SANATOGEN De betooging in den Haag. Befooging tegen het Bolsjewisme. (jilt de Omstxekea^j M A X N D A" 'G 30 JUNI 104f (Vervolg van pag. 1) Spreker herinnerde verder aan de woorden van den rijkscommissaris op de belooging van Vrijdag j.l. ie Amsterdam, waar deze o.a. zeide: Op dit oogenblik van wereld-historische beteekenis roepen wij alle nationaal-socialisten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. In zonderheid richt ik dezen oproep tot onze nationaal-socialistische medestanders in Nederland, opdat ook zij zich be schikbaar stellen voor de organisatie van het Euro- peesche gebied. Zij treden mede aan voor het wel zijn van hun eigen volk, als zij hun economische er varing en hun discipline beschikbaar stellen voor de exploitatie van de economische mogelijkheden en de beveiliging van de orde. En vervolgens heeft de rijkscommissaris daar gezegd: „Ik zelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal-socialistische re organisatie ook in Nederland, die thans, nu de be slissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeën die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden en vooral die, welke eens tot helpers van het Marxisme zijn geworden of zich de hulp van het Marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrij maken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijk gerechtigdheid en met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats in nemen en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand bevorderen, als het zich van den binnengedrongen Joodschen, kapitalistischen, ten deele reeds nihillis- tischen en bolsjewistischcn, maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang bevrijdt en indien gij nationaal-socialisten, geloovig en vol vertrouwen op de Voorzienigheid en haar bestuur de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds een maal uw geestelijke en volksche geaardheid in den strijd deden handhaven". Wij nationaal-socialisten, zoo ging de heer Schmidt verder, zijn opgevoed in liefde voor Führer en vaderland. Wij erkennenij alleen den adel van den arbeid. Tot de Nederlandsche kameraden zeide spreker: houdt het oranje-blanje-bleu van uw oude Prince- vlag in eere en zorgt ervoor, dat het niet door Mar xisme en bolsjewisme wordt bezoedeld. Wij, Duitsche kameraden, zijn trotsch op onzen leider en wij wisten reeds 20 jaar geleden, waar voor hij ons eenmaal zou oproepen. Wij zijn dank baar, dat hij ons thans daarvoor geroepen heeft en dat wij dezen grooten tijd mogen beleven. Onze Duitsche moeders hebben in den Wereld oorlog haar offers gebracht, want twee millioen harer mannen en zonen zijn in dien strijd geble ven, tien millioen werden er gewond. Doch dank zij den Führer Adolf Hitler is ons volk uiteindelijk sterker dan ooit uit dien strijd naar boven gekomen. Thans roept de groole moeder Germania ons op" om het bolsjewisme uit Eurpoa te helpen verdrij ven. Dat heeft Adolf Titler reeds in „Mein Kampf" voorzien. Thans zijn onze geest en ons gebed bij onze soldaten, die in de sterkste weermacht op aarde strijden en die hun taak niet zouden kunnen vol brengen, indien zij Gods zege,n niet hadden. Zoo treden wij onder aanvoering van onzen Führer in vol vertrouwen aan om den bolsjewis tischcn duivel ie vernietigen en het naiionaal-socia- lisme in Europa te doen doordringen tot allen. Spreker eindigde zijn gloedvolle, met gespannen aandacht door de duizenden toehoorders gevolgde rede met een: „voor Adolf Hitler, Sieg Heil". REDE VAN GEELKERKEN. Hierna trad de heer C. van Geelkerken, pl.v. leider der N.S.B. en hoofdstormer van den Nationalen Jeugdstorm naar voren. Ook deze spreker deed in geestdriftige woorden uitkomen, dat het thans om de eindafrekening gaat en dat het Nederlandsche volk nu moet kiezen tus- schen.nationaal-socialisme of bolsjewistisme. Teg'eover den vervloekten oproep der communis tische internationale „proletariërs aller landen, ver- eenigt