té RENNIE AGENDA Jul Eigenaardigheden M A A N D A G 30 JUNI 1941 H'A'ARCE M'S DA'GBC A T> Dc nieuwe distributieboekjes. Een vlotte uitreiking. Er zijn 76.700.000 kaarten gedrukt. (Van een Haagschen correspondent) Eenige weken geleden men in het geheele land begonnen met het uitreiken van de nieuwe distri butiebescheiden. Men heeft daarbij een nieuwe methode toegepast door de kaarten te bundelen tot een boekje van een handig formaat om het den huis vrouwen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Dit iis echter sneller gezegd dan gedaan. Er zijn vele problemen, waarmede het Centraal Distributiekan toor rekening heeft te houden en de artikelen, welke gedistribueerd worden, zijn zoo uiteenloopend dat het niet zoo gemakkelijk is tot eenvoud te komen. Men heeft zich van bevoegde zijde eens op de hoogte gesteld van de verschillende problemen, die er ook thans nog aan de uitreiking verbonden zijn en al is er dan ook een groote vereenvoudiging toegepast, er blijft bij de uitreiking toch nog een ruime verscheidenheid. Dit kan aardig toegelicht worden door een voor beeld uit de praktijk. Er kwam een gezinshoofd met een vol dozijn stamkaarten aan het bureau, waarmede hij den ambtenaar als het ware voor een soort kruis- woordpuzzle plaatste. Hij was zelf, wat men in dïstributietaal noemt, een zéér zware arbeider en hij had twee stoere zoons, die zware arbeiders waren. Verder telde zijn gezin behalve zijn vrouw en een groote dochter 3 snuiters tusschen de 14 en 21 jaar, 3 kinderen tusschen 2 en 8 jaar, waarvan er één nog geen vier jaar was en tenslotte een per soontje, dat nog niet aan zijn eerste verjaardag toe was. Deze man en vader kreeg mede naar huis: 2 A 1 (A D) 2 (A C) -J- 3 (A E) J- 2 (A Q) 1 (B Q) 1 (B P). Als men nu weet, dat A. B. C. en D. stellen kaar ten zijn en dat E toeslag brood, P toeslag zeep voor babies en Q toeslag zeep voor jonge kinderen be- teckent, wordt deze tooverformule eenigszins duide lijk. Hoe snel de uitreiking van de kaarten verloopt, is gebleken bij een steekproef op den eersten uit reikingsdag in den Haagschen Dierentuin. Om half elf des morgens verschenen er in een minuut 42 menschen, vijf minuten later kwamen er 72 in een minuut. Voor een goeden gang van zaken is het noodzakelijk, dat deze menschen in het zelfde tempo waarin zij gekomen zijn, het gebouw verlaten en waar zij uit den aard der zaak ook voor vele anderen de kaarten bij zich hadden, beteekent dit dat er per minuut eenige honderden kaarten uitgereikt moesten worden. Voegt men daarbij, dat de controle staten en vak jes op de staten behoorlijk waren ingevuld, dan zal men onze bewondering voor den uitvinder van het gebruikte uitreikingssysteem zeker kunnen deelen. Om de kaarten te kunnen vereenigen tot boekjes, moesten deze alle hetzelfde formaat hebben, waarbij als stelregel gold: hoe minder kaarten, hoe beter. Een buitenstaander kan zich nauwelijks voorstellen, hoeveel practische bezwaren opgelost moesten wor den, voordat dat bereikt was. Zoo moesten bijv. allerlei artikelen voorkomen op 1 kaart uit te voeren in niet meer dan 2 kleuren, terwijl toch de bonnen duidelijk van elkaar te on derscheiden moesten zijn. Een belangrijke verbete ring toont de broodkaart, die nu niet meer zoo on handig groot is, met daarbij het voordeel, dat voor de meest gangbare hoeveelheid brood, het halfje brood, niet langer vier bonnen noodig zijn, doch slechts één, terwijl tevens de gelegenheid blijft be staan, ook kleinere hoeveelheden te koopen op één bon. Dit resultaat kon echter pas bereikt worden, na dat in de practijk gebleken was, welk systeem het beste voldeed, zoodat zoowel de huismoeder als de reiziger, de hotelhouder en bakker zoo min moge lijk moeilijkheden ondervonden. Bij dit alles vormt de controle natuurlijk een voornaam punt, waaraan te meer aandacht moest worden besteed, omdat men in verscheidene ge meenten een soms zeer talrijke staf van tijdelijke personeel moest