Haarlem's Dagblad Sovjets verloren Maandag 280 vliegtuigen. Verdere omsingeling der Russische legers tusschen Bialystok en Minsk De Berezina bereikt. Croote successen voor het Duitsche luchtwapen. Frankrijk en Rusland. De oorlog in Oost Europa. t-êvZ* 58e JAARGANG No. 17802 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 2 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. .Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 'f. 0.17%. Groentjes zie rubriek. Haarlemsche jongens sterk in de meerderheid. Een eigenaardig verschijnsel. In Haarlem werden in de laatste jaren geboren: 1939: 1204 jongens en 1171 meisjes. 1940: 1268 jongens en 1257 meisjes. Nu is evenwel plotseling hier ter stede het aantal jongens dat geboren werd veel grooter geworden. In de laatste 6 maanden die in de statistiek zijn verwerkt (October, November en December van 1940 en Januari, Februari en Maart van 1941) zijn te Haar lem geboren 585 jongens, tegenover slechts 510 meisjes. Hier is dus sprake van een sterk overwicht. Met belangstelling wordt het resultaat van de vol gende maanden afgewacht. Is hier slechts sprake van een tijdelijk verschijnsel, of zullen ook in de komende maanden die verschillen gehandhaafd blijven? Meermalen hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat de vrouwen in Haarlem veel talrij'ker zijn dan de mannen. 1 April van dit jaar waren er ingeschreven 74.538 vrouwen en 68.318 mannen. De verhouding is dus op 10.000 inwoners 4783 man nen en 5217 vrouwen. Het vrouwenoverschot is een verschijnsel dat zich ln de meeste steden voordoet en dat voor een deel verklaard wordt uit de omstandigheid dat veel meisjes van buiten in de stad komen om als dienst boden te werken. De betaling van Collegegelden. Voor hen wier ouders in overzeesche gewesten of in het buitenland verblijven. 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. Dc secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming maakt blijkens een publicatie in - de staatscourant van Dinsdag bekend: Zij, wier ouders, voogd of verzorger in de overzee sche gewesten of in het buitenland verblijf houden en die voornemens zijn in het studiejaar 1941/'42 het vol ledige onderwijs van de hoogleeraren en andere do centen aan de rijksuniversiteiten of de Technische Hoogeschool bij te wonen, kunnen volstaan met de af gifte van een schuldbekentenis ter grootte van het ver schuldigde bedrag, indien zij ten genoegen van cura toren van de betrokken rijksuniversiteit of van de Technische Hoogeschool kunnen aantoonen, dat zij ten gevolge van de tegenwoordige buitengewone omstan digheden de verschuldigde collegegelden niet aan stonds kunnen betalen. De vorm van de hierboven bedoelde akte van schuldbekentenis wordt vastgesteld door den secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. Overeenkomst tusscheij Nederl.» Indië, Australië en Malakka. Het A.N.P. meldt: Goed ingelichte kringen te Batavia verklaarden Maandag, dat tusschen Nederlandsch-Indië, Austra lië en Britsch-Malakka een overeenkomst tot stand is gekomen over het gebruikmaken van steunpunten voor de vloot en luchtmacht bij onvoorziene gebeur tenissen. De reden voor deze overeenkomst zou liggen in de bezorgdheid over een verder opdringen van Japan in Zuid-Oost-Azië. Zwemonderwijs voor scholieren. Nadere voorschriften. Aan de uitvoerige richtlijnen, welke de Rijks inspectie den gemeentebesturen heeft doen toe komen, in verband met het zwemonderwijs, te geven aan scholieren, ontleenen wij nog het vol gende: Aangezien het aantal zweminrichtingen be perkt is. lijkt het de inspectie zeer gewenscht, dat het publiek, dat momenteel van die inrichtingen gebruikt maakt, dit zonder te groot bezwaar kan blijven doen, als de schoolklassen komen zwemmen. Daarom is het noodzakelijk, dat een regeling tot stand komt, waardoor het bezoek zoo gelijkmatig mogelijk over de verschillende tijden verdeeld wordt. De gemeentebesturen zullen, om hiertoe te kun nen geraken, een bijeenkomst moeten beleggen, waar aanwezig zijn de vertegenwoordigers van het open baar en het bijzonder onderwijs en de directie(s) van de ter plaatse aanwezige