Haarlem's Dagblad Nieuwe vleeschbon. De oorlog in de lucht. Engeland en de Sovjet Unie. De ingesloten Sovjet legers. Libau genomen. Bijna 50.000 ton scheepsruimte tot zinken ge bracht. Britsche aanvallen op Hamburg en Bremen, waarbij 13 vijandelijke vliegtuigen verloren gingen. De Duitsche successen in Oost Europa. Van het Oostelijk front. Uit de Sovjet-Unie 8e JAARGANG No. 17801 litgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- jitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote toutstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- lienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. elefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 0600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 4825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 1 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën; 1-5 regels 2—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17Vis. Groentjes zie rubriek. intsoen voor verduurzaamde kip en eend op 150 gram gebracht. -GRAVENHAGE, 1 Juli. De secretaris-generaal het departement van Landbouw en Visscherij kt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewe- voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: on „21 vleesch": 2 Juli t.m. 9 Juli. Per twee bon- i 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rant- n vleesehwaren. on „21 worst, vleesehwaren": 2 Juli t.m. 9 Juli per e e bonnen een rantsoen vleesehwaren. en rantsoen vleesehwaren bedraagt: 75 gram ge kt of gekookt varkens, rund-, kalfs-, paarden- en apenvleesch en voor gerookte worstsoorten; 100 m gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; gram leverartikelcn, tongenworst en nierbrood; gram bloedworst; 100 gram verduurzaamde gans kalkoen, been inbegrepen, of 150 gram verduur- mde kip of eend, been inbegrepen, n verband met het hooge beengehalle van kip en d is bepaald dat voortaan, zooals hierboven is aan- |even, het rantsoen vleesehwaren voor verduur- mde kip en verduurzaamde eend van 100 gram is ge- cht op 150 gram. ion voor honden- en kattenbrood. s-GRAVENHAGE, 30 Juni. Het Rijksbureau ar de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt be nd, dat van 1 tot en met 31 Juli 1941 op bon no. 23 n de voederkaart voor honden wordt beschikbaar steld voor honden van groep 1 10 K.G. honden- jod, groep 2 10 K.G. hondenbrood, groep 3 8 K.G. ndenbrood, groep 4 5 K.G. hondenbrood, groep 5 K.G. hondenbrood, groep 6 3 K.G. hondenbrood. }p bon 23 van de voederkaart voor katten wordt or dezelfde periode 1V2 K.G. kattenbrood beschik- ar gesteld. 31 Juli 1941 is bon no, 23 van bedoelde kaar- 1 ongeldig en mag deze niet meer worden aange- rijeri. Distributie van rijwiel banden verscherpt- Als mogelijkheid bestaat ander vervoermiddel te gebruiken krijgt men geen bon. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. De secretaris-ge- iraal van het departement van Handel, Nijverheid t Scheepvaart maakt inzake de distributie van rij- ielbanden het volgende bekend: Aangezien voor hen die werkzaam zijn in vitale ensten en bedrijven, voor zoover het gebruik van jwielen beslist noodzakelijk is, zoo lang mogelijk raden beschikbaar dienen te blijven, moeten thans voorwaarden om voor een band in aanmerking komen strenger worden gesteld dan tot dusverre »t geval was. In verband hiermede wordt de sch, dat men minstens vijf kilometer moet verwij fd wonen van de plaats waar men zijn werk- lamheden verricht of van de school waar men de issen volgt, in dier voege aangevuld, dat thans ïrsonen die gebruik kunnen maken van een open aar vervoermiddel {trein, tram of bus) in het al- ïmeen niet meer voor een bon voor een rijwiel and in aanmerking komen. Slechts indien de af- and van