Haarlem's Dagblad De nieuwe bonnen Voor Britsche havens mijnen gelegd. Peulvruchten op bon 57 Na Solloem Japan en Ned. Indië Vier ton boete. 58e JAARGANG No. 17792 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groota Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 20 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17»/2- Groentjes zie rubriek. De secretaris-generaal van het departement van ,andbouw en Visscherij maakt bekend, dat de vol- :ende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der iaarbij vermelde rantsoenen (ROOD, GEBAK. Bon „23" van de broodkaart: 23 Juni t.m. 6 Juli, 100 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. tén rantsoen gebak is: beschuit 75 gram. biscuits en vafels 75 gram, andere koekjes 75 gram, speculaas 40 gram. koek 140 gram. cake 300 gram, gevuld klein [orstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld iroot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en ebakjes 600 gram; voor geheel of ten deele uit meel if bloem gebakken producten, welke hierboven niet [enoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid imvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. ARDArPELEN. Bon „07" van de aardappelendistributiebonkaart: 3 Juni t.m. 29 Juni, 2 kg. per bon. IELK. Bon „22" van de melkkaart: 23 Juni t.m. 29 Juni 14 liter per bon. HEREN. Bon „37" van de „bonkaart algemeen": 23 Juni t.m. 9 Juni. een ei. per bon. Bon „99" van de „bonkaart algemeen": 23 Juni t.m. Juli. een ei per bon. iUIKER. Bon „56" van .de „bonkaart algemeen": 23 Juni t.m. Juli, 1 kg suiker per bon. vOFFIESURROG A AT/THEE. Bon „46" van de „bonkaart algemeen": 23 Juni t.m. [0 Juli, 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee per on. De bonnen welke zijn geldig verklaard voor een op iondag of Maandag aanvangende distributieperiode nogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Luchtaanvallen op Hamburg en Bremen. BERLIJN, 19 Juni (DNB) Het opperbevel dei- weermacht deelt mede: Bij de eindgevechten ten Zuiden van Solloem in Noord Afrika zijn opnieuw Britsche pantserwagens vernietigd en in luchtgevechten zes Britsche vlieg tuigen neergeschoten. In den ochtend van den 18den Juni hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw militaire doelen van de Britsche vlootbasis Alexan- drië met succes bestookt met zware brisantbom men. In de wateren rondom Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijan delijke koopvaarders met een gezamenlijken in houd van 5000 ton, die in een krachtig beschermd convooi ten Noordoosten van Cromer voeren, tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben met succes de havenwerken van Great Yarmouth en vliegvelden in het Zuidoosten van Engeland ge bombardeerd. In versterkte mate zijn den laatsten tijd overdag en des nachts mijnen gelegd voor talrijke Britsche havens. Opnieuw heeft de Britsche scheepvaart daaVdoor ernstige belemmeringen 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. De secretaris-generaal ran het departement van landbouw en visscherij naakt bekend, dat ter aanvulling van het aardappel rantsoen nogmaals een rantsoen peulvruchten beschik baar zal worden gesteld. Gedurende hel tijdvak van Maandag 23 Juni tot en net Zondag 6 Juli a.s. geeft de met „57" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met dezen bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 21 ^uni. De schoolmelk. 