Haarlem's Dagblad Duitsche luchtmacht in actie. Het Boksverbod te Haarlem opgeheven Gevechten voor Damascus, 58e JAARGANG No. 17793 1 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 21 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, ?osse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Groentjes zie rubriek. Maximumprijzen voor aardbeien Naar wij vernemen zullen met ingang van 24 Juni a.s, voor aardbeien eveneens maximumprij zen gelden. Deze is voor aardbeien met dop, die uitsluitend bestemd zijn voor binnenlandsche con sumptie voorloopig vastgesteld op 50 cent, per K.G. Aardbeien zonder dop zullen uitsluitend voor de fabrieken ingenomen worden tegen den prijs van 30 cent per K.G. Is de aanvoer met dop dermate groot dat de verkoopsprijzen beneden de 30 cent per K.G. ko men te liggen dan worden deze aardbeien toch uit sluitend aan het binnenland verkocht. MAXIMUMPRIJZEN VOOR SLA. Met ingang van 24 Juni zal de maximumprijs voor sla opgeheven worden. De woning-reserve te Haarlem. Vrijwel alle gemeente-woningen zijn thans verhuurd. Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat de woning-reserve te Haarlem in den laatsten tijd sterk aan het verminderen is. Dit is natuurlijk een gevolg van het feit. dat de bevolkingsaanwas ge woon doorgaat door het overschot op de balans tusschen geboorte en sterfte en door het feit, dat er zich te Haarlem nog steeds meer personen vestigen dan er uit Haarlem naar elders vertrekken ter wijl er zoo goed als geen nieuwe huizen worden gebouwd. Eenige jaren geleden had Haarlem nog vrij veel woningen ledig staan, maar nu is er wei nig keus meer overgebleven. Dit blijkt ook wel uit het feit dat van de dui- zende arbeiderswoningen die de gemeente Haarlem in eigendom heef* of die in beheer zijn bij woning bouwverenigingen er vrijwel geen enkele meer open staat. Het lijstje van gegadigden voor het betrekken van een leeg-komend perceel wordt steeds grooter. Ook de middenstandswoningen die met overheids steun gebouwd zijn. zijn vrijwel alle verhuurd. Van het complex woningen van Tuinwijk-Zuid (in het Haarlemmerhoutpark) zijn er nog slechts 8 open. Dit is wel tvpeerend want het is nog niet zoo heel lang geleden dat van dit groote complex de helft onverhuura was. De voedingstoestand. Het onderzoek te Haarlem. Eenigen tijd geleden hebben wij medegedeeld dat in Ons land een onderzoek zal worden ingesteld naar den voedingstoestand. De bedoeling is dat in verschillende gemeenten een aantal gezinnen gezocht zal worden dat bereid is daartoe mede te werken. Die gezinnen, die tot onderscheidene groepen der samenleving moeten behooren, zullen zich aan een geregelde controle dienen te onderwerpen zoowel wat de voeding betreft als den gezondheidstoestand. Ook Haarlem is bij dit onderzoek betrokken. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst heeft de medewerking van enkele Instanties ingeroepen omdat verschillende gezinnen zich bereid zullen verklaren zich voor dit onderzoek beschikbaar te stellen. Dit heeft tot heden evenwel niet het gewenschte resultaat gehad. Er zijn daarvoor enkele tientallen gezinnen noodig, terwijl tot heden zich slechts drie gezinnen hebben opgegeven. Wil het onderzoek ook te Haarlem slagen, dan zullen zich meer gezinnen terwille van het beoogde doel, vóór de eontróle beschikbaar moeten stellen. Uitreiking distributiebescheiden te Haarlem. MAANDAG DE LETTER K. Voor de uitreiking van de diverse distributie-beschei- 'den is het Maandag de beurt aan de letter K. De Groote Kerk te Haarlem. Een pleidooi voor luidsprekers. In Haarlemsch Predikbeurtenblad wordt door C. B. het denkbeeld geopperd in de Groote Kerk te Haarlem luidsprekers aan te brengen om daardoor te bereiken dat predikanten en andere sprekers in het geheele gebouw goed verstaanbaar zullen zijn. Daar de kerkvoogdij zoo'n installatie niet uit de ge wone middelen kan bekostigen wordt het plan ge opperd daarvoor een fondsje te stichten. Hier zouden niet alleen de belangen van de ge wone kerkbezoekers gediend worden, maar ook van vele anderen. Meermalen is gebleken