Spel en werkelijkheid. Kerkconcert. De kinderbijslagwet. TOBIAS ^ferveus AKKERtJK AGENDA DINSDAG 1 JULI 1941' KAARDE M'S D A G B E A D' 3 ïjS ïj! De Oorlogsberichten De Duitsehe oorlogsberichten maken vele belang rijke successen in den gigantischen strijd tegen de legers van de Sovjet-Unie bekend. In het bijzonder was dit het geval op Zondag, toen het Duitsehe opperbevel een reeks mededeelingen deed betref fende het verloop van de eerste oorlogsweek, waar uit opnieuw de enorme stootkracht en snelheid-in- optreden van het offensief bleken. Uit die com muniqués bleek de verovering van de belangrijke steden Grodno, Brest-Litowsk, Wilna, Kowna en Dunaburg. Ook de gevangenneming van veertig duizend man. En daarbij werd het buitmaken van vervaarlijke hoeveelheden oorlogsmateriaal in vermeld. Zeshonderd stukken geschut en 2233 pant serwagens werden als buit genoemd; meer dan 4100 sovjet-vliegtuigen als vernield. Hierbij kwamen dan nog, blijkens het twaaifde communiqué, gewel dige hoeveelheden pantserafweer- en luchtafweer geschut alsmede mitrailleurs, geweren, auto's enz. Er werd aan toegevoegd: Deze cijfers stijgen met het uur. Zij zullen echter nog geweldig stijgen na de capitulaties of de vernietiging van de thans in gesloten Sovjet-armeeën. Immers werd ook de in sluiting van twee Sovjet-legers bericht. Bij dit alles kwamen dan nog de groote bloedige verliezen in manschappen, door de legers der Sovjets geleden. Omtrent de twee ingesloten legers werd mede gedeeld dat zij aan den bovenloop van de Narew, rondom de stad Bialystok, omsingeld waren zonder mogelijkheid, aan een vernietiging te kunnen ont komen, waarmee een waardevol stuk uit het mid den van het geweldige Sovjet-front was gebroken. Daarenboven waren in den rug van deze legers sterke Duitsehe pantserformaties reeds opgerukt tot voorbij Minsk en hadden zij zoodoende het begin van den van Minsk naar Moskou loopenden auto weg bereikt. Van een nog vernietigender nederlaag der Sovjets in het Baltische gebied werd voorts melding gemaakt. Daar bestond al geen front meer en reeds stond vast dat het Duitsehe luchtwapen de heerschappij in het Oosten had veroverd. Melding was reeds eerder gemaakt van een bij Lemberg woedenden groolen veldslag. Reeds giste ren, op 30 Juni, kwam het bericht dat deze groote stad op dien dag door Duitsehe troepen was geno men en dat van den citadel de Duitsehe oorlogsvlag woei. De ring om de ingesloten twee Sovjet-legers werd nauwer gesloten; aan de kust van de Oostzee werd de stad Libau door de Duitschers genomen. In de Oostzee bleek de Sovjet-vloot in de eerste week van den oorlog o.a. al vier torpedojagers, deels van het modernste type. te hebben verloren. Het is inderdaad een gigantische strijd die thans in het Oosten gestreden wordt: de grootste strijd die tot dusverre gevoerd is, met reuzenlegers waarvan de opstelling en de krijgstactiek reeds groote voor bereiding eischen. Geweldige militaire krachten zijn hier ingezet. De berichten duiden inderdaad op zeer groote successen van de Duitschers ook in dezen strijd. sHet bedrijfsvergunningenbesluit De oorlogstoestand waarin ons land ook is be trokken, heeft tot gevolg gehad dat een groote reeks maatregelen voor ons economische leven moest wor den getroffen. De overheid is van oordeel, dat zij alleen de belangen van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk kan beschermen als zij in staat is zeer strenge controle op het economische leven uit te oefenen en daarom zijn reeds zoovele besluiten uitgevaardigd die telkens opnieuw weer een ander deel van het actieve bedrijf in de