Eigenaardigheden KRUSCHE De Diamanten Tram. Etensbelichting. LANGS DE STRAAT. AGENDA f R IJ DAG 13 JUNI 1941 RSXREEM'S DAGBL'SD Al wordt er geen groot feest gevierd, al schijnt je viering zich in hoofdzaak te beperken tot vlaggen ip dienstgebouwen en vlaggetjes op trams en bus- en, niemand zal toch ontkennen dat het zestigjarig ubileum van de Noord-Zuidhollandsche Tramweg Jaatschappij een gebeurtenis is die sterk de aan lacht trekt en vele herinneringen oproept, vooral Haarlem, waar dit grootste trambedrijf in ons and is gevestigd. Het is natuurlijk ook een der jootste en belangrijkste industriëele bedrijven in leze stad en aangezien zijn taak het openbaar ver eer geldt kent iedereen het en behooren duizen- en tot zijn dagelijksche klanten. Zooals de naam anduidt heeft het zich overigens nimmer in zijn rerkzaamheid tot deze stad bepaald. Het heeft zijn rams altijd op grondgebied van twee provincies, en an nog wel de dichtst bevolkte des lands, laten jjden en in den loop van die zestig jaar, zoo rijk an technische vernieuwing in het bedrijf, zijn net erhaaldelijk gewijzigd en ontzaglijk uitgebreid. Oudere Haarlemmers en „bollenstreekers" zullen ich den eersten dienst van de N.Z.H.T.M., uitge- efend door haar stoomtram Haarlem-Leiden en igesteld op 13 Juni 1881, zonder weemoed herin aren. Het tijdperk der stoomtramwegen vormde een zeer glorierijke periode in de geschiedenis van ms openbaar vervoerswezen. Gepuf, gejengel, stank a rook kenmerkten het hijgende geval met zijn warte locomotief in kubusvorm, die in den eersten jd van zijn bestaan onzen schoonen Hout onrecht eed door zijn kwalijke dampen en geuren in het roene loover te verspreiden en de Hertenkamp iet schrik te vervullen. Later, toen de stads-paar- entram verdwenen was en de electrische de taak an dit goedige verkeersmiddel had overgenomen, rerd de start van. „de Leienaar" tot ver in Heem- tede verlegd, dat bij de verandering intusschen ok ten zeerste gebaat was. De stoomtractie, die op igen spoorbanen sinds 1839 een triomftocht had olbracht (al zou zij het in de twintigste eeuw ook !gen de electrische moeten gaan afleggen) had op en openbaren weg niet veel roem verworven. Al espoedigde zij dan ook ongetwijfeld het interlocale erkeer zeer belangrijk. Des te merkwaardiger is het dat uit die eerste toomtramlijn een zoo groot modern tramwegen iet groeide. In een ander artikel in dit blad, dat en historisch overzicht van de ontwikkeling van aken geeft, wordt dat alles gereleveerd en ver- neld dat de N.Z.H.T.M. nu diensten onderhoudt usschen Scheveningen, Den Haag, Leiden, Katwijk, foordwijk, Zandvoort, Haarlem en Amsterdam en evens van Amsterdam naar Purmerend, Volen- lam en Marken. Men weet dat in lateren tijd haar lemoeiingen zich niet meer tot de trams konden lepalen en ook de autobus in haar dienst ging ijden, zoodat de reeds in 1909 herziene naam der naatschappij, waaruit toen het woord stoom ver- ween, eigenlijk alweer sinds geruimen tijd voor en nieuwe verandering in aanmerking komt. Als lien die tenminste zou kunnen vinden zonder het antal beginletters nog grooter te maken. Uit het overzicht der geschiedenis van de N. Z. L T. M. blijkt ook welk een zeer belangrijk aan- eel in haar ontwikkeling haar zeer bekwame lei- er gedurende de tweede helft van die zestig be- rijfsjaren, Ir. W. J. Burgersdijk, voor zijn reke- ling heeft genomen. De zorgen van den directeur an een groot verkeersbedrijf zijn vele en velerlei, lij heeft behalve de teohnische kennis en den on- ernemingsgeest, die een zoo in alle opzichten be- 'egelijk bedrijf