Haarlem's Dagblad Successen aan het Oostelijk Front Tegenstand van sterke Sovjetstrijdkrachten gebroken Bij poging in het bezette gebied door te dringen 22 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Slowaaksch leger neemt deel aan den strijd. 58e JA ARGANG No. 17796 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 25 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. Verhuizende Haarlemmers. Door de tijdsomstandigheden is er minder trek. De maand Mei is altijd geliefd geweest voor het •rhuizen. De huur van de meeste woningen die op ■n jaarcontract betrokken worden eindigt dan ook iet 1 Mei. Verhuizingen die in het laatst van April allen, worden in den regel begin Mei op het bureau an de Bevolking ten stadhuize opgegeven, zoodat de atistiek over Mei een goede maatstaf is voor den ck der Haarlemmers naar nieuwe woningen. In die atistiek zijn dus niet alleen de verhuizingen van aarlemmers naar een andere stad opgenomen maar ik die binnen de gemeente. In Mei van 1940 verhuisden 562 gezinnen en 499 !een-wonende personen, in Mei van 1941 waren het 0 gezinnen en 553 alleen-wonenden. Het aantal gezinnen dat nu in Mei verhuisd is was dus 222 lager dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De daling is niet minder dan 39V-»%. Die daling is ongetwijfeld een gevolg van de tijds- nstandigheden. Er is zoowel te Haarlem als in vrij- el alle andere gemeenten een sterke vermindering komen in de woningreserve. Het aantal ledige wo ngen dat wordt aangeboden is kleiner dan voor- en. Het is dus minder gemakkelijk geworden een oning te vinden die men prefereert boven die aarin men nu zit. Bovendien komt daarbij nog het it. dat verhuizingen thans meer bezwaren met zich ee brengen dan vroeger. Als gordijnen, kleeden en opers uit het oude huis niet passen in het nieuwe, het niet gemakkelijk voor die moeilijkheid een op- ssing te vinden, daar het Textielbureau in die om- andigheid slechts bij uitzondering toewijzingen geeft. Tenslotte hebben de expediteurs nog hun transport- oeilijkheden. Het aantal alleen-wonende personen dat verhuisd s daarentegen in 1941 nog iets grooter dan in 10. Dit komt omdat voor die groep de hierboven ge- lemde bezwaren niet gelden. Dit zijn in het bijzonder enstboden, kostgangers en kamerbewoners. De Haarlemmers en hun namen. Een interessante statistiek. Nu voor het Persoonsbewijs alle Nederlanders van jaar en ouder „beschreven" moeten worden, ont- ond er omdat de ambtenaren van den Burger ken Stand, die de leiding bij dit veel omvangrijke erk hebben, een dagindeeling moesten ontwerpen ji interessante statistiek over de namen. Over Haar- kunnen wij daarover gegevens verstrekken. Ongeveer 2/3 van de ingezetenen is 15 jaar en ouder, at wil dus zeggen, dat te Haarlem een kleine 100 000 rsoonsbewijzen in orde gemaakt moeten worden, zijn 26 namen in het alphabet, maar reeds het lorbladeren van een adresboek of een telefoongids ert, dat de namen van de letters over het alphabet er ongelijk verdeeld zijn. Voor de verstrekking van de persoonsbewijzen is Haarlem de volgende schatting gemaakt: A 2100 B 13000 C 1750 D 5100 E 2200 F 1400 G 4000 H 8000 I 150 J 2650 K 8700 L 4200 M 5200 N 2100 O 1750 P 3800 Q 50 R 4500 S 10000 T 1400 U 350 V 8200 W 6400 IJ 150 z 1950 Daaruit zien wij dus dat de meeste namen met een beginnen, namelijk 13.000. Dat wil dus zeggen dat onder de geheele bevolking (de kinderen onder de jaar meegerekend) meer dan 20.000 B's zijn, wat erkomt, op 1/7 van de geheele bevolking. De S. iet de B. een geduchte concurrentie aan, want daar- or rekent