u", stellen wij onze leuze: „Volk sluit u aan een". Het bolsjewisme of communisme is de consequentie van een marxietischen klassenstrijd, die het volk uiteenscheurt. Toch schreef in 1935 „De Standaard", het blad van Colijn, dat van de twee stelsels, natio- naal-socialisme en communisme, dit laatste hem nog het liefste ware. Wie er thans nog zoo over denkt vare daarmee naar de hel. Wij, nationaal-socialisten, als volk van Germaanschen bloede, hebben onze keuze reeds lang gedaan. Wij staan in trouw en verbondenheid aan de zijde van den Germaan schen Führer (algemeene toejuichingen). Spr. zeide dat de nationaal-socialistische vrouwen organisatie van Maandag a.s. af een inzameling zal houden onder de vrouwen van Nederland ten voor- deele van het Duitsche Roode Kruis (luid applaus). In het vervolg van zijn rede gaf de heer van Geelkerken de verzekering, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten liever met de Duitsche kame raden ten onder zouden gaan dan dat zij levend in handen van de Engelsche machthebbers zouden komen. (Herhaald hou zee-geroep). Ook uit de concentratiekampen, die een uit vinding van de Engelschen uit den Boerenoorlog zijn hebben nationaal-socialisten doen hooren, dat zij geestelijk ongebroken zijn gebleven. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat thans ein delijk de oogen van de meerderheid van het Ne derlandsche volk open zullen gaan en dat de beste tradities van ons volk naar voren zullen komen. Als volk kunnen wij thans niet wegkruipen. De nationaal-socialisten weten en begrijpen dat. Zij zullen offeren waar zij kunnen om de overwin ning voor het nationaal-socialistische Germaansche rijk te helpen verzekeren. Spr. eindigde: „Met Mussert Hpu Zee". Plechtig deed het muziekkorps van den Duitschen Arbeidsdienst hierna „Mijn schilt ende betrouen" over het plein weellinken. Allen brachten hierbij den nationaal-socialistischen groet. Tenslotte werden het Deutschlandlied en het Horst-Wessellied met eenzelfde plechtigheid en eerbetoon ten gehoore gebracht. H XX R L E M'S DAGBCAD De Stads-Evangelisatie te Haarlem. Herdenking, van het 10-jarig bestaan van het eigen gebouw. Het zal Woensdag 2 Juli 10 jaar geleden zijn dat «de Stads-Evanglisatie te Haarlem een eigen gebouw kreeg in de Lange Heerenstraat. Ds. C. J. van Paassen opende dat gebouw met een rede over Math. 11 vers 28 en 29. A.s. Woensdag 2 Juli 1941 hoopt Ds. J. G. Hoe kendijk, Evang. Predikant te Bussum, te spreken met als onderwerp: Eben Haëzer. Deze samenkomsten worden gehouden 's middags 3 uur en 's avonds 8 uur in gebouw Lange Heeren straat 6. SANTPOORT HET EERSTE ZOMERCONCERT. Woensdag a.s. vindt in het Rijkenspark het eerste van een reeks concerten plaats, welke dezen zomer In de muzieknls zullen worden gegeven. Op dit eerste concert zullen zich laten hooren het mannenkoor „Orphcus" en „Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet", beide onder leiding van Henk Arisz Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1. Hymne la nuit. Rïllé (koor). 2. In Epiphania Domini. Neuman (koor) 3. Salvé Rcgina. Schubert (kwartet). 4. Tola Pulchra Est. Ph. Loots (kwartet). 5. Maricnbildnis. Kampf (koor). 6. Onze Duinen. Ph. Loots (koor). 7. O, bone Jesu. Ingeëri (kwartet). 8. Oud bruiloftslied. Dlepenbrock (kwartet). 9. Grabgesang. Schubert (koor). 10. Venl Créator Spiritus. Oiepenbrock (koor) 11 Ave Verum Orlando di Lasso (kwartet). 12 De Profundus. Von Glück (kwartel). 