0% O AGENDA ZATERDAG 28 JUNI A.S. NATION A Air' SOCIALISMS BOLSJEWISME Draait U ieder bonnetje 0111 voor U bet uitgeeft! y VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS Gezonde banden. Eigenaardigheden VRIJD AG 27 JUNI 1941 HSARLE M'S DAGBLAD 3 Twee clandestiene slagerijen te Bussiim ontdekt. BUSSUM, 26 Juni. Nauwelijks heeft een inge zetene van Bussum 8 maanden gevangenisstraf tegen zich hooren eischen wegens het frauduleus slachten of de politie ontdekte weer twee clan destiene slagerijen. Dc politie werd hierbij ge holpen door een niet onaardig toeval. In Naarden hield zij een slagersknecht aan uit Bussum die in een mandje wat ongekeurd kalfsvleesch vervoerde. De knecht legde een verklaring af en werd aan de Bussumsche politie overgegeven. Daar bleek dat een groot deel van den verkoop te Bussum was geschied. De knecht gaf als adres, waar het vleesch v'andaan kwam een woning aan den Plag- genweg te Bussum op en de politie onderzocht hierop de betreffende woning. Daar bleek men van niets te weten, men kende zelfs den knecht niet. Het bleek echter een dubbel perceel te zijn en vermoedende, dat de aangehouden knecht zich in het nummer vergist had, stelde de politie een on derzoek in in het naastliggende perceel. Hoewel men ook hier den knecht niet kende en niets met hem uitstaande had, had men echter juist fraudu leus een kalf geslacht, zoodat deze bewoner het slachtoffer van de vergissing werd en proces-ver baal kreeg wegens frauduleus slachten, terwijl het vleesch in beslag werd genomen. De politie ondervroeg den knecht nog eens en nu bleek, dat hij een woonhuis aan den Gooiberg een straat verder dan den Plaggenweg bedoeld had. De politie trof ook hier de sporen van frauduleuze slacht aan. Het vleesch was bijna geheel verkocht maar kon voor een groot gedeelte bij de koopers worden achterhaald. Ook tegen den bewoner van den Gooiberg werd proces-verbaal opgemaakt. De huid en andere over blijfselen had de man naar 's-Gravenland vervoerd, waar zij nu in beslag genomen zijn. (ANP) JAARVERGADERING GRAFISCHE GEZONDHEIDSVEREENIGING. Door de Vereeniging tot Bevordering der Gezond heid in de Grafische Vakken werd Donderdag in restaurant Munnik aan de Groote Markt te Haar lem de jaarvergadering gehouden. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer M. H. Grégoire, met een woord van welkom; hij gaf een overzicht van de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, waaraan enkele beschouwingen voor het nieuwe organisatiejaar werden toegevoegd. Het ledental is zeer gunstig beïnvloed door de fusie van enkele vakvercenigingen. die eerst een zelfstandig tuberculosefonds beheerden. Er zijn nu 600 leden. De plannen, om te komen tot den bouw van een nieuw sanatorium voor de vereeniging te Eerbeek, zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Hierna werden de jaarverslagen van den secre taris en den penningmeester aan de leden ter goed keuring voorgelegd. Die werden met algemeene stemmen goedgekeurd, onder dankzegging van de vergadering. De commissie voor het nazien der boeken en bescheiden adviseerde den penningmeester te déchargeeren, hetgeen geschiedde. De heer Claudius Jr. werd als bestuurslid geko zen. De secretaris van het Centraal Bestuur, de heer A. G. A. Starre, hield een inleiding over „Propa ganda in dezen tijd". Hij wees op het groote ge vaar, dat in dezen tijd aanwezig is voor de zwak ken. Met cijfers toonde hij aan. dat het werk der organisatie in de komende periode zeer omvangrijk zal zijn. Vele grafische arbeiders zijn nog niet in deze vereeniging georganiseerd. In Haarlem werken in de verschillende bedrijven pl.m. 1600 typografen, die deel kunnen uitmaken van deze vereeniging; 600 zijn reeds toegetreden, maar het is noodzakelijk dat, wil men het werk in de toekomst blijven ver richten, zooals men dit tot nu toe gewend was, dan behoort er uitbreiding te komen van het leden tal, vooral omdat eenige baten, waarop men voor heen kon rekenen, nu vervallen zijn. Met een opwekking om dc propaganda flink ter hand te nemen, eindigde spr. zijn betoog. PERSONALIA. Benoemd is tot lid van het Staforkest van den Ned. Arbeidsdienst in Den Haag als violoncellist de heer Joop Koopman te Haarlem. Pag 1. VEILINGEN TE HAARLEM. De uitslag van de Donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden veilingen is: No. 1. Hecrenhuis, Hcemsleedsche Dreef 41 te Heemstede. Kooper D. H. Granncman voor f 12.600. N.os. 24 Drie huizen Semarangstraat. 