AGENDA Voor Spuitgasten. TOBIAS [JKuast en £ettecen DIN^DAG 24 JUNI 1941 K X REE M'S D A O B C A' B 3 Vervoersproblemen te Zandvoorl. De dagjcsmenschen gaan te laat naar huis. Zandvoort heeft Zondag zooals wij reeds mede deelden den eersten behoorlijk drukken dag be leefd. Wel duidelijk is gebleken hoe moeilijk het is zich in te stellen op de in vele opzichten zoozeer gewijzigde toestanden. Hier en daar liep de boel volkomen in de war en dat mag op een badplaats waar de menschen alleen komen om zich te amu seeren toch niet voorkomen en zeker niet met het aantal bezoekers, dat Zondag aanwezig was. De cijfers, die op 't oogenblik over dit aantal de ronde doen varieeren sterk en zijn veelal overdreven, al mag men het aantal vreemdelingen, dat Zondag in Zandvoort vertoefde toch wel op 100.000 stellen. Het aantal personen dat Zondag per trein van Zandvoort vertrok bedroeg bijna dertien duizend. Er waren er minder met den trein aangekomen, doch vele passagiers, die met de tram waren ge komen gingen met den trein terug. In de avond uren werden ruim twee duizend enkele-reisbiliet- ten naar Haarlem en Amsterdam verkocht. Het stationspersoneel, dat op normale sterkte met drie man werkte, heeft kans gezien dit extra aantal zonder noemenswaard oponthoud te verwerken. Door het inlasschen van een en twintig extra trei nen konden de passagiers regelmatig worden af gevoerd- Met de tram stonden de zaken anders. Daar we het vervoercijfer niet te weten konden komen, zul len we zelf een berekening maken van het aantal afgevoerde passagiers. eD tram reed in 10 minuten dienst en als we aannemen dat alle wagens, die na 12 uur 's middags in de richting Haarlem vertrok ken volgeladen werden, dan komen we aan het volgende aantal. F.lkp 10 minuten 180 passagiers. Per uur 6x180 is 1080 passagiers. Van 's middags 12 uur tot 's avonds 11 uur maakt dat 11 x 1080 is 11880 of rond 12000 passagiers. Trein en tram voerden samen dus 25000 perso nen af, waarvan een gedeelte reeds 's Zaterdags was aangekomen. De tram bleek niet in staat de reizigers regelmatig af te voeren. Uren hebben ze in de rij staan wachten en dat dit geen pretje is. bbikt wel uit het aantal personen, dat onwel werd of flauw viel. Tusschen 4 uur 's middags en half elf 's avonds bedroeg dit aantal ongeveer drie honderd viiftis:. Dit aantal zou nog grooter ge weest zijn indien niet ongeveer 2000 personen, die 's morgens een retourtje op de tram namen, wach- tensmoe, naar de trein waren geloonen en zich de kosten van een enkele-reis getroostten om eenigs- zins op tijd naar huis te kunnen komen. Hier hapert iets. waar misschien V. V. V. wat aan kan doen. Of de retourbilietten van de tram moeten voor de terugre's geldig worden ver klaar d op den trein, of er moet een zekere aan drang op het publiek worden uitgeoefend met den trein te reizen. Uit het aantal naar Zandvoort ver voerde personen kan dan ongeveer berekend wor den hoeveel materiaal er voor den afvoer noodig is. Er zal in ieder geval een oplossing voor gevonden dienen te worden. Zondag was 't in een woord hopeloos en toen was en bleef 't mooi weer. We vragen ons af wat er zal gebeuren als er tegen vijf uur een loodzwarte donderbui uit zee komt opzet ten: of dat Zandvoort in het volle seizeon een nog drukker dag beleeft. We waren immers aan 't tel len en gekomen tot 25000 afgevoerde bezoekers. Het aantal wandelaars en automobilisten dat naar Zandvoort kwam, kunnen we gevoeglijk verwaarloozen, doch het aantal wielrijders was zeer groot. De overdekte rijwielstallingen kunnen te zamen ongeveer 10.000 rijwielen bevatten. Nemen we aan dat er op niet overdekte plaatsen nog 15000 rij wielen in bewaring werden gegeven en dat 5000 wielrijders hun fietsen meenamen naar het strand dan komen we op een