IF Hit de Omstieken D i s t r i b u t i e-v r ij e BRANDSTOFFEN „DeSpaarnestad" n. v. JbucQzcliikzSiand DINSDAG 24 JUNI 1941 HSAKEE M'S DAGBL'AD IJMUIDEN Angstig moment op een Kanaal- pont. Autotractor schoof over de afsluitklep, maar bleef op 't nippertje hangen. Een zeer ongewoon ongeluk ongewoon vooral sedert de ponten van zware, hooge en goed „veranderde" afsluitkleppen zijn voor zien heeft gisteren omstreeks 12 uur vele ooggetuigen eenige angstige oogenblikken be zorgd. Het is louter toeval geweest, dat dit ongeluk zoo goed is afgeloopen en ten slotte niet meer is geworden dan een angstig mo ment. Het ongeluk gebeurde op een der stoomponten, die van den Noordelijken naar den Zuidelijken oever onderweg was. Toen de pont nog op een flinken afstand van den aanlegsteiger verwijderd was, be gon plotseling een tractor met. een met graszoden beladen aanhangwagen neigingen van ongeduld te vertoonen. Het voertuig schoof vooruit tegen de afsluitklep en drukte die vervolgens omlaag. Toen de voorwielen van den tractor op de klep geraakten ontstond er een hellend vlak, met het gevolg dat de tractor de kiep afreed. Schrik ontstond onder degenen, die achter den afsluitboom op de aan komst van de pont stonden te wachten. Velen zagen in gedachten al het zes-wielige voertuig over de afsluitklep in het kanaal verdwijnen. Maar zoover zou het gelukkig niet komen. De chauffeur was bijtijds uit z'n cabine gesprongen... nog een eindje en de tractor bleef met de voor wielen boven het water hangen. Het zware achter stel had hem ongetwijfeld het doorschieten be let. Het gevolg van deze situatie was, dat de pont niet aan den steiger kon komen. Er bleef dus niets anders over dan het vaartuig rond te draaien zoodat de voorsteven achtersteven werd en om gekeerd. Voor een Velsensche pont is dat geen be zwaar, want daarbij zijn voor- en achtersteven gelijk. Anders was het met de voertuigen, die er op stonden. Deze kwamen nu achterste-voren aan het einde van hun reis. Met goed gevolg kwamen de auto's aan wal, maar met alzoo een met steenen beladen wagen met paard. Door den korten draai kantelde het voer tuig, met het gevolg, dat de steenen er afvielen. Het opladen van de steenen en het verwijderen van den op hol geslagen tractor heeft natuurlijk stagnatie veroorzaakt, maar ten slotte was iedereen blij, dat het ongeluk zoo goed af loep. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 23 Juni 1941 Tarbot f3.50—f3.15; Tong f3.70-f3.40 per K.G.; Zetschol f87—f75; KI schol f73—f37; Pufschol eerste soort f33— f 17.50; Pufschol tweede soort f 14f8,50; Muilen f34—f30; Pieterman f69—f67; Kleine roode poon f47; Hors makreel f20—f 13; Groote schar f37—f25; Kleine schar 120—f ll; Pufschar f9—f6.50; Wijting f 37—f 18; Groote gul f88; Kleine gul f69, alles per 50 K.G. Besommingen trawlers. Beatrice -IJM 118 100 mnd f 1700; Martha IJM 65 100 mnd. f 1927; Shamrock IJM 192 65 mnd f 1348; Sumatra IJM 253 150 mnd f2129; Zeeleeuw IJM 29 50 f816: Zeehond IJM 70 65 f1206. Kotters: IJM 224 f 5275; IJM 223 f927. Loggers: SCH 443 f721; SCH 247 f 1260; SCH 201 .f381; SCH 196 f 424; SCH 245 f 1006; SCH 223 f914; SCH 30 1059; SCH 402 f 1495; SCH 246 f 776: SCH 9 f 1640; SCH 283 f912; ZW 20 f 1036; KW 58 f 525; KW 97 f 292; KW 2 f 693; KW 108 £513; KW 175 f691; KW 18 f 1038; KW 60 f 936. IJMUIDEN, 24 Juni 1941. Consignatievisch. Bot /52—38. Kleine ƒ15.50. Kleine Makreel 34—20, Pufschol 25.50—24, Geep 40—35, alles per 50 K.G. Een bijenzwerm op avontuur. Zondag twaalf uur kwam een groote bijen zwerm van vele honderden bijen aansuizen in de tuintjes tusschen Zeeweg en Hofdijklaan alhier en verschrikten de daar zittende bewoners. De bijen waren buitengewoon wild en de bewoners sloten ramen en deuren want als de koningin ergens in huis gevlogen zou zijn, waren alle bijen gevolgd. Eindelijk, na een tijd rondgevlogen te hebben, zetten zij zich op een denneboom, waar ze een groote donkere vlek vormden. Maar na eenigen tijd gingen ze weer vliegen en kwamen toen gevaarlijk dicht bij de huizen. Een der be woners heeft toen de waterslang