13. Marcia Funèbre. Boedijn (koor). Verjaag die slapte van Uw i zenuwen met SANATOGEN „Tegenwoordig heb ik weer dat pret tige gevoel van onvermoeibaarheid, en zcnuwsloornissen, die schadelijk op den bloedsomloop werken, zijn sedert het gebruik van Sanatogcn uitgebleven", schrijft een bekend kansel redenaar uit N. Holland. Meer dan 25.000 doktoren spreken eveneens hun lof uit over Sanatogcn en bevelen het aan als middel ter versterking van Uw zenuwen. Het zenuwsterkende voedsel (Adv. Ingez. Med.) Zaterdagavond heeft op het terrein voor het Pa viljoen in Den Hout te Haarlem een betooging plaats gehad, die georganiseerd was door de N. S. D.A.P. en de N.S.B. Er was veel belangstelling, zoowel van de zijde der autoriteiten als van het publiek. Van autori taire zijde waren aanwezig de Beauftragte des Reiehskommissars in de provincie Noord-Holland, Oberdienstleiter M. Seidel. luitenant Bolt, de Wehr- machts- en Stadtkommandant Hautpman Flöhl, de Regeeringscommissaris voor Haarlem de heer S. L. A. Plekker. de heer M. Gerisch. Ortsgruppeleiter van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. te Haarlem, Pressedezernent Tretow, de districtsleider van Dis trict 14 der N.S.B., de neer A. H van der Horst, wethouder Dr. Ch. A. Götte, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau W. M. H. Nienhuïs Ruys. Leden van de N.S.B. en N.S.D.A.P. waren in eenige optochten naar het terrein getrokken. Hier stelden zich ook eenige afdeelingen van den Duit schen Arbeidsdienst en van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. op. De muziekkorpsen van de Haarlem- sche Politie en van de Duitsche weermacht gaven, terwijl het terrein zich vulde, diverse nummers ten beste. Aan de Noordzijde van het .terrein was een spreekgestoelte opgericht, dat met oranje-blanje- bleu, de Duitsche hakenkruisvlag en de N.S.B.-vlag versierd was. De bijeenkomst werd geopend door den heer Gerisch, die de Nederlandsche en Duitsche autori teiten welkom heette en er op wees, dat bijeenkom sten als deze noodig zijn. om velen, die zelfs op dit oogenblik nog geen oog hebben voor het ge vaar. dat Europa bedreigt, gelijk de laatste dagen dat hebben aangetoond, er mede op de hoogte te brengen, dat er nog altijd krachten zijn, die er op uit zijn, ons geluk en onzen arbeid te belagen. De eerste spreker van den avond, Kreisleiter B. Volker van het Rijkscommissariaat, wees er op, dat het oogenblik daar is, dat geheel West-Europa zich als één man schaart achter de figuur van Adolf Hitler, die thans ook den strijd tegen het wereld- bolsjewisme tot den zijnen gemaakt heeft. Thans is gebleken, .uit welke motieven hij weken- en maan denlang gezwegen heeft. Het was een noodgedwon gen zwijgen, hoezeer hij ook wist, dat Rusland geen ander doel had dan Europa langzaam maar zeker onder zijn macht te brengen. Thans is dit zwijgen verbroken en de strijd tegen de Sovjet- Unie is in volle hevigheid ontbrand. Spr. vestigde er de aandacht op, dat deze strijd niet tegen het Russische volk gaat maar tegen het Sovjet-regime. Wij aldus spreker hebben het bolsjewisme leeren kennen en weten wat het be- teekent, als 5 a 6 millioen menschen wachten op het parool, om den strijd voor het bolsjewisme te beginnen. Daarvoor zijn in Duitschland vele men schen geofferd en veel bloed is er voor vergoten. Thans is het Hitler, die ons weder gered heeft en bewaard voor het bolsjewisme. Het is geen won der, dat Spanje, dat immers evenzeer den strijd met het Bolsjewisme moét strijden en dat zegevie rend overwon, zich thans spontaan achter Hitier geschaard heeft, zoogoed als het fascistisch Italië. Het Duitsche leger is sterk en zal den strijd tegen de Sovjet-Unie tot een zegenrijk einde voeren. Niettemin zal deze oorlog groote inspanning ver gen en Duitschland betreurt het daarom, dat Neder land blijkbaar nog steeds niet begrijpt, waar het om gaat. En toch bracht datzelfde Nederland spontaan geld bijeen toen het kleine Finland ver leden jaar den strijd tegen Sovjet Rusland moest strijden. Het schijnt thans dat zij, die geen natio naal-socialisten willen zijn, geen begrip hebben van wat hen te wachten zou staan, wanneer ook hier het bolsjewisme zou komen, dat wil zeggen wanneer Duitschland er niet was. Maar het gaat niet om Duitschland, het gaat om het behoud van toekomst en cultuur van gansch West-Europa. Duitschland heeft Nederland niet als een over wonnen land behandeld. Er