aantal van 30.000 fietsen, 't geen zeker niet te hoog is. Daar op sommige rij wielen meer dan een persoon werd vervoerd, kunnen we 't aantal bezoekers dat per fiets kwam, schatten op 40.000. Alles te samen dus 65.000 be zoekers. Hoewel alle cijfers aan den ruimen kant zijn komen we nog niet aan de 100.000, laat staan aan het half millioen en toch waren de strandtenten Uitverkocht, de bankbetbakkerswinkels leeg; de vischwinkels verkochten alleen nog „neen" en de ijstenten sloten de luiken omdat hun voorraad op was. De extra-bevoorrading van de winkels is toege staan en toch haperde er nog iets. Oppervlakkig gezien zouden we zeggen, de schuld ligt bij de win keliers zelf. Voor de tweede maal noemen we thans de V. V .V. Het ijverige bestuur zal deze zaak ze ker ernstig onder de loupe nemen en alle zeilen 'bijzetten om hierin verandering te brengen. Het zal zeker niet noodig zijn, het publiek aan te raden zooveel mogelijk eigen consumptie al of niet in thermosflesschen en vetvrij papier mee te bren gen als ze een dagje naar Zandvoort willen komen. Tot zoover de mededeelingen, die ons uit Zand voort bereikten. Wij hebben het oordeel van de N. Z. H. T. M. in de moeilijke kwestie van het vervoer op drukke Zondagen als wij er een achter ons heb ben, gevraagd en kunnen dit als volgt weergeven. Het idee, tramreizigers in de gelegenheid te stel len de reis terug per trein te maken is niet nieuw en dan ook reeds meer dan eens tusschen de direc ties van tram en spoor besproken. Het is evenwel niet mogelijk gebleken, in dezen een voorziening te treffen. Een drukte als van Zondag j.l. zou echter voor een goed deel voorkomen kunnen worden, indien het publiek de moeilijkheden, waaraan de tram het hoofd te bieden heeft, wilde begrijpen. Deze moeilijkheid komt hieruit voort, dat de tram na elf uur niet meer rijden mag (dat wordt met ingang van Zondag een half uur later), zoodat de laatste dienst tot dusver om 21.25 uit Zandvoort vertrok. Dat mag nu op zeer drukke dagen met verlof dei- autoriteiten iets later worden, men kan niet meer, zooals vroeger, tot laat in den avond in Zandvoort blijven en tegen het middernachtelijk uur Zandvoort verlaten. Anders gezegd: Wie niet op drukke Zon dagen Zandvoort bijtijds verlaat veroorzaakt mede een opeenhooping van reizigers aan de tram, die hoe langer hoe grooter wordt, zoodat vertraging niet te voorkomen is. Daarom verdient het voor ieder, die de onaange name ervaring van velen op Zondag j.l. wil ontloo- pen, aanbeveling, bijtijds Zandvoort te verlaten, waardoor de regelmaat van het vertrekken ten zeer ste gediend zou worden. Men houde er rekening mede. PERSONALIA. Ds. W. F. Laman, predikant bij de Chr. Geref ge meente van Haarlem-C. staat op het tweetal te Drie bergen. Heden: DINSDAG 24 JUNI. Gem. Concertgebouw: Lezing prof. dr. G. v. d. Leeuw over Bach's Hohe Messe. Luxor Theater: „De vrouw met den blauwvos", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Eva, uit het paradijs deg Vrouwen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De moord in Parkstraat 13", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Droommuzïek". 2.30, 6.30 en 8.45 uur WOENSDAG 25 JUNI. Kruisweg 70: N.V. Ned. Syndicaat, Alg. Verg., 10 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Duym en Kern-, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30, Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Op dc openlucht-tentoonstelling van werken van hedendaagsche schilders in Schinkelhaven te Amsterdam, is het schilderij „Berglandschap" van Ph. Fokkcns, door het gemeentebestuur der hoofdstad aangekocht. (Foto Pax Holland) De schoonheid van eigen land. 's-GRAVENHAGE. 