op de bijen gericht waarna ze verdwenen. i v nnnc v< r.i turf 35 r.r y!1 v\ 0Ü0S ZS CT. - TUBE 35 d. (Adv. Ingez. Med.) gewassen staan goed en beloven veel voor het nade rende oogstfeest. Maar op de hooger gelegen gronden in Heemskerk en Beverwijk ziet de tuinbouwende bevolking met verlangen uit naar een flinke' bui. Zelfs de stads- mensch met een tuintje achter zijn woning zal kun nen constateeren, dat het droog is. Maar de tuinders kunnen moeilijk 's avonds als een „stadstuintje" ge wapend met een gietertje de bloemen én bruine boo- nen gaan begieten. Het sorteert niet veel effect en vooral op akkers van flinke afmetingen is het haast ondoenlijk om de natuur een handje te helpen door water te geven. Toch zijn er wel enkelen, die 's avonds de aardbeien water geven, om althans nog te probeeren de vruchten kunstmatig te laten zetten. Want als er één gewas is, dat water noodig heeft, dan is het wel de aardbei. Juist in de periode toen de vruchtzetting begon, kwam de warmte. Als toen na enkele dagen wat regen gevallen was, dan zou de vruchtzetting verder vrijwel een normaal verloop gehad hebben. Maar de regen kwam niet en langza merhand is dan ook in het bijzonder op de hooge gronden, die vooral in Heemskerk gevonden wor den, behoefte ontstaan aan water, dat nu wonderen zou verrichten. Men zegt wel eens in tuinderskrin gen na een lekker buitje, dat iedere druppel een daalder waard was. Maar inderdaad, dat zou nu het geval zijn. Thans schroeien de vruchten rijp en door onvol doende vocht blijven zij klein van stuk. Indien dit weer dan ook aanhoudt, verwacht men dat de aard beiencampagne, die nog beginnen moet heel spoe dig afgeloopen zal zijn. De conclusie kan hieruit ge trokken worden, dat dan de oogstopbrengst wel niet zal meevallen. lederen dag maar weer aan rekent men er op, dat de zon nu eens verstek zal laten gaan, maar tot nu toe is het ijdele hoop gebleken. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat er gauw verandering zal komen. Regen, dat is wat de aardbei noodig heeft en als deze gauw komt, dan zal de „glorie van Kennemerland" weer met haar weeë geur en frissche kleur in de sloffen prijken en weer overal verfrissching brengen. Op enkele plaatsen in Heemskerk, voornamelijk op de lichte gronden, hangen de planten slap. Een slecht teeken. Enkelen zijn er reeds toe overgegaan te spuiten waar men meestal sceptisch tegenover staal. Als weerprofeten bestudeeren de tuinders, wier ak kers het meest van de droge warmte te lijden hebben, de lucht en de gedragingen van den wind. Na enkele dagen uit het Oosten geblazen te hebben, liep hij gisteravond om naar het Westen. Zou dit de ge- wenschte verandering zijn? Laten wij hopen met die tuinders, dat er spoedig regen komt, opdat alles moge groeien en bloeien als nimmer tevoren. HOOFDDORP VELSEN Veertig jaar in dienst bij de Papierfabrieken. Het veertigjarig jubileum van den heer J. ten Wolde bij de N.V. Ver. Papierfabrieken der firma Van elder Zonen, war de jubilaris op 21-jarigen leeftijd in de timmmerwerkplaats te werk werd ge steld, is niet onopgemerkt voorbijgegaan. De jubilaris werd op het directiekantoor toe gesproken door den heer Joan H. A. Kruimel, die zich in hartelijke bewoordingen uitte over de goede plichtbetrachting, den ijver en de opgewekt heid van den heer Ten Wolde Uit erkentelijkheid en waardeering voor zijn verdiensten, overhandigde spreker hem een gouden horloge met inscriptie, een geschenk onder enveloppe en het diploma van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Namens het personeel van het Bouwkantoor en dat van de timmerwerkplaats werd de jubilaris te zijnen huize door den oudsten collega, den heer D. Blok, gehuldigd., hem werden een fraaie huis kamerlamp en een bloemstuk overhandigd. BENOEMING Aan de R.H.B.S. te Velsen is tijdelijk benoemd tot leeraar de heer J. Kruit, thans tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Oud-Beyerland. BEVERWIJK Aardbeien verlangen naar regen. De vruchten schroeien rijp en blijven klein. Na lang wachten is eindelijk het warme weer ge