dat bij buiten kerkelijke samenkomsten de kerk wordt meer malen gebruikt voor groote samenkomsten omdat er meer menschen in kunnen dan in eenig ander gebouw hier ter stede de sprekers moeilijk te verstaan zijn. Een lezing van den heer G. A. Luitingh. Voor de Algemeene Middenstands Jongeren- Organisatie heeft de heer G. A. Luitingh, koster der Groote Kerk te Haarlem, een lezing gehouden over die kerk. Na een kort openingswoord door den voorzitter den heer F. W. Lichtenveldt Jr. hield de heer Luitingh zijn voordracht, die door de aanwezigen met croote aandacht werd gevolgd. De heer Luitingh begon met op den bouw dei- kerk, den kruisvorm, te wijzen, en de oorsprong van den naam Bavo, welke aan zoovele kerken verbonden is, te verklaren. De heer Luitingh wees de aanwezigen er nog op, dat de Bavo eerst een Romaansche en daarna een Gothische kathedraal werd. De groote pilaren welke het midden der kerk schragen, bestaan uit 3 deelen, waarmee de 3- éénheid is bedoeld, terwijl hun aantal n.l. 4, de 4 evangelisten aangeven. De kerk, welke oorspronkelijk voor Katho lieke godsdiensten was bestemd, is sinds 1580 door Protestanten in gebruik. De hondenslagerskapel, welke juist kort geleden gerestaureerd werd was 1400 tot 1780 in gebruik. De bladeren welke de bogen versieren, herinne ren aan de eerediensten der oude volken, die altijd rondom hoog oprijzende boomen plaatsvon den. De muurschilderingen der pilaren zijn slechts bij toeval in 1876 aan 't licht gekomen, toen stuca- doors het interieur der kerk weer eens moesten op knappen. Deze ontdekking is eigenlijk het begin geweest van een algeheele restauratie van onze Groote Kerk. Vele gilden hadden hun eigen kapel, waarvan die van het schoenmakersgilde wel de grootste was. Dit gilde heeft vele schenkingen aan de kerk gedaan. In de pauze vertelde spreker talrijke genoeg lijke anecdotes uit het kerkelijk leven van vroeger jaren, waaruit bleek dat men het toen niet al te hauw nam met den kerkgang. Waar thans het orgel is geplaatst, bevond zich vroeger een groot raam. De lichtbeelden gaven op duidelijke wijze de geweldige afmetingen van dit beroemde orgel aan, dat altijd nog eigendom der Gemeente Haarlem is. Enkele bijzondere mooie doorkijkjes uit den onnnengang op de kerk deden wel op fijne wijze het mooie van dit prachtige, oude bouwwerk uit komen. Duitsch weermachtsbericht: Groep van een eskader vliegtuigen vernietigde sinds April 1940 109 koopvaardijschepen met 636.000 ton. BERLIJN, 20 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In de Engelsche wateren hebben gevechts vliegtuigen een vrachtschip van 2000 ton tot zin ken gebracht en drie groote koopvaarders ernstig beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan, onge veer 110 kilometer ten Westen van Cadiz, heeft een gevechtsvliegtuig met een grooten actieradius een vrachtschip van 3500 ton vernietigd. Ge vechtvliegtuigen hebben nachtelijke aanvallen gedaan op de Havenwerken van Great-Yarmouth en een vliegveld in Zuid-Engeland. In Noord-Afrika geringe bedrijvigheid van ver kenners aan weerszijden. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen iri West-Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor slechts enkele woonhuizen beschadigd werden. Drie der Britsche gevechtsvliegtuigen zijn door nachtjagers en afweergeschut neergeschoten. Een groep van een eskader gevechtsvliegtuigen onder bevel van majoor Petersen en later van ka pitein Fliegel heeft sedert midden April 1940 door onvermoeide, moedige aanvallen op de Britsche ravitailleeringsscheepvaart rondom Engeland, tot ver op den Atlantischen Oceaan toe, in totaal 109 koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 636.000 ton vernietigd en 63 schepen zwaar beschadigd. Bij de gevechten aan het front van Solloem hebben zich door bijzondere dapperheid onder- Overval op kassier in bankgebouw. Dader met ruim 35.000 verdwenen. Woensdagmiddag j.l. even half vier is in een hulp gang van een bankgebouw aan den Coolsingel te Rotterdam waarin twee bankiersfirma's zijn geves tigd, een kassier van een Rotterdamsche