vereischt, te zorgen voor de be- ingen van een groot personeel, te overleggen met en heele reeks van overheidslichamen van Rijk, irovincies, steden en dorpen en tenslotte ook volle andacht te besteden aan zijn cliënten, het publiek n den meest algemeenen zin des woords. Dat rijdt n zijn trams en bussen, wacht aan zijn haltes, leeft belang bij zijn dienstregelingen en bij. zijn arieven en is uiteraard critisch gestemd. Niet illeen omdat het Hollandsch is, maar omdat de tlanten van elk openbaar vervoermiddel gemeen lik haast hebben en allen comfort wenschen. Uit leze opsomming blijkt wel dat de leider van zoo'n ledrijf dagelijks te maken heeft met een menigte nenschen tot wie hij in verschillende verhoudin- en staat en die een zoo veelzijdige schakeering lieden als maar mogelijk is. Behalve technische ;ennis, zakelijk inzicht en ondernemingsgeest noet hij vooral menschenkennis bezitten en die met eel tact en vaak met groot geduld te baat nemen, lij heeft er ook maar voor te zorgen dat er een oede geest onder zijn personeel heerscht niet Heen ter bevordering van den arbeidslust en de inderlinge goede verhoudingen maar ook ten aan- ien van den omgang met het publiek, die bij con- lucteurs, wagenvoerders en chauffeurs eveneens act en geduld vergt. Het is inderdaad een taak die eel kenmerkende goede eigenschappen en be- iwaamheden vereischt, die de heer Burgersdijk nu iertig jaar lang met zooveel succes en algemeene rkenning vereischt heeft. En deze courant die bij- ia even oud is als zijn bedrijf, namelijk 58 jaar, en ff de daden en de ontwikkeling getrouwelijk van leeft geboekstaafd, zou tekort schieten als zij bij het estigjarig jubileum van de maatschappij dat niet ens met nadruk naar voren bracht. Er is temeer aanleiding voor nu de heer Burgen lijk het einde van zijn loopbaan nabij is: in den oop van dit jaar zal hij na zoo langdurige, steeds ipgewekte en onvermoeide werkzaamheid van een ivelverdiende rust gaan genieten. Zijn naam en zijn verk zullen spreekwoordelijk blijven bij de N. Z. 1. T. M. als die van een man, die voor een moei- ijke, ingewikkelde levenstaak alle eigenschappen lad meegekregen die ervoor vereischt worden, die ijn roeping vond en met zijn gaven wist te woe- ;eren. De geest van Burgersdijk heeft zich stevig in iet bedrijf gevestigd en zal zich ook na zijn af- eden er in blijven doen gelden, zooals dat pleegt gaan als iemand het stempel van zyn persoon- Sjkheid op een stuk bedrijfsleven heeft weten te letten met de algemeene erkenning en de opgedane aring, dat het goed is. Wij wenschen de N. Z. B. T. M. en haar directie van harte geluk met dit ubileum, dat allen die aan de maatschappij ver- londen zijn met voldoening zal kunnen vervullen. R. P. Vorvocrcijfers der N. Z. H. vervoersopbrengst van de N.Z.H. gedurende «ei 1941 was f 370.513 tegen f 300.047 in Mei tan 1940. Het resultaat over Mei van dit jaar was Sus veel gunstiger dan over dezelfde maand van het forige jaar. EXAMENS RADIO-MONTEUR. Bij de heden te Den Haag gehouden examens voor Radio-monteur, uitgaande van het Nederlandsch Radio Genootschap, slaagden onze plaatsgenooten H. van Putten Begastraat 15, H. A. van Dijk, Barba- rossastraat 21. P Bottelier. Timorstraat 28 en W. J. Aukes. Bosch en Hovenstraat 30. allen leerlingen van Radio-Technische School, Kleine Houtweg 31 te Haarlem De examens zijn geëindigd. (Twee Zwitsers, een geneesheer en een lichttechnicus hebben experi menteel vastgesteld dat eetlxist die bij wit licht goed is, steeds sterker vermindert bij rood, blauw en veel kleurig licht om geheel te vergaan in