komen. Reeds eenige dagen zendt de Juni-zon uit een wolkenloozen hemel haar stralen. Trillend hangt de warmte in de straten en boven de akkers, waardoor de gezichtseinder als in nevelen gehuld schijnt. In de verte roept een koekoek haar eentonige roep koekoek, koekoek. Met regelmatige tusschenpoozcn klinkt de roep van het dier over het weideland, dat ligt te blakeren. Een enkele landsman is bezig, zijn hoofd beschut voor de felle zonnestralen met een oude hoed en de mouwen opgestroopt. Een paar bruin gebrande gespierde armen doen het door de warmte thans zoo dubbel zware werk. De zware kleigrond is gebarsten en vertoont overal scheuren. De slooten staan droog, de halmen wuiven heen en weer in het lichte briesje, dat nog wat verkoeling brengt en in de verte roept de koekoek. Het is droog in den polder en op de akkers in Be verwijk en omgeving, waar een rijpende oogst staat te stoven in de zon. Een geluk Is, dat het 's nachts nog flink dauwt, want 's morgens in alle vroegte, als de zon langzaam bloedrood de hoogte ingaat. hangen aan de planten en bladeren de droppels, die in de eer ste zonnestralen glinsteren als diamanten. Maar dit is dan ook het eenige vocht, dat de gewassen in langen tijd hebben gehad. In den .Wijkermeerpolder gaat het nog best, de DE BEDRIJVIGHEID OP HET LAND. De boer „leeft" thans op zijn veld, want overal zijn er teekenen, dat er gewerkt moet worden. De korenhalmen staan fier omhoog en wiegen met den wind. Daartusschen is het ook één en al leven, wat men meestal niet ziet. Het zijn de kleine dieren, die den akker plunderen. Daar zijn de ontelbare insecten, die onder den grond de jonge scheutjes al vóór het uitkomen stuk bijten. De mol ontziet met zijn onderaardsech gewroet totaal niets. Het pas gezaaide werpen zij omver, jonge wortels trekken zij weg of bijten ze stuk en bemoeilijken het maaien. De veldmuis is nog vfreeder; menige korenhalm moet het ontgelden.. Tegen al dit kwaad heeft de boer zijn strijd te voeren. Gelukkig wordt hem door den Voorlich tingsdienst alle raad gegeven en is het getal be strijdingsmiddelen groot. De tarwe belooft voor straks weer veel goeds. Het vlas heeft een aardige lengte bereikt en staat nu volop in bloei. De boer haalt het hooi binnen en als dit klaar is, maakt hij zich gereed voor den volgenden slag, want de groote oogsttijd nadert. Eerst komen vlas, karwij en erwten, dan het koren en vervolgens de bieten. De hooitijd is een voorproefje van wat komen zal en mocht het weer zoo blijven een beetje regen zal veel goed doen dan zal het werk in hoog spanning plaats hebben. DEMONSTRATIE VEREDELING PEUL VRUCHTEN. De eenigen tijd geleden in het leven geroepen Peulvruchten-Studie-Commissie zal al spoedig prac- tisch werk verrichten. Zaterdag a.s. zal zij een bezoek brengen aan het groote veredelingsstation te Hoofddorp, dat onder leiding staat van ir. C. Koopman. Zij zal hier ken nis nemen van de veredeling der zaden en die van de peulvruchten in het bijzonder. Vóór dit bezoek wordt eerst een vergadering gehouden, waarin dr. Van Dillewijn verslag zal uitbrengen van het peul- vruchtenonderzoek. Op het bedrijf te Hoofddorp zal het veredelings- werk van den heer Koopman en zijn staf van mede werkers worden bezichtigd. In alle mogelijke stadia van ontwikkeling zijn de planten hier aanwezig Het geheele bedrijf van circa 25 H.A. is in wer king, enkele tienduizenden selectienummers worden uitgewerkt. Vooral de tarwe trekt de aandacht. De heer Koopman is dagelijks met „zijn planten" bezig om de voedselvoorziening van ons land op hooger peil te brengen, want de resultaten van zijn arbeid worden door het Centraal Bureau te Rotter dam bekend gemaakt aan de landbouwers die hier uit hun conclusies kunnen trekken. HEEMSTEDE PERSONALLY Met ingang van 28 Juni zijn tot brievenbestellers aan het postkantoor te Heemstede benoemd de heeren A. de Gier, G. Vinken, A. v. d. Meer en N. S. v. d. Erf, thans hulpbestellers aan genoemd kan toor. JEUQDKERKDIENST. Zondag 29 Juni zal op het terrein van de buiten plaats „Bosbeek", ingang bij het Ververschingshuis