23 Juni. Dezer dagen heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer H. J. Leu- pen, leider van het bureau reizen, vreemdelingenver keer en toerisme van het departement van volksvoor lichting en kunsten. Het A.N.P. heeft den heer Leupen o.a. de vraag voorgelegd, hoe hij dacht over de aspecten van het vreemdelingenverkeer in Nederland, zooals zich dat dezen zomer, nu geen bezoekers uit het buitenland te verwachten zijn, laat aanzien. De heer Leupen stelde op den voorgrond dat ongetwijfeld zeer veel menschen de behoefte zullen hebben er op uit te trekken. Wel zijn er natuurlijk aan vacantiereizen iri het land be zwaren verbonden, in verband met de levensmiddelen voorziening bijv., en ook met het oog op de reisgelegen- heden, die minder frequent zijn dan wij dit in ons land gewend waren. Maar toch is het nog zeer goed mogelijk van de vrije dagen naar hartelust te genieten. En wat een gelukkig verschijnsel zal blijken te zijn. aldus de heer Leupen, is. dat de Nederlander nu wel gedwon gen wordt zijn eigen land dat zoo oneindig veel schoons biedt, op een rustige manier goed te leeren kennen. Het typische volkseigen, de markante Nederlandsche stadjes en dorpen, de schoonheid van vele bijna verge ten oorden, zullen thans hoop ik, aldus deze zegsman ten departemente, Nederland's gemeengoed worden. De bewoners van de groote steden zullen meer dan voor heen kennis' maken met de treffende schoonheid van onze oude stadjes aan de Zuiderzee, met de pittoreske dorpjes op de Veluwe, met het schilderachtige heuvel land van Zuid-Limburg, met de donkere schoonheid van het Brabantsche land en met zooveel dat herinnert aan ons grqotsch historisch verleden en dat helaas voor zoovelen tot nu toe een gesloten boek met zeven zegels is gebleven, omdat zij toch altijd een Matterhorn. de Italiaansehe meren, of het Schwarzwald veel en veel mooier vonden dan ons eigen land en omdat men altijd liever vertelde, dat men ver weg was geweest dan dat men later moest verhalen over de bezonken schoonheid van een verborgen dorpje in ons eigen vaderland. „Ik wil daar natuurlijk niet mee zeggen", aldus de heer Leupen, „dat het niet zeer goed en zeer nuttig is het buitenland te bezoeken wanneer dat mogelijk is, maar ik breng deze zijde van het toerisme slechts naar voren om te laten zien, hoeveel schoons ons eigen vaderland biedt. Daaraan is nog een voordcel verbonden: de Neder lander leert agrarisch Nederland kennen. Hij zal begrip krijgen-voor het leven en het werken van den boer en omgekeerd zal de boer de Nederlandsche steden be zoeken en den stadsbewoner in zijn jachtigen strijd om het bestaan beter leeren begrijpen. De jeugd gaat reeds thans naar het platteland, maar laten oqk dc ouderen ons Nederlandsche „boerenland" eens beter leeren kennen. Het is van zoo onzegbaar veel belang, dat ons volk In al zijn geledingen elkaar leert begrijpen, waardeeren en verstaan. Wat het reizen zelf betreft, zou ik den raad willen geven, „geen getrek op ongelimiteerde wijze". Dat zou maar narigheid geven, met bonnen enz. En bo vendien zijn schoenen en fietsbanden tegenwoordig kostbare artikelen die ontzien moeten worden. Laat men eens leeren rustig te genieten, zoodat de va cantia een echte rustperiode is, waarin men wer kelijk nieuwe indrukken opdoet die van waarde zijn wanneer het leven en het werk weer roepen. En laat het niet zoo zijn dat men terugkomt met een serie on- gefixeerde beelden die in korten tijd verbleken om dan te verdwijnen in het niet. Er wordt in deze richting reeds veel gedaan, o.a. door Vreugde en Arbeid", de werkgemeenschap van het N.V.V., die het zeer goede standpunt inneemt dat ieder mensch in staat moet worden gesteld zijn eigen land, zijn vaderland te leeren kennen en te leeren liefhebben. Het begrip vaderland zal dan een diepe beteekenis krijgen en niet langer zijn een klank een woord