Spati en Sfiet^ lüifze teitnisCessm ia uxeiniq, utaaxden. "lusteloos !BuitenCand JCact TUeuias Registratie van volkstuintjes op komst. D I NT S DAG 24 JUNI 1941 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 EENVOUDIGE TAKTIEK. Taktlek leert men het beste op de tennisbaan. Voor het winnen van wedstrijden Is niet alleen goede technische voorbereiding noodig. Behalve de toepassing voor de Juiste taktiek zijn ook in- dividueele eigens-Sappen van groote bcteekenis. als: uit houdingsvermogen. temperament, lighting spirit, de wil om te winnen, aanpassings- en concentratievermogen. Wedstrijden moeten evenwel niet uitsluitend het doel zijn, doch slechts het middel voor meer stimulans, voor meer inspanning Hel doel moet blijven de beoelening van het spel in breeden kring als onderdeel van de lichame lijke opvoeding. De bedoeling van het spel is. het de tegenpartij lastig te maken, door den bal buiten het bereik van den tegen stander te slaan ol het Jen tegenstander zóó moeilijk te maken, dat hij mist ol fouten maakt. Nu zit evenwel deze bedoeling bij belde partijen voor. De meest voorkomende fout is het missen van slagen, die niet moeilijk zijn, hierbij is nauwkeurigheid in de uitvoe ring der slagen van groote beteekenls. Tal van slagen worden vooral door beginners bedorven door onachtzaam- heid en ongemotiveerde wildheid. Vaak wordt onnoodig risico genomen, b.v. door lederen bal scherp en vlak over het net te willen slaan, terwyi men het daardoor de tegenpartij geenszins lastiger maakt. SPREIDING. De eenvoudigste vorm van taktiek ln enkelspel ls spreiding, d. w. z. den bal steeds plaatsen in den linkerhoek van het veld van de tegenpartij, daarna in den rechterhoek en zoo steeds afwisselend. Heelt de tegenpartij een zwakke ol relatief zwakke backhand, plaats dan plotseling den bal twee maal achtereen in den backhandhoek. Meestal komt de tegenstander dan ln een verkeerden stand om den bal terug te kunnen slaan. LANG-KORT. Een stapje verder is de taktiek lang er. kort spel afgewisseld, b.v. eerst eenige ballen slaan met goede lengte, ballen die vlak voor de baseline neer komen en dan plotseling een korten (dropshot) slag ma ken, zoodat de bal vlak achter het net neerkomt. Ol om gekeerd, eerst een betrekkelijk korten slag spelen, zoo dat de tegenpartij ongeveer van de service line af den bal moet spelen om daarna een langen slag te maken, zoo dat de bal ter hoogte van de baseline neerkomt. Maakt men een combinatie van deze belde vormen, dan heelt men het meeste nut van zijn slagen, b.v.: een korten slag (cross-drive) in den linkerhoek voor de forehandzijde van de tegenpartij, gevolgd door een langen slag in den rechterhoek, backhandzijde van de tegenpartij. Ook af wisselend hard en zacht slaan ls 'n goede taktiek. vooral tegen spelers, die graag hard spel tegenover zich hebben. Hei spelen van afwisselend hoog en laag opspringende ballen kan van nut zijn: dames hebben vaak moeite met diep geslagen hoog opkomende ballen. Zooals bij ieder spel onderscheiden wij ook in tennis- aanval en verdediging. Vooral de jeugd voelt als regel meer voor aanval, dan voor verdediging en meent den aanval te moeten zoeken in hard slaan. Sterk verdedigend spel kan slechts de basis zijn voor goed aanvalsspel. Onder sterk verdedigend spel niet al leen te verstaan het terug spelen van lederen bal, doch het wel overwogen met zuiver plaatsen terug spelen, zonder forceeren en het onnoodig nemen van risico. De speler, die in staat is voor zichzelf uit te maken in hoeverre hij risico's kan en meet nemen, ls de beste tacticus. De voornaamste grondbeginselen der takliek zijn: 1. Laat de tegenpartij steeds in onzekerheid over het geen ge gaat doen. Varieer vaart en richting van uw slagen; een goede techniek zal'u daartoe in staat stellen. 2. Zoek steeds de zwakke punten in het spel van de tegenpartij en vergeet niet, daarvan een nuttig gebruik te maken. 