in „Groenendaal" te Heemstede, een openlucht- Jeugddienst worden gehouden door de Commissie van de jeugdkerkdiensten der Ned. Herv. Kerk. Deze dienst zal beginnen te half elf. Leider zal zijn ds. B. ter Haar Romeny te Ginneken. Bij ongunstig weer wordt de dienst in de kerk aan het Wilhelminaplein gehouden. BLOEMEN DAAL CONCERT BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Het programma van het concert, te geven door Harmonie „Euphonia", directeur J. W. Lefeber, op Woensdag 25 Juni, des avonds om 8.15 uur, luidt als volgt: 1. Marsch Steeds Voorwaarts M. Bolderdijk 2. De bloemtuil, ouverture M. Millot 3. Aprilroep, wals P. André 4. Kabouterparade, karaklerstuk K. Noack 5. Voorwaarts Marsch, potpourri W. Ciere 6. Met zwaard en lans, marsch H. Starke 7. Feestspel-ouverture Kéler-Béla 8. Maannacht op de Alster, wals Oscar Fétras 9. Fantasie uit „De Zigeunerbaron" Joh. Strauss 10. De vrijheidsklok, marsch Sousa Sedert 1 Mei zijn hier 32 fietsen gestolen. Maatregelen tegen het stelen. Sedert 1 Mei 1941 zijn hier in de gemeente l_ fietsen gestolen en waar de bandenschaarschte deze diefstallen nog in de hand zal werken, wordt den raad voorgesteld in de Politieverordening een nieuw arti kel in te lasschen waarin het verboden wordt een mo torrijwiel of rijwiel zonder toezicht langs den open baren weg te plaatsen, tenzij het voor onmiddellijk gebruik ongeschikt is gemaakt. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is in vergadering bijeengeroe pen tegen Vrijdag 27 Juni des nam. te 3 uur. De agenda vermeldt o.a.: Beëediging van het raadslid, den heer J. C. de Ko ning. Voorstel van B. en W. inzake regeling gasprijzen, Voorstel van B. en W. inzake ontslag van den heer W. A. van der Wal als hoofd der openbare school, onder dankbetuiging voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. Tijdelijk kunnen wij aanbieden prima kwaliteit Veenkluiten. Als aanvullings-brandstof voor CENTRALE VERWARMING zijn deze „veenkluiten" verre te verkiezen boven brandhout. De prijs is per 100 KG3.75 1000 K.G35.— 10.000 K.Gƒ325.— Voor grootere partijen speciale condities. HANDELAREN .REDUCTIE bij levering af onze schuiten of veenderij. Levering uitsluitend a contant. BRANDSTOFFENHANDEL FRIESCHE VARKENMARKT 6—10, TELEF. 14164 en 13904. (Adv. Ingez. Med.) HILLECOM DE GASPRÏJS WORDT WEER VERLAAGD. Volgens voorschrift moet aan de hand van een be paalde formule voor elk kwartaal de gasprijs worden berekend. De berekening voor het tweede kwartaal 1941 heeft een zoodanige uitkomst opgeleverd dat de in Maart 1.1. ingetreden verhooging van Vs cent per M3 niet mag worden gehandhaafd. B. en W. stellen daarom den raad voor het besluit tot verhooging van den prijs weder in te trekken, terwijl verder machti ging wordt - verzocht om zoo noodig de gasprijzen weer te mogen wijzigen overeenkomstig de formeele berekening. Installatie A. W. van der Burgt. Plechtigheid in de hal van het raadhuis. Hedenmiddag heeft de installatie plaats gehad van den heer A. W. van der Burgt als Commissaris van Politie te Haarlem. De plechtigheid had plaats in de groote hal van het Raadhui.-;, die met palmen was getooid. Aanwe zig waren behalve het Gemeentebestuur van Haar lem de vertegenwoordiger van den Beauftragter voor de Provincie Noord-Holland, de Commissaris der Provincie, en vertegenwoordigers der jJuitsche en Nederlanasche overheid. Voor deze genoodigden alsmede voor het kader van het Haarlemsche politiecorps waren zitplaatsen, gereserveerd. Daarachter stelden zich de Haarlem sche politieagenten op. Nadat de nieuwbenoemde Commissaris was bin nengeleid hield de Burgemeester-Regeermgscom- missaris voer Haarlem, de heer S. L. A. Plekker, de volgende rede: Herr Leutnant Boldt, Vertegenwoordiger van den Beauftragter voor de Provincie Noordholland, Mijnheer de Commissaris der Provincie Noordhol land, en overige vertegenwoordigers de Duitscne en der Nederland- sche Overheid en Mijnheer de Commissaris van Politie: Twee wereldbeschouwingen botsen, twee werel den stooten opeen. Steeds scherper omlijnd worden de