zwëminrichting(en). Bij de leerlingen moet het kweeken van liefde voor het zwemmen als eerste doel van het zwemonder wijs worden gesteld; het behalen van een vaardig heidsdiploma komt in de tweede plaats. De nadruk moet gelegd worden op het behouden van het klasse-verband; de verantwoordelijkheid blijft bij den klasse- of vakonderwijzer. Indien de afstand tot de zweminrichting niet meer dan 2y2 KM bedraagt zal het mogelijk zijn,, dat een cursus van 8 a 10 weken, met 2 zwemlessen per week, een behoorlijk resultaat oplevert, de klassen zullen hoogstens een half uur in het water mogen verblijven. Na het zwemmen moeten de leerlingen zich goed afdrogen en afwrijven, zich snel aankleeden en voorai niet weggaan met natte haren en zonder hoofdbedekking. Een geoefend zwemmer (ster) zal, als leerling(e) van de lagere school moeten voldoen aan de volgende eischen: een sprong van de 1 M. plank: 50 M. borstzwemmen, 50 M. rugzwemmen en watertrappen. BIJ HET SPELEN ONDER EEN WAGEN GEKOMEN. LAREN, 1 Juli. Vanavond kwam de vierjarige H A. van der L., wonende te Laren, bij het spelen onder een zwaren met hooi beladen wagen terecht. Het knaapje werd zwaar aan hoofd en rechterarm gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het St. Jansziekenhuis te Laren vervoerd. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 1 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend- Het luchtwapen heeft den gevechts- en jachtvlieger- formaties van de Sovjet gisteren opnieuw vernietigen de slagen toegebracht. In totaal verloor de vijand op 30 Juni 280 vliegtuigen, waarvan alleen in luchtge vechten 216. Vooral onderscheidden zich hierbij de jachteskaders onder bevel van den luitenant-kolonel Mölders met 110 omlaaggcschoten vliegtuigen en van den majoor Trautloff mot 65 neergeschoten machines. Aan het jachteskader Trautloff gelukte het bij Duna- burg van veertig aanvallende Sovjet-vliegtuigen alle veertig omlaag te halen. Even indrukwekkend bewees het jachteskader Mölders in het gebied ten Oosten van Mins en Bobrusjk de superioriteit van het Duit- sche luchtwapen. Hier probeerden talrijke vijandelijke formaties dë Duitsche opmarschbewegingen te storen. Van ongeveer honderd aanvallende gevechtsvliegtui gen en jagers vernietigde het jachteskader Mölders tachtig machines. Luitenant-kolonel Mölders behaalde hierbij zijn 82e. kapitein Joppien zijn 52e overwinning in de lucht HEDEN: 8 PAGINA'S Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op Cardiff en andere Engelsche kustplaatsen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 1 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede „Tusschen de Karpaten en de Pripetmoerassen ruk ken de afdeelingen van het Duitsche leger in ver- eeniging met Slowaaksche troepen al strijdende op aan weerszijden van Lemberg, waarbij zij den versla gen vijand achtervolgen. De Sovjetlegers, die tus schen Bialystok en Minsk ingesloten zijn, hebben den geheelen dag wanhopige en vergeefsche pogin gen gedaan zich uit de omsingeling te bevrijden. De vijandelijke doorbraak pogingen, die menigmaal door afdeelingen van. acht tot twaalf gelederen diep gedaan werden en door de zwaarste pantserwagens gesteund werden, mislukten onder buitengewoon bloedige verliezen voor den vijand. Verder naar het Oosten is de Berezina bereikt. Tusschen Dunaburg en Riga is de Duna over 'n breed front bereikt. Op verschil lende plaatsen zijn de Duitsche troepen over de rivier ge trokken. Ook hier zijn vei'bitterde tegenaanvallen van dc-n vijand mislukt. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben met beslissend succes ingegrepen in den strijd te land. Zij bombardeerden de vijandelijke colonnes ten Oosten van Lemberg, die soms in twee of drie rijen naast elkander langs de wegen wijken, brachten den tus schen Bialystok en Minsk ingesloten Sovjettroepen zeer zware verliezen toe en vielen de vijandelijke troepen, die over Riga terugtrekken, onophoudelijk aan. Bij deze operaties zijn talrijke pantserwagens en honderden vrachtauto's vernield, vijandelijke batte rijen tot zwijgen gebracht en transporttreinen ver nield. Buitengewoon groote successen heeft de Duitsche luchtmacht gisteren in den strijd tegen de Sovjet vliegers behaald.Zooals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld, heeft de vijand op 30 Juni 280 vlieg tuigen verloren, waarvan 216 bij luchtgevechten.Ten Zuiden van het Visschersschiereiland is een Sovjet torpedojager door bomtreffers tot zinken gebracht en een tweede zwaar gehavend. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvlieg tuigen een grooten koopvaarder ernstige schade toe gebracht. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht wa ren gericht op de ravitailleeringshaven Cardiff en op havenwerken aan de Oostkust en Zuidoostkust van Engeland. Voor Solloem in Noord-Afrika hebben Duitsche Stuka's brand veroorzaakt aan 'boord van een Brit- schen torpedojager. In Tobroek hebben zij haven werken en autoconcentraties gebombardeerd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren, be schermd door de laaghangende wolken en het slechte zicht bommen geworpen op woonwijken in het Noord-Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Verscheidene gebouwen werden vernield af beschadigd/ Bij. dezen aanval en bij vijan delijke pogingen om het bezette gebied langs het Ka naal binnen te vliegen werden 11 Britsche vliegtui gen neergeschoten door jagers en afweergeschut en 5 door marinegeschut. Bij vijandelijke luchtaanvallen, in den afgeloopen nacht op West-Duitschland onder nomen, zijn o.m. te Keulen eenige burgers gedood en gewond. Schade aan de oorlogseconomie of aan mili taire doelen werd niet aangericht. Door den afweer met jagers en de luchtdoelartillerie werden 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De artillerie van de marine heeft in den nacht van 29 op 30 Juni 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tijdens zegevierende luchtgevechten heeft het jachteskader onder bevel van luitenant-kolonel Mölders 110 vliegtuigen en het jachteskader onder bevel van majoor Trautloff 65 vliegtuigen neerge schoten. Luitenant-kolonel Mölders heeft zijn 82e, kapitein Joppien zijn 52e overwinning in de lucht behaald. In den strijd om de vijandelijke grensversterkingen hebben zich de commandant van een bataillon pio- •s, majoor Schütler, de eerste luitenant en com pagniecommandant van hetzelfde bataillon Hornung en de luitenant en commandant van een afdeeling in- fanteriepioniers Johannes Muller bijzonder onder scheiden. Luitenant Hauf van een regiment spoorwegpioniers heeft het opblazen van een bijzonder belangrijke spoorbrug verhinderd. Korporaal Reiser van een re giment artillerie heeft als kanonnier met zijn kanon in korten tijd veertien vijandelijke pantserwagens ver nietigd. Een groep gevechtsvliegers onder bevel van majoor Busch heeft in aanvallen op Groot-Brittan- nië tot en met 15 ,Juni 1941 een kruiser, een torpe dojager en 21 kleine oorlogsvaartuigen alsmede 436.188 b.r.t. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Bovendien werden talrijke koop- r.ardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. TOELICHTING OP HET WEERMACHTBERICHT. BERLIJN, 1 Juli (D.N B.) In een toelichting op het weermachtbericht van vandaag wordt het D.N.B. Sovjet-Russen gearresteerd. Vrijwilligers voor den strijd tegen Rusland melden zich aan. FRANSCHE VRIJWILLIGERS VOOR DEN STRIJD TEGEN DE SOVJET UNIE. VICHY, 1 Juli. (D.N.B.) Het secretariaat-ge neraal van den ministerpresident deelt mede. dat m het onbezette en ook in het bezette gebied Fran- sche vrijwilligers zich aanmelden voor den strijd tegen de Sovjet-Unie. Daar geen enkele bepaling van het internationale recht dit belet en ook de eenheid van Frankrijk hierdoor niet wordt aange tast, heeft de Fransche regeering hiertegen geen bezwaar. SOVJET-RUSSISCHE STAATS BURGERS IN FRANKRIJK GE ARRESTEERD. VICHY, 1 Juli. (D.N.B.) De veiligheidspolitie heeft hier alle Sovjet-Russische staatsburgers, die ouder zijn dan 16 jaar, gearresteerd. In totaal wer den 250 personen in verzekerde bewaring gesteld, die thans aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen zullen worden. Soortgelijke maatregelen zijn in het geheele onbezette gebied genomen. SOVJET-AMBASSADEUR IN FRANKRIJK NAAR