donkergroene belichting.) Het is alleszins merkwaardig Hoe er volgens dit bericht Geneeskundig en lichtvaardig 's Menschen eetlust werd belicht. U zult er misschien mee spotten Dat u eerder hebt ontdekt, Dat de eetlust taant tenslotte Ongeacht het lichteffect: Maar ik wil er dan zeggen, Als u het soms zoo beziet: Zoo eenvoudig uit te leggen Is dit ernstig zoeken niet. Wit licht liet de gasten smullen Bij rood at men nog gezond, Maar bij Ulauw de magen vullen Was al iets dat tegenstond. Bij veelkleurige belichting. Toch een smakelijk effect. Blijkt het eten een verrichting Die al vrijwel walging wekt. Toen men 't donkergroen ging maken Bleef het niet bij tegenzin, Bleek geen hapje meer te smaken, Kreeg geen gast er meer wat in. Nou. ik zal er goed op letten. Als men mij soms in groen licht Een dineetje voor wil zetten, Smul ik met mijn oogen dicht. Elly Beinhorn. De carrière van de beroemde Duitsche vlicgster. Men schrijft ons: Onder auspiciën van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap. Werkgemeenschap Haarlem en omstreken, zal, zooals reeds gemeld is, de vermaarde aviatrice Elly Beinhorn, een voordracht met licht beelden houden over haar avonturen in vijf wereld- dcelen op 18 Juni in den Stadsschouwbrug te Haarlem. Reeds in haar jeugd ontving Elly Beinhorn (Mevr. Beinhorn—Rosemeyer) haar vliegeropleiding in Staa- ken, waar zij ook haar piloten-brevet, alsmede haar kunstvliegers-diploma" behaalde. In het bijzonder werd zij bekend door haar vlucht naar Afrika, waartoe zij in een klein Klemm-vliegtuig voor de solo-vlucht in 1931 van Staaken opsteeg. Zij bereikte gelukkig haar doel: Bolava in Portugeesch- Guinea. Voor de 7000 K.M. lange vlucht had zij 70 vlieguren noodig. Voor den terugtocht vertrok zij uit Bissao. Na een verdwijning van 4 dagen kwam zij na een voettocht •an 50 K.M. door de woestijn in Timboektoe aan. We gens een breuk aan de olielciding had zij in de woes tijn een noodlanding moeten maken. Met een ander vliegtuig kwam zij later weer terug op het Tempel- hofveld. Na een vlucht over dc Alpen werd aan Elly Bein horn later door den Italiaanschcn Luchtvaartminister Balbo het Italiaansche vliegerkruis overhandigd. Bovendien ontving zij het sportvliegersteeken in goud. dat toen voor de eerste maal door het Deutsche Luftfahrt-Verband werd geschonken. In het jaar 1931 vertrok Elly Beinhorn cd erom op haar Klemm-Argus-machine van Berlijn voor een nieuwe wereldvlucht, gedurende welke zij over Voor- Azië eerst in Calcutta kwam. Van hieruit maakte zij een „Abstecher" naar de Himalaya. Door het overvliegen van deze bergreuzen volbracht zij een voor een vrouw wel zeer buitengewone onder neming. Daarop vloog zij verder over Bangkok en het eiland Bali en bereikte Port-Darwin in Australië. Per schip ging het daarop de Stille Oceaan over naar Panama, vanwaar zij weer in haar kleine machine opsteeg voor een vlucht over de oerwouden van Columbie en de Cordilleras bergketen naar Lima. Hier werd haar door den President van Peru de orde der Militaire Luchtvaart geschonken. Als einddoel van haar tocht bereikte zij over Santiago tenslotte Buenos Aires. Deze vlucht was 31000 K.M. lang en zij volbracht haar met slechts drie noodlandingen. In het begin van 1933 overhandigde Rijkspresident von Hindenburg haar den Hindenburgbeker, als blijk van waardeering voor al deze verrichtingen. In den zomer van 1933 vertrok Elly Beinhorn op nieuw voor een bezoek aan de vroegere Duitsch- Afrikaansche koloniën. Zij werd op den teruchtocht door Mussolini in Rome ontvangen. In'Berlijn werd zij daarop benoemd