LOTISICO Bonnen die thans geldig zijn: H JCott Tlieuuxs Leugens om bestwil... WOENSDAG 2 JU El 1941' De schuitenbreeuwer heeft het druk in deze dagen, nu de boeren hun vaartuigen tijdig voor den oogst gereed willen hebben. (Foto Pax Holland) Aanbieding van Zweedsclie obligaties. Uiterlijk 15 Juli a.s. 's GRAVENHAGE, 30 Juni. De Staatscourant van hedenavond bevat de eerste beschikking van den secretaris-generaal van het departement van financiën ter uitvoering van het besluit betreffen de de aanbieding van buitenlandsche effecten Hierbij wordt bepdald. dat ingezetenen verplicht zijn de hun toebehoorende en de nadien door hen verkregen navolgende Zweedsche obligation recht streeks of door tussehenkomst van een deviezen- bank aan de Nederlanösche Bank op den voet van het besluit no. 116-1941 aan te bieden en op ver langen te verkoopen en over te dragen:: Zweden. 1934/35 goud!. 5«/ï coupons 1/51/11 1930 4' 15/3—15/ 9 1932/42 4'/ 15/4—15/10 1931 4 15/5—15/11 1932 4 1/5— 1/U 1933/58 4 15/4—15/10 1886/87 3'/ 1900 (pond) 3V 1933 3'/ 1/5— 1/11 1934 3'/ 1/4— 1/10 1934 3 30/6—30/12 1937 3 1/2— 1/8 1937 (II) 3 1/3— 1/9 1936 premieleening. premieleening. Volgens artikel 2 dient de aanbieding te zijn ge schied uiterlijk 15 Juli 1941 door inlevering van een behoorlijk ingevuld en onderteekend formulier, waarvan het model door de Nederlandsche Bank wordt vastgesteld. Deze beschikking treedt in werking op den dag van haar afkondiging in de Nederlandsche Staats courant. De inlevering van oude metalen. Ieder gezinshoofd wordt opgeroepen. In de Staatsccourant no. 123 is opgenomen een beschikking van de secretarissen-generaal van bin- nenlandsche zaken, handel, nijverheid en scheepvaart, van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming en van financiën, houdende nadere bepalingen betref fende de uitvoering van de Verordening inzake de inlevering van metalen Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Ieder hoofd van een gezin of van oen samenwoning als bedoeld in art. 1 van het besluit bevolkingsboek houding. Staatsblad 1936 no. 342, sedert gewij zigd. zoomede ieder ander inleveringsplichtige, die in de gemeente in eenig gebouw, wagen of vaartuig woont of verblijft of werkzaam is, wordt voor zooveel mogelijk, door den burgemeester schriftelijk opge roepen om op den dag, het uur en de plaats, op de op roeping vermeld, te verschijnen of zich te doen verte genwoordigen voor de vereischte inlevering van metalen voorwerpen, onder overlegging van de oproe ping. Wanneer de opgeroepene goederen heeft ingeleverd, wordt hem een bewijs van inlevering verstrekt, tegen inlevering waarvan hij de metaalwaarde van de inge leverde goederen vergoed krijgt Herdenking van Rembrandt's geboortedag. Plechtigheid in de Westerkerk te Amsterdam. Dinsdagavond 15 Juli zal de geboortedag van Neerland's grootsten schilder Rembrandt van Rijn worden herdacht met een rede van den secretaris generaal van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten dr. T. Goedewaagen in de Wester kerk te Amsterdam. De organist Frans Hasselaar zal hierbij composities van Sweelinck spelen terwijl een koor liederen uit Valerius' Gedencklank ten gehoore zal brengen. Door of namens den secretaris generaal zal een krans worden neergelegd bij den cartouche van Rembrandt in de Westerkerk. Briefwisseling met dienstiustaiities Rijkscommissariaat. Mag ook in de Nederlandsche taal. Van officieele Duitsche zijde is er den laatsten tijd op gewezen, dat niet alleen aan de Nederland sche autoriteiten, maar ook aan particulieren in hun eigen belang wordt aangereden, bij briefwisseling met de dienstinstanties van het Rijkscommissariaat de Duitsche taal te gebruiken. Om misverstand te voorkomen, vestigt men er de aandacht op, dat het geenszins de bedoeling is, de onmiddellijke briefwisseling met het Rijkscommis sariaat onmogelijk te maken voor hen, die om een of andere reden niet in staat zijn zich