firma, de heer J. B., door een onbekend gebleven persoon aangevallen, op den grond gesmeten en beroofd van een bedrag aan bankbiljetten van f 35.490, dat geborgen was in een witte enveloppe, die hij onder den arm droeg. De kassier B. begaf zich als gewoonlijk even over half vier met het aanzienlijke geldbedrag naar de bank, ten einde dit in de safe op te bergen. In ver band met een verbouwing is terzijde van het bank gebouw een houten hulpgang aangebracht, die afge sloten is door een gesloten dubbele deur, met daar achter tochtdeuren. Tot half vier staan de buiten deuren op een haak open, maar om half vier doet de portier ze eiken dag van de haken, omdat dan de bezoekuren voor het publiek ten einde zijn. Deze deuren kan men echter gewoon openen. Iemand, die van buiten af binnentreedt, /.iet dan de eerste oogenblikken in de lange, siechts spaarzaam ver lichte gang heel weinig. Er moet zich iemand in dezen gang achter de tochtdeuren hebben opgesteld, die den kassier na zijn binnentreden heeft over rompeld. Tengevolge van zijn va] is de kassier be wusteloos geraakt en toen hij korten tijd later bij kwam, bleek de enveloppe te zijn verdwenen. DE MOORD ONDER RIJSBERGEN. Een 25-jarig inwoner van Ginneken is gearres teerd, verdacht betrokken te zijn bij den vorige week onder Rijsbergen op den 39-jarigen landbou werszoon J. G. uit Ulecoten gepleegden moord. scheiden de commandant van een pantserregiment, majoor Bolbrinker, de commandant van een af deeling luchtafweergeschut, kapitein Fromm, de commandant van een bataljon tirailleurs, kapitein Bach, de compagniecommandant in een pantser regiment eerste luitenant Gierda en verder de soldaten van een afdeeling luchtafweergeschut, vaandrig Gennslar, unteroffizier Brink en unter- offizier Kiel". Waarschijnlijk reeds wedstrijden in Julii De regeeringscommissaris van Haarlem heeft een schrijven gezonden aan het bestuur van den Ne- derlandschen Boksbond, dat hij er geen bezwaais tegen heeft, dat in Haarlem bokswedstrijden wor den gehouden mits deze wedstrijden onder toe zicht van den N.B.B. plaats vinden. In aanslui ting hierop kan worden medegedeeld dat er reeds plannen bestaan in Juli wedstrijden te organi- seeren. De Nederlandsche kampioen vlieggewicht H. Hessels uit Haarlem zal dan zeker eveneens bok sen. Maandagavond a.s. bokst de Haarlemmer in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam tegen den vedergewicht (twee klassen zwaarder) Knep- pers. Met belangstelling ziet men in bokserskringen den uitslag van dit gevecht tegemoet. Concerten op de Groote Markt. Door dilettantenmuziekcorpsen. Door de Haarlemsche dilettantenmuziekcorpsen zullen in dezen zomer op de Groote Markt concerten worden gegeven. Hélène Swarlh overleden. (Foto Pax Holland) VELP, 21 Juni. Gisteravond is alhier na een korte ongesteldheid in den leeftijd van ruim 81 jaar over leden de bekende schrijfster Hélène Swarth. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Dinsdag a.s om half drie op de be graafplaats „Heiderust" te Worth-Rheden. (Voor een levensbeschrijving zie men pag. 3.) De leges voor persoonsbewijzen. Verhooging als verplichtingen niet goed worden nagekomen. 's-GR AVENHAGE, 20 Juni. Van bevoegde zijde vestigt men nogmaals de aandacht op een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken van 7 Mei 1941, houdende aanvulling van het besluit persoonsbe wijzen. Hierin wordt het volgende bepaald: „Is de gerechtigde een hem bij of ingevolge het eerste lid van artikel 6 opgelegde verplichting niet, niet behoorlijk of niet op den vastgestelden tijd nagekomen, dan kan de burgemeester, onderschei denlijk het hoofd der rijksinspectie, het recht aan leges verhoogen tot twee gulden". Hieronder volgen de verplichtingen genoemd in het eerste lid van artikel 6: „Ieder gerechtigde is gehouden, op verlangen van de met de zorg voor de uitreiking van per soonsbewijzen belaste autoriteiten of ambtenaren: 1) naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken, welke noodig of wenschelijk kun nen zijn voor het vaststellen van zijn