedt. Men verwacht in elk geval spoedig nadere be schikkingen. zoodat men ten aanzien van de lig plaats der booten niet langer in het onzekere be hoeft te verkeeren. De meeste scheepjes zullen echter vermoedelijk hun huidige ligplaats wel kunnen behouden. Al klinkt het ongelooflijk, toch zal ook djt jaar een tocht over alle meren in Friesland's Z.W.-hoek mogelijk zijn. De V.V.V. Sneek organiseert n.l. met de salonboot „Wetterwille" een z.g. elfmerentocht, ongeveer langs dezelfde route als de bekende schaatstocht. Voor het maken van dezen tocht is vergunning verleend, aangezien het voor den eigenaar van de boot een bedrijf is. waarts, midden in de verboden zöne. Ook het Nannenwicl tusschen Heereveen en Jourc, een geliefd ou.J voro de bewoners van het Friesche Haagje, is taboe. Het Mannenwied viel nog juist in de kuststrook, zoodat ook Heeren veen het niet getroffen heeft. Een ongeluksvogel is ook de nieuwe exploitant van het paviljoen aan het Sneeker Meer, die de zaak had gepacht en deze eens goed op pooten wilde zetten. Toen schrijver dezes bij het pavil joen vertoefde, was het weer schitterend, maar bezoek was er niet en het meer was zonder zeilen. Heel in de verte zag men het donkerbruine zeil van een tjalk. Verder hadden de vogels en vis- schen het rijk alleen in dit befaamde centrum van de watersoort MUZIEK. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Eerste Zomerconcert. De rustperiode van ons Haarlemsch Orkest is al weer voorbij; met nieuwen moed heeft het, nauwe lijks een maand na het besluit van den Beethoven- Cyclus, zijn werkzaamheden hervat, en met succes Want terstond op dit drukbezochte eerste zomercon cert is er veel goeds gepresteerd. Misschien zelfs vloeide de muzikale bron Dinsdagavond wel wat over dadig en had Debussy's Prélude a l'Aprèsmidi d'ur Faune" beter voor een volgend concert bewaard kun- blijven. Als omlijsting van Debussy's zooveel mo dernere, fantastische muziek schenen de ouverture La Princesse jaune" van St. Saëns en de ..Impres sions d'Italie" van Charpentier nu niet in allen deele gelukkig gekozen. Het eerste gedeelte van het programma vormde op zichzelf een beter sluitend geheel. Daar was J. Chr. Bach als wegbereider van Mozart en daar was Mozart zelf vertegenwoordigd. Eerstgenoemde door zijn be kende Symphonie in Bes: lustige muziek in de beide snelle hoofddeelen, maar heusch geen „hoogere open baring dan philosophie", eenigszins primitief van n en inhoud en gespeend van genialiteit. In het Andante echter klinken inniger tonen en heeft de componist ook mooi gebruik gemaakt van de hem ten dienste staande blaasinstrumenten. Hij heeft in de re freinen in dit in rondovorm geschreven stuk fluiten en fagot afwisselend met de strijkinstrumenten doen optreden; de alternatieven echter zijn hoofdzakelijk aan de solistisch spelende, door pizzicati der strijkers begeleide hobo toevertrouwd en bevatten o.i. de mooi ste momenten. Van Mozart's Pianoconcert in G, K.V. 453, dat op Bach's Symphonie volgde, is vooral het Andante sos- tenuto ed espi-essivo quasi Adagio merkwaardig; we gens de orkestratie, wegens de modulatorische wen dingen vóór de terugkeer van het hoofdthema en we gens het herhaaldelijk plotseling omslaan van de psy chische stemming. (Over de physische stemming zou den we niet alleen maar loffelijks kunnen zeggen, want de diapason van den Bechsteinvleugel en die van het orkest verschilden merkbaar). Het laatste hoofd deel van dit concert bestaat uit een reeks van geestige variaties ten deele z.g. dubbelvariatics gevolgd door een