schriftelijk in het Duitsch te wenden tot de dienstinstanties van het Rijkscommissariaat of zelf te zorgen voor een juiste vertaling van de brieven, welke zij wenschen to zenden. Slechts wordt men er opmerkzaam op gemaakt, dat uitsluitend de door de geadresseerde dienst- instantie verzorgde Duitsche vertaling van een brief, die alleen in het Nederlandsch gesteld is, den feitelijken grondslag voor de behandeling vormt. Bovendien kan een zekere vertraging bij de behan deling van dergelijke brieven menigmaal onvermij delijk zijn. Hiervan afgezien echter staat het ieder vrij, zich in de Nederlandsche taal tot de Duitsche burgerlijke dienstinstanties in Nederland te wenden. De bestaande voorschriften over de correspon dentie van Nederlandsche autoriteiten met de dienstinstanties van den Rijkscommissaris blijven onveranderd geldig. N.V. BORNEO SUMATRA HANDEL MAATSCHAPPIJ. In de Dinsdag gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Borneo Sumatra Handelmaatschappij werd de ter mijn voor het opmaken der jaarstukken over 1940 voor onbepaalden tijd verlengd, daar het contact met Nederlandsch-Indië is verbroken en gegevens ontbreken. Mede in verband met het feit, dat de maatschappij hier. te lande niet over voldoende middelen beschikt,kon geen voorstel lot dividend uitkeering worden gedaan. Dinsdagochtend is brand uitgebroken in de grasdro gerij aan het Kampereiland te Kampen. Hel gedroogde gras geraakte in brand, toen het den oven reeds had verlaten. De brandweer bestreed het vuur krachtig. Het gedeelte van het gebouw, waar de droogovens staan, bleef behou den De perserlj is uitgebrand. Het bedrijf, waar dag er nacht gewerkt wordt, zal door dezen brand eenlge weken stilliggen. Dinsdag is te Arnhem aanbesteed de aanleg van een gedeelte van den weg no. 12 van het rijkswegenplan ('s Gravenhage—UtrechtDe KlompArnhem), tusschen het Boveneind en den Bovenbuurtweg. het aanbrengen van verhardingen op dit weggedeelte en het maken van kunst werk van gewapend beton in den weg no. 12 onder de ge meente Ede. Laagste inschrijver was de N.V. Ned. Bazaltmij. t( Zaandam voor 1 1.694.980 In de Maandag te Amsterdam gehouden jaar lijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. Paketvaart Maatschappij is toestemming verleend tot verlenging van den termijn, voorgeschre ven voor het indienen der jaarstukken. De heer M. C. Koning werd als lid van den raad van bestuur her benoemd. De 12-jarige M. Gaasbeek te Ede wilde Maandag op den weg RenswoudeDe Klomp met een melkwa gen meerijden. Hij stapte echter mis, waardoor hij een voorwiel over het been en een achterwiel over het hoofd kreeg. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer werd naar de begraafplaats te Renswoude vervoerd. Prof. Dr. J. J. Sclirieke. De persdienst van de N.S.B. meldt: Jacobus Jo hannes Schnckc werd 19 October 1884 te Pijnakker geboren. In 1898 bezocht hij het gymnasium te Kampen; in 1903 studeerde hij te Leiden aan de Universiteit rechtswetenschappen en Indisch recht. Hij promoveerde vijf jaar later tot doctor in de rechtswetenschappen op het proefschrift: „De or donnantie met Koninklijke medewerking". In 1909 vertrok hij naar Nederlandsch-lndic substituut-griffier bij den Raad van Justitie Te Batavia. Hij bleef •'in Indië tot 1916. keerde daarna in Nederland terug, waar hij tot 1919 gedetacheerd was bij het departement van Koloniën te 's-Gra- venhage; tot 1922 bleef hij in verschillende functies ter beschikking van de Nederlandsch-Indische re geering. Gedurende de zes daaropvolgende jaren was hij regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken bij den Volksraad in Nederlandsch-Indië, is 1929 was hij als lid der Nederlandsche delegatie ter 12e inter nationale arbeidsconferentie te Genève aanwezig. Hij vertrok daarna weder naar Nederlandsch- Indië en was tot 1934 directeur van Justitie al daar. Sinds 1935 is hij buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Leiden