Groote landdag van het N.A.F. te Rolde. ZATERDAG 5 JULI 1941' H A" X REE M'S D A "G BEAD 7 Italiaansch weermachtsbericht. Britsche aanvallen op Tripolis en het gebied van Benghazi. Verder actie bij Galla en Sidamo. ROME, 4 Juli (Slefani) In zijn Weermachtsbe richt nó. 394 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika werd een aanval van vijandelijke pantserwagens door onze artillerie afgeslagen. Onze luchtformalies bleven de vestingwerken van To- broek bestoken en bombardeerden een belangrijk spoorwegknooppunt ten Oosten van Mersa-Matroc. De vijand ondernam eenige aanvallen op Tripolis en op eenige plaatsen in het gebied van Benghasi. Er werd schade aangericht in woonwijken en er vielen eenige slachtoffers te betreuren. In Oost-Afrika heeft een van onze colonnes met succes een verwoed gevecht gevoerd ten zuiden van Gore (Galla en Sidamo). waarbij zij den vijand aan zienlijke verliezen toebrachten. Engelsche vliegtui gen deden een aanval in het gebied van Gondar. waarbij een ziekenhuis geraakt werd. Een vliegtuig werd brandend neergehaald door ons luchtdoelge schut. Amerika en de oorlog. RADIOREDE VAN ROOSEVELT. NEW-YORK, 4 Juli (D.N.B.) Ter gelegenheid van Idependance Day heeft president Roosevelt een radiorede gehouden. Hij begon met te zeggen, dat. evenals bij de onafhankelijkheidsverklaring van 1776. de Amerikaansche vertegenwoordigers ook in dc tegenwoordige crisis den plicht hebben, de motieven voor hun handelingen bekend te maken. Toen, aldus zeide Roosevelt, stond het groote beginsel op hel spel, dat de regecring haar volmachten krijgt door goedkeuring van de geregeerden. In de laatste jaren is een nieuwe vorm van „tyrannie" opgedoken, die de grondgedachte van 1776 in het buitenland heeft weggedrongen. Ook in Amerika zijn deze begrippen bedreigd. De president polemiseerde op deze wijze tegen de „aanvallers" en „dictatoren" en verklaarde, dat „de me Hachelijke vrijheid" in vele landen „door een heer- - schappij van geweld" vernietigd dreigt te worden. Het was niet duidelijk, of hij hiermede de geweld- heerschappij der bolsjewisten in de Sovjet-Unie bedoelde, wien hij, zooals bekend, zijn steuri heeft toegezegd. Verder verklaarde hij, dat ook Amerika bedreigd wordt door de nieuwe staatsvormen, die in tegenspraak zijn met die van 1776. Amerika streeft er dan ook ernstig naar, het Weste lijk halfrond en de „Vrijheid der zee" te verdedigen. Daarvoor heeft: men niet alleen eenheid noodig, maar ook snelheid, flinkheid en werklust. Er moet een ein de komen aan gemopper en sabotage, die een veel diepere uitwerking hebben dan het in de lucht laten vliegen van munitiefabrieken. ,,Ik verklaar voor het volk der Vereenigde Staten plechtig", aldus besloot Roosevelt, „dat de Vereenigde Staten nooit een gelukkige oase zouden kunnen blij ven te midden van de woestijn der dictaturen. Daarom hernieuwen wij, Amerikanen, den eed voor het land en de vlag, met het doel onze werkkracht en, zoo noodig, ook ons .leven beschikbaar te stellen." DE VOORSTELLEN VAN MARSHALL. NEW-YORK, 4 Juli (D.N.B.) President Roose velt heeft tegenover journalisten geweigerd, zijn standpunt te bepalen ten aanzien van de voorstellen van den chef van den gcneralen staf, Marshall over het gebruik van Amcrïkaarische troepen in over- zeesche streken. Ook de minister van Oorlog, Stimson, wilde zich daarover op de persconferentie niet uitla ten. Naar de New-York Herald Tribune uit Washington meldt, zijp,.; de. aanhanger?.der regeering door de cischen van Marshall niet verrast. Zij noemen deze eischen een schakel-in de keten der maatregelen, die