Vit de Omstxeken !BucQ.ec£ifkeSlcutd zelfst. meisje Net Oagmeisje Flink Dagmeisje DONDER DAG 19 J U NI 1941' HAXEEEM'S DAGBIiAD HAARLEMMERMEER Zomertijd. Temidden der korenvelden. Wanneer we nu den polder ingaan zien we een beeld van den zomer. Rustig gaat het plantenleven door en de aren groeien en zwellen om straks met een rijken oogst den mensch van voedsel te voor zien. De groote oppervlakten staan mooi en be ginnen aan den bodem al eenigszins te vergelen. Bijzonder fraai staan ook de aardappelen, een belofte voor de nabije toekomst. In enkele we ken zijn de planten omhoog geschoten en nadat ze nog eens „gerugd" zijn, hebben kleine bloempjes het aardige loof opgesierd. De fijne golvende vlasvlakten. die zoo traag zijn opgeklommen en al heel laat zijn zullen de eerste eendagsbloempjes gaan vertoonen, totdat een dei nend wit het golvend groen zal overstemmen. Niet zoo gerust zijn we op de erwtenvelden. waar we helaas nog open plekken ontdekken en boven dien is dit gewas zoo achtergeraakt in zijn groei, dat het lijkt of de bloempjes niet gaarne ontluiken willen. Een frisch regentje zal hier nog veel goed doen en de schade eenigszins kunnen inloopen. Het bietendunnen heeft zijn beslag gekregen, dunners en dunsters hebben de velden verlaten en de planten op eenen gezet zullen profiteeren van de hun toegemeten ruimten om uiteindelijk het schepje suiker te kunnen vergrooten. Van de boo- nenvelden komen den bezoeker heerlijke geuren toewaaien en als we dat merken, moeten we erken nen: De Haarlemmermeer is een lustoord. HILLECOM KERKVEILING. De bloembollenveiling welke ten overstaan van notaris D. Lodder ten bate der St. Joseph Kerk werd gehouden, heeft ruim f 2600 opgebracht. W. A. VAN DER WAL MET PENSIOEN. Wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd gaat de heer W. A. van der Wal, hoofd der O.L. School, het onderwijs verlaten. Naar wij vernemen zou de heer van der Wal de lessen op den Tuinbouwcursus blijven geven. VAN DE TRAP GEVALLEN. Bij het vallen van een trap kwam mej. W. zoo on gelukkig terecht dat zij het linker-onderbeen brak. Door dr. Wijkmans en de E.HB.O. werd de eerste hulp geboden waarna de patiënte per zieken-auto naar een ziekenhuis te Haarlem werd vervoerd. VERGADERING VREEMDELINGENVERKEER. Woensdagavond hield de Hillegomsche V.V.V. in Hotel Sistermans een vergadering. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter de heer C. Joh. Bakker, het bloemenseizoen dat weder achter ons ligt en dat wat het bezoek aan de velden betreft, verre de verwachtingen heeft over troffen. Tot afgevaardigde naar het congres te Am sterdam werd benoemd de heer D. E. Nieuwen- huis. Hierna bracht de commissie welke de regeling der rondvaarten, enz. in handen had, verslag uit. De voorzitter bracht dank oan allen die aan het succes van deze rondvaarten hadden medegewerkt, een hartelijk woord van dank. Van het batig saldo werd een gift toegekend aan Winterhulp Nederland. Ten slotte werden nog grootsche plannen besproken voor het komende jaar, welke plannen door het be stuur nader zullen worden uitgewerkt. HALFWEG TEN BATE VAN „HET KLEUTERHUIS". Het tooneelgezelschap „Het Voetlicht" zal op Zon dag 22 Juni in de zaal van den heer Lodewikus te Zwanenburg een tooneelstuk opvoeren getiteld: „Filmmaniakken", een blijspel in vier bedrijven van H. Bakker. De baten komen ten goede aan „Het Kleuterhuis", welke vereeniging momenteel in een ongunstigen financieelen toestand verkeert. ZAND VOORT VOORLOOPIG GEEN SCHOENENBONNEN. Het distributiebedrijf deelt ons mede, dat alle aanvraagformulieren voor winter- en zomerschoe nen successievelijk behandeld zullen worden. Het heeft dan ook deze maand geen nut om ten distri - butiekantore op spoed aan te dringen, daar geen bonnen meer aanwezig zijn. Alle aanvragen om zo merschoenen zullen begin Juli worden uitgereikt; aanvragen om winterschoenen voorloopig alleen voor mannen zullen in de maanden Juli en Augustus worden behandeld. