S.paxt en Spet WOENSDAG 2 JULI 1941 haarle m's d a g b e a d 6 Zwemmen De voortgezette kringwedstrijden Dinsdagavond werden de wedstrijden otn de kjingkam- pioenschappen van Haarlem voortgezet In Stoop's Bad. Als eerste nummer werd verzwommen dc 100 meter rug- slag dames. De kampioene van vorig Jaar mej. A. Se- vensma toonde zich ook nu de sterkste door als eerste aan te tikken In den tijd van 1 min. 28 sec. In haar serie won zij onbedreigd. In de laatste serie die hierna volgde nam de Haarlem-zwemster mej. Kamp het op tegen het H. P. C-stertje mej. Smit. Alhoewel mej. Kamp een ruimen voorsprong kon nemen op mej. Smit'zag zij geen kans den tijd van mej. Sevensma te verbeteren. De 3 x 50 meter wisselslagestafette heeren was buiten gewoon spannend. De H. P. C., die favoriet was. heeft slechts ternauwernood kunnen winnen van de zwemclub Haarlem. Het is mogelijk dat de door alle zwemmers van H. P. C. voorafgaanden polowedstrijd hun nog in de bee- nen zat. In elk geval was de strijd zoo fel en het zwem men van den rugslagzwemmer F. Maus van Zwemclub Haarlem zoo goed. dat de H. P. C.'er de Geest de beste rugslagzwemmer van den kring slechts een zeer kleinen voorsprong kon nemen. Toen de schoolsUigzwcmmers resp. M. Spaanderman van Haarlem en Mauritz van II. P. C. te water gingen had Spaanderman een kleinen voorsprong en wist hij dezen te vergrooïen. De H. P.é C.'er A. H. Sip- kema als laatste zwemmer startte dus met een achter stand op Smits van. Haarlem. Door zijn geweldige routine en zijn schitterende start lagen beide zwemmers bij het keerpunt echter wederom gelijk. In de eindspurt toonde Slpkema zich vervolgens de meerdere zoodat H. r. C. win naar werd in den besten tijd ooit door haar gemaakt t.w. 1 min. 38.1 sec. De 4 x 100 meter borstcrawlestafette dames eindigde eveneens in een overwinning voor de H. P. C. Haar zwem sters Sevensma—de Geest—Smit en Bakker boekten aan vankelijk een achterstand. Hoe verder dc wedstrijd ver liep hoe beter II. P. C. er in kwam. Toen mej. Smit den achterstand verkleind had, bracht mej. de Geest die steeds vooruitgaat den stand op gelijken voet, waarna mej. Bakker de borstcrawlkampïoene geen moeite had om voor H P. C. op overtuigende wijze te winnen. D. W. R, werd tweede en Haarlem derde. Als laatste nummer werd verzwommen de 10 x 50 meter borstcrawlestafette heeren Junioren. De zwemclub Haar lem zag kans om H. P. C. die tot de negende baan de lei ding heeft gehad in de laatste baan te verslaan en het nummer te winnen. De gedetailleerde uitslagen waren: 100 meter rugslag dames: 1. A. Sevensma (H.P.C.) 1 min. 28 sec.; 2. T. Kamp (Haarlem) 1 min. 29.5 sec.; 3. N. N. (Haarlem) 1 min. 30.6 sec. 3x50 meter wisselslagestafette heeren seniores: 1. H. P. C. 1 min. 38.1 sec,; 2. Haarlem 1 min. 38.6 sec.; 3. D. W. R. 1 min. 42.6 sec. 4x100 meter borstcrawlestafette dames. H. P. C. 5 min. 29.3 sec.; 2. D. W. R. 5 min. 37 sec.; 3. Haarlem 5 min. 45 sec. 10x50 meter borstcrawlestafette heeren Junioren: 1. Haarlem 5 min. 10 sec.; 2. H. P. C. 5 min. 11.2 sec.; 3. D. W. R. 5 min. 24 sec. WEDSTRIJDEN VAN V.O.Z. Vrijdag 4 Juli voor dames en meisjes en Zaterdag 5 Juli voor heeren en jongens, worden in het Sportfondsenbad aan het Frederikspark, groote on derlinge wedstrijden gehouden voor de leden van V.O.Z. De wedstrijden bij de dames beginnen om kwart vóór zes en bij de heeren om zes uur. NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN U. Z. C. Op Zondag 20 Juli zullen te Utrecht de jaarlijksehe na tionale wedstrijden van U. Z. C. worden gehouden. Tot slot zal een competitiewedstrijd worden gespeeld tusschen U. Z. R. en D. W. R. (Haarlem) welke wedstrijd tevens geldt als finale van den Utrechtschen waterpolodag. DE JUNIORESKAMPIOENSCIIAPPEN TE VELSEN. Naar wij vernemen zullen, bovengenoemde zwera- kampioenschappen op 27 Juli a.s. te Velsen worden gehouden in het bad de „Heerenduinen". De orga nisatie zal berusten bij de Velserzwemvereeniging. HET „NAZORG" ZWEMFEEST. Het intermezzo nummer dat op het Nazorg zwem feest Zondagmiddag in het Sportfondsenbad zooveel succes bad is niet door leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade doch door personeel van het Sport fondsenbad uitgevoerd. Waterpolo Groote overwinning van Haarlem o|> H. V. G. B. H.V.G.B. kon tegen het snelle combinatiespel van de Haarlemmers weinig uiti-ichten. Voor de rust. toen de II.V.G.B.'ers nog frisch waren ging het nog en werden ook door de rood-witten goede