1*4 of 2 Liter melk op-één bon? De comités voor de verstrekking van schoolmelk hadden algemeen aangenomen dat aan de kinderen gedurende twee weken 8 keer J4 Liter inelk kon worden gegeven (dus tezamen 2 Liter) op een melkbon van l-tó Liter. Daardoor waren de kinderen in staat vier dagen van de week i melk op school te drinken. Nu is door de autoriteiten tegen deze regeling bezwaar gemaakt, medegedeeld is namelijk dat ook voor schoolmelk niet meer dan 1)4 L. per bon mag worden gegeven. Deze nieuwe regeling zou seeds Maandag 23 Juni moeten ingaan. Het gevolg is dat het Schoolmelkcomité te Zand- voort reeds besloten heeft nu om de andere week 1 Liter en 3/4 Liter te verstrekken, dus in de twee \yeken slechts 7 keer (nu 8 keer) melk te geven. Te Haarlem zal men zoo vernamen wij als nog trachten een andere oplossing voor de gerezen moeilijkheid te vinden, omdat het comité gaarne zou willen dat de melkverstrekking op 8 dagen in de twee weken gehandhaafd zou kunnen wor den. De uitgifte van Persoonsbewijzen te Haarlem. Er zijn nog te veel wegblijvers. Met de uitgifte van de persoonsbewijzen is men in het. gebouw van den Protestantenbond nog steeds druk bezig en ongeveer achthonderd Haarlemmers worden eiken dag geholpen. Toch is het percen tage wegblijvers nog steeds te groot. Ongeveer 10 pet. van de opgeroepenen verschijnt niet en als we daar 5 pet. voor zieken en Ouden van Dagen af trekken, dan blijft er nog een 5 pet. over, die dus zonder geldige reden niet komt. Deze Haarlemmers moeten er wel aan denken, dat het -mogelijk is, dat zij f 2 voor hun persoonsbewijs moeten betalen of.... dat zij heelemaal geen persoonsbewijs krij gen. De onaangename gevolgen die dat met zich mee zal brengen, laten zich licht raden. Ook komt het nog voor, dat een opgeroepene, die des morgens om half elf moest komen, pas des mid dags verschijnt. Ook dit is natuurlijk niet bevor derlijk voor een goeden gang van zaken. Men moet zich houden aan de tijden waarop men is opge roepen! Per dag worden er voorts nog gemiddeld dertig foto's afgekeurd. Men lette dus goed op, dat de foto de juiste afmetingen heeft. Vele opgeroepenen, die niet op den voor hen bestemden dag versche nen komen nu op een anderen dag. Het betreft hier ongeveer 80 a 90 personen per dag. Zij worden zoo snel geholpen door een reserve ploeg van amb tenaren. Men ziet. dat het ambtenarencorps alles doet om een zoo vlot mogelijk verloop van de uit reiking te verzekeren. Verwacht mag dus worden, dat het publiek ten volle medewerkt. De H. B. S. A te Haarlem. Benoeming van een nieuwen directeur. Eenigen tijd geleden zijn in de vakbladen op roepingen geplaatst voor de benoeming van een nieuwen directeur van de H.B.S. A te Haarlem. De termijn voor het inzenden van sollicitaties is in middels geslopen, waarna men ten Stadhuize be gonnen is met het voorbereidende werk om te komen tot het opmaken van een aanbeveling. Na raadpleging van de wethouders wordt de voorloo- pïge aanbeveling vastgesteld door den regeerings- commissaris. Deze voorloopige aanbeveling moet dan goedgekeurd worden door den Inspecteur en door het departement van onderwijs in Den Haag. De mogelijkheid bestaat dat zoo'n voorloopige aan beveling gewjjzigd moet worden. Pas als over de aanbevolen personen overeenstemming verkregen is, kan de regeeringscommissaris tot een benoeming overgaan. Uitreiking distributiebescheiden te Haarlem. ZATERDAG DE LETTER B. Voor de uitreiking van de diverse distributie-beschei den is het Zaterdag de beurt aan letter B. Kantooruren van 91 uur. Duitsch weermachtsbericht: Vier Britsche jagers aan de Kanaalkust neergeschoten- ondervonden en verliezen geleden. Afdeelingen gevechtsvliegers van de luchtvloot van generaal- veldmaarschalk Kesseiring hebben in die operaties een bijzonder belangrijk aandeel gehad. Duitsche jagers hebben gisteren overdag vier