in staats- en administra tief recht voor Nederlandsch-Indië. Suriname en Curacao. Professor Schrieke is lid van de N.S.B. en lid van de stichting tot bevordering van den leerstoel van dc studie van het nationaal-socialisme (N.S.B,N.S.). Van zijn hand verschenen eenige belangrijke pu blicaties, o.a. ..Bepalingen en beginselen der decen tralisatie van 1903 tot 1912": ..De voornaamste be palingen betreffende de decentralisatie" 1917: „Ontslaan en groei der stads- en landgemeenten in Nederlandsch-Indië" 1918; ,.De lagere inlandsche rechtsgemeenschappen in Nederlandsch-Indië" 1921; „De Indische politiek" 1929. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank ZEEMAN VEROORDEELD. Tegen een 38-jarlgen zeeman uit Rotterdam, die van een scheepswerf een kist gereedschap had ontvreemd, had de officier een jaar gevangenisstraf geëischt. De verdachte werd conform veroordeeld. OPLICHTING. Een 50-jarige boekhouder uit Haarlem die zich schuldig had gemaakt aan oplichting werd conform den eisch tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. MOEDER LIET TWEE KINDEREN ON VERZORGD ACHTER. Op 16 Mei j.l. verliet een 23-jarige Haarlemsche vrouw, moeder van twee jongens van drie en ruim één jaar, haar woning en keerde zes en dertig uur later terug. In dien tijd was zij met een man naar Amster dam geweest en daar haar echtgenoot elders vertoeft, waren de kinderen onverzorgd achtergelaten. De Offi cier van justitie eischte een gevangenisstraf van zes weken en de rechtbank veroordeelde haar tot drie maanden gevangenisstraf. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het bestuur van de Stichting tot Verkondiging van het Evangelie en Verspreiding van Christelijke lectuur, deelt mede, dat nu de tentcampagne ge ëindigd is, de wekelijksche Opwekkingssamenkom sten te Haarlem weer hervat zullen worden. Zij worden iederen Donderdagavond om 8 uur gehou den in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15. Het programma voor Juli luidt als volgt: 3 Juli: de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam; 10 Juli: Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij Evangelisch predi kant te Bussum; 17 Juli: de heer J. Kits. Evange list te Zeist: 24 Juli: de heer J. A. Bruyn te Wasse naar en 31 Juli: Ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evan gelisch predikant te Groningen. AARDAPPELEN. BON 08. T.m. 6 Juli: 2 kg BOTER- OF VETKAART. BONS 22 cn 23. T.m. 16 Juli: 250 gr. boter p. bon. Vetkaart reductie. BROOD. GEBAK. BON 23. T.m 6 Juli 200 gr. brood of 2 rantsoe nen gebak. BON (Bloemkaart). T.m. 13 Juli: 50 gr. brood of Yz rantsoen gebak. EIEREN (Bonkaart Alg.) BON 99. T.m. 6 Juli 1 ei BON 89. T.m. 6 Juli 1 ei. MEEL EN GRUTTERS WAREN. (Bonkaart Alg.) BON 43. Tnv 13 Juli: 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem of grutte- meel. BON 44. T.m. 10 Augs.: 250 gr. havermout, ha vervlokken, haverbloem, aardappelmeel vlokken, gort, gortmeel of grutten BON 45. T.m. 10 Augs.: 250 gr. gort. gortmout of grutten. BON 54. T.m. 10 Augs.: 100 gr. macaroni, vermi celli of spaghetti. BON 55. T.m. 10 Augs.: 100 gr. maizena. gries- meel, sago, aardappel meel of puddingsaus- poeder. BON 9 (Bloemkaart) T.m. 13 Juli: 35 gr. meel of bloem SUIKER. (Bonkaart Alg.) BON 56. T.m. 6 Juli 1 kg PETROLEUM. BON II (Bonkaart M cn O) t.m. 10 Augs.: 2 L. KAAS (Bonkaart Algcm.) BONS 68 en 78. T.m. 13 Juli: 100 gr, per bon. BONS 69 en 79. T.m. 27 Juli: 100 gr. per bon. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart). T.m. 31 Aug.- 50 gr. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN. BON 21 „vlcesch". T.m. 9 Juli 50 gr. vleesch. BON 21 ..vleeschwaren". T.m. 9 Juli y2 rantsoen. PEULVRUCHTEN. (Bon kaart Algemeen). BON 57. T.m. 6 Juli: 500 gr. MELK. BON 23. T.m. 6 Juli 1 L. melk. KOFFIESURROGAAT EN THEE. (Bonkaart Algem.) BON 46. T.m. 20 Juli 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. ZEEP. (Bonkaart Algem.) BON 38. T.m. 3 Augs.. 150 gr. toiletzeep, 120 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling), 150 gr. z. zeep, 300 gr. z. zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder. 125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen, 200 gr. vloeibare zeep of 600 gr. wasch- poeder. HONDENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr. 