de woning tot de naastbijzijnde trein-, am- of bushalte, vermeerderd met den afstand an de halte waar men den trein, de tram of de us verlaat tot het werk, meer bedraagt dan 5 llometer (voor kinderen beneden 10 jaar 3 kilo- ieter) kan afgifte van bonnen worden overwogen. Indien dus b.v. iemand vier kilometer van het ichtstbijzijnde station verwijderd woont en de af- ,and van het eindpunt van den trein tot het werk f de school twee kilometer bedraagt, kan hij voor en bon in aanmerking komen. Het spreekt echter anzelf, dat geen bon kan worden afgegeven in- ien de afstand van de woning tot het station, of an het eindpunt tot aan het werk nog gcdeelte- jk per tram of bus kan worden afgelegd. Personen, die vijf kilometer of meer van hun rerk wonen en die niet van een openbaar ver- oermiddel gebruik kunnen maken, blijven in aan- lerking komen voor bonnen. De afstand van ten minste vijftien kilometer die ersonen in de uitoefening van hun beroep of be- rijf dagelijks in doorsnede moeten afleggen om en bon te kunnen krijgen, is thans tot twintig ki- ïmeter verhoogd. Bovendien zullen, indien het aogelijk is voor de uitoefening van de wei-kzaam- eden gebruik te maken van een openbaar ver- oermiddel, aan betrokkenen geen bonnen meer lorden verstrekt. Het bovenstaande is ook van toe tsing bij aanvragen voor bedrijfsfietsen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, at aan bovenstaande voorwaarden streng de hand al worden gehouden en dat eventueele verzoeken ot ontheffing daarvan terzijde moeten worden ge- egd. In verband met de verandering in de voorschrif- en is voorts bepaald, dat alle aanvragen voor rij— rielbanden, welke vóór 1 Juli zijn ingediend en op .'elke de verbruikers nog geen beslissing van den istributiedienst hebben ontvangen, afgewezen zijn. Voortaan moeten alle aanvragen voor rijwielban- en in de eerste 10 dagen van elke maand worden ngediend. Uitsluitend deze aanvragen zullen nog n behandeling worden genomen. Als overgangs- naatregel is bepaald, dat de aanvragen welke in Se maand Juni zijn ingediend wel door de distri- iutiediensten in behandeling zullen worden ge- lomen. Deze aanvragen zullen echter volgens de lieüwe, hierboven omschreven voorschriften wor- len beoordeeld. >rof. Schrieke Secretaris-generaal van Justitie. 's-GRAVENHAGE. 1 Juli. Het Rijkscommissariaat makt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nedcrlandsche ebieden heeft krachtens par. 1 zijner verordening 0. 3'40 over de uitoefening der regeeringsbevoegd- eden in Nederland, prof. mr. J. J. Schrieke, hoog leraar aan de universiteit van Leiden, met ingang an 1 Juli 1941. benoemd tot secretaris-generaal van et ministerie van justitie. Een initiatief van Arnold Meyer. I "s-GRAVENHAGE, 28 Juni. In het Neder- ardsch dagblad neemt Arnold Meijer een opmer- telijk initiatief. Hij vraagt- „Zou thans na deze rede an den Rijkscommissaris niet het oogenblik zijn langebroken, dat de Nederlandsche Unie, N.S.B en Vattonaal Front een gezamenlijk initiatief nemen Sn het oprichten van een afzonderlijk Nederlandsch jj gioen om naast de Duitschers, de Italianen, de nnan, Roemenen Spanjaarden, Hongaren cn Slowa- '■n mede te helpen Europa te beschermen tegen hel 1 issisehe bolsjewisme?" (A.N.P.) HEDEN: 8 PAGINA'S Op een groote betooging der Nedcrlandsche en Duitschc Nationaal Socialisten in Den Haag. die Zaterdag op het Plein werd gehouden, spraken commissaris- generaal, Oberdienstleitcr Schmidt en de plaatsvervangend leider der N. S. B. Van Geelkerken, die nog eens de geheele bevolking opriepen voor den strijd tegen het wereld-bolsjewisme en voor den opbouw van het nieuwe Europa. (foto Schimmelpenning!!) Rantsoeneerinjr Gas cn Electricitcit De verhoogde rantsoenen vallen ook onder de korting van 25 pCt. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat de secretaris-generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart bekend gemaakt heeft, dat met ingang van heden (1 Juli) de bepalingen over de rantsoeneering van Gas en Electriciteit verscherpt zijn. Met ingang van heden zijn de rantsoenen gas en electriciteit voor alle gebruikers verlaagd van 100 pCt. tot 75 pCt. van het verbruik in de overeenkom stige perioden van het vorige jaar, met dien verstande, dat de minimum rantsoenen voor gas ad 60 M3. en voor electrisch koken ad 150 kwu per periode van twee maanden ongewijzigd blijven. De minimum rantsoenen electriciteit voor verlichting en huishou delijke doeleinden (behalve koken) worden voor de eerstvolgende drie perioden met 20 pCt. verlaagd. Wij hebben inlichtingen ingewonnen bij den Eco nomische)! Voorlichtingsdienst in den Haag, die ons mededeelde, dat de extra rantsoenen die de gas- en electriciteitsbedrijven toegewezen hebben in verband met gezinsvermeerdering en andere omstandigheden onder deze beperking vallen. Daarop moot dus ook 25bezuinigd worden. vijand in den kortst mogelijken tijd negen gevechts vliegtuigen, zoodat de Royal Air Force in de afgeloo- pen 24 uur bij vluchten boven het rijksgebied in totaal 22 vliegtuigen heeft verloren. AANVAL OP DUITSCHE LUCHTBASIS. BERLIJN. 29 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt heeft een afdeeling van 22 Sovjet-bom menwerpers gisteren een aanval op een Duitsche luchtbasis in het Oosten gedaan. Achttien der Sov jet-toestellen werden door Duitsche jagers neerge schoten, de andere vier door luchtafweergeschut, zoodat geen enkele Sovjet-machine terugkeerde. DERTIEN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. BERLIJN. 30 Juni (D.N.B.) Van de Engelsche vliegtuigen die vannacht het Noord-Duitsche kust gebied probeerden aan te vallen, werden twaalf door nachtjagers en een door luchtdoelgeschut neer gehaald, tezamen dus dertien toestellen. Het D.N.B. verneemt, dat Duitsche- en Italiaan sche artillerie op 29 Juni troepenconcentraties voor Tobroek beschoot en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal heeft berokkend. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP KIEL. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) Bij een vlucht naar de Duitsche bocht onder bescherming van laaghan gende wolken, hebben enkele Engelsche gevechts vliegtuigen bommen neergeworpen op woonwijken van de stad Kiel. Er werd slechts geringe schade aan gericht. Onder de bevolking vielen enkele dooden en gewonden. Door het hevige vuren der luchtdoel artillerie en de onmiddellijk opstijgende jagers stortte de aanval van de Royal Air Force ineen. Bij deze militair totaal nuttelooze actie verloor de VERKLARINGEN VAN CRIPPS. BERLIJN. 30 Juni (D.N.B.) Naar de Britsche be- ichtendienst meldt, heeft de Britsche ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps, toen hij met de leden van de Britsche missie een onderhoud had met Molo- tof een rede gehouden, waarin hij heeft gewezen op de vastbeslotenheid dezer missie om in alles met de Sovjetregeering samen te werken Groot-Brittannië is vastbesloten, zijde aan zijde met de Sovjet-Unie te sti ijden. m Duitsch weermachtsbericht Uit het hoofdkwartier van den Führer, 39 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Zooals reeds ir. een extra-bericht is medegedeeld, hebben onze, in Galicië oprukkende troepen Lem- berg genomen. In het midden van het legerfront werd de ring rondom de ingesloten Sovjet armeeën nauwer gesloten. Aan de kust werd Libau genomen. In den zeeoorlog tegen Groot-Brittannië hebben duikbooten tijdens nieuwe aanvallen op de in het