3. Speel rustig, laat u niet haasten of opjagen door de tegenpartij, verzorg uw verdediging, zorg dat ge niet mist. 4. Neem geen onnoodig risico, doch vecht voor Iedere game, voor iederen slag in de rally. 5. Tracht niet van lederen slag, dien ge doet, een winst punt te maken; wacht rustig uw kans af en vergeet niet, die te gebruiken. G. Onthoudt daj het grootste aantal winstpunten, dat een speler boekl, ontstaat door fouten van de tegenpartij. 7. Loop niet te hard van stapel, zorg eerst dat uw spie ren warm zijn. Verdeel uw krachten goed tijdens het spel. Houdt steeds een reserve tot het laatste toe, voor de oogenblikken waarop deze noodig zal blijken te zijn. C. M. M. CONSTANDSE, Dipl. B (oefenmeester) N.L.T.B. Lawntennis Tournooi „Eiiulenhout" begonnen. Het lijkt wel of élk jaar de organisatie van het tour nooi ..Eindenhout" nog beter wordt, dan het voorgaande. Met feillooze nauwkeurigheid wordt het programma af gewerkt onder leiding van Dr. Th. dc Crauw met mede werking van een grooten staf toegewijde helpers. Op den eersten avond viel reeds in de eerste ronden van zeer goed spel te genieten. Van zes uur af tot half elf werd voortdurend op alle acht banen van het toch niet kleine complex van Einden- hout" gespeeld, met het gevolg dat de oogst een respec tabel aantal gespeelde partijen opleverde. De eerste uitslagen zijn: Heerenenkelspel B, voorronden voor derde klassers. Eerste ronde: J .L. Verwey—L. Brinkman 5—7, 64, 64; J. R. v. Wijk—H. Bouwens w.o.; W. L, Beynes—Th. Ma ters w.o.; H. Spliethof—C. Pieterse 7—5, 7—5; Dr. J. Prinz H. C. M. Kahma' 5—3, 6—3; G. J. v. 't Wout Sr.—J. P. v. Geelen 6—0. 64; J. B. Geheniau—Jhr. W. v. Andringa de Kempenaar 6—1. 6—3; Vintjes—D. v. d. Tooien 5—7. 6—2. 7—5; H. Deegenaar—C. W. Blokhuis 6—0, 61; C. J. v. Kempen—J. J Andre de la Porte 7—5, 6—1; G. J. v. 't Wout Jr.—Dr. A. v. Tetering 4—6. 7—5, 4—0 retired en G. Stoutenbeek—Ir. J J. F Beynes 4—6, 10—8, 8—6. Heerenenkclspcl B. eerste ronde: C. BorgerdingS. Kiemstra 26. fi4. 61. Tweede ronde: W. G. ten Houte de Lange—Th. W. Vo gelaar 5—7. 6—0, 6—1; J. S. de Groot—H. Sikkes 7—9. 6—1, 6—4 en B. J. Bekker—Dr. W v. d. Linde 6—1, 6^-2. Damesenkelspel B, voorronden voor derde klassers, tweede ronde: mej. M. C. T. v. Hofwegen—mevr. v. d. Vliet 6—4. 6—3 en mej. T. Kuiper—mej. F. C. Hendriks 6—0. 6—2. Damesenkelspel B. eerste ronde: mej. N. Henning—mej. H. S. Hendriks 7—9, 11—9, 7—5. Gemengddubbelspel B, voorronden voor derde klassers, eerste ronde: mevr. G. v. d. Veer en G. H. Bakker Jr.— mevr. v. d. Bey en H. Deegenaar 1—6, 6—2, 6—1; mej. A. Lindner en R. E M. Steger—mej. H. L. van Eyndhoven en B. P. de Bruyn 6—3. 64; mevr. I. Steger—Allard en J. Steger—mevr Schrleck en Vintjes w.o.; mevr. C. Max en G. Hooyen—mej. M. v. Hofwegen en M. J. Adriana Engels 6—3. 2--6. r4; mej. A. Hoeben en D. J. v Lennep —mevr. R. M -.aerts en Muisaerts w.o. Tweede roni.e: C. v. d. Veer en G. H. Bakker Jr.—mej. J. B. Landweer en W de Nachtegaal 60, 61; mevr. I. Steger—Allard en J. Steger— mej. A. Lindner en R. E. M. Steger 6—1, 6—3; mevr. C. Max en G. Hooyen—mej. A. Hoeben en D. J. v. Lennep 6—2. 6—2. Heerendubbelspel B. voorronden voor derde klassers, eerste ronde: G. J. van 't Wou: Sr. en G. J. van 't Wout Jr.—Jhr. W. van Andringa de Kempenaar en Dr. L. Sou- tendijk 6—1. 6—1: B. Alberts en C. Slijtenbree—Mr. D. Ma:zee van Blois cn Mr. C. A Steketce 6—4. 6—2; D. v. d. Tooien en J. L. Verwey—F. WUdeboer Sr. en F. Wildeboer Jr. 6—2, 6—2. Zwemmen INT. WEDSTRIJDEN VOOR DAMES TE LEIPZIG. Uit Berlijn (A .N. P.): Een der voornaamste gebeurte nissen als onderdeel van de groote sportweek te Leipzig is ongetwijfeld het Internationale zwemtournooi voor da mes Behalve de beste Duitsche zwemsters zal ook de Deensche wereldrecordzwemster Ragnhild Hveger aan deze wedstrijden deelnemen. Het Is niet onwaarschijnlijk, dat de Deensche zwemster haar verblijf in Dultsehland zoodanig zal weten ie rekken, dat zij ook nog onze land- genóoten voor de derde maal van dit jaar cn thans