zonder inhoud, wat het nog maar al te dik wijls is omdat men bodem en menschen zoo slecht kent." Het A.N.P. heeft nog even over de kampeerders gesproken en de heer Leupen verzekerde dat in de toekomst het kampeeren overheildszorg zal worden. De kampeerders zijn voor het vreemdelingenverkeer, .z. voor den finaneieelen kant van het vreemde lingen verkeer geen „groote klanten" maar zij bezit ten in de meeste gevallen een eerlijke liefde voor land. Zij houden van natuurschoon en weten met weinig geld veel te genieten. Ook het verfraaien van het landschap in het alge meen, d.w.z, het bebouwde en bewoonde gedeelte, zal tot overheidszorg worden gemaakt. Daarin zal ook het bureau voor het nationale plan een belangrijke rol spelen. „Zooals ik zei", aldus eindigd^ de heer Leupen, „willen wij als de tijd weer normaal is het bezoek aan het buitenland zeer zeker niet tegengaan, maar moge dan de Nederlander in het buitenland ook ge tuigen van zijn liefde voor eigen land, waarvan hij de schoonheid in deze in het binnenland doorge brachte vacantia, heeft leeren kennen. Dit immers was niet steeds het geval." 't Is niet om erg op te roemen. Want mijn tuintje is maar klein, Maar daarin staan vrij wat bloemen En die bloeien nu zoo fijn. In mijn tuintje staan ook struiken, Ook daar komen bloemen aan Die zoo heerlijk kunnen ruiken Als ze eenmaal bloeien gaan. Er staat zelfs nog meer te groeien, Een zeer algemeen gewas. Waar ook bloempjes tusschen bloeien, Een der gramineae.gras En dit al kan geurig, fleurig En zoo keurig kleurig zijn. Maar 't wordt treurig sikkeneurig In tè feilen zonneschijn. Al mijn bloemetjes gaan hangen Door een zon zoo gloeiend heet, Dorsten zij in stil verlangen Naar een spuitwaterdiëet. Als ik nu dus kijk naar buiten Moet 'k al gauw naar buiten toe Voor de werpsport: tuintje spuiten. En dat vind ik naar gedoe. Als het u soms wel mocht lijken Nou. daar kan wat aan gedaan, Komt u eens een avond kijken, 'k Bied u spuitgastvrijheid aan. FRONT VAN NERING EN AMBACHT. Wij ontvangen een communiqué waarin wordt medegedeeld dat de kappersgroep van het Front van Nering en Ambacht dezer dagen een vergadering hield in „Dreefzicht" te Haarlem. Als spreker trad op de heer Scholte uit Den Haag. die de sa neering in het bedrijf besprak en daarbij de ver houdingen tusschen de verschillende kappersorga nisaties en den Nederlandschen Kappersbond in het licht stelde. Volgens het communiqué heeft de heer Scholte gezegd dat de Ned. Kappersbond een redelijke saneering van het bedrijf sa boteert. De heer Huis, secretaris en tevens voorzit ter van den bedrijfsraad van den Ned. Kappers bond alsmede do heer Leeuwis, voorzitter van den Algemeenen Bediendenbond, bemoeilijken, vol gens spreker, de saneering in de eerste plaats. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. HET JOURNALISTENKAMP. Het ANP meldt uit Vaassen dat het tweede van- de serie journalistenkampen, welke op het kasteel „De Cannenburgh" georganiseerd zijn op initiatief van den Raad van voorlichting der Nederlandsche perr, Zaterdagavond geopend is. De heer A. Meyer-Schwencke, plaatsvervangend- president van dezen raad, sprak een welkomst woord, waarbij de tetoogde dat het doel van het kamp is het belang van het Nederlandsche volk te dienen. Drs. W. Goedhuys, die belast is met organisatie van het cultureele gedeelte van Jjet programma voor dit kamp, wees er op dat het eerste kamp uit stekend geslaagd is, hij hoopte dat ook dit tweede kamp aan de verwachtingen beantwoorden zal. EXAMENS. MODEVAKSCHOOL. Op de te Utrecht gehouden examens van de „Ver. van Modevakscholen in Nederland" zijn geslaagd de dames: Janny Buijze te Vijfhuizen vor coupeuse en Jo Stokman te Schalkwijk voor costumière. Beide dames genoten hun opleiding aan de modevakschool Groote Houtstraat 100 rood, directrice mej. A. Muntjewerf. N.V. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK. In het afgeloopen boekjaar werden afgesloten 81 leeningen tot een bedrag van f 1.234 330. Afgelost werd een bedrag van f 2.033.040. Op 28 Febr. 1941 stonden 991 lecningen uit tot een bedrag van f 15.843 127. De ge middelde rente der in het boekjaar gesloten leeningen bedroeg 4 2938°<'o. De gemiddelde rente van alle lee ningen bedroeg aan het einde van het boekjaar 4.4196%. Op 28 Februari 1941 stond een bedrag van f 16.193.400 aan pandbrieven uit, waarvan de gemiddelde rente 3.5594% bedroeg. Het reservefonds was aan het einde van het boekjaar f 645.914 groot. Aan aandeelhouders wordt 4'I» uitgekeerd. rookershoest,helpen g VeAnraba. b-] ApothAeo en orog'Sfen t-J0er-50 (Adv. Ingez. Med.) Van de Amslerdamsche Beurs. AMSTERDAM, 24 Juni. Naar gemeld, zullen de aankoopen van rubber ter dekking van de Ame- rikaansche behoefte aan dit product in het vervolg alleen mogen geschieden door een inkoopcentrale van de regeering, hetgeen er dus op neei-komt dat het federale gouvernement van de Vereenigde ten voor zichzelf een rubber monopolie heef: creëerd. Op de rubbermarkt te New York is de ter- mijnhandel in rubber opgeschort; het wachten is op verdere controlebepalingen. Bovendien is gemeld, dat het rubberverbruik voor particuliere doelein den voor een half jaar met 20 procent dient te wor den ingekrompen. De maatregelen welke in dc Vcr- eenigde Staten worden genomen gaan hoe langer hoe meer in de richting van een centralisatie van de zeggingschap van de overheid over het particu liere bedrijfsleven. De oorlogsvoorbereidselen in Amerika vormen in dit opzicht dus een prachtig motief om den weg die onder de ..new deal" werd aangelegd verder af te bouwen. De verschillende maatregelen toch welke tijdens de groote crisis in de Vereenigde Staten werden genomen om z.g. een herstel te voorschijn te roepen kwamen er vrijwel zonder uitzondering op neer. dat de regeering zich van een grooten invloed op de particuliere onderne mingen en de bedrijfsleiding daarvan trachtte te verzekeren. Intusschen schijnen wel alle zeilen te moeien worden bijgespanncn om de voorgenomen krachttoeren betreffende het opvoeren van de nij verheidsproductie ten uitvoer te leggen. Teneinde te kunnen voorzien in den geregelden aanvoer van voor het bewapeningsapparaat benoodigde produc ten zijn plannen beraamd om het vervoer van deze voortbrengselen te bespoedigen. In verband met het groote verlies aan tonnage van de wereldvloot door de aanhoudende vernietiging van schepen doen zich op de internationale vrachtenmarkt groote moeilijkheden voor. Met de bedoeling om het transport van Indische producten naar de Vereenig de Staten te vergemakkelijken is besloten, deze goederen in het vervolg regelrecht naar San Fran cisco te dirigeeren, om zoodoende een versnelling van het vervoer te kunnen verkrijgen. Alles wijst er op, dat het afwerken van het programma voor de oorlogsproductie in de Vereenigde Staten een enorme krachtsinspanning kost en met zoodanige moeilijkheden gepaard gaat, dat daardoor tal van bijzondere voorschi if ten moeten worden gemaakt, in de hoop de gestelde doelen te bereiken. (ANP) Een uuri-Hollandsch interieur op dc tentoon stelling „In Holland staat een huis" in het Stedelijk Museum te Amsterdam. (Foto Pax Holland) VERGOEDING OORLOGSSCHADE MOTOR RIJTUIGEN. In de Rijksregeling inzake de vergoedingen voor oorlogsgeweld-schaden aan huisraad, enz., worden ln apart artikel (art. 8) ook de bijdragen geregeld wegens het verloren gaan van motorrijtuigen door oorlogsgeweld. De redactie van het artikel kon er toe leiden, dat enkele schade-enquête-commissies slechts bijdragen toekenden wanneer