Spoit en Spel j Osendarp vierde te Beriijn De vrije worp bij waterpolo Bon is één van Uw meest waardevolle bonnen VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS D< Pe DONDE RDAG 19 J U NI 1941 HAARLE M'S DAGBL'AD 6 58e Haegg (Zweden) 8 min. 19.2 sec.; 2. Syring 3. kaelarne (Zweden); 4. Vlrtapohja Athletiek Scheuring wint de 300 M. vóór Harbig Voor naar schatting 10.000 toeschouwers werd Woens dagavond het eerste internationale avondsporlfeest gehou den in het Mommsen stadion te Berlijn, waaraan de beste athleten uit Denemarken, Nederland. Finland. Zweden en Duilschland deelnamen. In het middelpunt van de be langstelling stond ongetwijfeld de 300 meter loop, \Velke door Scheuring werd gewonnen In 34.3 sec. Hoewel specia list op den korten afstand toonde deze sprinter zich toch nog sneller dan Harbig. Onze landgenoot Osendarp moest zich achter den Zuid-Duitscher Mueller met een vierde plaats tevreden stellen. De Zweed Haegg won de 3000 meter na een taktische. speciaal goed ingedeelde loop in 8 min. 19.2 see.voor Syring en den Zweed Kaelarne, als mede Virtapohja (Finland). De Fin Mikkola verrichtte bij het speerwerpen een bijzondere prestatie door 70.30 meter te werpen en daarbij alleen over de 70 meter te werpen. De Deen Spanheimer slaagde er in op de 1000 meter ach ter den winnaar Seldenschnur met 2 min. 28.21 sec. een nieuw Deensch record te vestigen. De winnaar van dezen avond deed over denzen afstand 2 min. 27.8 sec. De resultaten luidden: 100 meter: 1. Fehrman (Berlijn) 10.9 sec.; 2- Soenecke (Berlijn) 10.9 sec.; 3. Arndt (Berlijn) 11.1 sec. 300 meter: 1. Scheuring (Stuttgart 34.3 sec; 2. Harbig; 8. Mueller en 4. Osendarp. 1000 meter: 1. Seidenschnur (Kiel) 2 min. 27.8 sec.; 2. Spanheimer; 3. Mehlhose (Berlijn); 4. Brandscheit (Berlijn). 3000 meter: (Wittenberg); (Finland). Nader vernemen wij over de ontmoeting tusschen onzen landgenoot en Nederlandsche kampioen Tlnus Osendarp en den Dultschen kampioen Harbig het volgende: Secretarisgeneraal prof. van Dam en mr. Fockema Andreae, die uit anderen hoofde te Berlijn vertoeven, woonden het sportfecst bij. De fraaiste wedstrijd was ongetwijfeld de 3000 M. waar aan naast zeven Duitschers de Fin Virtapohja en de Zweden Kaelarne en Haegg meededen. De Duitscher Syring nam den kop, welke na de eerste ronde door zijn landgenoot Pfarr werd overgenomen. Bij de volgende ronde (van 400 M.) nam Haegg de leiding, om die niet meer af te staan Kaeierne. die het wereldrecord met 8 min. 9 sec. op zijn naam heeft staan, werkte, zich van de tiende plaats na drie ronden geleidelijk naar voren en was ra vier ronden tweede, op ongeveer 30 M. achter Haegg. De 1000 M. gingen in 2 min. 49 sec., de 1500 M. in 4 min. 9 sec., de 2000 M. in 5 min. 32 sec., alles voor Haegg. die zijn voorsprong tot zeker 50 M. vergrootte, toen op ongeveer een halve ronde voor de eindstreep Syring en Virtapohja een spurt Inzetten, waarbij zij Kaelarne passeerden. Er ontspon zich een verwoed gevecht om de tweede plaats, hetgeen den afstand tol Haegg snel verminderde, weer wist Kaelarne zich tweede te plaatsen, tot Syring (Wit tenberg) in een geweldigen eindspurt den prachtig in stijl loopenden Zweed nog voorbijstreefde. Eerste Haegg (Zweden) In 8 min. 19.2 sec,; tweede Syring in 8 min. 23,6 sec., die daarmede zijn besten tijd van 8 min. 26 sec. nog wist te verbeteren, (het Duitsche record