tot eere-lid van de Aero-club. In de jaren 1934'35 ondernam Elly Beinhorn een vlucht door Midden- en Zuid-Amerika. In het jaar 1935 vloog zij van Gleiwitz naar Skoe- tari in Klein-Azië, in den tijd van 6Vj uur, en keerde nog op den zelfden dag naar Berlijn terug, waardoor zij in 24 uur 3570 K.M. aflegde In het jaar 1936 huwde Ellv Beinhorn met den kam pioen auto-renner Bernd Rosemeyer. die later helaas verongelukte. Spoedig daarop vloog zij van Berlijn naar Damascus, vandaar verder naar Kairo en keerde over de Middellandsche Zee, Athene en Boedapest naar Tempelhof terug. Daarbij speelde zij het klaar om op één dag Aziatischen. Afrikaanschen en Euro- peeschen bodem te betreden. In Juli 1938 begon zij opnieuw met de vliegerij na eenige jaren pauze. 7'radeer je op een ijsje? In Amsterdam, vooral in de nieuwe stad. hebben weer heel wat ijspaleizen hun deuren geopend. Neemt u het woord paleis maar met een korreltje zout, want vele van deze inrichtingen hebben weinig statigs. Het weer, nog altijd wat onvast, geeft ons nu toch gelukkig enkele dagen, waarop de menschheid dorst naar een verfrissching en de ijsfabrikanten komen nog steeds met een behoorlijk product voor den dag, dat frisch is op de tong en voor een oogenblik de dorst zoo niet verslaat, dan toch be strijdt. Al die ijsleveranciers maken op hun wijze mm of meer pakkende reclame voor hun product, maar geen van hen had daarbij zooveel succes als de eigenaar van een vrij groot „salon" aan een druk beganen hoofdweg. Zijn reclame was dan ook buitengewoon. In de eerste plaats had hij zorg gedragen voor een keurige étalage, waarin alle producten van zijn vindingrijk brein, in hout meesterlijk nagemaakt* uitgestald stonden, voorzien van zoetvloeiende name als Dame Blanche, Geisha, Parfait en andere. Zijn meesterstuk was een kunstwerk, dat op een langwerpige schaal gevlijd was en dat bestond uit halve bollen van rood, bruin, groen, wit en geel, geflankeerd, behalve door vijf witte vlokken schuim, door vier roode vruchten. Dit smaakvol en ongetwij feld smakelijk geheel, dat den Hollandsehen naam „Volkstuintje" droeg, was ook het duurste in prijs. Maar de ysleverancier had nog een pijl op zijn boog: de fraaie étalage culmineerde als het ware in een groote teekening, voorstellende een frisch meisje, met den blos der gezondheid op de wan gen. dat een verleidelijken glimlach schonk aan een vroolijk lachende jongeling. Zij had één hand op zijn schouder gelegd en wat zij zei stond als ver lokkend onderschrift onder de teekening: Hé boy* trakteer jij op een ijsje?" De plaat pakte geweldig, want menig meisje, dat met 'n mannelijken begeleider voorbij kwam, bleef staan en als zij dan de teekening met het onder schrift zag, wendde zij zich natuurlijk tot hem en zei, guitig glimlachend: „Trakteer ju óók op een ijsje?" Wie is daartegen bestand? En ik heb zelfs gezien en gehoord, dat een meisje, dat van haar fiets gestapt was om de étalage te bewonderen, op den toevallig naast haar staanden en haar dus niet begeleidenden jongeling eerst een onderzoekenden blik wierp (die tot het onderzoek bevredigend was afgeloopen, langzaam in een on- deugenden veranderde) en toen vroeg: „Trakteer je op een ijsje?" En de jongeman liet het zich niet zeggen en samen gingen ze naar binnen om een ice cream soda of een Parfait of misschien wel een „Volkstuintje" te genieten. J. C. E. Inbraak in een distributiekantoor. Tegen daders 9 maanden geëischt. In den nacht van 21 op 22 April werd te Raalte ingebroken in het distributiekantoor, dat daar ge vestigd is in het gebouw eencr