de regeering_ wil nemen om Roosevelt en het mi nisterie van oorlog vrijheid van handelen te geven in de door Marshall aangesneden kwesties. Door de tegenstanders van Roosevelt en andere con gresleden wordteen min of meer felle critiek op Marshalls eischen geoefend. Naast de senatoren Wheeler, Johnson, Adams, en Norris hebben zich ook de republikeinen Taft, Danaher en Thomas en de de mocraten Maecarren en Downey uitgesproken tegen de door Marshall geëischte militaire maatregelen. Taft verklaarde de juistheid der theorie, dat de be zetting van IJsland, de Azoren en de Kaapverdische eilanden in vredestijd als een verdedigingsmaatre gel voor de Vereenigde Staten kan worden be schouwd, te bestrijden. Zoolang het Congres geen oor log verklaard heeft, behoort de Amerikaansche weer macht op het westelijk halfrond te blijven. MAATREGEL VAN ROOSEVELT. NEW-YORK, 4 Juli (D.N.B.) Roosevelt heeft te Hyde Park een verordening onderteekend, die aan tank'o.ooten gelegenheid geeft haar laadvermogen te vergrooten. Deze maatregel is een gevolg van de olieschaarschte aan de Oostkust, die uit gebrek aan tankbooten voortvloeit. De strijd in Syric. VICHY, 4 Juli (DNB) Met betrekking tot de inneming'van Palmyra door Britsche strijdkrachten verklaart men in militaire kringen alhier, dat deze stad. die slechts door driehonderd man en twintig vliegers dertien dagen lang is gehouden, op 3 Juli des ochtends om één uur gevallen is. Na de ver overing van een ten westen van Palmyra liggenden berg was het de Britsche artillerie mogelijk de diep gelegen Fransche kazerne te Palmyra onder direct vuur te nemen. De verdediging van de stad besloot daarop tot de overgave. Naar hier verder verluidt, is de Britsche colonne, die Palmyra heeft genomen, inmiddels in de richting Homs opgerukt. Beiroet is in den afgeloopen nacht opnieuw door vliegtuigen gebombardeerd, waarbij het gebouw A an de Kamer van Koophandel totaal werd ver nield. Met betrekking tot den aanval van een nieuwe Britsche afdeeling van Irak uit op Noordoost-Syrië wordt er in Fransche militaire kringen op gewezen, dat op deze plaats slechts een zeer gering aantal Fransche strijdkrachten ligt met onvoldoende uit rusting, zoodat jSe toestand daar weinig bemoedi gend is. BENOIS MéCHIN IN VICHY TERUGGEKEERD. VICHY, 4 Juli (DNB)-Staatssecretaris Benois Méchin is komende uit Ankara hedenmiddag te Vlchy teruggekeerd. Méchin heeft kort na aan komst een bezoek gebracht aan maarschalk Pétain en hem verslag uitgebracht over het resultaat van zijn onderhandelingen met de Turksche regeering. Voorloopig zijn geenerlei verklaringen over den terugkeer van den staatssecretaris in toonaan gevende klingen te verkrijgen. Men wijst er echter reeds op, dat de vriendschapsbanden tusschen Frankrijk en Turkije, waarvan gewag werd ge maakt in de overeenkomst van 23 Juni 1939, op nieuw versterkt zijn. SPANJE HEEFT KROATIë ERKEND. MADRID. 4 Juli (DNB) Officieel wordt be kend gemaakt: Met ingang van 26 Juni heeft Spanje diplomatieke betrekkingen met het koninkrijk Kroatië ingesteld. DE ENGELSCHE OVERVAL OP MERS-EL-KABIR. TANGER. 