aannemen en voor het uitreiken van distributiebescheiden opleiden. Men heeft aan deze menschen strenge eischen ge steld, zoodat in het algemeen mag worden aange nomen, dat hun goede trouw boven allen twijfel verheven is, maar de uitreiking moest niettemin zoo geschieden, dat er niet te veel kans op vergissingen bestond en fraude practisch onmogelijk was. De plaatselijke omstandigheden maken vaak in de eenige gemeente onmogelijk wat in de andere juist uitstekend voldoet. Het ligt voor de hand, dat het nogal verschil maakt, of men de uitreiking moet regelen in Amsterdam met zijn geweldig inwoner tal, of voor Ameland, waar 1997 zielen over het eiland verspreid zijn. Natuurlijk heeft men de uitreiking centraal ge regeld, maar de voorschriften zijn niet zoo star, dat de gemeentelijke distributiediensten niet voldoende met locale omstandigheden rekening kunnen houden. De groote moeilijkheid bij de uitvoering der distributie- en deze wordt door sommige „stuurlui aan den wal" met voldoende begrepen, is, dat men met allerlei, vaak verrassende factoren en dikwijls snel wisselende toestanden rekening moet houden, waarbij men nooit geheel kan afgaan op vroegere ondervindingen, of op ervaringen elders opgedaan. Bij het Centraal Distributiekantoor beseft men zeer goed, dat er hier en daar aanleiding tot critiek zal zijn. Alleen goede, opbouwende critiek heeft echter waarde en wordt dankbaar aanvaard, vooral als deze van deskundig inzicht getuigt. Een opmerking, dat „er nog wel wat aan ontbreekt", zonder dat daar bij gezegd wordt, wat er aan ontbreekt en hoe het beter kan, is in dezen moeilijken tijd die zooveel -fer yii Klimmen?... Driebergen Bergspore Is de kunst zich in bcrgtcrrcin veilig voorc te bewe gen en moeilijk toegankelijke top pen tc bereiken. Het is als ontdek kingsreizen en li|kt op navigatie, eischt dus vooruit zien, volharding en onophoudelijke waakzaamheid. Hoewel „Driebergen" zijn naam slechts ontleent aan enkele bescheiden hooibergen, is het studeeren in Driebergen te vergelijken met bergsport. Ook hier vooruit zien. zelf ontdekken, dc oogen wijd open en volharden om den top te bereiken. Maar dan is er ook de satis factie en opent zich een prachtig perspectief: dc hecle wereld van den explosiemotor strekt zich uit Daar bewegen zich de motoren: in de lucht, op het water en op het land. Oneindig gevarieerd is deze wereld, nog alcijd in zijn opkomst. Industrie, handel en verkeer vragen stuk voor stuk vakmcnschen. Ieder die iets presteert, vindt er datgene tc doen. wat hem ligt. waarin hij uitmunt. Klimmen is de leus voor den oud-Dricbergenaaren zulke klim mers reiken elkaar graag de handdat heet corpsgeest. Doch zoo noodig helpt zijn oude gids „Driebergen" hem, als het terrein wat moeili|k lijkt. Wie klimmen wil in de commercieele of technische wereld van den explosie motor. met alles wat daaraan Vast zit. begint bij het begin en vraagt even om het gratis prospectus van Driebergen WIE RENNIE NEEMT, WEET VAN GEEN BRANDEND MAAGZUUR MEER... Een paar Rennies na tafel doen wonderen. Binnen enkele minuten geen spoor meer van pijn. Gemakkelijk en aangenaam in te nemen; gewoon laten smelten in den mond. Neem eens Rennie en ondervind zelf die wonderlijk snel intredende verzachting. i O.Bbij alle Apoth 1,27 en 0,41 bU alle Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez Med.) i MAANDAG 30 JUNI. Luxor Theater: „Een zonderlinge gast", 2.30 6 30 tn 8.45 uur. Palace: „Jacht zonder genade", 2, 6.30 en 8 45 UUr. j Rembrandt Theater: „De geprolongeerde echtge- J noot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Het dolende hart", 2.30 6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 1 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Beverwijk: Orgelconcert in de Groote Kerk. 8 uur. Nachtdienst Apotheken. j De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg o9. Tel. 11596. C. J. ten Hage-Cramer, Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. Op