aanval len opgezet, die echter door het gemis aan een be hoorlijken schutter in de voorhoede op niets uit draaiden. Aanvankelijk verdedigde doelman Ten Cate zijn doel op prachtige wijze, waardoor doel punten uitbleven. Eerst tegen het einde van de eer ste helft moest hij zwichten voor een hard schot van Verdel. die den bal na opzwemmen van Van Goor ontvangen had. In de tweede helft kwam het Haarlem zevental pas goed los. Van Goor trok er direct weer tus- schenuit om op het juiste oogenblik weer te plaat sen naar Zeeman, die Ten Cate geen kans gaf. Hemsbergen bracht met een ver schot den stand op 30. Van Goor stelde Smits in staat om het vierde doelpunt té maken. De H.V.G.B.'ers zagen zich' voor een hopelooze taak gesteld de steeds opzwem- mende Haarlemsche achterhoede over te nemen. Zonder moeite brachten Smits en van Hemsbergen den stand op 60. D.W.R.—H. Z. EN P. C. Hedenavond speelt D. W. R. tegen de H. Z. en P.C.. dat momenteel de leiding heeft in afdeeling A. Deze wedstrijd, die gespeeld wordt aan de Hout vaart, begint om 8.15 uur. De opstelling van „De Waterratten" is: N. Kollerie, E. Behle, J. R. Seubring, D. v. Viersen. A. A. v. d Bogaerde. H. J. Kollerie. L. ten Berge. Om 7.45 uur speelt DAV.R. 2 tegen H.Z. en P.C. 3. PROEF WEDSTRIJD HAARLEMSCHE ZEVENTALLEN. Voor de samenstelling van de twee Haarlemsche zeven tallen. die a.s. Maandag tegen liet Nederlandsche en het oud-lnternatlonals zevental zullen uitkomen, speelden Dinsdagavond twee proefzeventallen tegen elkaar. Het eerste doelpunt in dezen wedstrijd kwam van Braam, die na goed opzwemmen doelman Vrugt met een listig schot verschalkte. Nog voor de rust kon de Geest gelijk maken, doordat van den Bogaerd zijn tegenspeler losliet om Vis- man aan Ie vallen. In de tweede helft ging het spel veel sneller op en neer en zag het A-zevental kans een 31 voorsprong tc nemen. Ook nu weer was het Braam, die na een vrijen worp van Kollerie met een zulverschot in den bovenhoek voor de tweede maal Vrugt passeerde. Kollerie kon tegen het ste vige spel van Ellinkhulzen weinig uitrichten, totdat vlak voor het einde Ellinkhuizen een aangooi op Kollerie niet voldoende onderschepte, waardoor deze van dichtbij den Stand op 3—1 bracht. Vrijdagavond a.s. spelen de iwee Haarlemsche zeven tallen nogmaals een proefwedstrijd ln het bad aan de Houtvaart. Wandelsport „JAN PASSTOORS". Zaterdag 9 en Zondag 10 Augustus organiseert de wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" herden kingstochten. De afstanden bedragen 20 en 40 K.M. Inlichtingen verstrekt de heer D. Antonisse, Van Kinsbergenstraat 28, Haarlem W, De „nobele kunst van zelf verdediging". Het is alweer 21 jaar geleden, dat te Haarlem In het openbaar bokswedstrijden werden gehouden. Dat was in de dagen van de I. L. V. O. te Haarlem-Noord, toen daar in het Lunapark vele sportwedstrijden plaats hadden. Deze eerste boksmatches werden onder de auspiciën van den Ned. Boksbond gehouden en weiden door ongeveer 11.000 menschen bijgewoond. Daarna werden Ie Haarlem niet veel bokswedstrijden meer in het openbaar gehouden. Weliswaar organiseerde de vereeniging „Dc Ring" eenige jaren geleden matches in haar oefenlokaal in de Berken- rodestceg. maar de toegang tot deze vrij primitieve ge legenheid het strijdperk was op een niet al te ruimen zolder ingericht was slechts opengesteld voor donateurs. Voor het overige waven de liefhebbers van pugilistiek aangewezen op Zandvoort, waar o.a. eens een amateur wedstrijd Nederland—België plaats had. Over publieke belangstelling had men in de badplaats niet te klagen, want ook uit Amsterdam kwamen velen om getuige te zijn van de interessante en onder deskun dige leiding staande krachtmetingen. In Haarlem moest men zich daarna noodgedwongen tot enkele demonstra ties gedurende de Sportweek bepalen, doch ook deze trok ken een onverwacht groot aantal toeschouwers, hoewel men uit de opmerkingen kon constateeren, dat men over het algemeen vreemd stond tegenover de techniek van het boksen. lederen tak van sport moet men leeren kennen, begrij pen en waardeeren; dat duurt korter of langer, al naar mate men er op is ingesteld en er gevoel" voor heeft. Er zijn menschen. die Jarenlang voetbalmatches bezoeken, zonder nochtans de fijne kneepjes en wat men zou kunnen noemen de intrinsieke waaide van het spel te begrijpen. Bij het boksen is dat nog veel moeilijker, om dat de „handelingen" uiteraard in zulk een snel tempo worden verricht, dat zelfs