zijn maatregelen geno men, die misschien velen niet naar den zin waren, doch die tot het welzijn van het geheele volk strekten en daarom genomen moesten worden in den titanenstrijd van dit oogenblik. Men beseft dat misschien in Holland niet omdat Nederland een rijk land is, maar juist een land, dat zoo bevoorrecht is, moest zich op dit oogenblik niet afzijdig houden. Laat u in Nederland niet misleiden! aldus spr. In eenheid met Duitschland ligt de oplossing van vele moeilijkheden, die wij karaktervol onder het oog zullen moeten zien. Wij van onzen kant koesteren het vertrouwen, dat het verstand van het Neder landsche volk het in het eind zal winnen en zoo willen wij ook hier getuigenis afleggen van ons voornemen gezamenlijk tegen het bolsjewisme te willen oprtekken. Ik geloof, dat wij de teekenen der tijden verstaan, wanneer wij vertrouwen hebben in den man. die eenmaal Duitschland ordende en thans Europa ordent tot het bereiken van den vrede, dien het noodig heeft. Tot het verkrijgen van dien vrede geldt thans het parool: Strijd en nog eens strijd voor Europa! De tweede spreker. Ir. C. J. Huygen. secretaris generaal van de N.S.B. constateerde, dat het tref fen tusschien nationaal-socialisten en bolsjewisten thans eindelijk een feit is geworden en dat in dien strijd Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialis ten schouder aan schouder zullen staan. Sedert de N.S.B. bestaat heeft deze zich beijverd aan te toonen, dat het bolsjewisme niet anders is dan de uiterste consequentie van een doorgevoerde democratie en dat dc strijd daartegen waard is, op leven en dood te worden gestreden. De strijd van de democratie tegen het vasteland van Europa, dien wij thans aanschouwen bewijst, dat de N.S.B. daarin niet heeft misgezien. De Duitsche legers en daaronder duizenden Neder landers trekken op tegen het boljewistische mon ster, om de wereld daar voorgoed van te bevrijden. Wij, die aan den kant staan aldus spr. hebben een taak ver van het front te vervullen en die is, het nationaal-socilisme onder onze volksgenooten te verbreiden, omdat wij daarmede op onze wijze strijden voor een nieuw Europa en voor ons vader land. Dan. als eenmaal de strijd is uitgestreden,'zul len wij onze plaats onder de volken van Europa ver worven hebben. Meer dan dit moeten wij thans een beroep doen op onze volksgenooten tegen de leugenaars die in het buitenland hun leugencampagne voortzetten. Kan het ons bevreemden, dat de zaken zoo ge- loopen zijn? De N.S.B.'er weet. dat Musert reed: jaren geleden den loop der dingen heeft voorspeld juist als die is gekomen. Spr. haalde ten bewijze hiervan een aantal citaten uit redevoeringen en schrifturen van den leider der N.S.B. aan en cri- tiseerde vooral hen, die zich nog in onze dagen achter een masker van godsdienst verschuilen, geen kleur durven bekennen en er nog niet voor uit durven komen, dat zij in de tegenstelling, die het nationaal-soeialisme met het bolsjewisme schept reeds lang hun keuze hebben vastgesteld. Zij begrij pen nog steefïs niet, dat het bolsjewisme afgewend en voor altijd uitgeroeid moet worden en dat de N.S.B. hun daartoe de hand reikt. Morgen zal men door de radio kunnen hooren, welke afmetingen de strijd met Sovjet-Rusland heeft aangenomen en vernemen, dat het Duitsche leger niet voetstaps-gewijs vordert, maar met eenige snelheid 1e werk gaat. Terwijl dat ginds gebeurt zul len wij niet toestaan, aldus spr., dat in Nederland de vijanden van orde en beschaving 't bolsjewisme zullen steunen. Tegen deze misdadige elementen zullen wij samen met Duitschland optrekken in vertrou wen op den Führer aller Germanen en achter Mus- sert aan. Nadat het zesde couplet van het Wilhelmüs was gezongen sprak de heer Gerisch een slotwoord, waarna de betooging werd beëindigd met het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. Ir. Mussert spreekt voor de radio. De strijd in Europa. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. De algemeene lei der van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft Zater dagavond een rede gehouden voor de Nederland sche zenders. Aan het verslag dat het ANP daarvan geeft ontleenen wij het volgende: Twee werelden botsen. Tegenover elkander staan: eenerzijds Engeland en de Sovjet-Unie, of persoon lijker gezegd Churchill en Stalin, gesteund door president Roosevelt, dus het kapitalisme en het bolsjewisme. Anderzijds Europa, het nieuwe Europa onder leiding van Hitler en Mussolini, strijdend voor het behoud van de Europeesche cultuur en het wel zijn en de welvaart van den Europeeschen werken den mensch. Laten wij eens aannemen, dat Chur chill, en Stalin dezen strijd zouden winnen, hoe zou dan het verloop zijn? Europa is omsingeld door Engeland-Amerika, door Afrika en de Sovjet-Unie. Engeland en Ame rika beletten den aanvoer van overzee. De Sovjet- Unie belet den aanvoer van het oosten uit, van daar toenemend gebrek in Europa. Het eerste doel van Churehill-Stalin-Roosev?lt is om Europa uit te hongeren en zoo murw te-maken. Dan. komt het tweede doel, nl. Duitschland mili tair te overwinnen. Laten wij aannemen," dat Engeland en de Sovjet- Unie dien strijd militair zouden winnen, dan zou den de bolsjewistische legers staan in het hart van Europa. Niemand is zoo dom om te kunnen ver onderstellen, dat de bolsjewieken dan Europa zou den ontruimen en overlaten aan Engeland. Ziehier dus het noodlot van Europa en dus ook van ons volk en vaderland: eerst uithongeren, daarna slag veld, en tenslotte ondergang in den communisti- schen chaos. Nu willen wij het tegengestelde geval beschou wen. nl. dat Duitschland, Italië, Roemenië, Hon garije. Slowakije, enz. winnen en de Sovjet-Unie wordt verslagen. Dat beteekent in de eerste en belangrijkste plaats, dat het centrum en de macht van het wereld- bolsjewisme worden vernietigd. Het communistisch gevaar voor Europa is dan ten einde, In de tweede plaats beteekent de overwinning op de Sovjet-Unie het herstel van Finland. In de derde plaats beteekent de overwinning op de Sovjet-Unie het openen voor Europa van be langrijke voorraadschuren der wereld. De Oekraïne in Zuid-West Rusland gelegen kan meer dan vol doende graan produceeren, zoodat iedere brood- distributie in Europa overbodig zal worden en men daarenboven zooveel koeien, varkens en kippen zal kunnen houden als noodig is voor de zuiveproductie, voor de vetproductie, voor de eiermarkt. Grond stoffen van verschillenden aard, waaronder petro leum en daardoor benzine wel voorop genoemd mag worden, zullen ter beschikking gesteld wor den van Europa's volkshuishouding. Engeland en Amerika kunnen dan voortgaan met de blokkade van Europa, maar Europa zal daardoor dan geen boterham minder eten. In de vierde plaats beteekent de overwinning op Sovjet-Rusland dat de weg vrij is voor de invoe ring van de nieuwe orde in Europa. Die orde zal een volksche ordening zijn. De militaire overwinning is de noodzakelijke voorwaarde om het nieuwe Europa te kunnen gaan bouwen. De overwinning op de Sovjet-Unie beteekent dus de bescherming van den godsdienst, het behoud van de Europeesch cultuur, het herstel van Finland, de voorziening van Europa met de levensbehoeften, die Engeland en Amerika het willen onthouden, de ordening van Europa in goeden volkschen zin waar borgen vrede en welvaart voor ons allen. Volk van Nederland, mijne volksgenooten, is dan de keuze zoo moeilijk? Neen, zult gij zeggen, dc keuze is niet moeilijk. Het is nu duidelijk en klaar. Aan welken kant wij staan is geen vraag meer. Wij lijden niet aan geestverbijstering, het gaat om de keuze tusschen ondergang of opgang. Zoo is het. Ik weet, in de laatste dagen zijn duizenden de oogen open gegaan die voordien niet zien wilden of niet zien konden. Hun bekommernis is nu deze: wat kunnen wij doen, hoe kunnen wij medehelpen. Eenige duizenden Nederlanders helpen bij de