4 Juli (DNB) Op den verjaardag van den Engelsehen overval op Mers-el-Kebir is in tegenwoordigheid van generaal Weygand ,op het kerkhof, waar de slachtoffers van den Engelschen aanval begraven zijn, een gedenksteen voor de marinesoldaten van het pantserschip Bretagne ont huld. In geheel Fransch-Marokko zijn herdenkings- pleehtigheden gehouden, waaraan de oude front strijders en vertegenwoordigers van de marine- autoriteiten deelnamen. Met voortvarendheid bouwen Duitsche pioniers nood bruggen op de plaatsen, waar de overgangen over de Jura door de terugtrekkende Sovjet-troepen werden opgeblazen. (Orbis-Holland). Uit en over Rusland. DE TOESTAND IN MOSKOU. ANKARA, 4 Juli (A.N.P.) In Sovjetkringen te Ankara is een bericht ontvangen over den toestand in Moskou, waaruit blijkt, dat Moskou in toenemende mate den indruk wekt van een stad, welke de oorlog snel en onverbiddelijk nadert. De verduisteringsvoor schriften werden na het eerste luchtalarm, waarna paniekachtige toestanden onder de bevolking heersch- ten. door de stedelijke organen scherp gecontroleerd en ten uitvoer gelegd. Het kleinste vergrijp tegen de voorschriften werd zeer zwaar gestraft. Het werd de burgerbevolking verboden des nachts op straat te zijn. Slechts arbeiders, die nachtdienst gaan verrichten of hebben verricht mogen voorzien van een bijzondere vergunning op straat zijn. Aan de arbeiders is een streng bevel uitgevaardigd, waarin het verlaten van den arbeid verboden wordt. Dit bevel i? veroorzaakt door het feit, dat vele arbeiders ondanks alle offi- cieele aanwijzingen de zóne als gevaarlijk beschouwen en probeeren deze zóne te verlaten. Alle uit Moskou vertrekkende reizigers worden zeer streng gecontroleerd, daar men een paniekstemming in de kiem wil smoren. Talrijke geruchten doen in de stad de ronde en de zenuwachtigheid in officiefile. kringen slaat over op de bevolking. In diplomatieke kringen is men van opvatting, dat b opperste verdedigingsraad der Sovjet-Unie reeds in het geheim opdracht heeft gegeven in een Noorde lijker gelegen stad b.v. Gorki voorbereidingen te treffen voor het huisvesten van de regeeringsautori- teiten, hetgeen op de bevolking geenszins kalmeerend heeft gewerkt en als een alarmsignaal wordt, be schouwd. Men meent uit de woorden van Stalin te kunnen opmaken, dat er voor de Sovjet-Unie het grootste gevaar bestaat. In militair opzicht schijnt het voornaamste vraag stuk te liggen in de moeilijkheid alle reserves, die in het achterland klaar staan, naar het front te trans porteeren. Sedert dagen wachten in de voorsteden te Moskou geconcentreerde troepen op hun vervoer Men heeft kunnen waarnemen, dat troepenlransporttrei- nen, die reeds vertrokken waren, na een termijn van twaalf uren plotseling weer Moskou binnenreden en uitgeladen werden. DE GEVANGEN GENOMEN POLITIEKE COMMISSARISSEN. BERLIJN, 4 Juli (A.N.P.) In zake de kwestie der behandeling van in gevangenschap geraakte politieke commissarissen van het Sovjet-leger werd heden van bevoegde zijde erop gewezen, dat de commissarissen, die uniformen dragen en aan commandanten onderge schikt zijn; van Duitsche zijde als gewone leden van het Sovjet-leger beschouwd worden en daarom de zelfde behandeling ondervinden als elke andere Sovjet-soldaat, die in gevangenschap geraakt. DE REDE VAN STALIN. BERLIJN, 4 Juli (A.N.P.) Naar wij van welinge lichte zijde vernemen, heeft men in politieke kringen alhier bij de beoordeeling van de radiorede van Stalin aan de commentaren van de Duitsche pers niets toe te voegen. Men legt vooral den nadruk op den oproep van den bolsjewistischen dictator tót de Sovjet- Russische burgerbevolking om graan, machinerieën enz. te vernietigen, voordat het in handen van de Duitsche troepen valt. Het Duitsche leger in de Sov jet-Unie, zoo verklaarde men in dit verband in de Wilhelmstrasse, zal van deze maatregelen niet te lijden hebben. Het spreekt echter vanzelf, dat van Duitsche zijde geen enkel gram levensmiddelen aan de Sovjet-Russische burgerbevolking gegeven zal worden, waar aan den oproep van Stalin gevolg is gegeven. Wie ook als gevolg