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat aanvraag formulieren nog niet worden uitgereikt. GESLAAGD. Willy Roetman, leerlinge van de O.L. school D. slaagde voor het toelatingsexamen van het R.-K. Meisjes Lyceum Sancta Maria. Chr. Onderwijs. 455 leerlingen; R.K. onderwijs 1071 leerlingen; Neutraèl bijzonder onderwijs 354 leer lingen; U.L.O.-onderwijs werd gegeven aan 334 leerlingen. Het aantal leerlingen van buiten bedroeg 1189 of 41 pet. Het grootst aantal leerlingen aan één leerkracht toevertrouwd, bedroeg 42, het kleinste 13. In 1940 werden 5 bioscooplessen gegeven en wel over: Rubber, Glctscherwater; Maja de bij; Zout winning te Bockeloo en Pamir, het laatste zeilschip. Montessori-onderwijs bleef de belangstelling trek ken. Met uitzondering van 2 scholen had op alle scholen tandverzorging plaats. Naar het U.L.O. gingen over 87 leerlingen, naar H B.S., Gymnasium of Lyceum 185 leerlingen, naar Vakscholen 52 leerlingen. Va*, de Hartenlustschool behaalden 42 leerlingen het U.L.O.-diploma, van de Chr. U.L.O.-school 21. Het verkeersexamen werd afgelegd door 317 leer lingen van wie 289 slaagden. Voor een gedelte van het examen slaagden 28 en 10 leerlingen. De onderwijs-verkeerscommissie bestond uit: S. T. Popma. voorzitter, S. Huynink. secretaris, A. Hiemstra, Commissaris van Politie, G. A. v. d. Mey, P. v. Marken. De gemeente telde 13 kleuterscholen met 573 leerlingen. De Commissie spreekt een warm woord van aan beveling voor het medisch Opvoedkundig Bureau te Haarlem, dat door financieele moeilijkheden het vele werk niet aankan. Tenslotte wordt een woord gewijd aan de nage dachtenis van Hans Veurman, die in de oorlogs dagen zijn leven liet en voor wien in October een eenvoudig gedenkteeken is geplaatst in de Born- waterschool. UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN. Naar wij vernemen heeft de uitreiking der persoons bewijzen in Blocmcndaal een tamelijk vlot verloop. Per dag worden ongeveer 90 ingezetenen opgeroepen. De uitreiking zou echter nog vlotter verloopen. als elke opgeroepene tijdig zou zorgen voor goede foto's, die aan alle gestelde eischen voldoen. Tot nogtoe moe ten n.l. steeds ongeroepenen worden teruggezonden, meestal omdat het beeld op de foto te klein is. Een klein percentage verschijnt in het geheel niet. Welke maatregelen tegen deze nalatigen zullen wor den genomen, is nog niet bekend. Ook zijn er men- schen, die het uur van oproeping niet in acht nemen, en zelf maar een tijd uitkiezen. Het spreekt van zelf. dat er dan een opeenhooping in het uitreiklokaal ontstaat, met gevolg: langer wachten dan noodig Is. Wij raden ieder aan goed de aanwijzingen, die men ontvangt, na te lezen, en stipt op tijd te komen. Zij, die hun vacantie buiten Bloemendaal wen- schen door te brengen en juist in dien tijd hun per soonsbewijs moeten afhalen, kunnen tevoren ter Se cretarie, afdeeling Bevolking, een anderen dag komen afspreken. Dezer dagen zijn zij, wier geslachtsnaam met de letter E begint, opgeroepen. De letters F, G, H, I, J, en een groot gedeelte van de K zijn in de maand Juli aan de beurt. Het andere gedeelte van de K en de letters L en M zullen in Augustus een beurt krijgen. BLOEMENDAAL CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Concert van het Chr. Harm. Gezelschap Sursum In het Bloemendaalsche Bosch op Donderdag 19 Juni des avonds om 8 uur onder leiding van den heer J. A. Meng. Het volgende programma zal ten gehoore ge bracht worden: 1. Psalm 138 arr. J. A. Meng 2. Marche des cotillons Francis Popy 3. La Palme d'Honneur, ouverture M. Edward Grefe. 4. La Veillée en Artois, fantaisie J. Bonchel 5. Fantaisie avec Thême et Variations, F. Kroepsch (voor tuba-solo door Gerard Marsbergen). 