10, 12 en 14 te Haarlem-Noord. Kooper P. A. M. Hoogeveen voor f 11.930. No. 5. Huis Ripperdapark 11 te Haardem. Kooper P. A. M. Hoogeveen voor f 6035. No. 6. Villa Bloemendaalsche straatweg 188 Over- veenJ Kooper G. J. J. M. Eldering qq. voor f 20.250. No. 7. Gronden bestemd voor bouwterrein nabij den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, grenzende aan de Rijnstraat. Groot 1745.8 M2. Hoogste bod J. Bron- gers c.s. voor f 16500. De afslag heeft op 10 Juli plaats. No. 8. Huis Scheepersstraat 47 te Haarlem. Kooper J. P. van Velsen voor f 3000. KERKCONCERT VAN ZANG EN VRIENDSCHAP OP 21 JULI A.S. Uit het orgaan van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem blijkt, dat op 21 Juli a.s. een kerkconcert gegeven zal worden in de Groote Kerk te Haarlem. Uitgevoerd zullen worden Passa- caglia van J. S. Bach, werken van Frangois Couperin en variaties op vier thema's door den organist Albert de Klerk. Het koor zingt werken van Palestrina, Lotti, Hassler, Pitoni, Handel en anderen. Ook het motet Ecce quomodo moritur justus, staat ander maal op het programma. ROOK6RS SPR6K6RS Verfriïcl» U- ZANG6RS Eén Hein tabletje zuivert Uw adem en veqaagt de geur van tabak of alcohol binnen één minuut (Adv. Ingez Med.) Heden: VRIJDAG 27 JUNI. Groote Kerk: Bach's Hohe Messe door de C.O.V., 7.30 uur. Luxor Theater: „Een zonderlinge gast", 2.30, 6.30 •n 8.45 uur. Palace: „Jacht zonder genade", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: ..De geprolongeerde echtge noot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Het dolende hart", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 28 JUNI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378 Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. S AVONDS OM NEGEN UUR VOOR DE -OVER DEN EINDSTRIJD T.USSCHEN HET EN HET (Adv. Ingez. Med.) Alleen ongezouten boter. Een toelichting. Uit een advertentie in ons nummer van gisteren heeft men kunnen lezen, dat met ingang van heden de boter, behoorende tot de le en 2c prijsklasse uitslui tend mag worden gemaakt zonder toevoeging van zout. Dit is, naar wij vernemen; gevolg" van het feit, dat in dezen tijd meer boter wordt gefabriceerd dan er verbruikt wordt. Het overschot gaat naar de koelhuizen en wordt daar bewaard gedeeltelijk voor latere binnenlandsche behoefte, gedeeltelijk voor exportdoeleinden. Het blijkt nu gewenscht, deze boter ongezouten op te slaan. Nu zullen er boterhandelaars zijn, die voorloopig nog wel gezouten boter kunnen leveren, nl. zij, die in het koelhuis nog voorraad hebben. Deze boter mag nog worden verkocht. Zij, die geen of weinig voor raad hebben zullen echter spoedig aan de ongezouten boter toe zijn. Nu zit er in boter eigenlijk maar heel weinig zout, niet meer den 1 procent. Op 1 K.G. boter is dat dus niet meer dan 10 gram, het gewicht .van een brief. Kosten brengt het zouten van boter dus practisch niet mede, maar wel schijnt het een moeilijk werkje te zijn, boter, dié „uitgekneed" is, daarna nog eens te zou ten. Onze zegsman, de directeur van een der Haar- lemsche melkinrichtingen, gaf daarom den raad, na het besmeren van den boterham wal zoul naar smaak over de boter te strooien, zooals men dat bijvoorbeeld ook doet, als de aardappelen wat flauw zijn uitge vallen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het verbroeden van gedeelten van den buitenduinregel langs de Noordzeekust onder Cal- lantsoog. Het laagst werd ingeschreven door P. Daal- der's Aannemingsmaatschappij te Alkmaar voor f 31.800. KERKCONCERT BROEDERGEMEENTE. Maandagavond 30 Juni zal ten bate van de Evang. Broedergemeente in haar kerkgebouw, Parklaan 34 te Haarlem, een concert worden gegeven door het koor der Broedergemeente en