van de rede van Sta'.in verhongert, het zullen niet de Duitsche troepen zijn, doch veeleer de bevolking van de Sovjet-Unie zelf. Uit Engeland. NEWS CHRONICLE PLEIT VOOR DAILY WORKER. GENèVE, 4 Juli (D.N.B.) De Londensche News Chronicle pleit voor opheffing van het verschijnings verbod voor het communistische orgaan Daily Worker met de moliveering, dat de leidende communisten thans voorstanders zijn van den strijd tegen den ge- mëenschappelijken vijand. Groot-Brittannië werkt samen met de >Sovjet-Unie en er is geen reden om afstand te doen van den steun van het communistische dagblad. LOCKAART VERBONDEN AAN HET FOREIGN OFFICE. STOCKHOLM. 4 Juli (D.N.B Exchange Tele graph meldt uit Londen, dat de bekende schrijver .en diplomaat Druce Lockaart, die tijdens den wereld oorlog en later Britsch consul-generaal te Moskou was, benoemd is tot onderstaatssecretaris in het Foreign Office met de taak, de Britsche propaganda in het buitenland te reorganiseeren. ANTI-STAKINGSVONNISSEN TE LONDEN. NEW-YORK, 4 Juli (D.N.B.) Naar United Press uit Londen meldt, heeft een Londensche rechtbank de eerste vonnissen tegen vakvereenigingsfunctiona- rissen wegens overtreding van de anti-stakingsjwet ge veld. Zes mannen en een vrouw werden tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Jtadio Jsu J Redevoeringen van de heeren Roskam en Ruiter. ZONDAG 6 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 45 Gramofoonmuziek. 10.00 Concertgebouw-orkest. Toon kunstkoor Amsterdam en solisten (opn.t. 11.10 Gramofoon muziek. 11.80 Meisjeskoor ,,De Krekels'-. 12.00 Salon orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. I.00 Nederlandsch Verbond voor Slbbekunde: Vragenbe- antwoording. 1.15 Het Friesche pianotrio. 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest, afgewisseld door zang mei piano- j begeleiding. 2.45 Radiotooneel. 3.30 Ensemble Bandi Balogh. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 5.30 Voor de Jeugd. 6.00 „Die Front reicht ihrer Heimat jetzt die Hand". 8.00 B. N. O. Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest cn solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.4$ B. N. O. Nteuwsbcriehten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: ,,An American sees Holland" HILVERSUM n, 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B. N .O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9 00 Rondom het orgel (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 9.30 Morgenwijding (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.00 Zondag morgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus „Kent gij uw Bijbel?" (gr.pl. voorbereid door de Christ. Radio-Stichting), 12.15 De Nederlandsche motetvereeniging. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Het harmonie-orkest van het Nederlandsch orkest ,,'s Gravenhage". 1 40 Gramofoon muziek. 2.00 Cyclus ..Onze eigen taal". 2.15 „Daphne", opera (voorafgegaan door een inleidende bespreking). 4.00 Boekenpraatje (voorbereid door het Vrijz, Pt'ot. Kerk- comité). 4.15 Studiodienst (voorbereid door h.et Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.30 A. N. P. Sportuitslagen. 5.35 Omroep orkest en declamatie. 6.45 Sport van den dag. 7 10 Ge varieerd piogramma. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8,15 „Salzburger Nockerln", operette. 9.15 Gramoftionmuziek. 9.25 Radiotooneel. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00— 10.15 Voor de .ouders MAANDAG 7 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot, Kerkcomité). 8 25 Gramofoonmuziek. 9.15—9.