6. Hollandsche Suite J- R. v. d. Glas a. Aan het strand, b. Oogsttijd op het land, c. Avond op de heide, d. Landelijk feest. 7. Enthousiasme, marsch Alphons Driessen 8. Concordini, ouverture dramatique. Léon Dervaux 8. La Housarde. valse militaire, Louis Ganne 10. Franche Amitié Fantaisie, Jacques Martin Finale. VERSLAG LAGER ONDERWIJS IN 1940. De Commissie van Toezicht op het L.O. in de ge meente Bloemendaal heeft over het afgeloopen jaar aan den Raad der gemeente verslag uitgebracht betreffende den toestand van het Lager Onderwijs. Aan dit uitgebreide verslag, dat een schat van ge gevens bezat, ontleenen wij het volgende. Het bureau der Commissie bestond uit Ds. J. C. Brussaard, vorzitter en S. A. Wilson, secretaris. De Commissie is in 1949 driemaal in vergadering bijeengeweest, waarna o.a. advies werd uitgebracht over het onderwijs in lichamelijke opvoeding op de Lagere School. Verlening van den schooltijd voor de commissie ongewenscht. mede met het oog op de reeds be staande Fransche cursussen, terwijl geadviseerd •werd het onderwijs in Lichamelijke Opvoeding uit sluitend door bevoegde leerkrachten te laten geven. De toestand der gebouwen wordt ill het algemeen goed beoordeeld. Een uitzondering maakt de Chr. School te Overveen. Van het sportterrein van de Donkere Laan werd door de hiervoor in aanmerking komende scholen een druk gebruik gemaakt. Het totaal aantal leerlingen op 31 December 1940 bedroeg 2866. 5 minder dan het vorig jaar. Bloe mendaal had hiervan 1332 leerlingen. Overveen 735. Aerdenhout 548 etl Vogelenzang 201. Openbaar onderwijs ontvingen 986 leerlingen; HEEMSTEDE ZOMERCONCERTEN IN GROENENDAAL. Te beginnen met a.s. Zondag zullen de drie muziek corpsen van Heemstede om beurten op verschillende Zondagmiddagen een concert geven in het wandelbosch Groenendaal. In weerwil van verschillende moeilijkheden hebben de corpsen in den loop van den winter en het voorjaar met animo gestudeerd om van deze concerten iets us te maken. Het is te hopen, dat het publiek dit zal waardeeren door in grooten getale de concerten bij te wonen. Zondag 22 Juni van 3—5 uur zal het Heemsteedsche fanfarecorps „Excelsior", directeur de heer J. Oomes, de reeks van concerten, die voorloopig op 6 bepaald ls openen. Het programma is als volgt samengesteld: 1. Amsterdam, marsch H. J. Blankenburg 2. De Tempelridder, ouvert. Frits Jakma 3. La Flancée du Korrlgan, fantaisie D, Coquelet 4. Luna Vaise Paul Luicke 5. Doornroosjes bruidsvaart Max Rhode 6. Aux bords du Hhln, marsch - J. Martin Pauze. 7. Tout Charnaij. marsctt A. Delbecq 8. Dans la Bruyèie, ouvert. A. Govaert 9. Strauss-W&lsen-Potpourri Adr. Maas 10. Retour du Prlntemps, fantasie G. Gadenne 11. A Toi. Valse j. Bouchel 12. Steadfast and True, marsch c. Feike SNOEPLUSTIGE DIEVEN. Bij de politie alhier is aangifte gedaan dat men door Inklimming zich toegang heeft verschaft tot het restau rant van het Heemsteedsche Sportpark. Verdwenen zijn 40-tal vulkoeken, een partijtje kauwgom, en een hoe veelheid koffiesurrogaat, terwijl men zich tevens tegoed heeft gedaan aan diverse dranken. INBRAAK. Door vernieling en het inslaan van ruiten heeft men zich hedennacht toegang verschaft tot de achterzijde van de Bosch en Hovenschool. Ontvreemd zijn daarbij een 33-tal koperen kranen die zich daar boven waschbakken bevonden, benevens een 40-tal closetrollen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Op 17 Juni 1.1. werd aangifte gedaan van vermissing van dameslijf goederen en .o.a een juweelen hangertje be- met diamanten. Het is de recherche gelukt, de dade- res. een 25-jarige dienstbode uit Gouda, die bij die dame in betrekking geweest was. op te sporen. Bij haar aanhouding werd ook in haar bezit gevonden een gouden broche, bezet met diarqanten, welk kleinood