slaat op 8 min. 17.2 sec.; derde Kaelarne (Zweden) in 8 min. 23.8 sec.; vierde Virtapohja (Finland) in 8 min. 25.2 sec. Voor Nederland was het belangrijkste de 300 M., daar de Nederlandsche kampioen Tinus Osendarp. die op de Jongste Olympiade te Berlijn de snelste Europeaan was, daaraan meedeed. Er waren zes deelnemers. Osendarp liep de derde baan, van binnen uit gerekend. Na een valsche start dooi schuld van Scheuring (Stuttgart), ging het den tweeden keer direct In een hoog tempo weg. Osendarp liep uit en was na ongeveer honderd meter op gelijke hoogte als de looper in de buitenbaan. Zijn gang was niet fraai, als naar gewoonte, maar hij scheen de snelste, tot na 200 meter de beide loopers van de binnenste banen kwamen opzetten. Osendarp trachtte er nog een schepje op te gooien, doch inplaats van uit te loopen zakte hij af. klaar blijkelijk had hij zijn krachten niet goed verdeeld en hij miste de fut voor een eindspurt. Op ongeveer 50 M. voor de eindstreep scheen hij den moed op te geven en met een gebaar van teleurstelling of ontmoediging kwam hu als vierde aan in den tijd van 35.2 sec. Eerste werd Scheu ring in 34.3tweede de Duitsche kampioen Harbig (Brunswijk) in 34.6 en derde Mueller uit Mainz In even eens 34.6 sec. NIEUW WERELDRECORD. Het gelukte de ploeg van de Zuid Californlsche Univer siteit tijdens athletiekwesrtijden te Los Ageles nieuw wereldrecord te vestigen op de 4x440 yards in 3 m. 9.4 sec. Het oude record stond op naam van de Ameri- kaansche Stanford-universitelt, dit dit record verleden jaar vestigde In den tijd van 3 m. 9.5 sec. De Zuid-Californi- sche universiteit was ook reeds eerder in het bezit van het wereldrecord op dezen afstand en wel In 1936, daarbij toen dezen afstand aflegend in 3 min. 11.5 sec. Bij dezelfde wedstrijden slaagde de uitstekende hoog springer Lex Steers er in voor de derde maal in dit jaar de nieuwe weieldrecordhoogte van 2.10 meter te sringep. Zwemmen Van tijd tot tijd gaan er stemmen op om wijziging te brengen in de waterpolo-spelregels. Nog slechts een paar jaar geleden werden er van meer dan eén zijdë tamelijk ingrijpende veranderingen voorgesteld, waarover wij toen 'iet een cn ander mededeelden. Deze bultenlandsche op- rattingen vonden in Nederlandsche waterpolo-kringen weliswaar weerklank, maar dc deskundigen trokken dë doelmatigheid van de voorgestelde wijzigingen toen in twijfel. Dit behoefde niet te verwonderen. Immers zooals bij eiken tak van sport komt ook bij dit spel hel nationale karakter in de wijze van uilvoering tot uiting. De tactiek het systeem der Hongaren, om maar eens een voorbeeld noemen, zal op een andere basis worden opgebouwd dan het Hollandsehe spel, omdat men in elk land logi scher wijze gebruik zal maken van de sterkste voorhan den zijnde troeven. Het zou ons te vei' voeren, daar in dit korte bestek na der op in te gaan; het is voldoende er op te wijzen, dat bij voorbeeld ook het voetbal als gespeeld in verschillende landen zeer verschlllènde eigenschappen vertoont, die zeer nauw verband houden met de grondbeginselen van het volkskarakter. Zij. die ln 1928 den Olympischen eind strijd tusschen Uruguay en Argentinië hebben bijgewoond, zullen van de waarheid dezer stelling overtuigd zijn. Intusschen is het waterpolo-reglement voorloopig geble ven, zooals het was en de belangstelling voor dit moeilijke spel is er zeker niet