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Omroeporkest. 11.25—11.45 Decla matie. 12.00 Orgelconcett. 12,40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 145 Gramofoonmuziek. 2.00 Musiquetle. 2.35 Schrammelkwartet en soliste. 3.00 Vrouwenuitzending en gramofoonmuziek. 3.45 Gramo foonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest. 6.10 Orgelspel. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 B. N. O. Econo mische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Politiek weekpraatje. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 3.45 Viool en piano. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzen ding: „Things worth knowing about Holland". 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.20 Pianovoordracht. II.00 Declamatie. 11.20 Zang met planobegeleiding en gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Het orkest „Malando" en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Amusementsorkest en solist, afgewisseld met piano- intermezzi. 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Heinrïch Schütz". causerie (met gr.pl.) 5.00 Voor jongens en meis jes (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramo foonmuziek. 6.00 Lezing „Lichamelijke en geestelijke ge zondheid" (II) (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk comité). 6.15 De Ramblers. 6.45 Reportage. 7 00 B. N. O. Friesch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8,30 Ons schemer uurtje. 9.20 Voor den boer. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten 10.00 Reportage. 10.10—10.15 Gramofoonmuziek. N.A.F. neemt de leiding bij de voedselvoorziening van ons volk. Heden is te Rolde een groote betooging ge houden van het Nederlandsch Agrarisch N Front. Op deze bijeenkomst is o.a. gesproken door de heeren E. Roskam Hzn., leider van dit front en Ruiter. De heer Roskam ving volgens het verslag van het A. N. P. zijn rede aan met er op te wijzen, dat het hoerendom geroepen is om :n dezen tijd van barensweeën eener nieuwe wereld het volk voor te gaan. Ik heb boeren, slagers, bakkers, handelaren en geestelijke werkers naar hier geroepen, omdat zij allen een zijn en zij met ons te vechten hebben voor de levenszegepraal. Nu zal ik u concreet zeggen waarom wij hier staan, zoo vervolgde de heer Roskam. De Rijkscom missaris heeft een weck geleden gesproken tot het Nederlandsche volk in Amsterdam. Op dezen dag en op dit uur van historische beteekenis. staat ons Nederlandsche hoerendom hier omdat het den Rijkscommissaris heeft verstaan. De Rijkscommissaris sprak niet als vertegenwoor diger van een vreemde macht, die met wapengeweld ons volksleven uit elkaar wenscht te slaan, maar als afgezant van den Germaanschen Fiihrer, die door den Schepper is voorbestemd om allen Ger maanschen stammen de plaats aan te wijzen, die hun toekomt in het goddelijk bestel. Dit is nu het kernpunt, waar het vandaag voor ons hoerendom om gaat. De heer Roskam zeide verder geen schoon fata morgana als toekomstbeeld te willen voortooveren. Men nadruk wees hij er op, dat het. niet gaat om de prijzen van de artikelen, die worden voortgebracht, maar om de grondslagen van het leven, die vast verankerd liggen in het hoerendom. De oude wereld van liberalisme en kapitalisme, van democratische cn klassenwaan is voorbij. De nieuwe wereld heeft zich baan gebroken in Europa. Maar of die nieuwe wereld ook voor ons volk welvaart en vrede, rust en geluk, recht en gerech tigheid brengen zal. staat nog lang niet vast. Even- mm staat het vast of ons volk inderdaad als vol ledig en gelijkgerechtigd zal deelnemen aan den nieuwen opbouw. De