Presto-finale. Het thema der variaties wordt gewoonlijk iets te snel ingezet, zoodat dan met het oog op later intredende figuren een verlangzaming noodig blijkt. De pianiste Corry Koppen speelde de solopartij. Haar spel klonk helder en nauwkeurig, rhythmiseh goed gemarkeerd, in het Andante ook bij wijlen gevoelig, en in de cadenzen zeer brillant; haar geheugen bleek volkomen betrouwbaar. In vergelij king met een vroeger optreden konden we grooter rijpheid, rust en beheersching constateeren. De bijval was dan ook terecht zeer warm en langdurig: tal van bloemen werden haar bovendien aangeboden. Marinus Adam zorgde voor een goede begeleiding van het Pianoconcert. Debussy's Prélude gaf hij met bijzondere warmte, zoodat deze muziek een fascinee- renden indruk maakte. De Ou ver (ure van St. Saëns is handig gemaakt: de exotiek (door den 5-tonigen Chineeschen toonladder) blijft er nogal aan de opper vlakte. Veel sterker, ook als ethnographische muziek is Charpentier's Suite. Doch waarom speelt men altijd slechts 3 van de 5 deelen? Als slotstuk is het derde niet zeer effectvol. Ed. Biele en Fred. Leidner speel den de soli in de Serenade zeer mooi. K. DE JONG. (Het houden van bijen neemt nogal toe en er wordt op gewezen dat zij die zich daartoe aange trokken voelen, goed zullen doen, zich 'eerst goed op de hoogte te stellen van wat er al zoo bij komt kijken.) Loopt u soms rond met bij-gedachten. Wees dan niet al te bijdehand, Vraag bij geroutineerde krachten Om bijstand bij uw bijenstand. Men zegt dat nu veel Nederlanders Het zien als nieuw en nuttig spel, Maar bijen houden is iets anders Dan ervan houden, voelt u wel. U moet nu maar an mij gelooven Dat enkel bij-geloof niet baat. Daar het dan ver uw pet te boven Tenslotte naar de (bij) maan gaat. Zoek iemand die al sedert jaren Het bijvak als een hoofdvak ziet, Die. goed bij bij-kennis, ervaren U raadt, want anders lukt het niet. Er komt een heeleboel bij kijken, Een goede raat eischt goeden raad, Dat mag misschien een bijzaak lijken 't Is bijzaak-hoofdzaak inderdaad. Hebt u de bijsmaak goed te pakken Zorg dan dus dat het u ook lukt. Want anders krijgt u ongemakken Als bijsmaak bij uw bijproduct. Wie het als bijwerk wil beschouwen, Bedenke dat hij op 't terrein Van het succesvol bijen houwen Zelf eerst terdegebij moet zijn. P. GASUS. in Haarlem en omgeving. Een vriendhjk lezer wijst op goede gronden Mij op een feit, dat ik voor mij vergat, Fietsradio is eerder uitgevonden, Nog wel door iemand in onz' eigen stad. Dat is al weer geruimen tijd geleden En deze vindingrijke jongeman Kon door octrooi- en andre moeilijkheden Niet vorderen met zijn vernuftig plan. Ik wil het gaarne hier nog memoreeren Al wijzigt het ook niets in mijn betoog, Een stadgenoot die zooiets kan presteeren Schat ik als leek, wil ik wel zeggen, hoog Ik heb er nu weer acte van genomen Dat een jong Haarlemmer het 't eerste deed En niet een Zweed er 't eerste op kon komen, Maar het verband is: 't kostte hem ook zweet. P. GASUS. FOTOGRAFISCH BUREAU VAN HET KOLONIAAL INSTITUUT BELANGRIJK .VERBETERD. AMSTERDAM, 11 Juni. De verzameling foto grafieën in het koloniaal instituut betreffende Ned.