minder op geworden. De gezonde rivaliteit tusschen onze beide eerste klassers H. P. C. en D. W. R. maakt, dat de matches, waarin deze zeventallen tegen elkaar uitkomen, steeds een groot aantal enthousias ten trekken. Helaas is het zelfs voor den leek duidelijk, dat de zuivere spelontplooiing te veel wordt opgeofferd an den vurigen wil om, het koste wat het kost, de zege behalen. Het Wil ons voorkomen, dat daarmede het doel eigen lijk wordt voorbij gestreefd, vooral, nu er van de huidige competitie, waarin niet alle teams elkaar tweemaal ont moeten, feitelijk niets afhangt. De onlangs in den Groc- nendaalsehen zwemvijver gespeelde wedstrijd kon met den besten wil ter wereld niet als propaganda voor water polo worden beschouwd. Het spel was volkomen op ..afbreken" ingesteld en het aantal vrije worpen was legio. Indien de kans op doelpunten uit deze vrije worpen grooter ware geweest, zouden de verdedigers er wel voor hebben gewaakt, dergelijke duidelijke cn niet zelden grove overtredingen te begaan. We zijn dan ook niet de eenigen, die in de wijze van bestraffing van deze over tredingen een leemte in het reglement zien Wat toch is het geval? De bal wordt naar den in gunstige positie op enkele meters van het vijandelijk doel liegen den mld-voor gespeeld. Om hem het schieten te beletten, past zijn bewaker volgens de regelen der worstelkunst „halve Nelson" toe of maakt als de beste gymnast een „handstand" op de schoudeis van den aanvaller. On middellijk klinkt het fluitje voor een vrijen worp en.... daarmede is practisch de kans op een doelpunt verkeken. De mid-voor immers mag nu niet rechtstreeks op het doel schieten wat hij, indien de overtreding niet ware begaan, zou hebben gedaan maar het reglement ver plicht hem den bal naar een teamgenoot te spelen, die in negen van de tien gevallen veel verder van de goal ligt verwijderd en bovendien natuurlijk de onverdeelde aan dacht van zijn persoonlijken bewaker geniet. Het feit, na het fluitsignaal, dat de overtreding constateert, het spel dood is en de spelers op hun plaatsen moeten blijven liggen, geeft de aanvallende partij geen gelegenheid door het kiezen vao een voordeellge positie, zooals dat bij oetbal of hockey wel mogeluk is. den vrijen worp ten olie uit te buiten. Men kan dus veilig beweren, dat op hef begaan van een dergelijke overtreding met. het oogmerk een doelpunt ■oorkomen, feitelijk een premie wordt gesteld. En neer men dan kort daarna ziet, hoe een speler, die tijdens een onderbreking van het spel iels verzweml, het •ater wordt uitgestuurd, waardoor de tegenpartij van de numerieke meerderheid kan profiteeren, dan komt men de conclusie, dat laatstbedoelde straf onevenredig zwaar is, vergeleken bij den kansloozen vrijen worp, in de hierboven besproken gevallen toegekend. Cor Kint in Duilschland. DRESDEN 18 Juni (A. N. P.) Onze landgenoote en wereldrecordhoudster Cor Kint, die eerstdaags in huwelijk treedt met den Duitschen zwemmer Fiseier uit Dresden, is inmiddels in goeden welstand in Dresden aan gekomen. Komende week zal zij reeds uitkomen U Plauen. daarbij de wedstrijden om het kampioenschap van 8achsen opluisterend. AARDBE1ENTOCHT „HAARLEM" UITGESTELD. Het bestuur van de zwemclub „Haarlem" deelt ons mede. dat in verband met de late oogst de aardbeien tocht a.s. Zondag niet kan doorgaan. De datum van de tocht is thans vastgesteld op