men 10.000 persoonsbewijzen, zoodat er ,000 Haarlemmers zijn die een achternaam hebben 6 met een S. begint. Daarop volgen in rangorde de K (8700—13050), de (8200—12.300) en de H (8000—12.000). jarig bedeeld zijn de I, de Q en de IJ. Cr zijn ook veel achternamen die hetzelfde zijn. Te larlem moeten 1000 persoonsbewijzen uitgeschre- n worden voor den naam van den Berg(h), eveneens 00 voor Jansen (of Janssen en Janzen), 800 voor uit en 600 voor Meier (of Meyer). In Haarlem dus op de geheele bevolking naar schatting 1500 d. Berg'en, 1500 Jansen's, 1200 Smitten en 900 Meiers. 10 zouden wij nog kunnen voortgaan. Bakkers zijn 1 ..„1 Haarlem en de Boer's halen zeker zeker 1 Overbelaste roeiboot op de Maas omgeslagen. Twee menschen verdronken. MAASTRICHT, 25 Juni. Dinsdagavond om- eeks half tien is op de Maas onder deze gemeente n roeiboot, waarin twaalf personen waren gezeten, acht kinderen en vier volwassenen en die daardoor erbclast was. omgeslagen. Allen geraakten te wa- Van vele kanten snelde men te hulp. Schippers bootjes, een Duitsch militair en verschillende rgers pakten het reddingswerk terstond krachtig n cn hieraan was het te danken, dat in korten tijd n personen uit het water konden worden opge- ald. De 32-jarige G. H. D. wonende in de Havenstraat, enaar en bestuurder van de boot. die het gezel- hap op het boottochtje had meegenomen, kon niet er gered worden. Ook een vijfjarig jongetje A. R. mende in de Hooge Brugstraat te Wijk-Maastricht. :ek verdronken te zijn. Het lijkje van het knaapje rd na een half uur uit de Maas opgehaald, dat van driekwartier daarna. )e roeiboot is door de politie in beslag genomen, ststaal, dat de boot op onverantwoordelijke wijze t de twaalf inzittenden overbelast was, doch daar ast vermoedt men ook ernstig dat de boot lek was, tgecn het gevaar nog vergrootte BRAND TE BAARN. BAARN, 25 Juni. Gistermiddag brak een lie brand uit in een stalgebouw met woonhuis n den veehouder Schouten aan de Eemstraat. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat een oogenblik het perceel in lichter laaie stond. De stal, op welks bovenverdieping hooi en stroo as opgeslagen, zoomede het aangebouwde woon- lis, brandden geheel uit. Het aanwezige vee kon et moeite worden gered. Een personenauto werd n prooi der vlammen. Het vuur sloeg vervolgens over naar een hooi- rg. doch dank zij het krachtdadig ingrijpen van brandweer kon deze voorraad hooi behouden Jyen. De brand is vermoedelijk ontstaan door een vonk t de gas-generator van een vrachtauto, welke lor het stalgebouw-Stond. De eigenaar van het perceel is verzekerd. (ANP) Duitsch weermachtsbericht: HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 24 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In het oosten ontwikkelen zich de operatics der Duitsche weermacht onder groote successen volgens de plannen. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvlieg tuigen een Britsch patrouillevaartuig tot zinken ge bracht en twee vijandelijke koopvaarders ernstig be schadigd. Bij een Britsche poging om overdag het be zette gebied binnen te dringen, zijn 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij deze gevechten gingen vier Duitsche vliegtuigen verloren. Een verdragende batterij van de marine heeft vijan delijke schepen in het Kanaal beschoten. In den af- geloopen nacht heeft de luchtmacht havenwerken aan den mond van de Theems en in het Zuid-Oosten van Engeland gebombardeerd. Groote branden bra ken uit. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in Noordwest Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor eenige burgers gedood of gewond werden. Verscheide ne woongebouwen werden getroffen. Nachtjagers hebben één, marinegeschut twee gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Een afdeeling nachtjagers schoot haar 200ste vijandelijk toestel neer. Het jacht eskader on der bevel van luitenant-kolonel Mölders behaalde op 22 Juni zijn 750ste overwinning in de lucht". De krijgsverrichtingen aan het Oostelijk front. BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) Omtrent de korte mededeeling in het Duitsche weermachtbericht: „In het Oosten ontwikkelen zich de operatics der Duit sche weermacht onder groote sucessen volgens de plannen", wordt aan het D.N.B. van welingelichte militaire zijde geschreven. Ongeacht de ook op de andere fronten voortgaande gevechtshandelingen staan de gebeurtenissen aan het nieuwe Oostelijke front op den voorgrond. Terwijl in het bericht van het opperbevel van het Sovjetlegcr van 23 Juni een reeks bepaalde gegevens worden ver strekt, houdt het Duitsche opperbevel der weermacht zich zeer gereserveerd. Dat is in overeenstemming met een gebruik, zooals dat nog bij alle groote ge vechtshandelingen aan Duitsche zijde kon worden waargenomen. Intusschen kan men uit de ontvangen berichten zien dat de groote offensiefbeweging van de Duitsche weer macht tot dusver door de Sovjettroepen niet kon wor den tegengehouden. Ondanks den taaien tegenstand heeft het Duitsche leger door zijn onvergelijkelijke infanterie met haar geschoolde stoottroepen, gesteund door de pioniers en de artillerie en door pantser strijdkrachten een diepen deuk geslagen in de grens stellingen der Sovjets. Wanneer het legerbericht van de Sovjets van en kele frontdeelen beweert dat haar tegenaanvallen den Duitschen opmarsch hebben teruggeworpen, geschiedt zulks klaarblijkelijk volgens beroemde modellen, zoo als wij dat reeds bij onze vroegere tegenstanders in Polen, in het Noorden, in het Westen en op den Bal kan hebben beleefd. De volgende dagen zullen leeren wie gelijk heeft gehad. In ieder geval kan er aan herinnerd worden dat het Duitsche weermachtbericht in de afgeloopen oorlogsmaanden steeds onaantast baar en steekhoudend is gebleken. Ook vandaag blijkt weer uit het weermachtbericht, dat de ingezette ope raties van het leger in samenwerking met het lucht- wapen volgens de plannen tot ontwikkeling komen. Het Duitsche luchtwapcn heeft op de beide eerste aanvalsdagen in het Oosten een groot aantal vijande lijke vliegtuigen vernield en tegelijk ook op den grond strijdenden troepen van den tegenstander aan zienlijke schade toegebracht en transporten van aller lei aard en verkeersverbindingen in het opmarsch- gebied gestoord. Bij de groote afstanden, die voort vloeien uit het ruime gebied van de operaties van het luchtwapen, is het bijzonder opmerkelijk dat van overal volstrekte successen konden worden gemeld. De Duitsche marine, welker eerste, koene aanval- De landsgrenzen overschreden. PRESSBURG, 24 Juni (D N.B.) De president der Slowaaksche republiek, dr. Tiso, heeft heden middag een oproeping tot het Slowaaksche volk gericht, waarin hij de mededeeling deed dat het Slowaaksche leger heden de grenzen van Slowa kije heeft overschreden om zich met de Duitsche troepen in den strijd tegen de Sovjet-Unie te vereenigen. De regeering van de Slowaaksche republiek heeft een mededeeling uitgevaardigd, volgens welke de 22e Juni 1941 wordt beschouwd als de dag waarop de Slowaaksche staat in den toestand van parate weerbaarheid is geraakt. De Slowaaksche minïster-nresident