weder om in West-Duitschland zal kunnen ontmoeten. Nog steeds slaat niet vast, of zij hierna toestemming krijgt, na afloop van haar tournee door Duitschland naar Nederland te reizen om hier te starten. Zooals bekend lag hel aanvankelijk in haar bedoeling, nog vóór haar tournee In Duitschland een bezoek te brengen aan onc land Daar de relsvei gunning hiervoor niet tijdig genoeg kon afkomen, moest zij dit plan laten varen. „IN HOLLAND STAAT EEN HUIS". De winter tuin van de tentoonstelling:, welke onder dezen titel binnenkort in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend zal worden, is in aanleg:. Het geraamte van den vijver, waarin de vissehen zullen zwemmen, wordt geplaatst.. (Foto Pax Holland) Voetbal Het programma voor Zondag. AFDEELÏNG L Promotie tweede klasse. E. D. O.—2. F. C. Promotie derde klasse. Q. S. C.—V. V. Z. Rapiditas—Volewijckers (half acht). H. F. C.Elinckwljk (zeven uur) Promotie vierde klasse. Halfweg—Onze Gezellen Sloterdijk— Swift Sopla—D. W. S. V. AFDEELÏNG II. Promotie tweede klasse. Emma—Overmaas AFDEELÏNG IV. Promotie tweede klasse StandaardPicus R. B. C.Miranda AFDEELÏNG V. Promotie tweede klasse. G. R. C.—L. S. C. H. F. C.—ELINCKWIJK IN DE AVONDUREN. Het zal velen genoegen doen te vernemen, dat de pro motie-wedstrijd H. F. C.Elinckwijk niet Zondagmiddag maar Zondagavond zeven uur op het terrein aan de Span jaardslaan zal worden gespeeld. Dammen Maandagavond werd ln het clublokaal der Haarlemsehe' Damclub de laatste ronde van de finale om het persoon lijk hoofdklasse kampioenschap van Haarlem en omstre ken gespeeld. De uitslagen luiden als volgt; W. Lensink (Haarlem) remise met Chr. Gerritsen (Ben- nebroek); J. B. Sluiter Jr. (Heemstede) wint van Chr. Ger ritsen (Bennebroek); Y. de Jong (Haarlem) wint van W. Lensink (Haarlem); A. de Jong (Haarlem) wint van J. W. van Dartelen (Heemstede). Woensdagavond worden in het clublokaal van Damclub .Haarlem" de volgende uitgestelde partijen gespeeld: P. J. van Dartelen (Zandvoort) tegen Chr. Gerritsen; W. Lensink (Haarlem) tegen A. de Jong. Golf KENNEMER GOLF CLUB. Te Zandvoort ls een 18 holes handicap wedstrijd ge speeld, volgens Stapleford systeem, om den wisselbeker, uitgeloofd door den heer E. A. Veltman. Vier en twintig dames en heeren namen deel. Met 41 punten werd E. Th. der Laan (16) winnaar van den beker; tweede werd H. Smldt van Gelder (12) met 36 punten. Verder maakten goede scores mevrouw N. Diemer Kool (13). H. J. van Blommestein (14), beiden met 34 punten, dr. ir. J. J. Bor- ren (9) en mr. H. ter Haar Romany (18). belden met 33 punten. Hengelen DE VRIJE HENGEL. Bovengenoemde vereeniglng hield Zondag 22 Juni een groot Jubtleumconcours op wltvisch ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan. 14 vereenigingen aangesloten bij de vrijstaande Hengelaarsvereeniging namen hier aan deel. De vangst was goed. De eerste prijs werd gewonnen door de vereeniging Morgenrood met 94 stuks, en de 2de prijs door de ver eeniging 't Karpertje met 59 stuks. Honkbal BLAUW WIT—E. D. O. (10—4). E. D. O. had. hoewel volledig opgekomen, tegen Blauw Wit niet veel in te brengen. Gedeeltelijk lag dat aan den vorm van Schijvenaar. Deze bereikte namelijk slechts negen keer drie slag. Vijf keeren daarvan kwamen al voor in de eerste drie innings. Maar toen bezat Blauw Wit dan ook nog maar één run. In de volgende beurten kwam drie slag slechts heel zelden voor. Bovendien profiteerde Blauw Wit juist in die beurten van een groote serie fouten in het E. D. O. veldwerk en vielen in diezelfde beurten alle. zeven, honk- slagen der Zebra's Zoo liep de score van Blauw Wit in de middelste innings vrij snel omhoog. Daartegenover waren Wilders cn het veldwerk van Blauw Wit zoo goed. dat voorlooplg van E. D. O. niet meer dan drie en wat later niet meer dan vier man aan slag kwamen. De zesde innings duurde wat langer. Toen er al twee man uit waren, profiteerde Schijvenaar van fout en de honkslagen van -KI. Zandstra