identiteit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Nederlander, Nederlandsch onderdaan, als bedoeld bij de wet van 10 Februari 1910 (staatsblad no. 55), sedert ge wijzigd, of vreemdeling; 2) het vereischte aantal goedgelijkende foto's, overeenkomstig de voorgeschreven grootte en uit voering, in te leveren; 3) onder toezicht vingerafdrukken te plaatsen of te laten nemen; 4) onder toezicht de vereischte handteekeningen te plaatsen; 5) de voor het signalement vereischte gegevens te verstrekken of te laten verzamelen; 6) in geval van twijfel aan zijn identiteit of aan de juistheid der door hem voor het signale ment verstrekte gegevens, zich, indien zulks wordt gevorderd, te onderwerpen aan een door een van wege den burgemeester of het hoofd der rijksinspec tie aan te wijzen geneeskundige in te stellen on derzoek en ook overigens de medewerking te ver- leenen, welke noodig wordt geacht; 7) voor het opmaken en voor de ontvangst van een persoonsbewijs en ook overigens ten be hoeve van aangelegenheden, rakende de uitvoering van dit besluit, op de eerste uitnoodiging in persoon te verschijnen ter secretarie der gemeente, ter plaatse, op den dag en binnen de uren, op de uit noodiging aan te geven, of. zoo de uitreiking moet plaats hebben door het hoofd der rijksinspectie, ten bureele van die inspectie. (ANP) De strijd in Syrië. De vloot voor de 'Libaneesche kust teruggekeerd. VICHY, 20 Juni. (D.N.B.) Het Fransche leger- bericht van heden heeft den volgenden tekst: De Britsche inspanningen zijn gisteren zonder succes gericht op Damascus en Merj Ajoem. De In dische en Engelsche troepen, wien het gelukt was in de streek ten Zuiden van Damascus verder op te rukken, zijn door onze pantserafdeelingen aan gevallen en teruggedreven. Daarbij werden 400 ge vangenen gemaakt. In de bergachtige streek van het Noorden van den Libanon is op 19 Juni des middags een op Merj Ajoem gerichte aanval af geslagen. In den loop van deze actie maakten wij 80 gevangenen. Aan de kust zetten de Britsche vlooteenheden de beschieting van onze stellingen voort. Uit den sector aan den Eufraat is niets te melden. Ons luchtwapen heeft zijn verkennings actie voortgezet en gisteravond doeltreffend vijan delijke troepenconcentraties in de streek ten Zui den van Damascus gebombardeerd. VERBITTERDE GEVECHTEN. VICHY. 20 Juni. (D.N.B.) Volgens dé laatste van het Syrische oorlogstooneel ontvangen bericht worden op het oogenblik verbitterde gevechten ge leverd voor de Syrische hoofdstad Damascus. De Engelschen hebben zich sedert twee dagen in dit gebied geweldige inspanningen getroost. Zij werden echter door de Franschen teruggeslagen. Dat de Engelsche vloot weer voor de Libaneesche kust is verschenen heeft den toestand van de in dit gebied in den strijd geworpen Fransche troepen opnieuw bemoeilijkt, aangezien de Engelschen met hun scheepsvuur systematisch de Fransche stellingen aan de kust bestoken. Voorts wijst men er op, dat van de Fransche troepen, doordat zij voortdurend in den strijd gehouden worden, en door het heete klimaat buitengewoon veel geëischt wordt. SPANNING EN BEZORGDHEID IN ENGELAND. STOCKHOLM, 20 Juni. (D.N.B.) Terwijl ge heel Engeland met de grootste spanning op de over- winningsberichten van den val van Damascus of Beiroet wacht, hebben volgens de Londensche pers de Britsche militaire instanties den geheelen dag wederom gezwegen: Niets nieuws uit Syrië. Eerst in den avond van heden werd in een communique be kend gemaakt, dat van den val van Damascus of Beiroet in het geheel geen sprake kan zijn, maar dat in tegendeel bij de gevechten langs de kust in de richting van Beiroet de z.g. troepen van De Gaulle het zeer moeilijk hebbèn. Woordelijk wordt in dit communiqué gezegd: De troepen van De Gaulle houden stand in hun stellingen aan de kust, ofschoon zeer zware tegenaanvallen door de Vichy- troepen worden uitgevoerd, die in aantal zelfs su perieur zijn. Voor de eerste maal is thans, naar de pers hier constateert, van Engelsche zijde deze ver ontschuldiging van de superioriteit naar het aantal van den vijand in het geval van Syrië gebruikt. Men kan er zeker van zijn, dat het Engelsche pu bliek thans niet meer met spanning, maar met de grootste bezorgdheid de ontwikkeling van de gevechten in Syrië teemoet ziet, wanneer derge lijke uitlatingen van bevoegde militaire zijde ko men over beweerde superioriteit in aantal van den vijand. HET DUITSCH-TURKSCHE PACT EN SYRIë. VICHY. 