iemand, die in de wereld der sport is opgegroeid, zeer geruimen tijd noodig heeft orn een boksmatch in alle finesses te kunnen volgen. Zelfs wanneer men zoo dit in ons land mogelijk was ge regeld meermalen per week wedstrijden zou bijwonen, dan Zou het nog bijkans een jaar duren, alvorens men de geplaatste treffers van de op dekking terecht komende stooten, alsmede de mérites van voetenwerk en verde diging nauwkeurig kan onderscheiden. Nu er volgende maand ook in de Spaarneslad openbare wedstrijden zullen worden gehouden, is het wel eens nuttig, den lezer iets te vertellen over de indeeling der boksers in de verschillende gewichtsklassen. Het spreekt vanzelf, dal men om twee uitersten te noemen geen David en Goliath tegen elkaar in den ring kan brengen. Immers de stootkracht van een persoon van bijvoorbeeld 72 kilo is voor Iemand van 62 kilo onder normale om standigheden en bij overigens gelijke bekwaamheid niet te weerstaan en fnuikend voor het physiek van den lichter gebouwden bokser. Doch zelfs bij een gewichtsverschil van vijf Kilo is dc handicap te groot en daarom heeft men vooral in de lichtere klassen grenzen gesteld, die tame lijk dicht bij elkaar liggen. Men onderscheidt zeven categorieën, te weten: vllegge- wicht tot 51 kilo. bantam tot 54. veder tot 58. licht tot 62. welter tot 66. midden tot 72, halfzwaar tot 80 en zwaarge wicht boven 80 kilogram. Vooral in titelgevechten wordt aan deze grenzen strikt de hand gehouden; in vele landen is het zelfs gebruikelijk, dat in gevechten tusschen be roepsboksers de deelnemer, die te zwaar in den ring komt. een aanzienlijke boete moet betalen. Overigens zal het duidelijk zijn. dat een pugilist niet lichter dan volko men noodzakelijk is. om aan zijn contract te voldoen, den strijd aanbindt. In amateurkringen is het gewoonte, de deelnemers vlak voor de match te wegen; bij de profes sionals geschiedt dat meestal enkele uren eerder en het gebeurt niet zelden, dat een „gewogen en te zwaar bevon den" titelcandidaat den resteerenden tijd met geforceer de wandelingen, extra-oefeningen of zelfs in een Turksch bad doorbrengt. Het onvermijdelijke gevolg is dan, dat hij danig vermoeid en verzwakt aan den start verschijnt. Er zijn echter ook matches „aan vrij gewicht", die na tuurlijk nimmer voor een titel kunnen gelden, doch die worden georganiseerd tusschen bijvoorbeeld een uitblin ker in de bantam-klasse en een minder geroutineerde kracht uit de daarboven liggende veder-categorie. Wan neer het gewichtsverschil niet meer dan enkele ponden bedraagt, kan men overigens gelijkwaardige pugilisten zonder bezwaar tegen elkaar laten boksen; bedenkelijker wordt het evenwel, als het verschil twee gewichtsklassen omspant. Ongeveer een kwart-eeuw geleden nam men in ons land bij gebrek aan passende tegenstanders tot het organiseeren van dergelijke matches zijn toevlucht, met soms onverkwikkelijke gevolgen. De toen inges'elde ver boden tot het houden van openbare wedstrijden waren daaraan te wijten. Men mag dus redelijkerwijze verwachten, dat de organi satoren bij het samenstellen der partijen met de noodige omzichtigheid te werk zullen gaan. En al zal het met het beperkte materiaal soms moeilijk zijn om een bepaalden pugilist b.v. de vlieggewicht-ksmpioen Hesseis tegen een gelijkwaardigen rivaal van ongeveer hetzelfde ge wicht in den ring te brengen, dan late men zich toch niet verleiden om, teneinde het programma oogenschtjnUjk aantrekkelijker tc maken, de grenzen al te zeer te ver- waarloozen. Dit kwaad toch straft niet alleen zichzelf in den vorm van allerlei onaangename gebeurtenissen maar tevens den „kleinen man", in casu den veel llchte- ren bokser. Boksen Teleurstellende wedstrijden te Amsterdam.. Walter Müller niet verschenen. De met zooveel belangstelling tegemoet geziene wedstrijden in het Concertgebouw te Amsterdam zijn een teleurstelling geworden. De Duitscher Wal ter Müller. die de hoofdpartij tegen Luc van Dam zou boksen, was niet verschenen, terwijl ook Kid Smiling, de tegenstander van Rienus Krijger op het appèl ontbrak. Wel had men nog plaatsvervangers voor deze boksers gevonden, doch zij waren te zwak voor hun tegenstanders. De uitslagen luidden: Rienus Krijger wint op punten van Graafland. Jo de Groot wint op punten van Jean Simon (België). Nol Klein wint van Skippy door opgeven in de vierde ronde, Luc van Dam wint van Arie de Jong door op geven in -de derde vonde. K. Bisschop wint op punten van Noppeney. Hengelen Vriendschap Zij Ons Doel heeft een onderlingen wedstrijd gehouden in de Leidsche vaart. De uit slag was 1 H. Eerhart. 