Italië en het conflict met Sovjet Rusland. De veldtocht tegen de Sovjet Unie. Finland opnieuw in den strijd. DINSDAG 24 JUNI 1941 HXXRUEM'S DAGBEAD DE OORLOG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN SOVJET-RUSLAND. Een over zicht tijdens de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der binnen- en huiten- landsche pers te Berlijn, aan wie Rijksminister Von Ribbentrop Zondagmorgen het besluit der Duitsche regeering mededeelde. (Telefoto OrbisHolland) Strijd der spil gericht tegen het communisme. Van officieele Italiaansche zijde wordt, naar het D.N.B. verneemt, ten aanzien van het conflict met Sovjet-Rusland verklaard: 1. Het conflict ligt op de constructieve lijn van de door de politiek der spilmogendheden nagestreefde, op een vrede van orde en rechtvaardigheid gebaseerde nieuwe orde in Europa. Het Duitsche leger onderneemt een geweldige bevrijdings- en herstelactie die het ka rakter heeft van een hooge en edele missie. Italië maakt voor zichzelf aanspraak op de eer de eerste offers te hebben gebracht in den strijd tegen de bols jewistische barbarij, toen de fascistische revolutie de banier hoog hief tegen het bolsjewisme. Op dezelfde wijze heeft Italië twintig jaar later in een roemrijken strijd op Spaanschen bodem dit standpunt plechtig bevestigd. Het fascistische Italië staat derhalve in deze nieuwe phase van den grooten, in Europa uit gevochten revolutionnairen oorlog ln het eerste gelid. 2. De oorlog van de spilmogendheden en haar bond- genooten is niet gericht tegen het Russische volk en de Russische soldaten, maar tegen het Rusland onder drukkende en knechtende communisme; tegelijkertijd wordt de strijd gevoerd ter bevrijding der onderdrukte volken, de strijd van de Baltische staten Litauen, Estland en Letland, benevens van de Wit-Russen en Oekraïners. 3. De diplomatieke geschiedenis der houding van de Sovjet Unie vormt één enkele reeks van tegen spraken en dubbel spel. 4. De aggressieve bedoelingen der Sovjet Unie wor den door de nota van de rijksregeering en de procla matie van den Führer op onweerlegbare wijze docu mentair vastgelegd. Deze documenten bewijzen het dubbele karakter van het Kremlin, dat volkomen in overeenstemming is met de doeleinden en methoden van het internationale communisme. De Sovjet Unie heeft na haar jaren durend dubbele spel in de meest verschillende situaties eerst Frankrijk en Engeland haar steun verleend, om redenen van loutere doelma tigheid verscheidene verdragen gesloten en tenslotte openlijk verraden, teneinde met dezelfde methodes uit te gaan op de verovering van het continent, waar mede Finland werd overmeesterd, Bessarabië en de Boekowina aan den Roemeenschen staat werden ont rukt en drie vrije staten Litauen, Letland en Est land door verraad werden ingelijfd bij de Sovjet-Unie. De Sovjet Unie heeft gemeend tijdens den strijd van de spilmogendheden tegen hetBritsche imperium zich in het bezit te kunnen stellen van de posities voor de bols jewistische suprematie in Europa. Hieruit is voor de spilmogendheden de niet uit te stellen noodzakelijk heid voortgevloeid om het hoofd te bieden aan de reeds aan den gang zijnde Sovjet Russische troepen concentraties, teneinde de uitgebreidste aller aggressies te pareeren, welke niet alleen tegen Duitschland en Italië en ook niet alleen tegen Europa, maar tegen de geheele wereld is gericht De Duitsche tegenaanval zal derhalve de instemming vinden van alle cultuur volken. 5. De eerste berichten over de reactie van de En- gelsche propaganda bewijzen dat Engeland in de Sovjethorden de langgewenschte bondgenooten be groet. 