toestanden, steeds feller wordt de strijd en neemt toe in uitgebreidheid, de oorlog wordt steeds omvangrijker. De wereldbeschouwingen belichaamd in het volksleven der verschillende volkeren, wor stelen en kampen met elkaar. Zij nemen in steeds grooteren omvang, hun toevlucht tot het laatste middel, een middel éven tragisch als noodzakelijk: de kracht van de wapenen. En het is in dezen tijd, waar overal ter wereld de geweldige oorlogsmachine in het werk is gesteld, waarin in vele werelddeelen, zoowel door de heete, stoffige 'zandwoestijnen, als over besneeuwde berg toppen en ijsvlakten de colonnes oprukken der strijdende partijen, oprukken in onoverzienbare rijen, het is in 'dezen tijd mijnheer de Commissaris van Politie, dat gij geroepen wordt om hier in Haarlem de gaven van Uw hoofd en van Uw hart in dienst te stellen van de Haarlemsche gemeen schap. Gezien in het licht van de tijdsomstandigheden, die ik zoo even kortelings heb omschreven, lijkt dit feit onbelangrijk. Van nature is de mensch ge neigd zich te vergapen aan groote dingen. Alles wat kolossaar is trekt zijn belangstelling. Hij beseft echter te weinig, dat al het groote is opgebouwd uit het kleine, en dat wanneer het kleine wordt ver onachtzaamd, het groote nooit worden zal. Zoo ooit. dan geldt ook hier, dat een keten niet sterker is dan haar zwakste schakel. In dit licht mijnheer de Commissaris van Politie wil Uw be noeming zien, en zóó gezien toont zij de belangrijk heid die zij in feite bezit. Niet alleen gij en ik zijn overtuigd van de nood zaak van een nieuw herstel, maar velen van allen hier tezamen zijn, en die buiten deze ruimte hun dagelijksch leven vervolgen, En toch, velen onzer begrijpen elkaar nog zoo slecht. Wij spreken een taal. die slechts in eigen kring wordt verstaan, evenwel zijn wij zooveel dichter bijeen dan de meesten wel denken. Helaas is daar echter de fantasie, de opgewondenheid, die in tijden als deze de koele verstandige vaderlandsliefde, de oude goudeneeuwsohe bezonnenheid terzijde stelt. Maar krachtns hetgeen God in zijn schepping h'eeft neergelegd, hooren wij bij elkaar, juist in uren van rumoer en moeilijkheden. Het is daarom Mijnheer de Commissaris van Politie, dat ik de autoriteiten met aandrang verzocht heb U te willen benoemen, en voor de inwilliging van dit verzoek ben ik hen zeer dankbaar. Bekend met Uwe kwa liteiten als politieman, maar ook als mensch van den nieuwen tijd, was ik er zeker van. dat gij niet alleen van storing van de openbare orde zult we ten te voorkomen, maar dat gij door Uw persoon lijkheid de burgers tot elkaar zult weten te brengen, dat gij hun zult leeren respect voor elkaar te heb ben, hoe ook hun opvattingen schijnbaar nog mo gen verschillen. Het zijn dezelfde superieure eigenschappen, die U in staat zullen stellen in die kleine politie-gemeenschap, die gij meer direct onder Uwe hoede zult nemen, een groote plaats te veroveren in het hart van ieder Uwer mannen, mannelijke kameraadschap voorwaarde is voor het Want teveel is wellicht vergeten, dat een echte functioneeren van een gedurige plichtsbetrachting. Hard en streng zult gij zijn, ik weet het. daar waai de onwil de sfeer verduistert, maar overigens zult gij werken met de onverdroten ijver, die de waar achtige liefde kenmerkt, en het heil nastreven voor ieder Uwer goedwillende mannen. Zoo werkend in deze kleine gesloten politie- eenheïd, zult gij, mijnheer de Commissaris van Politie, dit corps maken tot een lichtend voorbeeld voor allen, die aan de hoede van dat oerps worden toevertrouwd. De orde en discipline, het onuitput telijke geduld, de voorkomende bejegening, zij allen zullèn de weldaden zijn, die Uw mannen de bevolking zullen toededen. Niet de gummistok, maar het groote hart, dat zal het symbool worden van het prachtige ambt van politieman. Ik weet dat in het bijzonder zij onder hen die aanwezig zijn, en met wicn gij in min of meerdere mate het dagelijksche contact zult onderhouden op U zullen kunnen bouwen. Zoo zult ook gij op mij kunnen bouwen en, ik twijfel er niet aan, ook op hen. God zegenc Uw