cn minister van buitenlandsche zaken, dr Tuka, heeft gisterochtend den Duitschen gezant te Pressburg. Ludm. ontvangen en hem medegedeeld, dat de Slowaaksche republiek thans officieel aan den oorlog tegen de Sovjet Unie deelneemt In de oproeping tot het Slowaaksche volk wordt woordelijk gezegd: „In volledige solidariteit met het Groot Duitsche rijk neemt het Slowaaksche volk zijn plaats in ter bescherming van de Europeesche bescha ving. Afdeelingen van onze weermacht zijn over de grenzen der Slowaaksche republiek getrokken om zich met het strijdende Duitsche leger te vereenigen" TELEGRAM VAN DR. TISO AAN DEN FüIIRER. BERLIJN, 24 Juni (D.N B.) De president van de Slowaaksche republiek heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „Op het oogenblik. waarop Slowakije met de wa pens in de hand zich aansluit bij den strijd om het lot van de Europeesche gemeenschap, veroorloof Ik mij Uwe Excellentie nogmaals de verzekering te geven van den trouw en verbondenheid van het Slo waaksche volk en zijn regeering, alsook van zijn on wrikbare geloof aan de overwinning. God zegene ons besluit." De Führer heeft daarop als volgt geantwoord: „Ik dank Uwe Excellentie voor uw telegrafisch bericht dat Slowakije aan de zijde van Duitschland deelneemt aan den strijd voor het lot en de toekomst van Europa en voor de verzekering van uw trouwe verbondenheid. In de onwankelbare overtuiging van ons recht, ben ik er zeker van dat onze wapens een totale overwinning beschoren zal zijn", len op de Oostzee en op de Zwarte Zee reeds lieten zien, dat ook zij de voorwaartsche beweging van de strijdkrachten te land en in de lucht op de flanken naar vermogen steunt, is opnieuw actief in den strijd gebracht. Bijzonder opmerkelijk is daarbij het betrek kelijk zeldzame geval van tot zinken brengen van een duikboot van den tegenstander door een eigen duik boot. Afgezien van de reeds gemelde mijnversperrin- gen op de Oostzee, zijn thans door Duitsche zeestrijd krachten ook bijzondere mijnacties uitgevoerd ter be lemmering van de vijandelijke zeesteunpunten, welke eveneens tot verliezen van den tegenstander hebben geleid. Het totale overzicht over de gebeurtenissen der beide dagen doet zien: 1. Systematisch optreden der Duitsche weermacht. 2. In eenige sectoren wanhopige tegenstand der Sovjettroepen. 3. Superioriteit van het Duitsche luchtwapen. Van de Duitsche weermacht kan geconstateerd wor den dat haar trefkracht, haar uitrusting en haar er varingen beproefd zijn in den strijd. De eerstvolgende dagen zullen toonen, welke afweerkracht de Sovjet troepen vermogen te plaatsen tegenover deze ontke tende Duitsche macht. Zooveel schijnt thans reeds zeker te zijn dat van een systematische offensieve beweging der Sovjettroepen van hun kant tot dusver niets te bespeuren is. De wet van het handelend optreden ligt bij de Duitschers. „Herstellingsoord Villamlrv". In het N.V.-Huis te Utrecht is de vereeniging •Herstellingsoord Villandry", de vereeniging van personeel in dienst van spoor- en tramwegen efi andere aan het spoor- en trambedrijf verwante transport ondernemingen, bijeen geweest onder voorzitterschap van den heer C. Cramer. De rekening en verantwoording over 1940 sloot met een bedrag van f 90.342.42. de balans per 1 Januari 1941 met f 232.976.57. De begrooting voor het jaar 1942 werd vervolgens vastgesteld. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren C. Bos en J. J. Bruyns van de thans gefuseerde N.V. van spoor- en tramwegpersoneel, A. C. Kenemans en C. Meyll, van den Prot. Chr. Bond van spoor- en tramwegper-* soneel, C. Cramer van den thans gefuseerden Centra- len Bond van Spoor- en tramwegpersoneel en A. M. Martens van den R.K. Bond van spoor- en tramweg personeel „St, Raphael". In de vacature G. J. Ording en H. J. Kanne werd voorzien door de verkiezing van de heeren R. v. d Weerdt en W. Haxe. Jeugd van het platteland in de stad. Op tegenbezoek in Groningen. De eerste groep kinderen van het platteland van Groningen is in de stad Groningen aangekomen. Het geldt hier een tegenbezoek dat deze kinderen maken, daar het vorige jaar de stadskinderen eenige dagen op het land hebben doorgebracht. Ruim 250 kinderen uit verschillende plaatsen in de provincie werden Dinsdagmiddag in „De Harmonie" ontvangen, waar de eerste maaltijd zou worden ge bruikt. Wethouder H. Molendijk sprak een woord van welkom, waarna de maaltijd een aanvang nam. Onder begunstiging van prachtig zomerweer werd een wandeling door de stad gemaakt, waarbij student-gidsen de kinderen op de bezienswaardig heden wezen. Dinsdagavond werd een filmvoorstelling gegeven, waarna de kinderen naar hun verschillende kwartieren gingen. Zij zijn bij de ouders van stads kinderen ingekwartierd om heden weer andere be zienswaardigheden van de stad te gaan bekijken en te leeren kennen. Moeilijke arrestatie van vluchteling. Lange jacht door de Haagsche straten. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Dinsdag zag een re chercheur van den Centralen Opsporingsdienst op de Prinsegracht den 46-jarigen v. L. loopen, die aangehou den moest worden daar hij nog drie maanden gevan genisstraf te ondergaan had. Van L. zag zijnerzijds zijn tegestander ook en rende weg, in de richting van de Boekhorststraat. Plotse ling keerde hij op zijn schreden terug en versnelde zijn spurt, de Brouwersgracht op naar het Hoogezand. In de drukke straten verwekte het geval veel op schudding. De rechercheur loste ter waarschuwing eenige schoten uit zijn pistool. Van L. gaf het echter niet op, tartte den politieman daarentegen door hem toe te roepen: Schiet maar raak. Dat alles ging razend snel in zijn werk. Bij de Lange Beestenmarkt kwam motorpolitie er aan te pas en ook deze ging achter den vluchteling aan. In razend vlug tempo bereikte men via de Ha merstraat de Boekhorststraat, zooals gewoonlijk op dien tijd vol menschen. De politie'werd daardoor in haar tempo geremd en verloor den gezochte even uit het oog. Weldra vond ze hem echter terug in een ijssalon, waar hij moe en achteloos achterover leunende aan een ijsje stond te likken. De man werd aangehouden en is naar het hoofdbureau van politie overgebracht. (A.N.P.) Engelsche luchtaanvallen op ons land. Acht licht gewonden. 's-GRAVENHAGE, 24 'juni (A.N.P.) In den afgeloopen nacht kwamen hier en daar Britsche vliegtuigen in gering getal boven ons land en wier pen brisant- en brandbommen neer. De schade be perkte zich in hoofdzaak tot geringe terreinschade. Slechts werd in een plaats in het Oosten des lands een sporttribune licht beschadigd, waarbij een groot aantal naburige woonhuizen glasschade opliep en on geveer acht burgers licht door glassplinters ge wond werden. Opgravingen bij Zelhem. 2500 jaar oude begraafplaats blootgelegd. Dr. Bursch uit Lieden heeft bij Zelhem opgra vingen gedaan. Daarbij is in de buurt van de buurt schap Pottenbult een begraafplaats blootgelegd van 2500 jaar geleden. Het woord „Pottenbult" wijst er reeds op dat in dit heuvelachtige heideterrein, dat begroeid is met dennen en berken, voortdurend groote partijen scherven werden gevonden in den vorm van urnen, pijlen uit het steenen tijdperk en andere voorwerpen,welke vlak onder de heide liggen. Dit feit heeft tot het nadere onderzoek geleid. Het voor korten tijd opnemen van gasten. Regeling voor pensionbedrijven. 