sfeer van het overheidstoezicht trekken. De laatste maatregel is het bedrijfsvergunningenbesluit. Alvorens iets nader op dit besluit in te gaan, zij vermeld, dat het alleen betrekking heeft op de industrie en den groothandel en zich dus geenszins uitstrekt tot alle bedrijven. Wat de beide hier ge noemde categorieën van bedrijven betreft, stond het tot voor kort iedereen vrij hetzij een be drijf te vestigen, hetzij een bedrijf uit te breiden. Zulks in tegenstelling met de mogelijkheden op andere terreinen, waar bijv. de Vestigingswet een sterk-remmeilden invloed op het stichten van nieuwe zaken uitoefent. In deze situatie brengt het nieuwe besluit wijziging. Wie een industrieel be drijf of een groothandel wil beginnen of uitbreiden moet zich nu voortaan eerst met de overheid ver staan omdat het anders wel eens kan blijken, dat kosten zijn gemaakt die geen baat zullen opleve ren. De bedoeling van het besluit is in hoofdzaak tweeledig: a.overbodige of schadelijke investeeringen tegen te gaan; b. ongewenschte „branche-vervaging" in industrie en groothandel te voorkomen. Zooals bij lezing van het bedrijfsvergunningenbe sluit blijkt, is men bij het opstellen ervan uitge gaan niet van het individueele, maar van het ge meenschapsstandpunt: is het voor de gemeenschap noodig of wenschelijk dat er een nieuw bedrijf wordt opgericht? Ja, dan wordt vergunning verleend. Neen, geen vergunning wordt gegeven, welke perspec tieven de enkeling er ook in mag zien. Deze zienswijze van beoordeeling: is de inves- teering overbodig of schadelijk, heeft men gekozen, omdat men o.a. wil voorkomen dat materialen wor den verspild of de voor een branche in haar ge heel bestaande moeilijkheden weer worden ver scherpt. Dat het bedrijfsleven ook nu nog den moed, de energie en het aanpassingsvermogen bezit, voort durend naar nieuwe mogelijkheden te zoeken en die, waar ze gevonden worden, te gebruiken, is lof waardig. De wetgever is evenwel van oordeel, dat door een dergelijk uitbuiten van mogelijkheden anderen schade kan worden berokkend, zoodat de gemeenschap op zichzelf geen voordeel van deze activiteit heeft. Hij wil dit voorkomen en daarom is de thans gepubliceerde regeling uitgevaardigd. Naar zijn oordeel moet er bovendien naar worden gestreefd op de grond- en hulpstoffen zooveel moge lijk te besparen, omdat deze moeten worden gebruikt ter voorziening in die behoeften, welke van wezen lijke beteekenis zijn. Met zoo weinig mogelijk grondstoffen moet zooveel mogelijk vervaardigd worden. De overheid meent dat de nationale economie als een eenheid naar voren moet treden, dat niet een onderdeel schade aan het geheel toebrengt. In dezen tijd van de uiterste zuinigheid mag noch kapitaal noch materiaal verspild worden en ter ver werkelijking daarvan heeft zij nu deze serie maat regelen genomen. Wie zou meenen dat in dit alles alleen het nega tieve is nagestreefd vergist zich bij die beoordeeling, want ongetwijfeld zal er van de maatregelen een remmende invloed uitgaan, maar de samenstellers van het besluit zullen ongetwijfeld meer gedacht hebben aan de stimulans welke nu wordt gegeven aan die projecten die uit nationaal-cconomisch oog punt gerechtvaardigd zijn. En dit is, stellig voor dezen tijd, als een winst te boeken. Gemeente Wieriiigermeer ingesteld. s-GRAVENHAGE, 30 Juni. In de staatscourant van hedenavond is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat en van Financiën tot instelling van een gemeente Wierin- germeer. Dit besluit treedt op 1 Juli 1941 in wer king. Bij dit besluit is bepaald, dat met ingang van 1 Juli 1941 een gemeente