2 P. John. 3 W. Eerhart, 4 Alb. de Boer. 5 A. Eerhart, 6 J. de Boer, 7 Pc v. Striem 8 J. J. Freijer, 9 J. v. Wijk, 10 J. Eerad. HAARLEMSCHE HENGELAARSBOND. De H.H.B. hield een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ringvaart tusschen Vijfhuizen en Cruquius. De animo voor dezen wedstrijd was vrij behoor lijk te noemen. Ongeveer 80 deelnemers waren op gekomen. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1 A. v. Bezooijen. 2 W. Boeser, 3 J .v. d. Jagt, 4 G. Hout kamp. 5 F. Knave, 6 B v. Doorn, 7 J. Abswouder, 3 A. v, Sambeek. 9 Th. Abswouder, 10 W. Schaafsma. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen met een toepasselijk woord aan de prijswinnaars uitgereikt aan het clublokaal. Wielrijden H. R. C. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield trainlngsrltten over een afstand van 40 K.M. De uitslagen waren ils volgt Woensdag: 1 Leon Schelfaut; 2. J. Westbroek; 3. Jaap Lasschiut; 4. Bas Fennts: 5. Charel Schelfaut. Vrijdag: 1. Leon Schelfaut; 2. Charel Schelfaut: 3. J. Westbroek; 4. Bas Fennis; 5. Wim v. Dok. Den H.R.C. Excelsior hield haar 2den competi tiewedstrijd om den grooten prijs van Excelsior. Deze uitslag luidt als volgt: 1 L. Schelfout 6 pnt., 2 M. Taverne 5 pnt„ op banddikte. 3 C. de Gier 4 punten. C-kl.: 1 Dool, 6 pnt., 2 B. Boersma, 5 pnt. Junioren: 1 Bakkenhove 6 pnt. Ook in deze ca tegorie vele lekke bandea. Dammen VIERKAMP OM DE ZILVEREN HAARLEM S DAGBLAD PLAQUETTE. Maandagavond jl. ving in het clublokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzaal restaurant Mun- niks, de door deze vereeniging georganiseerde vier kamp aan. Aangezien P. J. van Dartelen dezen avond nog een partij moest spelen voor de finale om het per- soonl'jk hoofdklasse kampioenschap van Haarlem en Omstreken, werd alleen de partij tusschen F. Raman en J, B. Sluiter Jr. gespeeld, welke na fraaien strijd in remise eindigde. HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Voor de finale van bovengenoemden wedstrijd werd Maandagavond jl. in het clublokaal der Haar lemsche Damclub de uitgestelde partij tusschen P. •J. van Dartelen (Zandvoort) en II. G. Teunisse (Haarlem) gespeeld. Deze partij eindigde in remise. EERSTE KLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. De voorwedstrijden om het persoonlijk eerste klasse kampioenschan van Haarlem en omstreken zijn thans geheel beëindigd. In de finale plaatsten zich: H. Berghuis en A. Smit (beiden Haarlemsche Damclub). J. Neele en C. Berkhout (beiden Dam club „Oostei-kwartier"). J. -Boerkoel (Damvereeni ging „D.O.S."), en A. F. van Leuffen (Damclub „Het Noorden"). Maandagavond jl. werden in het clublokaal der Haarlemsche Damclub voor deze finale de volgen de partijen gespeeld: A. F. van Leuffen wint van A. Smit. J. Neele-C. Berkhout afgebroken. De tweede ronde wordt Donderdagavond a.s. in liet clublokaal van „Oosterkwartier" gespeeld. Kanosport DE WEDSTRIJDEN OP DE ZAAN. Bij de kanowedstrijden, die op de Zaan weiden gehou den. heeft niet alleen de H. K. V. doch vooral ook de Haarlemsche vereeniging ..De Trekvogels" talrijke succes sen behaald. Zoo wist deze club niet minder dan negen eerste prijzen, twee tweede prijzen en een derde prijs te behalen. Mej. A. S. de Waal Malefijt versloeg Wederom, nu reeds voor de derde maal. definitief haar mededingsters in de Dames RIS seniorenklasse. Ditmaal verdedigde de Neder landsche kampioene mej. Thie haar titel niet. Mej. de Waal Malefijt noteerde den tijd van 1 min. 54,1 sec. J. v. d. Kroft versloeg op overtuigende wijze zijn mededingers in de Nieuwelingen klasse KI en RIS. Zijn tijden waren respectievelijk over 800 meter 4 min. 34,8 sec. en 4 min. 34,2 sec. Met spanning zien wij zijn prestaties op de Neder landsche kampioenschappen tegemoet, waarin hij voor 't eei-st in de Juniorenklasse zal uitkomen. Ook het koppel J. J, Glatz en J. Benfer promoveerde naar de Juniorenklasse. Na een spannende race wisten zij beslag te leggen op de eerste plaats in de RlS-klasse, tijd 4 min. 24,8 sec. Het koppel Wesseling-Haverschmidt wist in de race beslag te leggen op den derden prijs. Het team Wesseling-Glatz-v. d. Kroft-Haverschmidt be haalde met verscheidene bootlengten voorsprong een over winning voor Quo Vadis en De Geuzen in de RIVS klasse, tijd 4 min. 52,2 sec. De adspiranten van de Trek vogels wisten in de RIIS een