- Oost- en West-Indië, het aantal van 50.000 reeds belangrijk overtreffende, is al vele jaren een be langrijke bron van voorlichting voor hen die een studie van die gebiedsdeelen maken. Steeds nog neemt dat kostbare bezit in omvang toe en daar mede ook de specialisatie. Zoo bleek het noodig, om in die verzameling gemakkelijk den weg te kunnen vinden en aan aanvragen vlot te kunnen voldoen, de indeeling geheel te herzien. Een tijd- roovende en nauwkeurige zorg vereischende arbeid Deze zal over enkele maanden zijn voltooid, de collectie zal dan heel wat overzichtelijker zijn geworden en alle onderdeelen beter bereikbaar. Foto's die bedorven waren werden uitgelicht, van duplicaten de beste bewaai'd, naar goede negatie ven waar noodig nieuwe positieven gemaakt, enz. Zoo is de waarde niet enkel administratief maar ook kwalitatief op belangrijk hooger peil ge bracht. Hetzelfde geschiedde met de zoo rijke verzameling lantaarnplaatjes. Het geheele foto archief in al zijn onderdeelen (dus negatieven, afdrukken, diapositieven, samen meer dan 150.090 stuks) is als het ware hernieuwd. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN.. Op Donderdag 12 Juni zal ds. A. M. Berkhof f, Vrij Evangelisch predikant te Groningen des mid dags om 3 uur en des avonds om 8 uur spreken in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15. In de maand Juni worden verder des Donderdags geen samenkomsten gehouden in de Zuiderkapel in ver band met de tentcampagne aan het Soendaplein onder leiding van de Evangelisten J. Kits te Zeist en J. Sevensma te Amsterdam van 1829 Juni. LITERAIRE CLUB HAERLEM. Donderdagavond 12 Juni zal voor de Literaire Club „Haerlem" door den heer J. Allon in de Mu ziekzaal van Café-Restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem, een lezing worden gehouden over J. Slauerhof. Het oudste huis van Venlo, het z.g. „Romerhuis", dat uit 1500 dateert, wordt gerestaureerd. Het is het laatste overblijfsel van het voormalige „Het-je", de oudste buurt van Venlo, die grootcndeels wegens bouwvalligheid is af gebroken. (Foto Het Zuiden) OOK LANGWEER GETROFFEN. Sneek is het groote zeilcentrum in den Z.W.- hoek. maar daarnaast is ook Langweer getrof fen. In dit plaatsje aan de Laneweerder Wielen was men de laatste jaren zeer actief, er werd een paviljoen gebouwd en langzamerhand was het zij het in bescheiden mate toch ook een watersportcentrum van beteekenis geworden. Terwijl men in Sneek nog steeds hoopt op een wijziging in de beschikking, heeft men zich in Langweer reeds geheel op de gewijzigde situatie ingesteld. Want Langweer ligt veel verder Zuid- De Gravesteenenbrug. IN HOLLAND'S BLOEMENCENTRUM. Dagelijks worden in de kassen te Aalsmeer de bloemen bij duizenden gesneden om te dienen voor de belangrijke export naar Doitschland. (Foto Pax Holland), De Gravesteenenbrug. (Foto De Haas) In den naam Gravesteenenbrug is de naam Gra- vesteen bewaard gebleven. De Gravesteen was een kasteelachtig bouwwerk „staende ende geleghen up die Spaerne aen de Oude graf te van Bakenes" zoo als in een brief van 1360 staat. Het was een ver sterkt-bouwwerk ter plaatse waar de Bakenesser- gracht in het Spaarne uitkwam en ontleende zijn beteekenis aan het feit, dat hier de zuidelijke grens van het grafelijk rechtsgebied in Kennemeiiand eindigde. In 1853 heeft men van dit bouwwerk nog onderaardsche gewelven en kelders gevonden. Ge vindt dit misschien wel interessant, maar vraagt u af, wat deze herinnering met de Grave steenenbrug te maken heeft. Wel, hier zal wel een brug over het Spaarne gelegen hebben. Zoo'n mid- deleeuwsch brugje, van hout natuurlijk, zoo'n klapbrugje, dat zelfs in zijn stoutste droomen niet droomen kon van modern verkeer, vlugge fietsen en zware auto's, vlakke wegen en gehaaste pas santen. Zoo'n samenstel van „planken, balken, rib en paal" zooals de oude heer Staring het in zijn onsterfelijk lied van den Hoofdigen Boer omschrijft. Zoo'n brugje, dat terwille