genaamd Wieringermeer, wordt ingesteld. Het gebied, dat de nieuwe ge meente zal omvatten, is hetzelfde als dat van het openbare lichaam van dien naam; de gemeente zal behooren tot de provincie Noord-Holland en zal lig gen in het rechtsgebied van het kanton Den Helder Van 1 Juli 1941 tot den eersten Dinsdag van Sep tember 1943 vormen de leden van de bestaande bestuurscommissie den raad der gemeente. Deze leden kunnen te allen tijde door den secretaris generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken worden geschorst en ontslagen. De secretaris generaal kan zoo noodig in openvallende plaatsen voorzien. De burgemeester is tot den eersten Dins dag van September 1943 ambtshalve lid van den caad. Een merkwaardig nest. Op het nieuwe hoefdierenveltl van Artis te Amsterdam is midden tusschen de kameelen, lama's, steppenezels enz. een nandoe of pampa struisvogel tot nestelen overgegaan. De haan broedt de eieren, voorloopig alleen nog des nachts (Pax.Holland (De speelkamer van dc Nederland sche Spoorwegen in het Centraal Station tc Amsterdam nadert haar voltooiing.) De kinderkamer in 't station Komt haar voltooiing nader, Dat wordt een ware vreugdebron Voor zoon maar ook voor vader. Daar krijgen z' in hun vrijen tijd, Wanneer ze zich vervelen, Ten volle de gelegenheid Om spoortje te gaan spelen. Met bruggen, wissels en stations Met overwegen, seinen, Locomotieven en wagons Van elektrieke treinen. 't Is alles van verkleind model, Natuurgetrouw en prachtig, De jeugd zal opgaan in dat spel, De jeugd van acht tot tachtig. En buiten op den open weg Daar rijden echte treinen Dank zij vernuftig overleg Kriskras' op tal van lijnen. Ik kies een passend uur uit met Behulp van 't spoorwegboekje. Ik koop een kaartje aan 't loket En kruip dan in een hoekje. Dan dommel ik een beetje in, Of ga ik rustig lezen, Het komt me zelfs niet in den zin Dat er gevaar kan wezen. Zij brengen mij waar 'k wezen moet, Daar kan ik op vertrouwen, Ze doen het snel, ze doen het goed, Daar durf ik op te bouwen. Het ingewikkelde systeem, Vereischt voor al die ritten, Geldt niet voor mij als een probleem, Ik zit alleen te zitten. Maar als ik lees van 't aardig spel, Dat zij de jeugd straks bieden. Dan treft me toch weer even wel Het werk dier knappe lieden, Die dag aan dag weer vaardig zijn Om ons te transporteeren, Voor al die werkers van den trein Licht ik mijn hoed. Tot eere. P. GASUS EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit tc Amsterdam voor het cand.ex. rechten W. A. Ronner. H. E. van Beusekom, mej. E. Riem, J. van Schaik en A. Alexan der. H.B.'S. Triniteïts Lyceum te Haarlem (Eindexamen H.B.S. B 23—30 Juni). Geslaagd: B. W M. Blom, J. F. M. van Boeckel, J. J J. Bonarius, L. .T Claesscn. G. C. F. Freriks. P. Hupkens, A. P. Jansen. F. F Klein Schip horst, A. B. Koning, P. C van Koningsbruggen, J. J. C. Marlet, C. A. H. Merkx. S. D J Overdijk, H. van der Weiden, Th. A. Bak. J. B. Boer. L. Ebskamp, G. H. Hoekstra, J. Ch. B. Huyzer, P. J. Lestrade, J. P. Mensink, J. Riko. J. B. Steenman, J. C. M. Strack van Schijndel, H. J. M. Timmer, L. G. Vroom. M. H. A van der Wcijer, H. J. van der Zanden N.V. LETTERGIETERIJ „AMSTERDAM" VOORHEEN N. TETTERODE. AMSTERDAM, 30 Juni. In de algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Lettergieterij „Amsterdam" voorheen N. Tetterode, werd in de va cature, ontstaan door het aftreden van den heer F. L. Edema van der Tuuk, voorzien door benoeming van den heer J. C. Koenders tot directeur der ven nootschap. De heer Edema van der Tuuk werd be noemd tot commissaris. Evangelische Broedergemeente