Rijkscommissaris heeft geen blad voor den mond genomen. Open en klaar heeft hij het gezegd en ik herhaal zijn woorden: „deze gelijkgerechtigdheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich. nationaal-socialisten betoonen". De heer Roskam zeide in zijn verdere rede o.m. dat een groot gevaar is, dat ons volk de nieuwe orde niet zou willen begrijpen en zou voorbijzien, dat dan Europa wordt gevormd zonder ons. Daarom is' het, dat het Agrarisch Front van heden af bewust de leiding neemt in de voed selvoorziening van ons volk. Met dit nemen van de leiding bedoel ik niet in de eerste plaats, dat ons nu allerlei baantjes moeten worden toegemeten of dat allerlei machtsbevoegdhe den in ons bezit moeten zijn. Er zijn nu een-- maal menschen, die 0 zoo veel willen doen voor den opbouw van ons volksleven, die er boeken over vol weten te schrijven en die er niet over uitgepraat kunnen raken, maar die aldoor be ginnen en er mee eindigen, dat zij eerst juri dische machtsbevoegdheid noodig hebben om één st&p te kunnen verzetten. Voor ons, die van boerengeest zijn, is het pre cies anders om. Ik heb het vertrouwen in mijn mannen, dat het N. A. F. van heden af de voedsel voorziening leiden kan en dat van af heden niets en niemand meer in staat is om zich tegen ons te verzetten. De machtsbevoegdheden zullen wij krijgen, zoo dra wij die noodig hebben oni or\ze taak te vol voeren. Indien onze tegenstanders nu wensehen, dat de mannen van het N. A. F. weinig juridische machts bevoegdheden krijgen dan adviseer ik hun, ons wil lig en zelfbewust te volgen. Indien zij zich tegen ons verzetten dan zal onze machtsbevoegdheid stijgen naar omstandigheden, die wij van week tot week zullen overzien. In alle bestaande regeeringsinstanties voor de voedselvoorziening en het pachtwezen wor den onze menschen ingezet en aan onze boe ren en landarbeiders en aan allen, die betrok ken zijn bij de voedselvoorziening kan ik meedëelen. dat van heden af elk onrecht, dat nog geschiedt door de overblijvers van het oude systeem, door ons zal worden uitgeroeid. Want er zal recht zijn voor ons trouwe volk van boeren en visschers. Wat de moeilijkheden van den akkerbouw en de veehouderij van thans betreft, noemde Roskam het een pertinente leugen, dat deze in den oorlog haar oorzaak zouden vinden. Hij gaf de volgende cijfers: in Mei 1938 hadden wij in totaal 2.763.453 stuks rundvee. In Mei 1939 in totaal 2,817.314 stuks. In Juni 1940 in totaal 2.690.913 stuks en in Juni 1941 nog 2.644.078. Van den oorlog van Mei 1940 af tot heden is de totale veestapel dus slechts verminderd met 45.935 stuks. De cijfers van ons rundvee en van onze varkens die naar Duitschland gegaan zijn wij zen uit, dat dit kwantum van weinig beteekenis is op het totaal. Gisteren nog kreeg ik van de bezet tingsoverheid de absolute verzekering, dat Duitsch land zal zorgen, dat onze veestapel niet wordt kapot gemaakt, aldus de heer Roskam. Het is dan ook een satanische leugen, dat Duitschland onze voedsel positie in gevaar brengt. De Duitsche legers verwerven in het Oosten de levensruimte voor de Germaansche volkeren, zoo vervolgde de heer Roskam. In het Oosten van Europa is plaats voor honderdduizend boeren om een hoeve erfelijk te bezitten voor hun geslacht. Weet ge wel, dat meer dan duizend jaar lang Ne- DE STRIJD IN HET OOSTEN. In feilen aanval bestoken Duitsche pantserwagens con Sovjet-bunker. De fotograaf, die dit gevecht meemaakte, volgde onmiddellijk achter de voorste gemotoriseerde afdeelingen. -* (Foto Orbis-Holland) derlandsche boeren zijn uitgetrokken om den grond van Oost-Europa