bevrijding van Eifropa. Het zijn degenen, die vrij willig dienst genomen hebben in de Standarte Wcstland en bij het N.S.K.K., het nationaal-socia listische automobieltransportkorps. Het zijn de na tionaal-socialisten, die al jaren tevoren de botsing hebben zien aankomen, die voor hun volk gestreden hebben en doorgaan te strijden. Tenslotte beantwoordde spreker de vraag wat men nu in Nederland moet doen. Aan zijn ant woord ontleenen wij, dat men in de eerste plaats dankbaar moet zijn voor het feit, dat duizende Nederlanders deelnemen aan den strijd tegen de Sovjet-Unie, die een kruistocht beteekent tegen het bolsjewisme In de tweede plaats zich niets meer laten wijsmaken door lieden in Engeland. Ten derde eigen geesteshouding wijzigen. Zelf willen onder zoeken en niet langer blindelings blijven sukkelen achter diegenen, die uit eigen belang, omdat zij be vreesd zijn voor het verlies van het gemakkelijke leventje, den opmarsch van den nieuwen tijd trach ten tegen te houden In de vierde plaats manmoedig en zonder meer te kankeren dan wij Nederlanders gewend zijn, aanvaarden de moelijkheden van dezen tijd, die niet te ontgaan zijn, omdat offers gebracht moeten wor den. In de vijfde plaats helpt waar gij kunt om den goeden gang van zaken in Nederland te bevor deren. Neemt deel aan den productieslag, levert het koper af, dat voor de oorlogvoering noodig is. Spreker eindigde: In de zesde plaats maakt het ons nationaal-socialisten niet moeilijker dan het al is, wij zijn de dragers van de toekomst van ons volk. Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Sluit u aaneen, bouwt met ons aan het herstel van ons volk. EXAMENS. Academische opleiding Aan de universiteit van Amsterdam is bevor derd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift: Maligne tumoren van testis en epididy mis": de heer A. G. Brandsma, geboren te Amsterdam. H.B.S. Zaterdag slaagden voor het eindexamen der H.B.S. a te Haarlem: Corn. M. A. van Beckum, Corrie J. J. Das, Adriana C. Esmeyer, Mathea Luikinga, Wenda van Pellecom, Th. v. d. Bos, A. Fibbe, F. M. G. Harting, W. F. de Jong, H. K. Koning, H. H. Kuhlmeyer, B. H. Meylis, J. Neisingh, H. F. Prins, E. A. Schultz, L. J. van Til, P. H. de Vries, N. Wartena, C. J. Wolzak, Hubertine Belle, Gerda J. Hirs, Gusta J. Kuipers." Jeannette P. Lange- veld, Catharina Wijnands, G. P. J. Alders, J. D. de Bruyn, L. van Essen, W. L. Heres, J. Heze- mans, D. R. Houtgraaf, A. Huges. N. A. van Ker sen, A. Kok, F. Lindeman, E. Paleari, J. Reynders, P. Roos, P. Slagter, M. Waning, L. de Wijs, L. H. Veenstra, Jo Kuiper, Regina Veldheer, Johanna T. IJff. E. J. Akkerboom, H. Beyer, R. Braaksma, F. Dekker, J. van Dam, C. L. van Donselaar, W. J. van Gesker. H. Jonkers. G. Kuiper, G. M. R. H. Mijnlieff, K. A. Ploeg, E. Razoux Schultz, H. Reinalda, Ph. D van Rhijn, A. J. Tabernal, J. H. Veldkamp Voor het eindexamen der 2e Gemeentelijke H.B.S. b met 5-j. c. te Haarlem slaagden Zaterdag: H. Kroon, H. Franken, B. Wieland Los, K. Wijckerheld Bisdom, C. Wijninckx en W. Buma. Afgewezen: 4 candidaten. Verlengd examen: 1 Vandidaat. Toelatingsexamen. Zaterdag had het toelatingsexamen van het Christelijk Lyceum te Haarlem plaats. Toegelaten werden tot de eerste klasse: Peter Vente, Jacob Segers, Hans de Jong, Ali Steenhuis, Riekje van Ark, Piet van Niel, Cor Binsbergen. Eddy van der Stadt, Wim van der Kemp, Flip Poley, Ada Kok, Jeanny Blom, Hans Abas, Ank Rot, Hanny vermey. Toon Hagedoorn, Wim Oolders. Hans Pleiter. Teunis van der Boon, Floris van Bommel, Anneke van Tol, Tilly van Tol, Dinie Simons. Willy Paap. Magda Berken- Bosc'n, Hetty Bakker, Le'nie Yntema, Ernst Vlee- ming, Aat Mak, Johnny Cohen, Flokke Buurman, Toos Reigersman, Piet Meyer, Tilly le Cavalier. Lonnie Schulze, Frans Meyer, Coen Klaassen, Herman Overduin, Jan van Ginkel, Hilbert van der Plaats. Riek Meiring, Gerrit Albertsboer, Bert Winkel, Marietje Flury, Bert Verplanke. Gerrit