enkele plaatsen van Noord-Brabant heerscht nog de gewoonte, bij den verkoop van huizen en landerijen den tijd van „bieden" te bepalen door een klein kaarsje. Zoolang hel kaarsje brandt kan men opbieden, zoodra het kaarsje uit zich. zelf is uitgedoofd is het bod geldig, (Foto Het Zuiden) van het moreel van ons volle vergt, volkomen mis- plaatstMet voldoening is echter vastgesteld, dat het publiek over het algemeen slechts waardeering heeft voor de wijze, waarop overal in het land getracht wordt den last der distributie zooveel mogelijk te verlichten door vlotte en practische regelingen. Tot slot van deze bespreking mogen eenige cijfer genoemd worden, die een indruk geven van het ge weldige werk, dat voor de uitreiking van de nieuwe distributieboekjes verzet moest worden. Er moesten in totaal gedrukt worden 76.700.000 kaarten. Men is daarmede bezig geweest van begin April tot 20 Juni en daarvoor zijn besteed 3000 arbeidsuren Er was hiervoor benoodisd 2.100.000 vel papier of 250.000 K.G. Bij de verzendingen van de distributiekaarten had men 21 autoladingen, terwijl het aantal aangeteeken- de pakketten 37.000 bedroeg. Ziet men deze cijfers en bedenkt men dan dat de uitreiking vlot verloopt, dan is een woord van er kentelijkheid voor deze gang van zaken zeker op zijn plaats. Het aardbeienseizoen ingeluid. Zaterdagmiddag twee uur beierde de klok van de Vereenigde Veilingen haar metalen klank over het hooge geboomte van de Breestraat te Bever wijk. Terwijl het geluid nog natrilde, ratelden de karren reeds de Breestraat op en vormden voor het gebouw een lange file. Het aardbeienseizoen 1941 was ingeluid! De Breestraat bood weer hetzelfde beeld van andere jaren. Handkarren, bakfietsen en paard en wagens met hun vrachten, waarover nu nog de witte dekkleeden lagen, stonden er in grooten getale. Vóór de veiling gaan de kleeden er af en dan worden de roode vruchten in hun heldere verpakking zichtbaar. Het" zijn aardbeien van akkers uit de wijde omgeving van Beverwijk, voornamelijk uit Heemskerk. Vurige paardjes trekken dan ratelende karren, minder-bedeelden doen het met de bakfiets of met een handwagen. Maar alle bestuurders gaan met hetzelfde doel naar dit punt in Beverwijk. Immers hier wordt beslist of hun arbeid goed wordt beloond of slecht. Jarenlang is die beloo ning zeer miniem geweest en er werd dan ook vaak armoede geleden in tuindersgezinnen. En nu zijn de kostelijke vruchten er weer, al leen wat later dan andere jaren. De oorzaak hiervan hebben wij reeds uiteengezet, zoodat we hierover wel verder zwijgen kunnen. Over de opbrengst van den oogst verschilt men als altijd weer van meening. Er zijn optimisten en pessimisten, maar laatstgenoemden zijn groo- ter in aantal. Jammer zou het zijn, wanneer nu juist dit seizoen de oogst beneden het normale peil zou blijven. Want reeds bij het glasproduct bleek hoeveel belangstelling er nu voor de aard beien bestond. Voor zeer goede prijzen gingen de eerste aardbeien naar den consument. En hoe wel de aanvoer beduidend is toegenomen, is de kooplust nog grooter geworden. Sinds 24 Juni zijn er ook voor de aardbeien maximumprijzen vastgesteld. Aardbeien zonder dop worden tegen één prijs-voor de fabrieken be stemd. terwijl voor de vruchten met dop voor- loopig de maximumprijs op 50 cent per k.g. is vastgesteld. De eerste speciale veiling van Zaterdagmiddag bood dan ook een ander beeld, dan voorgaande jaren. De entourage was hetzelfde: de karren in de smalle ïnrïj. de afslager bij het afmijntoestel en de banken van de tribune aan weerskanten vol koopers. Maar wat ontbrak, dat was de span ning als er een kar onder de kiok reed. Dc wij zei- wordt niet meer nauwlettend gevolgd door tuin ders en koopers, die met den duim op den knop klaar waren, den prijs te drukken, dien zij in gedachten hadden. De maximumprijs heeft hieraan een einde ge maakt. Zóóveel mag besteed worden en meer niet. Alleen de prijs van partijen, die