te Haarlem. In het aan de Parklaan gelegen Kerkgebouw was Maandag Bets Nederkoorn, de organiste der Broe dergemeente een en al bedrijvigheid. Nu eens op de orgelbank, daar boten achter de balustrade, een oogenblik later vóór het beneden in een hoek dei- kerk geposteerde koortje, scheen zij in snelvoetig heid te wedijveren met den door Homerus bezongen Achilleus, al eischt het orgelpedaal een andere techniek dan de „mannenmoordende strijd", zoo als de Grieksche dichter destijds den Troyaanschen oorlog noemde. Die pedaaltechniek bleef in den beginne nog bin nen bescheiden grenzen. De twee Koraalspelen van Bach, die samen het eerste nummer van het pro gramma vormden, verlangen geen snelle bewege lijkheid: in „Erschienen ist der herrliche Tag" loopt het pedaal canonisch achter de in de bovenstem van het manuaal gelegde koraalmelodie aan, terwijl de middenstemmen vrij levendig gefigureerd zijn; in „Ich ruf zu dir" zijn aan het pedaal slechts deinende harmonische grondtonen toevertrouwd, maar heerlijk zingt daar de melodie in het manuaal. Drie vier^emmige koralen van Bach volgden. Het koortje der Broedergemeente zong ze onder Bets Nederkoorn's leiding: het eerste heel goed, dc andere twee met enkele minder zuivere intona ties. En nauwelijks was de laatste toon van het mooie koraal „Wachet auf, uns ruft die Stimme" of de dirigente zat weer boven, nu ais organiste begeleidster. Als Ovidius het beleefd had, zou hij er in zijn dichtwerk „Metamorphose" een hoofdstuk aan hebben kunnen wijden! Begeleidster was zij: de cellist Onne v. d. Klas horst speelde een Sonate van Bach's tijdgenoot Wil lem de Fesch, die behalve organist aan dc O.L.V.- Kerk tc Antwerpen ook cellistvirtuoos was en o.m. verscheidene sonates voor dit instrument met be geleiding van continus schreef. De combinatie celloorgel werkt zelden gunstig: meestal klinkt het orgel te dof. Zoo was het ook hier, maar in de melodische Siciliano en Arietta kon de cellist door zijn warm, zuiver spel en mooie toonkwaliteiten genot schenken. Dit deed hij ook later in een Larghetto van Leonardo Leo en :n het aan de Orkestsuite in D gr. t. ontleende Ati van Bach, maar vooral in dit laatste kon het van het oorspronkelijke zeer afwijkende coloriet der transscriptie mij niet geheel voldoen. Tussehcn die cellovoordrachten was een vocaal nummer geplaatst. En dit voldeed wèl. De zang van het onder Bets Nederkoorn's werkende Vrijzinnig Luthersch Dameskoor klonk wel bijzonder fijn en beschaafd en noch de harmonische moeilijkheden van Caplet's „Agnus Dei", noch de bewogenheid van O. di Lasso's ..Adoramus te" konden de zuiver heid noemenswaardig in gevaar brengen. De op volging dezer stukken na een melodie uit 1668 en twee Gezangen deed in fiete minder vreemd aan, dan ze door anachronisme scheen te zullen doen. want Caplet heeft heel wat uit oude en vergeten schrijfwijzen weer te pas gebracht. Het koor der Broedergemeente zong voorts nog vier werkjes, w.o. een van wijlen G. v. Brucken Fock en het in de Dorischen toonsoort geschreven, door Adr. Engels bewerkte Kerstklok]es. en in één van die voordrachten was te veel toenadering tus schen de lage en de hooge stemmen, zoodat de zuiverheid er onder leed, maar er werd ook wel verdienstelijk gezongen. En de organiste besloot het concert met Koraal III van Hendr. Andriessen. dat enkele zeer mooie, eenigszins aan Cés. Franck herinnerende gedeelten bevat, maar waarin de forti door de ontstemming der tongwerken ver troebeld werden. De predikant ds. H. Biclke dankte in geestige en hartelijke bewoordingen de uitvoerenden, die wel willend ten