Hoed, Henk Bakker, Leendert Roosjen, Marth Blankenberg, Henk van Ekeren. Henny Kruyff, Joop Jung, Sibe Minnema, Teun Nijenhuis, Mar jon Strijbos, Hannie van Wingerde, Iet van Driel, Ans Walpot, Hans Boorsma, Lineke Bronk- horst, Gerard Meyer, Koos Waardenburg, Titia Sluyter, Hanneke Steenmeyer, Kees Büthker, Jo- han Kram, Lex de Savornin Lohman, Gerard de Hoog, Sonja Thesen Ender, Thera Voorstad, Ad Goedhart, Dick van der Kaay, Dineke Hemminga, Betty Hoorweg, Gé Kranenburg, Henk Pielage, Marlise van Lennep. Laura Elhorst, Edzard van Holthe. Bram van Gelder. Hein Riemersma. Bini Smid, Sieb Hendrikse, Nelly de Koomen, Henk Koreneef, Hendrik Meyer. Ina Baalbergen. Jaap Dondorp, Rob van ter Tholen. Diversen Nuttige handwerken. R.K. Kweekschool „De Voorzienigheid" te Amsterdam. Geslaagd mej. G. A. C. M. O. Roozen, Overveen. R.K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het leeraresexamen Na. (lingerie- en costuumnaaien dé dames: C. A. Kooiman, IJmuiden; M. M. P. v. d. Putten, Geldrop; L. Roorda, Harlingen; M. P. E. Saulenn, Hoorn; W. G. Vlaarkamp, Sant poort; P. J. Voorneveld, Haarlem. Afgewezen een. Tc Haarlem werd up het terrein voor door de N.S.D.A.P. en de N. het Paviljoen een betooging gehouden S.B. tegen het Bolsjewisme. (Foto Stapf). ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 30 Juni (BNB) Duitsche nacht jagers hebben elf Britsche gevechtsvliegtuigen neer geschoten. toen zij in den nacht van Zondag op Maandag het kustgebied voor Noord-Duitschland probeerden aan te vallen. De Britten wierpen op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen, die slechts weinig schade in woonwijken veroor zaakten, doch twee ziekenhuizen ernstig beschadig den. Verscheidene burgers werden gedood en ver- scheidenen gewond. RADIOREDE VAN EX-KONINGIN WIEHELMINA. STOCKHOLM, 28 Juni (D.N.B.) Volgens de En gelsche radio heeft ex-koningin Wilhelmina van Ne derland een toespraak gehouden tot het Nederlandsche volk, waarin zij de Nederlanders ertoe aanspoorde, om gezamenlijk met de Sovjets tegen Duitschland te strij den. HALFWEG HALFWEG—ONZE GEZELLEN 4—1. Halfweg veroverde Zondagavond op overtui gende wijze het derde-klasseschap van den N. V. B. door Onze Gezellen uit Haarlem een 41 neder laag toe te brengen. Direct na den aanvang zijn de gasten er het best in en ondernemen enkele goed opgezette aanvallen, waardoor verschillende ge lijke momenten voor het Halfweg-doel ontstaan. Het achtertrio weet echter steeds het terrein te zui veren, zoodat doelpunten uitblijven. Geleidelijk komt de t huisclub er beter in en het is linksbui ten P. v. d. Oord, die naar binnen zwenkend van dichtbij onhoudbaar in het Haarlemsche doel schiet en daarmede Halfweg de leiding bezorgt. Vier mi nuten later doet deze speler wederom goed werk door een fraaie voorzet te plaatsen, welke mid-voor van Aalst nog juist met zijn hoofd kan bereiken en in een doelpunt weet om te zetten. Met dezen kost baren voorsprong doet Halfweg het wat kalmer aan, waardoor de laatste minuten van de eerste helft verstrijken met de Haarlemmers in het offensief; in den stand komt echter geen verandering. Na de rust zettee Onze Gezellëh er alles op om den achterstand in te halen en na 14 minuten weet rechtsbinnen van de Pol, op schitterende wijze een voorzet van den linksbuiten op te vangen en den bal onhoudbaar voor Terneuzen in het net te depo- neeren (21). Halfweg, dat wat ingedommeld schijnt en in deze periode slechts zeer matig spel vertoont, wordt nu wakker en onderneemt onmiddellijk aanval na aan val op het Haarlemsche doel, waarin doelman Kip- hardt van geen wijken weet. Na 24 minuten spel enis het middenvoor van Aalst, die op eenigszoins fortuinlijke wijze in de gelegenheid komt het derde doelpunt te scoren. Het is dan duidelijk, dat de Haarlemmers een verloren wedstrijd spelen, doch van verslapping is geen sprake en herhaaldelijk moet Terneuzen han delend optreden om doelpunten