het Vrijzinnig Luth. Dameskoor onder leiding van Bets Nederkoorn. Medewerking wordt voorts verleend door Onne v. d. Klashorst cello en Bets Nederkoorn, orgeL EEN WIEL OP HOL! Donderdagmiddag één uur is op den Zijlweg bij den Zijlsingel te Haarlem het linkerwiel van een achter autobus gekoppeld generator-wagentje geloopen. Het rolde in de etalagekast van een wijnhandel in de nabijheid en verbrijzelde een ruit, twee glasplaten en een leege flesch. Prof. dr. H. Pfitzncr tijdens dc ..gen1-rale" met het symphonie-orkest van den Xcderlandschen Omroep voor de uitvoering in het kader van het Pfitzner- feest in het Kurhaus te Scheveningen. (Pax-Hollaud) Verbouw van koolzaad ter onder vanging van het vettekort. Manifest van liet Ncdcriandschc Arbeidsfront. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. Dc persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front richt het vol gende manifest tot de boeren van Nederland: .JDeze week vestigt de actie „Nederland voedt zichzelf" in het kader van den productieslag 1941 onze aandacht op het vetvraagstuk. Ons land. evenals Europa in het algemeen, heeft groote behoefte aan vetten. De vetproductie dient dus tot het uiterste te worden opgevoerd, teneinde het steeds nijpender worden van het vettekort te voorkomen. Koeien en varkens leveren vet. We zouden de teelt hiervan dus uit kunnen breiden, maareconomischer is het natuurlijk alleen wanneer het om vet en niet om vet-en-vleesch gaat den verbouw van oliehoudende zaden te vergrooten. Met dezen verbouw is immers een veel grootere vetopbrengst per HA te verkrijgen, dan met rundvee of varkens. Vooral het koolzaad is uiterst geschikt, omdat het de grootste vetopbrengst per HA geeft, achtmaal zooveel zelfs als melkvee. De kapitalistische wereld, de wereld, die meer aan het geld dan aan lands- en volksbelang dacht, drukte het koolzaad jarenlang in een hoekje. De beteelde oppervlakte na 1900 bedroeg slechts 2 a 3000 HA. In den tijd, dat ook Nederlandsche bodemexploitatie nog niet zoozeer op het buitenland was ingesteld, was dit getal veel hooger. Gemiddeld werd jaarlijks ruim 23.000 HA met koolzaad beteeld. Zoo moet het ook nu weer worden. Onze vader- landsche boeren moeten weten dat het er nu om gaat een sterk volk te toonen, dat zichzelf wil en kan helpen, eensgezind is en het volksbelang boven de belangen van het eigen ik stelt. Het manifest besluit: boeren van Nederland: uw volk vraagt om méér vet. Geeft hieraan gehoor door den koolzaadverbouw met kracht ter hand te nemen en juist zooals uw grootvader deed. om Nederland weer een opbrengst van om en nabij de 23.000 HA per jaar bebouwd koolzaadland te leveren. De bevoegde instanties trachten voor koolzaad een goeden prijs vastgesteld te krijgen en voor kool zaadverbouwers bovendien een behoorlijke gift extra kunstmest beschikbaar te stellen. Hoe koolzaad het voordeeligst en meest produc tief geteeld wordt, staat uitvoerig in het bericht van de commissie Posthuma van deze week, dat in de vakbladen is opgenomen. Schenkt er aandacht aan. De tijd om den grond door scheuring, bemes ting of anderszins voor deze teelt goed te maken is er nu. Nederlandsche boeren, begrijpt in deze uw taak en roeping, zorgt ook voor de vetvoorziening van eigen volk. Biedt aan het dreigende vettekort het hoofd. U kunt het. Het is uw plicht uw eigen volk zooveel als eenigszins kan te voeden uit eigen bodem. (ANP) NED. VER. VAN REINIGINGSDIRECTEUREN Tot penningmeester van de Ned.'Ver. van Rei nigingsdirecteuren is gekozen de heer A. van Driel te Haarlem. Deze vacature was ontstaan door het overlijden van den heer Verzij lbergh te Velsen. „JOURNALISTEN" VEROORDEELD. 