6. Ook de door Churchill ontwikkelde these versterkt deze opvatting, tevens echter ook het feit in welk een groote verlegenheid de Britsche regeering zich bevindt dat zij juist in Stalin den nieuwen bondgenoot moet begroeten. Tenslotte wordt er van Italiaansche zijde op gewe zen dat het Britsche Imperium gedwongen is de Sovjet Unie als nieuwen bondgenoot ter voortzetting van den strijd in zijn gelederen op te nemen. Groot Brit- tannië heeft geen andere keuze en raakt steeds dieper ln de impasse zijner tegenspraken. Een Engelsch— Russisch bondgenootschap zou niets anders zijn dan de alliantie tusschen de fariseeër-achtige formules der democratieën en de door de plutocratie van het goud verkondigde „individueele vrijheid" en de wreede staatswet van het communisme die iedere persoonlijke Besprekingen tusschen Eden en Maisky. Engeland bereid de annexatie der vroegere Baltische landen te erkennen. Het D.N.B. meldt: De besprekingen tusschen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Eden en den Sovjet-Russischen ambassadeur Mainsky, die de laatste dagen gehouden zijn met deelneming van den uit Rusland naar Londen ontboden Engelschen ambassadeur Cripps, zullen volgens de laatste be richten uit Londen, zeer spoedig eindigen. De En- gelsche regeering heeft zich, volgens de te Berlijn ontvangen berichten bereid verklaard de vroegere Baltische landen de jure en de facto te erkennen als deelen van de Sovjet-Unie en zich tegelijkertijd ge- des-interesseerd verklaard bij Finland. Voorts wil de Britsche regeering zich niet verzetten tegen het vér- werven van Sovjetsteunpunten aan den Bosporus en aan de Dardanelles De onderteekening van het verdrag zal in de eerstvolgende dagen geschieden. Van welingelichte zeide verneemt het A.N.P. uit Berlijn: Omtrent de missie, die de Moskousche Engelsche ambassadeur. Sir Stafford Cripps. te vervullen had ln het bestek van de Engelsch-Russische samenwer king heeft men gisteren in de Wilhelmstrasse voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers voor een bepaald tijdstip „pikante onthullingen" aangekon digd Men voegde daaraan toe dat uit het te publicee- ren materiaal voor zekere staten ten aanzien van de Engelsche rol van beschermer daarbij bijzonder in teressante feiten aan den dag zullen komen. CRIPPS TERUG NAAR MOSKOU. Sir Stafford Cripps zal volgens een bericht van de „Nya Dagligt Allehanda" MB Londen, vermoedelijk thans naar Moskou Aden acht het in Lon den belangrijk dat de Jjy^ering voortdu rend ingelicht wordt der gebeur tenissen. (D.N.B.) y - JT ï-4 j. eigenliefde en iedere menschelijke vrijheid verbiedt pe positie van de spil is volkomen duidelijk en het lot van den oorlog zal haar vertrouwen en haar logica bevestigen. Italiaansch weermachtsbericht. Nieuwe luchtaanvallen op Tobroek. ROME, 23 Juni (Stefani) In zijn weermachts bericht no. 383 maakt het Italiaansche op perbevel het volgende bekend: „In luchtgevechten boven Malta hebben Ita liaansche jagers een Hurricane vliegtuig neerge schoten. Britsche vliegtuigen werden in het cen trale deel van de Middellandsche Zee door Itali aansche jagers tot den strijd gedwongen. Een Blen heim toestel werd omlaaggeschoten. Twee andere Blenheims werden door het luchtdoelgeschut van Italiaansche torpedobooten neergehaald. In Noord-Afrika heeft het luchtwapen van de asmogendheden in Tobroek zijn aanvallen op ravi- tailleeringsinrichtingen, stellingen en barakken van den vijand voortgezet. Britsche vliegtuigen onder namen een nieuwen aanval op Benghasi. In Oost-Afrika heeft de Italiaansche bezetting van Uolchefit'(Gondar) sterke vijandelijke afdee- lingen op de vlucht gejaagd". Amerikaansche leenwet van toe passing op de Sovjet Unie? WASHINGTON. In tegenstelling tot de Ameri kaansche openbare meening is het Witte Huis door het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Duitschland en Rusland niet verrast. Men is hier van meening dat het bezoek van den Amerikaan- schen ambassadeur in Londen, Winant, reeds hier mede in verband heeft gestaan. Onderstaatssecre taris Sumner Welles heeft in de laatste dagen ver schillende conferenties met den Russischen ambas sadeur Oumansky gevoerd. Deze besprekingen lie pen evenwel, naar verklaard werd, over „routine aangelegenheden" in verband met de economische betrekkingen tusschen beide landen. De aandacht van de Amerikaansche openbare meening concen treerde