rede van Mussolini Fransche luchteskaders in Syrië aangekomen Drievoudige taak van de Fransche regeering Batterijen van de vesting Tobroekgebombardeerd fButnenland WOENSDAG 11 JUNI 1941' i: gr. 10 Jui Kg; Kg; Kg. cht. 5.18 8.48 0.13 zijn Chrl ige li rden toe, de or n de Har. begn kte ir M ling ook dar, Jst is iker, luyzen toei nens irhand Hoogi Mag! 8—45 0—30 Blaui per K r sluk. •t wel van och ra i Ond de aai vro static van e; illema .t je met dl troere wei waar tewel dat., irak bend zoon reet ge olgdj, (Vervolg van pap. 1). De Duce schilderde vervolgens de opstelling der legergroepen in Albanië in April en ging voort: een laatste wanhopige Grieksche poging om in het Vojussadal op tc rukken, werd nog in den kiem gesmoord. De daarop volgende week begon de pomarsch van het achtste legercorps, waarbij vier divisies in het veld werden geworpen. In het eerste deel van den slag werden de vijandelijke versperringsstellingen niet overwonnen, waarbij de door onze artillerie ongeveer 40') stukken ge schut en door ons luchtwapen, ongeveer 400 vlieg tuigen, den tegenstander toegebrachten verliezen, waren zelfs volgens de Grieksche gegevens ver schrikkelijk. In de week van 9 tot 16 Maart, waarin het initiatief naar Italiaansche zijde overging, hield het Grieksche leger practisch op te bestaan als nog tot vechten bekwame strijdmacht, gelijk later door de Grieksche regeering zelf werd erkend. In April had het Italiaansche leger, ook wan neer intusschen niets anders zou zijn gebeurd wat wijziging bracht op den Balkan, met mathemati- zekerheid het Grieksche leger overweldigd en vernietigd. GRIEKEN VOCHTEN DAPPER. Men moet toegeven dat alle afdeelingen van de Grieken dapper gevochten hebben. Bovendien moet men constateeren dat het Grieksche leger zonder Engelsche hulp niet zes maanden lang tegenstand had kunnen bieden. Het werd door de Engelschen gevoed, uitgerust en bewapend. Het luchtwapen was Engelsch, de luchtafw-eer even eens. Niet minder dan 60.000 Engelschen waren in de verschillende diensten en afdeelingen van het Grieksche leger werkzaam. Gering waren de door Turkije geleverde materieele hulpmiddelen. Na vervolgens een overzicht te hebben gegeven van de gemeenschappelijke operaties der spilmo- gendheden op den Balkan, zeide de Duce, dat de uitschakeling van Engeland een diepgaande wijziging van de politieke kaart in dit deel van Europa heeft doen ontstaan. Deze veranderingen zullen een gunstig effect hebben wanneer allen maat weten te houden. Mussolini ging kort in op de gebïedsverande- rïngen der verschillende Balkanstaten en de daaraan grenzende staten, waarbij hij in het bij zonder wees op de schepping van Kroatië. Wij hadden, zoo zeide de Duce, onze grenzen van Fiume tot aan de Albaneesche bergen kunnen vooruitschuiven. Dat zou echter een fout zijn geweest, aangezien de geschiedenis getoond heeft, dat de inlijving van al te groote minderheden een zware belasting beteekent. Onder stormaclitigcn bijval van de Kamer verklaarde de Duce dat Griekenland behoort tot het Italiaansche leefgebied en dat het land in overeenstemming met het Duitsche opper bevel volledig door Italiaansche troepen be zet zou worden. Ten aanzien van dc gevechten in Oosl-Afrika seirlc Mussolini dat hij niet wist wanneer en hoe Italië zijn Oost-Afrlkaansch gebied zou her overen, maar reeds thans kon hij categorisch verklaren dat Italië dit door de Italianen ge cultiveerde en met zijn bloed gedrenkte land zou heroveren. De gevallenen zouden niet on gewroken blijven (stormachtige bijval). Voortgaande ging Mussolini in op de door Duit sche pantsertroepen tezamen met Italiaansche for maties uitgevoerde herovering van Cyrenaïca. Zijn uiteenzettingen werden steeds weer door stormen van bijval onderbroken. De verovering van Kreta noemde de Duce het winnen van een belangrijk steunpunt voor de operaties van het luchtwapen