Britsche jagers neergeschoten, toen Britsche vlieg tuigen het bezette gebied langs de Kanaalkust trachtten te naderen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een ge ring aantal brisant- en brandbommen op het kust gebied van West-Duitschland laten vallen. Eenige burgers kwam om het leven of werden gewond. In woonwijken, onder meer te Hamburg en Bremen, werden eenige gebouwen vernield of beschadigd. Nachtjagérs en afweergeschut hebben buitengewoon veel succes gehad, zij schoten acht der aanvallende Britsche toestellen neer. Bij het afweren van vijandelijke luchtaanvallen op Duitsch gebied hebben zich de volgende be manningen van nachtjagers zeer "onderscheiden: 1. Oberfeldwebel Gildner. unteroffizier Poppel- meyer en unteroffizier Schlein. 2. Eerste luitenant Prinz zu Lippe, unteroffizier Renette. 3. Eerste luitenant Semrau, unteroffizier Peter en unteroffizier Behrens. Oberfeldwebel Gildner behaalde in den afgeloopen nacht zijn 12de nachtelijke overwinning. Verwachtte Wavell Duitschen Inval in Syrië? Oorlog in een tempera tuur van 55° C. Engelschen moes ten voor een terugweg vechten. VERKEERDE TACTIEK VAN HET BRITSCHE OPPERBEVEL? BERLIJN 19 Juni (D.N.B.) Het D.N.B ver neemt van welingelichte zijde dat de slag bij Solloem, die met een Britsche nederlaag geëindigd is, in menig opzicht de tactische plannen van generaal Wavell in Noord-Afrika heeft onthuld. Bij het begin van den inval in Syrië meende het Britsche com mando te kunnen verwachten, dat Duitschland in Syrië militair zou ingrijpen. Met het oos op de ver wachte verzwakking van het Duitsch-ItaLiaansche front in Noord-Afrika wilde Wavell in Cyrenaica een Britsche overwinning afdwingen om het verdwij nende Britsche prestige nieuw leven in te blazen. Het groote Duitsche succes heeft ook deze Britsche manoeuvre op vernietigende wijze verijdeld, het geen een zeer ontnuchterende uitwerking zal heb ben op de verdere Britsche militaire plannen in de Middellandsche Zee. EEN DRIEDAAGSCHE SLAG BIJ 55 gr. C. BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, heeft de driedaSg- sche slag bij Solloem den troepen buitengewoon zware eischen gesteld. Des middags was de gemid delde temperatuur 55 graden Celsius. De bemanning der pantserwagens had het nog zwaarder ten gevolge van de hitte, die zich in de wagens ont wikkelde.. De bataljonscommandant van het in- fanterieregiment, dat den Halfapas moest verdedi gen, heeft zich bijzonder onderscheiden. Drie dagen lang hield hij dezen pas met zijn Duitsche en Italiaansche troepen tegen de talrijke aanvallen van een groote overmacht, tot hij met zijn dappere mannen door tegenaanvallen ontzet werd. DE TERUGWEG. NEW YORK, 19 Juni. (D.N.B.) Over de Engelsche nederlaag bij Solloem schrijft de New York Times, dat men op grond van het feit, dat de Engelschen honderden tanks in den strijd brachten, een grootscheepsche onderneming verwachtte. Maar in plaats van dat zij de Duitschers in de val lok ten, moesten de Engelschen voor een terugweg vech ten. Dit was de eerste slag, waarin de Engelschen in aantal tanks en vliegtuigen even sterk' waren, doch ook deze strijd heeft bewezen, dat de Duit sche uitrusting superieur is. Vooral is gebleken, dat de Britsche luchtmacht geenszins sterk genoeg is om het hetzelfde te presteeren als de Duitsche. HET PANTSERWAPEN DAT FAALDE. BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, heeft één Duitsche afdeeling luchtafweer geschut in den slag bij Solloem 80 Britsche pantser wagens stukgeschoten. Japansche ondernemingen kunnen zich in Indië vestigen TOKIO, 19 Juni (D.N.B.) Volgens een Domei- bericht uit Batavia, heeft de heer H. J. van Mook, hoofd van de afdeeling Economische Zaken, aan de pers verklaard, dat zijn regeering er geen bezwaar tegen zal nïaken, indien particuliere Ja pansche industrieele ondernemingen het voronemen hebben in .Nederlandsch-Indië een bedrijf op te •ichten. LUCHTAANVALLEN OP N.W.