school. Het onder zoek wees uit, dat de daders door een tuimelraam naar binnen waren geklommen en toen ze een maal in de gang stonden de deuren hadden ge forceerd. Daarna hadden zij nagenoeg vrij spel. Er werden meer dan een millioen textielpunten ge stolen en verder brood- en vleeschbonnen ont vreemd. De daders, de 18-jarige muzikant H. J. R. en de 22-jarige H. S. uit Slagharen, hebben niet lang plezier van de opbrengst van de buit gehad. Be trekkelijk spoedig nadat de inbraak was ontdekt had men de dieven reeds opgespoord. Wegens diefstal stonden de jongemannen Don derdag voor de rechtbank te Zwolle terecht. Zij gaven het hen ten laste gelegde toe. Het O.M. vorderde tegen R. en S., 9 maanden gevangenisstraf met teruggave van het voor dc bonnen ontvangen geld aan het rijk. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Tegen J. D. die kaarten voor de dieven had ver kocht werd wegens heling eveneens 9 maanden gevangenisstraf geëischt. WINTERHULP. Naar wij vernemen zal Zaterdag a.s. te kwart voor een van het station te Haarlem een tweede uitzending plaats hebben van Haarlemsche vrouwen die op uitnoodiging van Winterhulp Nederland eenigen tijd vacantie zullen houden te Nunspeet. Denzelfden middag te kwart over vier keert de eerste groep terug. ONTAARDE STIEFMOEDER VEROORDEELD. De rechtbank te 's-Hertogenboseh heeft von nis gewezen in de strafzaak tegen de 45-jarige vrouw J. Sch„ huisvrouw van M. P. uit Vlijmen, die daar op verschillende tijdstippen tusschen de maand December 1940 en de maand Maart 1941 haar 14-jarige stiefdochtertje Johanna Pulles meer malen ernstig heeft mishandeld. De rechtband heeft haar tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN ONTDEKT. In den Zuid-Oosthoek van Drente en in de ge meente Eirunen zijn de gemeentepolitie en de centrale crisis controledienst uitgebreide fraudu leuze slachtingen op het spoor gekomen. Reeds is aan het licht gebracht, dat minstens dertig varkens op deze manier zijn geslacht. Acht personen uit de omgeving van Emmen zijn in arrest gesteld. Bij vele menschen is het vleesch achterhaald en in beslag genomen. (bud e Dorst in Haarlem en omgeving OUDE HERBERG ALS WOONHUIS. Aan het einde van de Koediefslaan nabij den Heerenweg staat een oud huis. Het doet het daar heel goed en contrasteert naar den eisch den ouden tijd, die Heemstede kende met zijn zandwegjes, waarlangs de „hecht en weldoortimmerde" huizen lagen en de latere jaren, die van Heemstede het Reeds tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost. Neem toch óók ónder voortdu rende controle van scheikun- dlge-apotheker G. J. L og g e r Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47. 0.76, 0.41. (Adv. lngez. Med.) Dank ua aigcioupcn dagen heeft men op het platteland een begin kunnen maken met het hooien, dat thans in vollen gang is. (Toto Pax Holland) DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Concert in de Doopsgezinde Kerk. Een heelen tijd lang heeft het Doopsgezind Zang koor zich niet in 't openbaar laten hooren. In zijn korte toespraak 'repte de eere-voorzitter Ds. J. M. Leendertz daar ook van, en hij sprak schertsend van „de nachtegaaltjes". Slechts schertsend, want op den zang der nachtegalen gelijkt koorzang nimmer, zelfs niet wanneer hij „Le Rossignol" van Grétry ten gehoore brengt, en dat is maar goed ook, want het zou dwaas zijn om de natuur geweld aan te willen doen. De door den Schepper geschonken gaven benutten, ontwikke len, cultiveeren: dat is iets anders. Ook hierop doelde Ds. Leendertz in zijn toespraak even, en het waren geen ijdele