eersten prijs en in RIS een tweeden prijs te behalen. Schaken ZOMERWEDSTRIJDEN VAN „DE ROCHADE", Vierde ronde. Eeregroep heeren: H. BlokkerJ. Blokker afgebr.; J. van Kampen—D. F. de Lange w- v- d- WerffF. A. v. Spinhoven 0—1. Hoofdklasse Groep A: A. Herfst—L. Biesheuvel uitgest.; R. HolmanC. P. Akkerman afgebr.; W. J. JolinkJ. P. Wever 0—1. Eerste klasse, Groep C: J. v. d. Schaaf—S. J. Abspoel uitgest.; J. Wolff—M. Hovinga 1—0; P. de Bruijn—J. Geer- lings 10. Tweede klasse Groep E: Mm. Y. MaljaarsJ. P. Meulen- berg afgebr.; J. C. van Vliet—J. Epplnga 1—0; W. C. P. de Vries—Ab. Klein afgebr. Derde klasse Groep G: A. de Loor—J. Scheffer 1/2 H. Beets—D. Tel 1—0; G. P. Bronkhorst—J. v. Kralingen 1—0; H. Steenkist—S. Wellinga 0—1. Eeregroep Dames: Mw. M. E. Mazirel—Mw. G. Brink man uitgest.; Mw. C. K. Bakker—Mw. N. A. Jonkers 1—0: Mw. N. A. Jonkers—Mw. C. K. Bakker 0—1. Hoofdklasse Groep B: Th. Bergman—P. Verhoog afgebr.; Joh. BlansjaarS. Herfst 01; F. AbspoelL. J. Harms afgebr. Eerste klasse Groep D: P. M. Dorleyn—J. Kok uitgest.; P. Eijkelboom—w. C. Hoos 0—l. Tweede klasse Groep F: C. J. H. Rademaker—C. S. G. Noordhoff afgebr.; J. v. d. Schaar—H. Aarts 10. Derde klasse Groep H. H. Vis—J. Westenberg 0—1: M. J. v. Bergem—C. Schulz Jr. 0—1; Mw. J. Cinqualbré—C. Kwan- tes uitgest. VOETBAL. H. F. C.—ELINCKWIJK. De wedstrijd H. F. C.—Etinckwijk zal Zondagavond om 7 uur worden gespeeld. Om 6 uur worden de loketten aan de Spanjaardslaan geopend. Lawntennis TOURNAMENT „DE HOOGE BERG". De uitslagen der eindstrijden van het tournament tennis park „De Hooge Berg" te Haarlem luiden als volgt: A-ronde. Demesenkelspel: Mevr. S. Monasch slaat mej. I. de Vries 36. 6—4. 7—5. Damesdubbelspcl: Mevr. v. d. Meyde en mej. I. de Vries slaan mevr. v. d. Dries en mevr. v. Item 8—6, 6—3. Heerenenkelspel: Van Dinther slaat Dusterbeck 3—6, 61, 63. Heerendubbelspel: M. de Vries en F. v. Item slaan E. Dusterbeck en M. Funke 68, 61. 75. Gemengddubbelspel: Mej. I. de Vries en d. hr. A. Wij- nands slaan mevr. en den heer v Item 6—2. 6—3. B-ronde. Damesenkelspel: Mej. J. v .d. Mey slaat mej. T. Boot 60, 63. Damesdubbelspel: Mej. Liesker en mej. Stuyt slaan de dames A. en I. Wust 61, 6—3. Heerenenkelspel: M. de Vries slaat M. Klok 7—5. 6—0. Heerendubbelspel: Van Dinther en Kuyk slaan L. de Leur en H. Westerwijk Bosdijk 61, 63. Gemengddubbelspel, Mej. A. de Vries en de hr. P. Schuu ring slaan mej. R. v. Weel en de hr. Oudshoorn 6—0, 6—1. Juniores (Damesdubbelspel). A-ronde: Mej. Seveke en mej. v. Nuss slaan mej. Seder en mej. de Jong 6—0, 61. B-ronde: Mej. Kiphardt en mej. Ravensberg slaan mej. Stalpers en mej. Moerkerk 68. 62, 63. ERNSTIG ONGEVAL MET SPRINGSTOF-PROEF. Een 16-jarige scholier, wonende in de Madoera- straat te Amsterdam wilde een proef nemen met een zelf gemaakte springstof, waartoe hij o.m. eenig buskruit en magnesiumpoeder gebruikt had. De proef verliep echter zoo ongelukkig, dat de jongen zware brandwonden aan het gezicht kreeg. Hij werd door den G.G. en G.D. naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Gevreesd wordt, dat hij het licht zijner beide oogen zal moeten missen. De regislralie der volkstuintjes. Tuintjes beneden één Are vrij? Naar de Alkm. Crt. verneemt heeft de aangekon digde registratie der volkstuintjes voornamelijk be trekking op den daaruit te verwachten aardappeloogst Bovendien zal de opbrengst van tuintjes die een op pervlakte hebben van één Are of minder geheel vrij blijven en dus ook niet worden afgetrokken van het via de distributie te verstrekken rantsoen. Voor tuintjes die grooter zijn dan één Are, zal voor elke Are méér 100 K.G. van de totale hoeveelheid aardappelen, die in de komende distributiepcriode per gezin op de nieuwe aardappelkaarlen verkrijgbaar zal worden gesteld, worden afgetrokken. Treinbotsing bij Delft. Verkeer ondervond stagnatie. DELFT, 1 Juli. Gisteravond tegen 11.30 uur heeft nabij het station Delft een ernstige trein botsing plaats gehad, die weliswaar belangrijke ma- terieele schade veroorzaakte, maar gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt. Op het emplacement was men bezig met een goederentrein, bestaande uit ongeveer 25 wagons, beladen met groenten, van het buitenspoor naar spoor 1 van de hoofdbaan te brengen. De trein was halverwege den wissel, toen uit de richting Rot terdam drie electrische wagons naderden, die wor den gebruikt als trekkracht voor sommige goede rentreinen. Een der electrische wagens reed