-DUITSCHLAND. BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.) Britsche luchtstrijd krachten hebben bij hun vlucht naar Noordwest- Duitschland in den afgeloopen nacht weer uitsluitend woonwijken aangevallen en hebben ook thans weer ziekenhuizen tot doelwit van hun bommen genomen. Hoewel de daken van het Willehard-ziekehhuis in Bremen voorzien waren van Roode Kruis kenteeke- welke tot op grooten afstand zichtbaar zijn, vielen weer verscheidene brisantbommen van zwaar kaliber in de onmiddellijke nabijheid van het ziekenhuis. Grondwetswijziging in Zweden. Persvrijheid beperkt. STOCKHOLM, 19 Juni (D.N.B.) De beide ka mers van den Zweedschen Rijksdag hebben na lang durige debatten met groote meerderheid een wijzi ging aangenomen van de grondwet, waarbij de lot dusver bestaan hebbende persvrijheid wordt beperkt en bepaald wordt, dat in geval van oorlog of oor logsgevaar de censuur wordt ingevoerd en de mo gelijkheid bestaat de uitgave van een tijdschrift gedurende den oorlog te verbieden. Voorts is ook de bijpassende uitvoeringswet aangenomen. De wet kan echter volgens de Zweedsche grondwet pas in werking treden, wanneer de beide Rijksdagkamers met meerderheid van drie vierden hun toestemming geven voor dit besluit. Voorloopig heeft de regeering zich nog niet tot den Rijksdag gewend met een des- betreffenöen eisch. De minister van Buitenlandsche zaken, Günther. heeft tijdens de debatten gepleit vóór aanvaarding van de wet. Hij wees er op, dat de Zweedsche re geering niet tegenover vreemde mogendheden kan verklaren dat zij niet de macht bezit om op te tre den tegen ongepaste buitenlandsche politieke uitla tingen in de Zweedsche pers. Het zijn buitenland sche politieke problemen, die het kernpunt hebben uitgemaakt van de discussie over de persvrijheid in Zweden in den loop van de laatste zes maanden. In de geheelë wereld is het niet de journalist, rnaar het land dat de gevolgen moet dragen van hetgeen in de pers wordt geschreven over problemen der buitenlandsche politiek. De laatste jaren heeft hij talrijke klachten gekregen van vertegenwoordigers van verscheidene landen betreffende dagbladen en andere tijdschriften. Hij heeft geantwoord, dat de regeering het betreurde, maar helaas niets kon doen in deze aangelegenheid. Hij heeft ook nooit gewenscht door Zweedsche wetten gedwongen te worden tot het geven van een dergelijk antwoord. Hij is er van overtuigd, dat een dergelijke verkla ring van machteloosheid de onhandigste manier is om ontstemmingen van dezen aard uit den weg te ruimen. Ten slotte zette de minister uiteen, dat naar zijn meening de ware persvrijheid geenerlei beperking behoeft te ondergaan door deze wet. DE POSITIE VAN THAILAND. TOKIO, 19 Juni. (United Prëss). Het dagblad „Kókomin Sjimboen" bepleit in een hoofdartikel voor het afsluiten van een „offensief en defensief verbond" met Thailand met het oog op Thailands buitengewoon belangrijke rol voor de stabiliteit in Oost-Azië. Het blad schrijft dat Thailands houding, wegens de strategisch belangrijke positie van het land, doorslaggevend is voor het lot van Singapore en Nederl.-Indië. iDt is de oorzaak waarom Engeland en de Ver. Staten zich zooveel moeite geven om een toenadering aan Thailand tot stand te bren gen". Wij kunnen niet toelaten, dat deze hun ma noeuvres tegenover Thailand verder voortzetten", zoobesluit het artikel. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amster- dem tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld: „De mensch in de geografie", de heer W. H. Vermoten. geb. te Utrecht. Rijkskweekschool voor onderwyzers(essen). Haarlem, 19 Juni 1941. Geëxamineerd 6 mnl. candidaten. Geslaagd de heeren G. Bos, H. E. Dees, F. C. Derks, H. Henstra. F. Mons, J. Wille. Deze examens zijn hiermede geëindigd. Onderwijzeres b\j het voorbereidend onderwijs. Geslaagd mej. M.'J. Huisken, Haarlem. Handelsdiploma's. BOEKHOUDEN. Geslaagd de heeren K. van Drunen, Aerdenhout; A. Stevens en W. Th. Maas, Haarlem. DUITSCHE HANDELSCORRESPONDENTIE. Ge slaagd de heer J. M. Koezë, Bloemendaal. Wegens prijsopdrijving door meubel en tapijthandel. 's GRAVENHAGE, 19 Juni. Een groote firma ie Amsterdam, die meubelen, tapijten, stoffen, ledikanten en vele andere artikelen op het gebied van meubileering verkoopt, is door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam wegens prijsopdrijving veroordeeld tot een boete van f 400.000. Dit is de hoogste boete, die tot dusverre aan een overtreder van prijs voorschriften werd opgelegd. Het bedrag van f 250.000 dat een groothandel in manufacturen in Den Haag: eenige maanden geleden moest betalen, is hier mede ver overtroffen. In Maart bemerkten ambtenaren van het rijks- textielbureau, dat in alle afdeelingen van het be drijf prijsopdrijving plaats had op groote schaal. De inspecteur voor de prijsbeheersching gelastte on middellijk een diepgaand onderzoek, waarin de politie te Amsterdam een belangrijk aandeel had. Vele leden van het personeel werden aan een verhoor onderworpen. In sommige gevallen bleken de nieuwe prijzen tweemaal zoo hoog als de oude. Er kwamen echter nog andere feiten aan het licht In de afgeloopen maanden had de directeur van de naamlooze vennootschap, B. A. W. zeer groote hoeveelheden goederen naar een huis laten vervoeren in Bloemendaal. Toen de politie daar een onderzoek instelde, trof zij enorme voorraden aan, waaronder ruim 600 kleedjes, 420 karpetten, 135 rol len meubelstof, honderden doeken en ruim 160-9 dekens. De prijskaartjes waarop de opgedreven prijzen stonden vermeld had W. er eenige dagen te voren uit angst voor 't onderzoek afgeknipt. Een zelfden maatregel trof hij in verschillende afdeelin gen van zijn bedrijf, een werkje waaraan hij een staf van personeel had gezet. Op nog vele andere wijzen trachtte vërdachte W. de bewijsstukken der overtredingen te laten ver dwijnen. Verschillende dagen is de politie op zoek geweest naar het „Perzisch boek", een catalogus waarin alle voorradige Perzische tapijten waren ge noteerd en waarin naast de oude prijzen de soms tweemaal zoo hooge nieuwe prijzen voorkwamen. Na verschillende huiszoekingen kwam het tenslotte in zijn woning te Overveen voor den dag. De bezwaren de pagina's had hij er echter uitgescheurd en ver brand. Onder een balkenlaag op de vliering boven het bedrijf kwamen na lang zoeken vijf bundeltjes papieren te voorschijn, die eveneens veel bezwarend materiaal bevatten. De aanzienlijke prijsverhoogingen welke W. toe paste hadden voor een groot deel betrekking op oude voorraden. Echter ook ten aanzien van nieuwe voorraden was hij vaak in overtreding. De in geld uitgedrukte winstmarge was hooger dan de marge die voor overeenkomstige goederen vóór den oorlog gold. De rijksaccountantsdienst bracht een deskundi gen-rapport uit over den omvang der overtreding en de teveel gemaakte winst. Verdachte W., die werd bijgestaan door zijn raadsman mr. E. Vogels, erkende de feiten ten deele. Bij de bepaling van de boeten van f 400.000 waartoe de naamlooze vennoot schap werd veroordeld hield de inspecteur voor de prijsbeheersching rekening met de draagkracht van het bedrijf. De inbeslaggenomen goederen werdén weer vrij gegeven. De heer W. persoonlijk werd ver oordeeld tot een geldboete van f 10.000. (A.N.P.) De Maastrichtsche beeldhouwer Ch. Vos voor ziet het in aanbouw zijnde postkantoor te Venlo van basreliëfs in zandsteen. (Foto Het Zuiden) Tuinkruiden verdienen belangstelling. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad meldt: Nu de uit het buitenland ingevoerde specerijen schaars zijn, dient de aandacht meer op onze 'in- heemsche kruiden gevestigd te worden. Evenals de specerijen maken zij de spijzen aan trekkelijk door hun aromatische oliën. Zij werken niet prikkelend en hebben een gunstigen invloed op de gezondheid. De verschillende kruiden zijn in de stad moeilijk te krijgen. Doch zij die in het bezit zijn van een tuin, een balkon of een zonnige kamer, kunnen er heel goed zelf een kleine kweekerij op na houden, daar de meeste kruiden gemakkelijk in gewonen tuingrond, in bakken of in potten te kweeken zijn. Het is gemakkelijk altijd kruiden bij de hand te hebben. Daar de versche kruiden de meeste geur en smaak bezitten, komt het de er mee toebereide spijzen zeer ten gpede indien de kruiden vlak voor het gebruik geplukt kunnen worden. In allerlei gerechten zijn kruiden te verwerken. Doordat'de keuze ruim is en er talrijke combinaties van zijn te maken, is er ook afwisseling in den smaak van een gerecht te brengen. Door het gebruik van peterselie wordt niet alleen de smaak van het gerecht verhoogd, maar ook de voedingswaarde, daar peterselie zeer rijk aan ijzer- zouten en vitaminen is. Door koken verliezen de kruiden geheel of ge deeltelijk hun smaak, daarom moeten zij vlak voor het opdoen aan de spijzen worden toegevoegd Alleen basilicum, boonenkruid, thijm en venkel kunnen zonder bezwaar met de spijzen meege- kookt worden. Eenige voorbeelden van gerechten, waarin krui den vérwerkt zijn: de geurige soepen van basilicum, kervel of dille; de peterselie- en kervelsaus, die aan menig gerecht, zooals gekookte visch, gekookt vleesch, aardappelen en macaroni meer smaak geven; de basilicumsaus of de saus van boonen kruid met witte of bruine boonen; de ieder wel bekende marinade van azijn, pimpernel, thijm, dragon, prei en selderij, waarin het vleesch eenige dagen kan bewaard worden; de in kruidenbouillon gekookte zoetwater visch; de nu zooveel gegeten sla. die met allerlei kruiden-variaties bereid kan wor den, b.v. kropsla met "bieslook, komkommersla met venkel of dragon, tomatensla met dille; de boter hambelegsels, als sterrekers, waaraan wat citroen of azijn en suiker toegevoegd is of wrongel (kwark) met fijngesneden peterselie, selderij, kervel of dra gon met wat zout en citroensap: de van ouds be kende inmaak met dragon, venkel, pimpernel en andere kruiden. Door de kruiden te drogen of er kruiden-azijn van te trekken kan men er ook 's winters nog van genieten. Een bekend berecht is de kruidmoes, die in som mige streken van ons land in verschillende varia ties gegeten wordt. Het recept hiervan is als volgt (gerekend voor 4 pers. of man, vrouw en 3 of 4 kinderen): een liter karnemelk, zout, 100 gr. gort, wat pepermunt, venkel, thijm, zuring, kervel, pim pernel, marjolijn en desgewenscht bladeren van zwarte bessen. De gort een nacht laten weekt.i met 2 d.L. water Daarna met de karnemelk in ca. 2 uur gaar koken Voor het opdoen de fijngesneden bladeren en het zout toevoegen. Het kruidmoes kan ook met stroop gebruikt worden. FRAUDULEUZE SLACHTERS ZWAAR GESTRAFT. 