werk. Moge het strekken tot heil van onze geliefde stad Haarlem. En hiermede installeer ik U tot Commissaris van Politie der gemeente Haarlem. Op deze rede antwoordde de heer v. d. Brugt als voltg: Had het afscheid van het mij geliefd geworden politiecorps van Arnhem plaats in de intieme sfeer van de eigen omgeving, hier in Haarlem sta ik op het punt het mij opgedragen ambt van Commissa ris van Politie te aanvaarden in een statige oud- vaderlandsche zaal te midden van vele mij onbe kende autoriteiten en ambtenaren en belangstellen den. Laat mij allereerst mogen beginnen met u, mijn heer de Burgemeester en Regeeringscommissaris te Haarlem, te danken voor de groote aandacht, die u aan mijn ambtsaanvaarding wel hebt willen schen ken en voor de rede, welke u te mijner installatie hebt gehouden. Ik zie hierin het streven uwerzijds mij zoo snel mogelijk op de prettigste wijze met mijn nieuwe omgeving in kennis te brengen, een streven, waar voor ik u zeer erkentelijk ben. Van harte hoop ik, dat er tusschen u en mij een goede ambtelijke sa menwerking zal mogen komen. Dat u, mijnheer de Commissaris van de Provincie, hier hebt willen verschijnen, terwijl tevens een ver tegenwoordiging van de Rechterlijke Macht aan wezig is. verplicht mij tot de verzekering, dat ik alles zal doen om een prettige en vlotte medewer king te bevorderen. Hoofden van Politie van omliggende gemeenten, die door hun verschijning hier van hun belangstel ling blijk geven, u kunt ervan overtuigd zijn, dat een prettige onderlinge verstandhouding door mij zeer zal worden gewaardeerd en ik moge op weder- zijdsche hulp en steun een beroep doen. Alle andere hoofdambtenaren en personen hier aanwezig waarmede mijn ambt mij in aanraking brengt, zeg ik bij voorbaat, waar nuttig en noodig. medewerking toe en ik doe een beroep op uw steun en vertrouwen. (De plechtigheid duurt voort) Ongecorrrigeerd) „Klandestiene handel is diefstal". Een oproep van den leider van het Agrarisch Front. 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. De leider van het Nederlandsch Agrarisch Front maakte heden het volgende bekend: Aangeslotenen bij het N.A.F. Er wordt niet ge rantsoeneerd omdat er levensmiddelen te veel zijn. Rantsoeneeren beteekent: eerlijk verdeelen. Zij, die clandestien „handelen" in levensmiddelen, stelen dus van hetgeen eerlijk moet worden verdeeld on der alle Nederlanders. Stelen is onwaardig, onwaar- digen kunnen geen plaats innemen in het N.A.F. Hieruit vloeit voort dat: le. Iedere aangeslotene bij het N.A.F. van wien mocht komen vast te staan dat hij deel neemt aan frauduleuze handelingen met betrekking tot de levensmiddelenvoorziening zon der meer'en voor goed uit onze rijen wordt verwij derd. 2e. Alle aangeslotenen tot taak hebben, zich persoonlijk in te zetten in den strijd tegen zulke on regelmatige handelingen. (A.N.P.) BAPTISTEN-GEMEENTE. De heer II. D. Hoogwinkel, candidaat te Haar lem, is beroepen paar des Baptistengemeente te Almelo. STRAATPREDIKING. Hedenavond (Dinsdag) is er een straatprediking van 8.159 uur, uitgaande van de Gereformeerde Evangelisatie en wel op het Spaarnhovenplein in Haarlem (Noord). Spreker is de heer A. J. Glerum. Medewerking wordt verleend door het Evangeli satie-zangkoor Haarlem-Noord. N.V. LEVENSVERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ „VITALIS". Volgens het jaarverslag van bovengenoemde maatschappij kon in 1940 een netto-vooruitgang van f 261.354 worden geboekt, waardoor het ver zekerd kapitaal is gestegen tot f 2.904.379. De sta tutaire reserve bedroeg pl.m. 31 December 1940, f 77.800', de premiereserve f 153.850. Het boekjaar sloot met een batig saldo van f 10.529. N.V. ZEYL'S VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Het jaarverslag over 1940 van de N.V. Zeyl's Verzekering Maatschappij is dezer dagen versche nen. In een uitvoerig bedrijf so verzicht geeft de di rectie haar beschouwing weer over het verstreken boekjaar. Een belangrijk deel van het premie-in komen werd teniet gedaan doordat vele automo biel- en transportverzekeringen etc. werden