Zondag 6 Juli. Ski-Sporl Amerika treedt uit de F.I.S. BERLIJN 18 Juni. (A. N. P.) Naar verschillende bul tenlandsche bladen melden, ligt het iri het voornemen Van de Amerikaansehe skibond uit de FIS te treden. Dit besluit wordt gebaseerd op het feit. dat Amerika bij de laatste wereldkampioenschappen te Cortina d' Ampezzo niet is uitgenoodigd om aan deze wedstrijden deel te nemen, alsmede het congres van de FIS aldaar bij te wo nen. Het staat daartegenover evenwel vast. dat te Cor tina d' Ampezzo geen congres van de FIS is gehouden, doch dat ter plaatse slechts een vrijwillige bespreking heeft plaats gehad tusschen gedelegeerden, die in verband met de wedstrijden te Cortina d" Ampezzo aanwezig wa ren. Een congres kon nameluk niet worden gehouden daar de ultnoodigingcn daarvoor minstens drie maanden tevoren verzonden moesten worden. Voor de bespreking werden geen speciale ultnoodigingen verzonden. NED. VOETBAI.BOND. Onderafdeeling Haarlem. NOG EENIGE BELANGRIJKE WEDSTRIJDEN OP HET PROGRAMMA. Hoewel de competitiewedstrijden zijn geëindigd worden voor de onderafdeeling Haarlem nog eenige belangrijke wedstrijden gespeeld. Vrijdagavond te half acht vindt op het H. F. C.-ierrein de finale plaats voor den Stads- Editie-beker tusschen Haarlem 3 a en R. C. H. 3. Het belooft een spannende strijd te worden waarover geen voorspelling is te doen. Zaterdagmiddag te 4 uur speelt het Vertegenwoordigend elftal der Zaterdagcompetïtie op het terrein van Sant poort een wedstrijd tegen het vertegenwoordigend elftal der afd. Amsterdam. Voor het kampioenschap der Afd. Haarlem Is de 2e ronde als volgt vastgesteld: Zondag 22 Juni Tcrrasvogels—I. E. V. Zondag 29 Juni I. E. V.DeCoO Zondag 6 Juli DeCeO—Terrasvogels Voor den eeretltel gaat de strijd in hoofdzaak tusschen Terrasvogels en DeCeO. Deze wedstrijden vangen tvonds te 6 uur aan. Geen doeltreffende bestraffing van overtreding Hengelen V. C. DE VRIJE HENGEL. Zondag 22 Juni houdt het V. C. de Vrije Hengel concours ter gelegenheid van haai' 35-jarig bestaan. Veer tien vereenigingen nemen hier aan deel. Er zal gevischt forden van de Cruquius naar Vijfhuizen. Een protest waarbij drie voetbal clubs belang hebben. Tn afdeel mg V van de N. V. B.-competitie moet W. V. V. haar eerste klassoschap tegen L. S. c. en G. R, C. verde digen. De Winschotensche club was reeds practisch ont troond en haar rivalen uit Sneck schenen de beste kansen te hebben, want dit team had beiden tegenpartijen al een nederlaag bezorgd, terwijl de twee verliezers elkaar in opvolgende matches hadden verslagen. G R. C was het echter met een scheidsrechterlijke be slissing in den wedstrijd tegen L. S. C. niet eens. De arbiter had laatstgenoemd elftal een doelpunt toegekend, nadat de bal van den onderkant der lat volgens zijn meening achtei dc doellun was terecht gekomen. De Groningers ontkenden dit cn vonden steun bij een der neutrale grensrechters, die in een uitstekende positie stond om het geval te kunnen eonstateeren. Daar de scheids rechter echter voet bij stuk hield, zag G. R. C„ om de hoogc kosten te besparen, aanvankelijk af van het indie nen van een protest onmiddellijk na de match, zooals het reglement voorschrijft. De arbiter, zich bewust van het belang der beslissing en rekening houdend met het oordeel van den grensrechter, ging zich voor alle zekerheid na derhand nog eens vergewissen, of hij