cn Van den Putten zorgden, dat er twee man over de plaat kwamen. Toen bedroeg de Blauw Wit score echter al negen. Nu herstelde E. D. O. zich wat het veldwerk betreft en ook Schijvenaar boekte nog eenige keeren succes. Van daar dat Blauw Wit na acht innings tien runs bezat. Aan den anderen kant was het geluk echter niet met E. D. O In de zevende1 beurt, toen Kr. Zandstra en Schijvenaar door honkslagen loopers waren geworden, sloeg KI. Zandstra den bal het verre veld in. Hij werd echter uitge- vangen en daarmee was de beurt weer geëindigd. De tik. die drie runs had kunnen opbrengen, leverde nu niets op. In de achtste beurt gaf Van der Putten cên drie hnnk- slag. HIJ was echter de eerste man aan slag, zoodat ook deze tik E. D. O. niets opbracht. Wille hielp hem echter over het thuishonk maar dank zij alweer een paar be nutte vangkansen bleef het bij dit eene punt. In de laatste beurt werd ook Odenthal weer uïtgevan- gen, sneuvelde Augustinus aan drie slag cn sloeg Kr. Zandstra niet hard genoeg om het eerste honk te halen. Daarmee was E. D. O. uitgespeeld. Blauw Wit stond nu voor met 104 en behoefde dus de negende beurt niet te slaan. De cijfers der Innings zijn: E. D. O. 000002110 4 Blauw Wit: 00123301* - 10 Hiljarten Insulinde—Het Centrum. Naar aanleiding van de samenvoeging der bil- jartvereenigingen in den Ned. Biljartbond zal de B.V. Insulinde een match spelen tegen de B.C. Het Centrum, welke haar clublokaal heeft in café D< Louw aan de Spekstraat te Haarlem. Dinsdag 24 Juni wordt met dezen interessanten wedstrijd begonnen in het clublokaal van de B.V. Het Centrum. Bij Insulinde worden Donderdag avond drie partijen gespeeld. A tb tetlek WEDSTRIJDEN VAN „DE VOLEWIJCKERS". Aan de uitslagen van de athletiekwedstryden. die door ..De Volewijckers" te Amsterdam georganiseerd waren, ontleenen we de volgende: 200 M. dames a: 1. A. de Vries, A. D. A. 28.1; 2. E. Dam mers. Zeeburg, 28.4. Verspringen hoeren b: Veereschild. G. A. C., 6.59; 2. J. de Wit, Volewijckers 6.18. Dames discuswerpen a: 1. A. Niesink. Sagitta, 38.55; 2. N. Roos—Lodder. Sagitta, 33.96. 100 M. dames b: 1. M. Adema, Zeeburg. 13.1; 2. L. Vis ser, Volewijckers 13.4; 3. L. Visser, Sagitta, 14. Heeren hoogspringen b: 1. A. Maas, A. V. '23 1.65; 2. R. Keyzer. A. P. G. S. 1.60. 200 Meter heeren b: 1. A. Noordberger, A. A. C., 25.1; 2. G. Takken, Quick 25.3. Finale 100 M. dames c: 1. H. Buyten, Sagitta 13.7; 2. A. Koning, Sagitta, 13.8. 800 M. heeren a: 1. J. A. de Roode. Haarlem, 1.59.3. 800 Meter heeren b: 1. W. van Gogh, Haarlem. 2.03.8; 2. D. Koel, Meteoor 2.04. 100 meter a heeren: 1. J. Houtman. A. V. "23, 11.2; 2. W. van Beveren, A. V. '23. 11.3; 3. A. Schaap. Haarlem, 11.4. Kogelstooten b: 1. J. Boumans, Sagitta, 9.59; 2. M. Honig, Zaanland, 9.49. 3000 meter a: 1. F. de Ruyter, Quick, 8.50.6; 2. S. Petit, A. V. O. N., 8.56.3. 3000 m. b: 1. A. de Ruyter, Vires et Celerit 9.15.8; 2. D. Hagtingius, Haarlem, 9.26.3. 4 x 100 M. dames: 1. Zeeburg 1 52.—; 2. Sagitta 52.2; 3. Zeeburg 2 54.6. 4x100 M. heeren: 1. A. V. '23 43.2; 2. A. A. C. 1 44,—; 3. A. A. C. 2 46.9. Moe en afgemat thuisgekomen Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder f (Adv. Ingez. Med.) Plannen van het Ned. Agrarisch Front. 's-GRAVENHAGE, 23 Juni De persdienst van het N. A. F. meldt: Dezer dagen belegde het N. A. F. een bijeenkomst te Assen. De Nederlandsche boerenleider E. J. Ros kam Hzn. zette allereerst de verhouding van het N. A. F. tot de N. S. B. uiteen. De N. S. B. en het N. A. F. hebben één ding gemeen, n-1- dat beide or ganisaties leven uit denzelfden geest. Hoe men de zen geest noemt, doet er niet toe, het is de wereld beschouwing van de Nederlandsche boeren. Als or ganisatie echter staat het N. A. F. los van de N.S.B., omdat de N.S.B. een politieke staatkundige bewe ging is en het N.A.F. een organisatie van allen die bij de voedselvoorziening betrokken zijn. De heer Roskam gaf verder een uitgebreide uit eenzetting over den opbouw van den rijks voedings stand. Het N.A.F. zal binnenkort een groote actie opzetten tegen het frauduleus slachten en den clandestienen eierverkoop, zoo ging de Nederland sche boerenleider voort. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS. AALSMEER, 23 Juni. Gisternamiddag is brand uitgebroken in den hooiberg van den heer Vink aan den Zwarteweg alhier, doordat een kind van zeven jaar bij dien hooiberg met lucifers speelde. De ouders waren afwezig en de vijf kinderen waren alleen met de dienstbode thuis. De hooiberg brandde geheel af en ook een daarbij staande houten stal werd een prooi der vlammen. Hierdoor gingen ongeveer 3.000 kg. hooi verloren, terwijl voorts een aantal kostbare landbouwwerktuigen door het vuur vernield werd. De brandweer, die spoedig ter plaatste was. slaagde er in het woonhuis te behouden. De schade bedraagt zeker eenige duizenden guldens. De heer Vink was erzekerd. (A.N.P.) Handel in distributieboekjes ontdekt. Leider van distributiekantoor en bakker in arrest. De Bredasche recherche heeft een patates-frites- bakker te Breda gearresteerd die in het bezit bleek te zijn van 25 nieuwe distributieboekjes, die hij te gen dertien gulden per stuk trachtte te verkoopen. De man verklaarde deze boekjes voor een gulden per stuk gekocht te hebben van den leider van het distributiebureau te Hooge- en Lage-Zwaluwe. De ze leider werd aan een verhoor onderworpen, waarbij hij erkende de 25 boekjes aan den bakker te hebben verkocht. Hij gaf daarbij volgens de N. R. Ct. tevens toe reeds eerder distributiekaarten te gelde te hebben gemaakt. De administratie van het distributiebureau bleek geheel in de war. Hij wist uit de verschillende distributiebepalingen geen weg meer: van beroep was hij ook eigenlijk winkelier en timmerman. In verband met een en ander wordt de administratie thans door het centraal distribu tiekantoor onderzocht. De bakker en de leider van het distributiebedrijf zijn in verzekerde bewaring gesteld. Schatting van de opbrengst. Handel in stierkalveren verboden. De secretaris-generaal van Landbouw en Vissche- rij heeft het verhandelen, het afleveren en het ontvangen van stierkalveren verboden. Een ieder, die stierkalveren voorhanden of in voorraad heeft, is verplicht deze ter beschikking te houden van de Ned. Veehouderij-Centrale. De verbodsbepalingen en de verplichting, gesteld in het eerste lid, gelden niet: 1. Ten aanzien van stierkalveren, ouder dan drie maanden. 2. Indien en voorzoover door of vanwege de Cen trale daarvan ontheffing is verleend en de aan deze ontheffing zoo noodig verbonden voorwaarden zijn nagekomen". 3. Voor wat betreft de gestelde verbodsbepa lingen. indien het verhandelen, het afleveren of het ontvangen plaats vindt aan onderscheidenlijk door door dc Centrale als zoodanig erkende marktveehandelaren ter levering aan de Centrale. Dit besluit is gisteren in werking getreden. Gelegenheidspachters moeien alles inleveren. '&-GRAVENHAGE, 23 Juni. Naar het ANP verneemt, ligt het in de bedoeling binnenkort over te gaan tot een registratie van alle volkstuintjes. Deze registratie is onder meer noodig, opdat, nu de opbrengst van onzen bodem zooveel mogelijk aan ons volk in zijn geheel moet ten goede komen, de bonafide volkstuintjes zullen kunnen worden onderscheiden van ongewenschte uitwassen. Er bestaan tegenwoordig namelijk verschillende categorieën van volkstuintjes. Vroeger dienden volkstuintjes hoofdzakelijk als een soort buiten verblijfje met wat bloemen- en groentencultuur en een prieeltje van liefhebbende stadsmenschen voor wie gemeentebesturen grond beschikbaar stel den, omdat de liefde tot de natuur erdoor werd gewekt. Nu aan de voedselvoorziening van ons volk zekere beperkingen zijn opgelegd, zijn er ook menschen, die door middel van een volkstuintje probeeren zonder te hooge kosten en met tamelijk veel krachtsinspanning zelf tot de voedselvoorziening van hun gezin bij te dragen. Zijn zulke volkstuintjes