bate der Broedergemeente samenge werkt hadden. K. DE JONG. RUPSENPLAAG IN WEST-TWENTE In West-Twente heerscht een rupsenplaag. De rups van de satijnvlinder heeft al heele rijen boomen volkomen van de bladeren weten te ont doen. Als de meeste wilgen en populieren zijn kaalgevreten komen de vruchtboomen aan de beurt Bij de boerenerven zijn thans reeds een aantal vruchtboomen kaalgevreten. De eikenbladrolrups wordt dit jaar ook in Twente en Achterhoek veel vuldig waargenomen. Wat de bij de wet betrokken arbeiders moeten doen. Men schrijft ons: Alle betrokkenen bij de Kinderbijslagwet heb ben thans de eerste ervaring mei die wet op kun nen doen. De organen, belast met de uitvoering er van hebben bemerkt, dat dit, althans den eersten keer, een omvangrijke administratie vereischt heeft: de werkgevers moesten gegevens verstrekken om trent risico-dragende instellingen, die zij dikwijls niet direct konden terugvindende arbeiders heb ben in het algemeen gezien,, dat zij later in het bezit van hun uitkeeringen kwamen dan zij wel ge- wenscht zouden hebben. Dat alles nog niet in alle opzichten „gesmeerd" liep is bij een omvangrijke materie niet te ver wonderen De.uitvoeringsorganen stellen er zeer cel prijs op, dat voor de volgende betalingsperiode, die het tweede kwartaal van dit jaar omvat, alles wat verzwaring of vertraging veroorzaakt zal worden vermeden: hun eigen werk wordt er ongetwijfeld door vereenvoudigd, maar, wat het belangrijkste is, de arbeider zal dan eerder in het bezit komen van het bedrag, waarop hij recht heeft. Daartoe wordt met den meesten aandrang aller medewerking in geroepen. WAT MOET DE ARBEIDER DOEN? De kinderbijslaglijsten aan de voorzijde persoon lijk onderteekenen. Aan de voorzijde nazien of zijn juiste adres op de lijst vermeld staat; is hij inmidddels verhuisd, dan vooral het nieuwe adres erop aanteekenen. Op den maandstaat den naam schrijven van den werkgever bij wien hij in die maand in dienst ge weest is. Heeft hij in die maand meerdere werk gevers gehad, dan onder elkaar de namen van al deze werkgevers vermelden. Achter den naam van iederen werkgever, dien hij heeft opgeschreven, kruist hij de dagen aan, waarop hij bij dien werk gever heeft gewerkt. Mocht hij over een bepaalden dag wel loon hebben ontvangen, doch niet hebben gewerkt, dan moet die dag toch worden aange kruist. In kolom drie het totaal aantal gewerkte dagen vermelden. In kolom vier het in de beti-effende maand ont vangen loon opnemen. Bij dit laatste moet goed worden opgelet. Het gaat erom, welk bedrag aan loon de arbeider in een bepaalde maand heeft ontvangen, niet wat hij over die maand heeft verdiend. Dat beteekent dus. dat men rekening moet houden met het aantal betaal dagen. Arbeiders ,die per week betaald worden, zul len dus in de eene maand vijf en in de andere maand vier uitbetalingstermijnen moeten verant woorden. Wat de arbeider in een kalendermaand dus werkelijk geniet, moet hier worden opgegeven. WAT MOET DE WERKGEVER DOEN? Hij moet allereerst de opgave van den arbeider voor zoover die zijn dienst betreft, nazien en voor accoord teekenen. In kolom zes van de kinderbijslaglijst vermeldt hij den naam van het orgaan waarbij hij voor dè ziekengeld- en kinderbijslagverzekering is aange sloten. In kolom zeven plaatst hij het nummer waaronder hij bij dat orgaan is ingeschreven. Den juisten naam van dit orgaan kan hij vinden op de bescheiden be treffende de ziekengeldverzekering, die hij regel matig ontvangt, in ieder geval ook op de kaart, die krachtens art. 17 van de Ziektewet en art. 18 der Kinderbijslagwet moet zijn