in de Middellandsche Zee, hetgeen de definitieve ver drijving van de Engelschen uit het Oosten van de Middellandsche Zee en daarmede de beëindiging van het conflict essentieel zal vergemakkelijken. BETREKKINGEN MET DE BEVRIENDE MOGENDHEDEN. Bij het hierop volgende overzicht over de be trekkingen van Italië met de met Italië verbonden en bevriende mogendheden liet de Duce onder lang durig gejubel van de Kamer het licht vallen 'op de nauwe kameraadschappelijke samenwerking tusschen Duitschland en Italië. Alle aanwezigen stonden van hun zetels op en barstten los in storm achtig gejuich voor Duitschland en zijn Führer. De stemmen, zoo verklaarde Mussolini, die specu leerden op oneenigheden tusschen de spilmogend- heden, zijn thans tot zwijgen gebracht. Beide vol ken voeren thans een enkelen oorlog en zullen ook na den oorlog kameraadschappelijk verder samen opmarcheeren. Ten aanzien van Japan wees de Duce op de dooi den minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka afgelegde verklaring dat Japan bij een aanval der Vereenigde Staten op de spil niet onverschillig zou toezien, vooral, naar Mussolini zeide, daar Ja pan precies weet dat ook zijn lot op het spel staat. Met betrekking tot Spanje zeide Mussolini: Spanje kan er niet van afzien deze unieke gelegenheid aan te grijpen om het onrecht, dat vroeger jegens Spanje is gepleegd, weer goed te maken. Toch moet Spanje in volledige vrijheid zijn beslissing nemen. Italië zal nooit druk uitoefenen op Spanje. Het falangistische Spanje weet waar zijn vijanden en waar zijn beproefde vrienden staan. Omtrent de betrekkingen van Italië met Tur kije zeide Mussolini dat Italië de voor anderhalf jaar begonnen politiek van overeenstemming en samenwerking met Turkije ook thans nog als ac tueel beschouwt. Overgaande tot de Ver. Staten van Amerika zeide de Duce dat een formeele oorlogsverklaring der regeering van Washington geenszins invloed zou uitoefenen op den tegenwoordigen toestand, aan- Italiaansch weermachtsbericht. Nog' steeds felle strijd in het gebied van Galla en Sidamo. ROME, 10 Juni. (Stefani) Het 370ste commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In het centrale bekken der Middellandsche Zee, ten Zuidwesten van Malta, hebben onze vliegtuigen een gevecht met vijandelijke jagers gevoerd: een vijandelijke jager werd neergeschoten. Een onzer toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Aan het front van Tobroek in Noord-Afrika zijn Weinig beteekenende uitvalspogingen van den vijand verijdeld. Onze artillerie heeft met zicht baar resultaat batterijen en munitievoorraden in de vesting gebombardeerd. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben aanvallen gedaan op lucht- afweerbatterijen en verdedigingswerken bij To broek en Mersa Matroeh. Te Tobroek werd schade aangericht en braken branden uit. Twee vijande lijke vliegtuigen van het type Hurricane zijn door Duitsche jagers neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 Juni heeft de vijand nieuwe luchtaanvallen op Tripolis en Benghazi gedaan. In het gebied van Galla en Sidamo in Oost-Afrika Wordt nog steeds heftig gevochten. De bewegingen der Italiaansche en Engelsche colonnes duren, ge hinderd door slecht weer, voort. In de streek van Gondar heeft de vijand het fort van Debra Tabor met bommen en machinegeweervuur bestookt en de bezetting opnieuw gesommeerd tot overgave die werd geweigerd. Op den Atlantischen Oceaan hebben Italiaansche duikbooten een belangrijk vijandelijk convooi aan gevallen en negen stoomschepen met een gezamen- lijken inhoud van 63.000 ton tot zinken gebracht". gezien de Ver. Staten zij het qok niet de jure, dan toch de factor reeds in oorlog zijn. Ook een vol ledige interventie der Ver. Staten zou thans te laat komen en Groot-Brittannië de overwinning niet meer kunnen verzekeren, maar hoogstens een ver lenging