's-GRAVENHAGE, 25 Juni Het was aan pen sionbedrijven, in verband met de huidige omstan digheden, verboden gasten voor korteren termijn dan 5 dagen op te nemen. Met het oog op het te verwachten drukke toeristenbezoek, dat aan be paalde streken van ons land zal worden gebracht, zal in vele gevallen het aantal hotels en logemen ten ter plaatse niet toereikend zijn om in voldoen de mate te voorzien in de behoeften aan onderdak en voeding voor korten tijd. Daarom heeft de di recteur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf aan pensionbedrijven, gelegen in een aantal provincies en gemeenten, voor de maanden Juni t.m. September 1941 ontheffing verleend van het verbod logies te verstrekken te gen betaling aan gasten voor een korteren onafge broken tijdsduur dan van ten minste vijf da^jn. Aan deze pensionbedrijven is het dei'halve toege staan in dat tijdvak ook gasten voor korteren tijd dan vijf dagen op te nemen. De bedoelde provincies en gemeenten zijn: Provincies: Utrecht (met uilzondering van de gelijknamige gemeente), Gelderland en Overijsel. Gemeenten' Blaricum, Bussum, 's-Graveland, Hilversum. Huizen, Kortenhoef, Laren (N.H.) en Naarden. Bovendien wordt aan alle pensions in het ge heele land toestemming verleend tot het opnemen van week-endgasten. (A.N.P.) Duitsche eenheden diep in Sovjetstellingen binnengedrongen BERLIJN, 25 Juni (D.N.B.) Duitsch-Roe- meensche troepen hebben in hardnekkige ge vechten den taaien tegenstand van sterke Sov jet strijdkrachten gebroken, waarbij de bolsje wisten zware verliezen leden. In één enkele sector zijn Duitsche eenheden diep de Sovjet stellingen binnengedrongen en hebben daar 180 pantserwagens der bolsjewisten vernield. Het aantal aan het geheele front verwoeste vijandelijke gevechtswagens kon nog niet wor den opgemaakt. In het strijdgebied van een Duitsche aanvals groep aan liet Oostelijke front zijn, naar het D. N. B. voorts verneemt, op één dag na be trekkelijk korte gevechten, waarbij de bolsje wisten den strijd van kortbij aanboden, ver scheidene honderden gesneuvelden en verschei dene duizenden gevangen Sovjetsoldaten geteld. Verder meldt het D. N. B. dat Duitsche eenheden op 23 Juni, na door de vijandelijke grensstellingen te zijn heen gebroken, op een Sovjetdivisie gestuit zijn. Nog voor de Duitsche troepen zich goed en wel voor den strijd gereed konden maken, stortte de divisie onder het Duitsche vuur ineen en werd in de pan gehakt. In gereedheid staande Sovjet- pantserstrijdkrachten werden door het Duitsche luchtwapen uiteengedreven. De Duitsche verliezen bij deze gevechten waren buitengewoon gering. Formatie Sovjet-vliegtuigen vernield. BERLIJN, 24 Juni (D.NJ3.) Een formatie Sovjetgevechtsvliegtuigen is in den ochtend van 23 Juni bij een poging Oost-Pruisen binnen te vlie gen vernietigd. Duitsche jagers bonden den strijd aan met de Sovjet-Russische bombardementsmachi nes in het grensgebied en schoten in korten tijd twintig vijandelijke toestellen neer. Het eene vijan delijke bombardementsvliegtuig werd na het andere uit zijn formatie weggeschoten en stortte neer, ter wijl een deel der bemanningen trachtte met val schermen veilig neer te komen. Tot dusver zijn tien dooden geborgen en verscheidene gevangenen ge maakt. De Duitsche jagers eindigden den strijd zon der eigen verliezen. Demonstraties te Madrid tegen de Sovjet-Unie. Minister Suner