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr. 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: lVz Kg. en BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden Kachels t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02. 03. 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05, 06, 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 0111 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart „Brandstoffen één eenheid tot 1 Mei 1942 1 eenheid vaste brandstof. Bon 03 KF van de kaar ten M. en N. Geldig 1-31 Juli: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 6e periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig 1-31 Juli. Bon Generatorturf 6e periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig 1-31 Juli. Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleuteispecialist, L.Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) De bereiding van postelein. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Velen schatten deze heerlijke groente nog niet op de juiste waarde. De oorzaak is waarschijnlijk de voor groente' eenigszins ongewone zure smaak. Toch verdient het aanbeveling, te trachten dezen tegenzin te overwinnen, want nu de groenten duur zijn, is het verstandig, van de seizoengroenten te pro- fiteeren. De bereidingswijze van postelein is zeer eenvoudig. Voor 4 personen heeft men 1 l/z K.G. postelein, 15 gr aardappelmeel en zout noodig. De postelein wordt eenige keeren doorgesneden, ge- wasschen en vlug gaar gekookt, zonder water met zout. Kooktijd 10 a 15 minuten. Wanneer de groente gaar is, bindt men het vocht met aangemengd aard appelmeel. Door toevoeging van wat melk of tapte melk wordt de smaak verzacht. Ook kan men eenige in stukken gesneden tomaten meekoken, waardoor de groente van smaak en kleur verandert. Postelein kan uitstekend als sla bereid worden, grondsmaak komt dan minder uit. 'n Heerlijke combina tie is p' stelein met komkommer, tomaat en ui. Men maakt een sla-sausje van wat taptemelk, azijn, (peper) zout, mosterd en een fijngemaakte aardap pel en vermengt dit met 1/4 K.G. gewasschen en fijngesneden postelein, 150 gr. in plakjes gesneden komkommer (1/4 komkommer), 2 gesnipperde of ge raspte uitjes en 2 in plakjes gesneden tomaten. Wil men postelein inmaken, dan behoeft men er geen inmaakglazen voor te gebruiken. Men kan gewone flesschen gebruiken, doch deze moeten zeer goed schoon worden gemaakt en met gekookt water wor den uitgespoeld. De flesschen worden gevuld met de gaargekookte postelein, bijgevuld met kookvocht tot 2 c.M. onder den rand en onmiddellijk met uitgekookte kurken ge sloten en dichtgelakt. Ook het materiaal dat bij het vullen van de flesschen gebruikt wordt, moet goed schoon zijn. Het voordcel van deze inmaakmethode is, dat men het vrij kostbare inmaakmateriaal niet noodig heeft en dat zij weinig bewerkelijk is. Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). IN DEN VAL. Als de vrouw een uurtje later al het onheil heeft hersteld, komen poes en Trlx nog weer eens naar den zolder heengesneld. Poes is angstig voor het toestel, dat zijn staart zoo heeft bezeerd. Teddy, die maar liep te lachen, heeft er minder van geleerd. Als dan poes den muis verjaagd heeft, die van 't spek wou eien gaan, doet nu Teddy eens een uitval naar het ding, dat daar bleef staan. Nauwelijks nam Teddy Trixje van het spek een flkschen hap, of tot poes' reus- acht'ge vreugde zei de muizenval weer: klap! 7 JULI TREKKING ('Adv. Ingez. Med.) Bedrijfsraad voor het Bloembollen- bedrijf. Advies aan de werkgevers. De Bedrijfsraad