zij in een vroegere betrekking in Haarlem ontvreemd had. Nadat proces-verbaal was opgemaakt is het meisje voor verder onderzoek ter beschikking gesteld van de Haar- lemsche politie. DIEFSTAL VAN FIETSBANDEN. Eenigen tjjd geleden werd bij de politie alhier aangifte gedaan van diefstal van een partijtje transportfietsban den. door inbraak uit een schuur aan de Cruqulusweg. Door de recherche alhier zijn thans opgespoord een 4-tal bekenden van de politie van 19 tot 22 jaar. die na een scherp verhoor bekenden zich aan dezen diefstal te heb ben schuldig gemaakt. Zij zullen ter beschikking van de Justitie gesteld worden. BEVERWIJK Naar de 23000 inwoners. In de afgeloopen maand nam de bevolking van Beverwijk met 54 zielen toe. 122 personen vestigden zich, terwijl 39 nieuwe wereldburgers het levenslicht aanschouwden. Daarentegen verhuisden 89 personen naar elders; 18 burgers overleden. Op 1 Juni bedroeg het aantal inwoners van Be verwijk 22280. VELSEN Wachtgeldregeling bij de N.V. Ver. Papierfabrieken. Onder voorbehoud van de officieele goedkeuring door den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken is aan alle arbeiders in dienst van de N.V. Ver. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen gisteren een wachtgeldregeling bekend ge maakt. Deze regeling geldt voor alle arbeiders werkzaam aan het hoofdkantoor te Amsterdam en de bijkanto ren te Rotterdam, Arnhem, Breda. Groningen en Maastricht, alsmede de fabrieken te Apeldoorn, Ren- kum, Velsen en Wormer. Tengevolge van tijdelijke slapte in- of stilstand van het bedrijf is in een serie artikelen bepaald op welke wijze wachtgeld zal worden verstrekt. Tevens is medegedeeld, dat de duurtetoeslag op 5% van het totaal verdiende inkomen blijft bepaald met toepassing van aangegeven minima. Voorts is vermeld, dat de arbeider, die wachtgeld geniet, verplicht is zich dagelijks op bepaalde tijden en plaatsen te melden. Met ingang van Maandag 16 Juni j.L ls deze rege ling in werking getreden. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 1? OP 20 JUNI 1941 van 22.04 tot 5.17 Maan op 20 Juni op 5.11 Maan op 20 Juni onder 17.37 IJMUIDEN De verbinding tusschcn Santpoort en IJmuiden. Raad van State behandelt een beroep tegen een beslissing van Ged. Staten. De Raad van State behandelde in zijn open bare vergadering Woensdag het beroep van den gemeenteraad van Velsen tegen het besluit van Ged. Staten van 8 Januari j.l, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van genoemden ge- raad van 30 Janari 1940 tot vaststelling van een herzieningsplan inzake uitbreiding van Velsen. Ged. Staten hadden daarbij overwogen, dat de vastgestelde plannen o.a. ten doel hebben den aan leg mogelijk te maken van een hoofdverkeersweg achter Westerveld om, teneinde te voorzien in de behoefte aan een hoofdverbindingsweg tusschen Santpoort en IJmuiden en voorts de mogelijkheid te openen het publiek meer dan thans het geval is in de gelegenheid te stellen te genieten van hel landschap waardoor de weg is ontworpen. Naar hun oordeel moet het projecteeren van het tracé van een hoofdverkeersweg voor het aangegeven doel praematuur worden geacht zoolang geen ze kerheid bestaat omtrent de plannen van den Rijks waterstaat met betrekking tot het tracé van den rijksweg in de omgeving van het Zuidelijke aan- sluitingspunt van den ontworpen weg, noch ook omtrent de toekomstige ligging van den voorge nomen provincialen weg ten Westen van Haarlem en het daarmede samenhangende verkeersvraag- stuk van Kennemerland-Zuid. Het gemeentebestuur van Velsen voerde daar tegen aan, dat in het onderhavige plan op geener lei wijze naar een aansluiting van het zuidelijk einde van den ontworpen hoofdverkeersweg is ge zocht, juist omdat noch de plannen van den Rijks waterstaat met betrekking tot het tracé van den Rijksweg in