mogelijk toch abuis was geweest. Bij zijn onderzoek bleek hem toen, dat de lijn tusschen de twee goalpalcn niet recht was getrokken, maar in een l'lauwen bocht vóór het doel langs liep, De neerstuitende bal had dus wel geheel den achterkant van die lijn gepasseerd, maar niet ten volle het doel vlak; derhalve had dc grensrechter de situatie juist geobser veerd en er was dus door L. S. C. niet gescoord. De reglementaire tijd om te protesteeren was intus schen reeds lang verstreken, doch dit weerhield den ar biter niet en G. R. C. en de protestcommissie van zijn bevindingen in kennis te stellen, waarna de bevoegde instantie den Groningers alsnog bij uitzondering de gele genheid boor om hun klacht ter onderzoek voor te leggen. Bij toepassing van 't protest zou 't 2—1 resultaat ten gunste van L. S. C. in een gelijk spel veranderd worden, wat onder de gegeven omstandigheden voor beide clubs, maar niet minder voor W. V. V. van doorslag gevende betee- kems zou kunnen zijn. Want in plaats van een voorsprong der Sneeker club van twee punten en een wedstrijd min der gespeeld dan haar beide concurrenten, zou de toestand zich merkbaar ten gunste van W. V. V., doch vooral van G. R. C. wijzigen. Waarmede maar gezegd wil zijn, dat een elftal na het behalen van het kampioenschap in ons veel gewraakte promotie-degradatiesysteem slechts één kleine tegenvaller behoeft te hebben en zooals in dit geval buiten zijn schuld om haar kansen op een plaats in de hoogere afdeeling in rook ie zien ojigaan. Groote overwinning van D. W. R. S. V. H. met 62 geslagen. Als scheidsrechter Braam beginnen laat ontstaat direct een snel opgaande strijd waarbij de Waterratten het eerst tot het offensief overgaan. V. d. Boogaerde plaatst snel naar Kollerié en deze opent de score 10. S. V. H. onder neemt nu eenige gevaarlijke aanvallen doch keeper Kol- Iene In het Waterratten-doel is uitstekend in vorm. Bij een Haarlemschen aanval schiet Koïlerie tegen de lat maar onmiddellijk weet hij den terugspringenden bal in het doel te werken (20). Weer volgt een aanval op het S. V. H.-doel. Als Verhoef het water uit moet schiet Koï lerie den toegestanen strafworp recht in handen van den keeper, doch even later weet hij den bal in het doel te werken (3—0). Na de rust ondernemen de gasten eenige gevaarlijke aanvallen die op den Haarlemschen keeper stranden Dan gelukt het Ten Bergen na een vrijen worp den stand op 40 te brengen. Wanneer na een Waterrat ten-aanval de S. V. H.-keeper na een hard schot van Ten Bergen den bal niet voldoende weg kan werken brengt Kollerie den stand op 5—0 Bij een hieropvolgenden aan val van S. V. H. moet Seubring het water uit doch Kol lerie stopt uitstekend den toegestanen strafworp. Dan ge lukt het Snoek uit een corner den achterstand te ver kleinen 5—1. Direct na hel uitzwemmen lost Kollerie een ver schot dat doel treft (6—1). Opnieuw probeert S. V. H. het spel te verplaatsen en Kollerie krijgt eenige gevaarlijke schoten te verwerken hetgeen hem goed afgaat. Bijna ge lijk met het eindsignaal verkleint S. V. H. den achter stand (6—2). Honkbal HAARLEM—AMSTERDAM. De ontmoeting tusschen de vertegenwoordigende negen tallen van Haarlem en Amsterdam zal dit seizoen plaats vinden op Zaterdag 5 Juli. DE PARADE DER RUITERS op het concours-hippique, dat te Denrne gehouden werd en groote belangstelling trok. (Foto Het Zuiden) De