den maximum- i. Juli, maand voor de scholieren En voor zomersche plezieren; Voor een rustpoos in de wei, Op het strand of op de hei; In het zilte zeenat baden. Voor het dwalen langs dc paden, Voor geluier in een bosch Op het zachte groene mos. Hooimaand (waak voor dc problemen, Niet te veel op vorken nemen) Doen, maar doen te hooi en gras Of het leven nietsdoen was. Juli, vaak een maand van regen, Soms van dikbestofte wegen, Het voltooiende seizoen Tot het volste zomergroen: Moge hij mooi weertje brengen Als hij Juni komt verlengen, Naar diens tweede helft althans, Hebben wij een goede kans. P. GASUS. prijs wegens de kwaliteit niet kunnen halen, wordt nog gedrukt. De goede kwaliteit brengt den prijs ruimschoots op en daar de kooplieden deze natuurlijk allen graag willen hebben, worden de aardbeien onder hen verdeeld. Als de aanvoer echter grooter wordt en het aanbod de vraag meer benadert, wat in den loop van de volgende week te verwachten is, dan kunnen de hande laren misschien weer net zooveel koopen als zij noodig hebben. Maar meer dan den maximum prijs mogen zij niet besteden. Nieuwe maximum-prijzen voor aardbeien. Van Dinsdag 1 Juli af tot en met Maandag 7 Juli zijn voor aardbeien de volgende maximum prijzen vastgesteld: eerste kwaliteit 40 cent en afwijkend 32 cent per k.g. De maximumprijs voor fabrieksaardbeien blijft voorloopig op 30 ct. per k.g. gehandhaafd. CONCERT IN DE KLOPrERSINGELKERK. Hel Gereformeerd gemengd koor „Door Zang Vriendschap", dirigent de heer Andries de Braai, hoopt Woensdagavond 9 Juli een concert in de Klop persingelkerk te Haarlem te geven. Solisten zijn: Manny Ligthart (sopraan) en Gé Michels (orgel). MEN HERSTELT SNELLER bij het gebruik van Orga- Tonicum (met lever-extract 4 en vitaminen). (Adv. Ingez. Med.) De Rede van den Rijkscommissaris Zijn oproep tot het Nederlandsche volk In de rede welke de Rijkscommissaris Vrijdag avond op het IJsclubterrein heeft gehouden tot een menigte van tienduizenden een rede die reeds dagen te voren in de straten van de steden ïi het Westen des lands was aangekondigd op reus achtige roode aanplakbiljetten en door groote transparanten aan de gevels der huizen, waarvoor vele extra-treinen naar Amsterdam liepen en die op nog een zestal plaatsen in Amsterdam werd aan gehoord door menigten, die zich om luidsprekers geschaard hadden werd een oproep tot het Neder landsche volk gericht die er de kern van vormde. De Rijkscommissaris deed na zijn uiteenzetting van de historische ontwikkeling en voorts van de oor zaken. die geleid hebben tot den thans ontbranden strijd der machtige Duiische legers, luchtmacht en vloot tegen het bolsjewisme een beroep op de Ne derlanders tot kiezen tusschen de partij van Wes terschee dankbeelden (die hij schetste als slechts hulpkrachten van 't bolsjewisme) en het nationaal- socialisme, dat door zijn strijd tegen dit bolsjewisme de bescherming van het Avondland op zich heeft genomen. Dr. Seyss-Inquart vestigde er de aan dacht van de Nederlanders op dat de door hen te nemen beslissing van historische beteekenis zou zijn, omdat een gelijkgerechtigde plaats voor de Nederlanders een volkomen ondubbelzinnige beslissing ten gunste van het nationaal-socialisme en daarmede van Europa als voorwaarde zou moe ten hebben. Hij verklaarde dat slechts deze duide lijk uitgesproken krachten in Nederland er aan spraak op kunnen maken, deel te mogen hebben en mede te werken aan de toekomstige ontwikkeling Tot de nationaal-socialisten richtte hij zich daarbij in deze bewoordingen: „Op dit oogenblik van wereld historische beteekenis roepen wij alle nationaal- socialisten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonderheid richt ik dezen op roep tot onze nationaal-socialistische medestanders in Nederland, opdat ook zy zich beschikbaar stel len voor de organisatie van het Europeesche gebied. Zij treden mede aan voor het welzijn van hun eigen volk, als zij hun economische