's-GRAVENHAGE, 26 Juni (A.N.P.) Naar aan leiding van het bericht van de veroordeeling door het Duitsche Landgerecht van twee personen, die zich ten tijde van het plegen van de ten laste ge legde feiten „journalist" konden noemen, deelt het Verbond van Nederlandsche journalisten mede, dat deze personen, de 33-jarige W. R. te Castricum, en de 46-jarige H. van de W. te 's-Gravenhage, geen lid zijn van dit Verbond en zich thans, na het in werking treden van het journalistenbesluit, dus ;een journalist meer mogen noemen. BEGRAFENIS Mr. P. VAN REGTEREN ALTENA. ©nder groote belangstelling is Donderdagmiddag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gra- venhagc ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. P. van Regteren Altena, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Op de begraaf plaats waren o.m. aanwezig vele raadsheeren en oud-raadsheeren in den Hoogen Raad, de advoca ten-generaal, mr. C. W. Thöne, voorzitter, en mr. A. C M. T. Ruys, ondervoorzitter van de Tarief- commissie, verschillende leden van de Tariefcom missie, vele leden van de zittende en staande ma gistratuur, jhr. mr. A. K. C. de Brauw, wd.-deken der Orde van advocaten en vele anderen. In den stoet kwamen o.m. mede prof. mr. J. Kosters, fun geerend voorzitter van den Hoogen Raad, mr. W. J. Berger, procureur-generaal en mr. A. B. Somer, griffier van den Hoogen Raad. Prof. Kosters bracht namens den Hoogen Raad en den griffier een laatsten groet aan den over ledene en herdacht zijn voortreffelijken arbeid in den Raad van beroep voor belastingzaken. In hem verliest de Hooge Raad een onwaardeerbaar mede werker. Namens het parket sloot mr. Berger zich hier bij aan. Voorts spraken nog de heer Kirberger namens commissarissen en directie van de Nationale Hypo theekbank. mr. Thöne namens de Tariefcommissie en eenige familieleden. Aan de groeve dankte een zoon voor de belang stelling. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co., N.V. Amsterdam). Uitgesproken: 25 Juni: Harm Franke, loodgieter, wonende te Kampen aan de Okmastraat 19. R.C. Mr. A. J. M. van Heyst. Cur. Mr. S. R. Perrin, Kampen, Boeder- weg 11 25 Juni. A. Barten, tegelhandelaar, Amersfoort, R.C. Mr. J. J. Plugge, Cur. Mr. W. J. B. Versfeit, Amersfoort. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof te Den Haag: 6 Juni. L. S. Cohen, commissionair in effecten, wonende aan de 's Gravendijkwal 26a Rotterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 19 Juni. Sjoerd Dupon. pluimveehouder. Bergum. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. RADIO-REDE IR. MDSSERT. Het A.N.P. deelt mede dat Ir. Mussert. leider der N.S.B. Zaterdagavond van 21 uur tot 21.30 een radio rede zal houden over den zender Hilversum I. JCoct Tlieuws De bliksem is geslagen -in de boerderij van den landbouwer J. Vrugteneel te Nijverdal. De boer derij brandde geheel uit; alleen het vee kan worden gered. De vrouw van V. werd bewusteloos gesla gen. Mej. C. te Oostwold, die naar Groningen was geweest en in Winschoten in de bus zou stappen, werd plotseling tengevolge van de warmte onwel en was eenige oogenblikken later overleden. Te Ekamp was de tachtigjarige E. Z. op het land van zijn zoon aan het werk. Hij werd door de warmte bevangen en overleed kort daarop. De 63-jarige organist van der W. is bij het ne men van een bad in de Waal bij Druten verdronken. In het Schiekanaal is de 19-jarige van N. uit Schiedam verdronken. De 25-jarige timmerman M. Hengelen is te Horn bij Roermond door den bliksem getroffen en ge dood. De 21-jarige J. van Kerkhof f is bij het zwem men in den IJsel nabij Deventer verdronken. De 17-jarige P. uit Soest is in de zweminrich ting „Baarn" verdronken. Iffl Kfi Iff 1 l?'J Iff 1 Iffi /- Want U moet liet allerbeste op Uw bonnen koopen. Dus op bon No. 55 2 pakjes Van Houten s puddingpoeder. Kwaliteit en samenstelling zijn zoo. dat iedere pudding onverschillig we lken smaak U kiest - eeu aangfename verrassing is, zelfs voor den meest verwenden fijnproever. Serveert U eens zoon Van Houten's pudding en U zult er zeer te? vreden mee zijn. amandeltjes, vruchten 17K» ets sinaasappel, citroen, caramel, frambozen 15 ets chocolade, vanille 12J.S ets Bon 55 voor 2 pakjes JiMBSSUiM (Adv. Ingez. Med.) Niet om nou iets nieuws te zeggen .Wil ik nog eens nadruk leggen. Dat gij toch uw rijwiel spaart, Dit slechts kan u garandeeren, Dat gij rustig blijft verkeeren Op uw stalen ros te paard. Ik zal ditmaal niet gewagen Van 't gevaar van zwijntjesjagen Noch bezweren: pomp op tijd; Niet