avond-vierdaagschen zijn begonnen en Amsterdam spant dc kroon met een record-aantal deelnemers en deelneemsters. Den eersten avond op marsch. (Foto Pax Holland) "V Want voor één bon No. 55 ont vangt U twee pakjes Van Houten s puddingpoeder, en één pakje Van Houten's puddingpoeder is vol doende voor een beerlijken pudding voor 4 personen. Kwaliteit en samen stelling zijn zoo, dat iedere pudding - onverschillig we Iken smaak U kiest - een aangename verrassing is voor iedereen. Van Houten s pudding brengt een Zondagsstem ming aan tafel. amandeltjes, vruchten. (7J^cts sinaasappel, frambozen. citroen, caramel V .15 cis vanille, chocolade 12^ ets Uitga' Uitga1 Houts diens Telefc 10600, 14825 Bon nummer 55 voor 2 pakje9 ,andbo ende l aarbij pROOE Bon 90 gra lén ra: vafels 40 gra lorstge iroot k ;ebakj( if bloe jenoerr imvat, IARDj Bon !3 Jun «ELK. Bon lVa, lit. ilERE Bon !9 Jun Bon Juli. iUIKE Bon Juli, JOFFi Bon !0 Juli De 1 Zonda mogen worde (Adv. lngez. M.ed.) HAARLEMSCHE DERDE KLASSE. Aan de Haarlemsche derde klasse is als nog toegevoegd 1 een afdeeling I. Daarin komen uit E. D. O. VI, H. H. C. V, Schoten V, T. H. B. II. Waar het agntal negentallen klein Is zal. als de tijd het toelaat VU competitie gespeeld worden. JUNIOREN COMPETITIE. Al is het aantal inschrijvingen kleiner dan verwacht erd, het staat nu wel vast dat de Junioren-competitie doorgaat. Ingeschreven hebben: A.iax, Haarlem, Kruisster, T. I. W., V. V. G. A. en Zeeburgia elk met één, Blauw Wit, D. W. en Schoten elk met twee negentallen. OVERSCHRIJVING. Naar wij vednemen heeft de bekende „Haarlem"speler K. Wulfhorst overschrijving naar D. O. S. (Utrecht), welke vereeniging thans in de overgangsklasse uitkomt, aange vraagd. Wulfhorst woont tegenwoordig n.l. in Zeist. Dat is voor D. O. S. ongetwijfeld een geduchte verster king. Wulfhorst was toch niet alleen langen tijd de beste speler op het derde honk, maar ook een buitengewone tacticus en kenner van de spelregels. Algemeene Friesche en Groot-NoorcHioIlanclschc. Aan het jaarverslag der Algemeene Friesche is het volgende ontleend:1 Het verzekerd bedrag nam netto toe met f 2.363.218 kapitaalverzekering en renteverzekering, waarbij de jaarlijksche rente met 10 is vermenig vuldigd. De wiskundige of premiereserve nam toe met f 3.659.038, waaronder begrepen een bedrag van f 365.285, wegens extra versterking der reserve van een onderdeel der uitgestelde lijfrente-porte feuille en wegens de oprichting: van een agenten pensioenfonds, welk bedrag van de extra-reserve werd overgeboekt. De premie-reserve bedraagt thans f 117.985.111 Aan de extra-reserve werd toegevoegd het saldo koerswinst over 1940 op effecten, bloot eigendom en óp de aandeelen der Mij. voor Gemeen te-Cre- diet, ad f 382.433 tezamen, benevens een bedrag van f 368.845 uit de bedrijfswinst. Op de extra-reserve werd afgeboekt het hierboven reeds vermelde bedrag van f 365.285 benevens f 49.403 ingevolge herwaardeering vaste eigendom men. Op de vaste goederen werd per saldo afgeschre ven f 136.565. Voor. de verzekerden werd f 499.814 ter nadere verdeeling beschikbaar gesteld. De gemiddelde rente van alle beleggingen was in 1940 3.71 pet. terwijl de premiereserve is be rekend met gemiddeld 3.40 pet. Deze laatste rente voet blijkt aan den veiligen kant te zijn. Im mers de marge tusschen de gemaakte rente en de rente voor de premiereserve bedraagt 