opgehangen op één voor zijn arbeider? gemakkelijk toegankelijke plaats. Op bijna alle stukken die hij zelf ontvangt, zal hij ook het bedoelde aansluitingsnummer aantreffen. Werkgevers, die bij het Rijkskinderbijslagfonds zijn aangesloten, en dus voor de uitvoering onder den Raad van Arbeid vallen, moeten in kolom zeven hun bedrijfsnummer vermelden. NOG ENKELE WENSCHEN. Het is zeer begrijpelijk, dat de arbeiders voor wie deze uitkeering een belangrijk bedrag beteekent. gespannen naar de toezending daarvan uitzien. Zij moeten echter begrijpen, dat de uitvoeringsorganen een zeer groot aantal lijsten te verwerken krijgen en dat ieder op zijn beurt geholpen wordt. Vragen of die beurt no«* niet gekomen is, belemmeren alleen maar den goeden gang van zaken. Niemand zal hun dit kwalijk nemen, maar toch moet in het belang van de arbeiders zelf gevraagd worden: correspondeer niet als het niet strikt noodig is Meent gij dat dit wel het geval is. doe het dan zoo, dat de beantwoording van uw brief zoo vlot mogelijk kan verloopen. Geef kort en duidelijk aan, waarover u iets wilt weten of meent te moeten klagen en zorg vooral, dat ook in den brief uw naam en adres volledig en goed leesbaar vermeld worden. Adressen alleen op de enveloppe vermeld, kunnen makkelijk verloren raken. Wanneer werkgevers en werknemers met deze aanwijzingen rekening willen houden, dan zal on getwijfeld de uitbetaling over het tweede kwartaal sneller kunnen plaats hebben dan die over het eerste. Collctievc arbeidsovereenkomst metaalnijverheid. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Bij beschikking van het college van rijksbemiddelaars is een groot aantal bepalingen van de collectieve arbeidsover eenkomst in de metaalnijverheid de dato 13 Sep tember 1940, afgesloten tusschen den Metaalbond (Werkgeversvakbond in de metaalnijverheid) en de R.K. vereeniging van werkgevers in de metaal nijverheid eenerzijds en den algemeenen Neder- landschen Metaalbewerkersbond, den Chr. Metaal- bewerkersbond in Nederland en den Nederland- schen R.K. Metaalbewerkersbond anderzijds, alge meen verbindend verklaard voor de werkgevers en werknemers in de metaalnijverheid. De verbindendverklaring geschiedt voor het tijd vak van 15 Juli 1941 tot en met 15 September 1941. OPSPORINGSAMBTENAREN PRI.TS- BEHEERSCHINGSBESLUIT. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. De gemachtigde voor de prijzen heeft aangewezen als opsporings ambtenaren, belast met het opsporen van dc fei ten bij het prijsbeheerschingsbesluit strafbaar gesteld, de controleurs Landbouw-crisiswet 1933, als bedoeld in de beschikking van den minister van economische zaken van 19 Augustus 1933. Champie.... H. BIJKERK Een bekend Haarlemmer Wordt 10 Juli 75 jaar. De heer H. Bijkerk, die Donderdag 10 Juli zijn 75sten verjaardag hoopt te vieren, is inderdaad een bekend Haarlemmer. Van 1910 tot 1913 was hij hoofd van de Noorderschool in de Velserstraat, daarna van 1913 tot 1931 hoofd van de Christelijke School aan de Bakencssergraeht, de leerschool van de Da Costa kweekschool. Voor hij te Haarlem kwam was hij van 1891 tot 1898 onderwijzer te Oudebildzijl en van 1898 tot 1910 te IJmuiden. Te Haarlem is de heer Bijkerk ook directeur van de Christelijke Normaallessen en leeraar aan de Da Costakwcekschool geweest. Meermalen is gebleken dat het werk van den heer Bijkerk op onderwijsgebied zeer gewaardeerd werd. (Fote De Haas) Ook in de Ned, Hervormde kerk is de heer Bij kerk een bekende persoonlijkheid. Vooral toen hij in 1931 als hoofdonderwijzer gepensionneerd werd, kreeg hij tijd beschikbaar voor dit