het verloren gegane motorrijtuig r den rechthebbende ;>Ic onmisbaar moest worden beschouwd. De K.N.A.C. meende aar he'. bedoelde artikel echter een andere interpretatie te moeten geven, waardoor de beperkende bepaling van de noodzakelijke onmis baarheid van het motorrijtuig niet zou gelden. Dezer dagen ontving zij van het Departement van Financiën bericht, dat dit zich met de interpretatie van de K.N.A.C kan vereenigen, zoodat voortaan on afhankelijk van het feit of het motorrijtuig voor den rechthebbende onmisbaar was of niet in ieder geval een Rijksbijdrage kan worden verleend, wanneer het voertuig door oorlogsgeweld verloren gaat. VAKGROEP KUNSTDANS OPGERICHT. 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. Heden Is hier ter stede opgericht de vakgroep kunstdans binnen het op te richten theatergilde. In het voorloopig bestuur heb ben zitting genomen mevrouw Gertrud Leistikow, me vrouw Puck RochatNieuwenhuis. mevrouw Netty van der Valk en de heeren Willy Bosboom en Iril Gadescov. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt naar aanleiding van de oprichting van de vak groep kunstdans als onderdeel van het op te richten theatergilde nog mede, dat tot leidster van het voor loopig bestuur werd aangewezen mevrouw Puck RochatNieuwenhuis. De vakgroep kunstdans omvat de volgende dans vormen: klassieke danskunst, moderne danskunst, rhythmiek en variété-dans. (A.N.P.) Laatste glaasje.... EEN NUTTIG DING, JAMMER PAT ER AL ZOOVEEL COSTUÜMS MEE BEDORVEN Z IJ N VRAAGT" INLlCHliBGEN OVER «êT onderboudabonmemenT" VAN KV GERARP'AVAN DER STEURT KLEEPEI\MAKE1?IJ UITSluiTEND KRfiSSTR 7 HAARLEM TEL. 10730 (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Kerkconcert Het derde zomerconcert van ons orkest werd Maandagavond gegeven en wel in de Groote Kerk. Dienovereenkomstig bevatte het programma lou ter ernstige kunstwerken. Met „ernstige" bedoelen we geen uitsluiting van opgewektheid. Waarom zou dan ook blijmoedigheid als ongepast in een kerk gebouw geoordeeld moeten worden? Dat ze met rotsvast Godsvertrouwen samen kan gaan heeft Joh. Seb. Bach wel bewezen. Die was ondanks de verzuchtingen en doodsverlangens die hij tot teks ten van vele zijner liederen en cantates koos. vol strekt geen sombere zuurkïjker. Zijn Suites en Brandenburgsche Concerten bewijzen dit al vol doende. Maar ook Bach's scherts en blijheid uitten zich meestal in zóó degelijke en kunstige vormen, dat zij zelfs in de meest ernstige omgeving op hun plaats zijn. Ook boven de zerken der afgestor venen als in onze Groote Kerk gaat het leven verder en heeft het zijn rechten. We noemden zoo even Bach's Brandenburgsche Concerten. Marinus Adam had voor ditmaal het 4de er van gekozen, dat in twee versies van Bach's eigen hand bestaat: in G gr. t. met twee fluiten en soloviool en in F gr. t. met twee fluiten en klavier als concertino. Bach arrangeerde en transponeerde zijn werken zonder eenige bedenking en zonder zich eenigszins te bekommeren om het door sommige musicologen van later tijd zoo op den voorgrond geschoven (doch sinds de algemeene invoering der „gelijkzwevende temperatuur" moeilijk als specifiek verdedigbare) karakter, dat aan elke toonsoort eigen zou zijn. Anders gesteld is het met de vervanging der soloviool door een soloklavier. In dat Brandenb. Concert komen snelle passages voor, die op het klavier ongetwijfeld veel duide lijker moeten klinken, en waarvan zeker in onze Groote Kerk voor de verder van het orkest ver wijderd zittenden veel verloren gegaan moet zijn, al speelde Gys Beths ze zeer gaaf. Het belang rijkste deel van dit werk is wel de kolossale slot- fuga, waarin het concertino met. de tusschenspelen belast is. Het eerste Allegro is veel eenvoudiger maar men moet bewonderen wat Bach uit het