voor het Bloembollenbedrijf heeft krachtens besluit van zijn jongste vergadering een advies uitgebracht aan alle werkgevers in het bloembollenbedrijf om het namiddagschaft, waar tegen in verband met de broodrantsoeneering in het algemeen bezwaren zijn gerezen, te doen vervallen en den werktijd des middags vast te stellen van 1.306 uur. Aan de werkgeversorganisaties werd verzocht, de naleving van dit advies bij hun leden warm aan te bevelen. In zijn nadere motiveering van het voorstel wijst de bedrijfsraad er op, dat gelet op den vaak in- spannenden en zwaren arbeid in het bloembollen bedrijf bij de huidige verminderde voeding bijzon der veel van het uithoudingsvermogen van de ar beiders wordt gevraagd. De raad is overtuigd van den goeden wil der werkgevers, om waar mogelijk de arbeiders in dezen tegemoet te komen en vertrouwt dan ook op een algemeene doorvoering van zijn voorstel, waardoor zou worden bereikt, dat de arbeiders na i 6 uur met hun huisgenooten gezamenlijk den maal tijd kunnen gebruiken. Hetgeen bovendien een zoo economisch mogelijke aanwending van de vastge stelde rantsoenen zou bevorderen. De voorgestelde wijziging, welke contractueel mogelijk is, zal naar het oordeel van den Bedrijfs raad ten zeerste door de arbeiders worden gewaar deerd. Anderzijds zal zij onder de huidige omstan digheden aan de arbeidsintensiviteit ten goed kun nen komen, waardoor ook 't verschil van een half uur geen bezwaren voor de werkgevers behoeft mede te brengen. De raad spoort dan ook de werkgevers aan, uni form den arbeidsdag vast te stellen van 66 uur, met een voormiddagschaft van een half uur en een middagschaft van 1V2 uur. 9) De zaak was inderdaad erg genoeg, want mijn- heer Berends wilde niets hooren van uitstel of be taling in termijnen en hij ging heen met de ver zekering dal, als hij den volgenden dag het geld niet had, hij zou doorzetten. Och kinderen, arme kinderen!", schreide de moeder, toen de huisheer weg was. ..Was jullie vader er nog maar, die zou wel raad schaffen. „Vader zou ook niet geweten hebben waar hij het. geld vandaan moest halen", meende Karei. „O, hier is Corrie. Zeg Cor, wat een ezel.... Maar hij zweeg onmiddellijk, toen hij haar smarte- lijk-behuild gezicht zag .O. wat een onmensch! riep ze opgewonden. „Het zal hem toch heusch niet hinderen om nog wat langer te wachten!" „Ja, maar het geld is van hem, hij heeft er recht op", betoogde Karei. „En als we het hem vóór morgenavond niet betaald hebben, laat hij al ons hebben en houden verkoopen, dat kan hij d0t?s 'het werkelijk waar dat hij alles van ons ver- kcopen kan?", riep Corrie wanhopig „onze tafels en stoelenalles?" Ja zeker. Heusch. En wat het ergste is her nam Karei, „wij zün ook nog geld schuldig voor papier en boeken en voor de huishouding en als de andere crediteuren hooren dat dc huisbaas tegen ons begint, komen ze allemaal als vliegen op ons af" Óp hetzelfde oogenblik stak Bob, die op den winkel paste, zijn hoofd om het hoekje van de ^eU'Óaai' is mijnheer Reiniersen met een kwi- Reiniersen, de timmerman, moest vijftig gulden hebben voor reparaties en timmerwerk in den win- door THEA BLOEMERS. kei. Karei stond hem te woord en vroeg beleefd om uitstel. De timmerman had echter den huisbaas op straat ontmoet en een lang gesprek gehad over de fi- nancieele aangelegenheden van de familie Verkerk en dies was hij niet erg plooibaar. Het was een heel onplezierig onderhoud voor den armen Karei. En alsof ze allen gevaar vermoedden, kwamen dien dag nog verscheidene crediteuren, die on- middelijke betaling verlangden. VIII. ,.Ze zit weer aan de vleugel! Dat is heerlijk!" Walter van Zuylen, die in de studeerkamer van zijn grootvader een sigaret zat te rooken, stond op en deed de deur zachtjes open. Van den anderen kant van de hall kwamen de zachte zwaarmoedige kaïn ken van een nocturne van Chopin. Walter kende deze muziek, maar hij had haar nooit zoo gevoelvol hooren