werk. Nog altijd is hij ouderling en secretaris van net college van notabelen. Het zal den heer Bijkerk op 10 Juli on getwijfeld blijken dat zeer velen zijn werk dank baar waardeeren. Veertigjarig jubileum A. J. Reef. Heden was het veertig jaar geleden dat de heer A. J. Reef in dienst trad van N.V. Stork Hijsch, destijds te Hengelo en van 1 Augustus 1932 af te Haarlem, na de fusie met de Werf Conrad N.V. Vanmorgen werd de jubilaris met zijn echtgenoote op het directiekantoor ontvangen, waarbij hij door den directeur der N.V. dr. ir. J. J. Borren, werd toegesproken. Spreker begon met in herinnering te brengen dat de jubilaris op 14-jarigen leeftijd in dienst kwam en in de constructïe-afdeeling te werk werd gesteld. „De wijze waarop u zich het dag- fabrieks- en fabrieksavondonderwijs hebt ten nutte gemaakt, leidde ertoe dat aan liet einde van uw leertijd het getuigschrift luidde „uitstekend", waar bij u het traditioneele zilveren horloge, hoogste on derscheiding. werd overhandigd. Het verwekt- dan ook geen verwondering, dat u zich tot een zeer be kwaam -vakman hebt weten te ontwikkelen. Na een korte tewerkstelling op het teekenbureau keerde u tot de werkplaats terug. De belangrijkste construc ties werden door u uitgeslagen en afgeteekend en vervolgens als voorman-aanbouwer in elkaar gezet. Ook treedt u al sedert jaren als plaatsvervangend werkmeester in de afdeeling constructie op. U hebt zich gedurende deze jaren de achting van al uw col lega's weten te verzekeren, waardoor u namens hen deel uit hebt mogen maken van de kern, het be stuur der Vereeniging tot behartiging van de be langen van het personeel, van de Herzieningscom missie en van de Commissie van Arbeidswedstrij- den". De heer Borren zei Reef voor dit alles in harte lijke bewoordingen dank en Kbopte dat hij de nog komende jaren met zeer veel bekwaamheid, ijver en toewijding zijn werk zou mogen vervullen. Sprekeoverhandigde hem een gouden horloge met inscriptie, een geschenk onder enveloppe en een album met foto's der belangrijkste door den jubi laris gemaakte werkstukken. Vervolgens werd de jubilaris met zijn echtgenoote in de versierde werkplaats ontvangen. Hij werd hier hartelijk toegesproken door den heer A. de Munnik, als voorzitter van het jubileumcomité, die hem namens dc bedrijfsleiding, bazen en werklieden een gouden horlogeketting aanbood. Aan- mevrouw Reef werd een bouquet bloemen aangeboden; ook aan huis werd een mand met bloemen bezorgd. De jubilaris dankte allen, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken hadden gemaakt. Prikkelbaar en opgewonden Neem 'n AKKERTJE" - hel werkl kalmeerend op Uw ge- heele gestel en.... in korten tijd I (Adv. Inger. Mcd.) DINSDAG 1 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Luxor Theater: „Een zonderlinge gast". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Jacht zonder genade", 2, 6.30 en 8 45 uur. Rembrandt Theater: „De geprolongeerde echtge noot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Het dolende hart". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Beverwijk: Orgelconcert in de Groote Kerk. 8 uur. WOENSDAG 2 JULI. Gebouw St. Bavo: Vergadering N.S.N.A.P. Spr. G. van Duyl. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Santpoort: Zomerconcert in het Burgemees ter Rijkenspark. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg o9 Tel. 11596. C. J. ten Hage-Cramer, Lange Veerstraat 19 Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. TeL 11180. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 2S1A7.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5