de omgeving van het bedoelde Zuide lijke aansluitingspunt, noch ook de toekomstige lig ging van den voorgenomen provincialen weg ten Westen van Haarlem en het daarmee samenhan gende verkeersvraagstuk van „Kennemerland-Zuid" gereed zijn, zoodat het geprojecteerde tracé van den ontworpen hoofdverkeersweg alle mogelijk heden biedt tot aansluiting aan de in studie ge nomen rijks- en provinciale wegenplannen en dat derhalve het projecteeren van het tracé van den bedoelden hoofdverkeersweg geenszins praematuur kan worden geacht. De mede geraadpleegde hoofdinspecteur van de volksgezondheid (volkshuisvesting) wees in zijn rapport erop, dat intusschen de plannen van den Rijkswaterstaat en de Ned. Spoorwegen vasteren vorm hebben aangenomen en dat de tunnelbouw reeds is aanbesteed, terwijl vaststaat, dat een afbuiging van den spoorweg tot stand zal komen, waarbij de thans bestaande baan tusschen Sant poort en Westerveld over een belangrijke lengte vrijkomt, zoodat de Zuidelijke helft van den ver keersweg op de tegenwoordige baan kan worden ontworpen. Daar de onzekerheden, welke ten aanzien van dit tracé bestonden, thans zijn vervallen, is er z.i. alle aanleiding het onderwerpelijke plan goed te keu ren. Namens het gemeentebestuur van Velsen was aanwezig ir. J. A. Verhoef, die zich geheel aansloot bij het advies van .den hoofdinspecteur der volks huisvesting. De beslissing volgt later. Fraai succes voor H. I.aros. Deze week heeft de jury van de V.K.P. te Haar lem uitspraak gedaan in het door haar georgani seerde problemistentournooi. Er waren in totaal ruim 700 problemen uit alle deelen van het land binnengekomen. De D.C.IJ. problemist H. Laros is als overwin naar uit het tournooi gekomen, door in de A-klasse met twee problemen bekroond te worden (99 en 98 pnt.) Verder zijn in groepen B en C resp. A. P. .de Zwart, Haarlem; en Zonneveld, Bennebroek prijs winnaars Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 18 Juni. Tarbot f 3,60—f 3.50: Tongen-f 3,80—f 2.80 alles per K.G. Kleine schol f84—f61; Pufschol le s. f 60—f 42; Pufschol 2e s. f37—f20; Groote makreel f89—f84: Kleine makreel f60—f52; Horsmakreel f 25.50—f 19; Pieterman f70—f68; Muilen f53—f47; KI. roode poon f71—f70; Poontjes f25 f 15; Wijting f41—f35; Kleine wijting f32—f 19; Groote bot f60; Kleine bot f34; Groote schar f40—f34; Kleine schar f 22—f 16.50; Pufschar M5—f 10. alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 165. Martha. 100 manden f 2343; IJM 189, Mary, 270 manden f7300; IJM 22. Ita, 200 manden f 4598; IJM 417. Derika, 180 manden f4671. Loggers: KW 91 f 1597; KW 104 f1109; KW 173 f 1110; KW 33 f1104; KW 58 f 1087; KW 59 f1192; KW 47 f1671; KW 107 f 1865; KW 144 f 1693; KW 268 f2292. Kotters: UK 121 f750; UK 79 f655; UK 53 f801; UK 104 650. SANTPOORT Moedercursus van ,,Het Witte Kruis". Naar wij vernemen zal de afdeeling Velsen van „Het Witte Kruis" na goedkeuring van B. en W. een moedercursus houden in een der lokalen van de openbare lagere school aan de Burgemeester Enschedé- laan. De cursus, die Dinsdag 24 Juni begint, is toeganke lijk voor vrouwen en meisjes boven 18 jaar en zal, als voorheen, worden geleid door Zr. Nieuwpoort, docente van de Provinciale Commissie voor Kinder- hygiëne. De cursus wordt gegeven eiken Dinsdag- en Vrij dagavond gedurende vijf weken. Een geschenk van de Duitsche aan de Nederlandsche jeugd. Het A.N.P. meldt uit Den Haag dat Obergebiets- führer Rodatz, Hauptamschef in de Reichsjugend- führung, een prachtig geschenk van de Hitler- Jugend aan de Nederlandsche jeugd gegeven heeft, nl. een nieuwe jeugdherberg in de buurt van het Bloemendaalsche strand. De jeugdherberg zal over 250 bedden beschikken. In de duinen komen nog uitgebreide sportterreinen. De Nederlandsche jeugd zal zoo concludeert het A.N.P. dit geschenk ongetwijfeld