te bebouwen? Duizenden boer derijen zijn daar door Nederlanders bewoond, ook in de Oekraïne. Duitschland kan in het Oosten meer dan voldoende grond krijgen om zich te voe den met granen, vleesch cn vet cn als het noodig is om allen export der exporteerende landen der wereld te vervangen. Als nu aan de machten der duisternis gelukken zou ons volk blijvend tegen Duitschland op te hit sen en Duitschland's Fiihrer zou dan, uit liefde tot zijn eigen volk, de grenzen moeten sluiten van Nederland, dan was de ellende hier niet te over zien. Ruw geschat hebben wij dan vier millioen menschen te veel op ons kleine stukje grond, Rot terdam behoefde dan niet te worden opgebouwd, Amsterdam werd een armoedige provinciestad. Het Duitsche leger zou dan wel zorgen dat ons volk rustig bleef, maar die rust was dan de rust van den dood. Daarom is het streven van hen, die ons volk ophitsen en die luisteren naar de oranje-bols jewisten meer dan misdadig. Het is volksmoord, zoo zeide spreker. De heer Roskam kondigde aan, dat binnenkort een oproep zal verschijnen tot de Nederlandsche jonge boeren en arbeiders om zich beschikbaar te stellen voor het aanvaarden van een taak bij den nieuwen opbouw van de Oekraïne. Daarna keerde hij zich fel tegen het bolsjewisme. Als niet een van mijn zonen met de SS in Rus land meevocht, zou ik mij schamen hier voor u te staan, riep spreker uit. Boerenjongens van Neder land. treedt nu aan in de SS, daar is uw plaats, zoo riep spreker uit. Nu de rijkscommissaris gelijkberechtigdheid heeft toegezegd aan het Nederlandsche volk, naar ver houding het zich bekent tot het nationaal-socia- lisme. nu meen ik uit aller hart te--spreken als ik zeg: „Rijkscommissaris, het Nederlandsche hoeren dom heeft zich in volle overgave gewend tot den nieuwen tijd. Geef ons dan onze hoereneer en ons boerenrecht terug. Verlos ons van de crisiscentra- les,, die ons hebben verdrukt en vertrapt. Geef ons onzen volksvoedingsstand, waarin de vrije boer hoeder is van zijn heilig boerenrecht. Wij vragen geen voordeelen boven onze Duitsche collega's. In dien de oorlog hot noodig maakt, dat zij lijden, dan willen wij meelijden. Indien zij hun vee moeten offeren, dan zijn ook wij daartoe bereid. Indien zij hun zonen afstaan om den nieuw veroverden grond te bearbeiden, dan staan ook onze zonen tot den arbeid gereed. Geef dan ons ook ons oude Ger maansche boerenrecht". REDE VAN DEN HEER RUITER. De heer Ruiter, voorman van het N.A.F., gaf een overzicht van negen jaren boerenstrijd en ver volgde dan: Wij staan nu in den nieuwen tijd cn de vruchten van onzen agrarischen strijd rijpen. In het demo cratische verleden waren wij boeren de voetveeg van de natie. Thans verandert er iets. De bodemordening is ingezet. Deze zal leiden tot boerenland in boerenhand Het N.A.F. werkt hiertoe innig samen met de leiding van den Bond van landpachters en hypotheekboeren. Dit samengaan van elkaar voorheen zoo vaak bestrijdende bon den moge een aansporing ziin voor de landbouwor ganisatie? om zich nu eindelijk eens te bezinnen op haar houding van afwachten op een voor hen blijk baar onzekeren oorlogsuitslag. Een nieuw economisch gebouw wordt in Neder land opgetrokken. Het N.A.F. zet daarvoor zijn beste krachten in. ook al zijn onder de gegeven oorlogsomstandigheden de bezwaren legio. Meer en meer begint men in te zien. dat een volk slechts vrij zal zijn als het zich met zijn eerste le vensbehoeften onafhankelijk maakt van derden. Men zal boer en bodem leeren waardeeren als eeni- gen grondslag om in tijden van oorlog en blok kade de volksvoeding veilig tc