ervaring hun discipline beschikbaar stellen voor de exploi tatie van de economische mogelijkheden en de be veiliging van de orde". De Rijkscommissaris verklaarde deze betooging te beschouwen als het uitgangspunt van de natio naal-socialistische reorganisatie ook in Nederland, die nu de beslissing in het Oosten valt ook hier aangepakt moet worden. En zooals bekend is ge maakt was deze zeer groote en zeer snel en met groote volledigheid en nauwkeurigheid in Amster dam voorbereide groote betooging de eerste dertig gemeenschappelijke betoogingen van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten in Nederland. Die alle dezelfde strekking hebben: het Neder landsche volk het uur der beslissing voor oogen te stellen. Kenmerkend en belangwekkend ten aanzien van het door den Rijkscommissaris in zijn rede gestelde doel waren de volgende passages: „Nederlanders, blikt naar het Oosten! Uw voor vaderen zijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daarheen getrokken en belangrijke bouwsteenen van de Europeesche cultuur en denkwereld ge weest. Sedert geslachten ontbreekt gij bij de ver vulling van deze gemeenschappelijke Europeesche taak. De Duitsche soldaten, in wier gelederen reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesch gebied defini tief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toe komst van uw kinderen als gij thans mede a treedt. Uw strijd is.üw plicht en uw belang tevens een weldaad voor de bewoners van deze gebieden, daar wij hen hebben te verlossen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cultuur van het Avondland. Deze reorganisatie geschiedt door eigen, uitslui tend Europeesche kracht. De sterke is alleen het machtigst. Wij willen onze Europeesche problemen alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Atlanti- schen Oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij onze toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsgemeenschap der eere. Wij, nationaal-socialisten, moeten een ondeel bare, onwrikbare eenheid vormen. Waarover gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw gelederen hier in Nederland? Wellicht over den omvang der staatsrechtelijke banden tusschen Nederland en het toekomstige gebied van Europa en over de vraag stukken van de staatkundige zelfstandigheid var Voor kinderen van 8 tot 80 jaar? De kinderspeelkamer in het Centraal Station te Amsterdam nadert haar voltooiing. (Foto Pax Holland) Haarlem en omgeving. De Laokoön-groep Als men in den Hout het fraaie Huis der Provincie beschouwt en na het gebouw bewonderd te hebben zijn aandacht wijdt aan het beeldhouwwerk kan het niet anders, of het oog wordt geboeid door den groep, die Laokoön en zijn beide zonen, in gevecht met de slangen voorstelt. Het is de aangrijpende voorstelling van drie men schen, die door twee van deze reptielen worden aan gevallen en hun leven zoo duur mogelijk trachten te verkoopen, al is de uitslag niet twijfelachtig. Laokoön is een legendarische figuur uit de Griek- sche fabelleer. Hij was. naar het oude verhaal, een priester van Apollo in Troje en waarschuwde tij dens het beleg van deze stad de inwoners voor het öcfaamdc Trojaansche paard. Uit wraak daarover zond de godin Athena twee slangen op hem af, die Laokoön en zijn beide zonen doodden Volgens een andere lezing beleedigde hij Apollo zelf en had als gevolg daarvan den aanval te verduren, die hier zoo realistisch is weergegeven. Dc Laokoöngroep voor het Paviljoen in Den Hout. (Foto De Haas) Laokoön is door verschillende schrijvers der oud heid, o.m. Sophokles en Vergillus ten tooneele ge voerd en inspireerde een beeldhouwer in het begin onzer jaartelling tot de hierbij afgebeelde sculptuur. Zijn werk werd in 1506 te Rome opgedolven en door Paus Julius II in het Vaticaan geplaatst. Wat wij hier te Haarlem hebben is een afgietsel. Het staat er goed. al blijft het een vreemde voor stelling voor een Nederlandsch officieel gebouw. Misschien, heel