CERBERE. VICHY, 1 Juli. (D.N.B.) Naar men van ge woonlijk welingelichte zijde verneemt, heeft de Sovjet-ambassadeur zich met zijn personeel naar Cerbere begeven. van militaire zijde verklaard, dat de Duitsche vorde ringen aan het front op beide vleugels worden geken merkt door den opmarsch voorbij Lemberg naar het Oosten en het bereiken resp, oversteken van de Duna. In het midden van het front kon de ten Oosten van Bialystok gemelde ring reeds in drie kleine ringen worden verdeeld. Hieruit blijkt de voortgaande omsingeling, resp. vernietiging van de binnen deze ringen ingesloten Sovjetformaties. Het totale beeld van den toestand laat voor de Sov jettroepen vernietigingsgevechten zien, waarbij zij zware verliezen lijden en waardoor de offensieve kracht van de Sovjets wordt gebroken. Daarentegen gaan de Duitsche offensieve aanvallen naar het Oos ten, ondanks voortdurend herhaalde en verbitterde tegenaanvallen der Sovjetsformaties ononderbroken voorwaarts. Ook op de andere oorlogstooneelen in den strijd tegen de Britsche vloot en ravitailleeringsscheepvaart boeken de Duitsche wapens dagelijks successen. Steeds opnieuw moet gewezen worden op de krach tige Duitsche afweer, die bijv. gisteren bij een Britschen aanval overdag op Kiel van de twaalf aan- •vallende vliegtuigen er negen vernietigde en bij pogingen van Britsche vliegtuigen ht*. Kanaalgebied te naderen zestien vijandelijke vliegtuigen neer schoot. De Japansche nationale politiek. Een belangrijk besluit en een verklaring van Matsoeoka. TOKIO, 2 Juli (D.N.B.) Zoo juist is een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat er „hedenochtend in de conferentie bij den kei zer een belangrijk besluit over de nationale politiek genomen is, om het hoofd te bieden aan den toestand van dit oogenblik." TOKIO, 2 Juli (D.N.B.) Domei publiceert de volgende verklaring van den minister van buiten- landsche Zaken, Matsoeoka; „Zooals de regeering bekend gemaakt heeft, is er heden in de conferentie bij den keizer een belangrijk besluit genomen. Het spreekt vanzelf, dat de toestand welke voortspruit uit den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, niet eenvoudig kan worden af gedaan met zich voor te stellen, dat hier slechts sprake is van het uitbreken van een oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet Unie. Wij zijn daarom voornemens de ontwikkeling van den toestand met de grootste zorgvuldigheid en vastberadenheid gade te slaan en wel op grond van voorbereidingen, waarin wij volledig vertrouwen kunnen stellen. Wij moeten onze aandacht onverstoorbaar wijden niet alleen aan de neigingen der afzonderlijke mogendheden en de bij hen heerschende politieke toestanden. Ik heb den indruk, dat zich in de geheele wereld, vooral in Öosl-Azië, met rechtstreeksche betrekking tot ons land een gevaarlijke toestand ontwikkelt. Hoe ern stiger de toestand is, des te rustiger en bedaarder moet ons volk zijn. Eensgezind in al zijn lagen moet het den wil volgen van zijn majesteit en ernaar stre ven, niet de geringste fout bij het volgen van den Japan aangewezen weg, te begaan. KONOJE TOT HET JAPANSCHE VpLK. TOKIO. 2 Juli (D.N.B.) De wereldbrand breidt zich snel uit en niemand weet, wanneer er waar hij geëindigd zal zijn, zoo verklaarde de Japansche mi nisterpresident, prins Konoje, heden in een radio toespraak. De algemeene toestand van de wereld, zoo vervolg de prins Konoje, wordt met den dag ingewikkelder. Doch welke veranderingen de wereld ook ondergaat, Japan moet den hem voorgeschreven eigen weg op gaan. Onder het Japansche volk mag niet de opvatting bestaan, dat thans dit of dat gedaan moet worden om dat andere landen het zoo gedaan hebben. In dezen toestand van de wereld moet Japan enkel en alleen op zijn eigen kracht vertrouwen. Daarom zijn thans de eenheid der natie en de mobilisatie van alle krachten noodzakelijker den ooit. Het Chineesche conflict duurt reeds vijf jaar en ik begrijp, dat hierover onder het volk ontevredenheid heerscht. In betwijfel, of andere landen vijf jaar lang onder dergelijke omstandig heden als het Japansche volk zouden kunnen leven. Wanneer men dit bedenkt gevoelt