tel kens terugkeerende beginthema heeft weten te halen. Dit Brandenburgsche Concert was het tweede „concerto grosso" vn dezen avond: met. dat in d kl. t. van Vivaldi, dat we ook meermalen op uit voeringen in de Gem. Concertzaal gehoord hebben, werd het programma geopend Hier fungeerden de violisten Beths en De Graaff benevens de cellist Ed Biele als concertino, >'n het werk van Bach Beths met de fluitisten Snies en Vcster. terwijl Befs Ned°rkoorn het continuo verv ide. En alleti waren voor hun taak ter dege berekend. De vertolkingen der twee zuiver-instrumentale werken waren gescheiden door die van een solo cantate voor alt met begeleiding van strijkorkest van den omstreeks 1650 gehoren Christian Ritter. Dit werk, „O amantissime Sponse Jesu". is groo- tendeels wel zeer somber. Het bestaat uit een aan tal korte, losjes samengevoegde onderdeelen, waarvan het vóórlaatste, ..O acre sponse" begin nend, wel het mooiste is. Hier verhief ook de zang van Annie Hermes zich tot 'n hoogte die de schoon heid van haar vertolking der andere gedeelten nog verre overtrof Kracht en volstrekte beheersching kenmerkten stem en voordracht; een iets hoogere intonatie op sommige momenten en men zou alles volmaakt hebben kunnen noemen. Na de pauze muziek van nieuweren tijd. Moderne muziek dus1' Dat nu niet. Honegger "(geb. 18921 leeft nog en wordt tot de modernen gerekend, maar zijn ..Pastorale d'été" met al haar none-accoorden op liggende bassen gaat grootendeels niet verder dan Debussy in zijn eerste werken Mooi in dit werk is het gebruik dat de componist van de wei nige. enkel bezette blaasinstrumenten gemaakt heeft. Ook André Caplet (18791925) kan men in zijn ..Prières" nauwelijks „modern" noemen, en „ar- chaïseerend" als in zijn „Messe a 3 voix" is hfj hier evenmin. Maar de muziek dier „Prières" is z.eer fijnzinnig en gevoelig, en bereikt in het Credo („Symbole des Anótres") hoogtepunten van kracht en uitdrukking, die door de inzinking en stilte bij het verhaal van Christus' dood nog geweldiger schijnen. De zang van Annie Hermes volgde elke nuance van muziek en tekst en was boven lof ver heven. Het was een sublieme vertolking. Van den Boheemschen oemponist Leos Janacck f18541928) hebben we eenige jaren geleden eens een Pïanoeoncer t gehoord, waarin dé componist zeer moderne allures aannam, maar dat ons den indruk van experimenteeren gaf. Veel échter en natuurlijk klinkt de muziek zijner ongetwijfeld vroeger geschreven Suite voor strijkorkest. Niet het begin daarvan dreigt chromatiek, maar dit Moderato wordt spoedig, vooral in het C dur - alia Maricia. geheel tonaal en vrij van alteraties. Merk waardig is het slot van dit deel met de tweege streepte g der cello's. In het Adagio spelen violen en alten met dempers; cello's en bassen zwijgen. Het Aftdante is een eenvoudige, tweedeelige volks melodie in G gr. t.. het Andante presto een soort van scherzo in c kl. t.. met een melodieus intermezzo. In het volgende Adagto komt een door Biele zeer mooi gespeelde cellosolo voor. Het laatste deel (Andante) schijnt ons het minst eeslaagde deel. Marinus Adam dirigeerde deze mu ziek zeer fijn en gevoelig, zoodat alles, evenals in de voorafgegane werken, tot zijn recht kwam. althans voor de nabij gezetenen. K. DE JONG. KLEUTERONDERWIJS. Bij dc te 's-Gravenhage gehouden examens van de „Gemengde Commissie" ter verkrijging van diploma's voor Voorbereidend Onderwijs (Kleuter onderwijs) slaagden voor akte A de dames- M van der Schans te Aerdenhout. C. Boot en L. van Poelvoorde te Bloemendaal, W. Zoete te Heem stede. L. van Logchem te Alkmaar. S. van der Schoot te O verveen. M. Mantz en E. Beverwijk te Haarlem, allen leerlingen van den neutralen Oplei dingscursus te Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5