's-Hertogenbosch, 20 Juni. Voor den kanton rechter mr. F. X. H. Verheyen alhier hadden zich gisteren 24 personen te verantwoorden wegens het frauduleuze slachten van vee. De rechter heeft zware straffen, zoowel vrijheids straffen als hooge geldboeten opgelegd. De geldboeten varieerden van f 500 tot f 25 tot een totaal van f 6540, terwijl aan vrijheidsstraffen in totaal zes maanden hechtenis werd opgelegd. Twintig balen koffie in den sluikhandel. Groot aantal personen gevonnist, 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. Een sluikhandel- transactie van grooten omvang vond in het begin van Maart plaats te Deventer, waar 20 balen, welke niet minder dan 2280 pond ongebrande koffie inhielden, in een keer werden verhandeld. Een handelaar in Apeldoorn had reeds in Juni an het vorig jaar deze 20 balen ongebrande koffie doen opslaan in het eierpakhuis van een zijner relaties te Deventer. De eierkoopman, volgens zijn zeggen erontrust door vele inbeslagnemingen, wilde in Fe bruari van de koffie af en zocht dus een kooper, dit alles zonder medeweten van den eigenaar. De bij dergelijke affaires bijna altijd opduikende „bemiddelaars" begonnen pu hun werk. allen op zoek naar een kooper. Vijf man schakelden zich ip voordat de eierhandelaar in contact was met een zekeren B., die bereid was de geheele partij onge brande koffie af te nemen voor f 4.60 per pond. Kof fie. welke het vorig jaar bij inkoop ongeveer 40 cent per pond had gekost werd nu door den eierhandelaar verkocht tegen een prijs van f 3.65, waarop de „be middelaars" nog een provinsie \*an f 0.95 per pond hadden gelegd. Nadat de koffie uit Deventer was weggehaald, lekte de zaak echter uit. De Deventer politie wist de erbij betrokkenen te achterhalen, be halve één der tusschenpersonen, die spoorloos ver dwenen is. De inspecteur voor de prijsberekening te Arnhem die deze zaak berechtte veroordeelde den verkooper P., den man bij wien de partij was opge slagen. wegens overtreding van art. 3 prijzenbeschik- king 1940 no. 1, tot f 150 boete, terwijl de opbrengst •an de koffie: f 8.322, werd verbeurd verklaard. De tusschenpersoon L.. zelf handelaar in koffie en thee. zag zich beboet met f 10 en daarenboven werd de pro visie van f 670 en zijn eigen voorraad van ongeveer 125 pond koffie en 200 pond thee verbeurd verklaard. Van D., wiens provisie van f 500 ook al werd ver beurd verklaard, kreeg daarbij nog een boete van f 100, terwijl de bemiddelaars S. en L. zich tot boeten van f 350 en f 225 zagen veroordeeld, waarbij de inspectie voor de prijsbeheersching rekening hield met de bedragen, welke zij met deze sluikhandel-af faire hadden verdiend. Het onderzoek tegen den kooper en den oorspronke- lijken eigenaar van de koffie wordt nog voortgezet. (A.N.P.) De H. O. V. in de Groote Kerk. Maandagavond a.s. 23 Juni wordt door de H.O.V. het eerste Kerk-concert gegeven. Zooals reeds aan gekondigd is, zullen in het komend zomer-seizoen enkele concerten in de St. Bavn gegeven worden, om aan de vele verzoeken te voldoen. Voor deze uitvoering is een speciaal programma samengesteld, waaraan Annie Hermes, de bekende Haarlemsche altzangeres, haar solistische mede werking zal verleenen. De avond wordt door het orkest geopend, met het Concerto Grosso in d. kl. terts van A. Vivaldi; een stuk uit den bloeitijd van de Contrapuntische schrijfwijze. Op de paedagogische concerten is er over de- Concerto grossi nog al uitgeweid. In dit meerdeelige muziekstuk treden solo-instrumenten, onder steund door Cembalo (of piano) afwisselend met het orkest op den voorgrond. Ook bij Vivaldi is dit het geval. De concertinl bestaan