te voorkomen. Wanneer nog 10 minuten te SDelen zijn. wordt een bal in de richting van het Haarlemsche doel ge schoten; niemand loopt er op. behalve rechts buiten D. v. d. Oord. die het leder ver buiten be reik van een der spelers weet te bemachtigen en van grooten afstand een fraai en hard schot lost, dat juist onder de lat in het net verdwijnt. (4-1) De laatste minuten verstrijken zonder dat in den stand wijziging komt en wanneer dc scheidsrechter het einde fluit, heeft Halfweg het derde-klasse schap heroverd. Het publiek dringt het terrein op om spelers en bestuur te complimenteeren, terwijl bloemen wor den aangeboden BLOEMENDAAL JEUGDIGE RIJWIELDIEVEN Door de recherche te Bloemendaal zijn aange houden een 17- en een 16-jarige jongen uit Haar lem, die werden verdacht van het stelen van rij wielen. Bij hen werden zeven rijwielen in beslag genoemen; verschillende onderdeelen waren reeds verwisseld om d cgestolen karretjes onherkenbaar te maken.a Het onderzoek wordt nog voortgezet; de tweee jongens zijn ter beschikking van den Of ficier van Justitie gesteld.. OPLICHTING. Een 19-jarige Haarlemmer werd door de politie te Bloemendaal aangehouden wegens oplichting; onder valsche voorwendsels had hij bij een hotel houder te Bloemendaal drie flesschcn wijn weten te bemachtigen zonder betaling. Tegen den jongen is proces-verbaal opgemaakt. ZWERVER STEELT BROOD. Op aanwijzing van een voorbijganger werd in Aerdenhout een zwerver door de politie aangehou- dne; hij was betrapt op het ontvreemden van brood uit een bakkerskar, die een oogenblik onbe heerd aan den kant van den weg had gestaan. Na proces-verbaal werd hij vrijgelaten. HEEMSTEDE VERKOOP VAN WELDADIGHEIDSZEGELS Onder'het pjersoneel van het Post en Telegraaf kantoor te Heemstede is een comité opgericht, dat zich ten doel stelt de bevordering van den verkoop v an Kinder-Zomerzegels. Dit comité zal het pu bliek in de gelegenheid stellen, aan huis bovenge noemde zegels te koopen. Moge deze daad van het personeel een flinken verkoop ten gevolge hebben. ZORG VOOR UW RIJWIELBANDEN. Bij de politie te Heemstede is aangifte gedaan, dat van een drie wielige transportfiets die op den tuin van een groentekweeker onder een afdak stond een buiten- en een binnenband is -ontvreemd. MEISJE DOOR EEN AUTO GEGREPEN Zaterdagmiddag was het 13-jarige meisje P. K. J. Gall aan de Leidschevaart nabij de Spoorzicht- laan te Heemstede met andere kinderen aan het spelen, en stak plotseling den rijweg over. Zij werd door een auto gegrepen. Het meisje werd in een woning in de nabijheid binnengebracht. Het bleek dat zij een ernstige beenwond had en een wond aan het hoofd, Door een dokter en een lid van den E. H. B. O. werd zij behandeld, waarna zij naar haar woning is vervoerd. Volgens ooggetuigen heeft de bestuurder van de auto geen schuld. HILLECOM VISCH WEDSTRIJD. Zondagmorgen werd door „De Vroegte Wint" ge= vischt. tegen de bekende Haarlemsche club „Vlschlust" in dc Hoofdvaart. Buiten verwachting wist de Hillegomsche club de Haarlemsche tc verslaan met een vangst van 734 stuks tegen 423. De uitslagen voor D.V.W. waren: 1. P. Seegers 111; 2. H. Rovers 106; 3. J. M. Warmerdam 103, 4. G. van Engelen 72, 5 H. Willemse 79; 6. C, A. Keijzer 77; 7. P. Winkelaar 72; 8. S. J. Warmer dam 72: 9. P. Bakker 31. Zondag 13 Juli zal een wedstrijd te Voorhout ge houden worden welke om 3 uur des namiddags aan vangt. De tocht er heen gaat per Jan Plezier. OP CONCOURS. Zondag nam het Hillegomsche Dameskoor „Canta bile", dirigente mej. Agaath van der Meïj. deel aan het Zangconcours te Lisse, uitgeschreven door de R.K. gemengde zangvereeniging „St.-Gregorius". Het koor kwam uit in de 3e afdeeling vrouwenkoren en be haalde met 198 punten een tweeden prijs. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heem stede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. 3, va» Tilburg, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2