te sterk gerem ontraden Hoezeer dit uw band zal schaden, Die dan al te spoedig slijt! Manr dit wou ik zeggen vrienden, Hoe uw fiets het ook verdiende, Dat z'in 't zonnetje wordt gezet: Dit moet u vooral vermijden In de heete zomertijden, Spaar uw banden zij uw wet. Wie zijn band te dikwijls zonde. Helpt (da's zonde) hem te gronde 'k Waarschuw u op goeden grond, Als de zon fel staat te branden Maakt zij de ge.,zonde" banden Weer heel spoedig ongezond. Als uw stalen ros, het brave Flink voor u heeft moeten draven In den feilen zonneschijn, Laat zijn rust dan, net als mcnschcn Zich het na een krachttoer wcnschen In den koelen schaduw zijn. "Spierpij" zenuwpijn? Neem direct een "AKKERTJE" 1 Een beter en vlugger middel is er met, want pijn en oorzaak verdwijnen I "AKKERÏÏQ (Adv. Ingez. Med.) GEZAGVOERDERS BIJ DE BINNENVAART SLUITEN ZICH AAN BIJ N.V.V. De N.V.V. persdienst meldt: Nadat reeds eenige maanden geleden de vereeniging van opzichthou dend personeel in de havenbedrijven zich bij den Centralen Bond van transportarbeiders aangesloten had, hebben thans ook de besprekingen met de Vereeniging van gezagvoerders bij de binnenvaart tot overeenstemming geleid en heeft deze groep zich bij den bond aangesloten. Hierdoor is het N.V.V. weer een stap verder op den weg, die zal leiden naar de eenheids organisatie in de binnenvaart. in Haarlem en omgeving, De dijk en het brugje De dijk en het brugje. (Foto De Haas) Zooveel duizend jaar geleden kwamen de men- schen in hun woning door bij een paal op te klim men en een paar tientallen jaren geleden kon het in Amsterdam wel gebeuren, dat men bij iemand op visite kwam. maar dan eerst een trap moest af dalen om in zijn kelderwoning te geraken. Er zijn meer vreemdsoortige entrées en een daarvan ziet ge hier op dit plaatje. Men komt hier niet langs een trap naar binnen, nog veel minder bij een paal langs, maar over de brug. We zijn hier in Spaarndam en het stukje weg, waarop de zon zoo heerlijk brandt is een gedeelte van den dijk, die immers den hoofdverkeersweg van dit polderdorp vormt. Langs dien dijk staan huizen en wie in die huizen wil komen daalt bij den dijk langs, steekt het straatje over en komt dan wel verder. Alles heel gewoon en heel gemakkelijk voor menschcn, die vast ter been een dijk kunnen beklimmen en een dijk kun nen afdalen. Ja, maar nu staat er tusschen die huizen een, wat we wel eens „heilig huisje" noemen, een ge legenheid, waar men een kleine verheuging op den goeden afloop van zijn wcreldsche zaken pleegt te verschalken cn dat wil iemand wel eens in de beenen schieter, cn danja, dan is zoo'n dijk een leelijke sta-in-dcn-weg, waar men maar moeizaam tegenop komt met groote risico er een paar keer als oen tonnetje weer af te rollen. In dezen gedaehtengang kwam dc eigenaar van bedoeld perceel op een denkbeeld, dat zijn vernuft eer aandoet. Hij ontwierp het plan voor een solide brug-constructie van zijn huisdeur naar den dijk- kruin en een voortvarend timmerman werkte de plannen uit. Of het met Rijnland nog vieren en vijven heeft gegeven is ons onbekend, maar het eind was. dat men sindsdien onbezwaard den korten weg van den dijk naar de toonbank v.v. kan be treden. Men moet er maar op komen. Een zeiler in den dop. oorloopig is dc wijde plas nog slechts de vijver van het Van Heutz-monument te Amsterdam. (Pax-Holland) WINKELDIEFSTALLEN TE HAARLEM. Donderdagmiddag ontdekte het personeel van een modemagazijn te Haarlem, dat een juffrouw in de paskamer een japon in haar tasch had gestopt. Zij werd naar het politiebureau gebracht, waar zij den diefstal bekende. Nadat tegen haar proces-verbaal was opgemaakt, werd zij weer op vrije voeten gesteld. Een meisje van veertien jaar werd Donderdag middag in een warenhuis te Haarlem op heeterdaad betrapt toen zij zich een blouse toeeigende. Ook deze dievegge werd naar het politiebureau gebracht. Zij bekende niet alleen dezen diefstal, maar ook dat zij Maandag nog een soortgelijke blouse had ontvreemd. Zij kreeg een proces-verbaal en werd toen in vrijheid gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5