spreekt betoogers toe. Dinsdagmiddag is in Madrid een groote be tooging gehouden door vele duizenden studenten en leden van de Falange met hun vlaggen en met groote transparanten, zoo meldt het DNB. De be toogers trokken tenslotte naar het partij secretariaat. Hier waren hooge persoonlijkheden, o.m. de minis ter van buitenlandsche zaken Serrano Suner aan wezig. Suner richtte tot de menigte een toespraak van den volgenden inhoud: „Kameraden. Dit is geen oogenblik voor veel woorden. De Falange velt op dit oogenblik haar vonnis. De Sovjet Unie is schuldig, de Sovjet Unie was schuldig aan onzen burgeroorlog. Kameraden. Weest thans indachtig aan de stem die u zal roepen. Weest bereid. Het verslaan van de Sovjet Unie is de dringende eisch van Europa" In den loop van den middag namen de betoo gingen in de Spaansche hoofdstad bijzonder indruk wekkende vormen aan. Voor de Britsche ambassade kwam een groote menschenmenigte bijeen, die uitdrukking gaf aan haar ongenoegen over de sa menzwering van Engeland met de Sovjets in kreten als „Weg met de Sovjet Unie", ..Weg met Engeland" „Gibraltar" en gejuich voor Duitschland, Finland. Roemenië cn Spanje. Van het gebouw der Britsche ambassade werden verscheidene vensterruiten ingeworpen. De menigte werd door de politie uiteengedreven. Britsche Rijksconfereiitie uitgesteld. NEW YORK. 25 Juni (D.N.B.) Volgens een bericht van een Amerikaansch agentschap uit Londen heeft de Britsche regeering besloten de oorlogsconferentie van het Britsche Rijk, die eind Juli zou worden gehouden, voor onbepaalden tijd uit te stellen. Dit uitstel, aldus het bericht, is nooaig. doordat de eerste ministers der dominions niet tijdig te Londen konden zijn. Ainerikaansche burgers mogen Italië zonder speciale vergunning niet verlaten. Italiaansche tegenmaatregel. Uit Rome, 24 Juni: Officieel wordt medegedeeld: Wegens den door de Amerikaansche regeering getrof fen maatregel, volgens welken het Italiaanschen bur gers verboden is zonder speciale vergunning der autoriteiten het gebied %fan de Ver. Staten te verla ten, heeft de Italiaansche regeering eenzelfden maat regel voor de Amerikaansche burgers getroffen die in Italië, in de onder Italiaansche controle staande of de door de Italiaansche troepen bezette gebieden wonen. (D.N.B.) IN HOOGER BF.ROEP WEER TOT 10 JAAR VEROORDEELD. AMSTERDAM, 25 Juni Het gerechtshof te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een boerenarbeider die terecht had gestaan wegens poging tot doodslag en tegen wien de procureur- generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank te Haarlem, n.l. tien jaar gevangenisstraf het geëischt. Conform deze eisch veroordeelde het Hof den man tot tien jaar gevangenisstraf. Verdachte had een vrouw te Zaandam, die hij sinds jaren met zijn ongewenschte attenties vervolgde, met een mes aangevallen en gewond. Dit was de derde maal, dat hij een moordaanslag op de vrouw pleegde. (A.N.P.) ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gehouden in de Groote- of St.Bavokerk te Haarlem op Donderdag 26 Juni 1941, des namiddags van 3-4 uur door den heer George Robert. Het programma bevat uitsluitend de volgende werken van J. S. Bach: 1. Preludium en Fuga G gr. t. (Peters Bd. IV) 2. Herr Gott! Dich loben wir (per omnes versus) 3. Kleines harmonisches Labyrinth 4. Fantasia c kl. t. 5. a. Jesu, meine Freude. b. O Mensch, bewetn' dein' Siinde gross. 6. Tripelfuga Es gr. t. (Peters Bd. III). EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING Universiteit van Amsterdam. Geslaagd voor doet. ex. Ned. taal en letterkunde, cum laude, mej. J. M. Hulshof f; voor doet. ex Fransche taal en letterk. W. J. Schuyt, voor cand.