uit een oogpunt van algemeen nut toe te juichen? Dit hangt er vanaf of er grond voor wordt ge bruikt die ook anders voor de teelt van land- en tuinbouwgewassen zou zijn aangewend. Men moet bij de beoordeeling van deze vraag de teelt van gras op weide- en hooilanden gelijk stellen met die van graan, aardappelen en dergelijke. Dikwijls is dit niet het geval. Volkstuintjes worden namelijk vaak in gericht op perceelen bouwterrein, langs spoorlijnen, verkeerswegen of kanalen, op strooken grond die reeds aan het normale landbouwbedrijf waren ont trokken, op gedeelten van fabrieks-terreinen, enz. Wordt op zulke gronden voedsel voortgebracht en wordt voor deze productie minder voortbrengings- waarde verbruikt dan de opbrengst bedraagt, dan moet die productie worden toegejuicht. Wordt echter de grond voor volkstuintjes bestemd aan het landbouwbedrijf onttrokken, dan wordt de algemeene voedselpositie van ons volk geschaad. Immers, bij volkstuintjes is het gebruik van den grond, van zaaizaad, pootgoed en kunstmest, zelden of nooit zoo doelmatig als in het bedrijf van de ervaren land- of tuinbouwer. Daarbij wordt ten gevolge van de noodzakelijke scheidingen tusschen de perceeltjes in totaal een kleinere oppervlakte bebouwd. Bovendien is het een bezwaar, dat de opbrengsten ten goede komen aan enkelingen, als een extra rantsoen boven het algemeen geldende, Voorzoover de gebruikte grond had kunnen worden aangewend in normale landbouwbedrijven welker productie aan ons volk in zijn geheel ten goede komt, beteekenen de volkstuintjes een achteruit gang voor de algemeene voedselvoorziening. Dit zal tot op zekere hoogte kunnen worden on dervangen wanneer de geschatte opbrengsten der volkstuintjes in mindering worden gebracht op de rantsoenen van de houders der tuintjes. Gebeurt dit, dan zal het redelijkerwijze ook moeten gelden voor allen die een moestuin houden op hun eigen erf. Voor de landbouwers zijn reeds soortgelijke maatregelen getroffen. Van den oogst van be paalde producten mogen zij slechts een beperkte hoeveelheid voor de voorziening van hun gezin behouden. Verder krijgen zij b.v. geen aardappel en melkkaarten. En voor huisslachtingen moeten zij hun vleesch, voor het bakken van eigen brood hun broodkaarten afstaan. Op deze manier houden de landbouwers geen bonnen over waarmee handel zou kunnen worden gedreven. In gelijksoortige omstandigheden als zulke land bouwers verkeeren echter houders van volkstui nen welke zoo groot zijn dat zij niet meer met een verkleinwoord kunnen worden aangeduid waarin -aardappelen worden verbouwd, die voor het gezin geheel of grootendeels voldoende zijn. Voor zulke volkstuinhouders en voor de eigenaren van tuingrond op eigen erf zal dan ook een soortgelijke regeling als voor de landbouwers geldt in toepassing komen. Ter geruststelling kunnen wij mededeelen, dat bij de berekening van het aantal bonnen, dat zal worden ingehouden de opbrengst van de volks- en andere tuinen zeer laag zal wor den geschat. Wel zal de schatting, eenvoudigheids- halve, volgens een vaste norm moeten gebeuren. Nu moeten wij nog een categorie tuinen noemen, welke in het geheel niet beantwoorden aan wat wij onder volkstuintjes plegen te verstaan en die slechts in schijn volkstuintjes zijn. Wij bedoelen de tuinen van personen, die van boeren een perceel tje landbouwland pachten en dit door den boer of door anderen laten bewerken. Zoo verzekeren zij de opbrengst van het lapje grond voor zichzelven en verschaffen zij zich ten aanzien van de voedsel voorziening een onrechtmatigen voorsprong op hun medeburgers. Sommigen hunner pachten indivi dueel een dergelijk stukje grond, anderen in ge organiseerd verband, in den vorm van vereenigin gen. Ook personeel van bepaalde fabrieken houdt zich hiermede collectief bezig. In deze gevallen staat het aanstonds vast dat goede cultuurgrond, waarvan de opbrengst aan de voedselvoorziening der geheele Nederlandsche ge meenschap had moeten