0.31 pet. Ook de sterftcgrondslagen zijn aan den veiligen kant, hetgeen blijkt uit een vergelijking tusschen de waargenomen en de berekende sterfte. De uitkeeringen tengevolge van door oorlogsgeweld omgekomen militairen en burgers zijn ten volle ge schied. De hierdoor geleden extra-schade bedraagt f 188.013. Van het voor doorloopende onkosten beschik baar bedrag ad f 1.712.125 werd slechts uitgegeven f 1.097.234. De 16 dezer gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering der leden van deze Onderlinge Maatschap pij heeft de jaarstukken goedgekeurd evenals het voorstel der directie inzake de bestemming van de voor verzekerden beschikbare winst. Van de boek jaren 1934 t.m. 1940 is voor verzekerden ter nadere verdeeling beschikbaar f 1.502.013. Voor de ver zekerden der afdeeling Levensverzekering zal hier van f 526.625 verdeeld worden onder de daartoe gerechtigden. GROOT-NOORD-HOLLANDSCHE. In het verslag van de Vereeniging van Levens verzekering cn Lijfrente „De Groot-Noord-Holland- sche van 1845" te Amsterdam over 1940 werd o.m. medegedeeld dat het laatste boekjaar, wat betreft de aanvoer van nieuwe verzekeringen bevredigend is geweest. Het verzekerd bedrag nam toe met f 2.486.514. De wiskundige reserve nam toe met f 884.094 tot f 14.071.056. De toeneming der bruto jaarpremiën met f 41.263 is zeer bevredigend. De gemiddelde benoodigde rente voor de bereke ning der premiereserve is thans 3.24 pet. Door de verlaging in vorige jaren van de voor de reserveberekening gebruikte rentevoet kan ook dit jaar op een bevredigende rentemarge gewezen worden. De gekweekte rente van de gemiddeld uit staande bedragen was in 1940 4.20, zoodat de rente marge 0.96 pet. is. De bedrijfswinst bedraagt, na afschrijving van alle in 1940 gemaakte eerste onkosten f 107.615. Wij stellen voor hieraan de volgende bestemming geven: Extra af te schrijven op vaste eigendommemn f 16.258. Te reserveeren voor winstbelasting f 15.477 Toe te voegen aan de extra reserve f 75.880. De extra reserve komt hierna op de balans voor met f 1.490.123. De 17 dezer gehouden algemeene vergadering heeft de jaarstukken goedgekeurd. Landbouwvoormamieii over den productieslag. Woensdagavond hebben in een speciale radio uitzending de leden der commissie-Posthuma, leiders der onderscheidene landbouworganisaties, alsmede oud-minister dr. F. E. Posthuma zelf, zich gericht tot de Nederlandsche boeren in verband met den productieslag 1941. De verzorger van deze uitzending wees er in zijn inleiding op, dat de productieslag moet zijn de levenstaak, waaraan alle boeren, ongeacht de on derlinge verschillen, zich moeten geven. De voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuinders Bond, prof. mr. P. A. Diepenhorst, sprak als eerste spr. en stelde vast, dat de oproep tot den productie slag de boeren niet in staat van beschuldiging stelt voor de wijze waarop zij tot dusver hun taak heb ben vervuld. Ofschoon God's zegen en bijstand on ontbeerlijk zijn, heeft de productieslag bestaans recht. Er mag letterlijk niets onbeproefd worden ge laten om ons volk voor den honger te bewaren. Iedere boer beseffe daarom zijn verantwoordelijk heid en verbinde als devies aan al zijn bedrijvig heid het oude „bid en werk", om het belang van land en orde. Nadat vervolgens de voorzitter van den R.K. Boeren- en Tuindersbond, de heer Fleskens, de voorzitter