-ex. Fransche taal en let terk. mej. J. B. Heukels. en voor cand.-ex. rechten mej. E. Schamhart en R. Kuitert, M. J. Koolhaas, J. H. Ottevanger en L. de Vries. AKTE L O R.K. Kweekschool „De Voorzienigheid" te Amster dam. Geslaagd mej. K. J. Vosse, Halfweg. LICHAMELIJKE OEFENING L.O. Geslaagd de heer B. Gehling, te Heemstede. HANDENARBEID Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) Haar lem, 24 Juni. Geëxamineerd 5 candidaten. Geslaagd de heeren G. Bos, H. E. Dees, F. C. Derks en H Henstra. VOORBEREIDEND ONDERWIJS 1 s-Gravenhage zijn geslaagd voor onderwijze res akte A: de dames J. C. van Toelvoorden te Blge- mendaal, M. T. v. d. Schans te Aerdenhout, C. E. d-Schp°t te Haarlem, C, Boot te Bloemendaal, E. H. Beverwijk, A. J. van Logchem en L. W. Mentz, allen te Haarlem, W. S. Zoete te Heemstede. Voor akte B (hoofdakte): W M. v. d. Linde te Be verwijk en M. Belle te Haarlem Kcttinghandelaar gesnapt. 300 banden in beslag genomen. Het is de gemeentepolitie van Haarlemmermeer gelukt den frauduleuzen handel in rijwielbanden die door den rijwielhandelaar, W. K. in samen werking met enkele arbeiders uit Nieuw-Vennep gedreven werd stop te zetten. Terwijl de rijwielhandelaar tezamen met een arbeider D. bezig was ingepakte rollen rijwielban den van de woning van K. naar die van D. te ver sjouwen. passeerde hier een vroege wandelaar, wien het geheimzinnige gedoe opviel. Hij bracht de politie op de hoogte Onmiddel lijk stelde zij zich verdekt op. Het geluk was met ha»v want de handelaren waren nog druk bezig. Hoewel reed? lang vermoed werd. dat door K. frauduleus banden werden verkocht, was het tot nop toe niet <?elukt. hem daarop te betrappen. Toen de politie nu evenwel meende dat de geheele vracht was afgeleverd, werd een inval gedaan in de opslagplaats, de woning van D. Aan het licht kwam dat in een ander perceel ook banden waren opgeslagen. Niet minder dan drie honderd rijwielbanden zijn in beslag genomen. K. is een verhoor afgenomen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De doodgeschoten arrestant. Verdachte vrijgesproken. 's-GRAVENHAGE. 25 Juni Het Haagsche ge rechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak 'ogen den 47-jarigen agent van politie L. B.Jfi Rotter dam. wien ten laste was gelegd, dat hij op 17 Mei 1940 te Rotterdam hoogst ondoordacht, roekeloos, licht vaardig en onvoorzichtig één of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool In de richting van den arrestant F. J. Farlnaux, ten gevolge waarvan deze spoedig is overleden. De rechtbank te Rotterdam ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging o.m. op grond van de schiet- voorschriften voor poütte-ambtenaren. De officier van justitie had een maand hechte nis geëischt en was in hooger beroep gekomen, waarna de procureur-gene raal vier maanden gevangenisstraf eisehte. Het hof heeft het aan den verdachte ten laste ge legde (dood door schuld) niet bewezen geacht en hem vrijgesproken. (A.N.P.) Het Hof vond geen aanleiding te twijfelen aan de verklaringen van den verdachte, dat hij op de beenen van den arrestant gemikt had Niet bewezen achtte het Hof dat de kogel, die den arrestant doodelijk trof. van den politieman afkomstig is geweest. Zelfs al zou dit wel vaststaan dan nog zou geen veroordeeling kunnen volgen omdat de agent den plicht had. den ar restant onder alle omstandigheden zijn bevelen te doen opvolgen. HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1