woorden, want het Doopsgezind Zangkoor had ze reeds bevestigd door den zang die voorafge gaan was. Daar waren momenten in, die onovertref- felijk heeten mochten, zooals het met gesloten mond gezongen einde van L. de Rille's „Hymne a la Nuit" en het grootste gedeelte van „Le Rossignol": zoo'n absoluut zuiveren samenklank hoort men niet vaak. Wat is het koor vooruitgegaan, sinds den vorigen keer dat we het hoorden; welke schoone resultaten heëft de dirigent Jac. Zwaan er mee verkregen! Het bleek ook in de vertolkingen van „Psalm 23" en „Die Allmacht" van Schubert, al kwam in het middenge deelte van het eerste een neiging tot te lage intonatie voor en al zouden we de tempo's hier en daar ook in „Le Rossignol" iets levendiger, iets minder gerekt gewenscht hebben. Maar na het aanhooren van Ph. Loots' „Lentedauw" zoy de vitzuchtigste Nurks met een „bouche fermée" hebben gezeten omdat hij geen reden tot het maken van aanmerkingen zou hebben kunnen vinden. Welk een juweeltje in de koorlitt«-atuur is dit zonnige stuk met zijn bewegelijke, natuurlijk vloeiende poly- phonie. Die stelt echter zeer hoogc eischen aan de vaardigheid en zangkunst van het koor, en nu was het een lust om te hooren hoe volkomen dit aan alle eischerr voldeed. Ook Loots' „Als in Glans" (tekst van Guido Gezelle) zong het koor zeer mooi; hier zijn de moeilijkheden meer het gevolg van de harmonische structuur met haar vele modulaties, maar ook die werden volkomen overwonnen. Intermezzi op dit kerkconcert waren instrumentale stukken: twee voor fluit en orgel en één voor orgel alleen. Henk van Kempen en Jacob Bijster droegen Bach's Sonate in E gr. t. voor: een Adagio, waarin een schier eindelooze stroom van melodie met verras sende modulatorisehe soms dissoneerende wendingen vloeit, een opgewekt tweedeelig Allegro, een Siciliano met kunstige, doch steeds welluidende canonische na bootsingen (ook in de omkeering) en een bewegelijk Allegro, waarin de contrapuntiek zwijgt. Veel afwis seling dus, en alles mooi gespeeld. Later vertolkten zij een bevallige compositie van St Saëns, „Odelet- te" geheeten en daarna speelde Bijster de „Sonata da Chiesa" van Hendr. Andrlessen, welke hoofdzake lijk uit een reeks van hoogst interessante variaties op een eigen thema bestaat. Bijster behandelde het pas gerestaureerde orgel meesterlijk: de prachtige klank van sommige variaties was ook aan zijn regis- terkeuze en aan zijn gave techniek te danken. Mej. Jeannette Wüst verzorgde de pianobegeleiding in de koornummers van Schubert. Zij kweet zich uit stekend van haar taak. Het was jammer dat de piano ooral in de bas te weinig sonoren klank had; een volgenden keer zal men goed doen door een behoor lijken vleugel te nemen. K. DE JONG. Veilingen te Haarlem. De resultaten van de veilingen, die Donderdag in het Verkooplokaal Het Notarishuis te Haarlem werden gehouden, waren als volgt No. 1. Winkelhuis Ridderstraat 22, kooper N. N. f 4100. No. 2. Huis Generaal De Wetstraat 36, kooper G. P. Geukers f 3425. No. 3. Woonhuis met werkplaats, kantoren, opeu plaats en kelder. Spaarne 1 en Wijdesteeg 2 en 4, kooper M. P. W. van Renswoud, f 7000. No. 47. Eenige terreinen aan den Zwaluwenweg en Boekenrodeweg, benevens een woonhuis Boeken- rodeweg 18 te Aerdenhout, opgehouden voor f 162.505. No. 8. Woonhuis met schuur en bergplaats Leidsche vaart 56. Opgehouden op f 7300. No. 9. Huis ingericht tot pakhuis en bovenwoning Begijnhof 31. Opgehouden op f 4900. No. 10. Huis verdeeld in twee woningen, Bake- nessergracht 36, opgehouden op f 3700. No. 11. Huis Zoetestraat 18. Opgehouden