ge royeerd of opgeschort. Toch heeft de Maatschappij kans gezien deze vermindering- van premie-inko men bijna geheel in te halen en was de totale jaar premie-ontvangst slechts weinig minder dan het vorige boekjaar. „Er werden" aldus het verslag ,,2691 nieuwe polissen afgegeven". In totaal werd aan premie ontvangen een bedrag van i' 102011.12. De totaalwaarde der beleggingen bedraagt f 89288.22: de bedrijfsreserves wijzen een bedrag aan van f 37592.45 en de vrije reserves van f 23961.18. Uit het wïnst'saldo ad. f 3504.25 werd 4 pet. dividend uitgekeerd, terwijl het restant ad. f 1504.25 naar de rekening Risico-reserve is over gebracht. De wederopbouw van Rotterdam. ROTTERDAM, 22 Juni. Het A.N.P. meldt: Toen de capitulatie van het Nederlandsche leger op 15 Mei van het vorige jaar nauwelijks bekend was ge worden en darmede en voor Rotterdam en voor het land een geheel nieuw tijdperk in de wereldhistorie zou beginnen, vervoegden Rotterdamsche zaken lieden zich bij den voorzitter van de Kamer van Koophandel aldaar met de vraag wanneer met den wederopbouw zou kunnen worden begonnen. Wan neer men zich even herinnert welke alsemeene ver warring er in ons land kort na de capitulatie van het leger heerschte, dan doet dit krachtige initiatief van het Rotterdamsche zakenleven wel heel prettig aan. Temeer omdat het gemeentebestuur der stad hetzelfde voetspoor volgde. Ook dit college ging niet bij de pakken neerzitten en richtte den blik op de toekomst door op 18 Mei 1940 den stadsarchitect ir. Witteveen opdracht te. geven tot het ontwerpen van een plan voor den wederopbouw. Er is sinds dien ruim een jaar voorbij gegaan. Het puin werd opgeruimd, noodwinkels verrezen, de wederopbouw werd met alle kracht ter hand genomen. Overheid en zakenleven ging daarbij hand in hand en Rot terdam mag zich gelukkig prijzen, dat zij in een man als dr. Volckers, den gevolmachtigde voor den Rijkscommissaris, iemand heeft mogen begroeten, die voor de toekomst van de Maasstad een open oog heeft en die met nuchtere zakelijkheid, gepaard gaande aan een gezond enthousiasme medewerkt om Rotterdam wegens haar gunstige ligging en haar gewichtige achterland, straks in de nieuwe, her bouwde Europeesche economie haar belangrijke rol te doen geven. Zoowel de medewerking der Duitsche autoriteiten als het wederzijdsch vertrouwen bij den wede bouw waren reeds te beluisteren in de voordrj welke dr. Volckers zoo omstreeks Paschen in de dagelijksche persconferentie op het Rijkst missariaat in Den Haag, in welke voordracht de volmachtigde een belangwekkende uiteenzetting van den wederopbouw van Rotterdam en de blemen, welke zich hierbij voordoen en van noodzakelijkheid rekening te houden met gezonde ontwikkeling van de stad. Dat het het nieuwe Duitschland ernst is terdam straks in het herboren Europa haar rc doen spelen zagen dezer dagen een aantal joui listen, dat op uitnoodiging van dr. Volckers Rotterdam was gekomen om zich door eigen schouwing van den wederopbouw op de hoogt stellen. Deze excursie bevestigde het vertrou dat niet alleen Duitschland, maar thans ook terdam zelve, ten aanzien van de toekomst der ht heeft en liet op overtuigende wijze zien bijv beeld bij de werkzaamheden in de Maastunnel iu October klaar zal zijn dat de Nederland Duitsche samenwerking in een sfeer van onde: vertrouwen geschiedt, en vooral in het kader den wederopbouw reeds vele mooie resultaten l bereikt. (Onderstaande is reeds in een deel van vorige oplaag opgenomen.) Japansche regeeringsverklaring verwacht. Konoje bij den keizer. TOKIO, 23 Juni fD.N.B.) De minister-presii Konoje is heden door den keizer ontvangen om slag uit te brengen over den politieken toestand, verder verluidt zou in aansluiting op de morgen houden bijeenkomst van het kabinet een regeerin verklaring te verwachten zijn, waarin de hom van Japan ten aanzien van den oorlog in Eui wordt bepaald. Inmiddels is de „Liaison"conferc tusschen de regeering en de weermacht gehoui waaraan hebben deelgenomen prins Konoje, soeoka, de minister van oorlog, de minister van nenlandsche