van het Ned. Landbouw Comité, de heer Louwes en de leider van het Ned. Agrarisch. Front hadden gesproken, vatte dr. Posthuma ten slotte den inhoud der toespraken als volgt samen: dat de opvatting ten aanzien van het wezen van den productieslag bij de verschillende boeren- organisaties iet of wat uiteenloopt behoeft niemand te vesrwonderen. Het begrip „productieslag" is im mers voor ons land een niew begrip en vooral over nieuwe dingen loopen de meenïngen nog wel eens uiteen. Ook wat den productieslag betreft, kan er slechts één opvatting de juiste genoemd worden. Deze is: de productieslag moet gezien worden als een gemeenschappelijk streven van alle Nederlandsche boeren en tuinders om gezamen lijk zooveel mogelijk uit den Nederlandschen bodem te halen, niet zoozeer voor eigen gezin, doch in de eerste plaats om de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te verzeke ren. Er zal, dat spreekt van zelf, ernstig naar worden gestreefd den boer niet alleen de productie kosten te vergoeden, doch hem daarboven een loon te geven dat overeenkomt met kien door hem verrichten arbeid. De boer die bewust medewerkt in den productie slag heeft zich tot den strijd ojjgemaakt om zijn volk te dienen. Dit is de hoogere, de werkelijk# zin van den productieslag: de boeren die met in spanning van al hun krachten er naar streven voof hun volle de grootst mogelijke bodemopbrengst tl verkrijgen. Dit eensgezinde streven, wars van eigen of groepsbelang, is de productieslag. Voor den productieslag is dus vóór alles eenheid noodig. En als die eenheid gekomen is, zal ook over het begrip productieslag geen verscheidenheid van opvatting mer bestaan. Mijn streven, aldus dij Posthuma, is er voor alles op gericht die eenheid tol stand te brengen. Moge dit spoedig het geval zijn. In het belang van de vrijheid van ons eigen, van ons Nederlandsche volk. (A.N.P.) 's-G an 1 maakt rantsc Baar Ged met 2 bon v van ion i VAARDIGHEIDS PROEVEN. Vrijdag 20 Juni a.s. zullen wederom de jaarlijksche vaardiglieldsproeven worden afgenomen voor de jongens en meisjes der 6e klasse Lagere School, op het. sportter rein aan de Kleverlaan en in verschillende gymnastiek lokalen. Deze proeven, die worden georganiseerd door de afdee ling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en On- derwuzers in de lichamelijke opvoeding, stellen de deel nemende leerlingen in de gelegenheid op hel terrein be paalde prestaties te leveren op het gebied van de natuur lijke bewegingsvormen: loopen, werpen en springen, ter wijl ook in de gymnastieklokalen bepaalde oefeningen moeten worden uitgevoerd. Er zijn dit jaar 40 deelnemende scholen met totaal 1191 leerlingen, zoodat er op het veld en in de zalen weer flink gewerkt zal worden om alles af te kunnen werken. De hadd gedu wore melk in st te di Ni bezv voor wore Maa Hi voor 1 Li wek T( nog moe zou in c den. IV in h dru! wor tag< pet. daa trel zon moi zij of. gen mei C des dag der ziel roe I foti fob die nei onj zoc ten dot In het tijdvak 1 Juni—16 Juni 1941 zijn in de gem. zwem en badinrichtingen 28667 baden genomen, verdeeld al* volgt: I-Ioutvaart: Abonné's 20 cents baden 10 cents baden Vereenigingsbaden Schoolbaden Kostelooze baden Abonné's 20 cents baden 10 cents baden Schoolbaden Heeren. Dames. Totaal. Heeren. Dames. Totaal. 1940 5979 11635 13901

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8