weermachtbericht van 29 Juni genoemde vijande lijke convooien nog vijf schepen met een gezamen- lijken inhoud van 25.400 b.r.t. tot zinken gebracht, waaronder een hulpkruiser. Hierdoor is het succes bij de operaties van deze duikboot tot 96.100 b.r.t. gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor Great Yarmouth uit krachtig beschermde convooien drie koopvaardijschepen met tezamen 23.000 b.r.t. waaronder een groot transportschip, tot zinken gebracht. Nieuwe luchtaanvallen waren in den afgeloopen nacht gericht op de haveninstallaties aan den Humber. De vijand wierp in den nacht van 29 op 30 Juni brand- en brisantbommen op het Noord-Duitsche kustgebied, voornamelijk op woonwijken in de steden Hamburg en Bremen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Talrijke gebouwen werden beschadigd. Nachtjagers en de luchtdoelartillerie hadden bij het afweren van dezen Britschen luchtaanval op nieuw succes. Zij schoten dertien der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Bij de gevechten in het Oosten hebben zich kolonel Holm, commandant van een snellen af deeling, kolonel Weber, commandant van een regi ment infanterie, luitenant Florent van een verken- ningsafdeeling, feldwebel Berauer van een regiment bergjagers en korporaal Hasse van een regiment in fanterie, door bijzondere dapperheid onderscheiden. Bij het tot zinken brengen van twee torpedojagers, een torpedoboot, en een duikboot der Sovjets heb ben zich bijzonder onderscehiden, luitenant ter zee eerste klasse Wuppermann als commandant van een groep motortorpedobooten, luitenant ter zee eerste De strijd in het Oosten. Gevangenen van de Sovjctlegers van alle schakee ringen vallen den Duitschen troepen bij duizenden in handen. (Telefoto Orbis-Holland) Hoe de strijd zich ontwikkelde. TWEE SECTOREN. BERLIJN. 30 Juni. (D.N.B.) Uit de gisteren gepubliceerde extra berichten en uit het weer machtbericht van vandaag blijkt naar het D.N.B. van militaire zijde wordt verklaard, dat de Duit sche weermacht aan het Oostelijk front bij haar actie sinds den 22en Juni midden in de Sovjet troepen terecht is gekomen, die hun opmarsch vol tooiden, met het gevolg, dat deze nergens den Duitschen opmarsch hebben kunnen tegenhouden. En voor een gedeelte reeds om hun eigen bestaan vechten. In het gevechtsgebied tusschen de Kar- pathen en de Oostzee teekenen zich in het bijzonder twee sectoren af. Dc grenzen tusschen deze sec toren worden gevormd door de uitgestrekte Pripet- moerassen. In den front sector tusschen de Karpa- then en de Pripct-moerassen werden reeds den eer sten dag de moderne grensversterkingen na har den strijd doorbroken. De voortgaande aanval van het Duitsche leger leidde tot een sterken druk van uit het Noordwesten cn Noorden op Lemberg, warvan dc inneming vandaag is gemeld. Tegelij kertijd dringt een dreigende wig uit het gebied ten Zuidoosten van Lublin via Luck naar het Oosten, die ook door talrijke vijandelijke tegenaanvallen niet tegen te houden is. Het is zeer twijfelachtig of de Sovjet-strijdkrachten in dezen sector den Duit schen opmarsch nog lang zullen kunnen ophouden, hoewel reeds in een gisteren gepubliceerd extra bericht tot uiting kwam. dat daar in het gebied van Galicië keurtroenen van het Sovjetleger in het vuur zijn geworpen Belangrijk ongunstiger voor de Sovjets ontwikkelen zich de gevechten ten Noor den van de Pripet-moerassen. Het hier naar het Westen vooruitstekende grensgebied der Sovjets rondom Bialystok werd door een gelijktijdigen frontalen opmarsch van uit Zuidoost Pruisen door twee bijzondere stoottroepen in bet Oosten afge sneden. De Zuidelijke groep veroverde de vesting Brest-Litowsk en rukte met algemeene richting naar het Noordoosten