midden in den goederentrein, waardoor twee wagons uit de rails werden geworpen en vernield. Ook de electrische wagen werd ernstig bescha digd en de cabine werd totaal ingedrukt, doch de twee zich daarin bevindende personen bekwamen vlonder boven wonder geen letsel. Tengevolge van deze botsing was de lijn tusschen Delft en Den Haag volkomen versperd. Omdat het gedurende de verduistering niet mogelijk was veel uit te richten, is men Dinsdagochtend vroeg met kracht met het opruimingswerk begonnen. Tusschen Delft en Rotterdam werd een uurdienst door middel van stoomtreinen onderhouden, terwijl de reizigers van Delft naar Den Haag per tram werden ver voerd. In het begin van den middag was één lijn vrij gemaakt, zeodat toen over enkel spoor een uur- dienst op het baanvak AmsterdamDordrecht kon worden onderhouden. Tegen half zes gisteravond waren beide sporen weer vrij, zoodat de dienst AmsterdamDordrecht weer normaal kon doorgaan (A. N. P.) JEUGDHERBERG TE AMSTERDAM GEOPEND. De jeugdherberg „Stadsdoelen" te Amsterdam heeft gedurende langen tijd haar deuren voor de trekkers moeten sluiten. Thans echter zijn vader en moeder Lups weer in staat, hun gasten op ouder- wetsch hartelijke wijze te ontvangen. Deze jeugd herberg, die in het centrum der stad aan den Klo veniersburgwal 97 gelegen is, biedt een overnach tingsgelegenheid aan 170 trekkers. (A.N.P.) Leerplichtwet en landboiiwverlof. Naar de persdienst van het N.V.V. meldt heeft de bij het N.V V. aangesloten Nederlandsche Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf pogingen in het werk gesteld om te komen tot schrap ping van het tweeweeksch landbouwverlof uit de leer plichtwet. Mede naar aanleiding van een verzoek in 'die richting aan het departement van opvoeding, we tenschappen en cultuurbescherming heeft de direc teur-generaal van den landbouw over deze schrapping advies gevraagd aan de centrale landbouworganisaties. Deze hebben de aangelegenheid besproken met de vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden. Uit de besprekingen bleek, dat men in landbouw- kringen de meening is toegedaan (zulks in tegenstel ling met de opvatting van landarbeiderszijde), dat de tegenwoordige omstandigheden zich niet leenen voor een geheel schrappen van het landbouwverlof. Wel .werd het algemeen wenschelijk en noodzakelijk ge acht. dat geen landbouwverloven, strijdig met de be palingen van de leerplichtwet, worden verleend. Als resultaat van de gemeenschappelijke besprekingen hebben de drie centrale landbouworganisaties een brief aan den directeur-generaal van den landbouw gezonden, waarin zij er o.m. piet klem op aandringen te willen bevorderen, dat ontoelaatbare ontduikingen ten aanzien van het geven van landbouwverlof a. voor landbouwarbeid in loondienst, b. voor kinderen be neden den toegestanen leftijd van 11 jaar, c. langer dan twee weken buiten de vacanties, d. bij niet voor afgaand regelmatig schoolbezoek, in het vervolg in elk geval met gestrengheid worden tegengegaan." Het is te hopen, dat het aantal niet-geoorloofde landbouwverloven voortaan tot een minimum zal wor den beperkt en dat tegen overtreders met gestrengheid zal worden opgetreden. Betalingsverkeer met Finland. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Het Nederlandsch Clearing-Instituut maakt het volgende bekend be treffende het betalingsverkeer met Finland: De afwikkeling van het betalingsverkeer' met Finland geschiedt voortaan over clearingrekening via Berlijn. Onder de regeling vallen o.a. de volgende weder- zijdsche verplichtingen, onverschillig het tijdstip van ontstaan daarvan, wegens: 1) den invoer van goederen van oorsprong uit het andere land, of die aldaar een be- of verwer king van beteekenis hebben ondergaan; 2) nevenkosten in het weder zijdsche goederen verkeer; 3) betalingen in het transportverzekeringsver- keer, inclusief molestverzekering in het wederzijd sche goederenverkeer; 4) zeevrachten, charterkosten en kosten van de zeescheepvaart van Finsche en Nederlandsche schepen in het wederzijdsch goederen- en door- voerverkeer en in het goederenverkeer met derde landen; 5) patentkosten alsmede onder voorbehoud van nader onderzoek in ieder afzonderlijk geval licenties en dergelijke immaterieele Drestaties, zoo als auteursrechten, filmhuren; 6) ondersteuningen, pensioenen en dergelijke, voor zoover deze ter noodleniging dringend nood zakelijk zijn. Particuliere compensaties zijn niet toegelaten. Voor storting in de