in dit stuk uit twee violen en cello, ge speeld door Gijs Beths, Leendevt de Graaff en Eduard Biele. In het tweede stuk dat het orkest speelt, het Brandenburgsch concert no. 4 van Joh. Seb. Bach, ook eigenlijk een Concerto Grosso. treden andere concerteerende instrumenten op; n.l. viool en twee fluiten, respectievelijk gespeeld door Gijs Beths. viool: Johan Spies en Frans Vester, fluit, terwijl Bets Nederkoorn de cembalopartij zal spelen. Tusschen deze twee orkestwerken, zingt Anrue Hermes met begeleiding van strijkorkest een solo cantate van Gustav Ritter. Het tweede programmadeel draagt een geheel ander karakter. De zangeres zingt mét begeleiding van een klem strijkers-ensemble en harp, de prachtige „Ge^ beden" (Les Prières) van Caplet. Het orkest speelt daarvoor „Pastorale d'Eté" van A. Honegger en besluit het concert met de Suite van Janaceck. Deze suite is geen verzameling van dansen, zoo als de oorspronkelijke vorm was, doch een op een- volging van 6 stukken, die met dansen niets gemeen hebben. VEILING VAN SCHILDERIJEN. Gisteren heeft in het Notarishuis aan de Bilder- dijkstraat te Haarlem de aangekondigde veiling van schilderijen, collectie van wijlen den heer H. J. Herman te Driehuis, plaats gehad. Er was een bevredigende belangstelling. Hooge prijzen werden echter niet besteed. Een stilleven. Chrysanten en fruit, van A. Colust bracht f 170 op en een doek van J. Scherrwitz, „Melkbocht", f 230. Het overige bleef onder deze bedragen. Bij de etsen was er natuurlijk belangstelling voor de stukken van Witsen. Twee mannen om het leven gekomen. Bij val in een looierskuip. BEST, 20 Juni. Donderdagmiddag had een zekere J. v. Groesen uit Oirschot. werkzaam bij de N.V. Bat'a schoenfabrieken te Best, het ongeluk in een looierskuip te vallen. Een mede-arbeider, genaamd A. Merkx, trachtte den ongelukkige te redden, doch moest deze pogingen met den dood bekoopen. Nog andere per sonen, die probeerden de beide mannen uit de kuip te trekken, liepen hierbij tameliik ernstige ver wondingen op. Omtrent dit ongeluk vernam het A.N.P. nog het volgende: Bij het schoonmaken van de looierskuipen werden twee arbeiders door gassen bedwelmd. Enkele mede arbeiders, die het zagen, schoten toe en daalden in de kuip af om hulp te verleenen, doch geraakten nu zelf bewusteloos door de verstikkende gassen. J. van Groesen, oud 24 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Oirschot, bleek, toen het gelukt was hem buiten de kuip te brengen, reeds te zijn overleden. Een tweede gehuwde arbeider, de 47-jarige A. Merks uit Best, gaf nog teekenen van leven. Dr. Burge- ring, die op het alarm dadelijk met een zuurstof apparaat op de plaats van het ongeluk was versche nen, poogde met behulp daarvan de levensgeesten op te wekken. Tenslotte liet hij Merks met een an der slachtoffer, den heer van Bakel uit Eindhoven, wiens toestand zich eveneens ernstig liet aanzien, naar het ziekenhuis te Eindhoven ter verdere be handeling overbrengen. Dit heeft niet mogen ba ten. want Merks is spoedig na aapkomst in het zie kenhuis overleden. De toestand van den heer van Bakel was nog zeer zorgelijk. De arbeider M. Eijke- mans, eveneens uit Eindhoven afkomstig, werd naar het gasthuis in Best overgebracht. Zijn tostand was vanochtend bevredigend. Nog enkele andere perso nen. die ook bedwelmd waren geraakt, kwamen na eenigen tijd bij en waren vrij spoedig hersteld. Het gebeurde heeft te Best diepén indruk gemaakt, vooral omdat de beide mannen het slachtoffer zijn geworden van hun ijver om hun in nood geraakte kameraden te redden. HEDEN: 10 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1