ver op ten einde zich met dc vanuil Oost-Pruisen aanvaP nde groep te vereeni gen, die zich intusscv,r -eeft meester gemaakt van de vesting G'odno. Het resultaat was de alge- heele omsi-.geling van twee sterke Sovjet-armeeët) in he' gebied rondom Bialystok en Oostelijk hier van. Deze ring wordt met den dag nauwer aange haald en de zich binnen dezen ring bevindende Sovjet troepen trachten tevergeefs naar alle rich tingen uitvallen te doen. Door de dagelijksche aan vallen van het Duitsche leger en van het Duitsche luchtwapen wordt de strijdkracht steeds minder. Kenmerkend voor de operaties in dezen frontsec tor is bovendien de dappere opmarsch van snelle Duitsche troepen, die aan weerskanten voorbij de zen ring via Baranowitz in het Zuiden en via Wilna in het Noorden het belangrijke knooppunt Minsk hebben ingesloten. Deze opmarsch is thans reeds ten Oosten van Minsk verder voortgezet. IN HET BALTISCH GEBIED. Verder Noordelijk in het Baltische gebied werd de Njemen-sector veroverd en Kaunas bezet. Ter wijl nog in de gebieden ten noorden van Kaunas sterke vijandelijke gepantserde strijdkrachten tij dens hevige-gevechten vernietigd werden, was we derom een snelle Duitsche aanval gericht op de overgangen van de Duna bij Dunaburg en Jakob- stadt Daar beide plaatsen in Duitsche handen zijn en bovendien de eenige belangrijke haven aan dit deel van de Oostzeekust, nl. de vesting Libau, na korten strijd veroverd werd, hebben de in het ge bied van de linie Wilna-Dunaburg-Riga en de Oost zee ingesloten en totaal verstrooide vijandelijke strijdkrachten nauwelijks nog een of andere moge lijkheid tot terugtrekken. Het Duitsche luchtwapen, dot zich in de eerste dagen der operaties, door een bijna totale vernieti ging van het belangrijkste deel van het Sovjet luchtwapen de heerschappij in de lucht heeft ver overd, grijpt thans dagelijks met krachtige slagen in den strijd te land in. De gisteren opgegeven verliescijfers van het Sovjet-luchtwapen zijn tot in totaal 4500 gestegen, waarin ook het leger met een getal van 227, deels vernietigde, deels buit gemaakte vliegtuigen, een aandeel heeft. DE STRIJD IN DE OOSTZEE. Bijzondere aandacht verdienen ook de moedige en energieke aanvallen van de marine in het Oos telijke gebied van de Oostzee Duitsche duikboo ten en motortorpedobooten hebben twee torpedo- jagèrs, een torpedoboot en drie duikbooten van de Sovjet-vloot vernietigd. Hierbij komt nog een tor pedojager, die verloren is gegaan als gevolg van een mijn alsmede de beschadiging van den kruiser Maxim Gorki. Daar ook bij Constantza aan de Zwarte Zee een Sovjet-torpedojager door kust- artillerie vernietigd is, heeft de Sovjet-marine in totaal in de eerste week, behalve de andere ge noemde eenheden, alleen al vier torpedojagers, voor een deel van de moder) ste soort, verloren. Dat ook de oorlog tegen Engeland onverminderd voortgaat, blijkt het duidelijkste uit het nieuwe duikbootsucecs. Bij deze tot zinken gebrachte ton nage van 96.100 br.t. komt vandaag nog een nieuw succes van het luchtwapen, dat 23.000 br.t. tot zin ken heeft gebracht. Daar het luchtwapen gisteren in het zeegebied rondom Engeland 14.800 br.t. tot zinken heeft gebracht, zijn de verliezen, die in twee dagen tijds werden opgegeven, in totaal tot 134.000 br.t. gestegen. IN DE OEKRAÏNE. BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) De pogingen van het Bolsjewistische luchtwapen om den opmarsch der Duitsche troepen ln het Oekrainische strijdgebied op te houden, zijn ook op 29 Juni door den bliksem snellen aanval van Duitsche jagers mislukt Toen de Sovjet-vliegtuigen door het samengebun delde vuur van het luchtdoelgeschut en mitrailleurs geschrokken, nog boven dc