ten goede komen, aan deze bestemming wordt onttrokken ten voordeele van enkelingen of van bepaalde groepen, die de pro ductie uitsluitend voor zichzelven reserveeren, om dat zij hiertoe financieel ih staat zijn. De tuinen waarvan hier sprake is hebben met wezenlijke volkstuintjes niets te maken. Zij zijn alleen een gevolg van de tegenwoordige tijdsom standigheden. Reeds vrij geruimen tijd geleden, hebben de provinciale voedselcommissarissen dan ook gepubliceerd, dat de opbrengst van dergelijke schijntuinen evenals die van normale landbouw bedrijven bij de overheid zal moeten worden in geleverd. Wat nu de op handen zijnde registratie betreft, hierdoor kunnen de bonafide volkstuinjes worden onderscheiden voor ongewenschte uitwassen. Zoo zal het voor de voedselcommissarissen moge lijk wezen de productie van die schijnvolkstuinen in haar geheel bij de'ovei'heid te doen inleveren. Verder zal men na een registratie aan de houders van volkstuintjes de noodige vervoerbgwijzen, b.v. voor aardappelen, kunnen verstrekken en zal men hen van behoorlijk zaaizaad en pootgoed kun nen voorzien zonder gevaar van ontduiking van de distributieregeling, welk gevaar vooral bij pootgoed licht dreigt. Om al deze redenen beteekenen de maatregelen, die met betrekking tot volkstuintjes op handen zijn, geen belemmering, maar een ordening van het volkstuinwezen en een bescherming van de goede soort volkstuintjes. Verwacht mag dan ook worden, dat de bonafide belanghebbenden bij de registratie volledige medewerking zullen verleenen. Wellicht zal op bestuursleden van desbetreffende vereeni gingen en bonden een speciaal beroep worden ge daan. Op initiatief van Dr. De Moll, bekend om zijn „Röntgen-tulpen", zijn op het proefveld van de Amsterdamsche Centrale Jeugdzorg onder lei ding van den heer H. A. Surink 1137 bruine boo- nen uitgeplant, om te komen tot een voor de Amsterdamsche Volkstuintjes geschikt product. Dagelijks worden dc plantjes, waarvan er 1097 zijn opgekomen, nagegaan op ziekte, afwijkin gen in blad en bloei en vruchtzetting. (Foto Pax Holland) Crematie A. J. E. Ferf. Onder zeer groote belangstelling had Maandag middag de crematie plaats van het stoffelijk over schot van den heer A. J. E. Ferf, directeur 'der N.V. Kon. Pellerij „Mercurius" v.h. Gebr. Laan te Wormerveer, die j.l. Vrijdag op 55-jarigen leef tijd aldaar was overleden. Onder de belangstellenden waren het voltallige college van B. en W. van Wormerveer en de ge meentesecretaris de heer J. H. Boonstra. Voorts waren o.a. aanwezig de heeren mr. W. M. Paarde- kooper Overman, Officier van Justitie te Haarlem, F. W. de Groot, commissaris van politie te Wormer veer, tal van industriëelen uit de Zaanstreek w.o. de heeren J. Eijkel namens de fa. Bloemendaal en Laan, V. Huisman namens den Zaanlandschen Steenkolenhandel, Holwerda namens de N.V. Olie- Industrie, Wormerveer, W. Kaars Sijpesteijn, di recteur der N.V. Vereenigde Blikfabrieken te Krom menie, F. C. A. Gebhard, G. M. Honig en W. Meijlmg, bestuursleden van het departement Zaan streek der Maatschappij voor Nijverheid en Han del. N. J. Vis, directeur N.V. Rijstpellerij Alb. Vis, R. E. Laan. directeur N.V. Wessanen en Laan, C. H. Laan, president-commissaris van Wessanen's Fabrieken enz. De heer C. J. Schilp was aanwezig namens de Harmonie „Excelsior"; de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" en de Spaarbank te Wormerveer waren resp. vertegenwoordigd door de heeren P. Schouten en M. Boekenoogen. Toen de baar uit de ontvangkamer werd ge dragen, stond een groot aantal leden van de Vrijwillige Gemeentelijke Brandweer van Wormer veer in een dubbele rij langs het pad geschaard; zij brachten hun overleden onder-commandant een laatsten groet. In de aula sprak eerst een zoon van den over ledene, de heer J. G. J. Ferf. Hij dankte zijn vader voor alles, wat deze voor zijn moeder en de kinde ren geweest is. Zijn vader was van alles de stu wende kracht. „We zullen u heel erg