20 Juni. (A.N.P.) De Britsche aanval op Syrië heeft na het sluiten van het Duitsch-Turk- sche vriendschapsverdrag volkomen zijn beteekenis verloren, zoo verklaart men in politieke kringen alhier. Zoolang Engeland nog hoop kon hebben Turkije in zijn front te scharen, bestond er een Britsch belang in om niet alleen met de verovering van Syrië de Turksche positie tegenover Duitsche pogingen om naar het Nabije Oosten te komen te versterken, maar ook om een zoo snel mogelijke verbinding tot stand te brengen, teneinde aldus met een bevrienden staat een gemeenschappelijke grens te bezitten. Nog in Syrië te blijven na het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag is voor de Engel schen volkomen zinneloos geworden. BERGERET UIT SYRIë IN FRANKRIJK TERUG. VICHY, 20 Juni. (D.N.B.) De Fransche staats secretaris voor de luchtvaart, generaal Bergeret, die een inspectiereis naar Syrië heeft gemaakt, is van middag per vliegtuig naar Vichy teruggekeerd. Hij werd na zijn aankomst zonder verwijl door den plaatsvervangenden minister-president, admiraal Darlan, ontvangen, wien hij uitvoerig rapport uit bracht over den militairen toestand in Syrië. Hij deed hem mededeeling van den uitstekenden indruk an de door generaal Dentz met succes geleide oor logvoering. In het bijzonder wees hij er op, dat de Fransche troepen, ondanks de overmatige hitte uiterst dapper vechten, gesteund door het lucht- vapen en de vloot. De oorlog in de lucht. 96 Britsche toestellen in 4 dagen vernietigd. BERLIJN, 20 Juni (D.N.B.) Bij de harde lucht gevechten van 15 tot 18 Juni zijn. naar aan het D.N.B van bevoegde zijde wordt medegedeeld, in totaal 96 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het Duitsche luchtwapen heeft in deze genoemde vier dagen twaalf vliegtuigen verloren. De Britten zelf geven hun eigen verliezen op met 38 vliegtuigen in de genoemde periode. In werkelijkheid hebben de Engelschen verloren: 28 vliegtuigen op 15 Juni, 17 vliegtuigen op 16 Juni. 37 op 17 Juni en 14 op 18 Juni, d.w.z. in totaal 96 door het Duitsche luchtwapen neergeschoten Britsche toestellen. DE BLOEMBOLLEN GAAN NAAR DE DROOGSCHUREN. In de bollenstreek is het bollenrooien begonnen. De bloembollen worden uit den grond gehaald en naar de schuren overgebracht. FotoHet rooien van crocusbollen in de omgeving van Hillegom. (Foto Stevens) EXAMENS. ACADEMISCHE OULEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het doet. ex geneeskunde de heeren S. v. d. Rijn. J. G. van Dijck en A. Rodrigues Pereira Geslaagd voor het cand. ex geneeskunde: (tweede gedeelte): de heeren H. J. van Norden, H. Eckstein. T. J. van der Linde. R. S. ten Cate, A. Alleman, G. de Rooij, D. Gaasbeek, G. van Maanen, J. E. E. Jap-Ttjong, R. G. A. A. Mtddelberg, P. A. Allmayer en G. A. Ladee. Bevorderd tot doet. in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld: ..De gemeente lijke verordeningsbevoegdheid en het burgerlijk recht": mr. W. G. Vegting, geb. te Amsterdam (cum laude). Geslaagd voor het cand. ex. in de eco nomische wetensch. J. H. Ockeloen. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJ- ZERS-(ESSEN>. Haarlem 20 Juni. Examen Nuttige Handwerken. Ge ëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: C. E. v. Dusschoten. E. de Flines, A. v Huyzen en A. W. Jonker. GEMEENTEADMINISTRATIE. Geslaagd voor GA I: T. G. J. M. Steman, te Haarlem en P. G. Tromp te Heemstede. tM ih Permanente bewaking van de eerste groente in Neêrland's twaalfde provincie. De vogelver schrikker is ook in den Noord-Oostpolder zijn preventieven arbeid begonnen. (Foto Pax Holland) Ongeluk te Zandvoort. Een 3-jarig kind verdronken. Te Zandvoort is een ernstig ongeval gebeurd, waarbij het 3-jarig zoontje'van