op f 2000. No. 12. Twee onbewoonbaar verklaarde huizen Papentorenvest 6 en 8. Niet geveild. No. 13. Huisje Morinnesteeg 8. Kooper H. I. van Goor i 160. (Teekening H. J. Wesseling). forensendorp maakten, waarvan dc optrekjes langs de geasfalteerde lanen, de luxe winkels in het dorp en des morgens zoo tegen achten de hollende forensen de onloochenbare kenmerken zijn. Een oud huis dus. Maar er zijn vele oude huizen in Heemstede, stevig van bouw en goed van pro porties. door de jaren, eeuwen zelfs, bewoond door brave Heemstedenaren. Er zou dus weinig aanlei ding zijn, aan dit huis bijzondere aandacht te schenken, ware het niet, dat het in vroeger tijden een wat andere bestemming had dan rustigen bur gers tot veilige woon te strekken. Om 't dadelijk te zeggen: Men vond hier vroeger een herberg, die den diepzinnigen naam van „De dorstige kuyl" droeg. En nu opent zich een ver schiet van leerzame bespiegeling. We zien hier den ouden weg tusschen Binnenweg en Heerenweg, an ders gezegd de verbinding tusschen de contreien tegen het Haarlemmermeer, het grasland en zijn zuivelboeren en dc zandige boschgedeelten die strekten tot Aerdenhout en de duinen. Er zal langs dien verbindingsweg wel heel wat verkeer ge weest zijn niet voor niets stond er aan het einde een tol en waar het volk is is de nering en waar nering is vond men van de vroegste tijden af een gelegenheid tot gezellig verkeer en het nemen van gepaste maatregelen tegen een droge lever. En het zou dus wel kunnen zijn, dat een paar hon derd jaar geleden ter plaatse, waar nu het oude huis staat te droomen, zich af en toe tafereeltjes hebben voorgedaan, waarvoor een Breughel en een van Ostade zooveel belangstelling aan den dag legden. Tot bespiegeling lokt ook de naam. Een dor stige kuil is een vreemde combinatie. Maar de beteekenis is duidelijk. Een kuil is een plaats van afzondering en deze kuil was dus een plek. waar de dorstige dorper ongezien en onbemerkt zijn zoopje kon verschalken. Laten we genoeg vertrou wen hebben in de soliditeit van de zeventiende- eeuwsche menschheid om te veronderstellen, dat na het bezoek aan „De dorstige kuyl" er even wei nig aan de bezoekers te zien en te bemerken viel als er voor. Stil aan raakte de Koediefslaan haar beteekenis als verbindingsweg kwijt en de nering verliep. Wijs beleid liet het pand verbouwen tot woonhuis, al is er binnen nog wel het een en ander te zien dat her innert aan de oude bestemming. Maar van buiten valt er van dorstige kuilen niets meer te bespeuren, bleef dit huis den roem der gastvrijheid bewaren. De vrienden van den heer Heuff kunnen het getuigen. Het origineele wapen van Terschelling is terug gevonden en geïdentificeerd in een gevelsteen in den top van een huis aan de Buiten Wieringer- straat te Amsterdam. Deze steen dateert van 1730. (Foto Pax Holland) Heden: VRIJDAG 13 JUNI. Palace: „De glazen kogel". 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Droommuziek". 2.30, 6 30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Contrasten". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Yvette", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 14 JUNI. Gebouw ,,De Hoofdwacht": Tentoonstelling Folklore en Heemkunde Alg. Ned. Verbond. 2.30— 5 en 79 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Santpoort: Bijenstand Mellona, lezing 3 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15. Tel'. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlwee 34. Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. TeL 12711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5