troepenafdeelingen bleven kruisen, doken plotseling vijf Messerschmittsjagers op. Wat zich daar afspeelde, was het werk van enkele mi nuten. De Duitsche Messerschmitts naderden met de grootste snelheid en stortten zich op de Sovjet-vlieg tuigen, die zich door het maken van bochten en door zich los te maken van de formatie in veiligheid trach ten te stellen Onder het vuur van de boordkanonnen en de mitrailleurs stortten drie Martin-bom,nenwer- pers naar beneden. Op heizelfde oogenblik schoot een andere Duitsche jager ook een Martin-bommenwer per neer. Op driehonderd meter hoogte vloog de zesde Sovjetmachine, die klaarblijkelijk een treffer ln de benzinetank had gekregen, in brand en stortte met een sleep als van een komeet omlaag. Door het neerschie ten van deze zes Sovjet-bommenwerpers trok een Sovjeteenheid, die zich totdusver aan den rand van een bosch verdedigde, terug. Blijkbaar hadden de Bolsjewisten van de bommenwerpers grooten steun verwacht. DE ENGELSCHE PERS OVER DEN STRIJD IN HET OOSTEN. BERLIJN. 30 Juni (D.N.B.) Uit den berichtendienst van Reuter blijkt, dat de Engelsche pers de operaties aan het Oostelijke front volgt met bezorgdheid voor het lot der Sovjettroepen, waarbij zij steeds bij de lezers de hoop tracht levendig te houden, dat de af weer van het Bolsjewistische gevaar voor Europa op onverwachte moeilijkheden kan stuiten. De Times tracht de Duitsche successen te verkleinen. Het blad schrijft, dat de beslissing nog niet gevallen is, dat de Sovjet-luchtmacht nog niet geheel verdreven is cn dat de Sovjet-pantserbrigades haar tegenaanvallen voort zetten. „Niettemin aldus de Times kan niet ont kend worden, dat de weermacht der Sovjet-Unie /are slagen heeft moeten incasseeren en dat rie Duitsche opmarsche verrassend snel is geweest. Inderdaad kan het zijn, dat de Duitschers in de komende dagen tast bare resultaten te melden hebben", klasse Weber en luitenant ter zee tweede klasse Haag als commandanten van motortorpedobooten. Bij de zegevierende gevechten in het Oosten heb ben verschillende eenheden van de luc'mdoelartil- leric zich op schitterende wyze onderscheiden. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Op den Noordelijken flank van het oorlogstooneel in het Oosten waren de aanvallen van de Duitsche gevechtseskaders op 29 Juni voornamelijk gericht op de groote ac'nterwaart- sche verbindingen van de Sovjet-troepen, die uit de Baltische landen Oostwaarts naar het eigenlijke Rus land trokken. De enkele groote doorgangswegen zijn over honderden kilometers lengte bezet met colonnes artillerie en infanterie, die alle aan de Duitsche om singeling probeerden te ontkomen. De Duitsche vlieg tuigen bestookten deze colonnes en marcheerende for maties met groot succes Voortdurend met bommen aangevallen en met boordwapens beschoten, werd een groot aantal voertuigen en stukken geschut vernield, werden de wegen onbegaanbaar gemaakt en werden den manschappen zware bloedige verliezen toege bracht Voorts werden spoorlijnen door bomtreffers verstoord en werden verscheidene rijdende treinen door bommen getroffen. Een der treinen ontspoorde terstond na de ontploffing van een bom. In het gebied ten Noordoosten van Lemberg werden heden verscheidene Sovjet-vliegvelden met groot suc ces door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Hierbij werden veertien Sovjet-jachtvliegtuigen op den beganen grond vernield en een groot aantal be schadigd Op den terugtocht vielen de Duitsche vlieg tuigen Soviet-troepenkampen en colonnes voertuigen aan Er ontstonden groote branden en vele voertuigen werden door voltreffers vernield. Sovjet-vliegers pro beerden de Duitsche gevechtsvliegers aan te vallen. Zij staakten hun poging echter heel gauw, toen twee van hun toestellen waren neergeschoten IN DE OEKRAÏNE. BERLIJN. 