stellen. Meer en meer gaan we over op productie-tot -het uiterste, ook al leiden kunstmest- en vee voert ekortcn tot verder gaande inkrimping der veehouderij op zich zelf. Tot slot zeide de heer Ruiter: de keuze tusschen hoerendom of bolsjewisme is voor den Nederland- schen landman niet moeilijk. Voor hem gaat het immers om den opbouw van een nieuw/ ordelijk, welvarend, cultureel hoogstaand Europa, De Ne derlandsche boer kiest de orde tegen de chaos. Hij zal, hecht vereend, zijn volk maken tot een waar dig bondgenoot in de rij der Germaansche volken. De persdienst van het Ned. Agrarisch Front Schrijft o.m. hog: Rolde was in de laatste jaren een begrip gewor den, waaraan voor tienduizenden Nederlanders hot recht van den boer op zijn natuurlijke plaats in de volksgemeenschap ten nauwste was verbonden. Dit alles verklaart, waarom datzelfde Rolde werd gekozen als de plaats, waar in deze beslis sende dagen voor Nederland en Europa bijeen zou den komen, die duizenden boeren en met den boe renstand nauw verbondenen tot wien het is door gedrongen, waar het in den grooten strijd van thans om gaat. Er werd in do laatste dagen op het landdagterrein hard gewerkt. Het resultaat van dien arbeid was een smaakvolle aankleeding van het uitgestrekte terrein. Voor verscheidene duizenden bezoekers werden zitplaatsen aangebracht. Een sierlijk plat vorm met rijken bloementooi gesmukt, verrees voor de sprekers. Achter dit platvorm prijkt een meters hoog schild met het zinteeken van het Nederlandsch Agrarisch Front: het gouden zonnerad. met koren aren doorvlochten. De lange toegangsweg werd ter weerszijden af gezet met een laan van vlaggen: om den andere het oranje-blanje-bleu en de groene van het Neder landsch Agrarisch Front. Vlaggen wapperen ook verspreid over het terrein, zoodat het geheel een fleurig aanzien had. Zoo was het Vrijdagavond in Rolde in afwachting van den dag van heden. Op het stationnetje, dat normaal zonder bezetting is, zijn de noodige voorbreeidingen getroffen voor een drukker treïnenverkeer en ook de spoorwegen zijn gereed om voor vlot verloop te helpen zorgen. Van het Westelijk front. NOG VIER ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. BERLIJN. 4 Juli (DNB) Bij de vanmiddag door de Britten ondernomen aanvalspogingen wer den behalve de reeds gemelde acht Spitfires nog drie Bristol Blenheims en een Spitfire door lucht- doelartillerie neergeschoten. De Engelschen hebben dus hierbij twaalf vliegtuigen verloren. LUCHTGEVECHT BOVEN HET KANAAL. BERLIJN, 4 Juli (DNB) Vanmiddag vroeg heeft een formatie van twintig Britsche gevechts vliegtuigen, die krachtig beschermd werd, getracht het bezette Fransche gebied te naderen. De formatie werd echter nog voor het bereiken van de Kanaal- kust door Duitsche jagers aangevallen. Er ontstond een uitgebreid cn verbitterd luchtgevecht, in het verloop waarvan, volgens de voorloopige waar nemingen. acht Spitfires werden neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN. 4 Juli (DNB) Hedenmiddag is nog een Britsch vliegtuig gevonden, dat bij het naderen van het Duitsch rijksgebied in den nacht van 3 op 4 Juli is neergeschoten. Het door den vijand in den afgeloopen nacht geleden verlies is zoodoende ,tot in totaal twaalf gevechtsvliegtuigen gestegen. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN, 4 Juli (DNB) De Britten hebben bij den aanval van vandaag op Bremen nog een vliegtuig verloren. De verliezen zijn hierdoor tot vijf gestegen. Alle vijf vliegtuigen werden door licht luchtdoelgeschut neergeschoten.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9