zich Zondagavond op de rede van Chur chill. In officieele Amerikaansche kringen weigert men bekend te maken welke houding de regeering der Ver. Staten denkt aan te nemen en of Moskou eenige voordeelen uit de huur- en pachtwet zal krijgen. De verschillende waarnemers zeggen dat het moeilijk is de Sovjet Unie als een democratische staat aan te merken en dat bovendien de leverin gen aan Rusland zonder bezwaar uitgevoerd kun nen worden. Voorts moet men rekening' houden met de door de communisten aangenomen houding in de geheele Nieuwe Wereld. (United Press). Damascus door Britten en Gaullisten" bezet. Franschen houden de wegen van Damascus naar Beiroet en Homs bezet. Van het Syrische oorlogstooneel wordt, blijkens een D.N B.-bericht, het volgende medegedeeld: De hoofdstad van Syrië, Damascus, is na de evacuatie door de Franschen thans bezet geworden door Bntsch-Indische, Nieuw-Zeelandsche en strijd krachten van De Gaulle. De Franschen houden de omliggende heuvels alsmede wegen van Damascus naar Beiroet en Homs bezet. De in het legerbericht van gisteren gemelde opmarsch van de Engelsche strijdkrachten uit Palmyra in de Syrische woestijn van Irak uit geschiedde eerst in twee colonnes welke zich later vereenigden. Fransche luchtstrijd krachten hebben deze colonnes aangevallen en hun. zooals Maandagmiddag in Fransche militaire krin gen verklaard werd. zeer zware verliezen toege bracht In den sector aan de kust is de toestand ongewijzigd. Luchtgevecht hoven het Kanaal. Vijftien Engelsche toestellen gingen hierbij verloren. Maandagmiddag vlogen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, twintig tot dertig gevechtsvlieg tuigen van de Royal Airforce onder zeer sterke bescherming van jagers naar de Fransche kust. Het Britsche eskader bommenwerpers werd be schermd dor vijftig a zestig jagers. terwijl op grootere hoogte vrij sterke formaties jagers volg den. De Duitsche jachtvliegtuigen bonden echter voor het bereiken van de kust den strijd met den vijand aan en verhinderden dat de aanvallen konden worden uitgevoerd. Zeven der vijandelijke bommenwerpers alle van het type Bristol Benheim, werden hierbij neergeschoten. Bovendien werden in het verloop van de hierbij ontstane luchtgevechten acht Spitfires in totaal dus 15 vliegtuigen neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. De door de Engelschen gisteren geleden verlie zen boven het Kanaal bedraden tezamen met drie Spitfires, die bij de Belgische kust zijn neergescho ten. in totaal achttien vliegtuigen. Front van 2400 k.m. Spoedig grootere botsingen. Het karakteristieke kenmerk van den veldtocht te gen de Sovjet-Unie bestaat, naar het D.N.B van welingelichte militaire zijde wordt medegedeeld, in het feit dat deze gevechten zich moeten uitstrek ken over groote gebieden en waarschijnlijk aan beide kanten de gebruikmaking van groote menschenmassa's te verwachten is. Reeds thans kan men de uitgestrektheid van het front in het Oosten in vogelvlucht becijferen op rond 2400 K.M. dat komt overeen met ongeveer de luchtlijn BerlijnGibraltar. In dit geweldige gebied zulien nu waarschijnlijk in de eerstvolgende da gen door marschen te voet en hoogstwaarschijnlijk ook met gebruikmaking van sterke gemotoriseerde strijd krachten zoo talrijke troepenmassa's in beweging wor den gebracht als in de historie tot dusver nog nooit op één enkel oorlogstooneel. De troepen der Sovjet-Unie zijn samengevat in het Roode leger en in de Roode marine. Een afzonderlijk luchtwapen bestaat niet, de verschillende vlieger formaties zijn verdeeld over het leger en de marine. Ofschoon de laatste jaren een aanzienlijke verbete- ing van het Roode leger is ontstaan, heeft de Fin- sche veldtocht toch geleerd dat het leger klaarblijke lijk moeilijker te bewegen Is. naarmate grootere en verschillender formaties er in zijn samengevat. Het zou voorbarig zijn na het verloop van de eerste 24 uur, die natuurlijk slechts tot den aan loop der operaties kunnen dienen, reeds ondubbelzin nige