van wat hoog opgetaste schuiten hellingen vertoont, die het vlakke Hol- landsche land tot sterk geaccidenteerd terrein ma ken. En nu is dit het eigenaardige van 't geval: Die oude Gravesteen is al eeuwen geleden gesloopt en welhaast alles wat herinnerde aan den ouden tijd maar niet in overeenstemming was met de eischen, die de nieuwe tijd stelde, werd opgeruimd en door wat nieuws en wat beters vervangen. Straten, we gen, bruggen, het geheele stadsbeeld getuigt daar van. alleen dat oude brugje blééf. Het bleef daar liggen als een antiquiteit, een stuk verleden, een mal ding in een twintigste eeuwsche stad, waar houten klapbruggen met een helling van je welste niet meer thuis hooren. Auto's mogen er niet over rijden geen automobilist die overigens den euvelen moed er toe zou gevoelen. Fietsers met een rijwiel, dat met een dubbele versnelling is toegerust halen misschien den oprit, doch de rest moet afstappen. Daarentegen is het een zuiver sportief genoegen, straks de brug af te gieren met het risico, ergens tegenaan te vliegen. Bekijk het plaatje maar eens. Hoe mooi staan die oude geveltjes daar! Maar wat een stuk pas- kwillerige leelijkheid is die oude brug! DAMESKOOR „Z.I.G.E-A." Het dameskoor Z.I.G.E.A. te Haarlem, dirigente Rie Schouten, begeleiding Willy Schijf zal op 11 Juni een concert geven in dc stichting „Vogelen zang" te Bennebroek. Welwillende medewerking verleent mevr. Tine KcrkhoffPet en mevr. S. Lecndertz, piano. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Op Donderdag 12 Juni zal door bovengenoemde zangvereeniging een uitvoering worden gegeven in de Doopsgezinde Kerk te Haarlem. Als solisten zullen hierbij optreden de heeren Jacob Bijster, orgel en Henk van Kempen, fluit. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, C. Saint Saëns, H. Andriessen, F. Schubert en Phl Loots. Ontvangst bij Reichsfiihrer der S. S. Himmlcr. 's GRAVENHAGE, 11 Juni. De persdienst van de N.S.B. meldt: Op Dinsdag 10 Juni brachten dc plaatsvervan gend leider der N.S.B., C. van Geelkerken en de heeren H. W. Müller Lehning, mr. A. J. Zonder van. commandant der W.A. en J. P. Wolffram, plaatsvervangend voorman der Ned. S. S. een be zoek aan den Reichsfiihrer der S.S. Heinrich Himmler te Berlijn. Eiigelselien van 41 jaar moeten zich melden. BERLIJN, 10 Juni. Alle in 1900 geboren man nelijke inwoners van Groot-Brittannié moeten zich op 21 Juni, naar de Londensche Berichtendienst meldt, op grond van een verordening van het mi nisterie voor de binnenlandschc veiligheid aanmel den. (D.N.B.) Luchtactie boven Noord-Engeland. Bommen op een plaats in het Noord-Oosten. BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.) Op grond van het communiqué van het ministerie van luchtvaart meldt de Britsche Berichtendienst dat vijandelijke vliegtuigen Dinsdagmiddag ..cenige bommen" heb ben laten vallen op een plaats in het Noord- Oosten van Groot-Brittannië, waar „geringe schade" is aangericht NACHTELIJKE OPERATIES. BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.) De vijandelijke activiteit in de lucht boven Groot-Brittannië was in den nacht van Dinsdag op Woensdag slechts van geringen omvang, meldt de Londensche Berichten dienst. Het communiqué van het ministerie van lucht vaart en van het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid deelt mede dat in Zuïd-Wales en op een punt in Zuidwest Engeland bommen zijn neerge worpen. In Zuid-Wales is „eenige schade" aan gericht en een „klein aantal slachtoffers" gevallen,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5