met groote vreugde aanvaarden. VAN FRANSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN VERKLAARD VICHY, 18 Juni. (DNB) De Fransche regeering heeft 37 personen van de Fransche nationaliteit vervallen verklaard. Zeven hunner, allen joden, hadden tusschen 10 Mei én 30 Juni van het vorige jaar Frankrijk verlaten zonder speciale opdracht of reden. De andere 30 hadden zich in dienst van de Engelsche en Gaullistische propaganda gesteld. Sommigen hadden actief voor de Engelsche belan gen gewerkt. Tot deze 30 personen behooren een aantal vroegere Fransche diplomaten en een reeks koloniale ambtenaren. DE NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE. Naar wij vernemen zal de installatie van den nieuwen Commissaris van Politie te Haarlem in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten en het Haarlemsche Politiecorps geschieden door den Re- geeringscommissaris voor Haarlem op Dinsdagmid dag in de hal van het Stadhuis. LICHTRECLAMES. 's GRAVENHAGE, 19 Juni. Hoewel het toe passen van lichtreclames ook overdag verboden blijft, conform het gestelde in paragraaf 8 sub. 3 van de verordening no. 212 van den rijkscommis saris heeft de Befehlshaber der Ordnungspolizei medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat, indien lichtreclame-installaties nu en dan overdag tusschen 11 en 13 uur gedurende enkele oogen- blikken in bedrijf worden gesteld, indien zulks in het belang van het onderhoud en ten behoeve van de controle van de bedrijfsvaardigheid der desbe treffende apparaten noodig wordt geoordeeld. Dit geldt eveneens voor de vaststelling van even- tueele door luchtaanvallen aan deze lichtreclame installaties toegebrachte schade. (A.N.P.). (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Nieuw verordeningenblad. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Vandaag is ver schenen nr. 25 van het Verordeningenblad, waarin de volgende verordeningen worden af gekondigd Nr. 107 voert een afleveringsplicht voor voor werpen van koper, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan in. Nr. 108 maakt het verhandelen en de ver vaardiging van voorwerpen voor de N.S.D.A.P. en haar onderafdeelingen afhankelijk van een vergunning van den Rijkscommissaris, in over eenstemming met de regeling van het Duitsche recht. Nr. 109 verscherpt de bepalingen over het aangeven van vergaderingen: voortaan zijn behalve de bijeen komsten vangodsdienstigen en artistieken aard er bijeenkomsten van besloten gezelschappen nog slechts bijeenkomsten van minder dan twintig personen vrij van aanmelding. Nr. 110 bevat strafbepalingen ter voorkoming van bosch- en heidebranden. Nr. Ill onderwerpt ook de betalingsmiddelen in dinars aan het Invoerverbod. t Nr. 112 onderwerpt alle gasgeneratoren aan de dis tributiebepalingen. Nr. 113 wijzigt de voorschriften betreffende de ver leening van concessies en vergunningen voor autobus verbindingen. Dr. C. Jonges 50 jaar medicus. Dr. C. Jonges. (Foto De Haas) Heden, Donderdag, is het vijftig jaar geleden dat Dr. C. Jonges, verloskundige en vrouwenarts te Haarlem, slaagde voor het artsexamen en bij deze gelegenheid past een woord ter herdenking van het ambtsjubileum van een man, die van duizenden Haarlemmers de oudste kennis is. Want tientallen jaren lang heeft zijn gedegen kennis en zijn uitge breide ervaring er toe gestrekt om lieden, die nu zelf al erentfeste burgers van deze goede stad zijn, de eerste schreden op hun levenswegje te verge makkelijken. Dokter Jonges heeft op het terrein van de Haar lemsche kraamkamer een reputatie als weinig an deren gehad. Niet als een man van praatjes, want daar hield hij allerminst van, maar van de daad. Zijn groote bekwaamheid is alom bekend en zijn belangstelling voor zijn patiënten welhaast screek- woordelijk. Dr. Jonges werd 16 September 1866 te Beemster