constateeringen te willen doen ten aanzien van het verdere verloop der dingen. Zoo veel Is echter zeker dat de Duitsche weermacht klaarblijkelijk er in geslaagd is den aan de grens opmarcheerenden te genstander tactisch te verrassen. Het Duitsche le ger heeft reeds nu op verscheidene plaatsen aanzien lijke terreinwinst behaald. Dit zal in zeer korten tijd leiden tot grootere botsingen met de hoofd- stiijdkrachten van de Sovjet-Unie, aangezien deze ïers reeds sedert geruimen tijd aan de Westelijke grens van de Sovjet-Unie waren samengetrokken en voor den aanval in gereedheid waren gebracht. Ook de Duitsche marine is tenstond offensief ge worden, zooals de gemelde aanval van motortorpedo- booten ln het Oosten van de Oostzee en de verken- ningsaanval van gemengde Duitsch-Roemeensche lichte zeestrijdkrachten bewijzen. Bovendien heeft de Duitsche marine door middel van mijnversperringen de Oostzee afgesloten, waardoor de bewegingsvrijheid der Roode Marine in de Oostzee aanzienlijk zal wor den benadeeld. Zooals altijd heeft het Duitsche luchtwapen ook ditmaal geweldige slagen tegen den tegenstander in gezet en reeds in de eerste 24 uur den Rooden lucht- formaties vernietigende slagen toegebracht bij zoo gering mogelijke eigen verliezen. Daar steekt de met ontoereikende krachten op het Duitsche Oosten on dernomen luchtaanval van Roode vliegers zeer zwak bij af, volkomen afgezien van het feit dat de aanval Iers bijna allen werden neergeschoten. De kaart geeft een algemeen overzicht van een deel van Europa. Met dikbe zwarte lijn is de Russische grens aangegeven. De strijd in Oost-Europa is begonnen bij de Finsche en Roemeensche grens. (Kaart Van Pelt), De houding van Engeland en Amerika tijdens den vorigen RussischFinschen oorlog. 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. Men schrijft aan het A. N. P.: In de proclamatie van den^Führer en de nota van den Duitschen rijksminister von Ribbentrop heeft men kunnen lezen met welk een cynisme Sovjet- Rusland zich bedreigd verklaart door het kleine Fin land en van Duitschland eischte dat het een nieu wen aanval op Finland, welke een geheele bezet ting en annexeering van het land der duizend meren tot doel zou hebben, goedkeuren moest. Duitschland heeft kort en krachtig neen gezegd en het bolsjewistische voorwendsel, als zou het klei ne Finland het machtige Russische rijk bedreigen als belachelijk gekenschetst. En zoodoende ziet men thans de Finsche helden scharen opnieuw onder de wapenen. Tegelijkertijd meldt een Tass-bericht uit Moskou dat tusschen Moskou en Engeland een volkomen overeenstemming tot stand is gekomen Mgr. Cobben. Roomsch-Katholiek bisschop in Fin land. zond Dec. 1939 de volgende noodkreet uit: „Nu er over de geheele wereld een golf van ver ontwaardiging gaat over den laffen overval der Russen op het kleine Finland, nu duizenden slacht offers vallen en het Finsche volk gedompeld wordt in een zee van lijden en ontbering, durf ik een be roep te doen op het katholieke volk om een kruis tocht te organiseeren van geestelijke en materieele hulp voor de heldhaftige Finnen. Zij lijden en bloe den. omdat zij geen slaven willen zijn van het god- delooze bolsjewisme. Zal Finland alleen blijven staan in den strijd voor de Westersche en christelijke beschaving? Europa, let op uw zaak. want het gaat hier niet alleen om Finland, veel verder gaan de adspiraties dezer vijanden van godsdienst en beschaving Moge een sympathie voor onze zwaarbeproefde geloofseenoo- ten in het Hooge Noorden, voor het geheele Finsche olk een sympathie zijn van innig gebed en rijke gaven". Deze ontroerende oproeping vond in de geheele wereld weerklank, ook in Engeland en Amerika. In Duitschland zag men den Sovjet-Russischen aanval op Finland met droefenis, doch het non agressiepact bond de handen Mer. moest Sovjet- Rusland zijn gang laten gaan. Maar dit gold niet voor Engeland en Amerika Deze twee machtige landen, die zoo menig mooi woord voor het recht der kleine staten gesproken