van den oorlog en een uitbreiding van de oorlogstooneelen beteekenen. In geval van oorlog zouden de Vereenigde Staten in zoodanige mate totalitair gevormd worden als dit in Europa noch door het fascisme, noch door het nationaal socia lisme geschied is. Woordelijk zeide Mussolini: Wanneer men Sulla als het type van den klassieken dictator beschouwt, is Sulla tegenover Roosevelt slechts een bescheiden dilettant. Aan het slot van zijn redevoering wees de Duce onder stormachtigen bijval op de inwendige aan eengeslotenheid en hechtheid van het Italiaansche volk en verklaarde „Engeland kan dezen oorlog niet winnen, omdat het alle posities m Europa heeft verloren, die door de Vereenigde Staten niet kunnen worden vervangen. In dezen strijd tusschen het goud en het bloed zal het bloed overwinnen". In aansluiting aan de Kamerzitting heeft een menigte van honderdduizenden gisteravond op de Piazza Venezia den Duce weer orkaanachtige ova ties gebracht. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is het Lagerhuis na de uiteenzettingen van Churchill zonder geheime stemming verdaagd. Rede van Churchill in het Lagerhuis Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: In de ver gadering van het Engelsche Lagerhuis heeft de premier, Churchil, bij den aanvang van het debat over de algemeene situatie gezegd dat hij gaarpe een „voorloopige verklaring" over de situatie in Syrië zou afleggen, maar de berichten waarop hij wachtte waren nog niet binnengekomen. Na het algemeene debat, waarbij vooral de voormalige minister van oorlog, Hore Belisha, scherpe critiek oefende op de Ëngelschte oorlogs politiek enstrategie, legde Churchill een uit voerige verklaring af, waarin hij volgens den Britschen Berichtendienst o.a. betoogde dat de regeering er naar streeft zonder ophouden oor logsmateriaal naar het Midden Oosten te zenden en daar vooral een sterk luchtwapen te brengen. Overigens kon hij geen uitvoerige mixlcdeelincen doen, daar de vijand anders belangrijke aanwij zingen zou krijgen. Nopens de critiek op den uitslag van de gevech ten op en om Kreta verklaarde Churchill dat generaal Wavell en anderen van mee ning waren geweest dat Engeland's voor uitzichten op de overwinning gunstig waren, maar misschien zal de affaire-Kreta tenslotte nog niet zoo nadeelig voor Engeland afloopen. De Britsche premier erkende dat de Duitsche val schermjagers geen Nieuw Zeelandsche uniformen hebben gedragen. Dit was een „misverstand". Churchill vond het betreurenswaardig dat de Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen op Kreta zulke zware lasten hadden moeten dragen. De Britsche verliezen op Kreta bedroegen volgens hem 15000 dooden,, gewonden en vermisten, waar bij de Grieken en Kretenzers niet meegerekend zijn. Het bevel aan de R.A.F. tot vertrek van Kreta was volgens bewering van Churchill een gevolg van het besluit van den bevelhebber van het luchtwapen in het Midden-Oosten, nadat de opper bevelhebber op Kreta, generaal Freyberg, dit had voorgesteld. De premier behandelde vervolgens den inval in Syrië. Hij beweerde dat Engeland geen ter ritoriale bedoelingen heeft. De militaire situatie in Syrië kwalificeerde hij als „goed" en de op- marsch naar Syrië was, nar hij beweerde, doel loos geweest als niet te voren de verdediging van Egypte gewaarborgd was. Den critici van de politiek der regeering hield Curchill voor dat geen regeering oorlog kan voeren, als men haar doorloopend op de han den kijkt en zij kan verwachten een dolkstoot in den rug te krijgen. Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft Churchill in den loop van de Lagerhuiszilting een van liberale zijde ingediend voorstel tot in stelling van een imperiaal oorlogskabinet ten scherpste van de hand gewezen. UET t-RAKISCUE MAHOAA.T 5YRIE Ojeriz-eT LATAklA ALAWlTlë) FRAWSCW &OEVERNE.ME.N Ll&AWON REPUBLIEK ONDER FRANkS'jK KAART VAN PELT DE BRITSCHE OPMARSCH IN SYRIË. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de opmarschrichtingen der Britten in Syrië. Een afdeeling beweegt zich in de richting van den Dzjebel Droes of wel het Drusengebied, een twëede afdeeling trekt van Noord-Falestina uit de republiek Libanon binnen; een derde afdeeling Britten is de grens bij Dera overgetrokken op weg naar Damascus. Dc kaart geeft een algemeen overzicht van het Fransche mandaat Syrië. De strijd in Syrië Mislukte landing aan de kust van den Libanon Engelsche druk in de richting van Beiroet en Damascus Reinigen van gasgeneratoren geschiede omzichtig. Vooral in bosch- en heidestreken. Voor het goed functioneeren van den gasgenera tor is het noodzakelijk aldus de A.N.W.B. dat zoo nu en dan de aschruimte wordt gereinigd. Tengevolge hiervan treft men dikwijls langs den weg stil staande motorrijtuigen aan. voorzien van gasgenera toren, waarvan de bestuurder bezig is de verbrande brandstof te verwijderen welke dan op den weg wordt gedeponeerd. Bij ecnigen wind vliegen daarbij vaak vonken door de lucht hetgeen in onbewoonde oorden in het polderland in den regel geen gevaar zal ople veren behalve dat het wegdek, Indien het uit bitu mineuze stoffen is samengesteld, door verbranding kan worden beschadigd Op de wegen welke in bosch- en hcidestreken zijn gelegen zijn de wegvliegende vonken echter een ernstig gevaar voor bosch- en heidebrand. Om deze redenen meent de A.N.W.B. hierop de bijzondere aandacht te moeten vestigen van de be stuurders van genoemde motorrijtuigen en hun in overweging te geven bij het schoonmaken de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten. Het Fransche ministerie van oorlog heeft gister avond, naar het D.N.B. uit Vichy meldt, omtrent het verloop van de militaire operaties in Syrië het volgende bekend gemaakt: Maandagmiddag en Maandagochtend hebben de tusschen de kust en Djebel Droese uit verscheidene divisies, waaron der een pantserdivisie, bestaande Britsche strijd krachten hun aanvallen in de richting van Beiroet en Damascus herhaald. Tusschen Dzjebel Droese en het Hermonge- bergte zijn de Fransche garnizoenen van Kuneitra en Sjeik Meskin teruggetrokken, nadat zij hun taak, den tegenstander op te houden, hadden ver vuld. Dinsdagochtend werd de tegenstander op de lijn Merdsj Ajoem opgehouden. In het kustge bied in het Zuiden van den Libanon was een poging van de Engelschen om den tegenstand der Fransche troepen te breken, vergeefsch. De Engel sche aanval werd door pantsereenheden en oor logsschepen gesteund. Tegen Britsche strijdkrach ten, wien het - gelukt was ten Noorden van de Radiorede van admiraal Darlan De plaatsvervangende minister-president van Frankrijk, admiraal Darlan, heeft, naar het D.N.B. uit Vichy verneemt, in zijn radiorede o.a. het vol gende gezegd: „Franschen. In mijn vorige boodschap heb ik u gezegd dat de maarschalk het lot van het land in handen heeft genomen op het meest kritieke oogen- blik van onze geschiedenis. De macht op zich le ne men onder dergelijke omstandigheden is niet de daad van een eerzuchtige, maar die van een groot patriot. Wij zullen nooit onzen chef genoeg dank kunnen brengen, onzen chef, die zijn persoon aan Frankrijk heeft geschonken om het te redden, Ge red is het echter nog niet. Het is thans geen tijd voor onvruchtbare discussies en bittere kritiek op de regeering. Thans slaat het uur der discipline en der eens gezindheid. De nederlaag brengt altijd ongeluk met zich mede. Het is een Fransche traditie de regeering verantwoordelijk te stellen voor het ongeluk van het volk. Onze huidige ellende moeten wij toe schrijven aan het regime dat ons tot de nederlaag heeft geleid. Het regime is verantwoordelijk, niet de regeering van den maarschalk, die als erfge name van dezen onheilvollen toestand er naar streeft de kwalen te genezen, waaraan