missen, maar zullen met uw voorbeeld voor oogen, trachten te maken wat er van te maken is", zei spreker. Mr. J. J. Ferf, een broer van den overledene, zei: „Wij allen hebben je heengaan met groote smart vernomen, vooral omdat je een man was in de volle kracht van je leven en omdat je niet gemist kon worden, niet door je vrouw, je kinderen, je broers en zusters, je fabriek en je personeel". Spr. schetste de harmonie in het gezin en de vitaliteit van den overledene, die altijd plannen had voor de toekomst. Waar moeilijkheden waren, was hij steeds bereid te helpen. In het openbare leven van zijn woongemeente was hij een schier onmisbaar element. Vele vereenigingen hadden zijn steun, zooals de brandweer door zijn persoonlijke mede werking, of door andere hulp". De compagnon van den overledene, de heer W. F. Bloemendaal, schetste een samenwerking van 30 jaren. Spreker had gehoopt, na de ziekte van den heer Ferf weer spoedig met hem te mogen samen werken. Nu dit niet mocht geschieden, valt het af scheid bijzonder zwaar. „Er was tusschen ons", zei spreker, „wel eens verschil van meening, maar dit ontaardde nooit in woorden, die pijnlijke her inneringen achterlieten. In de langdurige periode van samenwerking zijn er vele moeilijke jaren ge weest, maar juist in tijden van tegenspoed leer je elkaar het beste kennen. Het was een prettige samenwerking, omdat de weg, dien je uitgestippeld had, een weg was van eerlijkheid en correctheid". Spreker schetste de groote liefde van den over ledene voor de fabriek en dankte hem voor de hulp, die hij in al die jaren van hem had mogen onder vinden. Tenslotte spraken nog de heeren J. J. Thöne en mr. J. Bothenius Lohman waardeerende woorden. Nadat ds. P. van der Meulen, Doopsgezind predi kant, te Wormerveer, een treffend slotwoord had gesproken werd de kist onder orgelspel van Gezang 273: „Beveel gerust Uw wegen" neergelaten. Een zoon dankte voor de belangstelling. VEEDIEFSTAL OPGEHELDERD. AMSTERDAM, 23 Juni. De politie is erin ge slaagd den diefstal van een koe en twee schapen uit een weiland in den Noorder IJpolder geheel tot klaarheid te brengen. De dieven waren drie Am sterdammers. Met medeweten van den bewoner slachtten zij het vee frauduleus in een woning te Landsmeer. HET AFVALLENBESLUIT 1940. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, opge nomen in de Staatscourant van Maandag, is in het afvallenbesluit 1940 2. een wijziging gebracht, waardoor aan de ambtenaren, belast met de keuring van slachtdieren en van vleesch, bedoeld in artikel 25 van de vleeschkeuringswet, en de opzichters van den veeartsenijkundigen dienst opsporingsbevoegd heid wordt verlr i voor de in het afvallenbesluit 1940 2 strafbaar „„-stelde feiten. In een woning op het Stort te Amersfoort heeft een vrouw ingebroken. Er worden slechts enkele huishoudelijke artikelen vermist, doch c is voor eenige honderden guldens aan gramofoon^.aten ver nield. De 9-jarige jongen M. S. is te Raamsdonk- veer te water geraakt en verdronken. Ook te Amsterdam mag de tram later blijven rijden. De laatste ritten zullen om 22.30 uur van de eindpunten aanvangen. De 16-jarige A. A. van Z. is tengevolge van een zonnesteek van het dak van een perceel aan de Laan van Poot te 's-Gravenhage gevallen en kor ten tijd later overleden. De 15-jarige B. van A. uit Liempde is in den Dommel verdronken. Te Breda is wegens prijsopdrijving bij een grossier 8500 k.g. melkpoeder in beslag genomen. De tienjarige Z., wonende aan den Molenberg te Rozendaal, is in de Bergvlietsche Kreek ver dronken. Tijdens het zwemmen in de Maas bij Groe ningen in de gemeente Vierlingsbeek, dreigde een 20-jarige jongeman, zekere Smits, te zinken. Zijn ongeveer even oude broer, die hem in gevaar zag, wilde te hulp komen doch zijn reddingspogingen faalden en ook hij werd het slachtoffer van het wa ter. Beide broers, die geoefende zwemmers waren, verdwenen in de diepte.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8