hebben, konden iets doen. Laat ons nog even de bladen van dien tijd opslaan (30 Nov. 1939-1 Januari 1940). Vooi-eerst was in Engeland en Amerika de ver ontwaardiging ontzaglijk diep en groot. Dat begon op 30 November en eindigde op den dag toen Fin land den ongelijken strijd op moest geven. Die verontwaardiging was een loffelijk en veel belovend begin. Finland laafde zich er aan. Het had reeds zoolang in den Engelschen koers gevaren. Het rekende op zijn Angelsaksische vrienden. En Amerika en Engeland zwegen niet. Vooreerst Amerika: President Roosevelt, die reeds menig woord naar Europa gekabeld heeft, nam ook voor dit doel een telegraafkabel in gebruik. Ter gelegenheid van den 22sten verjaardag van Fin land's onafhankelijkheid kreeg de Finsche president Kallio een heel mooi telegram, waarin de Ameri kaansche president zijn groote achting voor het „Finsche volk betuigt en de ernstige hoop tot uit drukking bracht", dat „deze tragische dagen binnen niet te langen tijd zullen plaats maken voor een gelukkiger tijdperk om het Finsche volk in staat te stellen ongestoord de gestadige ontwikkeling voort te zetten van zijn vrije politieke en sociale instel lingen". Voorts gaf de president aan de wapenfabrikan ten zijn „hoop" te kennen dat de wapenfabrikanten „rekening zouden houden mei de politiek der Ame rikaansche regeering, die het ongcprovoceerd bom bardeeren van burgers veroordeelt". De Amerikaansche pers, rijk in het uitvinden van treffende titels, noemde dit het „moreel embargo" over Sovjet-Rusland. De Sovjet-Russische volkscommissaris Molotof heeft nooit de kracht gevonden, om op dit alles een woord terug te zeggen. En nu Engeland: daar zeide Lord Halifax in het Hoogerhuis op 5 Dec. 1939: „Het Britsche volk is diep geschokt door de om standigheden van den Sovjet-Russischen aanval en het heeft een diepe bewondering voor den schitte renden weerstand der FinnenHet is een alge meen veroordeelde en niet te verontschuldigen daad van agressie door een van de grootste naties op een van de kleinste, hetwelk echter op een hoog be schavingspeil staat. Open steden zijn gebombar deerd, vrouwen en kinderen verminkt en gedood, onder het voorwendsel dat een land van nog geen 4 millioen menschen vijandige plannen had tegen een van 180 millioen. Wegens dat conflict is een be roep op den Volkenbond gedaan en het standpunt der Britsche regeering zal in de zitting van de As- semblée uiteengezet worden. En te Genève was het raak. Na een aantal rede voeringen nam de Volkenbondsraad op 15 Decem ber met 40 stemmen voor en 2 blanco een resolutie aan, waarin Sovjet-Rusland uit den Volkenbond ge- stooten werd. Ook deze slag is door Sovjet-Rusland nooit ge pareerd. De bewoordingen der resolutie, waarbij Sovjet- Rusland uit deze Èngelsch-Fransche volkengemeen schap werd uitgestooten waren dan ook vernieti gend. Voorts lezen wij van 30 Britsche vliegtuigen, die naar Finland gezonden-zijn en vonden wij rapporten over Fransch geschut, dat eveneens ter hulp werd gezonden. Dat waren kanonnen uit den oorlog van 1870/'71, met elk 20 granaten om er mee te schie ten. En dan eindigt de geschiedenis. Finland moest toe geven en Duitsche bemiddeling zorgde voor zooveel mogelijk verzachting. Resumeerend moet men zeggen dat Finland niet veel aan de hulp van Brittannië en zijn vrienden gehad heeft. Maar onmacht om wezenlijk te helpen kan een verontschuldiging zijn. In één ding echter konden, zooal niet de Finnen dan toch wel de Engelschen en Amerikanen blijven gelooven, namelijk dat de genoemde diepe veront waardiging echt was, dat al die goede en treffende woorden hartelijk gemeend waren en dat het Vol- kenbondsbesluit de moreele overtuiging van de eigen volken en de eigen regeeringen uitmaakte De Volkenbond vertegenwoordigde de meest Chris telijke overtuiging der genoemde machten, dat el ke niet geprovoceerde agressie met de beschaving in strijd is, dat de leden van den Volkenbond met den bedrijver daarvan nooit of te nimmer aan één tafel willen zitten