geleden wordt en hun duur te bekorten. Om succes te heb ben heeft zij moed, hardnekkigheid, offervaardig heid en den steun der natie noodig. Wanneer de natie niet wil begrijpen, zal zij te gronde gaan. Talrijk zijn degenen die trachten het verstand der natie in nevelen te hullen. Aangezien gij ongeluk kig zijt, gelooven velen uwer alles wat verteld wordt en alles wat gefluisterd wordt zonder de moeite te nemen te overleggen. Zij aanvaarden als onweerlegbare waarheid wat hun dagelijks wordt voorgekauwd door den geheimen of De Gaullisti- schen zender die door een buitenlandsche mogend heid betaald wordt. Franschen, hoedt u hiervoor en steunt de regee ring in haar zware, ja zeer zware taak. Deze taak der regeering is drievoudig: de verbetering van den huidigen toestand van het Fransche volk, de voor bereiding van den vrede in de mate. waarin de overwonnene dit kan doen. de voorbereidine van de toekomst van Frankrijk in het nieuwe Europa. Er is de aandacht op gevestigd, dat de wapenstilstand geen vrede is. De wapenstilstand is een onderbre king van de vijandelijkheden op de door den over winnaar vastgestelde en door den overwonnene aanvaarde voorwaarden. Hij kan eenzijdig door den overwinnaar worden opgezegd. Den wapenstilstand niet loyaal toe ie passen en daardoor den over winnaar aanleiding te geven hem op te zeggen, zou voor Frankrijk gelijk staan met zelfmoord, zoowel voor Frankrijk als ook voor zijn Imperium. Den wapenstilstand uitvoeren zonder te trachten zijn voorwaarden te verzachten, beteekent de instand houding van een toestand, waaronder gij zeer lijdt. Aangezien de wapenstilstand een door Duitsch land en door ons onderteekend verdrag is, moeten wy, wanneer wij hem willen verzachten met Duitschland onderhandelen. De maarschalk heeft mij belast met deze onderhandelingen. Hij keurt de voortzetting goed. Waarom, zegt gij. aanvaarden de Duitschers als overwinnaars onderhandelingen? Omdat Duitschland, dat den wederopbouw van Europa in zijn voornemen heeft, weet dat het dit alleen doelmatig kan doen, wanneer de verschil lende Europeesche naties, die geroepen worden tot deelneming aan dezen wederopbouw, dit gaarne en vrijwillig doen. Duitschland beheerscht zijn over winning om ons te veroorloven onze nederlaag te overwinnen. Laten wij dus deze nederlaag tveten te beheerschen en denken aan het Frankrijk van morgen. Dit zal voor u. geloof ik, voldoende zijn om u de noodzakelijkheid duidelijk te maken van de onder handelingen die ik op bevel van den maarschalk sedert verscheidene weken voortzet om onzen te genwoordigen toestand te verbeteren. Dat is de eerste taak van de regeering. VOORBEREIDING VAN DEN VREDE. De tweede is die der voorbereiding van den vrede. De tegenwoordige toestand is weergaloos in onze geschiedenis. Een der mogendheden, waar mede wij moeten onderhandelen, bevindt zich in oorlog met een andere mogendheid en haar opera tietroepen bezetten een deel van ons gebied. De onderteekening van een definitieven vrede blijft een moeilijke zaak, zoolang de door het huidige conflict gestelde problemen geen oplossing hébben gevonden. Maar reeds thans en zonder het einde van de vijandelijkheden af te wachten, is het de olicht der regeering aldus te handelen dat een gun stige atmosfeer voor het instellen van een eerdollen vrede wordt geschapen. Deze atmosfeer kan alleen geschapen worden, wanneer wij onze nederlaag be heerschen. Dat wil zeggen dat wij er naar moeten streven onze houding naar het verstand te regelen. Ziet moedig de werkelijkheid onder oogen. Geeft u niet over aan sentimenteele reacties die geen an der resultaat zouden hebben dan tot onze eigen schade den kloof te verbreeden. die door zoo vele gevechten tusschen de beide naburige volken gegra ven werd en die wij van beide ziiden voor den vrede van Europa weer moeten beginnen dicht te gooien. Wanneer deze