spelen. „Drommels!", zei de jonge fabrikant bij zichzelf, „dat is werkelijk schitterend!" Hij blies een rookwolk uit en bleef deze nastaren, terwijl zij zich boven zijn hoofd kronkelde en zich in de ruimte verloor. Zijn oogen werden vochtig; hij doofde het eindje van zijn sigaret in een asch- bakje uit en wierp verlangende blikken naar de hall. „Ik wilde dat ik een beter mensch was", dacht hij. „dan zou ik wel weten wat ik tegen dat meisje zeggen moest". Het was avond; de hall was schemerig verlicht door een paar omkapte lampen en den gloed van een ouderwetsch houtvuur. Het lichtschijnsel viel op de ruggen van twee honden, die voor den haard lagen en op de glanzende zwarte kat, die op een kussen in een armstoel ineengerold zat. Walter kon, van waar hy zat. den vleugel, waarop zijn nichtje speelde, niet zien. Daarom liep hij naar de deur en zag in het vage licht een meisje in een zijden japon met een gebloemd patroon dat haar allerbekoorlijkst stond en met zachte bruine haren, die mei een omhoog-geheven gezicht, waarop een uitdrukking van verrukking lag, piano speelde. „Constance!!" Hij liep zacht naar haar ton. Ze scheen hem niet te hooren. Chopin's muziek was nu uit, maar onmiddellijk daarop parelden uit den vleugel de weemoedige klanken van de aan doenlijke oude Engelsche wijs „Home sweet Home". En terwijl zij dit speelde, begon zij zacht te schreien. „Constance, kindje, toe schrei niet!" Walter boog zich nu naar haar toe en praatte vriendelijk en kalmeerend, terwijl zijn hart zoo hevig klopte, dat het hem leek, dat zij het hooren moest. „Meisje, ik kan je niet zóó hooren spelen; het breekt mijn hart!" „Alsof ik dit liedje kan spelen, zonder dat m ij n hart breekt", antwoordde ze zacht. „Je bedoelt dat je je „home" verloren hebt, kind: maar je hebt er toch een ander voor in de plaats gekregen?" „Maar het is toch nooit als je eigen thuis", ant woordde het meisje peinzend. „Misschien nog wel beter!" „Walter", zei ze zacht blozend, „je bent erg vrien delijk ,maar je begrijpt het niet". „Wat begrijpen, Constance?" In zijn stem klonk groote ontroering; hij had zijn sterke hand op de hare gelegd, die 'nog op de toetsen rustte. Haar gezicht was naar hem opgeheven, toen zij antwoordde. „O", begon ze, „ik ben zoo ongelukkig als je het eens wist. Ik wilde dat je het begreep maar o, neen, ik kan het niemand zeggen". Walter dacht echter, dat hij er wel iets van be greep. terwijl hij naar het mooie bedroefde gezicht keek. Zij was nu al dagenlang bij hen en nog steeds scheen ze zich niets te herinneren van wat vóór het ongeluk in Veldhuizen gebeurd was. Er was haar het een en ander verteld en daaruit vormde ze voor zich zelf een reeks van voorstellingen; maar ze be kende aan de familieleden dat het haar allemaal erg onwezenlijk leek. De van Zuylens maakten zich er erg ongerust over. Het meisje, met haar knap, fijn gezichtje en haar lieve, beschaafde manieren, had de harten van de heele familie gewonnen. Walter was eenvoudig in extaze over haar en nooit was hij zoo sterk onder haar bekoring geweest als nu. terwijl ze hem in het romantische schemerlicht zat te ver tellen van haar moeilijkheden en haar verdriet. „Het moet vreeselijk voor je zijn, Constant*", zei hij vol medelijden. „Ik wilde maar dat ik een middel wist om je je geheugen wer terug te geven!" „Wat ben je toch vrienelijk", fluisterde ze. „Vriendelijk!", riep hij haast verontwaardigd dat ze zich zoo zwak uitdrukte. „Je weet niet wat ik voor je voel!" De klank van zijn stem zei meer dan zijn woorden. Haar vingers gleden over de toetsen en ze liet een zachte, melancholieke melodie uit den vleugel op klinken; toen keek ze Walter aan met een smeeken den blik. „Zeg dat niet". Het klonk haast als een zucht. „Waarom niet Constance?" Zijn krachtige hand omsloot de hare, die trilde. „Ik ben een ongelukskind en breng niets dan ellende aan degenen, die vriendelijk voor mij zijn". „Mij breng je vreugde". Hij