en dat dit de onverwoestbare, eeuwige principes van gerechtigheid en moraal, die deze volken bezielen, tot uitdrukking brengt. Gelijk gezegd- Finland geloofde er niet meer aan en is in Duitschen koers gaan varen. Thans staan de Finnen en de Duitschers schouder aan schouder. Maar de Volkenbondswereld. Deze geloofde er aan. Althans de volken der Volkenbondsmachten geloofden er aan, de mannen, de vrouwen, de jeugd En nu. Sovjet-Rusland pleegt (zie de 4 eischen van Mo lotof) nog onbeschaamder agressie tegen Finland, tevens tegen Roemenië en Bulgarije en in principe ook tegen Turkije dan in December 1939. En nu telegrafeert men uit Moskou dat Engeland en Sov jet Rusland het volkomen eens zijn geworden. De eenheid is dus tot stand gekomen op het mini mum der 4 eischen van Molotof. (A.N.P.) Hongarije verbreekt de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet Unie. Het D.N.B. verneemt uit Boedapest: Wegens den ingetreden oorlogstoestand tusschen het Duitsche rijk en de Sovjet-Unie heeft de Hongaarsche re geering besloten de tot dusver tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie bestaande diplomatieke betrek kingen te verbreken t Sumner Welles over den nieuwen toestand. Over de kwestie der hulp verleening nog niet beslist. Uit Washington: In zijn Maandag afgelegde ver klaring, die. naar hij met nadruk verklaarde, na ruggespraak met Hull en Roosevelt was geformu leerd, heelt de plaatsvervangende staatssecretaris Summer Welles gesproken van een „verraderlij ken aanval op de Sovjet-Unie" en van „vijande lijke en moorddadige bedoelingen" en verklaard dal „aan de rijksregeering het woord eer onbekend is." Hoewel het Amerikaansche volk ook het Sovjet regime van de hand wijst, zoo verklaarde Welles voorts, wordt thans toch de vraag acuut, of het „plan om de wereld te veroveren en alle volken in een brutale slavernij te brengen" te niet kan wor den gedaan Thans staat de verdediging en veilig heid van de Nieuwe Wereld op het spel. Volgens de opvatting der Amerikaansche regeering zal der halve iedere verdediging tegen het Hitler-regime, van weiken kant zij ook moge komen, voordeelig zijn voor den eigen afweer en veiligheid. De legers van Hitier vormen thans het voornaamste gevaar voor de Amerikaansche landen De kwestie der hulpverleening aan de Sovjet- Unie is, naar Welles mededeelde, nog niet beslist. Sovjetbommen op Finsch gebied. Finsch protest. Het Finsche nieuwsagentschap maak^ekertd, dat de Finsche minister van buitenlandsche zaken. prof. Witting. den gezant der Sovjet- Unie in Finland. Orlow, Zondagavond monde ling een protest heeft doen hooren van de Finsche regeering tegen het neerwerpen van bommen door Sovjet-Russische vliegtuigen op Finsch gebied. De Finsche rjjksberichtencentrale heeft gister avond om 21.00 uur het volgende medegedeeld: „Op 22 Juni tusschen 20.25 en 21.35 uur heeft de Sovjet-batterij Foemmanki geschoten op een uit Petsamo vertrekkende visschersboot. De boot werd niet getroffen. De granaten kwamen betrek kelijk ver va nde boot weg in het water terecht Op denzelfden dag om 20.40 heeft in Hirsilampii, in de nabijheid van Imatra 'n vrij groote afdeellng Sovjetsoldaten van de Sovjetzijde af verscheidene schoten gelost op Finsche grenssoldaten. De schoten misten hun doel". Het Finsche ministerie voor verkeer en open baren arbeid heeft bepaald dat in den tijd van 25 tot 23 Juni in Helsinki alle valide mannen van 18 tot 59 jaar. vor zoo ver zij niet zijn vrijgesteld voor weermachtsdoeleinden en vitalue taken zich moeten aangeven. Berlijn over de rede van Churchill. Nieuwe bewijzen voor de bestaande Britsch-Russische samenwerking. Het ANP verneemt uit Berlijn: „Voor ons is het belangrijkste dat Churchill ons verstrekkende en nieuwe bewijzen heeft geleverd dat tusschen Enge land en Rusland sedert geruimen tijd een militaire en politieke samenwerking bestaat". Met deze woorden kenmerkte men Maandag in de Wilhelmstrasse den Duitschen weerklank op de Zondag door Churchill uitgesproken