atmosfeer niet tot stand ge bracht zou kunnen worden, zou ik een onheilvollen vrede voor Frankriik vreezen. Deze vrees is niet «"«rond od een indruk, zij is gegrond op zekerheid. De derde taak var. de re^eerine is de voorberei ding van de toekomst van Frankriik in het nieuwe Europa. Deze taak kan alleen nuttig ter hand ge nomen worden, wanneer de tweede taak tot een goed einde is gebracht. Wanneer wij geen eervollen vrede krijgen, wanneer Frankriik. beroofd van tal rijke departementen en belangrijke overzeesche ge- bieden. zijn intreden doet in 't nieuwe Europa, ver kleind en geteisterd, dan zal het zich niet weer verheffen. Wij en onze kinderen zullen in ellende en in haat leven, welke den oorlog kweeken. Het nieuwe Europa zal niet leven, zonder dat Frankrijk wordt eesteld op de plaats, waartoe in de Europee sche hiërarchie ziin verleden, zijn beschaving en ziin cultuur het recht geven Franschen, hebt den moed uw nederlaag te over winnen, Weest er van verzekerd dat de toekomst van het land nauw is verbonden met die van Europa. Wanneer de maarschalk en zijn regeering U oproepen hen te volgen op den ingeslagen weg, moet gij de illusies overwinnen of offers brengen. Put uw kracht uit de zekerheid dat deze weg voor ons vaderland de eenige weg naar het heil is", monding der Litani rivier te landen, zijn tegen aanvallen aan den gang. Het Fransche luchtwapen heeft Maandag vijandelijke troepenconcentraties ■in Zuid-Syrië met bommen bestookt en met succes ook deelgenomen aan het reeds gemelde gevecht tegen Britsche oorlogsschepen. Vier Engelsche jagers werden neergeschoten. Britsche gevangenen hebben, naar in het communiqué van het Fransche ministerie van oorlog verder wordt gezegd, hun verwondering uitgesproken dat zij alleen te doen hadden met Fransche en niet met troepen van de spilmogendheden. Een gevangen marine-officier was er van overtuigd dat hij in Duitsche handen viel. Daarmede worden de de- menties van de Fransche regeering ten aanzien van de valsche Britsche berichten duidelijk be vestigd. Het persbureau Ofi meldt uit Beiroet dat Fransche luchteskaders uit Noord-Afrika na een moeilijke vlucht in Syrië aangekomen zijn. In tegenstelling tot alle in het buitenland door Engelsche propaganda verspreide beweringen ver klaarde men gisteren in militaire kringen te Vichy, dat de Fransche verdedigingslinie in Syrië en den Libanon op geen enkel punt is bezweken en dat het front tegenover alle aanvallen heeft standgehouden. In dezelfde kringen spreekt, men ook het van Engelsche zijde verspreide valsche bericht tegen, volgens hetwelk Duitsche valschermjagers in Syrië zouden zijn aangekomen. Bovendien loochent Vichy het bericht dat onder de Fransche strijdkrachten in Syrië talrijke gevallen van desertie voorkomen en dat een groot aantal soldaten naar de Engelschen zouden zijn overgeloopen. In bevoegde Fransche kringen wordt als bewijs van het feit dat de Engelschen reeds lang het plan hadden Syrië aan te vallen bekend gemaakt dat de Engelschen sedert October 1940 ieder reizen van Fransche soldaten naar Syrië hebben verhinderd. Zoo kon een contingent van 10.000 man. tot het uitzenden waarvan Frankrijk gemachtigd was op grond van onderhandelingen met de Duitsche en Italiaansche wapenstilstandscommissie om de orde en veiligheid in Syrië in stand te houden, niet daarheen vervoerd worden. Deze houding zot? verklaart men ln bevoegde kringen, vormt een nieuw bewijs voor het voor opgezette plan van Engeland om Syrië op den een af anderen dag te overvallen. Duitschland aan de zijde van Frankrijk. BERLIJN, 10 Juni (ANP) „Duitschland staat in de Syrische kwestie algeheel aan de zijde van Frankrijk. Het Duitsche standpunt daarin is gebaseerd op de moreele, zedelijke en ethische zijde van dit probleem". Aldus werd vandaag in de Wilhelmstrasse Duitschland's houding tegenover de nieuwste actie van Engeland geschetst. Ter beantwoording van de vraag of dit Duitsche standpunt militairen steun includeert. wees men te Berlijn op Frankrijk's ver klaring dat het de verdediging op eigen houtje wil voeren. Duitschland heeft Frankrijk ook in staat gesteld, zoo voegde men hieraan in de Wilhelm strasse toe, zijn politieke belangen zelf te ver dedigen.