zaken en de chefs van den generalet admiralen staf. Zweden wil buiten den oorlog blijven. Zweedsche schepen moeten de havens terugkecren. STOCKHOLM. Alle Zweedsche schepen Oostzee hebben bevel gekregen direct naar Zwe sche havens terug te keeren. Verklaard is, Zweden niet van plan is zich in den oorlog te Rusland te mengen. (United Press) DISPENSATIE VAN HET VERBOD TOT HE GEBRUIKEN EN VERBRUIKEN VAN VERF. Zooals op 18 April 1941 in de pers werd publiceerd is het met ingang van 1 Mei 1941 een ieder, dus zoowel aan schilders en industrie ondernemers als aan particulieren, slechts toe staan verf te gebruiken, te bewerken of te v werken onder voorwaarde, dat daarbij het vo schrift no. 2 voor de uitvoering van schilden* ken in acht wordt genomen. Artikel 8 van genoemd voorschrift, hetwelk teloos verkrijgbaar is bij de sectie verf en ve grondstoffen van het rijksbureau voor chemis producten, Koningskade 15, te 's-Gravenhage, paalt, dat tot den eersten Juli 1941 dispens wordt verleend van de bepalingen vervat in artikelen 3 en 4 van dit voorschrift voor de v' werking van de hoeveelheden oliehoudende muur, verven, lakken en vernissen, die op 17 A\ 1941 in voorraad waren, mits deze producten tv den gebruikt voor werkzaamheden van vitaal- lang. De termijn gedurende welke deze dispens; geldt, wordt thans verlengd van 1 Juli 1941 1 Augustus 1941. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat het v boden blijft metselwerk, pleisterwerk, steen, ton, asbest cement en dergelijke materialen te schilderen of over te schilderen met product welke olie bevatten. (ANP) EXAMENS. AMSTERDAM 23 Juni. Bij het eindexan van het Amsterdamsche Conservatorium zijn slaagd voor hoofdvak: Piano: mevr. J. A. SimonsWoudstra (Haarle en de heer A. A. Rieu (Haarlem). Viool: rcej. T. A. Druyf (Haarlem. Fluit: de heer F. N. Vester (Beverwijk), Compositie: de heer A. F. de Braai (Haarlem) DE KERK IN DE BRANDING. Een bijzondere dienst voorbereid door een missie uit het bestuur der Federatie van Hervorj jongeren is gisteravond onder veel belangstcllinj de Groote Kerk te Haarlem gehouden. Niet alleen talrijke jongeren, maar ook vele oude waren aanwezig. Het onderwerp luidde: „Waarom Christus in leven?" De eerste spreker, Ds. J. P. v. d. Waal, Ned. Hi predikant te Haarlem merkte op dat men zon Christus niets weet van het leven, van sterven, genade en van, God. „Als Christus in het leven komt, verstaat mensch, dat het leven een oordeel en een louter in! Dan begrijpt men ook, dat God een liefdevolle va is, die de menschen leiden wil. Zonder Christu; het leven een gestadige dood; zonder Hem kan mensch niet leven en niet sterven. Daarom; w het met Christus en geeft Hem uw leven." Prof. Dr. G. v. d. Leeuw, zeide, dat dwars d het bestel der natuur en het eigengemaakte be der menschen het bestel van God gaat. „In de ee: twee is geen plaats voor het zwakke, het afgeleefde het machtelooze. Doch in God's bestel wordt r weggeworpen. De kleinen, de zwakken, de maci loozen, de verguisden passen in Zijn bestel. Ch tus kwam in ons leven, omdat Hij is de lie Gods en omdat de menschen zonder Hem veria gaan. Wij mceten Christus kruis aanvaarden het tot middelpunt van ons leven stellen. Het ons niet berouwen aldus eindigde spreker. HAARLEM, 23 JUNI 194! Bevallen 21 Juni: J. M. H. PlusPiek, d., A, DijkstraVergouw, d., W. van der SteijleTool, J. M. Harrenvan Zijp, z., 22 Juni: H. D. Smi Niessen, d., E. W. StolBogaart, d., G. K. I. Hor Ostendorf, d., C. SieraadHekster, d., 23 Juni: G. ZweersLijnzaat, d., C. M. W. DenhoornK tee, d., W. UmmelsKoper, z., A. C. H. Janse: Heijligers, z., M. W. FörchZuidgeest, d., E. Ta) van Opstal, z., C. HoornBogaerts, d., P. Gerrit Niessing, z. 18 Juni: M. Selhorstvan Es, z. Overleden: 21 Juni: M. van Rooden, 57 j.. Ka perlaan, W. M. Janssen, 7 j., z. van E. J. Janss Hazepaterslaan, A. RavensbergenBoersma, 79 Schotersingel. 22 Juni: H. Wiardi, 66 j., Bilderdi straat, J. de Zeeuw, 52 j., Gasthuisvest, M. Hae kerWijkhuizen, 78 j., Witte Heerenstraat,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2