radiorede. De beginselen zoo voegde men hier aan toe die de Britsche premier voorgeeft te verdedigen zijn geen principes, maar kwalijke, zwakke uitvluchten. Niets kan, volgens de opvatting van politieke krin gen alhier, den indruk wegnemen dat Engeland op het punt stond de Sovjet Unie tot opmarsch- gebied tegen Duitschland te maken. Alle volken van Europa, zoo verklaart men in de Wilhelm strasse, kunnen uitrekenen wat gebeurd zou zijn wanneer Churchill er in geslaagd zou zijn een op marsch tot stand te brengen. Men noemt het hier niet oninteressant dat in Churchill's uiteenzettingen ook het woord „Indië" is voorgekomen. Behalve dat biedt zijn rede volgens de opvatting van poli tieke kringen alhier hoogstens nog stof tot ver maak. BOERDERIJ- EN BOSCHBRAND. HEERDE, 24 Juni. Te Hoorn in de gemeente Heerde is brand ontstaan in een hooiberg achter de boerderij van de weduwe B. De vlammen tast ten weldra ook de boerderij aan, een schuur en een bij die schuur staanden hooiberg. In minder dan geen tijd stond alles in lichter laaie. Een paard en eenige varkens konden met moeite gered worden. Inboedel en landbouwinventaris, alsmede een aan zienlijke hoeveelheid hooi gingen verloren. Een en ander was laag verzekerd. Voorts heeft te Heerde brand gewoed in een bij huize „Het Veen" behoorend boschgedeelte. Hier is de boschbrandweer actief opgetreden, die na energiek werk er in slaagde de vlammen in hun vaart te stuiten. Ongeveer 5 HA bosch is ver brand. (ANP) UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is mr. P. A. F. Blom op zijn verzoek met ingang van Juli 1941 als burgemeester van de gemeente Bergen op Zoom eervol ontslagen. Radio: '-xoQtanuna WOENSDAG 25 JUNI 1911. HILVERSUM 1, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7 45 Ochtendgymnastiek 8 00 B N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramo foonmuzlek. 9.15—9.20 Voor de hulsvrouw. 10.00 Het Syl- vestre-trio en gramofoonmuzlek. li.t- Voor de Jeugd. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Puszta-orkest. 12.25 Voor den boer. 12 40 Almanak. 12.45 B. N. O Nieuws- en economisch® berichten i oo Gramofoonmuzlek. 2.15 De Romancers en soliste. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Planovoordracht. 4 00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ Radlo-Stlchtlne). 4 20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuzlek 5 15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5 30 Voor de Jeugd. 6.45 Omroeporkest. 615 Voor dc binnenschippers. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest 7.00 B N. O. Econo mische vragen van don dag 7.15 Voor de kleuters. 7 25 Gramofoonmuzlek. 7.30 Volkszang met pianobegeleiding. #00 B. N O Nieuwsberichten 815 Spiegel van dan dag. 8 30 Cabaretprogramma 9 3® Berichten. Engelsch. 9 43 Dansmuziek (gr.pl 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uit zending: „The Dutch achievements ln the Netherlands Indies". HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijt Prot. Kerkcomlté). 10.20 Gramofoonmuzlek. 10.40 Declamatie. 11.00 Zang e.i plano. 11.55 Gramofoonmuzlek. 12 00 Berichten. 12.15 Orgel spel 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Celesta-ensemble. 2 15 Voor de Jeugd. 2.30 Ensemble Bandl Balogh. 3 00 Verkorte operette „Dl® Fledermaus" (gr.pi.). 4.00 Zang met planohegeleldlng en gramofoonmuzlek. 5.00 Cyclus ..Het geestelijk karakter van ons volk" (voorbeield door het Vrljz. Prot. Kerk comlté). 5.15 B. N. O Nieuws-, economische en beursbe richten 5 30 Orkest Eloward. 6.00—6.15 Gramofoonmuzlek. 6.45 Reportage 7 00 B. N o Brabantsch praatje. 7.15 Gra mofoonmuzlek. 7.307.45 ..Belastingbetalers en belasting ambtenaren", causerie. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Residentie-orkest en solist PI m 9.00 ..De koorbanken van Olrschot", causerie. 9.40 Gramofoonmuzlek. 9.55 Dagslui ting (voorbereid door de Crist. Radio-Stichting). 10.00 Qj N. O. Nieuwsberichten, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7