misschien, zou het in verkleind model zinrijke versiering zijn maar kwalijk kan men in de vreedzame Dcraaasia- gingen onzer Staten Provinciaal noch jn den toege- wijden arbeid van de Provinciale Griffie- ambtena den iets zoeken, dat op het Laokoön-drama van toe passing is. Men beschouwe het dus als een reproductie van een opzichzelf toch wel machtig kunstwerk, Maar niet te lang. Want als je er 's nachts van droomt kun je er zoo heerlijk van griezelen Nederland? De bittere ervaringen van verleden en heden en de onweerhoudbaar toenemende over tuiging van de lotsverbondenheid juist van de Ger- maansche volken op het vasteland zullen deze tot een lotsbond vereenigen, die zijn rechten naar buiten gemeenschappelijk zal vertegenwoordigen en zoo noodig verdedigen en tusschen de bondsdeelen een economische verstrengeling, die zoover gaat als allen juist en nuttig oordeelen. Het ligt echter niet in het wezen van het natio naal-socialisme en van de door den Führer ont worpen reorganisatie van Europa, den Nederlan ders hun nationale eigenaardigheden en zelfstan digheid te ontnemen, Het gaat derhalve niet om de zelfstandigheid van Nederland, maar het gaat om de gelijkgerechtigheid der Nederlanders in het gereorganiseerde Nederlandsche gebied. Ik acht het mijn bijzondere taak den terugkeer der Neder landers in de Pan-Europeesche gemeenschap te verlichten en mede te helpen, opdat de Neder landers in volledige gelijkgerechtigheid aan dezen nieuwen opbouw kunnen deelnemen. Deze gelijk gerechtigheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal-socialisten bctoonen. Uw geestelijk en cultureel leven in dit land nu kan niet beter beschermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van de nationaal-socialistische be ginselen. want deze schakelen alle elementen, vreemd aan bloed en nationaliteit, uit en laten de /an het bloed afhankelijke eigen cultuur tot volle ontplooiing komen. Tusschen ons, nationaal-socia listen, kan er slechts een wedstrijd zijn, nl. wie de beste nationaal-socialist is. d.w.z. wie de nationaal- socialistische beginselen het duidelijkst begrijpt en het onvoorwaardelijkst verwezenlijkt". De positie der N.S.B. en van haar leider Ir, Mussert werden door den Rijkscommissaris in zijn rede op onmiskenbare wijze naar voren gebracht Dit werd verder onderstreept door het feit ifcit Ir. Mussert na den Rijkscommissaris het spreekge stoelte besteeg en de menigte toesprak ter her nieuwing van de belofte van trouw van zijn be weging en hem aan Adolf Hitler, waarbij hij het Nederlandsche volk bezwoer te kiezen: „Voor Hitier in zijn roeping voor het Duitsche volk, voor de Germaansche volken dus ook voor geheel Europa of voor Stalin in zijn roeping voor den duivel". De mer.igte zong met ontbloot hoofd het oude Nederlandsche gebed uit Valerius' Gedenkclanck: ,Wilt heden nu treden...." dat uitvloeit in de bede: „Heer, maak ons vrij". Commissaris-generaal Schmidt bracht daarna den groet op den Führer uit. Uit golven van Heil-geroep der Duitsche natio naal-socialisten vermengd met Houzee-geroep der Nederlandsche nationaal-socialisten bleek de in stemming van de menigte op en nabij het IJsclub- lerrein. Ten aanzien van den omvang dezer groote be tooging van Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten, waaromtrent reeds in den aanvang het een en ander is gezegd, zij nog opgemerkt dat 50.000 menschen het IJsclub-terrein vulden en duizenden er omheen stonden en bij de luidsprekers op andere punten in de stad, die geen toegang meer tot het terrein konden krijgen. De reizigers der dertien volle extra-treinen waren door de stad er heen gemarcheerd en namen nauwkeurig op tijd hun plaatsen in. De organisatie, met inbe grip van het bouwen van tribunes en spreekge stoelten en de versiering van het groote terrein met vaandels en vlaggen was met verwonderlijke snelheid uitgevoerd en voltrokken.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5