clearing is een vergunning van het devïezeninstïtuut te 's-Gravenhage ver- eischt, aan te vragen per fnrmulier b/1 resp. d.) mei vermelding bovenaan het formulier „Finland". Voor den export naar Finland is een vereffe ningscertificaat vereischt JUBILEA BIJ DE SPOORWEGEN. In den loop van de maanden.Mei en Juni her dacht een groot aantal ambtenaren en beambten den dag, waarop zij voor veertig jaren in dienst der Nederlandsche Spoorwegen traden. Op 30 Juni j.l. kwamen zii uit alle deelen des lands naar Utrecht, waar zij in het hoofdbureau door de»direc tie der Nederlandsche Spoorwegen ontvangen en hartelijk toegesproken werden. Als herinnering aan dezen voor hen allen zoo gedenkwaardigen dag werd aan ieder van hen een oorkonde overhandigd. Bovendien zal hun als blijk van waardeering een enveloppe met inhoud worden uitgereikt. AMSTERDAMSCHE INBREKERSBENDE VEROORDEELD. De vacantiekamer der Amsterdamsche recht bank heeft Dinsdag vonnis gewezen tegen een aan tal inbrekers en helers, die Amsterdam onveilig hebben gemaakt, waarvan vier leiders H. de V G K. J. S„ G. J. K. en J. O. voor verschillende inbraken in de Warmoesstraat en Hartenstraal resp. twee jaar kregen. Den helers I. W. S. en A. H. K. werd resp. anderhalf jaar en twee jaar gevange nisstraf opgelegd. De jeugdherbergen in ons land. De geest is in het algemeen goed. 's GRAVENHAGE, 30 Juni. Een verslaggever van het A.N.P., die eenige dagen in enkele van de voornaamste Nederlandsche jeugdherbergen heeft doorgebracht en in stille zomeravonden met jeugd- herbergouders en jeugdige gasten heeft gepraat, overtuigde zich van de breede taak, welke het jeugdherberg wezen zich reeds bij zijn wording stel de: een veilige, goede en goedkoope overnachtings gelegenheid te zijn voor den trekker, een middel om het heele jonge volk op zijn tochten te stalen voor de hem wachtende taak, elkaar als kameraden te vinden en heemliefde te verwerven. Deze gedachte bezielde Richard Schirrmann, een Duitschc volks onderwijzer, toen hij in 1910 de eerste jeugdherberg in Duitschland stichtte en het was dezelfde gedachte, die nu ruim 12 jaar Leo Meilink inspireerde, toen hij op hetzelfde terrein in ons land pionierswerk verrichtte. „Uit aardrijkskunde- noch geschiedenisboeken", zoo schreef deze pionier destijds, „leert men ons land. geen enkel land, kennen. Daartoe is wat anders noodig. Daarvoor is noodig een open hart en oog en oor, de wensch om alles te zien en te hooren. de wil om alles te begrijpen. En dan is het goed trek ken. Wie zoo ons land doortrekt, maakt prachtige toch ten. Hij vergreet niet de wijde schoonheid van Hol land's lage landen met hooge luchten vol wolken stapelingen. dat Hollandsche polderland, dat voor velen steeds hetzelfde is, maar voor den echten trekker geen tweemaal hetzelfde beeld vertoont". Nu de ervaring zich uitstrekt over meer dan tien jaren, waarin meer dan een millioen overnachtingen werden geboekt, kan met groote voldoening worden geconstateerd, dat de geest in de jeugdherbergen in het algemeen goed is. In onze jeugdherbergen zoo vertelden de jeugdherbergouders- leeren de jongeren samen te leven, elkaar te helpen en te respecteeren. Dit zijn eigenschappen, welke ook later in het volle leven van zoo groote beteekenis zijn. KAMERAADSCHAP. Maar niet alleen in dit opzicht is de geest in de jeugdherbergsamenleving gezond. Er is een sfeer van kameraadschap, van levensvreugde, van sporti viteit, die zich mededeelt aan de jongeren, die in de jeugdherberg samenkomen. De beteekenis van het jeugdherbergwerk is verder vooral gelegen in de groote ontwikkelingsmogelijkheden die het den jongen mensch biedt. De trekker ontwikkelt op zijn tochten het gevoel van zelfstandigheid; hij leert zich bewegen en het reizen en trekken geeft hem. als zijn oog open is voor land en volk, de mogelijkheid veel te 'leeren en te genieten. Het jeugdherbergwerk is een volks zaak geworden. De gemiddelde leeftijd van den trek ker wordt steeds lager en scholen maken steeds meer gebruik van jeugdherbergen. De oorlogsomstandig heden zijn uiteraard ook op het werk der Nederland sche Jeugdherbergcentrale van invloed geweest. Een aantal jeugdherbergen is als gevolg hiervan thans niet beschikbaar, maar toch zijn er nog vele, die den Nederlandschen trekker het welkom toeroepen. Jong Nederland, trekt er op uit, leert uw land kennen, de jeugdherberg verwacht u. Donkere olie en smeerolie. ïp de Nederlandsche Staatscourant van Dins dag zijn opgenomen