1 Juli (D.N.B.) Bij den verderen op marsch in het gevechtsgebied van dc Oekraïne hebben Duitsche troepeneenheden sterke Bolsjewistische ver sterkingen doorbroken met welker bouw reeds een jaar geleden met behulp van tienduizenden dwang arbeiders begonnen is. Dag en nacht hebben hier Kaukasiërs en Gcorgiërs onder het hevel van Bolsje wistische officieren gewerkt. Dc bewoners van de omliggende plaatsen meldden, dat dc laatste maanden ook de boeren van de Oekraïne aan dit werk moesten meedoen. Eenigen van hen moesten eiken ochtend de strook gronds voor de kazematten en loopgraven op nieuw eggen, opdat op den zachten bodem elke voet stap gezien kon worden. Op deze wijze wilden de Sovjet-officieren verhinderen, dat de dwangarbeiders zouden vluchten. De Oekraïne lijkt thans uitgestorven Pas na enkele dagen durfden de bewoners, die zich beveiligd hadden voor dé vluchtende Sovjettroepen, uit haar schuil hoeken te voorschijn te komen. ACHT SOVJET-BRUGGEN' VERNIELD. BERLIJN. 1 Juli (D N B.) Kleine formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen werden op 29 Juni ten Oos ten der brandpunten van den slag aan het Sovjet front gebruikt teneinde de aehterwaartsche verbin dingen van den vijand te verbreken. Hierbij werden acht bruggen verwoest en werd een brug, die door Duitsche bommen reeds hevig beschadigd was, vol komen vernietigd Daar het aantal bruggen over de Sovjet-rivieren betrekkelijk gering is. cn er slechts voor de grootste verkeerswegen vaste overgangen ge maakt zijn. beteekent de vernietiging van deze brug gen een gevaarlijke verscherping door de sterk be dreigde nog in Wit-Rusjand staande Sovjet-troepen. WAT EEN DUITSCIl LUCHTDOEL- REGIMENT PRESTEERDE. BERLTJN, 30 Juni (D N.BDuitsche luchtdoel kanonnen hebben tijdens den opmarsch zoowel bij den strijd tegen vliegtuigen als bij dien op den~grond weer getoond wat zij waard waren Een regiment, dat 25 Sovjetvliegtuigen neerschoot, vernietigde boven dien voor 27 Juni 37 Bolsjewistische gepantserd® strijdwagens en veroverde door rechtstrecksche be schieting 27 bunkers. Dc staatsmacht in handen van een Comité van Vijf. Een Staatsverdedigingscomitè te Moskou Stalin voorzitter. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Het bestuur van den Oppersten Raad der Sovjet-Unie. het Centrale comité van de communistische partij en de raad van volks commissarissen der Sovjet-Unie hebben naar d« Moskousche nieuwsdienst meldt. besloten een staatsverdedigingscomitè op te richten Tot voorzitter van dit comité is Stalin benoemd, tot zijn plaatsver vanger de volkscommissaris van buitenlandsche za ken Molotof en tot leden Worosjilof, Malenko en Berlja. Verder werd besloten de geheele staats macht in handen van dit verdediglngscomtté te leg gen. SOVJET-SPOORWEGEN GEDESORGANISEERD. ANKARA, 30 Juni (A.N.P.) Reeds na een week oorlog schijnt het geheele spoorwegnet ln Euro- peesch Sovjet-Rusland gedesorganiseerd te zijn. Zoo werden volgens gisteren uit Moskou in de Turksche hoofdstad ontvangen berichten Sovjettroepen, die op verschillende stations te Moskou 48 uur lang ver geefs op transport hadden gewacht, door de autori teiten teruggenomen. Alle vrachtauto'6 zijn in de hoofdstad aan het burgerverkeer onttrokken ten bate van het transport van troepen, die blijkbaar niet meer per trein kunnen reizen. Te Smolensk hoopen zich talrijke Sovjettrocpentransporttreinen op. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Dp leden der afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen ma ken Dinsdag 15 Juli een excursie naar Marken. Voren dam en Edam.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1