- Frankrijk's positie bij onder handelingen. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: In de Wilhelm strasse werd Dinsdag de vraag beantwoord of Frankrijk als overwonnen staat op eigen gezag economische onderhandelingen met andere staten kan voeren. Van Duitsche zijde werd verklaard dat de regeering te Vichy als regeering van een sou- vereinen slaat principieel met andere staten on derhandelingen kan openen. Wegens het feit dat een groot deel van het land is bezet, verwittigt Frankrijk evenwel uit eigen beweging Duitschland omtrent zijn economische onderhandelingen met andere landen. Dergelijke onderhandelingen zijn thans gaande met Hongarije en Roemenië, echter nog in het beginstadium. Bommen op Haifa. Tanks getroffen. Het D.N.B. meldt: De haveninstallaties van Haifa zijn in den nacht van 9 op 10 Juni door Duitsche bommenwerpers aangevallen. Zij troffen de pier en een der groote tanks, waar de door de buislei ding uit Mosoel aangevoerde petroleum wordt op geslagen. Daarmede is de directe strijd tegen de grootste en belangrijkste olieravitailleeringsinstal- latie van de Britsche vloot op de Middellandsche Zee geopend en wordt de gevechtsactiviteit van het Duitsche luchtwapen uitgebreid tot de Brit sche Palestynsche kust. Levenslange gevangenisstraf geëischt. Landbouwer vermoordde zijn vrouw. Dinsdagmigen stond voor dc Almelosche recht- oank terecht de landbouwer G. B. te Almelo, be schuldigd van moord en een poging tot moord op zijn echtgenoote. Deze moord werd gepleegd eind Maart 1935 en ofschoon toen een onderzoek is ingesteld, kon de schuld van verdachte niet worden bewezen. Begin November van het vorig Jaar kwam deze zaak door een familieveete opnieuw aan het rollen. De politiè vond argumenten om verdachte te arresteeren. Het mocht haar eenige uren daarna gelukken, ver dachte tot een bekentenis te brengen, Dinsdagmorgen diende de zaak voor de rechtbank. Na een minutieuze behandeling van de zaak eischte de officier van justitie levenslange gevangenisstraf. De rechtbank zal 17 Juni vonnis wijzen. De strijd tegen sluikhandel en prijsopdrijving. In de Dinsdagmiddag gehouden openbare ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam, heeft de voorzitter mr. Chr. P. van Eeghen een korte toespraak gehouden, waarin hij er op wees, dat de voorschriften op het gebied van distributie en prijsregeling ter wille van algemeens belangen aan het individu meer dan vroeger beper kingen opleggen. Dat de overheid het ontduiken van deze voorschriften niet onopgemerkt kan laten voorbijgaan, ligt voor de hand. Onlangs is dan ook de mogelijkheid belangrijk verscherpt om langs straf- rechtelijken weg deze feiten te bestrijden, als daar zijn clandestiene slachtingen, sluik- en kettinghan- del, prijsopdrijving en dergelijke inbreuken op dis tributie- en prijsbeheerschlngsbepalingen. Van deze repressieve maatregelen der overheid zal, naar men mag verwachten, een preventieve werking uitgaan. Op ons geheele volk en niet het minst op het be drijfsleven rust de plicht de overheid in haar streven metterdaad te steunen. Het bedrijfsleven is het reeds aan den goeden naam, welken handel en nijverheid tot dusver in Nederland steeds gehad hebben, ver schuldigd om voorschriften als de onderhavige, hoe Ingrijpend ook stipt en loyaal na te komen. Daarmede dient men de gemeenschap en verlicht het de taak van de overheid. Spr. deed een beroep op het be drijfsleven om naar het bovenstaande te handelen. KORPSFÜHRER IIüIINLEIN BIJ Ir. MUSSERT. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. De persdienst vén de N.S.B. meldt: Op Maandagmorgen 9 Juni bracht Reichsleiter Adolf Hühnlein, de Korpsführer van het N.S.K K., die in Nederland vertoeft een be zoek aan den leider der N.S.B. te Utrecht. Voor het hoofdkwartier der N.S.B. aan de Maliebaan stond een eerevendel der W.A. opgesteld. In gezelschap van opperbanleider van 't Hof en de heerbanleiders Meulenberg en Wijnkamp schreden de Duitsche gasten het front van het W.A.-vendel langs en werden vervolgens aan den ingang van het hoofd kwartier ontvangen door den secretaris-generaal der N.S.B., Ir. C. J. Huygen, die hen naar de werk kamer van ir. Mussert begeleidde. Hier heette de leider der N.S.B. zijn gasten hartelijk welkom, waarna terstond een langdurige bespreking aan ving met den Korpsführer en opperheerbanleider van 't Hof. Na dit onderhoud bood ir. Mussert zijn gasten een noenmaal aan ten Paushuize, waar het ge zelschap ontvangen werd door den commissaris van provincie Utrecht, ir. F. E. Müller. DIRECTEUR EN BEDIENDE VAN SPECULATIE- BANK GEARRESTEERD. De recherche te 's-Gravenhage heeft aangehou den den 52-jarigen directeur van een speculatie- bank verdacht van verduistering c.q valschheid in geschriften gepaard gaande met oplichting. Even eens is aangehouden zijn 52-jarigen kantoorbe diende ter zake van medeplichtigheid aan boven genoemde feiten. (A.N.P.) 9l,adio ^xoqxauutta DONDERDAG 12 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0* Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O Nieuwsberichten. 8.15 Dagopenlnng, (voorbereid door het Vrljz. Prot. Kerkcomlté) 8.25 Gramofoonmuzlek. 9.15—9.2» Voor de hulsvrouw. 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.00—11.2» Voor de hulsvrouw 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Het musette-orkest „Les Gars de Paris" en gramofoonmuzlek. 1.30 Ensemble Bandl Balogh. 2.00 D« Arnhemsche orkestvereenlglng. 3.00 Voor dc vrouw. 3.2® Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 4.00 Gra mofoonmuziek, 4.30 „De Goldberg-varlatles. van Joh. Seb. Bach", causerie met gramofoonplaten. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Het ensem ble Erica Helen. 6.00 Gramofoonmuzlek. 6.15 „Het platte land en de jeugd van vandaag", dialoog. 6.30 Het orkest Eloward. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Gramo foonmuzlek. 7 45 Cyclus ..Sport en lichamelijke opvoe ding". 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8,15 Het Omroep- symphonle-orkcst en soliste (ea. 8.50 Interview over Hart» Pfltzer). 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: „National features of the Netherlands". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6 S0 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.20 Planovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble Jack der Kinderen, solist en gramofoonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Munodl-ensemble. 12 45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramofoonmuzlek. 2.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 3.00 Gramo foonmuzlek. 3.10 Schrammelkwartet en soliste. 3.30 Vreug destonden aan zlckensponden. 4.00 Orgelspel en zang. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christ, lectuur (voorbereid door de Christ. Radio-SUchting). 5.15 'B. N. O. Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. an de pau ze: Boekbespreking). 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Pers overzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmu zlek. 7.307.45 „Ik was er zelf bij", causerie. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten- 8 15 Spiegel van den dag. 8.30 Concert voor leden van de Duitsche Weermacht. 9 40 Voor den boer. 9.55 Gramofoonmuziek 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten» •1 uiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7