beschikkingen van den secre taris-generaal van handel, nijverheid en scheep vaart betreffende opgave aan het Rijksbureau voor aardolieproducten van voorraden donkere olie grooter dan 2000 liter of smeerolie grooter dan 100 KG. Voor verdere bijzonderheden kan worden ver wezen naar de officieele publicatie, welke hier omtrent in de dagbladen is opgenomen. Duizend dubbeltjes uit de Rijksmunt verdwenen. Door een werkman aldaar gestolen. Op Vrijdag 23 Mei ontdekte een inspecteur van de Rijksmunt te Utrecht, dat er van 200 zakjes dubbeltjes, welke het jaartal 1941 droegen, één zakje met 1000 dubbeltjes verdwenen was. Ver dacht dit zakje ontvreemd te hebben, stond voor de rechtbank terecht een 46-jarige werkman bij de Rijksmunt. Dat. deze verdachte juist uit 7 werklieden bij de Munt voor de rechtbank terecht staat, komt, aldus de president, omdat toen bij de door de recherche gehouden huiszoekingen juist bij hem in het dres soir 28 dubbeltje met het jaartal 1941 aangetroffen werdén. Dubbeltjes met dit jaartal waren pas voor het eerst in circuliatïe gebracht op Dinsdag 20 Mei en wel in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, ter wijl de vermissing van een zak met 100Ó dubbeltjes op Vrijdag 23 Mei geconstateerd werd. De president vroeg aan verdachte, hoe hij in het bezit kwam van de gevonden 28 dubbeltjes met het jaartal 1941. Verdachte beweerde, dat hij deze bij het bood schappen doen in verschillende winkels had ont vangen. Uit het verhoor van den eenigen getuige in deze zaak, den betrokken inspecteur der controle, kwam vast te staan, dat het wel haast onmogelijk was, dat verdachte de dubbeltjes in Utrecht had ont vangen. Het in circulatie brengen van deze dub beltjes is eerst op 19 Mei geschied. Er gingen er 200.000 naar Den Haag, 120.000 naar Rotterdam en 80.000 naar Amsterdam. Deze konden op zijn vroegst den volgenden dag in Omloop zijn gekomen. Daar in een kleerkast op de Munt tevens een leeg zakje, precies zoo een als waarin de dubbeltjes verzameld worden, als eigendom van verdachte is aangetroffen, achtte de officier van justitie het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Derhalve vroeg hij verdachte's veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: 26 Juni. Hendrik van Linge. logementhouder. Egmond aan Zee. Recht. Comm. Mr. H. T. A. v. d. Loos. Cur. Mr. G. A. de Lange, Alkmaar, Breestraat 10. 26 Juni. C. Kamstra. wonende te Amsterdam, Hof- meijerstraat 4. Recht. Comm. Mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. Mr. F. J. Strater, Spui 7—9. Amsterdam. 26 Juni. W. van Kuik, Tricht. gemeente Buurmalsen. Recht. Comm. Mr. F. M. Pleyte, Cur. Mr. J. van Nes, Tiel. 26 Juni. Emile Gustaaf Moeys, Nijmege... Groote Markt 6. Recht Comm. Mr. F. M. Pleyte. Cur. Mr. P. D. M. Lem. Nijmegen, Molenstraat no. lot. 26 Juni. de nalatenschap van Adrianus Verduijn, Was senaar. Deijlerweg 2 a. Recht. Comm. Mr. J. van Andel, Cur Mr C. Stolk, Wassenaar. 26 Juni. H. Bouman. te Hillegom, Raadhuisstraat 6, aldaar handelende onder den naam Firma Bouman en Co. Recht. Comm Mr. F. Donker Curtlus, Cur. Mr. P. J. Teebaal, Leiden. 26 Juni. H. Feenstra, pluimveehouder. Rijperkerk, Recht. Comm. Mr. H. W. A. Schipperljn, Cur. Mr. S. J. Tim- menga, Leeuwarden. 26 Jupl. P Vellinga. groentenhandelaar, Veenwoud- sterwal (Streek 324). Recht. Comm. Mr. H. W. A. Schip perij. Cur. Mr! G. de Roos, Leeuwarden. 26 Juni. B. Roelofsen, loodgieter. Diepenveen, Recht. Comm. Mr. T. H. v d. Giesen, Cur. Mr. Ch. J. v. Kons, Deventer. 25 Juni. Chr. van der Sluijs, garagehouder en handelaar, Rotterdam. Anna Paulownastraat 57. Recht. Comm. Mr. J. C. Brongers. Cur. Mr. H. Schadee. Rotterdam. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: E. W. Klijberg—Peinot's Stoomschoenfabr. „Hollandia", Waalwijk, (heropend faillissement). Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst.. A. v: d. Valk. Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Gerrit Visser Jr.. grossier in choc.- en suikerwerken. Hoorn. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Wijlen Leonard Joseph Frings. aannemer, Mamelis- Vaals. Geëindigd door het verbindend worden der slot- uitdeehngslljst. A. G. Stavast. Den Haag. Geëindigd door het verbin dend worden dei eenige uitdeelingslijst. N.V. Ned. Crediet Deposito Bank. Den Haag. voorheen te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend V.orden dec slotultdeelingslijst.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8