geboren en studeerde, na te Haarlem de H.B.S. te hebben bezocht, te Leiden, waar hij in 1891 tot arts werd bevorderd. Na twee jaar assistent van Pro fessor Pel te zijn geweest vestigde hij zich te Nieu- wenhoorn. Van 1903 tot 1904 was hij volontair- assistent van Prof. Treub, den beroemden gynaeco loog, van 1904 tot 1906 halfspecialist te Zeist en van 1906 af specialist voor verloskunde en gynaecologie te Haarlem. In 1918 promoveerde hij op proefschrift: Kruk- scoliose en krukbekken. Van 1913 tot 1924 was hij alhier heel- en vroedmeester. Aan het openbare leven nam Dr. Jonges weinig deel. Zijn werk ging hem te zeer ter harte, zoo dat hij zich bepaalde tot het vervullen van het voorzitterschap van de afdeeling Haarlem van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Genees kunst, waarnaast hij ook voorzitter was van den Afdeelingsraad en secretaris van den Districts- raad. In het Tijdschrift der Maatschappij zijn ver schillende artikelen van zijn hand verschenen. Naar wij vernemen ligt een feestelijke herden king van dit gouden ambtsjubileum niet in de be doeling. De wetenschap echter, dat zeer velen zijn arbeid en bijstand in dankbare herinne ring zullen herdenken moet intusschen voor de zen uitnemenden medicus en hoogstaanden man een bijzondere beteekenis aan dezen dag schenken! Bescherming van partij-uniformen Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het verleenen van een vergunning, als bedoeld in par. 5 van de Duitsche wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den staat en de partij en tot bescherming van de partijuniformen. Hierin wordt het volgende bepaald: Art. 1. De vergunning om bij wijze van beroep door de partij als officieel toegelaten uniformen, deelen van uniformen, weefsels, vlaggen of onder scheidingsteekenen van de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij, haar vertakkingen of de bij haar aangesloten organisaties in de uitoefening van een bedrijf te vervaardigen, in voorraad te houden, ten verkoop aan te bieden of op andere wijze in het verkeer te brengen (par. 5, lid 1, eer ste zin, van de wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den staat en de partij en tot be scherming der partij uniformen van 20 December 1934) wordt verleend door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor bijzondere aangelegenheden). Art. 2 (1) Het verzoek tot verleening van de ver gunning moet binnen vier weken door diegenen, die op het tijdstip van het in werking treden van deze verordening een bedrijf uitoefenen, waarvoor ver gunning is vereischt, bij den Rijkscommissaris voor het bezete Nederlandsche gebied (commissaris neraal voor bijzondere aangelegenheden) wor ingediend. (2) Het verzoek moet bevatten: 1) Alle gegevens, welke op grond van de b< lingen van de handelsregisterwet 1918 bij de op; voor inschrijving in het handelsregister worden t eischt, onafhankelijk van de vraag, of het al i niet een zaak in den zin van de handelsregister 1918 betreft; 2) een nauwkeurige specificatie van alle voq den aan grondstoffen, half producten en eind; ducten, onafhankelijk van dc vraag, o!' deze verzoeker toebehooren of niet. Art. 3. De voortzetting van het bedrijf, waan vergunning wordt vereischt, is verboden vanaf tijdstip van in werking treden van deze verorde tenzij de vergunning, als bedoeld in artikel 1 v verleend. Art. 4. Wordt het verzoek om verleening vat vergunning geheel of gedeeltelijk afgewezen, v neemt de rijkscommissaris (commissaris-gene voor bijzondere aangelegenheden) gelijktijdig noodige beslissingen omtrent het gebruik der wezige grondstoffen, halfproducten en eindpra ten. Art. 5. Deze verordening treedt heden in king. HAARLEM, 18 Ondertrouwd, 18 Juni: P. J. G. Ridder en G. Ravensberg, H. C. Opdam en M. A. van Mari D. Groskamp en C. do Jong. J. J. de Winter