men, dat het groote Japan een door God gezegend land is. Het spreekt vanzelf, zoo vervolgde de minister-pre sident, dat ik mijn best wil doen, om de regeerings- organen tot de grootste activiteit aan te sporen, opdat de ontevredenheid en ontstemming onder het volk zullen verminderen. Tevens hoop ik echter, dat het volk ook zijnerzijds zijn zelfbeheersching zal bewaren. In de tegenwoordige omstandigheden is het dikwijls moeilijk Japan de goederen te bezorgen die moeten worden ingevoerd. Bepaalde landen verkoopen hun producten zelfs niet bij contante betaling. Het Japan sche volk moet dientengevolge op schaarschte aan verschillende artikelen voorbereid zijn, en daarom moeten onder alle omstandigheden maatregelen geno men en wegen gevonden worden om Oost-Azië in zijn eigen behoeften te laten voorzien Brandende dorpen teekenen den weg, waarlangs de terugtrekkende Sovjet troepen alles vernielen bij de nadering der gemotoriseerde Duitsche leger afdelingen. (Telefoto Orbis-Holland) Duitschers veroveren Riga. Spoorwegverbindingen van Letland naar Rusland door Duitsche troepen vernield. Smolensk aangevallen. Zes wrakken in de haven van Libau. Felle strijd bij Lemberg. Duitschers veroveren Riga. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Vanochtend hebben troepen van het Duitsche leger Riga ingenomen, nadat reeds 29 Juni ver vooruitge schoven strijdkrachten onder bevel van kolonel Lasch in een snellen aanval via Mitau strijdend het Zuid westelijk deel Vah de stad waren binnengedrongen. Aanvallen op Smolensk. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben de beide laatste dagen omvangrijke aanvallen ondernomen op de districtshoofdstad Smo lensk aan de Dnjepr, waar een munitiefabriek, een vliegtuigfabriek, een vliegveld en groote houtopslag plaatsen door opeenvolgende golven met bommen werden bestookt. Reusachtige branden breidden zich snel uit. Ook de spoorweginstallaties kregen veel treffers, die verder gebruik onmogelijk maken. Voorts was de spoorlijn Tarnopol—Odessa herhaal delijk het voorwerp van hevige Duitsche luchtaanval len. Door bomtreffers op de rails op verschillende plaatsen werd het verkeer tusschen beide steden on derbroken. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op Kirofsk, een stad in het mijngebied van Moermansk, werden de electrische centrale en enkele industrieeele installaties door bommen ver woest. Zonder door het Bolsjewistische luchtwapen lastiggevallen te zijn. bereikten alle Duitsche toestel len hun basis BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Teneinde achterwaart- sche verbindingen der Sovjettroepen te vernielen, worden door het Duitsche luchtwapen niet alleen de eigenlijke gevechtsvliegtuigen, doch ook formaties torpedo- en jachtvliegtuigen met het grootste succes gebruikt, zoo verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde. Zoo werden op 30 Juni, voornamelijk in het ge bied van Pscow aan het Peipusmeer de uit het be dreigde Oostzeegebied naar Leningrad loopende spoorlijnen op vele plaatsen vernield, teneinde de uit Letland terugtrekkende Sovjettroepen van ieder ver voermiddel te bcrooven. In het centrale strijdgebied wordt de vernietiging van de ingesloten vijandelijke troepen met alle kracht voortgezet. Tevens worden echter ook hier de achterwaartsche verbindingen zeer zwaar bestreden. Door luchtaanvallen werden giste ren in dit gebied vijf goederentreinen en een munitie- trein vernietigd, acht stukken geschut buiten gevecht gesteld, negen pantserwagens in brand geworpen en ■erscheidene honderden vrachtauto's vernield. DL AAKDbLifcM'-LUK lb IN VULLEN GANG. Up de velden rondom Bever wijk vinden nu duizenden handen werk bij het vergaren van de sappige vruchten. (Foto Pax Holland). FELLE STRIJD BIJ LEMBERG. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Bij de inneming van Kobrin, waarvan de omgeving met bunkers versterkt was, hebben Duitsche eenheden twintig stukken ge schut en vijftig machinegeweren buitgemaakt. In de hevige gevechten van man tegen man met Bolsjewistische troepen in het gebied van Lemberg hebben Beiersche bergjagers met handgranaten hon derd Sovjet-pantserwagens vernietigd en vijftig stuk ken geschut buitgemaakt. In de gevechten, welke aan de inneming van de oorlogshaven Libau voorafgingen, hebben de ingeslo ten Sovjet-formaties verscheidene hevige uitvals- pogingen ondernomen, welke echter zonder uitzonde ring te pletter liepen in het Duitsche vuur. Onder groote verliezen moest de vijand zich weer terugtrek ken. FINLAND EN SLOWAKIJE. BERLIJN. 1 Juli (D.N.B De Finsche gezant te Berlijn hééft den Slowaakschen gezant in Opdracht van zijn regeering medegedeeld, dat Finland met vol doening er kennis van heeft genomen, dat Slowa kije in het gemeenschappelijke front tegen den erf vijand strijdt om het gemeenschappelijke gevaar, het Bolsjewisme, te vernietigen. De Slowaaksche gezant sprak er zijn vreugde over uit, dat Slowakije aan de vernietiging van het com munisme kan deelnemen en verklaarde, dat hij de mededeeling der Finsche regering aan zijn regeering zou overbrengen. NA DE BEZETTING VAN LIBAU. BERLIJN. 1 Juli (D.N.B.) De Duitsche soldaten, die op 30 Juni de vroeger door de Sovjets bezette stad Libau binnentrokken, vonden in de haven de wrakken van zes groote bolsjewistische transport schepen, die op 27 Juni bij een aanval van Duitsche vliegtuigen vernield waren. Bij verrassing hadden de vliegtuigen zich op de 10.000 tot 20 000 ton groote schepen gestort. De uitwerking der bommen was zoo groot, dat van de moderne schepen slechts deelen van de romp overbleven. Daartusschen drijven de lijken der opvarenden. Een schoorsteen van het groot ste schip werd in een buitenwijk van Libau terugge vonden. De straten in de nabijheid der haven zijn be zaaid met stukken verbogen ijzer en hout. DE STRIJD IN FINLAND. HELSINKI, 1 Juli (D.N.B.) Naar de rijksberlchten- dienst meldt, is het plaatsje Loviisa gisteren en van daag eenige malen door vijandelijke vliegtuigen ge bombardeerd, zonder dat schade werd aangericht. Op 30 Juni hebben Finsche luchtstrijdkrachten zeven vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de afgeloopen dagen hebben dc Sovjets op ver schillende plaatsen afzonderlijke parachutisten neer gelaten, waarvan de meeste reeds tijdens het dalen onschadelijk konden worden gemaakt. Bij Petsamo zijn 5 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. BULGARIJE LEGT MIJNEN. SOFIA. 1 Juli (D.N.B.) De Bulgaarsche legerlei ding heeft medegedeeld, dat in de Bulgaarsche terri toriale wateren in de Zwarte Zee op 2 Juli om 24.00 mijnen zullen worden gelegd. Vreemde schepen mogen uiterlijk tot 16.00 uur des middags dc territoriale wateren bevaren. Voor het binnenvaren moet twaalf uur van tevoren om toestemming worden verzocht. BERLIJN. 1 Juli (D.N.B.) Door de Duitsche com mando's aan het Oostelijk front wordt medegedeeld, dat de Slowaaksche gemotoriseerde afdeelingen, die met de Duitsche troepen tegen het Sovjet-leger zijn opgetreden, voortreffelijk hebben gevochten. LUCHTGEVECHTEN AAN HET OOSTE LIJK FRONT. BERLIJN. 2 Juli (D.N.B.) In de luchtgevechten op 30 Juni hebben de Duitsche vliegers aan het Ooste lijk front 235 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Door luchtdoelgeschut werden 28 vliegtuigen en door bommen 59 vijandelijke machines op den beganen grond vernield, zoodat de totale verliezen welke ge meld zijn in het weermachtsbericht van 1 Juli zijn opgeloopen tot 322 vliegtuigen. Daartegenover staan slechts 12 Duitsche vliegtuigen die verloren gingen. OM DE OEKRAÏNE. PRESBURG, 1 Juli (D.N.B.) Het Slowaaksche legerbericht van heden meldt, dat de Slowaaksche troepen zijn voortgegaan met het breken van den vijandelijken tegenstand en den vijand op zijn terug tocht achtervolgen. De Oekraïnscfce bevolking begroet de Slowaaksche soldaten als haar bevrijders van de Bolsjewistische terreur en richt in steden en dorpen triomfbogen op, waaraan ook de Slowaaksche vlag gen wapperen. De Oekraïners loopen bij troepen uit het Sovjetleger naar de Slowaken over. De hoeveel heid buitgemaakt materiaal en het aantal der gevan genen stijgt snel. De Slowaaksche detachementen zijn hier en daar honderd kilometer op Sovjet-gebied door gedrongen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1