een Haarlemsch ingezetene om het leven gekomen is. Het kind geraakte ongelukkigerwijze in diep wa ter, waarna het onmiddellijk zonk. Hoewel de kleine drenkeling spoedig door de ouders uit het water gehaald werd. bleken de gevolgen toch nood lottig, Wel leefde het kind nog, maar het bewust zijn keerde niet terug. Tijdens de overbrenging naar het Diaconessenhuis te Haarlem overleed de kleine. BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeeling Haarlem van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur houdt Vrijdag middag 27 Juni te half vijf in rest. Brinkman, Hout plein, een vergadering. JAARVERGADERING VEREENIGING DE TULP. Maandag a.s. vergadert to Haarlem de Groep Vereeniging de Tulp voor de afdoening der jaar stukken. Er zal door het bestuur worden voorge steld een ontwerp te doen opmakfin voor een keu ringsdienst op het virusziek. IMPORT VAN ZOUTEVISCH. VLAARDINGEN, 20 Juni. Door de medewer king van de verschillende regeeringsinstanties is het aan Van Toor's handelmaatschappij N.V. te Vlaardingen gelukt een partij van ruim 2800 heele vaten met een inhoud van circa 100 KG netto zoutevisch-filet te importeeren. Deze partij is reeds begin dezer week in ons land aangekomen. CEMENT VOOR BOUWWERKEN. 's GRAVENHAGE, 20 Juni. De algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid vestigt er de aandacht op, dat btf zeer vele aanvragen om machtiging tot aan koop van cement niet is opgegeven het nummer van de goedkeuring van het plan, terwijl tevens de hoeveelheden cement niet zijn vermeld, hetgeen ernstige stagnatie in de behandeling der aanvragen veroorzaakt. In verband hiermede wordt de aandacht erop gevestigd, dat het van groot belang is de hand te houden aan de reeds eerder gepubliceerde rege ling, welke als volgt luidt: Men dient schriftelijk, onder aanhaling van het nummer van de goedkeuring bij den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en voor de bouw nijverheid, Caral van Bylandtlaan 30, 's Graven- li age, een aanvrage om toewijzing van cement in te dienen, onder opgavee van: 1. de oorspronkelijk aangevraagde hoeveelheid cement; 2. de reeds verstrekte en nog op het werk of in magazijn aanwezige hoeveelheid cement; 3. de hoeveelheid cement, welke nog noodig is: (A.N.P.) Het eerste journalistenkamp geëindigd. KASTEEL „DE CANNENBURGH", 21 Juni. Het A.N.P. meldt: De eerste lichting journalisten, welke op initiatief van den Raad van Voorlichting van de Nederlandsche pers een week op het oude kasteel „De Cannenburgh" bij Vaassen op de Ve- luwe heeft doorgebracht, is vanmorgen afgezwaaid. De organisator zei het aan het slot zoo te recht: „Gij kwaamt als mjjnheeren en gij gaat heen als kameraden". Zoo was het en niet anders. Alles zat intusschen mee, er was letterlijk niets, dat roet in het eten gooide. De geheele week was het his torisch slot overkoepeld door een strak blauwe lucht, de gansche bevolking van Vaassen en vooral de jeugd leefde van den aanvang af met de door de heete zomerzon gebronsde kasteelbewoners mee en ook het programma, dat de cultureele organisa tor Goedhuys en kampcommandant Learbuch had den verzorgd, droeg er toe bij dat de stemming niet beter en het succes niet grooter hadden kun nen zijn. Woensdag sprak de heer Naehenius over het onderwerp „Volk en Ras". Hij hield een breed gedocumenteerd betoog, waarin er op werd gewe zen, dat de rassentheorie hierop gefundeerd is, dat het Noordras, waarvan de Germanen een onder deel vormen, ten onder dreigt te gaan. Deze onder gang dient in het belang van ons volk te worden voorkomen. Het Noordras wordt thans opgesloten in een belachelijk klein gebied en juist daardoor dreigen er allerlei gevaren voor dit ras. Het dient weer sterk te worden, opdat het weer een sterke politieke macht in de wereld zal gaan vormen. Voorwaarde hiertoe is echter, dat het gezond blijft en dat de leidende figuren die in alle lagen van het volk worden aangetroffen naar voren zullen treden. Zij vooral mogen niet uitsterven. (Vervolg zie pag. 2). HEDEN: 10 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1