er v. d. Zwan, J. H. Wolthuis en H. van Giessel, C van Schagen en H. J. Beekhuis. J. E. Vlaandt en D. Luidens. L. J. Timmers cn J. J. Wijtka H. P. Trijns en C. S. Maerten, H. H. J. v. d. N en M. Mackowiak, A. Müller en J. R. Tol, G Ruben en F. Speelman, W. J. v. d. Linden en Jonkhof, P. Bijster en A. J. van Duffelen, Broekhof en J. H. G. van Overbeek, G. dc Boe; J. M. Oolders, W. van Marsbergen en J. T. Krii P. Buurman en P. L. Soer, M. A. van Klei en J! d. Bink, F. J. L. Koster en P. J. L. Jonckbloedl H. A. Morren en J. Klein; A. J. Stoop en H. G ma, P. H. Stoop en A. Teeuwen; N. P. Stoop W. Teeuwen, L. W. N. Smits en P. Budding; i W. Heermans en C. de Klerk, H. Roeland en M Klerk; W. A. Keijzer en J. P. de Graaft. A. W. selaar en C. J. Schaaf. W. A. A. M. Nieuwen! zen en A. A. Plaatzer van den Hull. P. Rootlieb M. Bogaart, A. A. v. Gennip en H. J. Bosman, I Gruteke en F. Krösschell, H. F. Arnold en Wildschut, T. G. van Bakkum en A. M. Papp C. van Raaphorst en W. van Viersen, W. Ween J. de Vries. Gehuwd 18 Juni: P. J. Wesselman en M. A. Smit. S. Spakmai W. P. Baars. J. v. d. Veldt en A, Goes. F Derkinderen en M. C. W. A. Smits. A. H. Oven en A. Broers. J. G. Meijer en A. M. Ligtharl H. N. P. van den Aardweg en C. A. M. Nelis. Vermeulen en J. W. D, van Kleef. J. C. v. den en M. L. S. v. Egdom. A. de Smit en J, Alsema. L. F. Groeneveld en L, Ketel. Huizinga en M. M. de Haan. E. Borst en Blaauwbroek. J. A. Tervoert en M. E. Remml L. Zegwaard en J. IJ. Kienjet. W. M. J. Kuilt en D. A. L. Rutte. J. H. Consent en B. Schilte. G. H. Numan en B. A. Dost. L. B. mer en M. W. v. Straaten. G. A. Keesstra ei M. Schouten. M. van Houten en F. W. v. d. Bi J J. Hulsebosch en M. W. Rijgersveer. v. d. Veldt en C. Torcque. W. J. de Jongh ei E. Hartendoro. H. Gras en J. Molnér. G. Bi der en J. L. Koeman. F. Kleiin en H. C. L, noel. R. C. Breed en W. M. C. van der Wal J. D M. Ketelaar en J. Hagmeister. G. Ven en A. J. Vonk. C. J. van den Merkenhof e T. Erdtsieck. Bevallen: 16 Juni: J. W. de MooiiBaan, d H. de Groot-Ruddies, d. A. G. Bellaart-van Zee, z. M. Heij.selaarHaldcrman, d. 17 Juit Lourens-de Boer, d. J. M. Niniisz-Moseman, G. van der Wal-Huijkman, z. M. J. A. Marinis van den Burg, d. J. C. A. van Rixel-van Halte z. G. J. Herman-van den Berg, d. J. Bouchai Vergers, z. A. C. Vuijst-Brinkman, d. 18 Juni: E. Bronke-Moser, z. H. G. van Duin-Fockens, Overleden: 16 Juni H. J. Scholte-Brinkman, jaar, Jan Steenstraat, E. A. Smits, 41 j., Van 1 gelenstraat. 17 Juni J. J. K. van Essen, 84 j: Jansstraat. H. van Bilderbeek, 79 jaar, Jansstr H. M. J. Jansen-Kunst, 42 jaar, Ambachtstraa BEKWAME VERANDER Naaisters gevr- Vast werk. S. BRAND, Wagenweg 44. Gevraagd voor direct, in gezin zonder kinderen: NET boven 20 j., van half 95. Aan melden na 5 uur: Mevr. DURR, Ign. Bispincklaan 60. Bl'daal. gevraagd .v. g. g. v. (85 U Niet beneden 20 jaar. Zelfst. kunn. werken. Zondags vrij. Mevr. BERGISCH, Nieuwe Gracht 33, Haarlem. Wordt gevr. voor zoo spoedig mo gelijke indiensttreding een net meisje, v. d. of v. d. e. n. Zich aan te mel den 's av. na 7 uur Willem de Zwijgerlaan 11, Santpoort-Station gevraagd. Modehuis Groote Hout straat 162 rood. gevraagd. Loon f 7.50 p. w. Ko ninginneweg 55. Schilderspatroon b. z. a. als bedrijfsleider-voorman of iets dergel. Goed vakman. Ook decoratief. Administratief goed onderlegd. Br. nr. 5687 Bureau van dit Blad. Aangeb. omg den Hout in goed milieu voor dame, liefst b. b. h. h. gem. of gestoff. Zit-Slaapkamer of of Zit- en Slaapkamer m. geh. of ged. pens. bij dame all. Brieven no. 5682 bur. v. d. blad. Kleermaker b. z. a. voor het keeren van Costuums net werk en goedkoop. Brieven no. 5685 bur. van dit blad. Piano te koop gevr. Br. met opgaaf van prijs en merk no. 5673 bur. van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2