had nu ook haar andere hand genomen en als zij niet had tegenge stribbeld, zou hij haar in zijn armen gesloten heb ben. „Neen", smeekte ze, „dat moet je niet doen". „Neem me niet kwalijk". Hij ging een stap ach teruit; hij voelde zich een beetje gekwetst. Wéér klonk de melodie van „Home, sweet Home" uit den vleugel en de tranen rolden over haar wan gen. „Kindlief", fluisterde Walter met een stem, die schor was van emotie. „Waarom ben je toch zoo ongelukkig?" „Ik kan het niet helpen", stamelde ze, terwijl ze verder speelde. „Houd alsjeblieft op, ik kan het niet langer hooren", vervolgde Walter. „Het is natuurlijk vreeselijk voor je dat je je geheugen kwyt bent, maar liefste, ga er niet zoo onder gebukt. Laat ik je mogen helpen, laat mij je steun voor het leven zijn". Zijn heldere blauwe oogen keken diep in de hare. Constance zag nu zacht-glimlachend naar hem op, maar ze schudde beslist het hofd. „Je kent mij niet", zei ze, „en je weet niet wat je vraagt! Ik ben niel zooals je denkt. Ik.... ik ben niet zoo goed...." „Och dat is valsche nedsrisheid", protesteerde h^. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak Dinsdag de volgend® faillissementen uit: a. Maria Louise Smits. wed. Th. J. Klauwers, wonend® te Santpoort, gemeente Velsen. Bloemendaalsche weg a 51, b Petrus Hendrikus Bruno Marie Klauwers, wonend# te Santpoort, gemeente Velsen, Bloemendaalsche weg a 51, te zamen handelende onder den naam KleerbleekeriJ I Middenvaart, firma Wed. B. Klauwers; Curator Mr. J, van IJsendoorn te Heemstede. F. Doorenspleet, schilder, wonende te Haarlem, Vondel- weg 464; Curator Mr. K. Heimig te Haarlem. De Naaml. Vennootschap Bouw- en Handel Mij. „Kruis balk", gevestigd te Haarlem, Lorentzkade no. 386, docb kantoorhoudende te Amsterdam, Jacob van Lennepkada no. 204; Curator Mr. Dr. W. P. Vis te Haarlem. Rechter-Commissai'is in al deze faillissemenent Mr. E- J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillisse ment van: S. de Vries, smid, destijds wonende te Beverwijk, doch thans wonende te Apeldoorn; Curator Mr. B. w. Stomp» te Haarlem. „Neen. Dat is het niet". Maar Constance's tegen spraak kon hem niet overtuigen. Walter hield haal handen nog steeds stevig vast. „Weet je al dat je m« geen antwoord op mijn vraag gegeven hebt?" Ze wilde juist iets zeggen, toen, tot Walter* groote ergernis, het kamermeisje uit het donker vaD de hall tevoorschijn kwam en vroeg: „Zou ik u een oogenblikje mogen storen, juf frouw?" Constance maakte gretig gebruik van deze ge legenheid om een antwoord aan Walter te ontwijken en ging naar het meisje toe, die, naar het bleek, instructies kwam vragen over een nieuwe japon, die juist van de naaister gekomen was. „Ja juffrouw", zei het meisje, toen zij wist wat zij weten moest en zij voegde er aan toe: „Het eten is opgedaan juffrouw". „Opgedaan? Ik heb de gong niet gehoord! Waarom heeft Martha me niet gewaarschuwd?" „Ik heb haar gezegd dat u niet gestoord wenschte te worden". „Bijzonder gedienstig van je!" klonk het boos. „Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw" Constance was te verontwaardigd om nog iets te zeggen en het meisje ging weg met een triom fantelijke uitdrukking op het gezicht, die haar meesteres, die zich niet erg op haar gemak voelde, gelukkig niet zag. En Walter, die wachtte om haar naar de eetkamer te begeleiden, besefte dat het niet verstandig zou zijn om nu bij zijn nichtje op ant woord aan te dringen. Later op den avond, toen Jet, het kamermeisje, Constance's slaapkamer binnenkwam om te vragen of ze nog wat noodig had voor ze naar bed ging, vond het jonge meisje het oogenblik gekomen om haar gedienstige eens ernstig te onderhouden over het gebeurde in de hall. „Je moet goed begrijpen, Jet", zei ze ernstig, „dat ik niet wensch dat je zoo vrijpostig optreedt". „Heb ik dat dan gedaan, juffrouw?" vroeg Jet onschuldig. (Wordt v«rvoJgd).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6